Uit de Provincie Kerknieuws Gemengd Nieuws. Lam man. tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. Voorts vestigen wij nog de aandacht op «le mogelijkheid, dat de kiezer voor de i'rov. Statenverkiezing in een andere ge meente aan de stemming deelneemt, mits die gemeente hoort tot de provincie, waar in hij woonachtig is. Minstens veertien «lagen vóór den stemdag moet de kiezer in persoon ter secretarie van een wil lekeurige gemeente aan den burgemeester i .ededeelen, in welke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen. Aangehouden. Terwijl de ma rechaussee te Hansweert Woensdag avond j.l. surveillancediensten verrichtten zagen zij een 2-tal personen die ieder een zak aai dappelen met zich voerden. Bij on derzoek bleek iedere zak 35 Kg. te be vatten en kwam tevens vast te staan dat de aardappelen bij een landbouwer van het land waren weggenomen. De twee personen, werkzaam zijnde aan het werk bij de Schorebrug, zijn aangehouden en zullen ter beschikking van de Justitie te Middelburg worden gesteld. Zierikzee. Op 2 October a.s., den dag van de installatie van den nieuwen bur gemeester, zullen verschillende feestelijk heden plaats hebben. De „Z. Nsb." geeft daarvan het volgende program: Per auto afgehaald, begeleid door mo torrijders en wielrenners van de M.R.G. „Sparta", komt de burgemeester onge- \ojr half 3 door de Noordhavenpoort, in de stad waar hij wordt toegesproken ucor den voorzitter van V.V.V. Vervol gens wordt naar het Havenplein gere den waar door leerlingen van verschil lende scholen met begeleiding van „Kunst en Eer" een zanghulde plaats vindt. Hierna rijdt de auto met den burgemees ter, voorafgegaan door de muziek, naar het Stadhuis, op de trappen waarvan de Padvinders zich zullen opstellen, waar de installatie, eventueel gevolgd door een receptie, plaats vindt. Des avonds onge veer 8 uur wordt de burgemeester weer met een auto afgehaald en naar het Kraanplein gereden, waar Z.E.A. vanaf een daar opgeslagen tribune een défilé kan gadeslaan. Na dit défilé komt de stoet terug, neemt de auto met den burge meester in haar midden op en maakt met „Kunst en Eer" voorop (eventueel met fakxels) een wandeling door de stad, waarna de stoet ontbonden wordt. Na de ontbinding geeft het muziekgezelschap nog enkele nummers in de tent in het Havenpark. dat met vetpotjes feestelijk verlicht zal worden. Aardenburg. Belastingverla ging. In de gemeenteraadsvergadering was ingekomen een schrijven van de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg, waarin op een vraag van den gemeenteraad werd mede gedeeld, dat in Sluis een ondergrondsche electrische leiding werd aangelegd, omdat deze plaats als stad werd beschouwd en niet als Aardenburg, dat als plattelands gemeente werd aangemerkt. De vroede vaderen konden dit maar be zwaarlijk toegeven en brachten o.a. naar vo.'en, dat bij een bovengrondscben aanleg te Aardenburg door de P.Z.E.M. was me degedeeld, dat geen uitzonderingen wer den gemaakt en alle betrokken gemeenten in Z.-Vlaanderen een bovengrondsch net kregen, indien ze de meer-kosten voor een ondergrondsch net niet wensebten te be talen. De door de P.Z.E.M. aangevoerde reden wordt als dooddoener en belachelijk aangemerkt. Van de ruim 60 daarvoor in aanmer king komende winkeliers, wier oordeel was gevraagd over eventueele verrui ming van den Zondagsver koop, waren 29 antwoorden ingekomen, waarvan 25 zich voor verruiming, 3 te gen en 1 blanco zich uitsprak. Aangezien geen overwegende meerder heid v>oor verruiming werd verkregen, be sloot de raad den termijn van 4 uur voor Zondagsverkoop onveranderd te laten. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten een kindertoeslag voor de ge meenteambtenaren in te voeren, waarbij voor ieder kind boven de 2 21/t pet. sa larisverhoging wordt gegeven. Deze toe slag heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli 1934. De gemeenterekening dienst 1933 wordt zander hoofdelijke stemming voorloopig vastgesteld en wel voor den gewonen dienst met aan ontvangsten f 63.918.31 en uitgaven van f 52.469.88. Batig slot f 10.548.43. Kapitaaldienst: ontvangsten f21.023.21, uitgaven f21.568.46. Nadee- lig slot f 545.25. Thans komt de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 in behandeling. Uit de begrooting blijkt, dat B. en W. voorstellen een aantal belastingver lagingen te doen plaats hebben en wel ten de opcenten op de gemeentefondsbe lasting van 40 op 30 te brengen, die der c.-mogensbelasting van 30 op 20 en de 10 cncenten op de personeele belasting te doen vervallen. Verder blijkt er nog een batig silot te zijn van ongeveer f 10.000, terwijl er een post van ongeveer f3000 voor onvoorziene uitgaven is geraamd. D'an kon er nog een geldleening, waar van nog f 600 stond en f 200 moest wor den afgelost, ineens geheel worden afge lost. Dit is sinds het vorige jaar de tweede belangrijke belastingverlaging. Aldus besloten. De begrooting wordt hierop zander hoofdelijke stemming goedgekeurd en sluit met aan ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst met f 68.633.13. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 12.000. Hoek. Dinsdag vergaderde de Gemeen- tc-aad. De voorzitter opent de vergade ring. Wethouder Meertens gaat voor in gebed. Naar aanleiding van de notulen merkt dhr A. Meertens op gelezen te hebben dat de Minister persoonlijk op een openbare vergadering heeft medegedeeld dat het geenszins zijn bedoeling oodt is geweest om van crisiswerkloozen de spaargelden of eigen woningen enz. op de steun in mindering te brengen. Hij stelt voor den Mmister te verzoeken deze gelden inderdaac. vrij te laten en de menschen de stevnnormen zooals die door den betrokken Minister zijn vastgesteld uit te keeren. Voorloopige vaststelling geschiedt van de gemeenterekening over 1933 en de re kening ven het alg. burg. armbestuur over 1933. Gemeente-rekening gewone dienst, ont vangsten f 76.939.30J4, uitg. f 76.275.23Va, batig slot f 664.07. Kapitaaldienst nihil. Burg. Armbestuur. Ontv. f 6288.01, uit gaven f 6198.50, nadeelig slot f 89.51. Tot lid van de schattingscommissie (vac. J. D. de Feijter) wordt benoemd dhr. P. Scheele. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening als bedoeld bij art. 16 derde lid van het motor- en rijwiel reglement wordt aangenomen. De gemeentebegrooting voor 1934 wordt op voorstel van B. en Vvastgesteld. Voorstel tot het vaststellen van den boetenden prijs per leerling over 1931. Deze wordt met 6 tegen 1 st. vastgesteld op f 5.58. Tegen dhr P. Scheele. In verband met deze vaststelling wordt de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs vastgesteld op: a. voor de ver. voor Chr. onderwijs te Hoek (Knol) lop f 698.90; b. voor de Vereen, tot Stichting en Instandhouding eener Chr. School te Hoek (Molendijk) op f 281.79. Dhr A. Meertens bespreekt het bemid delen van werkkrachten op de amoniak- fabriek. De menschen moeten daar te zwaar werk verrichten terwijl het uur loon gering is. Op de Gokesfabriek, waar het uurloon hooger is en de werkzaamhe den minder zwaar zijn, werken menschen van Terneuzen. Déze gemeente wordt ge bruikt voor werken waar de wverkloozen in Terneuzen niet willen werken. Hij ver wacht dat B. en W. een en ander zullen onderzoeken. Dhr Jac. den Hamer wil den Minister vragen om 'de steun in deze gemeente te verhoogen. De landarbeiders in Terneu zen die onder dezelfde voorwaarden wer ken als onze landarbeiders ontvangen veel meer steun. Hij wil den Minister voor stellen de norm te verhoogen en de kin dertoeslag vast te stellen op f 1. Met alg. st. wordt besloten hierover met den be trokken Minister te correspondeeren. Verder bespreekt hetzelfde lid een be ter stempellokaal. In den winter kan de Putter niet in de gang blijven zitten om de menschen te laten stempelen. De voorzitter zal een en ander met den •opzichter bespreken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warfhuizen, J. R. Strating te Beers. Aangenomen naar Zalk c.a., W. J. Holzsdherer, cand. te Arnhem. Naar Wil- lige-Langerak, A. de Leeuw, cand. te Zeg veld. Bedankt voor Oud-Vossemeer en Be- soyen, A. de Leeuw, cand. te Zegveld. Voor Benschop en Lage Vuursche, A. F. P. Pop te Monster. Voor Krimpen a. d. Lék, J. E. Klomp te Ede. Geref. Kerken. Tweetal te Ledden (vac. A. de Bondt), Br E. D. Kraan te Vlaardingen en H. A. Wiersinga te Vlissingen. Aangenomen naar Zeist, S. R. Smilde te Geesteren. Diaconale zorg en Ioonvraagstuk. In de gisteren te Hilversum gehouden 45ste Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken, onder leiding van den heer J. H. Donner te Rotterdam, refereerde de heer W. S t r ij b i s P z. te 's-Graven- hage over: Diaconale zorg en Ioonvraag stuk. De aanleiding tot de behandeling van dit onderwerp is zooals spreker zeide de op de Centr. Diac. Conferentie van verleden jaar door de diaconie van Slie- drecht ingediende vraag: „Hoever behoo- ren de diaconieën te gaan met het geven van steun in een gezin, dat door de da ling van den loonstandaard op een lager niveau gebracht wordt?" Spr. is verheugd in de gelegenheid te zijn om bij den klimmenden stoffelijken nood en de toenemende geestelijke ver warring van onzen tijd deze kwestie prin- cipiëel en practisch te mogen behandelen, wat hij deed, aan de hand van de vol gende punten: I. Het vraagstuk van de betrekking der diaconale zorg tot het Ioonvraagstuk is een nieuw probleem, urgent geworden tengevolge van den dalenden loonstan daard. II. De taak der Kerk ten opzichte van het maatschappelijk leven is door de pre diking des Woords de algemeen zede lijke beginselen op de gevoelens der leden te binden, alsmede onrecht, onderdruk king en andere zondige toestanden te ver- oordeelen. Dit dient ook te geschieden in alle ambtelijk werk, dat van de Kerk uit gaat. III. Hoewel de Kerk geen voogdij heeft uit te oefenen op het terrein der maat schappij, mag zij niet onverschillig staan tegenover de ontwikkeling van het so ciaal-economisch leven en is het wel ge- wenscht, dat zij zich, meer dan tot dus ver geschiedde, over concrete punten uit- spreke. IV. Inzake het Ioonvraagstuk bevat de H. Schrift belangrijke gegevens en po neert zij het recht van den arbeider op een rechtvaardig loon. V. De diaconale zorg heeft zich uit te strekken tot alle leden der Kerk, die in nood verkeeren en dus ook tot die wer kende arbeiders, die rich wegens onvol- doe wde inkomsten tot de diaconie om hulp wenden. VI. In het algemeen mag de diaconie zich niet inlaten met het Ioonvraagstuk als zoodanig, wijl dit principiëel ontoe laatbaar en praktisch onmogelijk is. Dit moet worden overgelaten aan de maat schappelijke organen, wijl het Ioonvraag stuk er één is van recht en niet van barmhartigheid. VII. Evenmin is het gewenscht, om op de loonen bijslagen uit te keeren, omdat dit ernstige praktische bezwaren oplevert, zoowel voor werkgever als voor werk nemer. VIII. De diaconale zorg moet steeds individueel blijven en rekening houden met- de gezinsbehoeften. Het geven van geldelijken steun in den vorm van kindertoeslag verdient aanbe veling, omdat dit zich aansluit bij wat hier en daar practisch bestaat en het streven steunt naar het instellen van een Rijksfonds voor kindertoeslag, waardoor de groote gezinnen worden gesteund. IX. Het steunen in natura (kleeding, schoeisel, levensmiddelen) is niet aanbe velenswaardig, hoewel het bij extra-nood niet geheel kan worden gemist. X. Voor kleine „zelfstandige" werkers, die in deze crisis dikwijls met groote moeilijkheden hebben te worstelen, zijn het geven van een gift ineens alsmede het verleenen van voorschotten noodzake lijke middelen, om hen van ondergang te behoeden. Spr. besloot met den wensch, dat God te midden van zooveel ellende geve een biddend volk, opdat deze periode van druk worde veranderd in een periode van welvaart. En mogen in deze periode van druk de arme broeders en zusters ervaren de kracht van het geloof in Hem, Die is een toevlucht voor de Zijnen. HET VOOROEFENINGSINSTITUUT. Het „Huisgezin" vraagt of de regeering de bezuinigingen op Defensie niet aan den verkeerden kant begint door het op heffen van het instituut der vooroefenin gen. Is, wat dit betreft de regeering voor militaristische invloeden gezwicht en heeft de minister van Defensie zijn per soonlijke voorkeur prijsgegeven voor den op hem geoefenden drang? Het vooroefeningsinstituut heeft zich populariteit verworven, de voorgeoefen- den zijn niet minder goede soldaten; voor velen is, wat als winst is te beschou wen, de duur van het verblijf in de ka zerne verkort. Het instituut moet verdwijnen, zoo ge zegd omdat het bezuiniging oplevert. Zal het inderdaad bezuiniging geven? Dit zal, wordt het afgeschaft, eerst straks uit te rekenen zijn, wanneer men de balans kan opmaken: van den eenen kant wat het instituut kost, van den anderen kant wat het langer verblijf in de kazerne van alle soldaten zal vergen. Wij vopr ons zien in het bezuinigings- motief eer een voorwendsel: er is van het begin af aan een soort geconcentreerd verzet tegen de vooroefeningen geweest van den ouderen stijl in het leger, die zich verzette tegen de meer moderne fris- schere uitingen van, waar mogelijk, kor- teren diensttijd in de kazerne. Een kolonel en een generaal kunnen desnoods alleen met militaire tradities rekenen, voor een minister van Defensie bestaan nog andere factoren. De populariteit van het leger bij de bevolking voor zoover hier van popu lariteit kan worden gesproken zal, vreezen we een deuk krijgen wanneer het vooroefeningsinstituut wordt afge schaft. De brand te Hilversum. Een nadere verklaring. Naar aanleiding van den noodlottigen brand in het R.-K. Vereenigingsgebouw heeft het gemeentebestuur van Hilversum een uitvoerig communiqué uitgegeven. Wat aangaat de politioneele vergun ning voor het geven van de filmvoorstel ling is gebleken, dat daarvoor op ver schillende data twee aanvragen van ver schillende zijden zijn ingediend. De eerste aanvraag kwam op 17 September j.l. bij de politie in. Daarop is gunstig beschikt. Deze aangelegenheid was door den In specteur van dienst behandeld, omdat de Commissaris uitstedig was. De Commis saris was hiervan onkundig en vernam zulks eerst Woensdagmorgen. Aan de vergunning werden, zooals gewoonlijk, de volgende voorwaarden verbonden, n.l. dat tijdens de filmvertooning een emmer met water en een dweil onder het onmiddel lijk bereik van den operateur aanwezig is en dat de films voor en na het gebruik in de daarvoor bestemde koffers zijn ge borgen. Bovendien is de leider van de filmvoor stelling door den aanvrager van de eer ste vergunning (een agent van politie, bestuurslid der R.-K. vereen.), nog mon deling op de naleving van de voorwaarde gewezen. De vergunning is door den aan vrager rechtstreeks naar Uden gezonden, zoodat de verklaring, dat de leider deze vergunning in zijn bezit had, als juist moet worden aangenomen. De tweede aanvraag kwam van den beheerder van het lokaal bij de politie in op 20 September j.l. Deze vergunning is niet afgehaald, omdat pater Buys er al een had. De pater, die met de film het land al veertien jaar bereist, moet wel doordron gen zijn geweest van het brandgevaar, maar heef* mogelijk, omdat het misschien altijd was goertgegaan, verzuimd de noo- dige voorzorgsmaatregelen te nemen. De Commissaris kon waarschijnlijk op den avond van den brand stellig zeggen, dat geen vergunning was verleend, om dat hij onkundig was gebleven van de eerst verleende, welke hij niet geteekend had. Controle op de naleving der voorwaar den (en dit is ook een zeer ernstige fout) heeft niet plaats gehad. „Vroeger", zei de Commissaris, „werd wél regelmatig van politiewege deze con trole geoefend, tegenwoordig niet meer wegens het ontbreken van voldoend personeell!! Burgemeester Lambooy deelde deze meening niet en verklaarde aan het Han delsblad, dat eerder een man uit den straatdienst genomen diende te worden, dan dat dergelijke filmvoorstellingen on gecontroleerd zouden mogen plaats heb ben. Er is wel een reeks fouten begaan in deze treurige zaak. Een les voor andere plaatsen, ook in Zeelandl Het parket te Amsterdam is voorne mens een strafvervolging in te stellen tegen pater Buys op grond van art. 307 W. v. Str. Dit luidt: „Hij aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste negen maanden." Voorts heeft de justitie beslag gelegd op het stoffelijk overschot van het meis je Hilhorst, dat Dinsdag is overleden. De afgegeven vergunning zelve is ver brand. Pater Buys had haar in zijn bre vier gelegd en dit is tijdens den brand verloren gegaan. De vraag is tevens, welke handteeke- ning of welk stempel deze vergunning droeg. Woensdagavond was de toestand der slachtoffers van den brand dezelfde als den geheelen dag. De ernstigst gekwetste Corrie Koperdraad verkeerde nog steeds in zorgelijken toestand. De toestand van Pater Buys blijft on veranderd ernstig. Vliegtuig maakt nood landing. Te Terheiden (N.-Br.) heeft Woensdagmiddag een militair vliegtuig een noodlanding moeten maken. Een kor poraal-vlieger kreeg plotseling den stoom van het kokende water in den motor in het gelaat, zoodat landing noodzakelijk was. D'eze geschiedde vlot op een stuk weiland langs de rievier de Mark. Nadat uit Soesterberg de 321 was ge arriveerd en eveneens ter plaatse was neergestreken zijn beide vliegtuigen, na dat water was ingenomen, vlot opgestegen en naar Soesterberg teruggekeerd. Vier en een half uur in een ijskelder. Een 68-jarige in genieur, Edward Perrett, is te Melbourne 4% uur in een ijskelder opgesloten ge weest en er wonder hoven wonder levend uitgekomen. Perrett ging de kelder binnen om de temperatuur te beproeven. Toen de tem peratuur 6 graden onder nul was hoorde hij plotseling een slag en zag tot zijn groote ontsteltenis dat de deur achter hem zich gesloten gesloten had. Hij zat in den kelder opgesloten! Er heerschte volkomen stilte, slechts hoorde hij het monotone geklop van de koelma chine, die hem langzaam maar zeker deed dood vriezen. Hij was vrij dun gekleed; zijn eenige kans om in leven te blijven was lichaams beweging. Hij nam een bus, smeet die te gen de deur en herhaalde dit vele malen. Vergeefs, het werd niet gehoord. „Het was echter mijn eenige kans," ver telde hij later. „Ik begon op de deur te kloppen en te slaan tot ik er doodmoe van werd. Toen voelde ik de koude mijn li chaam overmeesteren. Tegelijkertijd begon de koelmachine onzuivere lucht uit te pompen. Mijn krachten begaven mij en ik had een gevoel alsof ik flauw ging vallen. Ik hoopte maar steeds, dat men mij uit mijn ijselijke gevangenis zou bevrijden. Ik was op het punt in elkaar te zakken, toen de deur open ging en men mij den kelder uittrok." Door zijn lange afwezigheid was Per- retts vrouw ongerust geworden. Ze te lefoneerde den nachtwaker van de fa briek, die dadelijk met eenige helpers het gebouw doorzochten. Om half twee des nachts werd Perrett gevonden, na vier en een half uur gevangen te hebben ge zeten. Een dokter verleende de eerste hulp, want hij was geheel door de koude bevangen, terwijl ook zijn zenuwen ern stig geschokt waren. Toch nog ergens goed v o o rl Een tuinman die in de naibijheid van 'het bijlkantoor der rijksbank te Bre men bezig was met 'het snoeien van hoo rnen. bemerkte een lichtgekleurd vogel nest, hetwelk, naar hem later bleek, was opgebouwd uit bankbiljetten van 1000 mark. De vogels hadden echter geen bank roof gepleegd, want de bankbiljetten wa ren reed® van ouden datum en niet meer in omloop. 'Liefde kent geen gren zen. Een Zweedsdh bruidspaar, dat op bet punt stond om in de Zweedsohe kerk te Kopenhagen getrouwd te worden, ver nam op het laatste oogenblik. dat ze niet in Denemarken konden trouwen, omdat een bepaalde formaliteit niet in acht ge nomen was. Het bruidspaar verzooht den gasten, die reed® voor het bruidsdiner aanwezig wanen, een oogenblik geduld te hébben. Ze stapten toen in een vliegma chine, waarmee zij in 15 minuten Malmö bereikten. Ondertussohen werd een gees telijke gewaarschuwd, die Jiet paar in Malmö in enkele minuten trouwde, waar na zij terugvlogen naar hun gasten in Kopenhagen. Nazi -kassier veroor deeld. In Danzig is dezer dagen een proces gevoerd, dat een schel licht werpt op de wijze, waarop de nationaal-socia- listen omgaan met het geld van hun vol gelingen. Terecht stond de kassier van de nationaal-socialistische middenstands-or ganisatie, de N. S. Hago. De beklaagde, zékere Pahnke, heeft in zijn functie van kassier dezer middenstandsorganisatie 5000 Danziger gulden verduisterd. Het bleek dat Palhnke, zoolang hij kas sier was, geen enkelen keer gecontroleerd is. Intusschen zijn de goedgeloovige mid denstanders, die hun hoop op de Nazi's hadden gesteld, hun centen kwijt. Dat komt er van als men lid wordt van een beweging, die geen controle toestaat op haar financiën. Een staaltje van moderne techniek en reclame. Uitgaande van de opvatting, dat nu de reclame in het zakenleven zulk een bui tengewoon gewichtige rol speelt, juist in dezen economisch zoo moeilijken tijd, heeft E. Osterman Co.'s Handel-Mij. N.V., Amsterdam, met haar lichtboot „P e r s i 1" in den waren zin des woords een lichtpunt gebracht. Door middel toch van een vernuftig apparaat is het mogelijk op de wolken lichtreclames te projecteeren. Van buiten af kan men er zich eerst geen denkbeeld van vormen, wat deze boot in haar binnenste verbergt. Als men echter weet, dat b.v. 't woord „P e r s i 1" bij een wolkenhoogte van 2000 M. een lengte van 1600 M. en een letterhoogte van 400 M. heeft, dan is het wel duidelijk dat het voortbrengen van dergelijke, reusachtige letters met een geweldige lichtsterkte niet door een gewoon pro jectie- 'cf bioscooptoestel mogelijk is. Het in de boot ingebouwde wolken projectie-apparaat heeft ook verder met gewone projectietoestellen niet de minste overeenkomst. De lichtbron is een schijn werper van 2 Meter middellijn met een lichtsterkte met ruim 3 milliard kaars; deze wordt door vrijwel geen anderen schijnwerper ter aarde overtroffen. DO enorme lichtbundel wordt over een soort spiegelrooster, dat uit 260 aparte spie geltjes bestaat, geleid en zoodoende in 260 aparte stralen verdeeld, waarvan de weerkaatsingen van den onderkant van de wolken de woorden „Persil", „Imi", „Ata" enz. vormen. Tot groote hilariteit van de jeugd verschijnt nu en dan ook een lachend vollemaansgezicht aan den hemel. UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN door A. M. WESSELS. De lotgevallen van de Gasthuiskerk te Middelburg. I. Nu dezer dagen de Gasthuiskerk pu bliek verkocht werd, is het zeker interessant, de lotgevallen van dit histo risch gebouw na te gaan. De vreemdeling, die door Middelburg® smalle en onregelmatige hoofdstraat drentelt, zou vreemd opzien, indien men hem vertelde, dat, nog geen eeuw gele den, in die straat zich een antiek, eer waardig gebouw, of beter een complex van gebouwen verhief, reeds van eeuwen her aan de beoefening der barmhartig heid gewijd, n.l. „Onser Vrouwen hospi- tale van Middelburch". Dit gesticht, sinds een 80 jaren afge broken, liggende aan de Zuidzijde van de Langedelft, was een geestelijke stichting, die reeds in het begin der 14e eeuw be stond. Wanneer en door wie het tot stand kwam, is bezwaarlijk op te sreven. Het had evenals de Oast-Mcmster of Abdijkerk, Onze Lieve Vrouwe tot Schutspatrones. Oorspronkelijk op bescheiden schaal in gericht, ongetwijfeld voor passantenhuis, werd het vanzelf ziekenhuis, deed tegelijk dienst voor armenzorg en nam ook z.g. proveniers op, wier kleine vertrekken uit zicht gaven op de Langedelft, die toen een heel ander voorkomen had dan nu. Vóór 1572 werden er in het gasthuis ook pestlijders verpleegd en wel in de z.g. „pestkamer". Na korten tijd werd de ver pleging van zulk soort lijders daar ter plaatse 'Overbodig, doordien eerst het St. Aachtehuis „achter den Bagijnhove", la ter een door de stad aangekocht pand, buiten de Vlissingsche poort voor dit doel werd ingericht. Onder verschillende benamingen komt het Gasthuis voor. Nu eens onder die van „Onser Vrouwen hospitale van Middel burch", of wat hetzelfde is, van St. Maria; later, vanaf de tweede helft der 15de eeuw tot na de hervorming, leest men van bet „gasthuis van St. Barbera". Dat in deze stichting, uit den tijd dat de Abdij van 0. L. Vrouw met hare abten en bisschoppen het centrum vormde van het kerkelijk leven, ook mede de polsslag van dat leven in sterke mate klopte, spreekt vanzelf. De geestelijke verzorging der zieken en het celebreeren van missen, vormde een integreerend deel van het doel, dat men zich bij den bouw had voorgesteld. Vandaar, van een daal witte zaal ge hoofdgebouw pastoor verl wel na 1573J sen allengs geworden, dj ters werd ve Van de 1" gebouw gebrJ Voor zoover niet zonder balken prijlj apostelen er tuurlijk de s<j breken. En door houten I onderscheide en de kruisU bruikt. Enkele ma ser Lieven ,,opperkerk"J De reden '94 werd tel kerk, op de was gewordt] gebouwd, we ding stond De nieuwol dus genaamcT oudere, oord waariu zeerl voltooiing dl werd gebouw gasthuis, ml schenkingen/ bruik dier rijkelijk bede Een daarv, 19 sch. 4 grl noeg vanwejf onder zij ge| gegeven doo heeren kwar „Gtky, go el die aen denf summa van ven is tottel dat bet nietf 1zoo zegg daertoe coml gevonden XI Evenals kerk onder Gedurende ter heet ze „Godsackere 1567 gewooi| Op beide ken Opperkel men toren ijl klokken moei zer klokkenj het jaar 161 order van gegeven aanl te Kleverski kerkgebouwj In het be klok van de gelegenheden] te roepen na Zooals bel kerk ook tol eerste helft] die er begrj Dat daar ven, blijkt uit de 'oneffl ook uit een den gemetsej den overganl Afgescheiden zamelde beel geborgen, werd bedektl De afna Naar aanl het bestuur| van den O. zware vark dit bestuur Reg. Comm. wes. De com wezen op dj de varkensm overtreft de] zijn laag en derprijzen v, zen geleden De Reg. er thans L Beer binnen zen van hetl verbruik is een derde tc gelijk een a markt worde kwantum lic| kens is van baren tijd tekort kan] Comm. ig va tijd de moei ders overwo afname en p. klem te moj ters rustig ren, wat sle, teekent; zom; in de !best_. een meer lo worden vert: De CommJ het gevoerd! varkensmesti gen tijd gedj aandrang ten overvo. ken meer Prijs 1 van, oordeel,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2