„DIT IS 'Mzegt men in 't leger. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Ingezonden Mededeellng. "I want to know what your soldiers say about OJC." mei William J. Garrey - Amerika's beroemde sigaretten-mixer. En ook in de ver schillende kazernes kon men hem besig mien met sijn bekende blinddoek-proef. Manschappen en oifioieren rookten geblinddoekt 8 dure Amerikaansohe sigaretten en één O.K. en steeds werd O.K. er uitge pikt als de iijnste, geurigste, saohtste. Doet U die proef ook eens en ook U mult van O.K. meggen: „Dit is 'm". Bovendien kost O.K. slechts 25 ct. PER 20 STUKS O? Dl JUIST! WUZS GESTOPT NIET Tl VAST EN TOCH EEN LANGEN BKANDDUU*. bleven; de koninklijke auto reed herhaal delijk met het schuifdek geopend en vele malen heeft de Prinses staande in haar auto voor de gebrachte hulde gedankt. In Breskens was de belangstelling op het havenplein niet minder groot, De „Prins Willem I", waarmee naar Vlis- singen zou worden gevaren, lag reeds ge reed, en dhr De Jonge, directeur van den Stoombootdienst op de Westerschelde, was aan boord om de reis mee te maken. Staande op de loopbrug van de pon ton heeft H. K. H. den zang 6o- scrool- kinderen aangehoord, en onder luide toe juichingen betrad zij de ferryboot, nadat Zij afscheid genomen had van dhr D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens, en van dhr A. E. van dor Lely, districts commandant van de Rijkspolitie, die de aanwijzingen gaf voor de te volgen route door Zeeuwsch-Vlaanderen. Half zes vertrok de boot, om na een korten tocht over de somber-getinte Wes terschelde het gezelschap in Vlissingen aan wal te zetten. Even over zes legde de Prins Willem I aan de ponton van den Prov. Stoomboot- dienst te Vlissingen aan. De Prinses werd hier verwelkomd door den burge meester van Vlissingen, den heer G. A. van Woelderen. De Schelde was gedu rende den overtocht zeer onstuimig ge weest, doch H. K. H. had daarvan niet een minsten last ondervonden. Vergezeld van den burgemeester begaf men zich naar den mailtrein. Vóór net vertrek onderhield de Prinses zich nog eenige oogenblikken met mevrouw Van Woelderen. Ook hier toonde het publiek groote belangstelling. En daarmco was de zegetocht door Z. Vlaanderen voorbij. Maar het kan niet andera of de Koninklijke Vrouwe neemt mee de vaste zekerheid van een onwrik bare trouw aan het Oranjehuis. Zij heeft Zeeuwsch-Vlaanderen de gelegenheid ge boden om de hulde van duizenden tot uit drukking te brengen. De trouw aan hot Vorstenhuis, zoo vast verankerd in de harten der Zeeuwsch-Vlamingen, is aller duidelijkst gemanifesteerd. En Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zic'h op velerlei terrein Wvl eens achteruitgezet weet, heeft weer te sterker gevoeld dat het door de Ko ninklijke Moeder en Haar Dochter niet wordt vergeten. Voor die spontane daad van hartelijke belangstelling brengt Zeeuwsch-Vlaande ren zijn innigsten dank. Waterschappen. Bij Kon. be sluit is benoemd met ingang van 1 No vember 1934, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Jonk vrouw Annapolder J. S. de Regt te Kats. Vlissingen. In de voorin. Geref. Kerk (Vrouwestraat) heeft de afdeeling Vlis singen van het Roode Kruis een keurige tentoonstelling georganiseerd, waarvoor zij bijzondere medewerking van het hoofd bestuur mocht ondervinden. Zaterdagmiddag om drie uur heeft de burgemeester als eere-voorzitter der af deeling met een korte toespraak de ten toonstelling voor geopend verklaard. Na 'bet aanbieden van de thee werd een rondgang gemaakt langs de verschillen de toestellen, die door het hoofdbestuur vrijwillig waren afgestaan en waarvan het nuttig gebruik en ook de samenstel ling kort maar duidelijk werd uitgelegd door majoor de Bruyn, van 's-Graven- hage. Ook was er een stand met de hulpmid delen der afdeeling Vlissingen. Op het koor waren een paar stands, bevattende lectuur, foto's en versnaperingen, welke gaarne door de patiënten genuttigd wor den. Tenslotte werd ook nog een z.g. gas kamer vertoond, waarvan er het volgende jaar vermoedelijk een in de duinen zal worden geplaatst. Proefboringen hebben tot de con clusie geleidt, dat het nog niet mogelijk zal zijn a.s. Zaterdag de eerste paal te slaan voor den te bouwen wandelpier. Het aantal wertkloozen nam in de afgeloopen week toe van 800 tot 848, van wie 97 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Goes. De afdeeling van den Ned. C'hr. Vrouwenbond hield gisteravond een zeer druk bezochte vergadering. Na de opening der vergadering sprak de presidente een gevoelvol woord in ver band met het overlijden van Mevr. Duve- kotde Wagemaker, die door haar inni ge Godsvrucht, haar zielenadel, haar nobel 1 arakter en haar beminnelijke omgang zulk een weldadigen invloed uitoefende. 'Nadat vervolgens enkele huishoudelijke zaken waren geregeld, hield Mevr. Poley- Wesse'ls een lezing over de Christenvrouw in Indië. In een interessant 'beltoog, dat met aandacht werd gevolgd, schetste spreekster het leven van de vrouw in Indië. Gewezen werd op de moeilijkheden en bezwaren waarmee met name de Chris tenvrouw in aanraking komt, maar ook op de heerlijke taak, die zij kan vervullen in een omgeving waar zooveel te doen is voor de verbreiding van het Evangelie van Jezus Christus. Het dankwoord van de presidente ging vergezeld van bet aanbie den van een zilver portretlijstje, dat te vens kan dienen om de herinnering aan deze afdeeling in Indië levendig te hou den. Deze eeréte vergadering vormde een uitnemende inzet van de komende winter- campagne. De heer H. van der Veen, be noemd tot lid der Provinciale Staten, in de vacature-A. M. Overhof (S.D.A.P.), heeft deze benoeming aangenomen. 's-H. Arendskerke. In de Maandagmor gen gehouden raadsvergadering werd, zooals reeds gemeld, benoemd tot hoofd van de openbare lagere school op het dorp, de heer L. 'M. de Graaf, onderwijzer op wachtgeld te Amsterdam. Overeen komstig een voorstel van B. en W. wordt besloten om aan de vrijwillige brandwe ren in deze gemeente de brandbiuschmid- delen in bruikleen af te staan. Op voorstel van B. er W. wordt de ver goeding ex abt. 101 i,.G.-wet voor 1930, '31 en '32 voor de R.K. bijzondere lagere school te Lewedorp vastgesteld op f 1992.78, voor de bijzondere lagere school te Lewedorp op f 1585.04 en voor de Herv. Chr. school te 's-H. Hendrikskinderen op f 1453.11. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke en die van het Groot Arm bestuur te 's-Heer 'Hendrikskinderen over •het dienstjaar 1933; eerstgenoemde in ontvang op f28045.17Vï en in uitgaaf op f 16866.04Vs, goed slot f 11179.13 en laatstgenoemde in ontvang op f 7990.70Vs en in uitgaaf op f 3391.04, mitsdien met een goed slot van f 4599.66Vi, Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting voor 1935, in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst op f 115883.66. Deze begrooting zegt de voorzitter is slui tend gemaakt, zonder dat de belasting moest worden verhoogd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de belasting te ver lagen, doch in verband met de omstandig heid, dat het Rijk beslag zal leggen op eene som van plm. f 6000 van de op brengst grondbelasting, moest van dit voornemen worden afgezien. Op een verzoek van Jacob van 't West einde te 's-H. Arendskerke om vergoeding als bedoeld bij art. 13 der L.O.-wet 1920 voor zijn kind, dat de R.K. Bijz. Lagere school te 's-Heerenhoek bezoekt wordt gunsti'g beschikt en besloten daarvoor uit de gemeentekas f 25 per jaar te verleenen. Het ambtenarenreglement voor deze gemeente wordt gewijzigd en besloten daarin de bepaling op te nemen, dat de ambtenaar, aan wie een ambts- of dienst woning ter bewoning is aangewezen, ver plicht zal zijn deze te betrekken. Aan de begrooting van inkomsten en uitgaven van den gemeenschappelijken keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring 'Heinkenszand voor het dienstjaar 1935, bedragende in ontvang een som van f 240 en in uitgaaf een be drag van f 3293.20, wordt goedkeuring verleend. In verband hiermede wordt op voor stel van B. en W. besloten aan den raad van Heinkenszand als centrumgemeente voor te stellen om, waar op de jaarwed den van de ambtenaren dezer gemeente reeds met ingang van 1 Jan. 1934 een tijdelijke korting is toegepast van 21/2 pet., met ingang van 1 Januari 1935 eenzelfde korting toe te passen op de jaarwedde van den keuringsveearts. Tevens vestigt de heer Lindenbergh de aandacht op de posten „abonnement voor waterlevering eto. en 'kosten electrisch licht", welke res pectievelijk zijn geraamd op f 16 en f 10. Spreker komt deze bedragen vrij hoog voor. De voorzitter zegt daarnaar een nader onderzoek te zullen instellen. Verder komt het den heer Van den Dries niet noodig voor, dat aan den keu ringsveearts voor gebruik van een eigen motorrijtuig een tegemoetkoming van f 200 wordt verleend. Hierna wordt ingetrokken en opnieuw vastgesteld de bestaande verordening tot afwijking van bepalingen van de Win kelsluitingswet 1930. De heer Snoodijk vraagt of het beslist noodig is, dat op Zondag de winkels te Lewedorp zijn ge opend. De voorzitter zegt, dat de aldaar wonen de R.K. ingezetenen gewoon zijn hunne inkoopen op Zondag te doen en zij daar tegen geen principieel bezwaar hebben. Thans wordt besloten aan den heer G. de Jager met ingang van 1 Nov. a.s. eer vol ontslag te verleenen als secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur van 's-H. Arendskerke. Hiertegen stemden de heeren Janse en Vermue, die bet ontslag oneervol wilden verleenen. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten de jaarwedde van den te be noemen secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke te bepalen op f 450. Een voorstel van den heer Lindenbergh om het tractement vast te stellen op f 500 wordt verworpen. Voor dit voorstel stem den de heeren Lindenbergh en van den Drie®. De borgtocht wordt vastgesteld op f 4000 reëel, zijnde plm. 20 pet. van de gemiddelde ontvangsten. Hierna sluiting. Kruiningen. Door den keurmeester van vee en vleesch werd bij den slager G. H. alhier een varken in beslag genomen, dat de vereischte keuring niet had onder gaan. Krabbendijke. De landbouwer J. Adam deed aangifte bij de politie van diefstal te zijnen nadeele van aardappels en kla ver. In verband hiermede is proces ver baal opgemaakt tegen C. L. en A. d. B. Riiland-Bath. Vrijdag vergaderde de Raad. De voorzitter deelt mede, dat de bestrating van den Adriaan Butijnweg is voltooid; dat de oudercommissie der O. L. school met twee leden zal worden uit gebreid en dat is ingekomen de rekening over 1933 en de begrooting 1935 van Let Burg. Armbestuur. Tot leden der Com missie voor bet nazien dezer rekening werden benoemd de heeren J. Kole en H. Dronkers. Van den Minister van Eco nomische Zaken is een schrijven ingeko men over de Winkelsluitingswet, waarin eenige verruiming van den verkoop in sommige winkels op Zondag kan plaats hebben. B. en W. atellen voor hierin geen verandering te brengen, omdat dit voor detze gemeente niet noodig wordt geacht. Aldus besloten. Van dhr S. Dronkers te Bath was een verzoek ingekomen om de leeg staande openbare school te Bath te mogen huren voor opslagplaats van gra nen. Hij wil biervoor een huur betalen van f 200 per jaar. Dhr Dansen adviseert dit verzoek in te willigen, daar hij ook heeft vernomen, dat 't graan in genoemd gebouw wordt schoongemaakt, en er dan gedurende 4 of 5 maanden. 3 werkloozen te werk konden worden gesteld. De heer Dronkers merkt op, dat, als de school voor dit doel wordt verhuurd er dan geen plaats meer is voor de vereenigingen om te vergaderen. Dhr Kole stelt voor, dat de vereenigingen dan de school huren. Met alg. st. wordt besloten thans nog geen beslissing te nemen. Geïnformeerd zal worden of de vereenigingen de school willen huren. Van de vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag aan de Zandbaan was een verzoek inge komen om gelden beschikbaar te stellen krachtens art. 72 der wet, voor het bou wen van een fietsenbergplaats. Hierop wordt afwijzend beschikt. Van het bestuur der bewaarschool was een verzoek ingekomen, om de gemeente lijke subsidie te verhoogen tot f 20 per kind. Dit verzoek werd eveneens afgewe zen. Alleen dhr v. d. San.de was voor in williging. Met alg. st. werd het voorstel van B. en W. aangenomen, om ook de electrische kabel door te trekken tot Bath. Een voorstel van B. en W. tot verbete ring van den Hoofdweg werd aangehou den. Eveneens werd aangehouden een voorstel tot het dempen van de sloot voor 'het nieuwe bouwterrein aan den Hoofd weg. De rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1933 wordt voorloopig vastgesteld. De begrooting van inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1935 wordt aangeboden. Bij de rondvraag vraagt dhr Dronkers om het straatwerk te Bath door inwoners te laten doen en ook bij den bouw van het transformatorhuisje te Bath hiermee rekening te houden. Dit zal worden over wogen. Dhr Kole vraagt, waarom door den voorzittervergunning voor dansmuziek wordt verleend. Het overgroote deel der bevolking is daar tegen. De laatste jaren bleven wij daarvan verschoond en waar om wordt daar nu weer van afgeweken? De voorzitter zegt, dat hij op deze vraag niet behoeft te antwoorden, doch wil dit wel doen. Persoonlijk is hij ook tegen dansen, doch hij moet ook rekening hou den miet anderen. Bij de laatste dansge legenheid hebben wel eenige ongeregeld heden plaats gehad, doch dit is niet van beïeekenis. Dhr Kole zegt, dat het over groote deel der bevolking er tegen is. Dhr Deuri00 vraagt of wel vergunning mag worden gegeven, ingevolge de Drankwet. D© voorzitter zegt, dat het wel mag on der leiding van een dansmeester. Dhrn Deurloo en Kole betwijfelen of er in deze gemeente wel een lokaal geschikt is voor dansgelegenheid. De voorzitter: als ze ontheffing hebben wel. Heinkenszand. Aan den besteller der posterijen en telegrafie, den heer J. Wal- hout, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 De cember a.s. ierseke. Van den landbouwer Swage- makers zijn in den nacht van Zaterdae op Zondag 8 zakken met bonte aardappe len ontvreemd. D© politie onderzoekt do zaak. Zaterdag vlogen de duiven van de vereeen „De Duivenliefhebbers" van Li- bramont, 198 K.M. Los 11.30 uur. Ie duif Joh. C. van Es, 2e, 5e en 8a Joh. Bom, 4e en 9e G. de Waal, 6e Phi lip van Os, 10e en lie G. Pikaar. Ie duif 2.24.04 uur. laatste duif 3.16.52 uur. Arnemuiden. Een ongeveer 3-jarig zoontje van een zekere K. M., woonachtig in het Tuindorp, had eenige dagen ge leden een olienootje in de luchtpijp ge kregen. Daar het kind zich naderhand niet erg wel gevoelde, werd het aan een medisch onderzoek onderworpen., waar na het kind voor nader onderzoek werd overgebracht naar het gasthuis te Mid delburg, alwaar het een keeloperatie heeft ondergaan. Men heeft echter het olienootje niet kunnen verwijderen. D© toestand van het kind is, naar we ver nemen, niet zonder levensgevaar. Gapinge. Zaterdagmiddag hield de in de afd. Gapinge gevestigde Burgerwacht haar jaarlijksche huish. schietwedstrijd, waarvan de uitslag was als volgt Personeels baan le pr. L. Dingeman se, 95 p.; 2e pr. J. Bakker 95 p.; 3e pr. P. Joziasse 94 p.; 4e pr. D. J. Kesteloo 93 p.; 5e pr. Jac. Goedbloed 92 p.; 6e pr A. de Bue 91 p.; 7e pr. L. J. Kesteloo 90 p.; 8e pr. C. van Maldegem 90 p.; 9e pr. A. Looise 90 p.; 10e pr. A. Dingemanse 89 p.; lie pr. W. Bakker 89 p.; 12e pr. Jac. Wattel 87 p.; 13e pr. J. Versluijs 86 p.; 14e pr. L. Mersie 85 p.; 15e pr. G. Langebeeke 83 p.; 16e pr. P. Goedbloed 80 p.; 17e pr. H. Wondergem 77 p.; 18e pr. P. de Bue 76 p.; 19e pr. G. Louwerse 71 p.; 20e pr. W. v. Tatenhove 61 p.; 21e pr. L. Wondergem 45 p. Vrije baan: le pr. L. Dingemanse 149 p;. 2e pr. P. Joziasse 147 p.; Se pr. L. Mersie 145 p.; 4e pr. Jac. Goedbloed 144 p.; 5e pr. J. Kesteloo 143 p.; 6e pr. P. Goedbloed 141 p.; 7e pr. G. van Maldegem 140 p.: 8e pr. Jac. Wattel, 140 p.; 9e pr. W. Bakker 139 p. 10e pr. A. de Bue 139 punten. Eerebaan le pr. A. de Bue 47 p.; 2o pr. C. van Maldegem 47 p. Voetbal. Oostkapelle. Zaterdag speelden de Ju niores van O.V.V. een wedstrijd tegen de Juniores van de Noormannen. Ruststand 11. Eindstand 2—3 in het voordeel van de Noormannen. (Te laat ontvangen. Red.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Witmarsum, P. J. van Leeuwen te Oterdum. Bedankt voor Pijnacker, G. van Veld- huizen te Hantum. Voor Hoornsterzwaag P. ten Have te Noordlaren. Geref. Kerken. Beroepen te Hazerswoude, M. Bouke- ma te Leidschendam. Te Opeinde-Nijega, A. v. d. Ziel, cand. te Nijmegen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te IJmuiden, L. Kleisen te Vlissingen en S. v. d. Molen te Rotter dam. Beroepen te Kornborn, W. Meijn- hout te Nieuwendam. Emeritaat Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland heeft, na ontvangen bericht, dat de minister bereid is invali diteitspensioen toe te kennen, met ingang van 1 October emeritaat verleend aan Dr W. Klaassen te Hoorn. St. Laurens. In verband met het hem op 1 October a.s. verleend emeritaat hoopt ds J. H. van 'tHoff a.s. Zondag morgen afscheid van de Ned. Herv. Gem. te nemen. Als consulent zal optreden D's M. van Empel van Middelburg. Benoemd als kweekeling met akte aan de Chr. school te Oudelande dhr J. A. Nederhand te Goes. Geslaagd voor politie-diploma J. v. Maaren te Middelburg, A. M. van 't Leven te Bergen op Zoom, J. Kolk te Vlissingen. Ernstige brand te Hilversum. 46 kinderen gewond. Gisteren is te Hilversum in het Ver- eenigingsgebouw van de R. K. W. V. tij dens een filmvoorstelling die er voor de meisjes der R. K. scholen werd gegeven, een filmtoestel in brand gevlogen. Er war ren 150 meisjes in het gebouwtje. Bij de door den brand ontstane paniek, wer den 46 kinderen min of meer ernstig ge wond, terwijl Pater Buys uit Soesterberg die de voorstelling gaf, eveneens gewond werd. Toen de film bijna ten einde was, ont brandde door de een of andere oorzaak de filmband. Door den schrik der kinde ren ontstond een vreeselijke paniek. Het werd een gedrang naar de twee uitgan gen, naar een zijgang, waarvan de brand deur echter gesloten bleek te zijn. Door dat deze zijuitgang gesloten was en het brandende toestel bij den hoofdingang stond, nam de paniek onder de kinderen steeds toe. toen. men ook door deze uit gang niet meer vluchten kon. Mannen uit de nabijgelegen huizen snelden te hulp. De ruiten werden inge slagen, doch dit baatte niet, daar het glas in kleine stalen ramen wu gezét. Alleen het vuur werd er door aangewakkerd. Ten slotte werd van de gesloten brand deur de ruit ingeslagen en snelden eenige mannen naar binnen om de kinderen te redden. Het vuur had zich intusschen sterk uit gebreid en vele meisjes hadden reeds ern stige brandwanden opgeloopen. Ook was een aantal kinderen door den rook en het vuur bewusteloos geraakt. Het mocht den redders gelukken alle kinderen in veiligheid te brengen. Pater Buy» verliet als laatste door een zijraam ernstig gewond het gebouw. Politie en brandweer arriveerde spoe dig. Een aantal doktoren werd eveneens geroepen. Alle gewonden, 46 in getal, wer den naar het ziekenhuis vervoerd om verbonden of opgenomen te worden. Ook Pater Buys werd ernstig gewond in de R. K. Ziekenverpleging opgenomen. Hij had zware brandwonden aan gezicht en armen opgeloopen. Voor geen van al len bestaat levensgevaar. Ondanks het feit, dat de brandweer met vier slangen het vuur 'bestreed, werd het vereenigingsgebouw geheel in de asch gelegd; alleen dé muren bleven staan. Er heerschte in Hilversum, vooral in het drukke Bloemenkwartier. waar het gebouw stond, den geheelen avond groote opwinding, terwijl de wildste geruchten de ronde deden. Vermoedelijk is de brand te wijten aan een kortsluiting, tengevolge van te groote belasting van de zwakke electrische lei ding. Indien enkele dappere mannen de branddeur niet hadden ingetrapt, en in rook en vuur de meisjes in veiligheid ge bracht hadden, waren zeker zeer vele kinderen omgekomen. De „Msb." meldt, dat door de bevoegde instanties toestemming tot de filmvoor stellingen was gegeven. Opvallend was, waar de brandweer met de voorstellingen op de hoogte was, dat geen brandweer man aanwezig was. De „Tel." daarentegen meldt, dait voor de voorstelling geen vergunning was ge vraagd en dat geen brandbluschappara- ten aanwezig waren. De ramp is wel zeer verergerd, doordat de nooddeuren niet functioimeerden. Eet smakelijk. Zondag werd door een bewoner van den Oliemolen te Helmond bij! de politie aangifte gedaan, dat hij door hem bij een „gelegenheids slager" gekocht rundvleesch, niet ver trouwde, daar de soep welke ervan ge kookt was een zwarte kleur had gekre gen. Onder leiding van den inspecteur van politie werd 'Onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld. Op het erf van zekeren G. werden de ingewanden en andere afvalorganen van een koe uitgegraven, welke i1/» M. diep in den grond waren gestopt. De directeur van het Gemeentelijk Slachthuis heeft deze ingewanden onderzocht en consta teerde o.m., dat de longen van de clandes tien geslachte koe geheel door t.b.c. ver gaan waren! De politie heeft na het hekend worden hiervan onmiddellijk nagegaan wie vleesch van de koe hadden gekocht om zoodoende nuttiging neg zooveel mogelijk te voorkomen in verband met het gevaar voor de gezondheid van een groot aantal gezinnen. Het bleek, dat een groot aantal perso nen op en in de omgeving van den Olie- melen van het vleesch hadden gekocht tegen 30 cent per K.G. Het verder onderzoek wees uit, dat de geslachte koe eenigen tijd in een weide ziek had gelegen en van daaruit door bovengenoemden G. naar den Oliemolen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2