Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentigp 3(1 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent- per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN SEPT. VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Onderwijs-bezuiniging. Toen enkele jaren geleden de finan- cieele gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs als een „onbevredigende bevrediging" werd aangeduid, is daar tegen van verschillende kanten geprotes teerd. Nu zijn de bezwaren tegen het huidige stelsel ongetwijfeld meermalen overdre ven. Maar bezwaren zijn er. Bezwaren die er niet, of althans in mindere mate zouden zijn, wanneer een oplossing in den geest van het gewijzigde Unie-rapport was verkregen. Niet ten onrechte waarschuwde Prof. Grosheide in „De Heraut": „Er ligt in de enge banden, waarmede de Christelijke scholen aan de Overheid gebonden zijn, een groot gevaar. De betalende Overheid kan ons door allerlei maatregelen een weg opdringen, dien wij eigenlijk niet willen gaan. In zekeren zin hangt het be staan van onze Christelijke scholen wet telijk en financieel af van de Overheid." Iets van die gevaren zien we in de thans aangekondigde bezuinigingsmaat regelen. De minister van Onderwijs heeft n.l. medegedeeld, dat de bezuiniging op onderwijs o.a. verkregen moet worden door concentratie van scholen voor bij zonder en openbaar lager onderwijs. Wij moeten deze maatregelen objectief bezien. Bezuinigd moet er worden en ook het bijzonder onderwijs waarvan de kosten overigens over heel de linie la ger waren dan van het openbaar onder wijs i mag zich daaraan niet onttrek ken. Maar aan den anderen kant mag het beginsel van de vrijheid van onderwijs niet worden prijsgegeven. Het mag niet zoo worden dat de minister de richting van het onderwijs gaat bepalen. Het is nu nog niet de tijd om de door de Regeering noodig geachte bezuini gingsmaatregelen te beoordeelen. Con crete voorstellen zullen moeten worden afgewacht. Maar wel mag reeds nu herhaald wor den de meermalen herhaalde waarschu wing om waakzaam te blijven. En ook zal er op gelet moeten worden da.t de plattelandsbelangen niet al te zeer in 't gedrang komen. Het complot In Spanje. De kabinetsraad heeft gistermiddag een bijeenkomst gehouden. Het kabinet machtigde den minister president om de maatregelen te nemen, welke de toestand vereischt. Onder de be langrijkste maatregelen, welke onverwijld genomen zullen worden, noemt men de afkondiging van den alarmtoestand, in dien de omstandigheden zulks noodzake lijk maken. Tegenover persvertegenwoordigers ver klaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat de revolutionnaire beweging is voorbereid volgens methodes, welke eigen zijn aan de Amerikaansche gangsters. Nog nooit heeft men in de handen van opstandelingen een zoo groote hoeveel heid wapens gezien, als thans de link- sche extreministen schijnen te bezitten. Het betreft hier veeleer de voorberei ding van een burgeroorlog dan een op stand van het soort, dat tot dusver in Spanje bekend was. D'e regeering is echter op haar hoede en zij beschikt over de noodige middelen, om de beweging te stuiten. De revolutie moest, volgens de gevon den aanteekeningen, midden op den dag uitbreken. In de drukste straten moesten aanslagen worden gepleegd, zoodat onder de bevolking een paniekstemming zou ontstaan. Be door de leiders van het complot uitgegeven bevelen aan de marxistische uitvoerders, schreven voor, dat zij de openbare gebouwen, die slechts moeilijk overrompeld konden worden, zooals het ministerie va,n oorlog, dat van verkeers wezen, het hoofdbureau van politie, enz. eenvoudig, in de lucht moesten doen springen. Alle geuniformden in kazernes enz. moesten worden vermoord. Onder de personen, die het eerst als slachtoffer moesten vallen, bevonden zich natuurlijk op de eerste plaats de ministers. Des avonds op den revolutiedag zouden de arrestanten door een revolutionair ge rechtshof worden veroordeeld en ter dood gebracht. Op hetzelfde oogenblik moesten dan weer tal van gebouwen in de lucht vliegen of in brand worden ge stoken. De Spaansche regeering zal thans met wettelijke en, zoonoodig, met andere middelen de poging tot omwenteling den kop indrukken. Ds eenheidsbeweging, in de Dultsche kerk. Gisteren heeft Ministerialdirektor Dr Jaeger een deel van de buitenlandsche pers ontvangen. Dr Jaeger trachtte de ge ruchten, misverstanden en valsche veron derstellingen, zooals hij ze noemde, over de beweging voor de eenheid in de Evan gelische kerk verspreid, te ontzenuwen. Ministerialdirektor Dr Jaeger kan be schouwd worden als de ziel van de kerke lijke reorganisatie. Hij heeft aan het slot van zijn jongste redevoering, gehouden te Stuttgart uitgeroepen: „Eén volk, één rijk, één kerk". Dit moet dus worden beschouwd als het einddoel, het ideaal, hetwelk wordt nagestreefd; één enkele, alles omvatten de nationale Duitsohe kerk. Men hoort thans nog veel van de werk zaamheid van Dr Meiser, den Evangeli- schen bisschop in Beieren. Evenwel is duidelijk, dat de tegenwoordige richting niet kan dulden, dat Dr Meiser, indien hij in zijn houding volhardt, op zijn post blijft. Hij zal in dat geval het lot moeten deelen van bisschop Wurm, den afgezet- ten bisschop van Wurtemberg. De oppositie heeft gezegd,: neem rijks bisschop Muller weg en er zal vrede zijn. Zijn plechtige inwijding is daarop het offieieele antwoord: De vrede zal tot stand karnen, maar niet door verwijdering van rijksbisschop Muller, doch veeleer door de verwijdering van de oppositie tegen hem. De baby van Lindbergh. Het onderzoek naar de ontvoerders en moordenaars van de baby van Lindbergh duurt nog steeds voort. Thans wordt uit New York gemeld, dat de politie met haar naspeuringen bijna tot het doel zou zijn gekomen. De arrestatie is aangekondigd van Ri chard Hauptman, die een gedeelte uitge geven zou hebben van het geld, dat als losprijs voor de baby van Lindbergh is betaald en bij1 wien de politie een bedrag van 13.750 dollars aantrof in biljetten van 10 en 20 dollar, afkomstig van dien losprijs. De New Yorksche politie deelt mede, dat Hauptman 11 jaar geleden als vreem deling in Amerika is gekomen en daarbij onder valsohen naam zou hebben gereisd. Hauptman werd gisteren gearresteerd. Op het politiebureau ondervraagd, ontken de hij betrokken'te zijn geweest bij de ont voering van de baby van Lindbergh, maar hij' legde geen enkele verklaring af. Ook de vrouw van Hauptman is in ar rest gesteld. Frankrijk voor vorming van goudblok. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Fransche Kamer van Koop handel in Zwitserland heeft Lamoureux, de Fransche minister van Handel, een rede gehouden, waarin hij zich uitsprak voor de vorming van een goudbloc. De landen van het goudbloc schijnen de crisis in den buitenlandschen handel beter te hebben verdragen dan de andere. Wat bet idee van een economisch en monetair 'accoord tusschen de landen van het goudbloc betreft, dit achtte de Fran sche minister verleidelijk, ofschoon het delicate problemen opwerpt, zooals de verdere openstelling van de Fransche grens voor landbouwproducten en de toe kenning van voorkeursbehandeling aan bepaalde landen. Niettemin zal Frankrijk voortgaan met het voeren der besprekin gen, die nuttig kunnen zijn voor de be strijding der crisis-, ofschoon het, zoolang de monetaire wanorde duurt, de contin genten zal moeten handhaven, al voert het tegelijkertijd onderhandelingen tot verbetering van hét handelsverkeer door tegemoetkomingen van beide zijden. Cocaïneschandaal in Frankrijk. Uit Parijs: Men is een bende cocaïne smokkelaars op het spoor gekomen, waar bij veel sensatie is verwekt door de bij zonderheid, dat de inspecteur van politie van een provinciestad het hootd der ben de is. Met behulp van een aantal vrien den had hij een bende samengesteld, die in hoofdzaak aan cocaïnesmokkelarij deed, en die zich ook op verdachte wijze op de renbanen bewoog. Het is niet moge lijk, dat door deze ontdekking in Noord- Frankrijk nog meer bekende persoonlijk heden gecompromitteerd zullen worden. Ook de zoon van een bekend industrieel, wiens naam nog niet genoemd wordt, zou lid van deze bende geweest zijn. Hevige aardbeving In Jalisco. Uit Mexico-City wordt gemeld: In den staat Jalisco heeft een hevige aardbeving plaats gehad, waardoor drie dorpen ver woest zijn. Gevreesd wordt, dat talrijke menschen om bet leven zijn gekomen. Reeds zijn 9 lijken van onder de puinhoo- pen der ingestorte huizen geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 200. Een nader bericht meldt, dat de dorpen Talpacuale, Concepcon del Bramador en Zapotes in een ruïne zijn herschapen, Dé overlevenden verblijven in tenten. Le vensmiddelen en geneesmiddelen worden met spoed aangevoerd. Men vreest, dat een pestepidemie zal uitbreken. Wervelstorm richt zware schade aan. Woensdag richtte een met onweer ver gezeld gaande wervelstorm in Rölling- hausen zware schade aan. Door den bevigen wind werden 24 ge bouwen ernstig beschadigd. Van twee ge bouwen zijn de daken ingestort, het met selwerk werd aanzienlijk beschadigd. Talrijke boomen werden uit den grond gerukt en telefoondraden vernield. In het naburige plaatsje Suderwich sloeg de bliksem in een boerderij in en veroorzaakte brand. De brandweer kon, ondanks de groot ste moeite, niet verhinderen dat het woon huis en de stallen tot den grond toe, af brandden. Gelukkig zijn geen menschen- levens te betreuren. Korte Berichten. Tijdens een hevig onweer, dat ge woed heeft tusschen Bremen en Verden, is in Geestefeld de bliksem in een groep van twintig grondwerkers geslagen. Zij zonken allen bewusteloos neer, maar hen stelden zich na eenigen tijd, behalve één hunner, die doodelijk getroffen was. Te Rethem a/d Aller is iemand door een neerstortenden, vlaggenmast op het terrein van den arbeidsdienst getroffen en gedood. Overeenkomstig de amnestiewet van 7 Aug. zijn tot en met 16 September in Beieren 9005 veroordeelden in vrijheid ge steld, terwijl in 10.441 gevallen de proces sen zijn gestaakt. In Pruisen is overeenkomstig de am nestiewet van 7 Augustus in totaal in 60.563 gevallen amnestie verleend, hetzij, dat de straf niet werd toegepast, hetzij, dat de loop van het proces werd gestaakt. Het bestuur van de Engelsche natio nale liberale federatie, d.w.z. de liberale partij, heeft besloten bij de volgende al- gemeene verkiezing 400 candidaten te stellen en geen overeenkomsten aan te gaan met andere partijen. In Tunljao zijn 30, in Nunun 90 en in Taiping 20, in totaal dus 140 personen aan de pest gestorven. De Mandsjoerijsche autoriteiten hebben omvangrijke maatregelen ter bestrijding van de epidemie getroffen. Vier honderd communistische ban dieten hebben Woensdag een overval op de stad Laotorkuo in China gepleegd. Zij staken de stad aan alle kanten in brand, plunderden de huizen en ontvoerden tien personen. Zestig huizen zijn volkomen platge brand. De bandieten konden ongehinderd ontkomen. Verband A.R. Propagandaclubs. Het Verband van A. R. Propaganda clubs hield te Utrecht zijn algemeene ver gadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de beer J. Schouten, op de tallooze mislukte pogingen tot oplossing van de le- vensmoeilijkhe den. Men zoekt niet naar de grondoorzaken van die mislukking, maar zoekt het in het uiterlijk en vraagt naar nieuwe partijen, nieuwe concentraties. Dat alles is vrucht van één groote dwaling, die spr. met Ps. 36 samenvat in het woord, dat de mensch, die poogt het licht Gods te dooven, niet in staat is, het licht te zien. Want alleen in Gods licht zien we het licht. Deze gedachten legde spr. aan de ver gadering voor, teneinde haar te brengen tot zulk een overweging van gebeurtenis sen van deze dagen, dat ze ons brengt tot grooter gehoorzaamheid aan God en tot grooter trouw aan de levensbeginselen, die we als A. R. aanvaard hebben. We moeten onze levenshouding niet be palen door uit te gaan van de moeilijk beden van dezen tij'd en van de overwe ging, dat de machten en krachten van de zen tijd niet in staat zijn, ze op te ruimen en dat we dus nieuwe machten en krach ten moeten hebben. We moeten uitgaan hiervan dat het één groot wonder Gods is, dat we leven, ons bewegen en dagelijks nog zooveel ont vangen. Daarin bewijst God zijn genade aan ons en aan heel ons volk. Op den grondslag daarvan moet dit bet worstelen der menschen, der Christenen, der A.R. zijn, om het leven weer te bren gen tot gehoorzaamheid aan die grondge dachten en zoo weer te brengen dank baarheid aan God voor hetgeen Hij nog gaf en liet en tot gehoorzaamheid aan God. Deze visie op het leven is noodig voor de propagandaclubs, voor haar propa ganda naar binnen en naar buiten omdat men anders moedeloos zou worden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer R. A. den Ouden bleek, dat bet aantal propagandaclubs is gestegen van 142 tot 161. Er zijn er in Groningen 9, Friesland 6, Drente 5, Overijsel 12, Gel derland 20, Utrecht 7, Noord-Holland 29, Zuid-Holland 59, Zeeland 5, en Noord- Brabant 9. Het jaarverslag werd zonder bespre king vastgesteld. De voorzitter bracht den secretaris met instemming der vergadering dank voor al betgeen hij' voor het Verband gedaan heeft. De heer Dr C. Beekenkamp, die namens de A. R. J. A. het woord voerde, verklaar de, dat het hoofdbestuur der A. R. J. A. den wenk over „economisch gebruik van krachten" heeft begrepen. De wensch leeft, om van de twee organisaties1 één te maken. Spr. hoopt, dat de moeilijkheden daarvoor overwonnen kunnen worden. In antwoord hierop verklaarde de voor zitter te hopen, dat binnen niet al te lan gen tijd door de vereeniging de activiteit op het gebied van studie en propaganda moge worden verdiept (applaus). Voor spr. is er dan geen reden, om in de his torie terug te treden. Hij is er van over tuigd, dat we 'allen het beste bedoelden. Er was alleen verschil over de methode, om het doel te bereiken. De begeerte leeft om zoo hecht en sterk samen te leven en te strijden, dat beter dan in 't verleden de heerlijkheid van het A. R beginsel mag worden vertoond. Mr. J. Terpstra behandelde vervolgens het onderwerp: Kabinet en cri- sis, waarop een zeer drukke bespreking volgde. In zijn slotwoord betoogde de voorzit ter, daJt wij een zwaren winter tegemoet gaan. De geestelijke nood schrijdt van dag tot dag verder voort. Wij zien in deze tijden een reusachtige actie ontwikkelen door hen. die een radicale omwenteling willen. En lang niet altijd neemt in juiste verhouding daarmee toe de geestelijke veerkracht van hen, 'die meenen, dat zij om der wille van hun beginsel tegen die revolutioneering moeten ingaan. Het grootste kwaad, dat zich na de beëindi ging van den wereldoorlog openbaarde is, dat de persoonlijke en de collectieve ver antwoordelijkheid is afgenomen en dat men ze heeft afgeschoven op de Overheid. Dat is' diep zondig. Gods raad zal bestaan. Die raad wordt verwerkelijkt door het optreden van de menschen. De handhaving van het geloof is niet gewaarborgd door machthebbers, maar is gewaarborgd alleen in de ge loofsgehoorzaamheid van de leden der kerk. Centrale Crisis-Controledienst. Staatscourant no. 181 bevat de statuten van de stichting: Centrale Crisis-Controle dienst te 's-Gravenhage. Het doel der stichting is medewerking te verleenen aan de uitvoering van de Landbouw-Crisiswet en andere Crisiswet- ten en van de door de regeering tot uit voering dier wetten genomen of te nemen maatregelen, in het bijzonder ten aan zien van de handhaving van deze wetten en maatregelen en van de controle op de naleving der daarin neergelegde voor schriften. Bij de uitoefening harer controle-werk zaamheden en de handhaving der in het vorig artikel bedoelde wetten en maat regelen heeft de stichting zich te gedra gen naar de aanwijzingen van den met de zaken van den landbouw belasten mi nister, zoomede naar de aanwijzingen van het college van regeeringscommissarissen. De controle zal omvatten zoowel de algemeene controle als de technische con trole. De stichting wordt bestuurd door een door den minister aan te wijzen bestuur der. Voor de eerste maal treedt als zoo danig op de heer A. H. Sirks te Rotter dam. De minister van oeconomische zaken heeft benoemd: tot leider van de af deeling voor de algemeene controle, G. Diepen horst, te 's-Gravenhage; tot leider van de afdeeling voor de technische controle ir S. J. E. Rooda, te 's-Gravenhage. De heffing op aardappelen. De Nederlandsche bond van handela ren in aardappelen heeft bet volgende te legram gezonden aan den minister van oeconomische zaken: „Aangezien controle onvoldoende is worden vele partijen aardappelen zonder heffing te betalen in de steden aange voerd, waardoor toestand voor bonafide handel onhoudbaar is geworden. Ver zoeke dringend opschorting dezer hef fing." De verwijdering der communistische Tweede Kamerleden uit de Ridderzaal. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. de Visser, heeft aan den minister van ko loniën, voorzitter van den raad van mi nisters, de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid, mede te dee len in wiens opdracht, of op wiens last of bevel, de gewelddadige verwijdering en arrestatie, gepaard gaande met mishan- Binnenland. De heer L. de Visser stelt vragen over het Dinsdag in de Kamer gebeurde. Centrale crisis- en controledienst. Prinses Juliana op de Amato. Buitenland. Eén kerk in Duitschland'? Het complot in Spanje. Aarbeving in Mexico. Tyfoon in Japan. deling, van de leden der Staten-Generaal, Roestam Effendi, Schalker en de Visser, tijdens de vereenigde zitting der Staten- Generaal, op Dinsdag 18 September 1934, is geschied? 2. Acht de regeering de sub 1 genoemde arrestatie en verwijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet? 3. Is de regeering niet van oordeel dat de persoon of personen die de verwijde ring hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebban gemapkt aan overtre ding der artikelen 121 en 122' van het wetboek van strafrecht? 4. Welke maatregelen, denkt de regee ring hieromtrent te nemen of to doen nemen? Godslasterlijke afbeelding. De proef op de som. Voor den kantonrechter te Rotterdam heeft terechtgestaan de huismeester van het kringhuis van de N.S.B. die een plaat met godslasterlijke afbeeldingen en woor den voor bet raam had gehangen met het onderschrift: „Zooiets mag in Holland". Bij de behandeling van de zaak bleek echter, dat zooiets niet mag in ons land. De kantonrechter wilde rekening houden met de bedoelingen van den beklaagde en veroordeelde hem daarom tot slechts f 5 boete. Intussehen heeft deze N.S.B.er nu de proef op de som. TWEEDE KAMER. Aanvaarding van het presidium. Met een enkel woord is gisteren reeds medegedeeld, dat de voorzitter Jhr Mr Ruys de B e eren 'bro nek zijn ambt met een korte rede beeft aanvaard. Sprekende over dewerkwijze van de Kamer, zeide de voorzitter: Het verwondert u gewis niet, dat mijn gedachten uitgaan naar de nieuwe arti kelen 71 en volgende van bet Reglement van Orde. Bij die artikelen werden de bevoegdhe den van den voorzitter tot handhaving van de orde in onze vergaderingen ver groot. Ik heb mij verheugd over het vertrou wen in het voorzitterlijk beleid, dat daar in tot uiting is gekomen. Grooter nog is echter mijn voldoening over de omstandigheid, dat tot dusver de nieuwe 'bepalingen slechts een zeer be perkte toepassing hebben behoeven te vin den. Een krachtig optreden mogelijk te ma ken. als dat noodig mocht blijken, doch het geven van aanleiding voor zulk een optreden zooveel mogelijk te voorkomen, d. a t is de gedachte geweest, waarmede in Febuari j.l. bet Reglement van Orde ia aangevuld. Die gedachte heeft in het afgeloopen zittingsjaar een uitwerking gevonden, waarvan ik meen te mogen zeggen, dat zij' onzen arbeid heeft gesterkt. Moge in het zoo pas aangevangen werk jaar allen, die aan de beraadslagingen deelnemen, door waardigheid van toon en soberheid van gebaren, die op den spreker een stempel van zelfbeheersching drukken zonder daarbij' aan een boeiende voordracht afbreuk te doen (werd hier aan Minister Marcbamt gedacht?) den voor zitter het leiden der vergaderingen ge makkelijk maken! In de stellige verwachting, dat gij al len, geachte medeleden, zonder uitzonde ring mij' zult steunen bij het volbrengen mijner taak, en sterk in 'het vertrouwen, dat God onzen gemeenschappelijken arbeid ten 'bate van het vaderland moge zegenen, verklaar ik het voorzitterschap onzer vergadering te aanvaarden". De Kamerleden hoorden deze rede staan de aan; alleen de communisten hadden de onbehoorlijkheid te blijven zitten. Een voortstel van den heer L. de Vis ser (Comm.) om de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden, werd met zoo goed als algemeene stem men verworpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1