DEB-VULHAAPDEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2gf 's Rijks financiën. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME hT 7il Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. - Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel, Ingezonden mededeelingea 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN SEPT. VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. De toestand van 's lands financiën waaromtrent Minister Oud in zijn Dins dag overgelegde millioenennota breedvoe rige mededeeiingen deed, blijkt nog ver van gunstig te zijn. Gaven de jaren 1929 en 1930 nog voor- deelige saldi op den gewonen dienst tot een totaal bedrag van ruim f 96 millioen, de jaren 19311933 leverden een geza menlijk tekort van f 180 millioen, terwijl voor 1934 een tekort berekend wordt, dat minstens f 30 millioen zal bedragen. Dit laatste wekt geen verwondering. Toen het vorig jaar 'het Kabinet-Golijn aan het bewind kwam stond het voor de schier onmogelijke taak een tekort van f 190 millioen weg te werken. Dit is niet ten volle gelukt. Het voornemen bestond de uitgaven met f 84 millioen te vermin deren en aan nieuwe middelen een be drag van f 106 millioen te vinden, maar het is niet mogelijk geweest dit plan ten volle uit te voeren. Er is een salariskorting geweest van f 10 millioen; de regeering had gerekend op een korting van f 15 millioen. Er was een conversie van de staats schuld, die een voordeel bracht van f 14 millioen. Feitelijk dus een nieuwe heffing voor ons volk. Er was een korting op de uitkeering aan de gemeenten, f 7 millioen. Het wegvallen van de bijdrage aan het spoorwegpensioenfonds gaf f 9 millioen verlichting. En voorts was er een over brenging van de 'aflossing staatsschuld naar den kapitaaldiienst ad f 27 millioen. Dat is alles te samen een vermindering van uitgaven Van bijna f 69 millioen, maar die er, goed beschouwd niet zoo gunstig uitziet. Alleen reeds die f 27 millioen is feite lijk geen bezuiniging maar een verschui ving naar de leening. Daarom wil de re geering thans deze handeling ook niet weer verrichten. Deze f 27 millioen moe ten nu bezuinigd worden. Dat men er in 1934 toe kon overgaan kwam, omdat er in versneld tempo was afgelost; het kon wat lijden, maar men moet toegeven, dat het voor dat jaar eigenlijk geen bezuiniging was. Op de conversie die f 14 millioen be zuiniging bracht wa® in het dekkings plan van het vorge jaar niet gerekend. Het is een meevaller, die men echter wel onder de middelen zou kunnen brengen. Want 'het volk 'heeft die f i4 millioen minder aan rente genoten. De opbrengst der nieuwe middelen viel tegen. Men kreeg geen f 106 maar f 92 millioen en zoo is er een ongedekt tekort gebleven. D'eze uitslag stelt niet al te zeer teleur. De Minister van Financiën heeft er reeds het vorig jaar op gewezen, dat het wel niet mogelijk zou blijken bet dekkingsplan ten volle uit te voeren, terwijl ook niet uit 'het oog mag worden verloren, dat de algemeene toestand steeds verergerde wat zich afteekende in de opbrengst der be lastingen. Voor 'het nieuwe dienstjaar wordt, zoo- als reeds werd medegedeeld, een tekort becijferd van f 93 millioen. In de eerste plaats is er, wanneer alles gelijk bleef, evenals over 1934 een nadee- lig saldo van f 30 millioen. Dan zijn er verschillende tijdelijke kortingen die af- loopen, eveneens ten bedrage van f 30 mil lioen. Voorts wil de regeering niets meer overbrengen naar den kapitaaldienst, om dat dit in de practijk beteekient, dat voor tekorten geleend wordt, wat een verschil maakt van f 27 millioen en tenslotte is het noodig voor de Indische marine een bedrag van f 12 millioen beschikbaar te stellen. Hier staat tegenover, dat de con versie een bate geeft van f 9 millioen, zoodat men na aftrek van enkele andere bedragen komt tot een tekort van plm. f 93 millioen. Over de voorgestelde maatregelen tot dekking van dit tekort hebben wij reeds ®en en ander medegedeeld. Het voor naamste hierbij is, dat in dit plan van verdere belastingverhooging niet gerept wordt, aangezien naar bet oordeel der re geering de uiterste grens 'bereikt is. Van niet minder belang, dan wat bij de begrooting 1935 wordt meegedeeld, is wat de Minister opmerkt over de wijze waarop in de toekomst de begrootingen sluitend moeten worden gemaakt. Thans, nu zeker is, dat het toekomstig levensniveau van ons volk gestabiliseerd zal worden op een aanzienlijk lager vl'ak, is het onafwijsbaar noodig de kosten der Publieke huishouding aanzienlijk verder in do richting van dat lagere vlak te doen dalen. Op welke wijze de regeering dit doel hoopt te bereiken wordt niet nader uit eengezet. Alleen wordt medegedeeld, dat voorstellen in deze richting worden voor bereid en dat men ze zóó tijdig hoopt te kunnen 'afdoen, dat de gunstige gevolgen daarvan op het budget van 1936 tot uiting komen. Dit geluid zal door velen met vreugde worden vernamen. De vraag is nu maar, of, wat hier wordt toegezegd, ook werke lijk tot uitvoering zal komen. Tot nu toe valt in den staatsdienst nog weinig van reorganisatie en bezuiniging te bemerken, wat niet al te zeer verwon dering wekt, aangezien de regeering nog steeds de handen vol had met wat Minis ter Oud noeimde het aanleggen van een noodverband. Hopen we, dat het er thans van zal komen. Want volkomen terecht wordt in de „millioenennota" opgemerkt, dat het er thans om gaat zeer groote algemeene volksbelangen te redden en niet om allerlei op zichzelf zeer nuttige en gewensche on- derdeelen der Overheidsbemoeiing tot eiken prijs in stand te houden. Het roode complot in Spanje. De Spaansche regeering houdt zich be zig met belangrijke maatregelen ter ver hindering van revolutionnaire opstanden. Naar de „United Press" verneemt, wor den deze maatregelen genomen in ver band met de ontdekking, dat de Spaan sche socialisten en andere links-radicale elementen zich in den loop van de laatste maanden van groote wapen- munitievoor- raden hebben voorzien. Deze ontdekking was het resultaat van verschillende wa penvondsten. De regeering is thans ervan overtuigd, dat die extremisten niet alleen revolvers, geweren en machinegeweren bezitten, maar ook vlammenwerpers, kanonnen, traangas- en zelfs gifgasbommen. Deskundigen schatten het bedrag, dat de extremisten de laatste maanden voor den aankoop en de vervaardiging van wapenen en munitie hebben uitgegeven op 5 millioen peseta's. Naar van regeeringszijde aan de „Uni ted Press" werd medegedeeld, is uit het officiëele onderzoek bovendien gebleken, dat de socialisten een volledig plan voor de verovering van Madrid gereed hebben. De voorbereiding van den opstand is thans reeds zoover gevorderd, dat men er ongetwijfeld reeds langen tijd geleden mee moet zijn begonnen. O.a. hebben de extre misten verschillende laboratoria voor de vervaardiging van licht ontvlambare vloeistoffen. De regeering heeft bevolen, dat alle landwegen met bepaalde tusschenruim- ten door patrouilles der civiele garde be zet moeten worden, die alle passeerende vrachtauto's en automobielen naar wa pens en munitie moeten doorzoeken. Naar een K.W.P.-bericht uit Madrid meldt, heeft de Spaansche minister van binnenlandsche zaken alle openbare ver gaderingen, manifestaties en bijeenkom sten verboden. Het schijnt, dat de politie zeer om vangrijke maatregelen getroffen heeft, om een revolutionnairen opstand, die gister avond verwacht werd, te onderdrukken. Italië voert de veertiguren week In. Als gevolg van een vergadering waar aan vertegenwoordigers van de arbeiders employ's en werkgevers hebben deelgeno men, is een accoord bereikt, waardoor het aantal werkloozen in Italië met min stens 200.000 zal verminderen. De maat regelen, welke tot dit resultaat hebben ge leid, bestaan uit een vermindering van den wekeljjksohen werktijd tot 40 uur en een algeheel verbod van overwerk. Chineesch schip door Piraten overvallen. Chineesche zeeroovers hebben tusschen Tientsin en Schangfang een Chineesche stoomboot overvallen. 56 mannelijke pas sagiers werden als gijzelaars meegevoerd, terwijl het schip volkomen werd leegge plunderd. De vrouwen, die zich aan boord be vonden, werden niet lastig gevallen. Het land van de stakingen. In een te Kaapstad gehouden rede ver klaarde de Japansche consul, Foejimoera, dat stakingen in Japan zoo gewoon zijn, dat er jaarlijks duizenden voorkomen. Verleden jaar hebben wij 15.000 stakin gen beleefd, zeide hij, en ik verwacht, dat er dit jaar ongeveer evenveel zullen zijn. Ofschoon het aantal werklieden, dat bij elke staking betrokken is, betrekkelijk klein is, hebben in 1933 toch op z'n minst 2 millioen arbeiders in Japan aan stakin gen deelgenomen. Verscherpte stakingsstrijd in Amerika. De stakingsonlusten in Amerika hebben zich Woensdag weer verscherpt. Op vele plaatsen kwam het tot heftige botsingen tusschen politie en stakers, waarbij de mannen van het gezag gebruik moesten maken van traangas en gummistok. Te Waterville in Maine kon de politie het niet meer alleen af en moest de na tionale garde te hulp geroepen worden. De stakers gooiden met steenen alle rui ten in van de fabriek in Waterville. Eeni- ge raddraaiers werden gearresteerd. Een staker, die te Belmont (Noord-Ca- rolina) door een bajonetsteek werd ge wond, is overleden. Gisteren zijn twaalf andere stakers door de nationale garde met de bajonet gewond. De situatie is zeer gespannen. Amerikaansche vliegtuigen naar Duitschiand. Gisteren is in de bijeenkomst van de Amerikaansche Senaatscommissie van onderzoek naar de fabricage en levering van wapenen een brief voorgelezen, die de Engineering Co. op 4 Dec. van het vorige jaar heeft gericht tot de United Aircraft Export Co. Het bleek, dat de United Aircraft Com pany in April j.l. zes agenten in dienst had, die uitsluitend de betrekkingen met Duitschiand onderhielden. Over de uitbreiding van de relaties met Duitschiand werd medegedeeld, dat de verkoop van vliegtuigen en vliegtuig motoren in 1932 slechts een waarde van 6000 dollar had, maar in de eerste acht maanden van 1934 tot 1.5 millioen dollar was gestegen. De vice-president der maatschappij, Charles Deeds, verklaarde, dat de door de United Aircraft naar Duitschiand ge leverde motoren zoo ingericht zijn, dat er zonder bezwaar een geweerkogel door den propeller kon worden afgeschoten. Senator Nye las een brief voor, onder- teekend door Hamilton, leider van den verkoop in Europa van de Export Cy.. die schreef: De grootste vliegtuigenfabriek in Duitschiand heeft, sedert Hitier aan het 'bewind kwam, haar personeel verdub beld, op een na de grootste heeft het ver drievoudigd; de fabrieken kun nen de orders der regee ring niet bij houden en daar om worden vliegtuigen gebouwd bij Vi- ckers. Het Amerikaansche departement van staat heeft de betrokken exporteurs ge waarschuwd, dat de regeering der Ver. Staten tegen dergelijke verkoopen gekant was. Bisschop MQIIer over de rijkskerk. De Evangelische rijksbisschop, Dr Mül- ler, heeft Dinsdag een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat toen hij den Fü'hrer voor de eerste maal ontmoet had, en zijn wezen had doorschouwd, bij zich zelf gezegd had: „Ik behoor aan de zijde van dezen man zoolang ik op aarde leef". Na vervolgens het Jodenvraagtuk be sproken te hebben, sprak de rijksbisschop verschillende geruchten tegen, welke in het binnenland in omloop zijn. Het erg ste van deze geruchten, zeide Muller, is het verwijt, dat de Duitschers Christus van Zijn troon willen stooten. Velen be weren, dat de nationaal-socialisten Wo- dan of Thor of ander oud-Germaansche goden op den troon willen verheffen. On getwijfeld zijn er nog velen in het natio- naal-socialisme, die den weg naar de kerk nog niet hebben terug gevonden, maar de Evaugelischen dragen de schuld daarvan. Niemand denkt eraan Christus van den troon te stooten. D'e Duitsche christenen willen, dat de eenige ware Christus weder herleeft en gepredikt wordt. Het volk wil een een voudige duidelijke meening over Christus hebben. „Zoolang God mij op mijn post laat, aldus de rijksbisschop, zal ik slechts dit eene doel nastreven, Christus in Duitsch iand weer het middelpunt te maken van het leven. Met al wat ik ben en kan. be loof ik er voor te zorgen, dat de Duitsche Evangelische kerk gebouwd wordt op het vredebrengend Evangelie en dat een ge slacht opgroeit, dat gewillig en sterk is en uit het eeuwige de kracht put om mede te werken aan het groote werk der liefde. Wie dien opbouw van deze kerk uit in nerlijke beweeggronden niet meemaken kan en wil, die moet zich terzijde stellen. Doet bij dat niet, dan moet ik hem daar toe dwingen. Wat wij' willen, is een van Rome vrije Evangelische kerk. Ons aller streven zij: Eén staat, één volk. één ter kt" Eén kerk In Duitschiand? Sedert eenigen tijd hoort men weer van de aan de nat. soc. leiders toegeschreven plannen om één enkele Duitsche rijkskerk in samenwerking van de Katholieke en van de Protestaatsche kerk te stichten. Volgens mededeeiingen van sommige bladen heeft de Beiersche minister-pre sident verleden Zondag een rede gehou den, waarin hij den ProtestantsChen kerk strijd slechts een soort voorspel noemde van de stichting van een nationale kerk, welke de Protestantsche kerk en de Ka tholieke kerk in Duitschiand omvatten moet. Volguns berichten uit Stuttgart beeft de juridische adviseur van het rijkskerk regime een soortgelijke verklaring afge legd, toen hij den 8sten September voor de hoogere kerkelijke beambten sprak. Jaeger zou, naar uit betrouwbare bron gemeld wordt, in Stuttgart gezegd hebben, dat de confessies veranderlijk waren en dat thans een groote nationale rijkskerk geschapen moet worden. Het ministerie van binnenlandsche zak ken van Wurtemberg heeft 'n verordening uitgevaardigd, waarin alle besprekingen van het Duitsche kerk-conflict in verga deringen, in de dagbladen, of in vlug schriften worden verboden. Per jaar 500000 dooden door slangenbeten Volgens officieels cijfers worden in Britsoh-Indië jaarlijks ruim 500.000 men- schen door slangenbeten gedood. Vooral dorpen, die aan den rand van het oerwoud gelegen zijn, tellen vele slachtoffers van slangen, speciaal tijdens dien oogsttijd of bij het naderen van den moesson. Ondanks de pogingen der regeeringen, blijven de dorpelingen er de voorkeur aan geven, slangenbeten te genezen door ioo~ verkraaht. Vuurregen van den Merapi, Aneta meldt uit Samarang: Sedert Maandag j.L kan de krater van de Merapi de stijgende lavamassa niet langer bergen, waardoor een onafgebro ken vuurregen langs de Westelijke hel ling van de vulkaan plaats vond. Déze vuurregen leverde, van Djokja gezien, een fantastisch schouwspel op. Hoewel de lava de boschgtens reeds bereikte hadden nog geen boschbranden plaats. Direct gevaar bestaat thans nog niet, doch de uiterste waakzaamheid is geboden. Korte Berichten. - De Oostenrijksche regeering heeft haar actie tegen de nationaal-socialisten en communisten op verscherpte wijlze her vat. In Linz, in Stiermarken en in Gmuen- den werden omstreeks duizend personen gearresteerd. De leider van de Hitier jeugd te Dan zig is tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens onzedelijke handelingen met de hem toevertrouwde jeugd gepleegd. 18 September is tot een nationale rouwdag in China verklaard, in verband met het feit, dat drie jaar geleden op dien dag de Japansche inval in Mandsjoe- rije plaats had. In geheel China zijn diensten gehouden en waren de vlaggen halfstok uitgestoken. De rijkspartijleiding in Duitschiand deelt mede, dat het in verband met de wet op staat en kerk en in het belang van een nauwere samenvoeging van den arbeid noodzakelijk schijnt om de arbeids gemeenschap van katholieke Duitschers te ontbinden, hetgeen hiermede geschiedt. Het aantal steuntrekkende werkloo zen in Frankrijk is de laatste 14 dagen wederom met 33.660 toegenomen. In to taal zijn thans 329.021 personen zonder werk. De communistische bedrijvigheid in Algerië heeft in sommige steden van Al- gerië opnieuw aanleiding tot onlusten gegeven, zoodat troepen vertrokken zijn om de orde te handhaven. Uit de gevangenis te Altdamm bij Stettin zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag vier voormalige communis tenleiders ontsnapt. Tegen alle vier is een vervolging we gens hoogverraad aanhangig. De zaak zou 2 October voorkomen. In het depot van spoorwegmateriaal bij Sofia woedt een hevige brand. Het gar nizoen van Sofia heeft bevel gekregen zich gereed te houden, daar men ver moedt, dat het hier geen normalen brand betreft. Verscheidene leden van het kabi net zijn ter plaatse, het vuur is nog steeds niet gebluscht. Voorzitterschap Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be noemd jhr mr Ch. J. M. Ruijs de Beeren- brouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. Prinses Juliana. Naar wij vernemen, zal Prinses Ju liana Vrijdagmorgen te half elf een be zoek aan de Amato te Amsterdam bren gen. Minister Oud over den financieelen toestand. De minister van Financiën, mr P. J. Oud, zal Donderdag 27 dezer, van 20 tot 21 uur, een radio-rede houden over de millioenennota. Binnenland. Minister Oud voor de radio. Uitbarsting van den Merapi. De heffing op consumptie-aardappelen. De bezuiniging op de staatsuitgaven. Buitenland. Amerika verkocht vliegtuigen aan Duitschiand. Rede van den Duitschen bisschop Muller. Complot in Spanje. Veertigurige werkweek in Italië. h iH il BMBA Daarbij zal de minister tevens den alge- meensn financieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toe komst op een voor de luisteraars begrij pelijke wijze behandelen. De uitzending zal geschieden over beide zenders. Werk gevraagd voor de jeugd. Het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren heeft besloten, een nota te richten tot alle ge meentebesturen, waarin maatregelen wor den aangegeven ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het scheppen van werkgelegenheid voor jonge menschen thans van zoodanige be- teekenia voor de toekomst der maat schappij is, dat ook de vakorganisaties den plicht hebhen, wegen aan te geven, waardoor de jeugd op den duur weer tot geregelden arbeid zou kunnen komen. Het werkfonds 1934. Naar de „Volkskrant" verneemt, zou op korten termijn de benoeming zajn te verwachten van mr J. W. Beyen te Was senaar, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, tot voorzitter van het Werkfonds 1934, als opvolger van den heer Zaalberg. De heer Beyen maakt reeds deel uit van het bestuur van het Werkfonds. Bedrijfsraad voor de Typografie. Naar wij vernemen zullen o.m. de navol gende personen naar alle waarschijnlijk heid in dien te vormen Bedrijfsraad voor de Typografie worden benoemd: vanwege den Ned. Bond van Boek drukkerijen: de heeren L. Levisson, J. W- Henny en S. Kor thuis; vanwege de Roomsch-Katholieke Ver- eeniging van Ned. Drukkerspatroons: de heeren Mr Th. P. A. J. ten Hagen en L. Arts; en vanwege den Bond van Ghr. Drukkers- patroons in Nederland: de heer J. H. van Lonkhuyzen. De heffing op consumptie-aardappelen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende spoedige beëindiging van de van regeeringswege ingestelde heffing op aardappelen, die in consump tie worden gebracht, en betreffende het tijdstip, waarop het ingehouden bedrag der aardappelcampagne 1933-1934 aan de landbouwers in Zeeland zal worden uitbetaald; heeft de Minister van Econo mische Zaken geantwoord: De Minister heeft vernomen, dat in Zeeland door den 'handel te velde staande aardappelen voor een hoogen prijs zijn gekocht. D'e motieven, welke hiertoe ge leid hebben, zijn hem intusschen niet be kend. De heffing op de aardappelen, die in consumptie worden gebracht ten bedrage van f 1 per 100 K.G., moet dienen om hieruit te kunnen voldoen de denaturatie- bijslagen voor de binnenlandsche aardap pelen, die eventueel niet in consumptie gebracht kunen worden, waarbij rekening moet worden gehouden, dat voor de aard appelen van de zand- en veengronden vooralsnog geen uitzicht bestaat op een uitvoer van voldoenden omvang. Op de gronden, hiervoren vermeld, kan de ondergeteekende de heffing dan ook thans nog niet beëindigen. Dit neemt in tusschen niet weg, dat hij voortdurend blijft toezien om zoo spoedig het maar ©enigszins mogelijk is biertoe over te gaan. De uitbetaling van het ingehouden be drag van den aardappeloogst 1933 aan de landbouwers in Zeeland wacht op de con trole van de boekhouding van de gewes telijke aardappel-organisatie voor Zee land door den crisis-accountantsdienst. De ondergeteekende, die opdracht heeft gegeven de afwikkeling zooveel mogelijk te bespoedigen, vertrouwt, dat de betaling spoedig zal kunnen plaats vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1