I t Crisis-Publicatiën Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Telegrammen. Financiëele Berichten. sling. eens op de onkleeding. ismarkt, et duur. eeft men drie oot. Zij zijn moppen; een nokvormige lateriaal, de De eerste, in- 77 c.M. en sten te hebben naren aange- n; de wanden gekleurd, ter- dier wanden erd priester vondst is een ie welke eeni- le is gedaan, rd aangetrof- ,n voor 1574, jebeven; ver- de vijftiende naar bet mu- ootscbap wor- illing van bet aarde. m o c r a t i- ji. vergader- r G. D. U. uit tot een prol len dezer par doen vinden, rerd gevormd, te Terneuzen, secretaris en dngmeester. beeft aan het bet Burgerlijk aats gevonden G. de Jongb. vers, beeft in idenden func- tiet Burgerlijk lar, dat hij de de Gemeente tot den tegen- roei blijkt bet der cijfers was de wijze cretaris werd voon groot be- dan lof voor denden secre- naar buiten, met de leden van een dus- aak, dat bier- de grootste >t worden. Hij den penning een staande voord de hee- I respectievelijk |gmeester, die ling voor bet (eer De Jongb dat bet werk door de har- werking, die er ren voorzitter |kering, dat de Armbestuur lin aangename rsoon aan, af inderen, die tten, hem we- plegd. er stede heeft iet plat gesla- automaat in iaat wierp het werkt alleen eide knapen is euwsche Gon- onds iemand .ngen doen de door de poli- :|eidde niet tot leken zijn, dat j,ot inbraak te es-verbaal op- igen, die geld i zijn patroon. jstad is op den ken door een Joelingen bleek beeft op dui- zijn verstand ïaken weg t« e b a d. 1934 stermiddag de wanende al- nemen. Wr van de com- leeft den jan iet inscriptie gewezen, hoe ladplaats Vlis- vond kwamen sturen bijeen |ig van de be- awde eigen van polders, ig van 30 Mei principe niet [werd toch ge- zeer hoog ge gillende bestu- en bouwvak- arbeider», en Eigen Erf-vereeniging. werd een kleine commissie benoemd, die zou trachten de mogelijkheid te overwegen om nu of in de toekomst middelen aan te wenden, die er toe zouden kunnen leiden, dat een geringer percentage werd gesteld. Kruiningen. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter deelde mee, dat naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten over het tee- ren en onderhoud van den Zanddijk een antwoord van Ged. Staten is ingekomen. Ged. Staten meenen dat de toestand van dien weg aldaar van dien aard is dat vtaorzüening (onverwijld niet noodig is, en dient afgewacht te worden tot dat de nieuwe weg aldaar klaar is; Ged. Staten vinden geen aanleiding tot bijdrage in de kosten van wegsverbetering, terwijl de ge meente onderboudplichtig is. B. en W. zijn nu voornemens dezen weg gewoon bij te werken en af te wachten tot de nieuwe toestand daar is. Voorstel om de jaarwedde van den secr. penningm. van bet Burg. Armbestuur in gevolge de verplichte pensioenstorting met 10 pet., met dit bedrag te verboo- gen, evenals bij de andere ambtenaren der gemeente, en te stellen op f 223. Dhr Witte is daar tegen. Het B. A. heeft sommige uitkeeringen verlaagd en wil geen verlaging voor zijn ambtenaar. Dhr Burkunk meent dat deze secr.- penningm. niet kan worden vergeleken met de gemeenteambtenaren. De voorz. is bet niet eens met beide sprekers. Z.h.st. vastgesteld. Aangeboden wordt de begrooting der gemeente over 1935 met een ontvang en uitgaaf van f 145.640.76. De voorz. merkt bierbij pp, dat bet B. en W. gelukt is de begroeting zonder be- lastingverhooging te doen sluiten, evenwel door ingrijpende bezuinigingen. De raad gaat daarna in besloten zitting. Na heropening wordt zonder hoofde lijke stemming besloten om, naar aanlei ding van een schrijven inzake subsidie voor de N.V. Weegbrug Oostdijk, zoo noo dig zich in rechten te verweren. Bij de rondvraag wijst dhr de Groof op de onverlichte straten. De voorz. zegt, dat in de begrooting 1935 ook daarop be zuinigd wordt, doch iop sommige punten de lantaarns iets langer zullen branden. Ook vraagt bij naar de verruiming Win kelsluiting. De voorz. zegt dat dit in den Raad komt als belanghebbenden zijn geboord. Ook wenscht dhr de Groof te weten of in de kom van de gemeente parkeerende auto's bij avond nog verlicht moeten zijn. De voorz. zegt, dat in groote steden, waar de straten flink verlicht zijn, zulks niet hoeft, doch bier blijft dit noodzakelijk. De beer Sinke vraagt of door bet fail lissement van Hotel de Korenbeurs de vergunning door kan blijven gaan. De voorz. zegt, dat daardoor de vergunning vervalt. Er bestaat wel een mogelijkheid Voor een vergunning, doch dat hangt van den nieuwen kooper en de medewer king van B. en W. en den Raad af. De heer Minnaar vraagt of de nieuwe spelling ook op de O. L. scholen inge voerd wordt. De voorz. zegt dat door B. en W. nog geen besluit dienaangaande is genomen, doch dat bet nieuwe leerplan wel volgens de nieuwe spelling is ingericht. Dhr Burkunk vernam, dat sommige ouden van dagen te Hansweert door bet Burg. Armbestuur f 2.50 gekort worden wanneer ze niet in bet eerstdaags te ope nen tehuis willen. Hij keurt dit af, en meent dat sommige oudjes niet geschikt zijn voor dat tehuis. De voorz. zegt, dat door den Raad be sloten is dat een termijn van zes maanden gegeven wordt na de ingebruikstelling, om in bet tehuis te worden opgenomen. Hij zal een en ander met de voorz. van bet B. A. bespreken. Daarna sluiting. Oudelande. Maandagmiddag vergader de de Gemeenteraad. Afwezig waren de heeren I. de Bakker en A. J. Mol. Aller eerst had plaats de aanbieding der be grooting over 1935, bedragende in totaal f 21.609. 96V2, waarvan voor onvoorzien f 403. B. en W. deelden den Raad mede, dat deze begrooting zonder verhooging van belastingen is opgemaakt kunnen worden, doordat alles zoo zuinig mogelijk is opgezet. Vervolgen» kwam in behande ling de Legrooting van bet Burg. Armbe stuur. 'Deze is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 6642,93V2, waaraan de Raad zijn goedkeuring gaf. Vervolgens kwam in behandeling een verzoek van de café houders om ontheffing van de Personeele belasting op de biljard». Besloten werd deze van f 25 tot f 15 grondslag terug te Clchoreiteelt. In verband met de steunmaatregelen ten behoeve van de cicboreiteelt zal een nadere schriftelijke inventarisatie van dit gewas, oogst 1934, worden gehouden door de Landbouw Crisis Organisaties. Daartoe zullen door de telers van ci chorei inventarisatieformulieren moeten worden ingevuld en worden ingeleverd bij de Landbouw Crisis Organisaties in de betreffende gewesten. Voorzoover in Zeeland de telers reeds bekend waren zal aan dezen een formulier voor de inventarisatie worden toegezon den. De telers echter, die voor steun in aan merking wenschen te komen en geen in ventarisatie-formulier mochten hebben ontvangen, dienen een aanvrage daartoe voor 22 Sept. a.s. bij de Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland, te Goes, in te zenden. brengen. Verder wa» nog een verzoek in gekomen van Joh. de Leeuw om vergoe ding wegens bet confronteeren van zijn zoon. Afwijzend werd daarop met alg. st. beschikt daar deze zaak meer bij de Ju stitie 'behoort dan bij den Gemeenteraad. Een adres voor steun aan behoeftige kun stenaars werd voor kennisgeving aange nomen, terwijl de nieuwe verordening op de bezoldiging der veldwachters vastge steld werd en een adres van de K. N. A. G. tot een volgende vergadering werd ver daagd. Ritthem. Dhr J. Anker, wonende te 0.- en W.-Souburg, volontair op de gemeen tesecretarie te Ritthem is tegen 1 Oct. a.s. benoemd tot klerk op de Provinciale griffie te Leeuwarden. Tholen. Uitslag wedvlucht Giney van de postduivenvereniging „De trouwe duif" alhier. Afstand 151 K.M. Losgelaten 11.30 uur; aankomst le duif 1.28.15 uur. Prijzen: 1, 2 D. Jansen; 3, 14, 18 J. A. v. d. Zande; 4, 22 J. Vermey; 5, 9. 19 J. Berrevoets; 6, 7, 12, 24, 25 Gbr. de Jonge; 8 en overduif L. Laban; 10. 11, 21 G. Baay Nz.; 15 L. Meerman; 16 A. Baay; 17, 20, 23 Gebr. de Korte. 'De tram. In verband met ons bericht inzake de opheffing Thoolsche tram, vernemen wij nader, dat met in gang van 15 October a.s. een uurdienst zal worden ingesteld per autobussen, ter wijl de bedoeling is het tarief aanmerke lijk te verlagen. Het kan niet anders of deze reorganisatie van de nieuwe Direc tie der Tramweg-Mij. zal door bet reizend publiek zeer op prijs worden gesteld, te meer. daar ook verlaging der tarieven zal plaats hebben. Wij vernamen nader, dat een retour Tholen-Bergen op Zoom zal worden gebracht op f 0.45, terwijl de bruggelden f 0.20 retour bedragen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac. Berkelbacb van der Sprenkel), J. A. Kwint te Ensche dé, J. Tb. Meijer te Velzen en A. G. Die- deriks te Hilversum. Beroepen te Kamperveen, T. H. Oosten- brug, cand. te Genemuiden. Geref. Kerken. Beroepen te Oostwold (Oldambt) voor den Evangelisatiearbeid in de prov. Gro ningen met standplaats Finsterwolde, G. J. de Leeuw, cand. te Hoorn. Te 's Gra venmoer, P. Kuyper, cand. te Hilversum. Chr. 'Geref. Kerk. Beroepen te Bussum-Naarden, J. Tam- minga te Harderwijk. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel beeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den beer H. J. Groene- wegen, cand. tot den Heiligen Dienst te 's Gravenbage. 1 Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Oos'tburg D. van de Schaft te Oositburg. P. B. N. A.-e x a m e n s 1934. Bij de in de maanden April en Mei gehouden examens traden als gedelegeerden namens bet Kon. Inst, van Ingenieurs op de hee ren: Ir J. H. Koopman te 's Gravenbage, Ir G. J. Meijers te Bussum en Ir H. F. A. Roodenburg te Dordrecht. Uit de provincie Zeeland slaagden voor: Adspirant Waterbouwkundig Opzichter: W. A. Oele, Wissenkerke en S. Louwerse, Middelburg. Waterbouwkundig opzichter: A. de Priester, Middelburg. Betontechnicus: P. Krijger, Goes. Wegentechnicus: K. Adriaanse, Vlissin- gen, A. A. Borket, Middelburg, W. de Bruyne, Terneuzen; L. F. Kayser, Axel; K. Scheele, Philippine, G. Willeboordse, Middelburg. Adsp.-constructeur: M. Wijne, Sluiskil. Adsp. Electrotecbniscib opzichter: J. G. P. Gast, Middelburg; A. de Poorte, Rit them; A. J. Yerstraate, Veere. Electrotecbnisch opzichter: W. Brizee, Vlissingen. Sterkstroommonteur: M. v. d. Berg, Vlissingen; A. A. F. Kamerlinck, Sas van Gent; D. G. Kayser, Zaamslag; P. G. van Oeveren en P. W. IJsseldijk te Ierseke. Inbraak te H i 11 e g e r a- berg. In den nacht van Zaterdag op Zondag 9 September is in bet kantoor van de broodfabriek van do firma Ulrich te Hillegersberg ingebroken. Daarbij is de brandkast opengescheurd en een bedrag van f 850 gestolen. De politie stelde zich in verbinding met de Rotterdamscbe recherche. Een en an der leidde tot aanhouding van zekeren L. L., uit Rotterdam, een goeden bekende van de politie en S. van M., eveneens een bekenden inbreker. Beiden konden geen behoorlijk alibi op geven. Het was opgevallen, dat zij op den zelfden ochtend na de inbraak groote verteringen maakten, waarbij een van ben een bankbiljet van f 100 had ge wisseld. Dit biljet nu is door een der loopers van Ulrich pertinent herkend als het bil jet dat door hem den vorigen dag in ont vangst was genomen en waarop bij een berkenningsteeken kon aangeven. Beide inbrekers waren den volgenden dag met een auto naar Den Haag gegaan. Onder den invloed van sterken drank ver oorzaakten zij daar een aanrijding en bot sten tegen een lantaarnpaal, die tot den grond toe is afgebroken. Voorts hebben zij een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar verscheidene café's zdjtn bezocht en groote verteringen ge maakt. Kort na hun terugkomst zijn zij gearresteerd en overgebracht naar bet Huis van Bewaring te Rotterdam. Door den trein gegre pen en gedood. Gisteravond om streeks 6 uur is de 12-jarige van D. uit Schiedam bij een onbewaakten overweg door een trein uit de richting Den Haag gegrepen en onmiddellijk gedood. Door een insect gestikt. In het ziekenhuis te Waalwijk is een kindje van de fam. J. de Jong uit Sprang gestikt. Het kind bad op onverklaarbare wijze een insect in de keel gekregen, dat in de luchtpijp terecht gekomen was. Doodelijk ongeluk. Giste ren is te Oirschot een ernstig ongeluk ge beurd. De landbouwer v. d. H. passeerde een auto met zijn paard en wagen. Plot seling schrok bet paard en sloeg op hol. Door den schok viel v. d. H. van den wa gen, kwam onder de wielen van den wa gen terecht en was op slag dood. B ij1 a u t o-a ngeluk omge komen. Gistermiddag is de bejaarde mevr. Coben te Delfzijl bij een auto-onge luk ernstig gewond. Per Groene Kruis- auto is zij naar bet Academisch zieken huis te Groningen overgebracht, alwaar zij een uur na aankomst is overleden. Een brandkast gefor ceerd. Gisternacht is te Rotterdam in gebroken in bet kantoor van een magazijn aan de Zeeviscbmarkt aldaar. De brand kast is gefarceerd. Er is een bedrag van f 700 gestolen. De politie stelt een onder zoek in. Condensator van den zender te Kootwijk tijdens onweer doorgeslagen. Gister avond omstreeks half negen is ten gevol ge van bet onweer in den zender te Koot wijk een euvel ontstaan, dat ten gevolge bad, dat de AVRO, die zich van dien zender bediende, baar uitzending gedu rende 'ongeveer twintig minuten moest onderbreken. Gelijk tijdens onweder wel vaker geschiedt, ontstonden ook ditmaal in de zenderinstallatie eenige overslagen, thans echter van zoodanigen aard dat een condensator doorsloeg. Met bet vernieu wen van dezen condensator verliepen om streeks twintig minuten, waarna de uit zending hervat kon worden. Drie woningen een prnoi van het vuur. Maandag avond beeft te Waalre een hevige brand gewoed, waarbij een blok van drie wo ningen totaal is verwoest. De brand is ontstaan in de woning van H. de B. Doordat niemand thuis was, heeft bet vuur hier ongehinderd om zich heen kunnen grijpen en toen men bet ont dekte, was blusschen reeds 'onmogelijk. De fel uitslaande vlammen sloegen weldra over op 'de beide andere woningen welke bewoond werden door de gezinnen P. B. en J. L. Ook deze brandden geheel uit. Verdere uitbreiding hebben de buren door nathouden van de dichtstbijzijnde perceelen weten te voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Kinderverlamming. Te Eext beeft zich bij een 8-jarig zoontje van den landbouwer Oosting, een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het kind is naar bet Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Voor f12000 opgelicht. De vorige week ontvingen enkele bankinstel lingen in Nijmegen een expresse-mede- deeling van den postcheque en girodienst dat op bun rekening f 21.000 gestort was. Van dit bedrag werd f 12000 opgenomen. Bij onderzoek is gebleken, dat alle stuk ken, die op deze overschrijving betrek king hebben, valschelijk zijn opgemaakt, zoodat de bank, die bet bedrag van 12000 gulden uitbetaalde, voor dit bedrag is op gelicht. Van deze bedriegelijke handeling wordt verdacht een persoon, zich noe mende Ludwig Baumer te Duisburg. De bliksem ingeslagen'. Dinsdagajvond is tijdens een onweer de bliksem geslagen op de lichtleiding der kapitale boerderij van den heer W. Ver munt te Leur. In een oogwenk stond de groote schuur in vuur. Met de grootste moeite kon bet vee nog worden gered. De schuur en een wagenhuis, waarin dorschmachines en een hooischelf wer den een prooi -der vlammen. De brand weer van Leur kon zich slechts bepalen tot bescherming van het woonhuis. V. was verzekerd. Met aardappelen gekn'oeid. Dezer dagen bij bet vallen van den avond ontdekte een surveilleerend agent van politie op bet opgespoten terrein ach ter bet gemeentelijk openbaar slachthuis aan de Boezemstraat te Rotterdam een groot aantal gevulde zakken, die aan de kade stonden. Dit kwam hem verdacht voor. Toen bij eens ging kijken, reed een vrachtauto snel weg. Bij onderzoek bleken de zakken boven- maatsche aardappelen te bevatten, samen 1700 K.G. Zij waren clandestien vervoerd door een faecaliënscbipper uit Den Haag. De aardappelen waren ingeladen te Lisse. Zij waren afkomstig van een leverancier te Hillegom en bestemd voor een bande laar te Rotterdam. Tegen den schipper is proces verbaal opgemaakt. Een tekort aan zware varkens verwacht. In de vergadering van bet dagelijksch bestuur van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, deelde de voorzitter, de heer P. Stapel Czn, mede, dat bij een persoonlijk bezoek aan de Nederlandsche Varkenscentrale bad gebracht en daarbij behandeld bad de vraag, of het niet mo gelijk zou zijn, om binnen korten tijd bet surplus aan varkens, dat op het oogen- blik de markt drukt, ai te nemen. Tot zijn spijt had de voorzitter daar moeten ver nemen, dat er geld noch ruimte is om meer overgenomen varkens te plaatsen dan thans geschiedt. Blijkens verkregen inlichtingen ziet de Regeeringscommis- saris voor den Akkerbouw en Veehoude rij den toestand met betrekking tot de varkenshouderij wat lichter in. en ver wacht deze zelfs, dat er binnenkort een tekort aan zware varkens zal zijn. Medegedeeld werd, dat de regeering niets gevoelt voor het ingrijpen in den binnenlandschen varkenshandel, zooals onlangs in bet adres van de drie Cen trale Landbouw-Organisaties is bepleit. Autobusdiensten. Be schikkende op bet beroep, ingesteld door J. Wauters, autobusondernemer te Hulst, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 29 December 1933, waarbij aan de N. V. stoomtram Hulst-Walsoor den vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Sint Jansteen en Hulst en Wals oorden is bij Kon. besluit met handha ving voor bet overige van het bestreden besluit van Ged. Staten van Zeeland van 29 December 1933 bepaald, dat de daar in voorkomende bepaling sub IH zal lui den als volgt: dat bet aan de onderneemster verbo den is rijdende in de richting naar Sint Jansteen, van de Noordelijke grens van Hulst af en verder reizigers in de auto bussen op te nemen, en, rijdende in de richting naar Walsoorden, reizigers voor vervoer niet verder dan de Noordelijke grens van Hulst in de autobussen op te nemen. Dhr G. Francke van Schare is als marechaussee overgeplaatst van bet de pot Apeldoorn naar Aardenburg. Hansweert. Schipper ver dronken. Hedenmorgen werd alhier door het motorschip Pieternella binnen gebracht bet motorschip Dina van schip per P. Goeseije uit Gouderak. Laatstge noemd schip was vanmorgen van hier uitgevaren met een lading geperst stroe m pakken. Doordat de deklast ging schui ven en overboord gleed, geraakten de schipper, zijn vrouw en knecht te water. De knecht en de vrouw konden zich in de roeiboot redden, doch de schipper is verdronken. Het lijk is nog niet opge haald. AMSTERDAM. Aan den beer H. A. Grosheide, tbeol. student aan de V.U., te Amsterdam is een eervolle vermelding toegekend voor zijn antwoord op de door de tbeol. faculteit uitgeschreven prijs vraag: „bedoeling en werkwijze der ge schiedschrijving in Kronieken." D'EN HAAG. H.K.H. PrinsesJuliana zal a.s. Zaterdag de algemeene vergade ring bijwonen te Rotterdam van het Ba- taafscb Genootschap der proefondervin delijke wijsbegeerte, van welk genoot schap H. K. H. maecenas (bescherm vrouwe) is. Do vergadering zal worden besloten met een voordracht van prof. dr. J. Clay. Ongeluk onbewaakten overweg. TILBURG. Gisteravond omstreeks 11 u. is op den onbewaakten overweg in de lijn TilburgBoxtel, onder Heukelom, 'bet verminkte lijk gevonden van den 40- jarigen handelsreiziger H. Muys, wonen de te Oiisterwijk. In de nabijheid werd bet rijwiel gevonden. Het slachtoffer was 'gehuwd en vader van 'drie kinderen. De textielstaking. NEW-YORK. Terwijl in New-Engeland wederom een aantal bedrijven tengevolge van de staking der textiel-arbeiders stop gezet worden, wordt uit de Zuidelijke Sta ten gemeld, dat ongeveer twee derde van bij benadering 300.000 arbeiders, of wel in het geheel niet in staking zijn gegaan, of wel het werk weer hebben hervat. STUTTGART. (Het Ministerie van Bin- nenilandsche Zaken beeft gister een ver ordening uitgevaardigd, waarin alle be sprekingen van 'bet Duitsche Kerkconflict in vergaderingen in de dagbladen als wel in vlugschriften worden verboden. Vermeerdering van werkloozen. PARIJS. (Het aantal steuntrekkende werkloozen is van 4 tot 18 September ge stegen met 3366 tot 329.021. BERLIJN. Van officiëele kerkeljjke zijde wordt medegedeeld, dat op de rijks conferentie der Duitsche Christenen op 21 en 22 Sept. principiëele uiteenzettin gen zullen worden gegeven over bet ver loop en de theologie van bet nationaal- socialisme. Op historische basis zal ook de apologetische unie tusschen mystiek en geloof, mythe en openbaring, soort- echt Christendom en missie, oecumeni sche kwestie en Duitsche Christenen, enz. behandeld worden. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS. Verschenen is de begrooting van bet Zuiderzeefonds voor 1935. Aan de toe lichting daarbij ontleenen wij: Al kan de regeering op dit oogenblik nog niet een definitief plan voor inpol dering van den N. 0. p o 1 d e r aan de Volksvertegenwoordiging overleggen, zoo blijft toch baar streven gericht op bespoe diging van deze aangelegenheid. Zij acht bet gewenscht in elk geval op deze be grooting een post van f 2 millioen uit te trekken, dat zal kunnen dienen om in 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en 'bet mogelijk te maken de eerste termijnen van een grooter werk als begin van de omdijking, te betalen. Wieringermeerisf 92.000 hooger geraamd dan voor 1934, voorna melijk tengevolge van bet feit, dat ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding in bet noordelijk deel van Noord-Holland een belangrijke oppervlakte grond in de Wieringermeer uit de hand zal worden gedraineerd; voor de werkverschaffing is o.a. in de Wieringermeer een bedrag uit getrokken van f 850.000. waarvan f 425.000 ten laste van bet Zuiderzee fonds. In 1935 zal op bescheiden schaal met den bouw van boerderijen worden voort gegaan. Intusscben zal dan ervaring met de uitgifte van gronden in tijdpacht zijn opgedaan en de behoefte aan aantal en soort van de te stichten boerderijen beter kunnen worden overzien. Had men er aanvankelijk op gerekend, dat met de stichting van woningen in bet derde dorp (Wieringerwerf) reeds in 1934 zou worden begonnen, ver schillende omstandigheden leidden er toe met den woningbouw nog een jaar te wachten. Het ligt ook nu weer in de be doeling van rijkswege den eersten stoot tot den dorpsbouw te doen geven met het stichten van ongeveer 100 woningen. Daar het derde dorp eerst in 1935 zal worden gesticht, wordt bet subsidie aan een drietal godsdienstige instellingen in de kosten van den 'bouw van localiteiten voor godsdienstoefeningen op de bogroo- ting voor dat jaar uitgetrokken. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Hand. Mij. 41 42 Philips Gloeil. G. B. 217 217 54 Unilever 71 7154 Anaconda Copper 65/i» 65/S Betbl. Steel 157/s 1651 U. S. Steel Corp. 18 51 18e/s Kon. Petroleum 15051 150 5* Shell Union 41/ie 4Vib A'dam Rubber 9756 9754 Ned. Scheepv. Unie 34 35 Deli Maatschappij 130 131 Hand. Vereen. A'dam 169 169 4 pet. Indië '34 1006/i, 100V1» 4 pet. Indië '34A 100s/ia 100s/u 4 pet. Nederland '34 1017/s 1017/s A. K. U. 33 3451 Voor beleggingsobligaties speciaal de Nederlandsche en Indische staatslenin gen blijft goed vraag bestaan en waren de koersen fractioneel hooger. De vraag welke eenige weken geleden voor de be tere aandeelen voor beleggingsdoeleinden bestond, is bijna geheel verdwenen nu weer eens opnieuw door den Minister en ook door den Nederlandscben vertegen woordiger te Genève gezegd is, dat de waarde van den gulden met alle moge lijke middelen gehandhaafd zal worden. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Sept., 2.30 u. Londen 7.2751—7.29 V2. Berlijn 58.8358.87. Parijs 9.709.74. Brussel 34.6134.66. New-York 1.45541.46. POLDER WALCHEREN. De najaarsvergadering van bet Polder bestuur van Walcheren zal plaats heb ben op Zaterdag 29 September. Rekeningen 1933. Ter vaststel ling biedt bet dag. bestuur aan de polder rekening over 1933, verdeeld in vier af- deelingen. De afdeeling A geeft aan ge wone inkomsten f 446.279,86V2 en uitga ven f 401.452,05, alzoo een goed slot van f 44.827,81V2; buitengewone inkomsten f 347.682,17V2, uitgaven f 319.774,66, goed slot f 27.907,51 De afdeeling B geeft voor gewoon f 21.343,52V2, f 17.160,4954 en f 4183,03 en voor buitengewoon: f 17.611,08, f 11.283,95 en f 6327,13. De rekening der inkomsten en uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen geeft aan in ontvangsten f 91.740,04 en in uitgaaf f 87.624,37, alzoo een goed slot van f 4115,67. Dijkgeschot. De vermoedelijke uitgaven voor 1935 kunnen worden geraamd op f 434.114,81, de inkomsten, met uitzondering van bet dijkgeschot, op f 55.220,81, zoodat nog moet worden voorzien in een bedrag van f 378.894 (vorig jaar f 391.784), waarvan f 52.455,95 (f 48.345,13) voor rekening van de gebouwde eigendommen komt. Het dag. bestuur stelt voor een 'bedrag van f 1.90 (v. j. f 1.80) per f 100 belast bare opbrengst van de gebouwde eigen dommen te heffen. Berekend naar een totale belastbare opbrengst van 2.770.000 gld. (v. j. f 2.700.000) geeft dat een bedrag van f 52.630 f 48.600). Op de gronden van den Polder is dan nog te heffen f 378.894 1 f 52.630 is f 326.264. Mitsdien dient het dijkgeschot te worden bepaald op: f 20 (v. j. f 21) per H.A. over 15.440 H.A. schotbaar land is f 308800 en f 11.80 (v. j. f 12.80) per H.A. over 1480 H.A. vrij land is f 17.464, sa men f 326.264 (v. j. f 343.184).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3