schapen DE ZEEUW TWEEDE BLAD DE LANDBOUWSTEUN. Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie Zoeklichtjes. feuilleton V rim a Lams- d. Lamsvet Ham 20 ct. LEIJNSE n 540, Mid- en. Brieven J, M'burg. groot, so IEPINGS- inden ge- L., Bureau gen. te Kapelle ber ISJE. vonds tus- ODE, 's-Graven- LGD. ens ziekte B, straat 17 VAN DINSDAG 18 SEPT. 1934, Nr 295. Moet met Individueels behoeften rekening worden gehouden? De heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes schrift ons het volgende: In het hoofdartikel van „De Zeeuw" van 11 dezer wordt een vraagpunt aan geroerd, dat wel van zeer bijzondere be- teekenis is en waarop ik gaarne een rui mer licht zou willen laten schijnen, dan in dit hoofdartikel is geschied. Hieruit moge het U reeds thans duidelijk zijn, dat deze beschouwing geenszins een polemi sche doch slechts een aanvullende strekking heeft. In het bedoelde hoofdartikel wordt de aandacht gevestigd op de scherpe tegen stelling, die er bestaat tusschen den steun aan den landbouw en den werkloozen- steun. De landbouwsteun, zoo constateert genoemd artikel terecht, komt ten goede aan ieder, die het landbouwbedrijf be oefent, onafhankelijk van zijn financieels positie en draagkracht. De werkloozen- steun daarentegen heeft een bij uitstek in dividueel karakter: op een goudschaal tje wordt als het ware afgewogen of de gene, die daarvoor in aanmerking wenscht te komen, op de een of andere wijze in eigen onderhoud kan voorzien en wanneer dat het geval blijkt te zijtn, wordt onherroepelijk beslist, dat de betrokkene, althans voorloopig, van den steun wordt uitgesloten. Uit de wijze, waarop in dit hoofdartikel deze tegenstelling in het licht wordt ge steld heb ik gemeend te mogen opmaken, dat de schrijver, zij het ook niet zoo scherp geformuleerd, de vraag heeft wil len stellen: Moet de landbouwsteun ge ïndividualiseerd warden, d.w.z. moet bij het nemen der steunmaatregelen gelet worden op de financieels positie van een ieder, die van dezen steun profiteert? Het antwoord op deze vraag moet naar mijn meening zeer beslist ontkennend lui den, niet alleen op grond van het feit, dat een dergelijke steunregeling nog veel gecompliceerder zou zijn dan alle maat regelen, die wij' thans reeds kennen, maar bovenal omdat bij een bevestigende be antwoording van deze vraag, de huidige grondslag van den landbouwsteun zou worden verlaten. De grondslag van alles wat tot dusver voor den vaderlandschen landbouw werd gedaan is het steunen van het bedrijf. Men heeft nimmer den indi- vidueelen boer gezien bij het treffen der steunmaatregelen, maar steeds het land bouwbedrijf als zoodanig, waarvan het voortbestaan van zoo eminente beteekenis is voor de Nederlandsche volkswelvaart. Zoolang men van deze beteekenis door drongen is, zal men iedere wijziging in de richting van individualisatie van den landbouwsteun moeten verwerpen. Laten wij eens veronderstellen, dat deze richting zou worden aanvaard en dat naast elkaar twee landbouwers wonen met een even groot bedrijf even kundig en bekwaam, de één (A) met een zware hy potheekschuld belast, de ander (B) met een vrij en onbelast bedrijf. In geval van geïndividualiseerden landbouwsteun1 zal landbouwer A steun ontvangen om hem in staat te stellen zijn rente te betalen en zoodoende het hoofd boven water te hou den. Landbouwer B daarentegen komt niet voor steun in aanmerking, hij is ka pitaalkrachtig genoeg om verlies te lijn den en wordt aan zijn lot overgelaten. Wat zal daarvan het gevolg zijln? Het is van tweeërlei aard: hij blijft net zoo lang doorboeren, totdat hij zijn kapitaal ver loren heeft en hij ook voor steun in aan merking komt, of wel en dat zou in zijn geval wel de verstandigste weg zijn - hij' verkoopt zijn boerderij om zoo gauw mogelijk zijn verliezen te beperken. Wie zal het bedrijf van landbouwer B kunnen koopen? Zeker niet iemand, die evenals B over kapitaal beschikt, want ook hij zou niet voor steun in aanmerking komen. Individueele landbouwsteun zal er 33) Vrij naar het Engelsch. „Ik 'heb je hoed al, lieveling," iriep juffrouw Durnford op geruststellenden toon, terwijl ze het jonge dier zijn speel goed ontnam. „Huil maar niet meer, mijn kleine vent, de stoute hond heeft hem niet opgegeten, kijk maar" en juffrouw Jem sprong met onverwacht© lenigheid over den drogen greppel en sloeg haar arm om het snikkende kind. „Kijk maar, mijn ventje," vervolgde ze troostend, „die ondeugd heeft alleen den rand maar een beetje beschadigd. Al is hij groot, hij is nog maar een baby onder de honden en 'hij weet daarom nog niet beter, maar 't is heusch een aardige, speelsche hond." „Billy houdt niet van hem," antwoord de het jongetje, met moeite zijn snikken inhoudend. „Billy speelde alleen maar Paardje met de struiken en een groot, zwart ding springt op hem los en blaft en de wind neemt Billy's hoed weg. Billy vindt groot©, zwarte honden stout." „Wat een snoes van een kereltje," riep <5aa dek zondar saais® Wa !tó&n, dat de kapitaalkrachtigen voorzoover deze nog onder den boerenstand aanwezig zijtn zich uit het bedrijf terugtrekken. Maar dit is niet het eenigste. Individu eele landbouwsteun leidt evenzeer tot ab solute waardeloosheid van den grond. In dien de steun afhankelijk wordt gesteld van de draagkracht van den grondgebrui ker en indien hij uitsluitend gegeven wordt zoodra deze draagkracht tot een bepaald minimum beperkt zal zijn, heeft de grond geen pachtwaarde meer en is hij dientengevolge waardeloos. Tot welk oen camaliteit deze consequentie van in- dividualiseering van den landbouwsteun zal leiden, behoeft wel geen nader betoog. Uit deze zeer korte en tevens zeer on volledige beschouwing omtrent den aard en het karakter van den landbouwsteun moge het duidelijk geworden zijn, dat nooit en te nimmer tot individualisee- ring van den steun mag worden overge gaan. Hoezeer men ook van meening kan ver schillen omtrent de juistheid en de effec tiviteit der getroffen maatregelen, steeds zal bij het steunen van de agrarische pro ductie van ons vaderland niet de positie van een bepaald individu, maar het be lang van de instandhouding van het be drijf op den voorgrond moeten staan. Antwoord van de Re dactie. Wij zijn den heer Van Bommel van Vloten dankbaar voor de gemaakte op merkingen. Onze bedoeling wa9 inder daad, de vraag aan de orde te stellen, of wij met de wijze waarop de landbouw steun wordt verstrekt op den goeden weg zijn en of het niet gewenscht moet wor den geacht, dat de landbouwsteun althanB eenigermate geïndividualiseerd wordt. De heer Van Bommel van Vloten ant woordt zeer beslist ontkennend, vooral op dezen grond, dat bij bevestigende be antwoording van de vraag, de grondslag van alles wat tot dusver in ons land voor den landbouw gedaan werd, zou worden verlaten. En het noodlottige daarvan tracht hij met een voorbeeld duidelijk te maken. Onze bedoeling was echter een andere. Ook wij zijn van oordeel, dat het van het grootste belang moet worden geacht, dat het Nederlandsche landbouw&edr#/ in stand blijft. Maar het wil ons voorkomen dat het bedrijf kan worden gesteund en dat toch met de financieele positie van den landbouwer rekening .wordt gehou den. Op deze wijlze. Het bedrijf wordt ge steund, maar met deze beperking, dat wanneer het belastbaar inkomen van een ondernemer die van den steun profiteert, boven een zeker bedrag uitkomt, de steun geheel of gedeeltelijk wordt ingehouden. Daar is b.v. een landbouwer wiens belast baar inkomen uit het bedrijf f 12.000 blijkt te bedragen, terwijl aan steun ont vangen werd f4000. Dan is bet billijk, dat dit bedrag wordt terugbetaald. Wij kunnen ook een ander voorbeeld nemen, waarbij het billijk geacht moet worden een deel van het ontvangen steunbedrag terug te storten. Het bedrijf komt dan niet in gevaar en aan de bevoorrechting van bepaalde personen of ondernemingen die èn met het oog op 's lands financiën, èn met het oog op den indruk die bij1 an dere personen of groepen gewekt wordt, niet toelaatbaar is, zou een einde worden gemaakt. Natuurlijk zal dit eenige meerdere con trole eischen. En ook zal het waarschijn lijk niet mogelijk zijn een geheel afdoende controle te verkrijgen. Maar dat is hier de zaak niet. De vraag is of het mogelijk is den steun aan het landbouw&edr#/ te behouden en toch eenigermate met de in dividueel© behoeften rekening te houden. Gaarne geven wij den heer Van Bom mel van Vloten gelegenheid hierover na der zijn meening te zeggen. Redactie. Waterschappen en pol ders. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Van Haaftenpolder, L. J. v. de Zande, te 'Oud-Vossemeer; b. met in gang van. 5 October, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Noordpolder- bij'-Neuzen, J. den Hamer, te Neuzen; c. juffrouw Jem uit en een blik van groot verlangen kwam in 'haar oogen, toen ze hem over 'het krullende, Monde haar streek. „Kijk eens, wat een plezier hij1 en bet witte hondje nu hebben," want het jonge dier zat Tommy achterna en viel en struikelde elk oogeniblik over zijn eigen logge pooten, maar Billy's verdriet was nog lang niet over. m „Het was Billy's beste hoed", riep hij, opnieuw in tranen uitbarstend. „Pappie zal boos zijn en zeggen, dat Billy stoute jongen is." „O, wel neen, mijn ventje, het was een ongeluk," antwoordde juffrouw Jem, hem in haar armen nemend. „Niemand zal jou een standje geven, voor wat 't hondje gedaan heeft." Maar tot haar groot© verbazing bleef (Billy bedroefd kijken. „Pappie zal Billy slaan, omdat Billy stoute jongen was en zijn besten hoed op had, dien pap in de kast had gelegd en Billy was stout," niet een beslist knikje van zijn 'blonde krullebol. „Ziet u," en 'hij 'kéék juffrouw Durnford met zijn betraan de oogen trouwhartig aan „hij lag op de bovenste plank in een doos, maar Billy trok een stoel voor de kast en haalde hem er uit." „Maar waarom deed je dat, mijn kerel tje, dat was toch heel ondeugend van je." Schuldbewust boog Billy het hoofd. tot gezworens van het waterschap De breede watering bewesten Yenseke, F. W. van Overbeeke, te Kapelle; d. met ingang 1 van 1 'November, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder, Th. Maat, te Kata, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin 'hij 70 jaar zal zijn ge worden; e. met ingang van i November tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaea, C. J. B. Thomaee, He Hoofdl- plaat; g. tot gezworene van het water- sohap (Baarland, K. Zeevaart, te Baar land; h. tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap De Valkenissegeul, jhr mr. G. A. Strlok van Linschoten, to Krabbendijke. "Waarschuwing. Gedurende den laatsten tijd komt op verschillende plaatsen in Zeeuwseh-Vlaanderen een uit België afkomstig persoon, die zich uit geeft voor reiziger en dan in een hotel zijn intrek neemt. Nadat hij eenige dagen verblijft, is hij plotseling weer verdwenen, evenwel zonder zijn hotelrekening te vol doen. Dergelijke practijken heeft hij reeds te Oostburg, Breskens en Hulst uitge haald. Men zij gewaarsohuwd. De Commissaris der Koningin ln Zeeland heeft benoemd tot bezoldigd veld wachter^ in de gemeente Oudelande, J. Hoogstrate, thans marechaussee bijl de Brigade Philippine. Mo ia ie verbetering. Men is thans begonnen om op het station Krui- ningen-—Ierseke electrisch licht aan te leggen. Zooals ieder reiziger wel weet, die hier 's avonds eens in- of uitstapt, werd het stationsplein slecht verlicht met een paar gebrekkige petroleumlampen. Het zal dus een zeer goede verbetering worden, vooral met de komende winter avonden. QBif beschikking van den Minister van Economische Zaken van 17 Septem ber ia met ingang van i October wederom benoemd tot leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Goes, de heer E. Visscher te Middelburg. Winterdlensiregeling Ned. Spoorwegen. Deze regeling gaat in op Zondag 7 Oc tober a.s. Zij omvat blijkens het ontwerp zoo goed als geen verandering en bepaalt zich tot enkele minuten voor enkele trei nen verschil van vertrek. Het mag voor de Zeeuwsche lijn een voordeel worden genoemd, dat de uitmun tende dienstregeling met den Zomerdienst ingevoerd, behouden blijft. Notaris Mijs. f Te Oostburg is Zondag op 68-jarigen leeftijd overleden, de heer A. Mijs, sedert 27 Juni 1904 notaris aldaar en lid van de kamer van toezicht over notarissen en candidaat notarissen, in het arrondisse ment Middelburg. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau, plaatsvervangend kantonrechter, commissaris van de N.Y. Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem enz. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Vul penhouder, Mevr. Heijsse, N. Bolwerk M 233; Zakmes, A. de Wijze, 't Zand, Bree- weg D 212; Mantelband, J. Plansoen, Baanstraat Q 227; Bril in etui, De Rijke, Brakstraat O 268; Autopet, C. Vos, Lom bardstraat C 79Mantelband, W. A. Flips e, Spanjaardstraat E 80; Huissleu tel, Bur. v. Politie; Centuur van jurk, Bur. van Politie; Portemonnaie, Flierenburg, Wal iB 45; Kinderschoentjes, W. Faasse, Oude Veerscheweg T '213; Sponsdoos, J. Taal, Markt C 2; Damesrijwiel, Arendse, .Segeerstraat H 72; Sjaal, A. Stofregen, Teerpakhuizenstraat P 27; Pet, J. Buis, Breeweg, 't Zand, 176; Kinderschoentje, F. Moens, Penninghoeksingel L 36; Knip- mosje, G. Kögeler, Koepoortstraat E 63; Heerenhorloge, L. de Klerk, 't Zand, Bree weg D 192; Oentuur, Bur. van Politie; Wit Damesjasje, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Kinderport. met inh., L. Hen- drikse, Noordweg R 25; B&lastingmerk, J. J. Riemens, Dam Z.Z. G 100; Etui met Lipssleutel, L. Leuvens, Bogardstraat D 53; (Belastingmerk, P. Verburg, Achter- singel Q 133; Zakdoekje, N. de Groot, Oost 'Kerkplein O 7; Zilv. Broche, A. J. Bogaars, Vischmarkt H 154; Ring met sleutels, Bur. van Politie; Belastingmerk, „Billy moest koetsier zijn voor een rijke mijnheer en moest daarom zijn beste hoed dragen en nu zal vader Billy zoo slaan," en het kind verborg zijn gezicht tegen den schouder van zijn goedhartige troostster. „Hallo Bill, wat is er'gebeurd?" klonk plotseling een diepe, muzikale stem en het volgend oogenblik verscheen er een don kere, slanke heer van achter de struiken. Niemand bad hem hooren aankomen en bet eerste oogenblik waren de dames te veel verrast om uitleg te geven. Tommy en zijn nieuwe kameraad rolden over el kaar en Ruth trachtte tevergeefs hen te scheiden. Juffrouw Durnford, die op een hoop droge bladeren was "aan zitten, had 't kind nog in de armen en was, om haar eigen woorden te gebruiken, te verbouwe reerd om een woord te zeggen. „Waarom huil je, Bill?" vervolgde de nieuw aangekomene rustig; „en waarom val je deze dames lastig?" Zenuwachtig schraapte juffrouw Jem haar keel om tekst en uitleg te geven; misschien dat de spotzieke oogen van den vreemdeling en zijn weinige toeschietelijkheid haar nog meer van streek maakten. „Het kind was geschrokken van den jongen jachthond, die van achter de strui ken op hem toegesprongen was en er met zijn hoed vandoor was gegaan, vertelde ze eindelijk: We hadden hem schreiend en Jeelof, Noordstraat 183; Zakkammetje, Omes. Heerenstraat H 128. Vlfssingen. Personeel gasfa briek. Het Bestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst heeft aan den Gemeenteraad verzocht in de concessievoorwaarden aan de N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij de volgende bepalingen te willen opnemen: 1. Het personeel van de Imp-trial Con tinental Gae-Aseooiation wordt geheel door de N.V. Zeeuwsche Gas Maatschap pij overgenomen; 2. De loonen en salariseen zullen gelijk zijn aan de bezoldiging van overeenkom stig personeel in dienst van de gemeente Vliosingen; 8. De arbeidsvoorwaarden van het per soneel zullen zooveel mogelijk aansluiten bij de regelen daaromtrent gesteld voor het ambtelijk personeel in dienst der ge meente Vlissingen; 4. De pensioenrechten en aanspraken zullen zooveel mogelijk aansluiten bij het bepaalde in de Pensioenwet 1922; 5. De tot dusver bij de Imperial Con tinental Gas Association bestaande pen sioenrechten en aanspraken blijven ge handhaafd, waarvoor door de N. V. Zeeuwsche Gas Maatschappij regelen zul len worden getroffen; 6. De loonen en de arbeidsvoorwaarden in den ruimsten zin dea woords worden door de directie van de N.V. Zeeuwsche Gas Mij. geregeld in overleg met de vak organisaties waarin het personeel is ge organiseerd. De reeds jaren hier bestaande bier brouwerij „de Meiboom" heeft haar be drijf stop gezet en is overgegaan aan de Amstelbrouwerij te Amsterdam. Daar hier geen bier meer zal gebrouwen wor den, is bijna het geheele personeel ontsla gen. Goes. Dh collecte voor het orisis-coimité braoht deze week op f 58.61. Hoedekenskerke. Met ingang van Maan dag 24 September a.a. worden eendaag- sche retourkaarten voor buurtverkeer ver krijgbaar gesteld voor 2e en 3e klasse tus schen de stations van de tramlijln Goes Hoedekenskerke en de stations van de lijn GoesMiddelburg. De prijzen bedragen: naar Middelburg reBp. 2e en 3e kl.: van Hoedekenskerke f 1.35 en f 1.10; van Kwadendamme f 1.20 en f 0.95; van Nisse f 1.20 en f0.95; van 's Gravenpolder en 'sH. Abtskerke 1.15 en f 0.90. Kloetinge. Zaterdagmorgen bezochten de leerlingen der openbare school onder leiding van het onderwijzend personeel de bloemententoonstelling in 't café „Tol". Na de rondgang deelde de Burgemees ter de prijzen uit voor de bekroonde plan ten, die de schoolkinderen opgekweekt hebben. Kinderen der eerste klasse (Begonia's): Jan Genefaas le prijs; Nelly Hollestelle 2e; Wim Eversdijk 3e. Kinderen der twee de klasse (Begonia's)Jopie van de Velde le pr.; Jan Hoogstrate 2e; Jan Kruijs 3e; Kinderen der derde klasse (Geraniums): Ko Sonke le pr.; Ploontje Oele 2e; Jan de Klerk 3a Kinderen der vierde klasse "(Fuchsia's): Nelly van 'tVeer le pr.; J. Korstanje 2e; J. Leijs 3e. Kinderen der vijfde klasse (Coleus): Jan Paardekooper le pr.; Mina Kole 2e; Dies Korstanje 3e. Kinderen der zesde klasse (Salvia's): Janna Hoogstrate le pr.; Betje Dalebout 2e; Kris Kole 3a Kinderen der zevende klasse (Salvia's): Betje Polderman le; Zus de Braai 2e; Rinus Poortvliet 3a Daarna gaf de heer Phaff, technisch ambtenaar bij den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Goes, nog eenige aanwijzin gen betreffende het verzorgen van planten. 's Avonds reikte de Burgemeester aan de andere prijswinnaars de prijzen uit en gaf de heer Phaff weer eenige inlich tingen. De heer Blok bedankte den Burgemees ter voor de genomen moeite en bracht ook een woord van dank aan de jury en de inzenders voor de medewerking tot het welslagen der tentoonstelling. Het a Capellakoor gaf nog eenige num mers ten beste. Ongeveer 1000 bezoekers hadden de ten toonstelling bezocht. Het onweer maakte een ontijdig einde aan de tentoonstelling. verschrikt gevonden en trachtten hem een beetje op zijn gemak te stellen. Er was werkelijk niet veel schade aangericht hier bedekte 'ze 'haastig den gehavenden rand van het hoofddeksel met haar arm. „Billy is een ondeugende jongen ge weest," begon het kereltje, toen juffrouw Durnford even ophield om adem te schep pen. „Daar twijfel ik geen oogenblik aan," antwoordde de heer koeltjes. „Kom hier, Bill." Hij stak zij'n hand uit; het ventje kwam aarzelend nader. „Vooruit, hoofd op en niet huilen of dergelijke onzin. Een jongen van bijha zes jaar moest zich schamen te staan huilen als een klein meisje. „Zoo, dat is andere thee," ver volgde hij, toen de jongen een paar ver schrikte oogen naar hem opsloeg en zijn vader aankeek. „Dat jonge beest bracht je dus aan 't schrikken, niet?" „Ja, vader." „Dwaze Billy nu, strakjes zullen we hem een hand gaan geven en dan kun je vriendschap met hem sluiten. Nu wat anders. Is dat niet je Zondagsohe hoed, dien die ondeugd trachtte te vernielen, en die deze vriendelijke dame nog juist ge red heeft?" „Het spijt uw zoontje erg," viel juf frouw Durnford hem in da rede op amee- De Russische beer is thans op ver- eerend verzoek toegetreden tot den Vol kenbond. Het orgaan vim de N.S.B. gaat in ver band hiermede scherp tekeer tegen Frank rijk, dat als berenleider dienst deed, en daarmee het bewijs levert, dat de afstand tusechen de kapitalietische maatschappij en het heiUooze communisme gering ia. Wij zijn benieuwd, voegt het blad hier aan toe, welke houding onze Christelijke regeering tegenover deze toetreding zal aannemen. Het antwoord is reeds bekend. Nederland deed niet mee aan de uit- noodlging, het heeft zich ook niet neu traal gehouden, maar stemde tegen de toelating van Rusland. Maar ook op een andere vraag is het antwoord gegeven, n.1.: wat het fas cistische Italië zou doen. Italië, dat is immers voor de N.S.B. het lichten de voorbeeld! Welnu, Italië heeft zich tegen de toe treding van Rusland niet verzet Italië heeft zich niet van stemming onthouden, het heeft niet tegen gestemd, het heeft zich niet bepaald tot voorstemmen, maar het heeft mee het verzoek aan Rusland om te willen toetre den, onderteekend. Wat volgens „Volk en Vaderland" be- teekent, dat de afstand tusschen fas cisme en communisme gering ia Iets wat ik al meer meende te hebben opgemerkt OPMERKER. Ierseke. Maandagavond vergaderde de ondorafd. van de Vereeniging voor 'Zie- ken'huisverpleging. De heer 1. Willemsen opende de eerste vergadering en riep de vele opgekomenen een hartelijk welkom tas, vrjftm. hij 4$ Mw'an der veresni- guig bepleitte. Na afhandeling van eenige huishoudelijke zaken werd tot bode be noemd de heer W. van Haver, na her stemming met Joh. van Es Czn. De ver gadering werd door 146 leden bezocht. Tholen. Naar wij vernemen heeft de ■heer 'G. Amsing, bedankt als voorzitter der muziekvereen. „Concordia" alhier. Uitslag wedvlucht van Mons door de postduivenvereeniging „De Luchtpost" te Tholen. Afstand 125 km. Gelost 8 uur. Aankomst le duif 9.50.24, laatste 10.17.22 uur. Prijzen le, 4e, 5e, 17e en 20e pr. H. Verkerke; 2e, 3e, 6e, 7e, 9e, 10e, 11e, 12e en 18e pr. A. Rijnberg; 8e en 16e pr. F. Nijs; 14e, 18e en 22e pr. B. W. Schot; 19e, 21e, 24e en 25 pr. en overduif P. J. Blaas. Zlerikzee. In een opanbare raadszitting nam Zaterdagmiddag burgemeester J. C. A. Bannink afscheid van Zierikzee. Spr. begon met te zeggen, dat bij gelegen heden als deze onze gedachten terug gaan. Vijf jaar geleden is hij hier in Zierikzee als vreemdeling aangekomen. In al dien tijd zijn er ongetwijfeld veel fouten ge maakt, maar ondanks alles was de samen werking zoowel met de hoogere als de lagere ambtenaren van zoodanigen aard, dat het nooit tot conflicten is gekomen. Menigmaal is gezegd, dat hij in den Raad te zacht was. Deze zwakke zijde bestaat werkelijk, maar de belangen van de ge meente leden er niet onder en ook in dit geval staan de beste stuurlui aan wal. Spr. dankt al het gemeentepersoneel, de wethouders en raadsleden en hoopt, dat den nieuwen Burgemeester de kracht van Boven gegeven worde, opdat hij zijn voor ganger zal overtreffen. De oudste wethouder de heer Timmer man (A.-R.) herinnert in zijn toespraak, dat het juist 5 jaar is geleden, dat hij als w.n.d. Burgemeester den scheidenden Burgemeester heeft geïnstalleerd. De ver wachtingen waren toen hoog gespannen: o.a. wachtten de waterleiding, electriciteit, reorganisatie van de brandweer en politie corps. Spr. brengt namens den Raad, het College van Weth. en de geheele bur gerij den Burgemeester van harte dank voor alles wat hij gedaan heeft. Daarna spraken nog tien Raadsleden! Tenslotte reikte de heer Timmerman, als w.n.d. Burgemeester namens de weth., den Raad, de verschillende ambtenaren kenden toon. „Hij weet dat hij verkeerd gedaan heeft, maar ik weet zeker, dat u mij een goed woordje voor hem zult laten doen." „Dames zijn bevoorrechte wezens," ant woordde de vreemdeling tamelijk cynisch. Hij was een buitengewoon knap man, met een opmerkelijk gelaat en naar schatting circa dertig jaar oud; zijn costuum van Engelsche stof zat hem uitstekend, hoewel het blijkbaar al veel gedragen was; voor komen en uitspraak stempelden hem ech ter als een man van beschaving. Ruth werd vooral getroffen door zijn scherp profiel en bleeke, wat gele gelaatskleur. Later gaf ze als haar meening te kennen, dat hij waarschijnlijk een vreemdeling zou zijn. „Hij is haast te knap naar mijn smaak," zeide ze, „en hij heeft zooiets koels en kouds in zijn gezicht. Zijn oogen zijb ongewoon scherp en doordringend, ze schijnen dwars door je heen te kijken." „Onzin," had juffrouw Durnford toen geantwoord. „Ik heb nog nooit van mijn leven zulke mooie oogen gezien. Ze zijn donkerder dan de uwe, juffrouw Cleve land; maar het zijln Iersche, grijze oogen. En hij is een Ier, wat ik je zeg. Kijk maar op zijn kaartje. Keefe D'esmondl Wat een romantische naam, hé?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5