DE TROONREDE. Wat de Troonrede bracht. Buitenland Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën DinsdagB en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de volgen de rede: Leden der Staten-Generaal, In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis. Mij wederom in Uw midden bevin dend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegen heid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk héb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden ook wij de gevolgen van de gees telijke en economische ontreddering, waar onder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsc'h- Indië ia zeer zorgwekkend. Alle be drijfstakken ondergaan den druk der tij den; vele er van zijn zelfs zeer zwaar ge troffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch bet nauwst ver bonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoe ken tastend den weg in de wanorde van de 'talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandig heden moet in bet Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden ge zorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blij ven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsver dragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met hand having zooveel mogelijk van onzen export i steeds grootere aandacht moeten wor den geschonken aan behoud en verrui ming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voort gekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsoh-Indië zal bij voort during worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van af zet. Ook de industrialisatie van dit deel van bet Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in bet afgesloten zittingsjaar verschillen de maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch- Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curacao, waar de financieels en economische toestand de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toe komst der menschheid moet worden vast gesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen baar ver mogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel reke ning te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan verschil lende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan ver sterking van de eendracht des volks, op dat het vastberaden stand houde te mid den der beproevingen. "Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in een drachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. De rede, waarmee vandaag H. M. de Koningin de gewone zitting van de Sta ten-Generaal opende, maakt een goeden indruk. Het is een woord, dat vertrouwen wekt, waaruit spreekt de rustige kracht van een Regeerüng, die zich van de ontzaglijke zwaarte van haar taak volkomen be wust is. De moeilijkheden worden ernstig onder de oogen gezien; de gevaren niet ver bloemd. Maar toch is er geen stemming van wanhoop. De toenemende zorgen prik kelen tot verhoogde krachtsinspanning. En daarbij ontbreekt het perspectief niet. Onwrikbaar is de overtuiging dat het ge loof in Gods Almacht ons volk den noo digen levensmoed kan geven. De Troonrede moest overigens wel in mineur worden gesteld. Zelfs nog meer dan het vorig jaar. Er was toen nog op meer dan één punt hoopvolle verwach ting, die nu niet meer gekoesterd kan worden. Meer nog dan een vorig jaar onder vinden wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontreddering waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toe stand van het bedrijfsleven 'hier en in Indië is zeer zorgwekkend. En er is grond voor de vrees, dat nogzwaar- dere druk te wachten staat. Inplaats van ontspanning is er op het gebied van de handëlspoïitiek vermeerderde span ning. En inplaats dat 't gaa't in de rich ting van ontwapening is bijna overal de drang naar sterke bewapening herleefd. Door al deze omstandigheden wordt ook het optreden der Regeering bepaald. En al wordt hei aangeven van allerlei bijzonderheden vermeden, de richting waarin gestuurd moet worden is wel zeer duidelijk aangegeven. Een krachtig regeeringsbeleid wordt noodig geacht, maar eveneens behoed zaamheid. Tastend want het is overal donker moei in de wanorde van dezen tijd de weg worden gezocht. Een overijld optreden kan in de steeds wisse lende verhoudingen gevaarlijk zijn en daarom is voorzichtige aanpas sing noodzakelijk. Hoofdzaken zijn voor het regeerings beleid in de eerste plaats de zorg voor ge zonde publieke financiën. De regeering wil dit doen niet door gewaagde proef nemingen op monetair gebied, en niet door niet wel mogelijk geachte meer dere belas'tingverhooging, maar in den weg van verdere verlaging der uitgaven. Bijzonderheden hieromtrent werden niet genoemd, maar vermoedelijk is hier bij niet in de eersie plaats aan de m i I i- taire uitgaven gedacht. De regee ring zal het hare doen tot beteugeling van den bewapeningswedloop, maar zij is te vens verplicht mei de overal toene mende bewapening rekening te houden. Ook hier dus werkelijkheid a-poli tiek. Verder zal, nu onze export al meer be lemmerd wordt, steeds grootere aandacht worden geschonken aan behoud en ver ruiming van den afzet in het binnenland. Waar noodig moeten de bakens verzet worden. Voorts wordt nog eene nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van handhaving van de zedelijke volkskracht en de verster king van de eendracht des volks, in ver band waarmede wordt gewaarschuwd, dat wie zich toeleggen op bet zaaien van wan trouwen en verdenking, wie het gezag der overheid ondergraven en werkzaam zijn tot verderf van het land, met beslistheid zullen worden weerstaan. Wordt aan het begin van de Troon rede een sombere toon beluisterd, aan het slot gaat bet omhoog. De regeering ie diep overtuigd van den ernst der tijden. Maar zij wanhoopt niet. Onwankelbaar is de overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons volk den noodigen levensmoed kan geven. Zooals te verwachten was, begint de Troonrede ditmaal met een zij het sober woord van meer persoonlijken aard. De Koningin heeft behoefte uiting te geven aan haar warmen dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid die zij bij de zware beproe ving van baar Huis uit alle kringen van ons volk heeft mogen ontvangen. Niet minder groot is in breede kringen van ons volk de behoefte uiting te geven aan de blijdschap en dankbaarheid over het feit, dat H. M. de Koningin in staat was in persoon de zitting te openen en dat in het woord, waarmede zij dat deed, de belijdenis van het geloof in Gods Al macht niet ontbrak. RUSLANDS ENTREE TE GENEVE. Nederland stemt tegen. Groot was de belangstelling in de zesde commissie der Volkenbondsvergadering, toen deze de toetreding van Sovjet-Rus- land tot den Volkenbond behandelde. Vier uren lang hebben honderden met groote spanning de betoogen van voor- en tegenstanders van Sovjet-Ruslands toe treding aangeboord, ook al stond het eind resultaat reeds van te voren vast. De redevoeringen stonden op een hoog peil. Drie tegenstanders hebben het woord gevoerd, de ministers van buitenlandsche zaken van Nederland, Portugal en Zwitserland. Minister de Graef'f was 'kort. Hij' ver klaarde slechts het woord te vragen, om geenerlei twijfel aan de Nederlandsche houding te laten bestaan. 'De Neder- landsche delegatie ziet zich verplicht haar stem tegen de toelating uit te brengen. Minis ter de 'Graeff wilde niet in een herhaling treden van de argumenten tegen de toe treding, daar Motta, die juist voor hem op zoo voortreffelijke wijze had uiteen gezet. Motta wees er op, hoe Zwitserland steeds een overtuigd voorstander van de universaliteit van den Volkenbond was geweest en hoe Zwitserland ook de toe treding van Sovjet-Rusland wenscht, doch eerst nadat het Russische volk uit zijn tegenwoordige roes zou zijn ontwaakt en uit zijn tegenwoordige ellende zou zijn bevrijd. Zwitserland heeft de levendigste sym pathie voor 't Russische volk, doch niet voor het huidige regeeringsstelsel. Een land, dat voor de verbreiding van het communisme strijdt, behoort geen lid van den Volkenbond te worden. Motta stelde bijzonder in het licht de gruwelijke misdrijven, welke het commu nisme tegen den godsdienst heeft begaan. Het wezen van het communisme is om steeds opnieuw in alle landen propagan da te maken voor de wereldrevolutie. De Zwitsersche regeering kon ook niet 't gevoelen der groote mogendheden dee- len,_dat op gronden van opportunisme Sovjet-Rusland moet worden toegelaten. Het Zwitsersche volk kan niet geloo- ven, dat de 'Sovjet-regeering, die eens on der leiding van Lenin den Volkenbond als een rooversbende beschimpte, plotseling een nuttig medewerker van den Volken bond zou worden. Ook de wandaden van Sovjet-Rusland tegen 'Georgië en de 'Oekraine, die de Vol kenbondsvergadering zelf in vorige jaren heeft veroordeeld, staan een toelating in den weg. Motta eindigde met de verklaring, dat 'hij het zijn plicht had geacht, openhartig de gevoelens van het Zwitsersche volk te vertolken. De gedelegeerden van België en Argen tinië verklaarden hierop zich van stem ming te zullen onthouden. Zeven voorstanders van de toelating spraken vervolgens. Van deze sprekers was Barthou verreweg de belangrijkste redenaar. In zijn redevoering wees hij vooral op de groote verantwoordelijkheid, die de Volkenbondsvergaderirig op zich zou nemen, als zij een machtig land als Sovjet-Rusland, dat tot samenwerking in het belang van den wereldvrede bereid is, vernederend zou afwijzen. Tenslotte werd gestemd over de volgen de resolutie „De zesde commissie, gezien de uitnoo- diging van dertig delegaties aan Sovjet- Rusland, om tot den Volkenbond toe te treden en de gelijksoortige mededeeling van Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden aan de Sovjet-xegeering, gezien het antwoord van Litwinof namens de Sovjet-regeering, vaststellend, dat de Sov jet-regeering in dit antwoord verklaart, alle internationale verplichtingen te zul len naleven, beveelt aan de Volkenbonds vergadering aan, Sovjet-Rusland tot den Volkenbond toe te laten." Deze resolutie werd bij 'hoofdelijke stemming aangenomen met 38 tegen 3 stemmen en 7 fltemonthoudingen. De tegenstemmers waren Nederland, Portugal en Zwit serland. Van stemming ont hielden zich Argentinië, Bel gië, Cuba, Luxemburg, Nica ragua, Paraguay en Peru. De gedelegeerden van Bolivië, Finland, Panama, Uruguay en Venezuela ant woordden in bet geheel niet, toen hun naam werd afgeroepen. De Volkenbondsvergadering zal mor genmiddag bijeen komen, om bet defini tieve besluit te nemen. Men vermoedt dat Litwinoff en de andere leden der Sovjet delegatie dan reeds te Genève zullen zijn, om onmiddellijk na de definitieve eind stemming over hun toelating bun plaats in de Volkenhondsvergadering in te nemen. Verkiezingen In Zweden. Zondag hebben in Zweden verkiezin gen plaats gehad voor bet Landsting. Uit de voorloopige resultaten is op te maken, dat de conservatieven 275 (tot nu toe 329) zetels hebben behaald. De land- bouwpartij beeft 217 (187) zetels behaald, de volkspartij 117 (138), de sociaal-de mocraten 503 (469), de socialistische par tij 15 (3), en de communistische partij 9 (6) zetels. Frankrijk Is boos op Polen. Het Fransche blad „Republique", laat een ernstige waarschuwing aan het adres van Polen hooren, en dreigt zelfs met maatregelen, indien Polen niet den sedert kort gevolgden koers wijzigt. Als den eersten maatregel noemt het blad de uitwijzing van de 500.000 Pool- sche arbeiders, die in Frankrijk werken, en die Frankrijk toch geen voordeel op leveren, aangezien zij bun verdiensten gTootendeels naar Polen zenden, Het blad noemt verder nog als maat regel, de opzegging van het Fransch- Poolsche handelsverdrag. Frankrijk is niet om Poolsche kolen verlegen. De staking in Amerika. De nationale garde, die ontboden werd, om 'de orde te handhaven in een fabriek te Belmont, is de stad binnengerukt, ba jonet op het geweer. Zij zijn onmiddellijk opgetreden tegen het posten en hebben de stakers gedwon gen de posten terug te trékken. De stakers schreeuwden „Zoo zult ge de revolutie beginnen". Uit verschillende stakingscentra worden botsingen tusschen stakers en nationale gardisten gemeld. Van ernstigen aard waren ze echter nergens. Gorman heeft een ultimatum gesteld. Daarin heet het, dat indien het textiel- conflict deze week niet geregeld is, alle andere industrieafdeelingen tot staking zullen worden opgeroepen. De kinderverlamming. In verband met de talrijke gevallen van kinderverlamming, die in Denemarken nog steeds in aantal toenemen, zijn over het geheele land vele scholen gesloten, terwijl soldaten in barakken zijn onder gebracht. In de stad Middelfart moeten al'le kin deren worden ingeënt met entstof uit het bloed hunner ouders. In 'Gravenstein werden alle scholen ge sloten. Op het oogenblik zijn in Abenrade 27 personen door de ziekte aangetast en in het ziekenhuis opgenomen. In Tonderiburg zijn 17 gevallen geconstateerd. De kerkelijke strijd in Duitschland. De beslissing van de Beiersche Evan gelische predikanten, zich te verzetten te gen den dwang zich bij de Staatskerk aan te sluiten, beeft aanleiding gegeven tot een spontane demonstratie te München. Dé Mattheusfcerk te München, de belang rijkste Protestantscbe kerk aldaar was Zondagochtend geheel bezet, toen dr Mei- ser, de Evangelische staatsbisschop van Binnenland. De opening der Staten-Generaal. De Troonrede. 'Communisten uit de Rid derzaal gezet. Afscheid van den burgemeester van Zie- rikzee. Bedrijfsraad voor het boekdrukkersbedrijf Steun aan de scheepvaart. Buitenland. De kerkelijke strijd in Duitschland. De toelating van Rusland tot den Vol kenbond. De staking in Amerika. Kinderverlamming in Denemarken. Beieren, een predikatie hield naar aanlei ding van 2 Corinthe 13: 8: „Want wij ver mogen niets tegen de Waarheid, maar voor de Waarheid." Er werd een resolutie voorgelezen van de Evangelische predikanten van Mün chen, waarin dr Meiser en dr Wurm de onlangs afgezette bisschop van Wurtem- beorg krachtig werden verdedigd tegen d® beschuldigingen van hua tegenst&nctem, Toen de resolutie was voorgelezen, zong de gemeente de beide laatste verzen v&m „Een vaste burcht ie onze God". De hoorders verlieten de kerk nog steeda zingende en trokken in een optocht van ongeveer 2000 personen door de straten. Voor het Paleis van den bisschop hiel den zij halt. Dr Meiser kwam op het balkon en sprak de menigte toe. Hij zegde dank voor de demonstratie van trouw en legde den na druk op zijn eigen trouw aan den Führer en het Derde Rijk en verklaarde, dat hij ook iederen dag voor Hitier bidt. Hun strijd was niet van politieken, doch van kerkelijken aard. De menigte onderstreepte het woor'd van den bisschop, dat de strijd niet van politieken aard is door het zingen van „Deutschland über alles" en het Horst Wessellied, totdat twee politie-auto's aan kwamen, bemand met S.A. en leden van de gewone politie. De menigte ging toen uiteen. Een groep vereenigde zich later voor het Bruine Huis, waar opnieuw „Een vaste burcht is onze God" werd gezongen. In welingelichte kringen is men van meening dat de gebeurtenissen van Zon dag de voorboden zijn van belangrijke maatregelen welke genomen zullen won den tegen de kerkelijke oppositie in Beieren en de benoeming door den Rijks bisschop van een commissaris voor de Beiersche kerk. Gemeld wordt, dat dergelijke betoogin gen eveneens hebben plaats gehad in Neurenberg een belangrijk Protestantsch centrum in Beieren. Zaterdag hebben in Wurtemberg en Beieren tengevolge van de schorsing van bisschop Wurm van de Wurtembergsche staatskerk door rijksbisschop Muller, on geregeldheden plaats gehad. Dr Wurm is zeer populair. Er zijn protestvergaderingen gehouden, waarin een groote verontwaardiging werd uitge sproken door de kerkgangers over de po ging, dr Wurm in een financieel schan daal te betrekken. Plaatselijke nationaal-socialistische functionarissen trachtten in de vergade ringen zich met de zaak te bemoeien, doch, naar gemeld wordt, zijn zij door de verontwaardigde menigte hardhandig aangepakt. Intusschen heeft dr Wurm zijn schor sing niet aanvaard. Hij betwist de wettig heid daarvan en beschouwt zich nog steeds als leider van de staatskerk, boe- wel hij geen toelating krijgt tot de kerk gebouwen. De schorsing van den anderen „weer barstige" Zuidduitschen bisschop, dr Meiser, van Beieren wordt thans in Ber lijn in overweging genomen. Zevenduizend van de 16.000 geestelij ken zijn bet met de kerkelijke oppositie eens. Vrijdag loopt de tijd, waarbinnen de nieuwe eed moet worden afgelegd, ten einde. Tot nu toe hebben voor zoover be kend, nog g'een leden der kerkelijke oppo sitie den eed afgelegd. De herbewapening van Duitschland. D'e Amerikaansche senator Nye, de voorzitter van de senaatscommissie, die het onderzoek naar de gedragingen der wapenhandelaren en wapenfabrikanten leidt, verklaarde aan een vertegenwoordi ger van de „United Press", dat men er rekening mede moet houden, dat de eerst volgende getuige-verklaringen onthullin gen over de verscheping van vliegmate- riaal naar Düitschland brengen zullen. Men kan verwachten, zoo voegde se nator Nye hieraan nog toe, dat daardoor nadere bizonderheden over de Düitsche herbewapening voor de eerste maal be kend zullen worden gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1