DE B-VUM AARDEN Uit de Provincie, MAANDAG 17 SEPTEMBER 1834 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2*4 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij JLuctor et Emergo" ter exploitatie van het blad *De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenties 90 cent per regel lögezondes mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN SEPT. VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. In wexen revolutionair. De heer Kees Frenay, tot voor kort vu rig communist, thans propagandist van de N. S. B., heeft Maandag te Santpoort, volgens een verslag in het Dagblad voor IJmuiden, o.m. het volgende gezegd: Evenals Hitler in Duitschland deed, zullen de nationaal-socialisten ook hier de werkloosheid doen verminderen, ja zelfs opheffen en het leven goedkooper maken. "Wanneer wij in de Kamer ko men i en dat zal maar heel kort du ren zullen wij zorgen, dat het met politieke rust gedaan is, desnoods door middel van inktpotten en stoelen. Dan zullen wij de barricade, die ons van de werkelijke democratie en de ware vrij heid scheidt, uit den weg ruimen. Wij zullen niet afwachten, daarvoor zijn wij te agressief en zijn wij in wezen te re volutionair. De grootspraak omtrent de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk kunnen we gevoegelijk laten rusten. Wat ons interesseert is, dat 'hier door een der propagandisten zelf verklaard wordt, dat de N. S. B. in wezen revolu tionair is. Dit was niet onbekend. Alleen wordt het niet steeds openlijk erkend. Nieuw voor ons is echter, dat de N. S. B. voornemens is. als zij haar intrede in de vertegenwoordigende en besturende lichamen heeft gedaan, methoden toe te passen, als zelfs door communisten en revolutionair-socialisten in ons land nog niet gebruikt werden. De N. S. B. is dus niet alleen in wezen, maar ook in optreden revolutionair. Rusland In den Volkenbond. De Fransche vertegenwoordiger, Mas- sigli, de Tsjechische minister van buiten- landsche zaken, Benes, en een ambtenaar van den volkenbond zijn op bezoek ge- Wvest bij den sovjet-Russischen volkscom missaris van buitenlandsehe zaken, Lit- winoff, die zich in de buurt van Thonon, dus op Fransch grondgebied, dicht bij Genève ophoudt. Het doel van deze visite was, met den Rus de voorwaarden te regelen voor de toetreding der sovjet-unie tot den volken bond. Spoedig was volledige overeenstem ming bereikt in zake de toetreding der Russen. Zaterdagavond werd nog in de geheime vergadering van den Volkenbondsraad (vooral geheiml) kennis genomen van de uitnoodiging, onderteekend door 34 dele gaties, aan Rusland, om lid van den Vol kenbond te worden en van het reeds in gekomen antwoord van de sovjet-regee ring. Ze heeft de invitatie van ganscher harte aangenomen. Besloten is Sovjet-Rusland tot perma nent lid van den Volkenbondsraad te ma ken, zoodra de toetreding een feit is ge worden. De mijnstaking In België gaat niet door. Op aandringen der Belgische regeering hebben de mijneigenaars besloten de voorgenomen loonsverlaging van 5 pet. dit jaar nog niet toe te passen. De staking is dus voorloopig afgewend. De regeering heeft in ruil voor de tijdelijke tegemoet komingen aan de patroons toegezegd, om den toestand in de kolennijverheid te helpen herstellen. Nieuwe putsch-mogelijkheid voor Oostenrijk. Volgens ook door ons gemelde berich ten zouden de Oostenrijksche troepen langs de Zuid-Slavische grens practisch gemobiliseerd zijn, teneinde een moge lijken putsch van ruim 2000 nationaal- socialistisehe uitwijkelingen te voorko men. Ongeveer 2000 leden van de Heimwehr en katholieke stormtroepen zouden in verband met deze putsch-geruchten in ge reedheid worden gehouden, terwijl ook in Karinthië en andere streken, in totaal 2200 man, voor alarm gereed worden ge houden. Hoewel al deze berichten van officieele zijde geenszins worden bevestigd en in regeeringskringen zelfs de belangrijkheid van de troepenbewegingen bij de Zuid- Slavische grens als gering wordt voorge steld, berichten reizigers uit die streken toch, dat er aldaar een buitengewoon groote activiteit heerscht en dat nabij de grens alle wegen, bruggen, openbare ge bouwen en verdere strategische punten onder scherpe bewaking staan van de Heimwehr. Onweer, storm, regen en overstroomingen Het warme weer dat gedurende een week in Londen heeft geheerscht, is Za terdagmiddag geëindigd met een hevig onweer, dat gepaard ging met storm en regen. Uit vele plaatsen worden overstroomin gen gemeld. Vele huizen staan onder wa ter. Telefoonverbindingen werden verbra ken. Verscheidene ondergrondsche spoorwe gen moesten eenigen tijd het verkeer sta ken. Bij een voetbalwedstrijd in St. Albans werd een toeschouwer door den bliksem gedood. Boven het gebied van Montpellier in Frankrijk heeft een hevig noodweer ge woed waardoor belangrijke schade is aan gericht. Boomen werden ontworteld, tele foon- en telegraafpalen vernield. Op de Zwarte Zee woedt een hevige storm, zoodat het scheepvaartverkeer ge staakt moest worden. Er wordt meer getrouwd In Engeland. Uit de thans gepubliceerde bevolkings cijfers van Engeland en Wales voor het tweede kwartaal blijkt een toeneming van de geboorten, vooral van jongens, en ver der van het aantal huwelijken. De zuige lingensterfte is aanzienlijk verminderd, terwijl in totaal de bevolking tamelijk stationnair blijft. Het aantal levend geborenen bedroeg 156.636, d.i. 2580 meer dan in het tweede kwartaal van verleden jaar, of 15.6 per duizend inwoners. De verhouding jongens tot meisjes was 1057 tegen 1000, terwijl het gemiddelde over de tweede kwartalen van de laatste tien jaar 1043 tegen 1000 was. Voorts zijn overleden 119.034 perso nen, of 11.8 per 1000. De sterfte van kinderen onder het jaar was 55 per 1000. Sequah overleden. Gisteren is te Southampton op 93-ja- rigen leeftijd overleden Sequah, die 40 a 50 jaar geleden een van de meest be roemdste kwakzalvers was van de wereld. Sequah heeft de halve wereld afgereisd en zich bijzonder beroemd gemaakt als kiezentrekker. Ook ons land heeft het roemruchte voorrecht gehad Sequah een tijd lang te hebben mogen herbergen. Omstreeks 1890 kwam hij naar Nederland waar hij voor al in Amsterdam en Rotterdam zijn kwakzalverkunst uitoefende. Sequah was de zoon van een genees heer en zou zelf ook voor medicus worden opgeleid, doch zijn reislust deed hem hiervan afzien. Hij trok de heele wereld door en verdiende met zijn middeltjes te gen vrijwel alle kwalen enorm veel geld. MaarSequah was zeer royaal en in den loop der jaren heeft hij bijkans zijn geheele vermogen weggegeven, zoodat hij nu in vrij armoedige omstandigheden is gestorven. „Rockefeller maakt 't best". John D. Rockefeller Sr. bevindt zich thans, volgens een verklaring van zijn lijf arts in beteren gezondheidstoestand dan den laatsten tijd. De arts legde deze verklaring af in te genspraak met de geruchten, volgens wel ke de gezondheidstoestand van Rockefel ler hem niet veroorlooven zou, zijn jaar- lijksch winterbezoek aan Florida te bren gen. Hevige knallen. Den laatsten tijd werden de bewoners van sommige kuststeden aan het Kanaal opgeschrikt door hevige knallen, waarbij de luchtdruk zóó sterk was, dat ruiten sprongen. Men dacht eerst aan natuurverschijn selen, doch later bleek, dat de explosies veroorzaakt werden door proeven met nieuw geschut, welke op de Fransche kust bij Galais plaats hadden. De afstand tusschen Galais en de betrokken Engel- sche kuststeden bedraagt ongeveer 50 K.M. De onthullingen omtrent de particuliere wapenindustrie. Bij de verdere verhooren van de Se naatscommissie in de Vereen. Staten tot onderzoek naar de particuliere wapen industrie is aan het licht gekomen door een rapport van den Parijschen agent van de Amerikaansche firma Dupont de Ne mours, dat bijna alle Duitsche politieke organisaties haar bewapeningen uit Ame rika hebben betrokken, dat haar revolvers en machinegeweren leverde, welke wa pens door overscheping in lichters op de Schelde, via Nederland naar Duitschland eijn vervoerd. Belasting op vrouwen, die het moeder schap weigeren. Op de Joego-Slavische medische con ferentie te Bied, in Joegoslavië, heeft Dt Zelitch uit Belgrado voorgesteld, een be lasting in te voeren voor getrouwde vrou wen, die het moederschap weigeren. Deze belasting zou dan kunnen varies ren naar gelang van de financieele draag kracht en bestemd zijn voor de opvoeding van de kinderen van behoeftige moeders. Het voorstel vond warmen bijval en zal thans aan het parlement worden voorgelegd. Sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De Minister van Binnenlandeche Zaken heeft Zaterdag in een vereenigde verga dering van de beide Kamers, de zitting der Staten-Generaal gesloten. Na door een commissie van ontvangst te zijn binnengeleid, hield Minister de Wilde de volgende rede: „Het heeft Harér Majesteit de Konin gin behaagd, mij op te dragen de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Verschillende wetten zijn in gemeen overleg met de Staten-Generaal tot stand gekomen. Uit den aard der zaak treden daarbij de regelingen op economisch en financieel gebied in verband met de ern stige tijdsomstandigheden, gevolg van de wereldcrisis, op den voorgrond. De Koningin heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en uwe toewijding in 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten". Daarna maakte de Minister alvorens te vertrekken de gebruikelijke drievoudige buiging naar den president en beide zij den van de Kamer. „Het ging niet zoo mooi als bij Ruijs", zei een der toeschouwers plagend, aan een antirevolutionair. „Jullie kunt niet mooi buigen; gebrek aan liturgie". Waarop de andere antwoordde: „Buigen voor men- schen is Calvinisten altijd slecht afge gaan". De werkloosheid onder de Jeugd. Het Tweede Kamerlid de heer Kupers heeft aan den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de totnutoe van overheidswege genomen maatregelen ten behoeve van de werk- looze jeugd geen voldoende resultaten hebben kunnen opleveren tengevolge van den langen duur en den zeer grooten om- yang van de jeugdwerkloosheid? 2. Is de minister bereid, ten einde tot een krachtiger bestrijding van de jeugd werkloosheid en haar gevolgen te komen, de volgende maatregelen te nemen: a. tewerkstelling van jeugdige werkloo- zen bij de werken, uit te voeren onder het 60-millioenenplan b. het oefenen van aandrang op de ge meentebesturen, ten einde te komen tot uitvoering van werkobjecten met daaraan verbonden vakopleiding en algemeen vor mend onderwijs; c. het verstrekken van steun aan jeug dige werkloozen; d. toelating van jeugdige werkloozen tot de werkverschaffingen; e. verhooging van de subsidies aan de werk- en leerkampen der jeugdorganisa ties; f. wetswijziging, teneinde art. 12 van de arbeidswet werkelijke beteekenis te geven? 3. Acht de minister het niet noodzake lijk, in verband met de in vraag 2 go- wensehte maatregelen, zoo spoedig mo gelijk gegevens te publiceeren, of, indien de regeering daarover niet beschikt, deze zoo spoedig mogelijk te doen verzamelen, welke een nauwkeurig beeld kunnen ge ven van den omvang der werkloos heid onder de jeugd, welke hetzij alleen lager onderwijs, hetzij lager- èn nijver heidsonderwijs, hetzij lager- en middel baar onderwijs heeft genoten? Bezuiniging bij de krankzinnigen verpleging. Naar „Vooruit" verneemt, is een dezer dagen op initiatief der Regeering ten De- partemente van Binnenlandsche Zaken een bespreking gehouden tusschen den minister en besturen van krankzinnigen gestichten. In deze conferentie heeft de minister aangedrongen op verlaging der uitgaven over de geheele linie. Zoowel de uitgaven voor de verpleging als perso neelsuitgaven zouden verlaagd moeten worden. Als maatstaf zullen is het blad wel ingelicht de uitgaven der Rijksgestichten te Woensel en Grave gel den. Dit zou voor tal van gestichten ern stige gevolgen kunnen hebben. De Regeering kan de bezuinigingen niet ïechtstreeks aan de gestichtsbesturen opleggen. Zij zou echter wel middeleu kunnen vinden, om een verlaging der uit gaven door te zetten. Toeslag op landarbeidersloonen. In de gemeente Menaldumadeel zal een proef worden genomen met de plaatsing van arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en het veehoudersbedirijf, met toe slag op het loon. Dó proef zal loopen over een tijdvak, dat eindigt voor kleine bedrijven beneden 6 H.A. op 1 Januari 1935 en voor groote bedrijven, van 6 H.A. en daarboven, op 1 Maart 1935. Bij de berekening van de grootte der bedrijven wordt weiland voor de helft in aanmerking gebracht. Om op toeslag aanspraak te kunnen maken, moeten in de bedrijven voor den duur van het proeftijdvak: a. één of meer arbeiders onafgebroken zijn tewerkgesteld boven het gewone aan tal; b. gemiddeld aan loon zijn uitgekeerd ten minste f 100 per H.A. voor de kleine en f 70 per H.A. voor de grootere bedrij ven. Loon uitgekeerd aan vrouwen en meis jes blijft hierbij buiten aanmerking. Voor kleine bedrijven beneden 6 H.A. wordt in den regel voor eigen arbeid een loonbe drag aangenomen van f 15 voor elke volle werkweek. In bijzondere gevallen, ter beoordeel ing van het gemeentebestuur, kan van den gestelden minimum-eisch omtrent het uit gekeerd loonbedrag worden afgeweken. De toeslag bedraagt 50 pet. van het loon, hetwelk aan den tewerkgestelde^ arbeider in het proeftijdperk in toiaal iu geld is uitgekeerd. De tewerkgestelde arbeiders kunnen voor alle in hst bedrijf veorkomeads werk zaamheden gebezigd worden, derhalve ook voor het slatten van slootcn en het bewerken van vlas. De pachtbedrijven in de Wierlngermeer, Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat het aantal gegadigden voor de eerste pachtbedrijven in de Wieringermeer bui- ïengewoon groot is. Honderden inschrij vingen zijn binnengekomen, uit alle dee- len des lands. Er zijn er, die een hoogere pacht bieden dan de vastgestelde. De di rectie zal na ingewonnen informaties tot toewijzing overgaan. DE OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIEDWANG. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie. In de memorie van toelichting merkt de minister van sociale zaken op, dat hij met 1 Jan. 1935 andermaal voor de vraag staat of hij een nieuwe verlenging van de opschorting der zijdelingsche verplichting tot inenting moest bevorderen, of wel eenigen anderen wettelijken maatregel voorstellen. De gezondheidsraad heeft te dezer zake van advies gediend. In overeenstemming met dat advies meent de minister dat hij verlenging van de opschorting van de zijdelingsche verplichting tot vaccinatie moet voorstellen. Het encephaiitis-verschijnsel doet zich nog steeds voor. In 1932 zijn in ons land 26.338 kinderen gevaccineerd. In dat jaar werden 6 gevallen van encephalitis op gegeven, waarvan één met dcodelijken af loop, terwijl enkele andere gevallen als twijfelachtig werden beschouwd. In 1933 bedroeg het aantal inentingen 52.096. In totaal zijn in dat jaar 8 ge vallen van encephalitis aangegeven, waar van er één bij nadere beschouwing niet als zoodanig werd aangemerkt, terwijl 2 ge vallen zooveel twijfel lieten dat zij' ver moedelijk niet als encephalitis-gevallen zijn op te vatten. Van deze 2 gevallen was er een met doodelijken afloop. Het be trof hier een kind van 11 maanden. Bij de overige 5 gevallen waren 2 sterfgevallen. In het eerste kwartaal van 1934 werd bij een aantal van 2424 vaccinaties één geval van encephalitis opgegeven. Het aantal vaccinaties, in het tweede kwartaal van 1934 verricht, is nog niet bekend. Er werd stof geleverd voor 30.852 inentingen. Naar globale schatting zullen daarmede plm. 6000 vaccinaties zijn verricht. Er deed zich, voor zoover bekend, geen ge val van encephalitis voor. Uit deze gegevens blijkt, dat de om standigheden, die den wetgever er toe brachten de zijdelingsche verplichtingen tot vaccinatie tijdelijk op te schorten, nog aanwezig zijn. De gevallen van encepha litis zijn wel is waar minder frequent, maar daarbij valt te bedenken, dat het aantal vaccinaties sterk is teruggeloopen onder den invloed vein de ongunstige ge volgen. In dezen stand van zaken kan naar het oordeel van den minister niog niet gezegd worden, dat het gevaar van de vaccinatie geweken is; daarom kan aan herstel van den indirecten dwang tot vaccinatie nog niet gedacht worden. Een eindoordeel over het encephalitis- vraagstuk is nog niet mogelijk. Men zoekt nog allerwegen naar een oplossing. Zoo lang ten deze niet zekerheid bestaat, het zij in positieven, hetzij in negatieven zin, blijft er voor den wetgever geen andere keuze over dan verder uitstel. De opschorting wordt daarom voorge steld tot 1 Jan. 1937. Binnenland. Ernstig ongeluk op een onbewaakten over weg bij Schoorl. Drie dooden. Opschorting van den vaccinatiedwang. Sluiting van de zitting der Staten-Gene raal. Buitenland. Geen mijnwerkersstaking in België. Weer dreigende putsch in Oostenrijk? Rusland in den Volkenbond. Onweer in Engeland. li OTA BREDA De stoomtram Bergen op Zoom-Tholsm opgeheven Met 15 October a.a zal de tram Tho= len-Bergen op Zqoeq warden opgeheven en aal de dienst worden waargenomen, door autobussen en vrachtauto's. Naar wij vernemen zal aan acht man van hot personeel ontslag worden gegeven. (Onthulling gedenktee- ken te Kloeting e. De onthul ling van het gedenkteeken voor wijlen den meteoroloog Buys Ballot, dat te Kloetinge is opgericht, zal geschieden op Zaterdag 22 September a.s., des middags te 3 uur. (Daarbij zullen het woord voeren de burgemeester van Kloetinge. de Commis saris der Koningin in Zeeland en Prof. Dr van Everdingen, directeur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. De redevoeringen zullen door den K. R. O. worden uitgezonden. 'De Heinkenszandsche proef. Zooals men weet bestaat te Heinkensizand sedert eenigen tijd een werkverschaffing voor de landarbeiders, waarbij het Rijk een toeslag van een der de van het loon verstrekt bij het in dienst nemen door landbouwers van arbeiders, die niet reeds eerder in vasten dienst waren. Deze proef is wederom verlengd tot 1 Januari a.s. Zij zal worden uitgebreid tot enkele andere gemeenten. Bietenlevering. Door het Bestuur van de Eerste Nederlandsche Go- operatieve BeetwortelsuikerfaJbriek te Sas van Gent is aan de landbouwers mede gedeeld, dat zij voor 4 October minstens 10 pet. van hun bieten moeten leveren en tusschen 4 en 14 October minstens 20 pot. Voor 21 October mag echter niet meer dan de helft en voor 28 October niet meer dan drie vierde deel geleverd worden. Alle bieten moeten voor 25 November aange voerd zijn. Wanneer de campagne een aanvang zal nemen, wordt dezer dagen vastgesteld. Middelburg. De Bogardzaal. In de geheel vernieuwde en gerestaureer de Bogardzaal werd Donderdagavond een bijzondere en druk bezochte Evangelisa- tiesamenkomst gehouden, tot het begin van de wintersamenkomsten. De heer Petermeijer opende het samen zijn. Daarna hield Ds van Empel, als voor zitter der oommissie een feestrede, waar in gewezen werd op de belangrijke plaats welke deze zaal bij de Ned. Herv. ge meente inneemt. Zij is de gelegenheid voor samenkom sten van de Evangelisatie, de kinderkerk, en tal van vereenigingen. Inzonderheid begroette Spr. den heer Hondius, die de geheele geschiedenis van deze lokaliteit sinds tientallen van jaren zoo bijzonder kent. D'it voorjaar zag alles er donker uit toen de commissie vreesde, dat de lokali teit niet behouden kon blijven en tot ver koop zou moeten worden besloten. Dit zou voor de vereenigingen veel moeilijkheden hebben gebracht, doch zij boden spontaan haar medewerking aan. o.m. door ver hoogde huren. Zeer dankbaar was Spr. ook het damescomité voor den gehouden bazar die f 1327.50 opbracht, waardoor het werk een aanvang kon nemen. Dit ge beurde onder de belanglooze leiding van den heer J. H. Klarenbeek en het resul taat is verrassend. Daarom dankte Spr. dan ook allen, die op welke wijze dan ook, hun hulp hadden verleend. Namens de vereenigingen die van het gebouw gebruik maken dankte de heer Petermeijer de commissie van beheer, dat zij op het kritieke moment den moed be toonde om in te grijpen en de restauratie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1