Uit de Provincie Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. „Hij/rij wijst er echter op, dat de be taling van deze zending zal geschieden door tusschenkomst van,., te... overeen komstig door dezen met het Nederlandsch Clearing-instituut getroffen regeling, en dat hij/zij dcze(n) zal verzoeken boven staande verbintonis tot afdragen aan De Nederlandsche Dank te zijner tijd van hem/haar over te nemen." Den betrokkenen wordt voorts geraden geen remboursementen te betalen dan al leen wanneer aan het bovenstaande is voldaan. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, dat wie willens en wetens een handeling verricht, waardoor een schuld in verband met invoer uit Puitschland na 14 Augustus op andere wijze dan door storting bij De Nederlandsche Bank zou worden vereffend, zich aan strafvervol ging blootstelt. Exemplaren van de circulaire D en van de daarin genoemde formulieren zijn uit sluitend voor vervoerders en expediteurs bij het Clearing-instituut verkrijgbaar. Alle gegevens, die voor het publiek van belang zijn, zijn in dit bericht opgenomen. Met de Posterijen is een bijzondere regeling getroffen, krachtens welke bij de inning van remboursementen door de Posterijen de bovengenoemde verklaring, dat het verschuldigde bedrag aan De Nederlandsche Bank zal worden afgedra gen, achterwege blijft. Het formulier 4 (rombourszendingen) blijft in dit geval eveneens achterwege. Middelburg. De commissie voor vak opleiding, ontwikkeling en ontspanning van werkloozen alhier, zal bij genoeg zame deelname in den a.s. winter de volgende cursussen doen houden: timme ren, metselen, meubelmaken, electrotech- niek, motorenkennis en autotechniek, vak- teekenen, uitsluitend voor metaalbewer kers autogeen lasschen en snijden, Ned. taal, rekenen, Fransch, Duitsch, Engelsch, boekhouden, machineschrijven en steno grafie. Voor deze cursussen zullen ook perso nen uit de buitengemeenten worden toe gelaten. Goes. De Chr. Jongelingsvereeniging koestert plannen voor een nieuw gebouw. Het tegenwoordige, het bekende Samuël in de Wijngaardstraat, is, doordat het werk van de C. J. V. zich in den loop der jaren zoo sterk heeft uitgebreid, te klein geworden. Ook is de vergaderzaal te som ber geworden door het aangrenzende pand. De collecte, gehouden bij het 40- jarig jublieum der vereeniging, is be waard als beginkapitaal voor een nieuw gebouw, terwijl morgen in de beide gods dienstoefeningen der Ned. Herv. Gemeen te voor dit doel wordt gecollecteerd. Kloeiinge. Gistermiddag had de offi- cieele opening plaats van de bloementen toonstelling in café de Tol, alhier. Dhr Dlok, land- en tuinbouwonderwijzer, sprak namens den bond van oud-leerlin gen een welkomstwoord, waarin hij o.m. z.ide, dat tegenwoordig meer en meer aandacht geschonken wordt aan de bloe menteelt. In verband daarmede ontstaat een gepaste naijver op dit gebied, die weer tot uiting komt in een bloemenwedstrijd. De vereeniging van oud-leerlingen heeft gemeend, gezien het behaalde resultaat van het vorige jaar, dit jaar weer een bloemententoonstelling te moeten organi- seeren. Spr. dankt voor de ondervonden medewerking, inzonderheid van B. en W. Hun tegenwoordigheid wordt zeer op prijs gesteld. Ook de heer Houte'kamer en col lega's worden voor hun medewerking bij het verzorgen van bloemen door hun leer lingen dank gezegd. Daarna spreekt de burgemeester zijn waardeering uit over de goede voorberei ding van deze tentoonstelling en over de buitengewoon vele en mooie inzendingen. Vooral, aldus spreker, is het voor de schoolkinderen een bijzondere attractie, hun bloemen, die hen ter verpleging en verzorging dezen zomer zijn uitgereikt, hier ten toon gesteld te zien. Het vorige jaar is de bloemententoon stelling bijzonder geslaagd en wanneer de voorteekenen niet bedriegen, zal deze de vorige ver overtreffen. Spreker uit den wensch, dat deze ten toonstelling mede moge werken om de liefde voor bloemen en planten bij allen te vermeerderen. Hierna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Verder werd het woord nog gevoerd door den heer Houtekamer, hoofd der openbare lagere school alhier. Hieronder volgen de behaalde prijzen. Verzameling dahlia's: le pr. J. Her- dink; 2e pr. mej. Zandee. Eervolle ver melding C. Dagevos. Decoratieve dahlia'sle pr. J. Hoog strate; 2e pr. J. v. 't Veer; Eervolle ver melding J. v. d. Guchte. Cactus-dahlia's: le pr. J. Herdink; 2e pr. J. Hoogstrate; Eervolle vermelding J. v. d. Guchte. Pompon dahlia's le pr. J. Hoogstrate; Eervolle vermelding mej. Zandee. Grootste en mooiste dahlia's: le pr. J. Hoogstrate; Eervolle vermelding J. v. 't Veer. Éénjarige zaaibloemen: le pr. J. Hoog strate; 2e pr. J. v. d. Guchte; Eervolle vermelding J. Leijs. Potplanten: le pr. H. Harinck; 2e pr. idem; Eervolle vermelding J. Hoogstrate. Collectie kamerplanten le pr. H. Ha rinck. Caotusgroepenle pr. (met lof) J. v. "Willigen; 2e pr. mej. Zandee. Vaas met bloemenle pr. mej. v. d. Linde. Veldbouquetten le pr. Kees en Corrie van de Guchte; Eervolle vermelding P. Harinck. Mand met bloemen le pr. Straub Welleman; 2e pr. M. Paardékooper; Eer volle vermelding J. v. 't Veer. Fruitmanden le pr. J. K. C. Lens hoek; 2e pr. J. Hoogstrate. DiversenEervolle vermelding P. Trimpe; idem W. P. Buyze. Ter opluisteringstand Reijerse, eer volle vermelding met loi, stand Visser, eervolle vermelding; stand Wed. P. de Jong, eervolle vermelding; stand P. v. 't Westende, eervolle vermelding. De tent, benevens de veranda, was op keurige wijze ingericht. De heer Van Driel verzorgde met gramofoonplaten het muzikale programma. Heinkenszand. Donderdagmiddag werd alhier de najaarsbloemententoonstelling geopend door den voorzitter der bloemen- vereen. „Vergeet mij niet", dhr C. Nijsse Gz. Door de leden der vereen, zijn prach tige verzamelingen bijeengebracht en ook de kinderen van alle scholen uit deze ge meente hadden hun gekweekte bloemen ingezonden. Het vereenigingslokaal, hoe flink ook van ruimte en inrichting, bleek te klein om aan de groote bloemenschat plaats te bieden. Koudekerks. Donderdag hield kring Walcheren II der Geref. Meisjesver- eenigingen een kringvergadering iu d6 Geref. Kerk alhier. Deze vergadering, die bijzonder goed bezocht was, werd door de presidente, mej. Ludikhuize, geopend. Daarna werd ingeleid het onderwerp; De noodkreet van onzen tijd en ons antwoord daarop, door de vereeniging van Middelburg, in ver band met artikelen destijds door wijlen mej. H. S. S. Kuyper in „Bouwen en Be waren" geschreven. Inleidster schetste hoe er drieërlei noodkreet is. Ten eerste in de inzinking van alle levenswaarden, ten tweede van teleurstelling en ten der de van angst. Duidelijk werd uiteengezet hoe de crisis is een oordeel Gods over een wereld die zich van hem afgekeerd heeft, en ook wij hieraan, door onze zonden mede schul dig, dus mede verantwoordelijk zijn. Dit moet leiden tot zelfonderzoek. Op deze in leiding volgde een leerzame bespreking. Na de pauze, die nog voorafgegaan was door een vrije bijdrage in Zeeuwsch dia lect door de vereen, van Koudekerke, werd een inleiding geleverd door de ver een. van Vlissingen over het boek van Mary Pos: „Te mogen leven". Ook hier over werden nog eenige vragen gesteld. Westkapelle. Het bestuur der C.H. Kies- vereeniging vergaderde onder voorzitter schap van ds Reus over de mogelijkheid om bij de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen te komen tot samenwerking tusschen de rechtsche partijen. Daardoor toch zou de mogelijkheid ontstaan, dat de verdeeling van zetels zich zou wijzigen ten gunste der samenwerkende groepen. Het bestuur werd gemachtigd contact met andere partij te zoeken. Tholen. Onder leiding van den burge- meeester had Donderdagavond een bijeen komst plaats ten stadhuize, teneinde tot oprichting te komen van een vrijwillig brandweercorps. Staande de vergadering traden 40 leden toe. Gekozen werd tot opperbrandmeester de heer L. Blaas, ge meente-opzichter en tot brandmeester de heeren A. Engel vaart en C. Bijl. Naar wij vernemen zal het corps wor den uitgerust met uniformpetten en brandhelmen. Door den heer S. de Korte Szn is ont slag aangevraagd als brandmeester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordeloos, cand. J. van Iperen te Bunnik. Te Vries (toez.), W. Tj. Klumper te Noorddijk (Gr.) Bedankt voor Bruinis.se, C. G. H. Blok te Westmaas. Geref. Kerken. Drietal te Nieuwer-Amstel (Noord), J. Bavinck te Gramsbergen, J. W. de Jager te Diever en J. Verkuyl te Laren. Tweetal te Borne-Delden, K. G. Idema, cand. te Winsum, en A. Mollema, cand. te Scharnegoutum. Neder 1. Bjjbelgenoot- schap. De nationale inzameling van het Ned. Bijbelgenootschap naar aanleiding van zijn 120-jarig bestaan, heeft in de af- gelcopen zomermaanden een bedrag opge bracht van ruim f 16.000. Een aantal af- deelingen is nog bezig een actie voor te bereiden om bij deze inzameling niet ach ter te blijven, en zoo worden nog „nale zingen" verwacht. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. Geref. Kerken. Domburg, vm. en nm. leesdienst. Westkapelle, vm. en nm. leesdienst. Wissenkerke, vm. en nm. cand. le Feber van Gouda. Oude spelling gehand- h a a f d. In Utrecht zijn B. en W. niet on verdeeld voor de nieuwe spelling. De school dient de leerlingen op te lei den tot voor de maatschappij bruikbare menschen, wier bestaanskansen zoo groot mogelijk moeten worden gemaakt. Hieruit volgt, dat de leerlingen die na het verla ten van de school een bestaan trachten te vinden, daarbij door die school zooveel mogelijk toegerust moeten zijn met de ken nis, die noodig is om betrekkingen te be- kleeden. In de eerste plaats zullen de leerlingen moeten kunnen lezen en schrijven in de gangbare spelling, ook zooals die bij de briefwisseling door de overheid wordt ge bruikt. Zoolang de voor enkele examens voor geschreven spelling niet de gangbare is, kam de school niet volstaan met het on derwijs in die spelling. In het algemeen zal dus ook voortaan de tot nu toe onder wezen en gebruikte spelling op de scholen der gemeenten moeten worden onderwe zen en gebruikt worden. Tevens zullen de scholen, die opleiden tot een der in genoemde K.B.'s vermelde examens den leerlingen de op die exa mens gevorderde spelling moeten eigen maken. Aangezien uit de K.B.'s volgt, dat deze spelling in een jaar voldoende kan worden aangeleerd, om haar op het exa men te gebruiken, bepalen B. en W. dat zij in de hoogste klasse van het gymnasi um, het lyceum voor meisjes, de H.B.S.-en met 5-jarigen cursus en de avondscholen voor handel en administratie moet wor den onderwezen, waarbij echter de ken nis der gangbare spelling niet mag wor den verwaarloosd. 's Heer Arendskerke. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare la gere school hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Uasverstikking. Toen gister morgen de 41-jarige A., die tot Donder dag bij zijn familie te Gulemhorg was ko men logeeren niet op den gewonen tijd beneden kwam vond men hem, bij inge steld onderzoek, bewusteloos te bad lig gen. In de kamer werd een sterke gas- lucht waargenomen. Nadat twee docto ren geruimen tijd hebben geprobeerd de levensgeesten op te wekken kon ten slotte slechts de dood worden geconstateerd. Br and te Sneek. Donderdag nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het pakhuis van de N.V. Technisch Handelsbureau Sybrandy te Sneek. De brand, die zich door de groote hoeveelheid brandbaar materiaal, dat in de bergplaats was opgeslagen, ernstig liet aanzien, kon door de met veel materiaal aangerukte brandweer spoedig worden bedwongen, zoodat de aanzienlijke brand schade tot de bergplaats en de inventaris beperkt bleef. De hoofdige boer. In samen werking met rijks- en gemeente-veldwach ters is door een controleur van de Crisis Rundvee Centrale bij den veehouder D. de B. te Jutphaas nagenoeg de gOheele vee stapel in 'beslag genomen. Deze boer en zijn gezin leven zeer te ruggetrokken, en hebben nagenoeg met niemand omgang. Van de door de regee ring genomen maatregelen ten opzichte van het veehoudersbedrijf. willen ze niets weten. Meermalen zijn deze boer en zijn zoons met de politie in aanraking geweest aangezien steeds bij de verschijning van een controleur zoowel van de Crisis Var kens- als van de Crisis-Rundvee-Centrale een dreigende houding tegen de politie die daarbij tegenwoordig was, werd aan genomen Verscheidene keeren is de boer gewaar schuwd, dat hij aan de bepalingen van de Crisis Rundvee-Centrale moest voldoen. Doch steeds tevergeefs! Het geduld van de Centrale was thans ten einde, en tot krassere maatregelen werd overgegaan. Onder toezicht van de politie werden dertig stuks vee uit het land gehaald en per gerequireerde veewa gens overgebracht naar de veestapel te Utrecht. Het in beslag genomen vee ver tegenwoordigt een waarde van ruim 4000 gulden. Toen 'het vee werd weggehaald, werd lachende door den boer en zijn zoons ge zegd „Ga jullie je gang maar, we krijgen de beesten wel terug, en anders gaan we naar den steun." Brutale smokkelaars. Teneinde het passeeren van Nederland sche smokkelauto's te beletten, is de Bel gische douane er toe overgegaan alle toe gangswegen af te sluiten met prikkel draadversperringen. De hoop1, dat deze voor de auto's on overkomelijk zouden zijn, is echter ijdel gebleken, want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvee was gela den, den douanepost op een der hoofd wegen gepasseerd zonder dat de met groote snelheid rijdende wagen ook maar in het minst door de versperring werd gehinderd. Nadat de lading op Belgisch grondge bied was afgeleverd, is de auto langs een anderen weg in Nederland teruggekeerd. De versperring werd toen eenvoudig in de langs den weg loopende sloot gereden, waarbij de kommiezen niet anders konden doen dan sprakeloos toezien. Valsche munter gearres teerd. In een winkel te Zaltbommel werd een valsche rijksdaalder ontvangen. Aangifte bij de politie volgde. Het inge stelde onderzoek leidde naar Herpt, bij Heusden, waar bij een zekeren J. B. be- noodigdheden gevonden werden, tot het vervaardigen van valsoh geld. De verd. werd gearresteerd. De in beslag genomen rijksdaalder liet duidelijk zien, dat de maker geen „mees ter" in zijn vak was. Typhus-epidemie. Te St. Gil les, een plaatsje in de nabijheid van Den- dermonde. is een typhus-epidemie uitge broken, gepaard gaande met verschillende diptheriegevallen. Honderd personen, waaronder veel kin deren, moeten het bed houden. Vier sterf gevallen zijn reeds voorgekomen. Op het nippertje gered. Een merkwaardig voorval, heeft zich te Huis den voorgedaan, dat wondergoed afliep. Twee z ;ontjes van den caféhouder B., resp. 4 en 7 jaar, lagen reeds lang onder de wol. toen de kleinste plotseling naar be neden kwam en riep: „Vader, broertje is uit het raam gevallen!" De heer B. rende direct naar de plaats, waar de zevenjarige knaap zou zijn neer gevallen, doch zag, dat de jongen 4 meter boven den beganen grond uit het raam hing, en zich krampachtig vasthield aan Je vensterbank. De 'heer B. liep naar boven en kon den jongen, die juist wou loslaten, nog net bij een pols grijpen. i Uitspanning in vlammen. Gisteravond brak plotseling brand uit in de uitspanning „Den Helder" van den heer W. Bausch, gelegen in de buurt schap Woold onder de gemeente Winters wijk. Het geheele pand stond in een mi nimum van tijd in lichtelaaie en brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Het perceel was verzekerd. Het publiek dat van dezen brand ge tuige was, sprak er algemeen zijn ver wondering en teleurstelling over uit, dat in deze gemeente, die ruim 19.000 zielen telt, de motorspuit nog door een paard wordt voortgetrokken. De tweehonderdste. Gister morgen is het K. L. M.-vliegtuig De Ijs vogel, gezagvoerder de heer G. M. H. Frijns, op een jubileumvlucht naar Ba tavia vertrokken. Sinds den pionierstocht van de heeren Thomassen a Thuessink van der Hoop, kapitein Van Weerden Poelman en Van den Bioeke, die 1 October 1924 startten van Schiphol, is dit namelijk de twee honderdste Nederland-Indië vlucht. DE NIEUWE SPELLING. Het antwoord van minister Marchant aan Teirlinck. In een interview in „De Telegraaf" heeft de Vlaamsche schrijver Herman Teirlinck gelijk gemeld uiting gegeven aan zijn verontwaardiging, dat minister Mar chant zijn spelling invoerde zonder be hoorlijk overleg met de Vlaamsche publi cisten. Door den Haagscben correspon dent van genoemd blad ondervraagd, heeft minister Marchant verklaard, dat de Vlaamsche schrijvers geen reden hebben met De Vries en Te Winkel te gaan weg- loopen, want aan diens spelling hebben zij zich nooit gestoord. Wat het overleg met België betreft, heeft de minister zich allereerst de onderteekende verklaring verschaft van de voornaamste onderwijs- ainbtenaren, dat zij met de wijzigingen in de spelling instemden. Vervolgens aldus de minister ver zocht ik een samenspreking met den ge machtigde van mijn Belgischen ambtge noot. In een bijeenkomst van prof. Ver- deyen als zoodanig aangewezen en mijn commissie, bijgewoond door den Belgi schen gezant en mr Baert, kwamen wij tot overeenstemming. De commissie, die als nog een lijst zal moeten samenstellen van bastaardwoorden en samenstellingen, zou gemengd Belgisch-NederlandsCh zijn. D'e minister I ippens stemde er mee in. Daarop ontstond in België een crisis: de minister Lippens werd vervangen door den heer Maistriau. Deze wenschte niets te beslissen en begon voor België opnieuw. Twee dingen zijn duidelijk De Neder landsche minister kon niet Belgische let terkundigen raadplegen; hij had alleen met de Belgische regeering te maken. En ten tweede: hij kon de regeling in Neder land niet afhankelijk maken van de op lossing van ministeriëele crises in België. Gelukkig heeft de nieuwe minister mij laten weten, dat hij de vertegenwoordi ging van België in de woordenlijst-com missie op prijs bleef stellen. Als de heer Teirlinck verklaart„Wij voelen zijn vreemde doorzetten zonder samenspraak als een verstoring van de taai-nationale saamhoorigheid", dan scha kelt hij een reeks van onjuistheden aan elkaar. Voor zijn verontwaardiging bestaat geen grond hoegenaamd. Trouwens, de Neder landsche letterkundigen hebben precies hetzelfde gezegd met even weinig grond. i Verduistering door een penningmeester. De herbergier J. D. te Ammerzoden heeft gisteren voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht ge staan terzake dat hij als penningmeester van een onderlinge varkensvereeniging f 300 beeft verduisterd. Eisch: 6 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Uitvoer van aardappelen, vruchten en groenten. Volgens 'de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, heeft ons land in Augustus uitgevoerd 2663 ton poot- aardappelen, ter waarde van f212.000, tegen 134 ton ter waarde van f 5000 in Augustus 1933. De uitvoer van kleiaardappelen was aanzienlijk lager dan in Augustus van het vorige jaar, maar de prijzen waren Ik had. deze week het genoegen de con ferentie, uitgeschreven door de A.R.- partij, te Lunteren mee te maken. Er zou van die conferentie veel te ver tellen zijn en ik vertrouw, dat de redactie onze lezers van het gesprokene niet on kundig zal laten. (Dezer dagen enkele be schouwende artikelen. Red.) Ik geef hier slechts een enkele indruk. Wat mij trof was het feit, dat daar uren lang gesproken kon worden over en ge luisterd naar een onderwerp van prin- cipieele beteekenis, n.l. de Overheid en de wet Gods. Mij trof zoowel de ernst als de bescheidenheid, waarmee het werd be handeld. Hier werd maar niet gedecre teerd en geapplaudiseerd, maar hier was een ernstig zoeken en speuren naar de door God in Zijn Woord gestelde eischen. Wat mij voorts trof was de geest waar in en de toon waarop de besprekingen over de heerschende crisis en de te nemen maatregelen werden gevoerd. Personen van allerlei stand en staat en positie wa ren hier bijeen. Maar bij allen zonder on derscheid was er een volkomen begrijpen van de groote moeilijkheden waarvoor de Regeering hier staat, een pogen om op bouwende critiek te leveren. En wat mij' het meest trof was, dat de besprekingen, zooals dat zoo licht gaat, niet vastliepen in allerlei kleinigheden, maar dat ze op een hoog plan werden ge bracht, doordat de blik omhoog werd ge richt op God, die de wereld bezoekt met Zijn oordeelen, maar van Wien het zeker is, dat Hij niet zal verlaten en bescha men, d'ie op Hem betrouwen. OPMERKER. veel hooger. Er werd uitgevoerd 4537 ton ter waarde van f 186.000, tegen 8914 ton ter waarde van f 195.000, Appelen: 277 ton ter waarde van f 16.000, tegen 522 ton ter waarde van f 25.000 in Augustus van het vorige jaar. Peren: 766 ton ter waarde van f 24.000, tegen 798 ton ter waarde van f 33.000. Druiven: 1300 ton ter waarde van f 454.000, tegen 1108 ton ter waarde van f 392.000. Aardbeienpulp: 1282 ton ter waarde van f 228.000, tegen 1352 ton ter waarde van f 192.000. Zwarte-bessenpulp: 969 ton ter waarde van f 149.000, tegen 601 ton ter waarde van f 180.000. Tomaten: 17.846 ton ter waarde van f 1.307.000, tegen 15.906 ton ter waar de van f 1.349.000. Uien en sjalotten: 6612 ton ter waarde van f 274.000, tegen 4505 ton ter waarde van f 143.000. Snij- en prinses seboonen: 8944 ton ter waarde van f 874.000, tegen 3766 ton ter waarde van f 240.000 in Augustus 1933. Uitvoer van eieren. Ons land heeft volgens de maandstatis tiek van den in-, uit- en doorvoer in Augustus uitgevoerd 5433 ton versche eieren ter waarde van f2.169.000, tegen 4603 ton ter waarde van f 1.647.000 in Augustus van het vorige jaar. De cijfers voor de eerste acht maan den van het jaar zijn: 48.730 ton ter waarde van f 15.016.000. UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN door A. M. WESSELS. Uit de historie van Oostburg. (Slot.) Plotseling vertoonden zich nu de Bel gen van achter den dijk en begonnen een hevig snaphaanvuur. Kort daarop be gon ook hun geschut te vuren. Als er ooit een blunder gemaakt werd dan was het wel hier. Waren de Belgen tactisc'her geweest, en waren zij direct op de wacht toegesneld, Oostburg ware zonder slag of stoot in hunne handen gevallen, maar zoover hadden zij schijn baar niet doorgedacht. Zooals begrijpelijk, maakte bun schie ten veel geweld. Hun vuur had echter geen uitwerking. Zij schoten maar luk raak en waren nog te ver weg, waardoor zij geen vast doel hadden. Onze Neder landsche wacht was1 gedekt door de ge bouwen en de herberg (tolhuis). Het geschut der Belgen deed volstrekt geen schade, daar het vuur veel te hoog gericht was. De kartets-kogels vielen aan de overzijde der stad, naar den kant van Schoondijke. Slechts enkele richtten eenige schade aan in de daken der hui zen of sloegen takken van de boomen. Eén ding was echter door het schieten duidelijk geworden, n.l. dat de vijand in aantocht was! Onmiddellijk werd alarm gemaakt. De trommen werden geroerd. Men hoorde 't geroep „de brigands" en „te wapen" in de Oostburgsche straten weerklinken. Hierdoor ontstond groote verwarring. De kapitein-kommandant der troepen ge raakte de kluts kwijt. Gelukkig waren er echter nog mannen met koele hoofden en helder doorzicht, die onmiddellijk de geschapen situatie begrepen. Kapitein Groeneveld, de luitenants Verburg en Kerckoirle verzamelden da delijk eenige manschappen en brachten die naar de bedreigde plaats, terwijl zij van den noordelijken dijk gebruik maak ten. als een borstwering. Hierdoor kon den zij den straatweg beheerschen, zoo dat ieder, die zich daarop waagde, zich blootstelde aan een kogel. De luitenant van den Heuvel zocht ook eenige manschappen tot versterking aan te voeren. Voorts kwam de sergeant der kanonniers van Mechelen met een der veldstukken en vier der daarbij behoo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2