IV© rol EERSTE BLAD HET ADRES De komende wintertijd. A. WILKING Binnenland. Bij een te kort aan gras Ivorol-tanden ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1834 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 10. 13/16. 18. 127 29. 33. 35. Buitenland Belangrijkste Nieuws. voedert U ln de weide het voor- deeligsts Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker Bertels" Ratio°koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en sesr laag voehtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. gezond en parelblank Begin nog heden me! •gordijnen is altijd een we in het tenige huis- te schaf- .r, dat het de moeite, |of vlekkerig ooglijk aan- soms ver- het gebruik jt lancaster- [gerold, met rrij gemaakt van boven- jzwaar van dat het |ig verholpen gauw weer lauw sopje te wenden, [en glad uit- aan weers- ter ai, waar- jhte doeken tde kwaliteit rden lancas- reinigen. Ze luw geapprê- Ispelijk uit. en afzouder- betreffende, ks, Westerstr. isterdam. 14. 24. 27. 133. 38. 39. 41 32 49—44 39 7X29 40X49 366. Den Haag. 10. 12/15. 19. 25. 29. 33. 34. L-29 47X38 34 49X9 25X1. (42 36X47 47 14X3. 367. isterdam. 33 48—43 29 (39 39X48 48 368. iitelande. 14. 18. 22. 23. 30. 34. 35. 38. 41 38—32 50 34 X43 30X 28X46 46X28 |)X29 45X34 4 ïgen. as, D. Hugense, [Geelhoed, Zou- aslag; J. Alme- burg; P. Boone, Jzn., Schoon- 365, 367, 368, ifestkapelle. 71. bergen op Zoom. 4 5 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. |9 50 12. 17. 22. 26. I. 31. 33. 34. 39. in. 9 Oct. in te zen- Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nu ondanks de meer dan zomersche dagen van den laatsten tijd, de zomertijd, wat betreft de politieke werkzaamheden weer zoo ongeveer tot het verleden be hoort, gaan we ons bezinnen op onze taak voor den komenden wintertijd. Onwillekeurig wordt daarbij ook ge dacht aan de verkiezingen voor Staten en Raden in het komende voorjaar. Van de zijde van onze politieke tegen standers, voorzoover zij zich aan voor spellingen te buiten gaan, kan men reeds nu de opvatting hooren verkondigen, dat de rechtsche partijen in het algemeen en de Anti-revolutionaire partij in het bijzon der, het daarbij zwaar zal hebben te ver antwoorden. En ook in eigen kring zijn er, die een zwaar hoofd hebben in de komende verkiezingen. Vooral de verkie zingen van 1937. Maar de voorteekenen, zoo meent men, zullen reeds worden waar genomen in 1935. Nu is dat, van menschelijke zijde be zien, zeer goed mogelijk. Toen Dr Colijn in 1923 de portefeuille van Financiën aanvaardde en de zware en ondankbare taak om orde te stellen op de financiën van het Rijk voor zijn reke ning nam, verklaarde hij zich vooraf te hebben gerealiseerd, dat, wanneer zijn arbeid slaagde, dit de Anti-revol. partij een groot aantal stemmen zou kunnen kosten. Er zouden tal van voor velen pijnlijke en onaangename maatregelen genomen moeten worden. En hij ontveins de zich geen oogenblik, dat de partij waarvan hij de leiding had, daarvan de nadeelige gevolgen zou ondervinden. Dit heeft echter den heer Colijn niet verhinderd om te doen wat hij in 's lands belang achtte zijn plicht te zijn. Had hij in de eerste plaats gedacht aan eigen populariteit en aan de belangen van de Anti-revolutionaire partij, dan zou hij de portefeuille van Financiën hebben gewei gerd. Maar hij stelde boven het engere partijbelang het landsbelang, in de over tuiging, dat al scheen dit paradoxaal, op die wijze toch ook het partijbelang werd gediend, omdat haar taak tenslotte geen andere is, dan in gehoorzaamheid te die nen en te zoeken het goede voor land en volk. In 1933 was het niet anders. De toestand was voor ons land precair. Er moesten diep ingrijpende maatregelen worden genomen. Het operatiemes moest worden gehanteerd. Bittere pillen moesten worden voorgeschreven. En daarbij stond het reeds van te voren vast, dat het niet gelukken zou de kwaal te genezen, in alle behoeften te voorzien en alle bezwa ren weg te nemen. Dat is trouwens ook geen oogenblik beloofd. Met name de heer Colijn heeft niet nagelaten steeds weer den ernst van de omstandigheden in het licht te stellen en er de nadruk op te leggen, dat geen enkel Kabinet in staat zou zijn de zorgen en moeiten van dezen tijd aan ons volk te doen voorbijgaan. De crisis, waaronder ook ons volk gebukt gaat, draagt toch niet een nationaal, maar een internatio naal karakter. En naarmate de toestand in het buitenland slechter wordt, moeten ook hier de moeilijkheden grooter worden. Dat kan niet uitblijven. Nu heeft het is bekend Minister Colijn het mogelijke gedaan om de inter nationale verhoudingen te verbeteren en de noodzakelijke samenwerking te be werkstelligen. Maar hoezeer men ook de door hem gestelde diagnose als juist er kende en hoezeer ook de doeltreffendheid van de door hem verdedigde maatregelen werd erkend, toch is het gewenschte resul taat uitgebleven, met het gevolg, dat de economische verhoudingen almeer zijn verstoord, en de crisis met geweldige kracht om zich heen greep. Onder die omstandigheden was het on mogelijk, nationaal tot een beteren toe stand te geraken. En nu is wel zeer veel gedaan om het bedrijfsleven in stand te houden, de werkloosheid te verminderen, crisisslachtoffers te helpen en een alge- heele inzinking te voorkomen, maar dit neemt toch niet weg, dat er op economisch en op sociaal gebied nog zeer veel te wenschen is overgebleven en dat de toe komst in alle opzichten donker is. Van deze omstandigheden wordt door sommige partijen of groepen, die zich onderscheiden door een zeldzaam gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, een dankbaar gebruik gemaakt. Men ontziet zich niet de voorstelling te wekken, dat de Regeering ons volk afdoende zou kun nen helpen, indien zij slechts wilde. Poli tieke kwakzalvers zijn dag aan dag in de weer om hun wondermiddelen aan te prijzen. De meest dwaze plannen, die, werden ze uitgevoerd, de toestand in niet geringe mate zouden verergeren, worden aan het goedgeloovige publiek aangebo den. En daarbij ontbreekt het niet aan critiek op de getroffen noodmaatregelen, die als alle noodmaatregelen, nu een maal minder aangename kanten hebben. En daarnaast is er nog de critiek van meer principiëelen aard. Ook die critiek is aan alle werkelijkheidsbesef gespeend. Wie even nadenkt verstaat, dat het on mogelijk was een A.-R. Kabinet te vor men en dat in de gegeven omstandig heden ook een Kabinet, alleen steunend op de rechtsche partijen, zijn zware taak niet zou kunnen vervullen. Samenwer king van alle groepen, die bereid waren tot het afweren van de dreigende ge varen en den mogelijken opbouw mee te werken, was noodzakelijk. Het spreekt vanzelf, dat van zulk een Kabinet, niet een streng principiëele poli tiek kan worden verwacht. Zal de nood zakelijke samenwerking als noodmaat regel slagen, dan kunnen, ook al wordt met de Christelijke grondslagen van ons volksleven terdege rekening gehouden, niet de politieke tegenstellingen worden toegespitst. Ook hiervan wordt voortdu rend gebruik gemaakt, om de A.-R. partij en haar leidende mannen in gebreke te stellen en ook hierbij is het vaak niet moeilijk, sommige eenvoudige menschen te verstrikken. Met deze dingen moet in den komenden wintertijd rekening worden gehouden. Ons volk moet worden ingelicht en voorgelicht. De ernst van den tijd moet niet worden verbloemd. De beteekenis van wat de Regeering deed of niet deed, en de omstandigheden waaronder zij op treedt, moet in het licht worden gesteld. Critiek, wanneer daartoe aanleiding be staat, behoeft niet achterwege te blijven. Maar bij alle critiek moet steeds uit komen de begeerte om met de Regeering samen te werken tot 's lands behoud. En dan moet ook dit worden verstaan, dat het niet de eerste vraag is of veel of weinig wordt bereikt, maar wel of we getrouw zijn bij het volbrengen van de taak, die we èn persoonlijk èn gezamen lijk hebben te vervullen. „Morro Castle"-onthullingen. Een stoker van de „Morro Castle", John Kempf genaamd, handhaafde gis teren voor de commissie, ondanks de ver schillende opmerkingen van den voorzit ter, zijn verklaring, dat hij reeds kwart voor één des morgens wakker was gewor den door een intensieve brandlucht. De verdere verhooren leverden ver scheidene ernstige beschuldigingen aan het adre3 van de scheepsleiding op. Zoo verklaarde een matroos, dat de reddings booten van de „Morro Castle" zich in een erbarmelijken toestand hebben bevonden. Naar hij verklaarde, riskeerde men zijn leven, indien men zich in die booten op zee waagde. Een passagier, de winkelier William O'Sullivan, beschuldigde de officieren van de „Morro Castle" ervan, dat zij niet in staat waren geweest orde te houden, en dat zij zoodoende schuldig waren aan de verergering van de ramp, welke door de algemeene wirwar veroorzaakt werd. Tenslotte bleek uit de verklaringen van gisteren betreffende de buitengewoon snelle verbreiding van den brand over het schip, dat op de „Morro Castle", ondanks het verbod van de Wardline, de eigenares van het schip, buitengewoon licht ont- brandbare reinigingsmiddelen gebruikt en bewaard werden. De getuigen, welke deze verklaringen aflegden, waren van meening, dat de ca tastrofe hierdoor buitengewoon verer gerd is. Het Belgisch mijn-conflict. Inzake het steenkolenconflict in België werden gisteren de onderhandelingen voortgezet. Men blijft zich optimistisch toonen, doch een definitieve overeenkomst werd nog niet bereikt. Een pijnlijken indruk verwekte het be richt, dat wegens de crisis de steenkolen mijn „Grand Hornu" in de Borinage, zich verplicht ziet, op 1 October haar deuren te sluiten. Ex-Keizerin Zita. Ex-keizerin Zita heeft Viareggio, waar zij anderhalve maand vacantia heeft doorgebracht, verlaten met bestemming naar het kasteel van Steenockerzeel in België. Met uitzondering van aartshertog Otto, wordt zij door al haar kinderen op de thuisreis vergezeld. Invoer van aardappelen in Engeland. De Board of Trade deelt mede, dat bin nenkort een verordening zal worden afge kondigd ter regeling van den invoer van aardappelen in Engeland. Voor de voor naamste aardappelsoorten geldt thans reeds een vrijwillige invoerregeling. Na 1 November zal de invoer eohter slechts met een vergunning kunnen geschieden. China koopt munitie In plaats van graan. In de zitting van de senaatscommissie welke een onderzoek instelt naar de ge bruiken bij de wapenindustrie, deelt de voorzitter Nye mede, dat de Ver. Staten aan China 10.000.000 leenden voor den aankoop van Amerikaansch graan, en nog 20.000.000 voor den aankoop van katoen, ten einde den Amerikaanschen handel aldus een nieuwen impuls te ge ven, in de hoop de Ver. Staten van zijn graanoverschot af te helpen en China te helpen zijn millioenen hongerenden te voeden. e Nye voegde er bij, dat in officieels Japansche kringen werd verklaard, dat het geld in werkelijkheid werd gebruikt om in de Ver. Staten munitie en vliegtui gen te koopen. Volkenbondsdebatten. De algemeene beschouwingen over den internationalen politieken toestand zijn op de volkenbondsvergadering besloten. Zooals reeds werd vermoed, is het dit jaar geen groot debat geworden. Alleen de ver klaring van Beek, waarbij hij mededeelde, dat Polen voortaan iedere medewerking aan den volkensbondsraad zal weigeren bij het toezien op de naleving door Polen van het stelsel der minderhedenbescher ming, heeft aan de algemeene beschou wingen nog een interessant karakter ge geven, waardoor sir John Simon, Barthou en Aloisi zich geroepen hebben geacht, het woord te nemen. De scherpte, waarmede deze vertegen woordigers der groote mogendheden de gedachte van een eenzijdige opzegging van verdragsverplichtingen hebben ver oordeeld, heeft de Poolsche delegatie niet tot inkeer gebracht. Het was volgens de Poolsche afgevaar digden Donderdag een nationale feestdag in Polen, omdat Beek getoond had, dat Polen niet langer als een mogendheid van den tweeden rang wenscht te worden be handeld. Intusschen schijnen de Polen wel be reid te zijn, de volgende week in de zesde commissie eenige verklaringen af te leg gen, die den slechten indruk te Genève van Beck's woorden een weinig zouden kunnen verzachten. Inzake de toetreding van Sovjet-Rus- land tot den Volkenbond is nogmaals een nieuwe vertraging ingetreden. 'Litwinoff schijnt op het laatste oogen blik geweigerd te hebben, van de hem door Stalin verleende volmacht gebruik te maken. Hij vreest blijkbaar, dat men 'hem later te Moskou zal kunnen veroordeelen, wanneer hij thans op eigen gezag le mee gaande zal zijn geworden. Litwinoff wenscht daarom uitdrukkelijk de goedkeuring zijner regeering te verkrij gen voor de met Benes en de Franschen gemaakte afspraken. Stilte-zones In Engeland. Te beginnen met 16 September is het aan eiken auto- en motorrijder verboden tusschen half twaalf 's nachts en zeven uur 's morgen® in de Engelsche steden en op wegen waarlangs 'huizen staan sig nalen met toeter of claxon te geven. Zooals men weet gold dit verbod sinds kort alleen in Londen zelf. De proefne ming is blijkbaar zoo goed geslaagd, dat de nachtelijke stilte-zone thans uitgebreid is tot alle bewoonde buurten in geheel Engeland. De kinderverlamming in Sleeswijk. De spinale kinderverlamming, welke in Noord-Slees wijk heersebt, heeft haar hoogtepunt nog niet bereikt. In het district Haderslev zijn de laatste dagen zestig verdachte gevallen gecon stateerd. Van de 94 plattelandsseholen van het district zijn er 77 gesloten, terwijl boven dien alle stedelijke scholen gesloten zijn. In de stad Haderslev zijn twee scholen als hospitalen ingericht. Ook in Aabenraa zijn tW'ee gevallen van spinale kinderver lamming geconstateerd en vier gevallen in het district 'Sönderborg. In het district Töndern moesten tien landelijke scholen gesloten worden. Gevolg van den Weenschen Putsch. Het militair gerechtshof t'e Weenen veroordeelde Vrijdag den opperwacht meester Franz Theissenberger, wegens hoogverraad ter dood door den strop. In de schriftelijke aanklacht wordt ge zegd, dat Th. op 23 en 24 Juli, dus 2 dagen vóór het uitbreken van den op stand, drie politiebeambten tot medewer king aan de voorgenomen bezetting der bondskanselarij en van het radiogebouw heeft uitgenoodigd en daardoor opstand en burgeroorlog 'heeft uitgelokt. Na den 25sten Juli was Th. naar Hon garije gevlucht. Hij werd echter door de Hongaarsche gendarmerie gearresteerd en aan de Oostenrijksche autoriteiten uit geleverd. Ingezonden Mededeeling voor Manufaoturen. Damea- en Klnderconfectle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De bondspresident heeft de doodstraf in levenslange zware kerkerstraf veran derd, verscherpt door een hard bed en één vastendag om de 3 maanden en door eenzame opsluiting in een donkere cel op den 25sten Juli van ieder strafjaar. Doorslaggevend voor de gratieverlee- ning was de omstandigheid, dat Th. aan de Putsch-handelingen niet rechtstreeks heeft deelgenomen. Korts Berichten. Het aantal geboorten in Zweden be droeg in 1933 84.881 of 13.69 per duizend inwoners, tegenover 14.30 per duizend in 1982. Het geboortecijfer voor 1933 is het laagste sinds 1820, toen de bevolking nog niet half zoo groot was. Het geboorte overschot bedroeg slechts 15.302. Catania en andere plaatsen in Ita lië zijn opnieuw opgeschrikt door min of meer hevige aardschokken. De Spaansche ministerraad beeft be sloten, dat de regeering in October na het bijeenkomen der Cortes, zal aftreden. INDISCHE CONVERSIE EEN GROOT SUCCES. Geen toewijzing op de vrije inschrijvingen. Het departement van Koloniën deelt mede, dat bij de inschrijvingen op de Ne- derl.-Indische conversie-leening 1934 A door houders van aflosbaar gestelde In dische schuldbewijzen tot een zoodanig bedrag is gebruik gemaakt van hun recht van preferentie, dat op de vrije inschrij vingen geen toewijzing kan plaats hebben, terwijl op het aan openbare instellingen vast toegezegde bedrag een belangrijke re ductie zal moeten worden toegepast. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan J. van der Molen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Renkum en aan E. Buzeijn met ingang van 27 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Eede, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem in die betrekking bewezen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester der gemeente Rhenen G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, thans burge meester der gemeente Doniawerstal. Leger des Heils. Gistermiddag is de heer de Groot, com mandant van het Leger des Heils in Nederlandsch-Indië, door de Koningin in speciale audiëntie ontvangen. Hare Majesteit liet zich door den heer de Groot tot in bijzonderheden inlichten over het Leger des Heilswerk op Java en de Buitenbezittingen, over de bestrijding van de werkloosheid, de hulp aan me- laatschen en allen anderen arbeid, dien het Heilsleger daar ter leniging van den nood verricht. Een vlucht van de K.L.M. naar de West? Bij den technischen dienst van de K L. M. op het vliegveld Waalhaven is op het oogenblik een van de vliegtuigen van den Indischen dienst, de Snip, onderhan den voor een bijzonder doel. Het vlieg tuig wordt, naar ons ter oore is gekomen, gereed gemaakt voor een door de K. L. M. te ondernemen vlucht naar West-Indië. Naar ons in verband hiermee uit Den Haag wordt bericht, zal er hieromtrent zeer spoedig een mededeeling door de K. L. M. verschijnen. De S. D. A. P. en de Dultsche boycot. Wij hebben reeds melding gemaakt van wat de Rotterdammer schreef over het besluit van de roode Arbeiderspers die een boycot van alle Duitsche artikelen propageert, maar die het verbod van op name van Duitsche advertenties heeft op geheven. „Hoe zou men, zegt de N e d e r 1., er over oordeelen, wanneer een geheelont- houdersvereeniging haar orgaan beschik baar stelde voor drankreclame, een perio diek, in dienst staande van de ontwape ningsgedachte ruimte bood aan adverten ties van wapenfabrikanten of een blad tot verbreiding van het Evangelie aanbe- Binnenland. Dé Indische conversieleening een groot succes. Het betalingsverkeer met Dnitschland. Ernstig verkeersongeval te Zaandam. Twee dooden. Buitenland. De invoer van aardappelen in Engeland. De Volkenbondsdebatten. De textielstaking in Amerika. Onthullingen aangaande de „Morro Castle"-ramp. Ingezonden Mededeeling. velingen opnam van atheïstische lectuur? Zou men dan redeneeren: dat het re sultaat van de geheelonthoudersactie, de ontwapeningspropaganda en de Evange lieverkondiging slechts in beperkte mate afhankelijk is van het al of niet opnemen der hierbedoelde advertenties immers het opnemen van advertenties verplicht ons in geen enkel opzicht tot het koopen van aanbevolen waren en het voordeel niet opweegt tegen de helangrijke finan- cieele nadeelen, die uit de weigering van advertenties voortkomen? Voor zulk een houding is slechts één woord: zij is karakterloos." Dat is niet te scherp gezegd. Het moge dan geen kapitalisme zijn wat hieruit spreekt, mammonisme van het zuiverste water is het zeker. §)e NederlandscheTandpasta Doos 20,Tube40en 60cf. «WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Betalingsverkeer met Duitschland. In verband met de tijdelijke maatrege len der regeering inzake het betalings verkeer met Duitschland heeft, in over leg met de betrokken departementen, het Nederlandsch Clearing-instituut, ten ver- volge op de reeds vroeger gepubliceerde circulaires, een vierde circulaire (D) open baar gemaakt, waarvan de verkorte in houd hier wordt weergegeven. De circulaire bevat gegevens ten aan zien van rembourszendingen. Vervoerders, expediteurs en anderen soortgelijken tusschenpersonen, die zich onder de door de regeering getroffen tijdelijke maatregelen inzake het beta lingsverkeer met Duitschland met de incasseering van vorderingen wegens in voer onder rembours uit genoemd land wenschen te blijven belasten, wordt ver zocht zich tegenover het Clearinginstituut bereid te verklaren tot een regeling, wel ke in de circulaire wordt uiteengezet. Krachtens deze regeling geeft de ver voerder bij het innen van vorderingen als bovenbedoeld aan den debiteur een door hem geteekende verklaring af, inhouden de, dat het geïnde bedrag overeenkomstig een, met het Clearing-instituut getroffen regeling aan De Nederlandsche Bank zal worden afgedragen. Tevens hecht de vervoerder aan de qui- tantie een exemplaar van het, voor het Clearing-instituut bestemde formulier, „Formulier 4 (rembours-zendingen)", het welk de betrokkene denzelfden dag in gevuld en onderteekend aan het Clearing- instituut moet toezenden. Aan geadresseerden van rembourszen dingen door of namens wie de goederen worden ingevoerd en de voorgeschreven bescheiden moeten worden overgelegd, wordt in overweging gegeven aan de ver klaring, waarbij zij zich verbinden het verschuldigde te zullen afdragen aan De Nederlandsche Bank het volgende toe te voegen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1