Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken Wetenschap en Kunst Het Vrouwenhoekje DUKOL Dammen De A. M. A. T. 0. vandaag geopend. De groote land- en tuinbouwtentoon stelling Amsterdam 1934 is hedenmorgen geopend en daarmee is de nieuwe Cen trale Markt van de hoofdstad ingewijd. Een groot aantal autoriteiten en belang stellenden kwam daarvoor hedenmorgen bijeen. Het was de voorzitter van het Uit voerend Comité, wethouder Kropman, die daar het woord nam. Hij wees er op, dat de aanleiding tot het houden van deze tentoonstelling is gelegen in den wensch om een hoogst belangrijke gebeurtenis in het leven van de gemeente Amsterdam, n.l. het in gebruik nemen van een nieuw marktterrein en van een nieuwe markt hal. een bijzonder cachet te verleenen, een cachet, dat niet alleen een feestelijkheid beteekent, maar tevens een grootsche de monstratie van de artikelen die op deze terreinen zullen worden verhandeld. Spr. ging de wordingsgeschiedenis van de nieuwe markthallen na. Groot is het kapitaal dat Amsterdam in 1928 voor de stichting van de markthal len beschikbaar heeft gesteld. Er was toen nog geen sprake van een crisis als die welke wij thans beleven. Heeft de cri sis, heeft de zich voltrekkende wijziging in de structuur op het gebied van land- en tuinbouw deze verwachting be schaamd? vraagt spr. Het uitvoerend comité heeft in de laat ste anderhalf jaar een merkwaardige er varing opgedaan. Deze n.l., dat toen be kend werd, dat in Amsterdam een groote land- en tuinbouwtentoonstelling zou ge houden worden, men niet reageerde met een beroep op de crisis, op de moeilijke omstandigheden. Het bleek, dat ondanks de crisis in land- en tuinbouw en in tal van industrieën, welke met land- en tuin bouw verband houden, de levenskracht en de ondernemingslust en het vertrouwen in een betere toekomst ongeschonden zijn gebleven, ja blijkbaar tijdens de crisis zijn versterkt. "Want letterlijk van alle kanten heeft men deze oproep met groote instem ming en met een overweldigende deel neming beantwoord. De Nederlandsche regeering is vooraf gegaan, met het mogelijk maken van een prachtige inzending van het Crisis-zui- vel'bureau en niet minder dan dertig or ganisaties op land- en tuinbouwgebied hebben getoond, de beteekenis van deze tentoonstelling en van de Centrale markt te begrijpen door in ruime mate mede werking te verleenen. Nog iets anders heeft het uitvoerend comité ervaren: land- en tuinbouw en vooral de daarbij aansluitende handel en industrie hebben Amsterdam... ontdektl Men heeft ontdekt, dat Amsterdam met de randgemeenten tezamen ongeveer één millioen zielen telt, dat wil zeggen een milliden consumenten. Zoo is gebleken, dat deze tentoonstel ling niet alleen zou zijn een manifestatie voor tien dagen, maar dat zij ook zou zijn een introductie tot 'bet deelnemen aan den markthandel in Amsterdam. Want nu reeds staat vast, dat deze markt niet al leen zal dienen voor bloemen, groente, aardappelen en fruit, maar dat hier ook de markt zal zijn voor eieren, boter, kaas en waarschijnlijk voor nog tal van andere artikelen. De land- en tuinbouwtentoonstelling is gereed, 470 exposanten wachten de be zoekers. Als voorzitter van het uitvoerend co mité noodigt spr. dan den burgemeester uit, de land- en tuinbouwtentoonstelling „AMATO" en daarmede de nieuwe Am- sterdamsohe Centrale markt te openen. Rede van den burgemeester. De burgemeester, Dr W. de Vlugt, gaf gaarne gevolg aan het verzoek de tentoon stelling en daarmede tevens de nieuwe markthallen te openen. Spr. wenscht dit niet te doen met slechts een simpele ope ningsformule uit te spreken, want deze tentoonstelling in de gebouwen en op de terreinen van de nieuwe markthallen is voor Amsterdam een gebeurtenis van meer dan gewone beteekenis. De markthallen, tot welker bouw in minder zorgvolle tijden dan wij thans beleven, werd besloten, zijn gereed geko men. 'Zij zijn voltooid in een periode van depressie; maar zij getuügen, dat Am sterdam ook in moeilijke oogenblikken niet versaagt en getrouw aan de traditie van ons volk, hoopvol den plicht verstaat, een eens begonnen werk te voltooien. Deze nieuwe markt beteekent een schrede voorwaarts in de wijze van voor ziening in de dagelijksche behoeften van de bewoners der groote stad. Het is geen overdrijving, wanneer men beweert, dat markthallen zooals Amsterdam rijk is, een voorwaarde zijn voor een goede le vensmiddelen-voorziening. De markthal len in buitenlandsche steden hebben dit proefondervindelijk bewezen. Amsterdam heeft een taak volbracht, een nieuwe wacht haar, n.l. de zorg, dat vein de markt een goed en druk gebruik wordt gemaakt. Daarom wenscht Amster dam de algeheele aandacht op deze Cen trale Markt te vestigen. Juist hiervoor is de tentoonstelling, welker naam „Amato" reeds een bekenden klank heeft gekregen, georganiseerd. Alle plaatsruimte was reeds maanden geleden verhuurd. Indien de markthallen na den afloop der ten toonstelling ook zoo goed bezet zal zijn als thans, zal de gemeente niet hebben te klagen. Het geheel is een grootsche mani festatie geworden, die vertrouwen geeft in den onverzettelijken wil ook van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Inzendingen van den meest verschil lenden aard werden tentoongesteld; geen enkel deel van Nederland is achtergeble ven; de Nederlandsche landbouwer, tuin bouwer en ooftkweeker, de Nederlandsche zuivelbereider en bijenhouder, de pluim veehouder en de bezitter van een volks tuintje, zij allen zijn hier tezamen ge komen, om te laten zien, hoe de Neder landsche bodem wordt gebruikt, wat de •Nederlandsche bodem oplevert. Spr. verklaarde hierna de „Amato" en daarmede tevens de Centrale Markt voor geopend. Het groote gezelschap verspreidde zich daarna over de tentoonstelling om haar in oogenschouw te nemen. Wat er te zien Is. Ook wij hebben een vluchtig bezoek aan alle afdeelingen gebracht. Wij hebben be wonderd de vele soorten van kippen, die men in ons land heeft en hier in een reeks pakhuizen, die later zullen dienen voor opslag van kool, zijn bijeengebracht. In dezelfde reeks pakhuizen wordt een nieuwe industrie geëxposeerd, n.l. de zijde teelt, een onderaf deeling van de Neder landsche Heide Maatschappij. Voorts zijn hier nog bijeengebracht broedmachines en laat de vereeniging „Ornis" zien hoe kippenhokken en stadstuinen behooren te zijn ingericht. Het aantal landbouw werktuigen is enorm. Een aardige gedachte is het om te laten zien wat nu reeds onze nieuwste polder, de Wieringermeer, heeft opgeleverd. Daar naast kunnen a.s. landbouwers zien hoe zij hun huis hebben te bouwen en in te richten. De landbouwschool in Wagenin- gen geeft daarvoor gratis de teekeningen. We richten thans onze schreden naar het hoofdgebouw. Daarvoor strekt zich een enorm grasveld uit, waar de volgende week de paarden zullen draven. In een hoekje van het veld is een weidebedrijfje, waar gedemonstreerd wordt het voordeel, dat verbonden is aan het sterker indeelen der weilanden, gepaard met een betere bemesting. Dan betreden we de groote hal 1 De indruk is overweldigend I Het geheele gebouw is in een bloemen tuin herschapen. Veel dahlia's domineeren hier in tal van kleuren. Ook varens zijn er talrijk. Tusschen dit alles staat een In disch huisje met een uitstalling van In dische vruchten. Uit het vele stippen we verder aan een groep cactussen en succu lenten en eenige inzendingen van orchi deeën. 'Om de vijver midden in de zaal, waarin de goudvisschen zwemmen, staan tal van groepen vaste planten. Bloemen en plantenliefhebbers kunnen hier zeker eenige uren toeven en steeds nieuwe ont dekkingen doen. Achter in de hal is de reuzen inzen ding van het 'Centraal bureau van de Vei lingen in Nederland. Allereerst trekt daar de aandacht het groote wapen van Am sterdam, gemaakt van de opbrengst van den landbouw erwten, boonen, tomaten enz. Voorts zijn hier bijeengebracht de producten van land- en tuinbouw. Echter niet zoo maar neergezet, neen het is een panorama geworden. Wanneer we dit luilekkerland verlaten hebben, komen we in de toonzalen van de aanstaande markt. Er wordt daar thans getoond, wat Amsterdam dagelijks gebruikt aan groenten, fruit en aardappe len. We wandelen verder door „Holland's Welvaren", de zuivelstand van het Crisis Zuivelbureau uit Den Haag, langs de stand van de Pomologische Vereeniging, waar een speciale afdeeling is voor zoete- most. En het laboratorium voor tuin bouw en plantenteelt te Wageningen, om tenslotte te komen bij de collectieve in zending van Zeeland. Op het terrein teruggekeerd trekt onze aandacht nog de afdeeling volktuintjes, waar door liefhebbers een modeltuintje is aangelegd met een snoezig week-endhuis- je. Vijf restaurants bieden gelegenheid om uit te rusten van de wandeling over deze groote uitgestrekte volkomen geslaagde tentoonstelling. Coöp. kunstmestfabrlek. De Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, die vorig jaar er nog in slaagde, een bescheiden overschot boven de normale afschrijvingen te verdienen, is dit jaar (1 Mei 19331 Mei 1934) op hare afschrijvingen een klein bedrag te kort gekomen. De exportmogelijkheden gingen verder achteruit en bovendien werd de binnen- landsche markt verontrust door den aan voer van eenige partijen Russische super. Het wereldverbruik zoowel als dat in Nederland, namen, vergeleken bij het voorafgaande jaar weliswaar toe, maar voor de N.C.K. was het uiterst moeilijk, om haar aandeel in dit grootere verbruik te krijgen en te behouden. De vooruitzichten voor het komende jaar worden ongunstig genoemd en de zaak zal zich alleen staande kunnen hou den doordat in het verleden een voor zichtige financiëele politiek is gevoerd en er belangrijke reserves zijn. AANKONDIGING VAN VERGADERINGEN ENZ. TE GOES. Sept. 18 Afd. Goes Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden. 22 Districtsverg. Chr. Besturenbonden in Zeeland. Oct. 1 Chr. Besturenbond. Nw. 1 Groote propaganda-avond Ghr. vak beweging. Deo. 12 Filmavond Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hagclwhade Westelijk Schouwen. Oproep om steun. Westelijk Schouwen, en in het bijzon der Haamstede, is j.l. Zaterdag ern stig getroffen door een ongekend zwaren hagelval, die in enkele minuten tijds een onnoemelijke schade heeft aangericht aan de tuinbouwbedrijven en boomgaarden. Tientallen kassen werden vernield, dui zenden ruiten zijn gebroken, terwijl 'het fruit in de boomgaarden voor het aller grootste deel is vernietigd. Een voorloo- pige raming der schade bedraagt f 50.000. Voor de vele kleine tuinders in Haam stede. Burgh, Renesse en Noordwelle, die reeds zulke moeilijke tijden doormaken, beteekent deze nieuwe slag een ware ramp. Dringend zal dan ook hulp moeten worden verleend, aangezien de meesten door de tijdsomstandigheden onmachtig zijn uit eigen middelen de schade te be strijden. Een Comité heeft zich dan ook ge vormd om hulp te verleenen. Wie helpt ons om velen voor finanti- eelen ondergang te behoeden? Alle gaven, hoe klein ook, zijn welkom en zullen worden verantwoord. De burgemeester van Haamstede: Jhr. R. J. H. Q. ROëLL. Giro: 181801. De burgemeester van Burgh: W. G. BOOT Wz. De burg. van Renesse en Noordwelle: W. H. SCHOLDER. BARBIER, DIE RHEUMATIEK HAD. Vertelt hoe hij aan 'twerk blijft. Vrij van steken of pijnen. Een harbier, die ook slachtoffer van rheumatiek geweest is, schrijft: „Ik ben ongeveer 10 jaar geleden het slachtoffer van rheumatiek geweest. Vijf jaar geleden was ik zoo ziek, dat ik slechts met de grootste moeite mijn werk kon voortzetten. Ik ben namelijk barbier van beroep. Na tallooze middelen ge bruikt te hebben, werd me ten slotte ge raden Kruschen Salts te probeeren. Ik kan met blijdschap zeggen, dat nadat ik Kruschen ongeveer 12 maanden gebruikt heb, ik nu beter ben dan ik de laatste tien jaar ooit geweest ben. Inderdaad, ik beschouw de rheumatische pijnen als voorgoed verdwenen." W. M. Kruschen bevat zes verschillende zou ten. Dit is de verklaring van de veelzijdige werking van Kruschen Salts: het overtol lige urinezuur dat de rheumatiek veroor zaakt, wordt verwijderd, dit zuur, en andere schadelijke stoffen, kunnen zich nooit weer ophoopen, Uw geheele we zen, lichaam en geest zullen door Kru schen frisch, gezond en energiek blij ven. Kruschen Salts is uitsluitend ver- kiijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Het graan uit de mummiegiraven. Om een einde te maken aan de hard nekkige legende, volgens welke het moge lijk zou zijn graankorrels, die den ouden Egyptenaren als doodengave bij hun bij zetting werden meegegeven, tot ontkie ming te brengen, biedt de voormalige lei der van de Egyptische afdeeling van bet British Museum, C. A. Wallis Budge, een der belangrijkste Egyptologen van dezen tijd, iederen experimentator, die de daar voor noodige garanties kan bieden, een handvol gegarandeerd echte tarwe aan, afkomstig uit een graf van de 18e of 19e dynastie te Thebe. Enkele korrels van de in dit graf ge vonden hoeveelheid graan, welke de ge leerde in 1906 bij de opening van het graf ontdekt heeft in een goed geconser veerd en beschilderd leemen vaatwerk zijn sindsdien herhaaldelijk voor derge lijke experimenten gebruikt, doch steeds zonder het geringste resultaat. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 15 Sept.: Zwakke tot matige, Oostel. tot Zuidel. wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsen: Zaterdag 7 u. 52 min. De slaap der kindsren. Wie rijh kinderen liefheeft, mag van geen geven en nemen weten op het stuk van tijdig naar bed gaan, zoo schrijft arts L. Heyermans, in een artikel in de „Ar beiderspers", waaraan wij het volgende willen ontleenen: „Ieder behoeft zijn oogen maar den kost te geven, om vooral 's zomers de kinderen laat op straat te zien en 's winters vindt men de kleuters nog te lang op. Ze vin den het zoo gezellig, houden zich muisstil en kijken de kamer rond met bleeke ge zichtjes en onnatuurlijk groote oogen. Zijn ze wat grooter, dan willen ze uit bluf en grootdoenerij (typische algemeene kinder eigenschappen) niet erkennen, dat „Klaas Vaak zand in hun oogjes heeft gedaan", zij doen „groot" of zijn wat bang voor het alleen zijn, willen het spel niet staken, enz. Zijn de ouders zonder inzicht of zwak, kunnen ze niet op tegen de sterke willetjes der kinderen, zijn ze hyper-modern in hun opvattingen, dat het recht van den sterkste niet mag tellen, of willen ze geen genoegens ontzeggen en nemen het kind dus mee, dan is het te verklaren, hoe sterk dit kwaad verbreid is. Er wordt ont zettend luchthartig gedacht over een uur tje langer opblijven. Na de geboorte slaapt het kind de eer ste drie maanden in afnemende mate en na drie maanden nog 18 k 20 uur per etmaal, een kind van een paar jaar slaapt nog 14 tot 16 uur. Kinderen van 1 tot 3 jaar slapen gemiddeld 12 tot 14 na dien leeftijd gemiddeld 12 u. Jongens en meis jes tot twaalf jaar gemiddeld 10 tot 12 uur. Krijgt het kind niet genoeg slaap, gaat het te laat naar bed, dan zijn de ver schijnselen vrij' gemakkelijk waarneem baar: lastig, bleek, prikkelbaar, slecht lee- ren, lusteloos. Juist in de groeiperiode, waar de natuur aangeeft, dat de sterkste en snelste ontwikkelingsperiode afloopt tijdens den slaap, daar is het indruischen tegen de natuurwetten, zondigen tegen de gezondheid der kinderen, als deze tot den 12-jarigen leeftijd niet uiterlijk zeven uur 's avonds in bed liggen. Als de kinderen moeten slapen in de huiskamer door on voldoende woonruimte, dan is dit een bit tere aanklacht tegen de maatschappelijke verhouding. Doch er wordt nog veel ge zondigd zonder dat hiervoor een maat schappelijke noodzaak bestaat. Ingezonden Mededeeling. Reclame aanbieding geeft besparing met behoud van kwaliteit. Enkele recepten. Tomatensoepmet bouil lon. Bij 1 L. bouillon rekent men: 1 pond tomaten, 1 worteltje, 1 kleine ui, 20 gr. boter, Vs theelepeltje peper, 1 eetlepel sa go en zout naar smaak. Men wascht de tomaten en snijdt ze in stukjes; snijdt 't worteltje in plakjes en snippert de ui. Men laat de gesnipperde ui even lichtbruin worden in de boter, voegt tomaten, worteltjes en kruiden er bij en laat alles een kwartier zachtjes smoren. Dan voegt men er den bouillon bij en laat de soep, op 'n klein vuurtje, ko ken tot de tomaten geheel uit elkaar val len. Men giet de soep dan door een zeef, wrijft de vaste bestanddeelen er door, brengt ze daarna opnieuw aan de kook en bindt ze met de sago. Gemengde bananencom- p t e (4 pers.). Snijdt eenige geschilde schijtven meloen in kleine stukjes met 2 3 bananen, 'n paar appelen, pruimen, enz. Pers het sap uit een citroen, zeef het en roer er een pakje vanillesuiker door. Schik de stukjes vruchten in een com- póteschaal, giet er het sap overheen en laat ze circa een half uurtje trekken. Marmelade van pompoe nen. De vruchten schillen, wasschen en in flinke blokken snijden. Op elk pond pompoen pond suiker nemen, de ge raspte schil en het sap van 1 citroen, alles samen vermengen en dichtgedekt tot den volgenden dag laten staan. Dan het vocht eraf gieten, het wat inkoken, de vrucht- blokken erbij doen en alles al roerend la ten inkoken tot een dikke, blanke mar melade. Druivengelei. "Wil men van drui ven gelei maken, dan moet men daarvoor bij voorkeur rij'pe witte druiven nemen, deze stuk voor stuk van den tros plukken en zorgvuldig wasschen. Dan worden ze op het vuur gezet met 1 d.L. water op iedere vier pond druiven, en met matige warmte gekookt tot ze goed gaar zijn. De massa wordt dan in een schoonen doek of in een pers uitgeperst. Men vangt daarbij het sap zorgvuldig op, weegt het en vermengt het met driekwart van het gewicht aan suiker. Het vocht wordt dan weer aan de kook gebracht en moet zachtjes inkoken in een open pan tot de vereischte dikte. Telkens even roeren om aanbranden te voorkomen. Lancaster-gordijnen. 't Behandelen van lancaster-gordijnen is vaak een lastige en lang niet altijd een dankbare quaestie, zoo lezen we in bet Handelsblad, reden waarom menige huis vrouw er tegenop ziet om ze aan te schaf fen. En inderdaad is het waar, dat het niet steeda gelukt, ondanks al de moeite, die men zich getroost, vuil of vlekkerig geworden lancaster weer een ooglijk aan zien te geven. Een eenvoudig middel, dat soms ver rassende resultaten geeft, is het gebruik van oud brood of zemelen. Het lancaster- gordijn wordt op tafel uitgerold, met schoone zachte doeken stofvrij gemaakt en flink afgewreven met één van boven genoemde ingrediënten. Een bezwaar van deze schoonmaakmethode is, dat het kwaad maar heel oppervlakkig verholpen wordt en dat de vlekken heel gauw weer te voorschijn komen. Beter is het dan ook, een lauw sopje van goede huishoudzeep aan te wenden. Gok nu legt men de gordijnen glad uit gespreid neer en sponst ze aan weers kanten met dit lauwe zeepwater af, waar na men ze met schoone, zachte doeken droogwrijft. Alleen lancaster van goede kwaliteit kan tegen deze behandeling. Het beste is om vuil geworden lancas- tergordijnen chemisch te reinigen. Ze worden dan met een opnieuw geapprê- teerd en zien er weer onberispelijk uit. Franjes worden afgetornd en afzonder lijk gewasschen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem 305. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand. Zwart 7 sch. op: 2. 4. 7. 14. 24. 27. en 40. Wit 8 sch. op: 22. 25. 31. 33. 38. 39. 41 en 49. Oplossing. Wit: 25—20 20X 9 38—32 49—44 39 —34 34X1. Zwart: 27X47 4X13 47 X 29 40X 49 49X18. Oplossing probleem 368. Auteur: P. Kleute Jr., Den Haag. Stand. Zwart 16 sch. op: 2. 6. 7. 10. 12/15. 19. 20. 22. 24. 27. 28. 32 en 36. Wit 16 sch. op: 11. 16. 25. 29. 33. 34. 35. 38. 39. 41. 43/45. 47/49. Oplossing. Wit: 29—23 23—18 33—29 47 X38 34 —29 43—38 35—30 44—40 49X9 25X1. Zwart: 6X17 12X23 24X42 36X47 47 X24 32X24 24X35 35X44 14X3. Oplossing probleem 367. Auteur: C. Kerkhof, Amsterdam. Stand. Zwart 10 sch. op: 4. 8. 10. 13/16. 18. 20 eni 30. Wit 10 sch. op: 17. 24. 27. 29. 33. 35. 37/39 en 48. Oplossing. Wit: 39—34 17—11 38—33 48—43 29 —23 23X3 3X30. Zwart: 30 X28 16X 7 28 X39 39 X 48 48 22 20X29. Oplossing probleem 368. Auteur: J. Daane, Zoutelaude. Stand. Zwart 10 sch. op: 4. 7/9. 14. 18. 22. 23. 29. 45 en dam op 28. Wit 12 sch. op: 25. 27. 30. 34. 35. 38. 40. 42. 43. 47. 49 en 50. Oplossing. Wit: 30—24 35—30 47—41 38—32 50 _44 42—37 43—38 49—44 34 X43 30X 10 25X1. Zwart: 29 X 20 22X31 28X46 46X 28 28X50 31X42 42X33 50X29 45X34 4 X15. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, D. Hugense, Aagtekerke; J. Daane, J. Geelhoed, Zou telaude; J. Scheele, Zaamslag; J. Alme- kinders, D. de Hullu, Oostburg; P. Boone, Nieuwdorp; A. J. Moggre Jzn., Schoon- dijke, H. K. Allaart, nrs 365, 367, 368, Ritthem; J. de Visser, Westkapelle. Probleem 371. Auteur: C. P. v. Boven, Bergen op Zoom. 1 2 8 4 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 7/9. 12. 17. 22. 26. 32 en 35. Wit 9 sch. op: 23. 24. 31. 33. 34. 39. 43. 47 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen. Sept.-problemen voor 9 Oct. in te zen den aan bovenstaand adres.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6