EERSTE BLAD Het ontslag der huwende onderwijzeres. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur; R, ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De „Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant" noemt het wel merkwaardig, dat het voorstel der regeering om het ontslag der onderwijzeres bij huwelijk gebiedend voor te schrijven, evenals zulks met amb tenaressen het geval is, thans nog van vrijzinnige en socialistische zijde bestre den wordt. De werklooze onderwijzers dringen er op aan, dat de regeering nog wat verder zal gaan. Daar zijn nog een kleine duizend ge huwde onderwijzeressen in de school. In vele gevallen, vooral in Amsterdam, zijn zij gehuwd met een onderwijzer of ambtenaar. In het voorloopig verslag, dat de Tweede Kamer over het wetsontwerp uitbracht, wordt er op gewezen, dat deze huwelijken vaak kinderloos zijn. En zoo ziet men dus het verschijnsel, dat in vele gezinnen een dubbel inkomen binnenkomt, waarvan men in weelde leven kan, terwijl zoovele onderwijzers geen plaats kunnen krijgen. Dit nu is niet te handhaven. Het wordt meer en meer onduldbaar. En alleen reeds deze crisisomstandig heid zou er toe moeten nopen, om het ontslag ook der gehuwde onderwijzeres, voor zoover zij geen kostwinster is, te vragen. Vele gemeentebesturen denken er zoo over. En in die besturen ook vrijzinnigen en socialisten. Men moet maar eens vlak voor de praktijk van het leven komen te staan. Dan leert men de dwaze ideeën omtrent den arbeid van de gehuwde vrouw wel af. Het is hierom ook onhoudbaar te be weren, dat de regeering niet mocht ko men met haar voorstel, omdat het van principiëelen aard is en de beginselver- schillen immers zouden rusten. De nood dringt tot den voorgestelden maatregel en feitelijk dringt zij er toe, om nog een stap verder te gaan. Het principe waarop de tegenstanders zich beroepen is van zonderlingen aard. Het is uitgevonden door de geëmanci peerde vrouwen, die een opvatting ver dedigen van huwelijk en gezag, lijnrecht ingaande tegen de ordinantiën Gods en de Christelijke zede. Opgemerkt werd, dat de „gemeenschap" door den voorge3telden maatregel te kort zou schieten in haar taak welke onder andere hierin bestaat de mogelijkheid tot het aangaan van een huwelijk zoo ruim mogelijk te maken. Dit is een koddig ar gument. Alsof „de gemeenschap" dan had te zorgen voor dubbele inkomens en alsof het werkloos blijven van onderwijzers, omdat de gehuwde vrouw in de school blijft, het aangaan van een huwelijk niet zoude keeren. Ergerlijk is, dat ten slotte werd gezegd dat de onderwijzeressen uit vrees voor ontslag in concubinaat zullen gaan leven. Alsof de overheid zulke in immoreele verhouding levende onderwijzeressen in de school zou moeten dulden. Welk een hooge gedachte heeft men toch van de onderwijzeres aan de lagere school, dat velen van haar zulk een zon digen weg zouden gaan bewandelen. D'e aanval op het voorstel der regeering was tot nu toe wel bijster zwak. Niet één krachtig argument ter bestrijding is tot nu toe gehoord. Het gezin eischt. dat de moeder zooveel mogelijk zich aan haar gezinstaak kan wijden. Het onderwijs lijdt schade als vol waardige leerkrachten geen plaats kun nen krijgen, omdat onvolwaardige en dat zijn gehuwde hun plaa(g innemen. Daarom is terecht gezegd, dat de maatregel, die de overheid neemt voor haar eigen scholen, ook als subsidievoor waarde gesteld mag worden voor het bij zonder onderwijs. Dit geldt natuurlijk in nog sterkere mate voor de gehuwde vrouw, die in de school werkzaam is. Men krijgt, als men niet verder gaat, dat de regeering thans voorstelt, het mo gelijke geval, dat een huwende onderwij zeres wordt ontslagen, maar dat haar plaats straks door een gehuwde wacht geldster moet worden ingenomen. Dat is al heel vreemd. En daarom ook ware het wensohelijk als men er nu toe kon komen den knoop door te hakken, voor te schrijven, dat de gehuwde vrouw uit de school wordt ver wijderd, tenzij zij kostwinster is, en dat voor een redelijke wachtgeldregeling wordt zorg gedragen. Wij zouden er ons in verheugen als 'het overleg van regeering en Kamer tot die slotsom zoude kunnen leiden. DE STAKINGSONLUSTEN IN AMERIKA. Woonsocket een slagveld. De verbitterde straatgevechten tussohen duizenden stakende textielarbeiders en politie, respectievelijk nationale garde te Woonsocket (Rhode Island), duren nog steeds voort, zoo meldt „Un. Press.". De stad gelijkt een slagveld. De prik keldraadversperringen, die ter bescher ming van de openbare gebouwen zijn op gericht, werden op verschillende plaatsen door de volksmassa's vernield. Hierop werd een aanval gedaan op de militie, die harerzijds van de wapenen gebruik moest maken. In de straten der binnenstad hebben de stakers groote materieele schade aange richt, welke naar voorloopige schattin gen, minstens veertigduizend dollar be draagt. Onder andere werd een zaak vol komen uitgeplunderd. Van verschillende warenhuizen werden alle vensters met steenen ingeworpen, ter wijl bovendien honderden straatlantaarns werden stukgeslagen. Eenige straten zien er uit als een vlammenzee. De stakers goten benzine uit en staken deze in brand. Het vuur kon evenwel door de politie worden gebluscht, voordat grootere brandschade ontstond. De politie en nationale garde zijn geen meester van den toestand. De duizenden opstandige stakers nemen een steeds drei gender houding aan. De gouverneur van Rhode Island heeft duizend veteranen uit den wereldoorlog tot ondersteuning van de regeeringsorga- nen in hun strijd tegen de stakers opge roepen. In verband met den buitengewoon ge vaarlijken toestand in Rhode Island heeft president Roosevelt principieel goedge vonden, dat bondstroepen naar het be dreigde gebied zullen worden gezonden. De minister van oorlog, Derq, heeft daarop bekend gemaakt, dat 2000 man bondstroepen gealarmeerd zijn en gereed gehouden worden om op te rukken. Dit is wel een zeer opzienbarende maat regel, daar men in de Vereen. Staten bij na nog nooit soldaten tegenover stakers heeft gezet. Gouverneur Green heeft de arrestatie bevolen van alle communisten in den staaf Rhode Island, omdat hij hen ver antwoordelijk acht voor de bloedige on lusten -in Woonsocket en Saylesville. Volgens nader bekend geworden bijzon derheden over den afgeloopen nacht van gisteren in Woonsocket moesten talrijke families daar hun huizen barricadeeren. Andere gezinnen moesten vluchten bij de nadering van de stakers. Honderden rui ten zijn ingegooid. De stakers hebben zich meester gemaakt van wapens en munitie. Ruslands toetreding tot den Volkenbond. De kwestie van Sovjet-Ruslands toetre ding schijnt thans nog slechts een kwes tie van een paar dagen te zijn. Stalin heeft blanco-volmacht aan Lit- winoff gegeven bij de onderhandelingen over den tekst van het uitnoodigingstele- gram en het Russische antwoord, zoodat van Moskou geen verzwaring der moei lijkheden te vreezen is. Men meent te weten, dat de volledige overeenstemming spoedig bereikt zal zijn. België zal bij de stemming over Sovjet- Ruslands toelating niet tegenstemmen, doch zich van stemming onthouden. Polen verwekt sensatie te Genève. De groote gebeurtenis was gisteren de verklaring van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, over het vraagstuk der minderhedenbescher ming. Aan het einde van zijn redevoering leg de hij de verklaring af, dat de Poolsche regeering, aan het tot stand komen van een algemeene conventie tot minder hedenbescherming wanhopend, zich ge noodzaakt zag, van heden af iedere mede werking aan het toezicht der internatio nale organen (op de eerste plaats natuur lijk de volkenbondsraad) op de toepas sing van een minderhedenverdrag door Polen te weigeren. Het was doodstil in de vergadering, toen Beek zijn rede had beëindigd. De traditie wil, dat vrijwel iedere rede naar, althans een beleefdheidsapplausje verkrijgt. Voor Beek gingen zelfs geen twee handen op elkander. Men kon geen enkele stem van goed keuring voor deze aankondiging van een openlijke schending van een door Polen geratificeerd verdrag vernemen. Dat de Polen een steeds grooter wrevel gevoelen over het feit, dat de groote mogendheden: Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, van iedere verplich ting tot minderhedenbescherming zijn vrijgesteld en dat thans een nieuwe groote mogendheid, Sovjet-Rusland, in den vol kenbondsraad zal zitting nemen, die ook van minderhedenverplichtingen bevrijd is, is begrijpelijk, merkt de Msb. op. Doch dit kan toch niet de eenzijdige aankondi ging van een niet-naleving van een voor onbepaalden duur geldend verdrag recht vaardigen. Men vraagt zich thans algemeen af, wat de volkenbondsraad zal doen, die im mers bij het minderhedenverdrag tot be schermer van de rechten der minderheden is aangewezen en die steeds verklaard heeft de nauwgezette naleving van deze verplichtingen als zijn heilige taak te be schouwen. Marxisten-complot in Spanje. De politie te Madrid is er in geslaagd een groot, wijd vertakt revolutieplan der Marxisten op het spoor te komen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering de juiste bijzonderheden betreffende het complot voorloopig nog niet bekend kan maken, om het onderzoek niet te bemoeilijken. Hij zal evenwel binnenkort de heele zaak openbaar maken. Het schijnt vast te staan, dat de Marxisten hun leden, die nog steeds in verschillende officieele of semi-officieele instanties zitting hebben, hebben aange spoord verduisteringen van wapenen te plegen uit de voorraden der wapenfa briek van den staat en groote hoeveelhe den machinegeweren, geweren, pistolen, handgranaten en munitie over heel Spanje te verdeelen. Het plan bestond op zekeren dag on geveer 100.000 arbeiders samen te trek ken, om den eersten slag aan de regeering toe te brengen. Rekening dient te worden gehouden met een reorganisatie of aftreden van de regeering. Dreigt een Inval in Oostenrijk? De Oostenrijksche regeering heeft be sloten troepen naar het grensgebied te zenden, daar er geruchten loopen, dat de Oostenrijksche emigranten in Joego slavië plannen koesteren, om een inval in Karinthie te doen. Belgische garnizoenen aan de Nederlandsche grens. In de Belgische grensplaatsen Maeseyck Bree enz., gelegen nabij de Brabantsöhe en Limburgsche grens, zijn thans groote garnizoenen ter totale sterkte van onge veer 2000 man ondergebracht. De troe pen zullen daar voortdurend aanwezig blijven. De intrede der troepen heeft met een défilé en andere militaire plechtig heden plaats gehad. Kinderverlamming In Sleeswljk. In overleg met den betrokken districts^ arts zijn alle scholen in Sleeswijk tot na der order gesloten. Deze maatregel is getroffen, ten einde een verdere uitbreiding van de spinale kinderverlamming te voorkomen. Rockefeller's einde nadert. De milliardair John Rockefeller ver zwakt geleidelijk. De petroleumkoning, die thans 95 jaren telt, houdt sedert eenigen tijd zijn kamer. Hij is eigenlijk nimmer hersteld van de verkoudheid, die hij in December van het vorig jaar heeft opgedaan. DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN. Slechte vooruitzichten. Aneta meldt uit Batavia: In Europeesche handelskringen is ge constateerd, dat van Japansche zijde di verse leveranties worden geweigerd. De „Java-Bode" deelt mee, dat dit ver band houdt met de weigering van de leverantie van goedkoope weeftoestellen en schrijft dezen boycot toe aan een actie van Japansche industriëelen. In verband met het kritieke stadium, waarin de Nederlandsch-Japansche onder handelingen thans verkeeren, kan het volgende worden meegedeeld: Volgens uitingen van Japansche zijde zou een toestand geschapen zijn waarbij thans voor Nederland de keuze bestaat om, met aanvaarding van den boycot en met afvoering van de scheepvaartkwestie van de agenda, de onderhandelingen voort te zetten. Aangezien hierdoor elk voordeel voor Nederlandsche zijde geheel verdwenen zou zijn, zal verder onderhandelen op die basis onmogelijk zijn. In verband hiermede wordt met span ning uitgezien naar een definitieve wijzi ging van de Japansche houding opdat, onder waarborg van het uitblijven van boycot, en met reëel onderhandelen resul taten inzake de scheepvaartkwestie te be reiken zijn. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen Dinsdagmiddag half 4. Op de agenda staat o.m.: Voorstel om de troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. De Kamer zal verder bijeenkomen Woensdag 19 September 2 uur en Don derdag 20 September 11 uur. Opening der Staten-Generaal. Het officiëel programma voor de ope ning van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag a.s. luidt als volgt: Des namiddags te half een zullen de leden der Staten-Generaal in vereenigde vergadering in de Ridderzaal op het Bin nenhof te zamen komen, onder leiding van den voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Ten einde de zitting der Staten-Gene raal te openen, zal H. M. de Koningin, te één uur met den gebruikelijken stoet van het Koninklijk Paleis afrijden. H. M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana, zal gezeten zijn in de Staatsiekoets, met acht paarden bespan nen, en met één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De stoet zal rijden, door de Heulstraat, het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg naar het Binnen hof. Bij aankomst van den stoet aan de Ridderzaal zal H. M. de Koningin, aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, voor afgegaan door den kamerheer-ceremonie meester, de acht kamerheeren, de groot officieren en den opperceremoniemeester, H. M. geleidt naar den Koninklijken zetel. Nadat de zitting door H. M. de Konin gin is geopend, wordt Zij door de ge noemde Commissie, voorafgegaan door den Opperceremoniemeester, naar de wachtkamer geleid. Hare Majesteit de Koningin keert naar het Koninklijk Paleis terug met den stoet van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad) en de Heulstraat, naar het Koninklijk Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit van Hare Majesteit de Koningin naar de ver gaderzaal en gedurende den terugrit naar het Koninklijk Paleis. Contingenteering van veekoeken. Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van den invoer van veekoeken. De motieven tot een besnoeiing van den in voer van veekoeken zijn nog onvermin derd van kracht. In verband met de mogelijkheid om door verlaging van het contingenteerings- percentage een zekere reserve, door te verleenen bijzondere contingenten, ter be schikking te krijgen als onderhandelings- objeot, is het percentage, verlaagd tot 60 van de hoeveelheid, welke gemiddeld per jaar gedurende het tijdvak 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1933 per land werd in gevoerd. Teneinde in de afgeloopen periode ge constateerde verschillen tusschen den bui- tenlandschen en den hinnenlandschen prijs te nivelleeren, is thans naast deze contingenteering een monopolieheffing in het leven geroepen. Cichorei als crisis-product. Een ontwerp is ingediend ter uitvoering van art. 37 der Landbouw-crisiswet ten aanzien van cichorei. De toelichting zet uiteen, dat de mogelijkheid, aan de telers van cichorei den noodigen steun te ver leenen uit het Landbouwcrisisfonds slechts aanwezig was indien cichorei als crisisproduct werd aangewezen. Uit het C. N. V. Het Algemeen Bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft verleden week een vergadering gehouden ter voor bereiding van de propaganda-actie in No vember a.s. en de gewestelijke vergade ringen met de vertegenwoordigers van de Chr. Besturenbonden, Op een negental plaatsen zullen in de maand September gewestelijke bijeenkom sten plaats hebben met de vertegenwoor digers der Chr. Besturenbonden; n.l. op 15 September te Amsterdam, Arnhem en 's Gravenhage, op 22 Sept. te Dordrecht, Goes en Utrecht en op 29 Sept. te Al melo, Groningen en Leeuwarden. De agenda voor deze bijeenkomsten be vat drie belangrijke punten, n.l. de be spreking van de door de besturenbonden ingezonden vraagpunten, de voorberei ding van de November-propaganda en een inleiding over het onderwerp: „Onze taak in dezen tijd." Het ligt in de bedoeling van het G.N.V. om de maand November geheel te benut ten voor de propaganda. Op ongeveer twee honderd plaatsen zullen vergaderin gen worden gehouden. Twee propaganda geschriften zullen het licht zien, terwijl een reclameplaat de propaganda-actie zal ondersteunen. In de propaganda-vergaderingen zal gesproken worden over de onderwerpen: „Wat verkregen werd" en „De weg vóór ons". Binnenland. De opening der Staten-Generaal op Dins dag a.s. Schitterende prestatie van de 'K. L. M. De Amato geopend. Weer loonsverlaging bij de Spoorwegen. Steun aan de mijn-industrie. V erschillende con tingen teeringsontwerpen. Buitenland. Marxistisch complot in Spanje ontdekt. Polen verwekt sensatie te Genève. Ernstige stakingsonlusten in Amerika. De groote propaganda-vergaderingen zullen, voor wat Zeeland betreft, alle ge houden worden op 1 November. Contingenteerings-ontwerpen. Een wetsontwerp is ingediend 'tot con tingenteering van sloten, op grond van den overmatigen invoer en abnormaal lage prijzen, waartegen sloten hier te lande door buitenlandsche industrieën werden aangeboden. Ook is een ontwerp ingediend tot rege ling van den invoer van touw. Aanleiding voor deze contingenteering was de be denkelijke positie, waarin de Nederland sche industrie allengs de laatste jaren was komen te verkeeren door grooten in voer en abnormaal lage prijzen. Met bui tenlandsche industrieën is men intusschen tot een accoord gekomen. De minister achtte het noodzakelijk door middel van deze contingenteering aan buitenstaan ders de gelegenheid te ontnemen, de ge troffen regeling te verstoren. Steun aan de mijn-Industrie. Ingediend is een wetsontwerp tot con tingenteering van den invoer van steen kool, cokes en steenkoolbriketten, krach tens de Crisis-invoerwet. De regeering zet in de toelichting uit een, dat er practisch geen productieland meer is, dat niet door één of anderen maatregel zijn inheemsche kolenmarkt heeft beschermd. Door de gevoerde poli tiek van de prijzen zooveel mogelijk te drukken, zijn de mijnen er in de afgeloo pen jaren in geslaagd, de werkloosheid, die in de buitenlandsche mijndistricten tot een ware ramp is uitgegroeid, nog bin nen zekere grenzen te houden. In het loo- pende jaar is echter de toestand in het mijndistrict zeer hachelijk geworden, ter wijl de invoer, die in het afgeloopen jaar geleidelijk was gedaald, in 1933 weer een stijging vertoont. In het bijzonder de invoer uit Polen vormt op dit oogenblik een bedreiging voor den hinnenlandschen afzet. In verband met deze ontwikkeling en met het oog op den steeds ernstiger wor denden toestand in onze mijnindustrie, heeft de minister een ingrijpen noodzake lijk geacht. Het bunkerkolenbedrijf is geheel buiten den invloed dezer contingenteering ge houden. Steun aan de veenderij. Ingediend is een wetsontwerp tot uit voering van art. 37 der Landbouw-Crisis- wet 1933 ten aanzien van het bepaalde in het K. B. van 11 April 1934. Reeds lang zoo zegt de toelichting had het artikel turf de bijzondere aan dacht van de regeering, doch zij achtte den'tijd nog niet gekomen, maatregelen tot steunverleening aan de veenderij aan hangig te maken. Toen de moeilijkheden in de veenstre- ken echter aanzienlijk toenamen, bleek 't noodzakelijk, dat door de overheid maat regelen getroffen werden, welke ten doel hadden het veenbedrijf in 't bijzonder het fabrieksturf leverende veenbedrijf in Drenthe, Groningen en Overijsel, te sa- neeren. Turf is aldus als crisispro duet aange wezen. Chr. verzorging van krankzinnigen. De alg. vergadering van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen in Nederland, zal worden gehouden op Vrijdag 28 September a.s., des namid dags te 2 uur uur, in het kerkgebouw op de stichting „Veldwijk" te Ermelo. Na de verslagen en verkiezingen volgt een rede van Dr B. Wielenga te Amster dam, in verhand met het 50-jarig bestaan der Vereeniging. Daarna is er gelegen heid tot het houden van toespraken. Ook zal de onhulling van het horstbeeld van Prof. L. Lindeboom door den voorzitter, Mr G. van Baren, plaats vinden. Het Bestuur beveelt deze jaarvergade ring en al den arbeid der Vereeniging in aller liefde en gebeden aan. Voordeelige exploitatie bij de Spoorwegen. De „Vereinszeitung", het orgaan van de Midden-Europeesohe Spoorwegdirec ties. schrijft het volgende ten aanzien van de Nederlandsche Spoorwegen: „Van 1921 tot 1933 zijn de bedrijf*-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1