DEB-VULHAARDEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2ÖÏ Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAARZAME hflif: BRE Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeem Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Politieke massa-staking. In het derde deel van zijn Gedenk schriften behandelt Mr P. J. Troelstra in verband met de discussies over de alge- meene werkstaking op het internationaal socialistisch congTes van 1900 te Parijs, het vraagstuk van de politieke werk staking. Een onderwerp dat in deze roerige da gen ook nog actueel is. De eigenlijke moeilijkheid aldus de Schr. ligt hierin, dat het proletariaat, dat in het algemeen behoefte heeft aan actie, aan die behoefte ook moet kunnen voldoen, wil het niet verkommeren in een atmosfeer van dadeloosheid en gebrek aan weerstandsvermogen. Het is mij niet te doen alsof in deze volkomen vrijheid van handelen bestaat; biedt de gewone ac tie in parlement en vakbeweging genoeg gelegenheid tot het voeren van een poli tiek, berustend op de behoeften der ar beidersklasse, dan kan er natuurlijk van een politieke massastaking geen sprake zijn. Het ia in het algemeen onmogelijk de politieke massa-staking als een nor maal middel van actie te beschouwen, zij vreet de physieke en mentale kracht der arbeiders binnen niet al te langen tijd op, wat niet met de gewone parlementaire en vakbewegingsactie het geval is. Wat echter de parlementaire actie betreft, de mogelijkheid om zich daarin uit te leven en haar te bezigen tot het vervullen van de meest wezenlijke eischen, die de arbeiders vooral bij toenemend socialistisch bewustzijn stellen, staat el- lerminst vast. Het parlement van onze dagen is weinig meer dan een camouflage van de economische en daardoor indirect politieke oppermacht der groot-kapitalis ten. Het zal bovendien een grondige wij ziging moeten ondergaan, om voor zijn taak, vooral op sociaal gebied berekend te zijn. Een van de treurigste en voor den socialen vrede bedenkelijkste verschijn selen is de onmacht waarin het parle mentaire stelsel vooral na den oorlog verkeert. Deze dwingt de sociaal-demo cratie in de vertegenwoordigende licha men tot een politiek, die de eischen van het socialistisch proletariaat al minder en minder kan bevredigen. Om het kort te zeggen, de afvoerbuis van het politieke willen en verlangen der massa raakt op deze wijze steeds meer verstopt. Hier onder lijdt niet alleen de arbeidersklasse, maar ook het parlement zelf. Met zeker angstgevoel vraagt men zich bij het con- stateeren van de politieke machteloosheid af, waartoe dit op den duur zal moeten leiden. De kapitalistische moraal leidt linea recta naar de strijdmiddelen waarbij de eerste eischen der menschelijkheid met voeten worden getreden. Ook hierdoor wordt op den duur de strijdmethode der arbeiders beïnvloed en als het zoo verder g'aat met de verkommering der parle mentaire actie, is het de vraag of er geen tijden zullen aanbreken, waarin het vraagstuk der politieke massastaking op nieuw naar voren dringt om aan de opge kropte teleurstelling van het proletariaat lucht te geven. Het aan de orde stellen van dit vraag stuk zal evenwel beteekenen de revolu tie aan de orde stellen; er zijn genoeg ele menten bereid om op het geschikte oogen- blik de lont in het kruit te steken. Het is daarom de taak van de leiding der mo derne arbeidersbeweging om in dit tijd perk van feitelijke dadeloosheid het op groeiend geslacht door ontwikkeling van zijn zedelijke en geestelijke krachten rijp te maken voor een periode van actie, waarin daaraan zwaarder eischen zullen worden gesteld, dan nog ooit tevoren aan het proletariaat gesteld zijn." Tot zoover Mr Troelstra. Het is duidelijk, dat bij hem de poli tieke massa-staking, d.w.z. de revolutie niet een kwestie is van beginsel maar van tactiek. Principieel bezwaar wordt niet geop perd. De noodzakelijkheid van revolutio naire actie wordt zelfs in vooruitzicht ge steld; en op de noodzakelijkheid van scho ling in deze richting de nadruk gelegd. Dit citaat is daarom van belang, omdat hier het standpunt van de S.D.A.P wordt weergegeven. Er is met het Communisme verschil van tijd en tempo. Maar er is geen prin cipieel verschil. Db Volkenbondsvergadering. De Volkenbondsvergadering is gisteren toch nog met het houden van algemeene beschouwingen begonnen. Bij den aanvang der vergadering sprak Motta uit aller naam woorden van eer biedige hulde aan de nagedachtenis van twee groote gedelegeerden, die in het af- geloopen jaar gestorven zijn, n.l. Dollfuss en den Italiaanschen volkenrecht-geleerde Scialoja, die tien jaar lang zijn land in den Volkenbondsraad had vertegenwoor digd. Aan de algemeene discussie hebben gis teren deelgenomen Can'tilho (Argentinië), Schuschnigg (Oostenrijk) en de Valera (Ierland). Cantilho gaf een verzekering van de gehechtheid van Argentinië aan de Volkenbondsidealen. De Valera behandelde de quaestie van Sovjet-Ruslands toetreding tot den Vol kenbond. Hij verklaarde een overtuigd voorstander van Sovjet-Ruslands toetre ding te zijn. De Valera hoopte echter, dat de Russen na hun toetreding aan alle burgers van alle godsdiensten dezelfde rechten zouden verleenen, die zij aan Amerikaansche bur gers hebben toegezegd toen de Vereenigde Staten van Amerika de erkenning van Sovjet-Rusland hebben uitgesproken. Bondskanselier Schuschnigg heeft in een zeer uitvoerige redevoering de ver zekering gegeven, dat hij de politiek van Dollfuss zal voortzetten, de onafhankelijk heid van 'Oostenrijk zal verdedigen en den Volkenbond zijn medewerking voor het behoud van den vrede ten volle zal blijven verleenen. Vertraging bij Ruslands toetreding. Bij de quaestie van de toetreding der Söwjet-Unie tot den Volkenbond zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, omdat de Russen bezwaren hebben tegen den voor- loopigen tekst der uitnoodiging, wellke door meer dan twee-derde deel van de Volkenbondsleden ten slotte is kunnen worden goedgekeurd. Thans zijn nieuwe onderhandelingen noodzakelijk geworden en is een nieuwe vertraging in den gang van zaken opgetreden. Henderson pessimistisch. Henderson heeft Genève weer verlaten. In een onderhoud met de Engelsche jour nalisten heeft hij zich uitgelaten over de mogelijkheid van een spoedige hervatting der werkzaamheden der ontwapenings conferentie. Niet alleen staat thans reeds vast. dat hij het bureau in geen geval eer der dan November zal laten bijeenkomen, doch na het in hoofdzaak afwijzend ant woord van de Duitsche regeering over -het Oost-Locarnopact meent Henderson ernstig met de mogelijkheid te moeten re kenen, dat ook zelfs in November een bijeenkomst van een Rhone-conferentie niet raadzaam zou zijn. Henderson vreest dan ook, dat in het geheel© verdere verloop van bet jaar 1934 de werk zaamheden der conferen tie volkomen zullen blij- ven stilliggen. Henderson voegde hieraan toe, dat hij ook zijn eventueel voornemen om op ver zoek der Amerikaansche regeering de commissie voor de wapenfahricage en wa penhandel in October te doen bijeen ko- men heeft gewijzigd en dat hij gemeend heeft voorloopig van iedere bijeenkomst ook van deze commissie te moeten afzien. De ramp van de „Morro Castle". Een oud-lid van de New-Yorksche brandweer, die zich als passagier aan boord van de „Morro Castle" bevond, is door de commissie verboord. In een interview verklaarde bij, dat de bemanning onbekend was met de ele mentairste voorschriften bij het blusschen van een brand en dat de discipline onder de bemanning slecht was. Niemand in strueerde de passagiers boe zij in de red- dingsbooten moesten plaats nemen en hoe zij overboord moesten springen; nu sprongen zij allen over elkaar heen. Hij zag 15 personen de reddingsgordels ver liezen, omdat zij die niet wisten om te doen. Het hoofd van de havenpolitie te Ha vanna beeft verklaard overtuigd te zijn dat men te doen beeft met brandstich ting door communisten, wier terreur daar zeer hevig is. De ramp heeft volgens de laatste ge gevens den dood van 135 menschen ver oorzaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat er ten minste één reddingboot met enkel leden der bemanning vertrokken is. Daar zijn verklaringen in strijd waren met die van den chef-marconist is de tweede marconist in hechtenis genomen; bij schijnt bet S.O.S.-sein te laat te heb ben uitgezonden. Roosevelt heeft uiting gegeven aan den wensch dat het congres een wet zal aan nemen waardoor het gebruik van brand baar hout bij den bouw van schepen, be stemd voor passagiersvervoer, verboden wordt. Bij scheepsbouw moet het gebruik van onbrandbaar materiaal verplicht worden voorgeschreven. Roosevelt verklaarde eveneens dat hij het departement van justitie gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de communistische bedrijvigheid te New- York en te Havana in verband met de ramp van de „Morro Castle". Stakingsonlusten In Amerika. Bij de jongste kloppartijen te Saylee- ville (Rhode Island) werden 142 personen gewond. De stakers hadden aanvallen ge daan op de militie en politie, welke de textielfabrieken bewaakten, daar de me nigte deze in brand wilde steken. Db aankomst van 280 man veldartillerie bracht verandering in den toestand. De soldaten hadden echter bevel gekregen onder geen voorwendsel te schieten. Zij gebruikten knuppels om de stakers terug te drijven, die met projectielen antwoord den. De militie gebruikte niet alleen traan gassen, maar voor de eerste maal braak- gassen. Belgische mijnwerkersstaking niet meer waarschijnlijk. Er ia tengevolge van de houding der Belgische regeering, die niet bereid is concessies aan den mijnbouw te doen, en van die van koning Leopold, die aan de zijde der mijnwerkers staat, een gunstige wending in het loonconflict in de Belgi sehen mijnen gekomen, waardoor het ge vaar eener staking schijnt geweken. Vandaag zal de minister-president ach tereenvolgens de vertegenwoordigers van de werkgevers en van de werknemers ontvangen. De mijndirecties, die de ge- heele openbare meening, met den Koning en de regeering aan het hoofd, tegen zich in het harnas hebben gejaagd, bevinden zich zonder twijfel in een moeilijk parket en er zal voor hen wel niets anders op zitten dan het hoofd in den schoot te leggen. Essen verarmt. Volgens de Boersenzeitung staat Essen, eens een der rijkste steden in het Roer gebied, in de gemeentebegrooting van 1933 voor een tekort van 7)4 millioen mark. De eerste burgemeester heeft hiervan in een gemeenteraadszitting mededeeling gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat van de totale uitgaven van 90 millioen mark, 45 millioen in 1933 was besteed aan openbare steunverleening. Vroeger, zoo zeide hij, kon Essen zich een rijke stad noemen, want bet bezat 140 millionnairs, een openbare steunverleening bestond toen niet. Er zijn nu nog slechts zeven millionnairs overgebleven. Korte Berichten. Naar Reuter uit Boekarest meldt, was de staat van beleg, die dadelijk na den moord op Duca is afgekondigd, be perkt tot 16 September, doch zal hij waar schijnlijk met een half jaar verlengd worden. In de gevangenis te Leoben is, ten gevolge van ondeugdelijke voeding para- typhus uitgebroken. 70 gevangenen zijn reeds aangetast. In de buurt van Catania en Syra cuse (Sicilië) is in den nacht op Dinsdag een hevige aardschok waargenomen. De schade blijkt slechts gering te zijn. De formeele installatie van rijksbis schop Müller zal Zondag 23 September a.s. in de Berlijnsche kathedraal plaats vinden. Als protest tegen de financieele po litiek der regeering ten opzichte der ge meenten hebben de burgemeesters der Brusselsche agglomeratie besloten geen deel te nemen aan de Wereldtentoonstel ling van 1935. Alle te Berlijn geaccrediteerde vreemde diplomaten zijn gister in bét paleis van den rijkspresident door Hitier ontvangen. Naar aanleiding van de diphtherie- epidemie in de districten Duisburg-Ham- born, welke verleden jaar 2625 personen aantastte, van wie 126 overleden, hebben de autoriteiten besloten 120.000 kinderen van 1 tot 15 jaar binnen 14 dagen tijds driemaal in te enten tegen genoemde ziekte. Naar de „United Press" verneemt, zal de vroegere Duitsche vice-kanselier en tegenwoordige bijzondere gezant in Oos tenrijk:, von Papen, Maandag waarschijn lijk naar Weenen afreizen. Volgens de cijfers van bet bureau voor de statistiek te Berlijn bedroeg bet aantal inwoners der Duitsche rijkshoofd stad op 30 Juni van dit jaar 4.189.353, hetgeen een vermindering beteekent van 5.154 zielen vergeleken bij de daaraan voorafgaande maand. Als gevolg van de instelling van den burgerlijken stand, waarbij ieder zich moet laten inschrijven, kan worden mee gedeeld, dat de bevolking van Turkije ruim 18 millioen zielen bedraagt. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 18 September, te kwart over drie. Aan de orde is aan bieding van de Rijksbegrooting voor 1935 en opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap. Minister Steenberghe te Utrecht. Gistermorgen bracht de Minister van Economische Zaken mr M. P. L. Steen berghe een bezoek aan de vee- en paar- dententoonstelling op de veemarktterxei- nen te Utrecht. Ongeveer kwart voor elf arriveerde de minister op de jaarbeurs. Daar maakte Z.Exc. een rondgang over de verschillende verdiepingen. Nieuwe salarisverlaging voor het Amsterdamsche gemeentepersoneel. B. en W. van Amsterdam hebben nieuwe salarisvoorstellen ten aanzien van bet gemeentepersoneel ontworpen. De nieuwe salarisvermindering zal een progressief karakter dragen. De verlaging voor de gemeente-werklieden zal al naar gelang de verschillende groepen of klassen, waarbij zij zijn ingedeeld va- rieeren van 3 tot 4.1 pet. Voor de ambtenaren en het politie-per- soneel beweegt zich de salarisverlaging tusschen 4 en 5,7 pet. B. en W. zijn voorts van meening, dat het onder de huidige omstandigheden verantwoord is, om op de salarissen van de ongehuwden in gemeentedienst een extra-verlaging toe te passen en wel van 3 pet. Ook de gehuwde vrouw in gemeen tedienst zal door die bepaling worden getroffen. Daartegenover echter staat, dat B. en W. wederom een voorstel hebben inge diend, om de nieuwe verlagingen eenigs- zina te compenseeren door de invoering van een kindertoeslag. Wordt de bate voor de gemeenteschat kist van den ongehuwden-aftrek geraamd op f 142.000, de toepassing van den kin dertoeslag zal jaarlijks f700.000 kosten. De kindertoeslag zal mede tot gevolg hebben, dat ambtenaren en werklieden met meer dan één kind, slecht9 weinig van hun inkomsten zullen behoeven te derven. Menschen met een groot gezin, zullen bet loonbedrag zelfs nog eeniger- mate zien stijgen boven het tegenwoordige peil. Alle nieuwe kortingen bij elkaar bren gen naar schatting f 2.250.000 op. Na af trek van het bedrag, dat B. en W. willen reserveeren voor den kindertoeslag, blijft er dus een bate van anderhalf millioen gulden, waarmede bet aanvankelijk te kort op de begrooting vöor 1935 zou kun nen worden gedekt. De kostelooze geneeskundige behande ling, waarop het brandweer- en politie personeel recht heeft, zal op anderen leest worden geschoeid. A.-R. Partij en Chr. Vakbeweging. Op 31 Maart van het vorige jaar werd door de leiding van de A.-R. partij met de leidinggevende personen in den kring der Chr. Vakbeweging, voorzoover ze lid waren van een A.-R. Kiesvereeniging, een conferentie gehouden, waarin Dr H. Colijn een uiteenzetting gaf van den eco- nomischen toestand. Thans heeft het Cen- traal-Comité van A.-R. Kiesvereenigingen en A.-R. Kamerfractie dezelfde personen uit de Chr. Vakbeweging weer uitgenoo- digd tot eenzelfde conferentie op 21 Sept. a.s. te Utrecht, waar de heeren J. Schou ten en C. Smeenk een korte inleiding hopen te geven over den economischen toestand en de in verband daarmede ge troffen en nog te treffen maatregelen. Sociale studieclubs van het Chr. Nat. Vakverbond. Naar wij vernemen heeft het Dag. Be stuur van het Chr. Nat. Vakverbond be sloten ook in den a.s. winter weer voort te gaan met den arbeid der studieclubs in verschillende plaatsen van het land. De volgende zes onderwerpen zullen dezen winter aan de orde komen: 1. De practijk van het Vakvereenigings- werk in de afdeelingen onzer vakbonden. 2. Beteekenis en inhoud van de sociaal- politieke programs van het C.N.V. 3. Overheidsbemoeiing met productie en distributie. 4. Arbeid, natuur en kapitaal, de drie voornaamste productiefactoren in het maatschappelijk leven. 5. Chr. Vakbeweging en coöperatie. 6. De geestelijk-zedelijke en maatschap pelijke beteekenis van de werkloozenzorg. Over deze onderwerpen zullen weer evenals vorige winters schetsen en leid draden worden uitgegeven. Christelijke Middenstand. Met belangstelling zullen velen in den lande vernemen, dat de Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand in Nederland een nieuw centraal bureau heeft ingericht, van waaruit de Ghr. Middenstandsactie in de komende wintercampagne krachtig gesti muleerd kan worden. Het bureau is ge vestigd Biltsche weg 13, te Utrecht (post De Bilt) en de heer K. Meima, die in den Binnenland. Een prijsregeling voor benzine Nieuwe salarisverlagingen voor het Am sterdamsche gemeente-personeel. De opening der Staten-Generaal. Buitenland. ■De Volkenbondsvergadering. Slechte ontwapeningsvooruitzichten. Ruslands toetreding tot den Volkenbond vertraagd. Geen mijnwerkersetaking in België. arbeid der Ghr. Middensfacdsvereeniging zich reeda zoo lange jaren verdienstelijk maakte, heeft er de leiding van. Staking blikfabrieken opgeheven. De arbeiders van de Vereenigde Blik fabrieken te Krommenie hebben besloten tot opheffing der staking. Het Wilhelmus onbekend. Ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, zijn tien ambtsge- nooten met him dames een tocht door het Friesche waterland aangeboden. Het eind punt van dezen tocht was Wartena, waar volgens de regeling van de Idaarderadeel- ster gemeentelijke autoriteiten den gasten het „Wilhelmus" werd toegezongen. Hierover wordt uit Idaarderadeel een haast ongelooflijke bijzonderheid gemeld. Het had eerst in de bedoeling gelegen, dat de eigen Wartenaster schooljeugd het welkomstlied zou zingen, maar te elfder ure moest een wijziging in bet program ma worden gebracht, omdat de gemeen! e- Iijke autoriteiten tot de ontdekking kwa men, dat te Wartena het Wilhelmus een totaal onbekend lied is. Nooit van ge hoord op school! Zoo moest in allerhaast de schooljeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getranspor teerd worden om daar bet Wilhelmus te zingen, dat hun gelukkig kort geleden nog was geleerd. Gemeenteraad en Burg. Armbestuur. De raad der gemeente Grave wijzigde bet reglement voor bet Burgerlijk Arm bestuur te Grave o.m. in dier voege, dat bet College van Regenten zou bestaan uit 8 leden, van wie drie zouden moeten wor den gekozen uit het midden van den ge meenteraad. Ged. Staten van Noord-Bra bant hebben goedkeuring aan dit besluit onthouden en daarbij o.m. overwogen, dat het toezicht op de naleving der voor schriften en op het beheer der gelden en goederen zijn opgedragen aan B. en W. en den gemeenteraad en dat met het oog hierop 'het niet raadzaam is, dat een drie tal leden van den gemeenteraad tevens lid is van het regentencollege. De raad dier gemeente kwam van dit besluit van Gedep. Staten in beroep bij de Kroon, die bet ongegrond beeft ver klaard. Prijsregeling voor benzine Er zijn, naar bet Hdbl. verneemt, van regeeringswege plannen in voorbereiding om een regeling te ontwerpen waarbij de verkoop van benzine aan de benzinepom pen aan vaste prijzen zal zijn gebonden, die overal gelijk zullen zijn. De strekking van den maatregel zou zijn te beletten dat aan de „vrije pompen" benzine goedkooper wordt verkocht dan aan de pompen der olie-maatschappijen. Hierbij is zooal niet direct dan toch in- direct de invoer van benzine in ons land door de trustvrije Amerikaansche raffi naderijen betrokken. Deze raffinaderijen kunnen tot nu toe in ons land, zonder dat zij daar zelf over een distributie-apparaat beschikken, een afzetgebied vinden bij de vrij talrijke vrije handelaren, mits bet product kan concurreeren met dat, het welk door de verkoopmaatschappijen van de Koninklijke en de Standard Oil aan den man wordt gebracht. Indien de prijzen gelijk moeten worden gesteld dreigt bet trustvrije product een deel van zijn aantrekkelijkheid te verlie zen voor den kooper en daardoor zullen de afzetmogelijkheden weer heïnfluen- ceerd worden. Verplichte destructie. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeenten, welke nog niet zijn aangesloten bij een destructor of nog niet zelve voorzien in de destructie, ontheffing verleend van de verplichting tot destructie tot 1 Juni 1936.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1