Verdrijf die Kiespijn! AKKER.CACHET5 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2ÖÖ Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Militaire uitgaven. Niemand zal op goede gronden 'kunnen volhouden, dat op de militaire uitgaven niet zeer belangrijk bezuinigd werd de laatste jaren. De nog telkens herhaalde bewering, dat de Regeering wel geld heeft voor het „militairisme" en niet voor cultureele doeleinden, is in strijd met de waarheid. Sedert den wereldoorlog verminderden onze defensie-uitgaven, met inbegrip van die voor de marine 1919 249.261.349 1920 142.129.811 1921 138.626.033 1922 130.679.746 1923 111.365.549 1924 110.006.372 1925 105.440.374 1926 103.270.264 1927 99.965.536 1928 98.900.650 1929 103.608.399 1930 102.528.947 1931 102.358.907 1932 96.492.309 1933 88.720.145 1934 88.050.483 Ook in vergelijking met andere landen maakt ons land een goed figuur. Aan „de Avondpost" verstrekte het ministerie van defensie het volgende ver gelijkende staatje van de Belgische en de Nederlandsche weermacht te land België. Nederland. Soldaten 45.007 24.679 Generaals 63 15 Kolonels 115 27 Duit.-kol'onels 141 86 Majoors 326 114 Kapiteins 1.851 475 Luitenants 1.699 733 Adj.-onder off. 1.883 548 Serg.-majoors 1.492 993 Fouriers 614 158 Sergeanten 4.922 2.359 In de memorie van antwoord inzake de defensie aan de Eerste Kamer voor de begrooting 1934 werd o.a. gezegd Blijkens de laatste ter ontwapenings conferentie bekend gestelde gegevens, loo- pende over 1929, dan wel 1930, bedroegen de uitgaven voor land- en luchtmacht (donder pensioenen) per hoofd van de bevolking in Frankrijk 19.04 Zwitserland 13.40 België 11.47 Denemarken 9.70 Nederland 6.22 Deze cijfers leeren, dat Nederland, wat betreft de vermindering van de uitgaven voor de weermacht aan de spits staat. De vraag is of we ons hier op een goede plaats bevinden; of aan de eischen van een behoorlijke weermacht wel vol doende aandacht wordt geschonken. Hoe dit ook zij'wie er prijs op stelt de waarheid te spreken zal moeten toe stemmen, dat ongegrond is de beschul diging, dat op alles bezuinigd wordt, maar dat de militaire uitgaven veilig gesteld worden. DE RAMP VAN DE „MORRO CASTLE". Zonderlinge toestanden. Gistermiddag zijn nog 3 officieren van de „Morro Castle" voor den Raad van de Scheepvaart ondervraagd. Ook zij bleken brandstichting te vermoeden. Een der officieren protesteerde tegen de berichten in de bladen over de dron kenschap der passagiers en de tuchteloos heid der bemanning. Het was de laatste avond voor de pleizierreizigers en zooals op alle vacantietochten gebruikelijk is, wordt die eenigszins luidruchtig gevierd. Het was waar, dat een paar passagiers iets boven hun theewater waren en een paar jonge meisjes zich wat aangesteld hebben, maar van dronkemanstooneelen was geen oogenblik sprake geweest. De bemanning had ook een extra oorlam ge kregen, maar er was niets gebeurd, dat tegen de tucht of de scheepswetten in- druischte. De commissie van onderzoek van het departement van Handel heeft gisteren Abbott, den eersten machinist, gehoord, die verklaard heeft, dat de brand al dade lijk een te grooten omvang had aange nomen om gebluscht te kunnen worden. Op bevel van den kapitein, zoo ging Ab bott voort, belastte ik mij met reddingboot no. 1, waarin 33 menschen plaats namen, van wie twee passagiers. Bujia, een machinist-kwartiermeester, een Cubaan, had plaats genomen in een reddingboot met 20 30 andere men schen, onder wie, naar hij gelooft, maar één passagier was. Een der overlevenden heeft verklaard, dat er na het uitbreken van den brand geenerlei alarmbel geluid is. De overlevende, die deze mededeelingen deed, is een chirurg, Dr Phelps, de eerste passagier, die voor de commissie van on derzoek van het departement van handel een getuigenis aflegde. Phelps zeide, dat er geen poging is gedaan om de passa giers, die door een paniek waren bevan gen, in de reddingbooten te plaatsen. Er werd geen poging gedaan om red dinggordels uit te deelen aan de passa giers. Een broer van kapitein Wilmot heeft voor de commissie verklaard, dat in zijn geheele familie geen hartzwakte voor kwam en dat hij weigerde te gelooven dat zijn broer, de kapitein, aan hartverlam ming zou zijn overleden. De kapitein ge noot integendeel een uitstekende gezond heid en was in jaren geen dag ziek ge weest. Een ander familielid vroeg een ernstig onderzoek naar de doodsoorzaak te willen instellen, want ook hij vermoedde een samenzwering of vergif, want het was toch te gek dat de kerngezonde gezag voerder precies een uur voor de ontdek king van den brand zou zijn overleden. Amerika's stakingstoestand. De toestand in de Amerikaansche tex tielstaking is weer meer gespannen ge worden. Gisteren hebben verscheidene botsingen tusschen stakers, politie en werkwilligen plaats gevonden, waarbij talrijke perso nen werden gewond. In Lancaster (Pennsylvanië) werden talrijke werkwilligen bij het steenen wer pen getroffen. In Noord Carolina is het tot een bot sing tusschen stakende textielarbeiders en de nationale militie gekomen, waarbij 3 personen gedood werden. 'Een menigte van 1200 stakers, die met 100 auto's ver voerd werden, trachtte te Annapolis een fabriek binnen te dringen, doch stiet daarbij op een afdeeling van de natio nale militie, die de bajonet op het geweer had en van traangasbommen voorzien was. Tegenover deze macht zagen de sta kers van hun voornemen af en keerden terug. Rusland In den Volkenbond. Dinsdagavond is een groot aantal sta ten, leden van den Volkenbond, het eens geworden over den tekst voor de uitnoo- diging aan Rusland, die, naar verluidt, den Russen door Fransche bemiddeling reeds is voorgelegd. Litwinof zou zich in de nabijheid van Genève op Franschen bodem ophouden. Bovendien bevindt zich reeds een tus- schenpersoon voor Rusland te Genève. Het wachten is thans dus op het ant woord van Rusland. Generaal Balbo op de vlucht. Generaal Balbo heeft tijdens een be zoek aan Split een toespraak gehouden voor de leden der Italiaansche kolonie, die na afloop luidruchtige ovaties brach ten op Balbo, Mussolini en de vereeniging van Dalmatië met Italië. Er vormde zich op straat een oploopje van voorbijgan gers, die een tegendemonstratie op touw zetten tegen Italië. Balbo zag zich ge noodzaakt, ijlings te vluchten naar zijn jacht in de haven. Het diner, dat te zij ner eere zou worden gegeven, is niet doorgegaan. Het gebouw, waar Balbo heeft gesproken, en het Italiaansche con sulaat werden herhaaldelijk door demon stranten bestormd. In Joegoslavische po litieke kringen wordt Balbo's bezoek aan Split en vooral de houding van de Ita liaansche kolonie zeer ontactisch ge noemd. Duitschlands buitenlandsche handel onder staatscontrole. Thans zijn afgekondigd de nieuwe maatregelen betreffende den buitenland- sohen handel van Duitschland. Het plan Schacht is in hoofdzaak een concentratie, unificatie, codificatie, sys tematiseering, alsook uitbreiding van de tot dusver reeds getroffen maatregelen op het gebied van de regeling van den im port en de huishouding met deviezen door den staat. Het raakt derhalve in de eerste plaats den invoer van grondstoffen en halffabrikaten. De staat heeft thans een werktuig in de hand, waardoor 'hij den 'heelen invoer en de toewijzing van deviezen voor den invoer, onverschillig voor welke soort wa ren, onder zijn controle 'krijgt. Met deze nieuwe algemeene regeling als werktuig kan de regeering den import en indirect daardoor ook den export aan passen aan de tegenwoordige Duitsche behoeften. Zij keert daarbij: aan de oude beginselen van de handelspolitiek '(meest- begunstiging e.d.) voor goed den rug toe. Men heeft hier te doen met een uit breiding van de „Planwirtschaft" van den staat op het heele gebied van den buiten- landschen 'handel. Te verwachten is, dat de nieuwe maat regelen zich allereerst zullen laten ge voelen op het gebied van de consumptie- vetten en oliehoudende voedeimiddelen, waaraan behoefte bestaat. Geen animo voor het debat te Genève. Het bureau van de 15e volkenbonds vergadering heeft gisteren moeten vast stellen dat nog geen enkele spreker voor de algemeene beschouwingen is inge schreven. Menigeen gelooft dat zij dit jaar geheel achterwege zullen blijven. Men geeft de voorkeur aan vertrouwelijke besprekingen over de voornaamste kwesties tusschen de aanwezige staatslieden. Het bureau der volkenbondsvergadering heeft 'besloten, den gedelegeerden nog tot Donderdagavond gelegenheid te laten, zich voor het woord aan te melden. In dien er dan geen sprekers zijn ingeschre ven, zullen de algemeene beschouwingen geheel vervallen, Gistermorgen is het bureau gekozen. Twee Nederlandsche gedelegeerden wer den tot ondervoorzitter benoemd, n.l. Mr Limburg is opnieuw geworden ondervoor zitter van de eerste commissie en Mr. van Lanschot ondervoorzitter van de tweede commissie. Bureau der ontwapeningsconferentie. Na raadpleging van een aantal delega ties der Volkenbondsvergadering heeft Henderson definitief besloten, dat het bu reau der 'Ontwapeningsconferentie eerst in November zal bijeenkomen. Henderson hoopt, dat de diplomatieke onderhandelingen over het Oostelijk Lo- carnopact dan zulk een voortgang ge maakt zullen hebben, dat een nieuwe grondslag voor de voortzetting der ont wapeningsbesprekingen zal zijn gelegd. Intusschen zal de commissie voor de wapenfabricage en wapenhandel reeds in October weer bijeenkomen, vooral op aan dringen van de Amerikaansche regeering die verwees naar de jongste onthullingen uit de Vereenigde Staten met betrekking tot de wapenfabricage. Het conflict in de Belgische mijnindustrie. Maandag en Dinsdag hebben de minis ters van Arbeid en Economische 'Zaken, Van Isacker en Van 'Cauwelaert, met ei kaar, in het bijzijn van sommige hooge ambtenaren, over den toestand geconfe reerd. Een kabinetsraad wordt Woensdag gehouden onder voorzitterschap van minister-president de Broqueville. Als eerste middel tot beperking van de wer keloosheid blijkt thans zeer ernstig aan de verplichte afdanking van een groot aantal ongehuwde vreemde arbeiders, die in de Belgische mijnen werkzaam zijn, te worden gedacht. Dit zou toelaten de werk uren van de 'Belgische arbeiders met 12 16 uur per week.de vermeerderen en bijgevolg ook aan deze arbeiders een 'hoo- ger weekloon te verzekeren. Er loopen geruchten, dat de Koning van België zijn bemiddeling in het drei gend conflict zal aanbieden. Storm en watersnood in Zwitserland. Eerst thans is het mogelijk geweest, de schade die het noodweer en het hooge water der rivieren Zondagavond in Zwit serland hebben aangericht, geheel te over zien. Gebleken is, dat deze schade in de millioenen Zwitsersche francs loopt. Het geteisterde gebied strekt zich over geheel Midden- en Oost-Zwitserland uit. Op tal van plaatsen zijn bruggen weggesleurd en wegen vernield. Het herstelwerk wordt in hoofdzaak door werkloozen verricht. Korte Berichten. i D'e minister van oorlog heeft in ver band met de uitHteiding van de spinale kinderverlamming in verschillende dee len van Denemarken besloten de herfst- legeroefeningen af te gelasten. Het aantal lijders aan de ziekte in het geheele land bedroeg de laatste dagen 700. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gistermorgen van zijn zevende reis naar Zuid-Amerika teruggekeerd en om 10.42 uur vlot te Friedrichshafen geland. i Het Fransche tankschip „Dunker1- que", nummer 597, dat 2000 liter stook olie aan boord had, is een prooi der vlammen geworden in zee op enkele mij len van den vuurtoren Westhinder. De bemanning van het schip werd ge red door het Italiaansche stoomschip „San Pedro" en te Amsterdam aan land gezet. De gezondheid van den president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, dr Maserykgeeft ernstige reden tot be zorgdheid. Sluitingszitting Staten-Generaal. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Ge neraal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September a.s. des namiddags te drie uur. De minister van Binnenlandsche Za ken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergadering der Sta ten-Generaal teneinde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ge durende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1934, benoemd de beer mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Poging om huurprijzen te drukken. Naar de „Tel." verneemt is aan de ge meentebesturen om advies gezonden, een onlwerp-regeling van de regeering, vol gens welke tweede hypotheek, groot ten hoogste 30 pet. van de bouwkosten, aan eigenbouwers kan worden verstrekt, onder garantie van rijk en gemeente, mits de buren in overleg met rijk en gemeente worden vastgesteld en gehandhaafd. De bedoeling is dat bij verliezen rijk en ge meente elk de helft zullen dragen. Over het rente-type is tusschen So ciale Zaken en Financiën nog overleg gaande. Winkelsluitingswet. In een circulaire vestigt de minister van Economische Zaken er de aandacht van de gemeentebesturen op, dat de in sommige gemeenten bestaande opvatting, als zoude art. 4 der Wijzigingswet een één geheel vormende regeling betreffen in dien zin. dat het resultaat van het hoo- ren van de belanghebbenden, betrokken bij de ééne groep van winkels, ook betee- kenis heeft voor hetgeen ten aanzien van een andere groep zal worden beslist, hem niet juist voorkomt. Uit de gegevens, den minister toe te zenden, zal dan ook zooveel mogelijk de stemmenverhouding ten aanzien van ieder bedrijf moeten blijken. Nogmaals wordt hierbij in berinnering gebracht, dat het niet voldoende is in dien de meerderheid der gehoorde win keliers zich voorstander van de betref fende regeling toont, doch dat voor toe passing daarvan een beteekenende meer derheid uit de betrokken bran che vereischt is. Verkoop aardappelen oogst 1933. De beer Vervoorn beeft aan den Mi nister van Economische Zaken de volgen de vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat een groot aantal landbouwers, die in 1933 en in 1934 aardappelen van den oogst 1933 hebben verkocht, nog niet hebben ontvangen het bedrag, hetwelk bij den verkoop op de koopsom werd ingehouden, ingevolge de daarvoor gegeven voor schriften? Weet de Minister, dat tengevolge der niet tijdige uitbetaling van deze bedra gen, een groet aantal landbouwers in fi- nancieele moeilijkheden komen en althans daardoor groote schade lijden." Wil de Minister bevorderen, dat de uit betalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschieden ingevolge de door Zijn Excel lentie daarvoor gegeven voorschriften? Almelo's salarissen nog te hoog. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan het ge meentebestuur van Almelo, waarin ge zegd wordt, dat de loonen en salarissen van bet gemeentepersoneel, ondanks de pas ingevoerde verlaging nog steeds te boog zijn in vergelijking met de rijksrege ling. D'e minister geeft vele voorbeelden waaruit die ongelijkheid blijkt, en geeft te kennen, dat het salaris van tal vau functionarissen in gemeentedienst aan zienlijk verlaagd zal moeten worden. Er worden voor enkele ambten verschillen genoemd van f 200 tot meer dan f 600. Vóór 15 September a.s. verwacht de minister reeds van B. en W. te hooren, of zij bereid zijn overeenkomstig zijn wenschen te handelen. Communistische optochten naar Den Haag. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een tele gram aan den voorzitter van den Minis terraad gericht, waarin nogmaals met den meesten nadruk verzocht wordt, naar aanleiding van een oproep in „De Tri bune" tot bet houden van revolutionnaire optochten naar Den Haag op den dag der opening der Staten-Generaal, om de Communistische Partij Holland en „De Tribune" te verbieden en in elk geval maatregelen te treffen, dat deze optoch ten verhinderd worden. WIJZIGING DRANKWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de artikelen 1, 9, 10, 12, 27, 32, 36, 37 en 56 der drankwet, gewijzigd bij de wet van 29 Maart 1933. Aan de memorie van toelichting wordt Binnenland. Naar lagere huurprijzen De verkoop van de aardappelen oogst '33. Buitenland. Storm en hoog water in Zwitserland. Rusland in den Volkenbond. De ramp van de „Morro Castle". De stakingstoestand in Amerika meer ge spannen. Duitschlands handel onder staatscontrole. Neem die zenuwprikkoling weg en na 'n kwartier... Weg is ook da pijn I Dat wonder voltrekken 1 of 2 Volgortz rêcgpt van Apothokor Dumonir ontleend, dat, terwijl do mogelijkheid niet is uitgesloten, dat genoemde wet in de naaste toekomst nog wijzigingen zal moe ten ondergaan, er titans twee punten zijn, die urgent moeten worden geacht en reeds dadelijk herziening behoeven. Hier toe strekt dit wetsontwerp. Wat het eerste punt betreft, vervat in artikel 1, heeft de rechtbank te Amster dam zich in haar op 25 October 1932 ge wezen vonnis op het standpunt gesteld, dat de samenhang tusschen artikel 39, lid 1, onder a, artikel 44, lid 1, onder 7, en artikel 50, lid 1, onder 1, der Drank wet verbiedt, dat een vergunninghouder in zijn vergunningslocaliteit zwak-alcoho- lische dranken anders dan voor eigen rekening verkoopt. Met deze uitspraak heeft ons hoogste rechtscollege (arrest van 10 Maart 1933) zich kunnen vereenigen. Naar de mee ning van den Hoogen Raad omvat de ver gunning niet het z.g. verlof A; zij brengt slechts mede, dat een vergunninghouder zonder een verlof A zwak-alcoholische dranken mag verkoopen. En daar dus de vergunning niet strekt tot den verkoop van die dranken, rust volgens den Hoo gen Raad op dien vergunninghouder, an ders dan op den houder van een verlof A, ook niet de verplichting, den verkoop van zwak-alcoholische dranken op zijn naam en voor zijn rekening te doen uit oefenen. Door deze uitspraak kan één der be langrijke doeleinden van de Drankwet, n.l. het tegengaan van de z.g.n. verpach tingen, niet ten volle tot gelding komen en bestaat de zekerheid, dat de toestan den, waaraan de wetgever in 1931 een einde heeft willen maken, herleven, zij het ten deele. Daarom is het aanbevelens waardig de Drankwet zoodanig te wijzi gen, dat buiten twijfel wordt gesteld, dat ook degene, die op grond van het bezit van een vergunning het verlofsbedrijf uit oefent, gehouden is, dat bedrijf uit sluitend op zijn naam en voor zijn reke ning uit te oefenen. De wijzigingen, in artikel 1 voorgesteld, hebben de strek king, dien twijfel uit te stuiten. Hierbij bedoelt een overgangsbepaling aan ver pachters en pachters de gelegenheid te geven, hun verbintenissen zonder over haasting te liquideeren. (Zekere bepaling vindt met betrekking tot den vergunning houder, die bij het in werking treden van deze wet anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn rekening door een vervanger laat verkoopen, slechts toe passing na 1 Juli 1936). Wat aangaat het tweede urgente punt, nu de geldelijke nood heeft gedwongen tot opheffing der gezondheidscommissies, kunnen de artikelen 9, 10 en 56 der Drankwet, welke nog met het bestaan van die commissies rekening houden, niet ongewijzigd blijven. Het in artikel II voorgestelde strekt er toe, de vereischte wijzigingen aan te brengen. Buurtverkeer Hoedekenskerke-Goes- Middelburg. Naar de „Msb." meldt beeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten eerlang, vermoedelijk nog voor 1 October a.s., buurtverkeer in te voeren op het baan vak Hoedekenskerke-Goes-Middelburg. „Fraude" bij het Burg. Armbestuur van 's-Heer Arendskerke? Naar de Middelb. Crt. meldt, is de ont vanger van dit Burg. Armbestuur, de ■heer J. de J., dezer dagen tot de ontdek king gekomen, dat door hem, geheel te goeder trouw, bepaalde boekingen steeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1