DINSDAQ It SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2ttë Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De Landbouwsteun. Vrij algemeen wordt toegegeven dat de Regeering met haar maatregelen inzake het verleenen van steun aan het land bouwbedrijf op den goeden weg is. Althans in zooverre, dat erkend wordt, dat het voor heel ons volksleven van het allergrootste belang is, dat de Nederland- sche boerenstand voor algeheelen onder gang wordt behoed. Wel wordt als een bezwaar gevoeld, dat door de huidige steunmaatregelen land- en tuinbouw eenzijdig worden be voordeeld, en dat mede als gevolg van die maatregelen de zoozeer gewenschte ver laging van de prijzen der eerste levens behoeften wordt tegengehouden. Terwijl er een streven is de loonen te verlagen, wat vooral ter bevordering van onzen export noodzakelijk moet worden geacht, is een der nevenverschijnselen van den steun aan de landbouwbedrijven, dat de kosten van het levensonderhoud wor den gestabiliseerd. Hier werken ook andere factoren. D'e hooge belastingen, mede een gevolg van de noodzakelijke maatregelen in verband met de heerschende werkloosheid, hebben eveneens de daling der kosten van het levensonderhoud geremd. En wanneer de landbouwsteun niet tot stand was gekomen met als gevolg, dat een zeer groot deel van het landbouwbedrijf zou zijn geruïneerd, dan zouden de kosten voor de werkloozen- ondersteuning dermate zijn gestegen, dat de gevolgen daarvan zich ook zouden af- teekenen in de prijzen der eerste levens behoeften. Het hier genoemde bezwaar is echter niet het voornaamste. Zonder steun, het wordt vrij algemeen erkend, zou de toestand nog veel erger zijn. Er is dan ook bijna niemand die op intrekking van den steun aandringt. Een andere vraag is echter of het op den duur gewenscht is, dat de aan den landbouw verleende steun bedrijfsgewijze wordt verleend, zoodat daarvan niet alleen de financieel zwakke bedrijven en bedrijf jes profiteeren, maar ook die bedrijven, die het zonder steun zouden kunnen stel len, of die. dank zij den steun, extra win sten maken. Opgemerkt kan worden, dat de bedrijfs steun geen ongewone figuur is. Wanneer contingenteeringsmaatregelen worden ge nomen of van bepaalde artikelen het in voerrecht wordt verhoogd, dan profitee ren daarvan niet alleen degenen, die in moeilijkheden zitten, maar dan profiteert daarvan het geheele bedrijf. Hiermee is echter het bezwaar dat zich, vooral wanneer de bedrijfsuitkomsten iets beter worden, steeds meer doet gevoelen, n.l. dat steun en zelfs tot zeer belangrijke bedragen verleend wordt, daar, waar dit niet strikt noodzakelijk is, niet wegge nomen. Wanneer een werklooze aanklopt om hulp dan wordt eerst een nauwkeurig on derzoek ingesteld, of er soms nog andere inkomsten zijn. Blijkt dit het geval te wezen, dan wordt of de steun vermin derd of geheel ingehouden. En, hoe pijn lijk dit soms mag zijn, met recht. Het te verdeelen bedrag is niet zoo groot, dat er maar op los gegeven kan worden. Maar des te pijnlijker is het dan ook, wanneer welvarende landbouwers of fi nancieel krachtige bedrijven zonder eenig bezwaar de hun krachtens de geldende regelen toekomende steunbedragen incas- seeren. Dat behoorde op een of andere manier voorkomen te worden. Wij erkennen, dat het niet gemakkelijk is een doeltreffende regeling te maken. Maar onmogelijk is het toch ook niet. De steun zal vooralsnog moeten blijven. Maar een andere regeling schijnt ons niet minder noodzakeijk. DE ONDERGANG DER „MORRO CASTLE". Brandstichting' de oorzaak In de stampvolle zaal der New-York- sche douane-autoriteiten is het onderzoek der federale autoriteiten naar de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle" be gonnen. _De eerste getuige, de waarnemende ka pitein Warms, ver'klaardde, dat de kapi tein Wilmott Vrijdagavond plotseling aan een acu'te storing in de spijsvertering is overleden. Bij het vertrek was Wilmott geheel gezond geweest. Warms verklaarde verder te vermoeden, dat brandstichting de oorzaak van de ramp is geweest. Hij grondde dit vermoe den op het feit, dat op de vorige reis ook reeds een poging tot brandstichting is ge daan. Hij was te 2.45 des nachts op de hoog te gesteld van den brand. Nog vóór drie uur beeft Warms groot alarm laten slaan. De manschappen werden aan dek geroe pen en de Stewards en salonwachts kregen opdracht de passagiers te wekken. Warms verklaarde, dat de oorzaak niet kan gelegen zijn in het inslaan van den bliksem. Hij gelooft, dat iemand iets in het kabelhuis heeft neergelegd, dat brand de en lang heeft liggen smeulen. Ten slotte zeide Warms nog dat som mige passagiers hun hutten niet wilden verlaten toen er alarm was gemaakt. „Br geloof dat er vele dronken lieden waren. Ik deed wat ik kon." Zes of zeven jonge vrouwen had men laat op den avond vóór de ramp volkomen dronken naar haar hutten moeten brengen. Volgens een bericht in de Daily Tele graph is het bij' het reddingswerk aan boord toch niet zoo geheel in orde ge weest als aanvankelijk was gemeld. Tal van schepelingen hadden zich in booten gered terwijl zij de passagiers aan hun lot hadden overgelaten. Zelfs zijn er lieden van de kustbewa'kingsdienst van New Jersey die niet meer of minder verklaar den dan dat deze schipbreuk, wat de hou ding van de bemanning betreft, behoort tot de lafhartigste waarvan de geschie denis der zee gewaagt. Een aantal red dingbooten bereikte de kust; de booten waren slechts gedeeltelijk gevuld en in enkele bevonden zich slechts een paar personen. Een boot was er, waarin maar vier menschen van de bemanning gezeten waren en niet een enkele passagier. Het waren twee Cubanen en twee Japanners. Al deze booten moeten gevaren zijn door water, waar nog drenkelingen spartelden. Een der officieren erkende, dat er wei nig werkelijke discipline onder de beman ning was, doch er 'kan onder dergelijke omstandigheden geen georganiseerde dis cipline zijn, zeide hij. De matroos Arthur Bagley heeft aan de „New York Evening Post" verklaard, ■dat naar zijn overtuiging de brand is ver oorzaakt door dronken passagiers, die brandende cigaretten in papiermanden wierpen. Een andere matroos en ik, al dus Bagley, poogden deze passagiers te verwijderen, maar zij1 verzetten zich en gingen den steward halen. Toen ze terug kwamen brandde het tapijt reeds. Freeman, een officier, meende dat de brand met opzet werd verbreid. Een ciga- ret zou hem niet hebben kunnen veroor zaken. Vele overlevenden lagen langer dan vijf uur in het water voor zij opgepikt wer den. Hartroerende tooneelen speelden zich af op het schip, dat een goedkoope vacan- tietrip maakte. (Heele gezinnen sprongen tegelijk in het waterde leden er van zagen elkaar niet meer terug. Het schijnt vast te staan dat de pas sagiers draalden met in de reddingbooten plaats te nemen, daar zij meenden dat het vuur bedwongen kon worden. Deze scheepsbrand behoort tot de meest tragische rampen die de Amerikaansche koopvaardijvloot getroffen heeft. Volgens de jongste berichten zijn er nu 77 dooden 'geïdentificeerd. Vermist wer den toen nog 29 passagiers en 31 leden der bemanning. De Volkenbondsvergadering geopend. Over de rede, welke Benesj gisteren bij de opening van de Volkenbondsvergade ring gehouden heeft, wordt gemeld, dat spreker zich allereerst bezig hield met de verwijten, die thans weer tot den Volkenbond worden g e r i c h t, in welk verband hij noemde het horten der Ontwapenings conferentie, het uittreden van Duitsch- land en Japan, de oorlog in den Chaco, het Chineesch-Japansche en het Japansch -Russische conflict, benevens het misluk ken van de Economische Conferentie te Londen. Tegenover deze passiva van hel Vol- kenbondswerk stelde Benesj de activa. In dit verband noemde hij de onbetwistbare toenadering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot den Volkenbond, en vooral het te verwachten toetreden van Sovjet-Rusland. Tot de successen van den Bond rekent Benesj verder, behalve het bijleggen van het Leticia-conflict tusschen Peru en Co lumbia, vooral het voorbereidend werk voor het Saar-plebisciet. Een succes is verder bereikt door de stappen der drie groote mogendheden ten gunste van de onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Ook de plannen inzake het Oost-Loearno Pact vormen een stap.-die de vrede thans beveiligen en versterken. Ik weet, aldus Benesj, dat men in ze kere kringen van tijd tot tijd vreest, dat een oorlog zou kunnen uitbreken. Men ge looft zelfs, dat de oorlog door de geheele atmosfeer 'direct dreigend is. Ondanks de duistere schaduwen echter, gelooft Spr., dat de toestand van den Volkenbond niet moet worden beschouwd als ontmoedi gend. In ieder geval moet men weten, dat het lot van den Bond in handen der leden ligt. Rusland wordt toegelaten tot den Volkenbond. Gemeld wordt, dat de Volkenbonds raad unaniem ten gunste van Ruslands toelating tot den Volkenbond heeft beslist. Rusland zal een permanenten zetel in den Raad krijgen. Deze beslissing is genomen in een geheime raadsvergadering. Argen tinië en Portugal onthielden zich van de stemming. Beek heeft verklaard dat Polen zelfs ten gunste van de toekenning van een permanenten raadszetel aan Sovjet-Rus land stemmen zal in het vertrouwen, dat Polen bij een latere reorganisatie van den Volkenbond eveneens een permanenten zetel zal verkrijgen. De vijftiende Volkenbondsvergadering is druk bezocht. Behalve Duitschland en Japan, die reeds hun uittreden uit den Volkenbond hebben aangekondigd, heb ben alleen Honduras en Salvador zich van het zenden van een vertegenwoordiger onthouden, zoodat 53 van de 57 volken bondsstaten aanwezig zijn. 'Onder de aanwezigen bevinden zich niet minder dan 21 minister-presidenten en ministers van buitenlandsche zaken. Tot voorzitter van de Volkenbondsver gadering werd de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Sandler gekozen, zoodat nu voor het eerst een socialist het voorzitterschap van de Volkenbondsver gadering bekleedt. Ten aanzien van de houding, van de Nederlandsche delegatie bij' de a.s. stem ming over de toelating van Sowjet-Rus land tot lid van den Volkenbond, meldt het H'dbld., dat hieromtrent de toestand nog dezelfde is als vorige week. De Ne derlandsche delegatie zal zeker niet voor toelating van Sovjet-Rusland stemmen, doch of de Nederlandsche regeering tegen zal stemmen, dan wel zich van stemming zal onthouden zal van den loop der ge beurtenissen te Genève afhangen. Verplichte werkdienst in Duitschland. Hitier heeft te Neurenberg in een toe spraak aangekondigd, dat de vrijwillige werkdienst weldra zou worden veranderd in een verplichten werkdienst. Verplichte werkdienst was reeds geruimen tijd een desideratum in het nieuwe Duitschland. Dit beteekent, dat alle jonge menschen een jaar in den werkdienst zullen hebben te dienen, maar 'alleen in zooverre zij' licha melijk, geestelijk en ook moreel daarvoor geschikt moeten worden geacht. Politieke verdachten, jongelieden van slecht gedrag, geestelijk achterlijken en lichamelijk zwakken worden geweerd (Jo den ook). De mannen in den werkdienst leeren niet alleen graven en wegen aanleggen in organisch verband, maar zij krijgen naast dezen ook voor een militair nuttigen ar beid, eenige uren per dag onderwijs in de z.g. „Wehrsport". Deze voorschool of recrutendepot, thans tellend ongeveer 250.000 man, zal na de verplichtwolding van den A.D. de heele lichting 1935, te schatten op ongeveer 400.000 man, kunnen omvatten. Korte Berichten. Op 31 Augustus bedroeg het aantal bij de arbeidsbeurzen en offichde bu reaux in Duitschland ingeschreven werk- loozen 2.400.000 of 28.000 minder dan op 31 Juli. De industrie heeft 40.000 werk- loozen kunnen opnemen, in den land bouw waren echter door het eindigen van de oogstcampagne 12.000 hulpkrach ten weer ontslagen. Naar het D.N.B. meldt hebben 211 extra treinen 770.000 personen in de vijf congresdagen naar Neurenberg vervoerd. 112 extra-treinen zijn Zondagavond al weer vertrokken. Het aantal deelnemers dat per auto», fiets of zelfs te voet naar Neurenberg is gekomen mag veilig op 300.000 geschat worden, zoodat meer dan één miljoen deelnemers en toeschouwers het Congres hebben bezocht. De oppositie in Frankrijk tegen Ché- ron neemt dermate toe, dat een aftreden van dezen minister of kabinetscrisis het gevolg zou kunnen zijn. Op den laatsten dag van den groo- ten N.S.D.A.P.-partijdag te Neurenberg nam de Rijksweer voor het eerst deel aan het machtsvertoon met manoeuvres en parades. Hitier sloot daarna den partij dag met een groote rede, waarin hij voor namelijk sprak over het verschil tussohen het n.ationaal-socialisme en het oude partijwezen. Het voorstel van de D'eenscho regee ring tot saneering van den landbouw is door het Landsting, de Deensche Eerste Kamer, verworpen. De ziekte- en sterftegevallen onder de troepen te Mamaia bij Constantsa zijn gebleken geen choleragevallen te zijn. Wat het wel is weet men nog niet. Van de 40 aangetaste soldaten zijn er reeds acht overleden. Thans hebben ook de christelijke mijlnwerkersbonden in België besloten, den arbeid op 17 dezer te staken, wan neer de aangekondigde loonsverlaging niet wordt ingetrokken. Henderson heeft verklaard, dat de ontwapeningsconferentie zeker niet voor November zou worden voortgezet. Geruchten omtrent Prinses Juliana. Het hardnekkig gerucht liep gisteren, dat nu de Koningin en de Prinses zijn teruggekeerd, vandaag de verloving van Prinses Juliana zou worden bekend ge maakt. Deze geruchten missen echter ei ken redelijken grond. Men ga niet af op een los gerucht, maar wachte geduldig het vermoedelijk niet heel ver meer gelegen tijdstip af, waarop ons volk offi cieel het heugelijk nieuws wordt mede gedeeld. In elk geval moet mededeeling eener eventueele verloving het eerst aan de Volksvertegenwoordiging geschieden. Opheffing van het Vooroefenings instituut 7 In een te Zuidlaren op den landdag van de Liberale Staatspartij gehouden rede, legde Mr W. C. Wendelaar o.a. den na druk op den wensch tot handhaving van het instituut van den Vrij willigen Land storm. Bij informatie bleek aan de Telegr., dat er geen voornemens bij de regeering zijn tot opheffing van den Landstorm. Echter zou wel, in verband er mede, een belang rijk voorstel te verwachten zijn van den minister van Defensie in de de volgende week in te dienen begrooting van zijn departement. Dit voorstel zal, naar 'het blad vernam, behelzen de opheffing van het Vooroefe ningsinstituut bij den Landstorm, waar mede een bezuiniging van ongeveer een millioen gulden verkregen zal worden. Zooals men weet, worden bij1 het Voor oefeningsinstituut aanstaande dienstplich tigen opgeleid, welke opleiding voor de be trokkenen eenige voordeelen inhoudt voor het verblijf in den werkelijken dienst. De minister deelt nu, blijkens het te verwach ten voorstel de meening, uitgesproken in het rapport der Commissie-Idenburg, dat 'het naast elkander handhaven van twee opleidingsinstituten, n.l. die in het leger zelf en bij 'het Vooroefeningsinstituut, welke instituten beide infanterie-soldaten vormen, niet economisch geacht kan wor den. Men zou voorts over de resultaten van het V.O.-instituut niet tevreden zijn. Een belangrijk voordeel wordt het boven dien geacht, dat na verdwijning van het V.O.-instituut de dagelijksche sterkte bij ■de infanteriekorpsen grooter wordt, waar door dan voor gevallen, waarin zulks noodig mocht zijn, dus over een talrijker aantal in aetieven dienst zijnde man schappen beschikt kan worden. Gevolg van de opheffing van het V.O. zal uiteraard zijn een overcompleet aan hooger- en lager personeel, dat thans bij de opleiding werkzaam is, Een gedeelte daarvan zou waarschijnlijk op wachtgeld gesteld moeten worden. De maatregel geeft een bezuiniging, geschat op f 958.000 of dus bijna een millioen 's jaars. Deze be zuiniging heeft dus niet het nadeel dat zij de weermacht in haar sterkte zou schaden. Versterking is eerder het gevolg. Genua-expres. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland meldt ons, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 14 September a.s. van Genua vertrekkende motorschip Marnix van St. Aldegonde, Donderdagmorgen 13 Sept. om 8 u. 55 van Den Haag (S.S.) zal ver trekken. Vertrek Utrecht '(G.S.) 9 u. 58, Arn hem 10 u. 54, Nijmegen 11 u. 31. Vertrek van aanslui'tenden trein naar Utrecht van Amsterdam '(G.S. 8 u. 23, van Amsterdam (W.P.) 8 u. 47. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 8 u. 34. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7 u. 31. De spelling-Marchant. In de Zaterdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van den Nederlandschen Journalisten Kring is opnieuw de spel- ling-quaestie behandeld, in verband met het feit, dat, sinds de vorige uitspraak van het Kringbestuur, een gewijzigd plan- Marchant bij heit onderwijs is ingevoerd. Het bestuur zag geen reden, zijn vroegere besluiten te 'herzien en bevestigde daar om de toen gedane uitspraak, dat het zijnerzijds op dit oogenblik geen aanlei ding vindt, zich voor of tegen de nieuwe spelling uit te spreken en dat, wat de invoering bij de pers betreft, daarom trent bij elk blad afzonderlijk door de leiding dient te worden beslist. Weer een nieuwe omroeporganisatie. Naar gemeld wordt, heeft te Amster dam de oprichting plaats gehad van de „Socialistische Arbeiders Radio-organi satie", kortweg S. A. R. O. genoemd. Het initiatief hiertoe werd genomen door enkele van de zoogenaamde Vara- j actie-comité's, die indertijd zijn opgericht Binnenland. Ernstige vergiftigingsverschijnselen te Den Bommel. Opheffing van 't Vooroefenings-instituut Een wandelhoofd te Vlissingen Buitenland. De scheepsramp met de „Morro Castle". De Volkenbondsvergadering geopend. 'Ruslands 'toelating tot den Volkenbond zeker. De kerkstrijd in Duitschland. als protest tegen het ontslag van den heer Zwertbroek als secretaris van de V.A.R.A. De nieuwe omroepvereeniging telt reeds een aantal afdeelingen, ver spreid over het land. Na het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring op de statuten, zal een verzoek om toewijzing van zendtijd worden ingediend. „Nederlandsch fabrikaat" en de „Oranje trein". In verband met van verschillende zij den gestelde vragen en opmerkingen, deelt het bestuur van de vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" mede, dat niet het minste verband of samenwerking bestaat tusschen de vereeniging „Nederiandsch Fabrikaat" en de organisatoren van den '„Oranjetrein". 'Goedkoope trein. Zooals in dit nummer wordt geannonceerd, zal op Dinsdag 18 Sept., den 'dag van de ope ning der Staten-Generaal, weer een goed koope trein rijden van de Zeeuwsche sta tions naar Rotterdam, Den Haag en Am sterdam. Met ingang van 16 September is be noemd tot rijksveldwachter-brigadier ter standplaats Goes, de heer G. M. Fokker, thans als zoodanig te Heerlen. De laatste trip met de Prov. boot bracht Maandag 92 passagiers naar Zie- rikzee. Ongeveer 2000 passagiers brach ten de extra Prov. booten gedurende de maanden Juli, Augustus en een gedeelte van September naar Zierikzee. i Ook te Renesse heeft de hagelbui van Zaterdagavond groote schade aange richt. Fruitkassen, glazen dakvensters en vensterruiten werden ©en gemakkelijke prooi van de ongekend groote hagelstee- nen. Vlissingen. G. K. W. O. Het program ma voor het a.s. winterseizoen der G. K. W. O. is als volgt samengesteld: Op 25 en 26 September a.s. openingsavond. Hier voor is geëngageerd de familie Stotijn (sopraan, harp, hobo) en piano'. Mevr. van Dö'orn van Lokeren Campagne te Souburg. 18 October, lezing van Prof. Dr Joh. de Groot van Groningen. In Novem ber een filmavond; 16 en 17 Januari de clamatie-avond; 27 en 27 Februari sport avond; 21 Maart lezing Dr F. A. den Boeft en 1 en 2 Mei familieavond. Het bunkerstation. Van het bunkerstation der S. H. V. aan de buitenhaven alhier wordt een steeds drukker gebruik gemaakt. Tot op heden zijn dit jaar reeds meer schepen om te bunkeren binnengekomen dan in 1933 over het geheele jaar. Goes. Woensdag a.s., 's avonds om acht uur, hoopt de harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven het laatste con cert in dit seizoen op de Groote Markt alhier. Het programma vermeldt: 1. „Le Roi des Airs", marsch, Jean Lonys. 2. „Tancred", ouverture de i'opera Rossini. 3. „Valse Interrompue", Légende L. Montagne. 4. „Avondlied". Fr. Abt, arr. C. G. Govaarts. 5. „De Blijde Bood schap", fantaisie', J. Oostelaar. Pauze. 6. „Hosanna's 9e Lustrum", marsch, G. G. Govaarts. 7. „Feest-Ouverture", J. G. Anderson. 8. „Blanchette", fantaisie, Aug. Tack. 9. „Adagio" van Weber, arr. G. G. Govaarts. 10. „Fantaisie Romanfjique", Légende, L. Montagne. 11. „Flying Eagle" marsch, Blankenburg. Kapelle. Door de bezoekers op de ge houden tentoonstelling alhier kon worden uitgemaakt, welke dahlia men de mooiste vond. Uitgemaakt werd dat Miss Belgium de mooiste was. Velen onzer lezers zullen wel be nieuwd zijn naar het aantal K.G. appels van de opgebouwde toren van Kapelle-, welke stond op de gehouden fruit, groen ten- en bloemententoonstelling.Men kon raden voor 10 cent naar het aantal kilo's hieraan verbruikt. Door 504 personen is er naar geraden. Het aantal kilo's be droeg 341.5. Dhr J. Waterman van Waar de had 342 K.G. geraden. Deze was dus de winnaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1