Zoo'n erge Hoofdpijn? MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2h8 De terugkeer van H. M. de Koningin en Prinses Juliana Een geestdriftige ontvangst Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontlön 30 cent per regel. Ingezonden mededeollngcn 00 cont por regel. Kleine Advortontitin Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hedenmorgen vroeg zijn H. M. de Ko- ningin en H. K. H. Prinses Juliana van hun reis naar Noorwegen in ons land ieruggekeerd. Vroeger dan werd verwacht arriveer de de „Tabinta" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", aan boord van welk schip de 'thuisreis werd gemaakt, te IJmuiden. Te kwart voor vier reeds voer het schip deze haven binnen. Behalve het personeel, dat op dit tijd stip dienst deed, was niemand op de sluis als belangstellende aanwezig. Om half vijf was de Tabinta geschut en daarna voer 'het schip langzaam naar Amsterdam. Te ruim 9 uur arriveerde de Tabinta voor het emplacement van de Stoomvaart Mij. Nederland. Nader werd nog gemeld: In een waas van damp lag hedenmor gen vroeg het IJ, toen wij' de „Tabinta" het motorschip van de Stoomvaart-Mij. „Nederland", tegemoet voeren, hetwelk Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uit Oslo naar het Va derland terug bracht. Tegen 8 uur werden flauw de contou ren van het zeeschip zichbaar. Langzaam voer het schip op, omdat pas om even over acht de brug geopend kon worden. Aan de Hembrug stonden steeds men- schen om het schip te begroeten. Aan de grens van de gemeente nam de haven dienst de taak van den havenmeester van IJmuiden over om het vaarwater vrij1 te houden. Toen eenmaal de Hembrug was geopend, werd het ondanks het vroege morgenuur reeds levendiger op het water. Bij de Petroleumhaven kwam de gepa- voiseerde „Prins Hendrik" van de Alk maar Pakket het zeeschip tegemoet. Naar schatting waren meer dan 1000 menschen aan boord, hoofdzakelijk leden van Chr. Oranjevereenigingen. De muziek van het Ghr. Politie-muziekgezelschap zette het „Wilhelmus" in dat door allen krachtig werd meegezongen. Hare Ma jesteit vergezeld van de Prinses ver scheen toen aan dek en nam al wuiven de de hulde in ontvangst. Eenige oogen- blikken later verscheen Hare Majesteit, die geheel in het wit gekleed was, op de brug, om ook van de „Alkmaar", even eens bezet met een groot aantal passa giers, de huldebetuigingen te ontvangen. Hoe meer de stad werd genaderd, hoe drukker het werd met motorbooten, en Ook langs den wal stond veel publiek, dat met zakdoeken wuifde. Intusschen voeren de „Prins Hendrik" en „De Alkmaar" een tijdlang op met de „Tabinta". Geestdriftig werd aan boord gewuifd, terwijl Oranjeliederen werden gezongen. Voor het Gentraal-station brachten de jongens van de Pollux in hun sloepen hun hulde aan Koningin en Prinses. Om negen uur arriveerde de Tabinta bij de etablissementen van de Stoomvaart- Mij. „Nederland" aan de Javakade. Ter wijl 't schip werd vastgemaakt stond Hare Majesteit wuivende op de brug, als ant woord op de hartelijke toejuichingen Haar en de Prinses gebracht. Op de Javakade waren ter begroeting aanwezig de burgemeester Dr W. de Vlugt en de hoofdcommissaris van politie de heer H. J. Versteeg. Toen de verbinding met den wal was tot stand gebracht, verlieten de vorstelijke personen het schip, nadat zij' afscheid hadden genomen van den gezagvoerder den heer B. Janse. Nadat H. M. zich enkele oogenblikken had onderhouden met den burgemeester, schreed zij' door de loods naar buiten, waar een daverend hoera opsteeg van de velen die zich daar hadden verzameld. Het „Wilhelmus" klonk op', terwijl de auto werd bestegen om de reis naar Den Haag verder voort te zetten. Overal langs de Handelskade en de Prins Hendrikkade stonden groote groepen menschen die de Landsvrouwe en Haar dochter toejuich ten. Het was een hartelijke ontvangst ge weest bij de aankomst van Koningin en Prinses te Amsterdam op haar doorreis naar de Residentie. Op de doorreis in Haarlem werden H. M. de Koningin en Prinses Juliana op den Wagenweg door zusters van het Dia- conessenhuis en „Bethesda Sarepta" bloemen aangeboden. Hare Majesteit bedankte voor deze aardige attentie. Hoewel het uur van aankomst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana te Den Haag niet bekend ge maakt was, hadden velen zich hedenmor gen naar het Paleis Huis ten Bosch be geven om de vorstelijke personen een wel kom in de residentie toe te roepen. Om kwart over elf kwam de Koningin met Prinses Juliana voor het Paleis aan. Zij hadden de reis van Amsterdam per auto gemaakt. Hartelijk werden de Ko ningin en de Prinses door het publiek begroet. Minzaam dankten de vorstelijke per sonen voor de begroeting door het pu bliek. Ook in de vestibule wuifden zij de menschen nogmaals toe. PASSAGIERSSCHIP IN VLAMMEN. Bijna 200 dooden. Aan boord van het passagiersschip „Morro Gastle" is brand uitgebroken. Het heeft een S.O.S. uitgezonden op het oogenbli'k, dat het 20 mijlen ten zuiden van het lichtschip Scotland was. De „Morro Gastle" had een équipage van 240 man. Er waren 318 passagiers aan boord. Het schip werd Zaterdag na een tocht van zeven dagen naar Havanna te New- York 'terugverwacht. Verschillende schepen zijn het vaartuig te hulp gesneld en hebben schipbreuke lingen gered. In de eerste berichten werd gemeld, dat 'het vuur des nachts door het inslaan van den bliksem in de olietanks, welke zich in het middenschip bevinden, was ont staan. I De leden van de bemanning, die aan wal zijn gezet, zijn van meening, dat het schip niet door den bliksem is getroffen, doch dat in het voorschip brand moet zijn ontstaan. De mannen deelden verder mede, dat de vlammen zich met ongelooflijke snel heid over het schip verspreidden, zoodal de onmiddellijk gealarmeerde bemanning niet meer door de gangen langs de hutten kon gaan, doch zich er toe moest beper ken, de ramen der hutten van het dek uit, in te slaan. Nadere berichten melden, dat de „Morro Castle" binnen enkele minuten een gloeienden oven gelij'k was, zoodat vele passagiers in zee gesprongen zijn, om zich op deze wijze te redden. Talrijke passagiers moeten in hun hut ten zijn omgekomen, daar de geweldige rookmassa's ontsnapping uit de hutten onmogelijk maakten. De geredden hebben erg van de koude te lijden gehad. Slechts weinige van hen hadden gelegenheid gehad, zich nog «enigszins te kleeden. Een der overlevenden van de „Morro Gastle" verhaalde aan de pers „Wij trachtten het vuur met behulp van de waterpompen te bestrijden, doch alles was vergeefsch. Ik geloof niet, dat aan bakboord iemand zich heeft kunnen red den, omdat de wind de vlammen aan die zijde hevig aanwakkerde. Het schip geleek één vuurzee van voor tot achtersteven. Volgens de 'beschrijvingen van de ge redden zijn de meeste passagiers, ofwel in levenden lijve in hun 'hutten verbrand, of verdronken. Degenen, die door over boord te springen, den vlammen trachtten te ontkomen, verdronken allen. Niemand kon zich bij de stormachtige zee lang boven water houden. Verslag van een vrouwelijke passagier. Een der geredde vrouwelijke passagiers de dochter van een bekenden Cubaan- sohen generaal, verklaarde omtrent de vreeselijke oogenblikken, die zij op het brandende schip had doorgemaakt„Ik ben er zeker van, dat de meeste passa giers levend zijn verbrand, terwijl zij' nog in hun bedden sliepen. Een waarschu- wingssignaal werd niet terstond gegeven. Ik dank mijn leven slechts aan een toe val. Ik sprong, plotseling wakker ge schrikt, van mijn bed naar de deur van mijn hut en rukte haar open. Een hooge vlam sloeg me evenwel 'tegemoet. Ik slaagde er nog in, de deur juist op tijd dicht te gooien en kon me vervolgens met behulp van een matroos door een luik, dat naar het dek voerde, redden. Tege lijk met andere passagiers, klom ik in de eenige bruikbare reddingsboot aan stuur boord. Nadat de boot, die gelukkig zon der ongevallen te water kon worden ge laten, van 'het schip was afgesloten, za gen we nog vreeselijke tooneelen. Uit vele luiken, welke naar 'het dek leidden, staken de vele passagiers, die door de vlammen geheel ingesloten waren, hun 'hoofden naar buiten. Anderen zaggen we in vlam men gehuld op het de'k rondloopen. We schreeuwden hun toe, over boord te sprin gen. Zij durfden dit echter niet." Een der geredde matrozen vertelde den persvertegenwoordigers Het was ontzet tend, 'te moeten zien, hoe de passagiers, in hun hutten omkwamen, zonder dat we tot hen konden doordringen, daar de vlammen ons den pas afsneden." Een matroos verhaalde, hoe hij door een toeval twee meisjes kon redden. Hij rende juist met nog eenige andere kame raden langs het dek, toen hij twee meis jes hoorde huilen en schreeuwen. Met een bijl sloeg hij de deur van de hut, waaruit het geluid kwam, in en droeg de beide meisjes aan dek en zette haar in een der reddingsbooten. Ook van de kust uit, poogde men de „Morro 'Castle" hulp te verleenen, waar men het schip als een vuurkogel in het duister op de golven heen en weer zag dansen. Kleine booten konden in het ge heel niet uitvaren, daar ze terstond door de deining werden omgeworpen. Zware kustvaarders poogden de paar mijlen naar het schip af te leggen. De hitte, wel'ke in de onmiddellijke na bijheid van het hevig brandende schip heerschte, was eveneens een factor, wel ke de reddingspogingen ten zeerste be moeilijkte. Het uitgebrande wrak van de „Morro Gastle" is, naar Un. Press meldt, door eon kustvaartuig in het dok gesleept. Overal over het schip verspreid liggen de verkoolde overblijfselen van de onge lukkige passagiers en bemanning. Het vuur is nog niet geheel gebluscht. Hoewel reusachtige hoeveelheden water in het schip zijn gepompt, woeden de vlammen nog steeds voort. Zoo nu en dan hebben nog kleinere explosies plaats. Bijna twee 'honderd opvarenden van de „Morro Castle" worden nog vermist, al dus luiden de laatste berichten over de ontzettende ramp. Van de 558 opvarenden, passagiers en bemanning, zijn er 365 tot dusver gered. Madrid in beroering. Zaterdagmorgen ontvingen het personeel van tram en metro en de taxi-chauffeurs te Madrid van hun vakvereeniging op dracht, het werk neer te leggen, waaraan zij onmiddellijk voldeden. Ook de typo grafen ontvingen deze opdracht en men gelooft, dat de dagbladen niet zullen ver schijnen. Waarschijnlijk zal de regeering den staat van beleg afkondigen. Aangezien de regeering voor onlusten bevreesd is, heeft de politie omvangrijke voorzorgsmaatregelen getroffen. D'e algemeene staking is Zaterdagmor gen afgekondigd. De stakingsorder is overal opgevolgd. Om half zeven stonden de menschen al in lange rijen voor de bakkerswinkels. Afdeelingen van de guardia civil, ge wapend met karabijnen, pistolen en ma chinegeweren patrouilleerden door de stad; alle samenscholingen werden verbo den en voorbijgangers werden gefouil leerd. In extremistische kringen heerscht een zeer opgewonden stemming; men ver wacht dan ook bloedige incidenten. D'e bakkerswinkels en de andere levens middelenzaken zijn open, alle andere win kels zijn gesloten. Het verkeer is beperkt tot enkele trams en autobussen, die door politie of solda ten worden bestuurd. De minister van binnenlandsche zaken heeft een redevoering door de radio tot de bevolking gehouden en deze tot kalmte gemaand. D'e levensmiddelenvoorziening zou verzekerd zijn. Het hoofdkwartier der socialistische partij is gesloten. Wel in vrijheid, doch broodeloos. In het stadje Oraniënburg is de rust weergekeerd. Het concentratie kamp is gesloten en de gevangenen zijn vertrokken. De bewoners van het stadje hopen, dat het kamp zal worden ingericht- tot kazerne voor de S.S., want met het vertrek van de gevangenen is voor Oraniënburg ook een bron van in komsten verloren gegan. Zeer moeilijk zal het blijken voor de 742 gevangenen, die volgens officieele me- dedeeling uit de Pruisische concentratie kampen zijn vrijgelaten, een bestaan te vinden. Hun familieleden zullen voor hen moeten zorgen, maar velen van dezen zijn zelf in behoeftige omstandigheden komen te verkeeren, doordat zij verwant zijn aan „beruchte personen". De bevrijde gevan genen krijgen geen steun uit de openbare kas en mogen ook het land niet verlaten daar men in officieele kringen vreest, dat dergelijke emigranten gruwelverhalen in het buitenland zullen rondstrooien. Aardbeving in Algiers. Volgens een bericht uit Algiers is in Algerië een vrij hevige aardbeving waar genomen. Een dorp werd daardoor zeer getroffen. Talrijke huizen werden ver nield. Het aantal slachtoffers is echter gering. Er zijn geen dooden en slechts twee gewonden. Des morgens vroeg werd een schok ge voeld, 'die later nog door verscheidene schokken gevolgd werd. Dreigende staking in Belgiê's mijnen. De socialistische mijnwerkers in België besloten met algemeene stemmen op 17 dezer in staking te gaan als protest tegen de loonsverlaging van 5 procent, waar toe de werkgevers hebben besloten. Geheimzinnige onderbreking zender Milnchen. Volgens „BeTlingske Tidende" werden verscheidene menschen in Denemarken, die naar een radiolezing over sociale toe standen van het zendstation Münohen luisterden, opgeschrikt door het feit, dat de stem van den spreker plotseling werd onderbroken door iets wat op drie revol verschoten leek. De uitzending werd afgebroken, doch een minuut later hervat met een mili tairen marsch. Het blad zegt verder, dat de omroeper geen enkele uitlegging gaf van de sto ring. Felle kou in Anatolië. In geheel Oost-Anatolië heerscht mo menteel barre koude. De bergen zijn met sneeuw bedekt, en troepen wolven door de koude uiterst vraatzuchtig geworden, vormen thans een schrik voor de boeren. Een troep van 20 wolven viel een zestal boeren aan, die bezig waren den oogst binnen te halen, en verscheurde een hun ner. Korte Berichten. De nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Londen de warmste geweest sinds Juli. In het geheele Zuid-Osten des lands is het zeer warm en droog. Daartegenover wordt zoowel uit Schotland als uit Ier land abnormaal zware regenval gemeld. Vertrek van Koningin en Prinses uit Noorwegen. Zaterdagmiddag om 3 uur zij'n H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana per m.s. „Tabinta" van de Mij'. „Neder land" van Oslo vertrokken, om naar Ne derland terug te keeren. Het vertrek van de koninklijke bezoe kers uit Noorwegen heeft, naar de M a a s b. meldt, zonder veel opzien te ba ren plaats gehad. Op de kade waren slechts enkele tientallen menschen om het vertrek gade te slaan en men moet de scherpzinnigheid van deze lieden bewon deren, omdat plaats en uur van vertrek zorgvuldig geheim waren gehouden. Slechts enkelen waren er toch die zich vele uren wachten hadden getroost, om de Vorstin en Haar dochter te zien. Te ongeveer 12 uur kwamen enkele be dienden aan, die pas 's morgens uit Aas- gaardstrand per boot naar Oslo waren vertrokken, en daarna werden er eenige karren met koffers aangereden. H. M. arriveerde tegen twee uur per auto op de kade, waar zij door den Ne- derlandschen zaakgelastigde, mr Scheltus en eenige vertegenwoordigers van de di rectie der Mij „Nederland" begroet werd. D'e Koningin droeg over haar witte toilet een grijzen mantel. Zij begaf zich onmiddellijk naar Haar verblijven op het bovenste dek van de commandobrug. De Prinses was niet meegekomen, doch na een half uur zag men H. K. H. plot seling komen aanloopen in gezelschap van baron en baronesse Bentinck. De Prinses had op dezen laatsten dag zich het ge noegen niet willen ontzeggen, om frank en vrij een wandeling door de stad te maken. Nadat de begroeting aan den voet van de statietrap had plaats gehad, wandelde de Prinses nog eens de kade langs, om te kijken hoe de beide Koninklijke auto's op het achterschip getakeld werden. Dan begaf ook de Prinses zich aan boord en konden de laatste toebereidselen voor het vertrek gemaakt worden. De schorsing bij de werkverschaffing. De rijksinspecteur voor de werkver schaffing in Drente heeft bepaald, dat de geschorste arbeiders, werkzaam bij het kanaalgraven te Zwinderscheveld, Maan dag weer mogen beginnen; 37 arbeiders echter, wonende te Emmercompascuum, die des morgens direct naar den opzich ter zijn gegaan, zijn voor langeren tijd van de werkverschaffing uitgesloten. Minister de Graeff. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr mr De Graeff, is Zaterdagmiddag naar Genève vertrokken tot bijwoning van de jaarlijksche vergadering van den Vol kenbond. NederlandCurasao 16341934. Naar de Herdenkingscommissie Neder landCuracao 16341934 meedeelt, heeft de minister van Staat, minister van Koloniën, dr H. Colijn, zich bereid ver klaard de Curacao-tentoonstelling op 1 October a.s. des middags om 2 uur in de Gothische Zaal te 's Gravenhage met een korte toespraak te openen. Handelsverdrag met Spanje. Met verwijzing naar een vroegere me- dedeeling van 4 Sept. j.l., waarin bericht wordt, dat op 16 Juni j.l. te Madrid ge sloten handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje, met in- Binn'enland. Koningin en Prinses weer terug. De moorden te Hoofddorp en Haarlem. Het onweer van Zaterdagavond. Buitenland. Vreeselijke scheepsbrand. Vele dooden. D'e staking in Amerika. D'reigende mijnwerkersstaking in België. Staking in Madrid. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die a(kke]r Volgtns roctpt van Apothêkêr Dumont. gang van 1 September voorloopig' in wer king is getreden, wordt thans bekend ge maakt, dat, volgens ontvangen berichten het in werking treden zou zijn opge schort. Nadere inlichtingen worden hierover ingewonnen. Sleep op zandbank geloopen. Zondagmorgen in de vroegte, om vier uur, is een sleep bestaande uit het schip „NetJtje" uit Ouddorp, metende 542 ton, en waarop als schipper voer Grimwist, gesleept door de sleepboot „Entre Pide", eveneens afkomstig uit Ouddorp, voor Hoedekenskerke op een zandbank geloo pen. Het schip was op weg van Oostende naar Lobith. Sleepbooten van de firma Herling, uit Antwerpen, zijtn uitgevaren, om assisten tie te verleenen. Nader werd vernomen, dat de „Neeltje" weer vlot gesleept is. Het schip heeft zijn reis vervolgd. Het ongeluk te Sas van Gent. Zaterdag vertoefde de Justitie uit Mid delburg in bijzijn van D'r Hulst uit Lei den, te Sas van Gent teneinde aldaar een plaatselijk onderzoek in te stellen en sectieonderzoek te verrichten op het slachtoffer dat omgekomen is bij de dezer dagen plaats gehad hebbende botsing tus schen een auto en motor. Tevens werden eenige getuigen gehoord. Diefstallen. In de laatste dagen zijn er onder Souburg, Ritthem en Nw. en St. Joosland weer aardappelen en uien van het land gestolen. Goes. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen den heer P. Torbijn, in leven directeur der Rotterdamsche Bank- vereen. N.V. Kantoor Goes en Kortgene, op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Een schat van bloemstuk ken dekte de baar. Nadat eerst een twee tal broeders van den overledene het woord hadden gevoerd, sprak de heer mr J. Fransen v. d. Putte namens de Rotterd. Bankvereen. en tevens namens het personeel van het kantoor Goes en Kortgene. Spr. schetste den overledene als een zeer bekwaam en accuraat directeur, doch tevens ook als een zeer humaan en hooggeacht patroon voor het personeel. Vervolgens sprak de heer H. Hollestelle namens de Comm. van Toezicht op 't Be heer der Kerkelijke Goederen en het col lege van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk. Van het eerstgenoemde college was de heer Torbijta. secretaris. Namens het bestuur der Ned. Herv. Schoolvereen. sprak vervolgens Ds Steinz zeer waar- deerende woorden. Spr. herdacht de zeer prettige samenwerking met den overle den penningmeester, prees zijn accuraat werk en sprak woorden van troost tot de nagelaten betrekkingen. Ds Homburg, die den lijkdienst leidde, was de laatste spre ker. Hij! wees op de vele goede eigen schappen van den overledene en sprak woorden van troost tot de familieleden in dit voor ben zoo zware verlies. De oudste broeder van den overledene dankte daarna voor de groote belangstel ling. Onder de aanwezigen merkten we o.a. vele directeuren van diverse banken op. i Alhier werd Zaterdag de oprich tingsvergadering gehouden van afd. XIII van den Cbr. Nederlandschen Voetbal bond. Dhr Ardon, seer, van den G.N.V.B., opent de vergadering met gebed en heet allen hartelijk welkom. In de eerste plaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1