EERSTE BLAD De zomertijd voorbij. Buitenland. Binnenland HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 237 Belangrijkste Nieuws. grondprijs >'34 gele- 1000 K.G. uikcrgehal- i op f 9. e meer dan 5 cent ver- 1000 K.G. van het uit ibriek werd iooging be- netto voor ein van de a f 1.per en. die per ;r tram aan ■oogde pulp tegen f 2.50 100 KG. af lp afnamen, r door hen sten, de niet p zij gratis r 1000 K.G. e van de te )Ct. van de sui- dat zonder liet loonend uurde van 4 werden ver- n. Aan on even 187264 orgesteld op te schrijven, afgeschreven der fabriek —1934 ver- an 2.672.570 .796 aan re- bedrag van bedrag van r uitkeering litschlarid. moeilijkhe- oer van eie- voor bij het hland geslo- mdere rege- iere produc ed geleverd Sonderkonto voor de be- eieren recht gesteld, ngeveer half ïeer gegeven, lorteurs van ongunstige s des te ern- lun beurt de eg allen een- litaal zijn, op moeten laten k is, temeer n artikel be- nderhevig is. ;eling is tot bedragen ter e leveranties leveranties, tallig is, over dien worden, getroffen om s van eieren e in een on- dan de an- tegemoet te Economische dende met de thans vooral ig vastgesteld, entrale voor .chtigd wordt, n aan de ex- irsohot te ge- •ag, dat zij uit rende het tijd- nber 1934 te zich hiertoe 'ermelde Gen- regeling zal •wijl een nieu- n uitvoer van 1BERCHT. van 8 Sept.: -Oostelijke tot waar bewolkt, ehoudens kans lag 3 u. 4.. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdodoolingon 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 772. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De zomertijd is weer voorbij. Straks nemen de winterwerkzaamhe- den op elk gebied weer een aanvang. Ook op sociaal en staatkundig terrein is het nu met de zomerrust gedaan en moet de actie weer worden ingezet. Onze Kiesvereenigingen gaan zich voor bereiden op de wintercampagne, die met de Staten- en Raadsverkiezingen zal wor den besloten en onze Propagandaclubs en A.R.J.A.-afdeelingen beginnen te studee rden om straks te beter te kunnen pro- pageeren. De komende politieke wintercampagne draagt ditmaal een bijzonder karakter. Er moet daarbij gerekend worden met de grenzenlooze verwarring die overal heerscht, en die voornamelijk het gevolg is van het feit, dat de beginselen niet ge kend worden. Er zullen er waarschijnlijk ook wel in onzen kring zijn die zich tot het Nationaal-Socialisme aangetrokken gevoelen, wat niet het geval zou zijn als ze zich rekenschap hadden gegeven van de diepere beginselen waardoor de N.S.B. wordt gedreven en als ze studie hadden gemaakt van de Antirevolutionaire begin selen. Vooral in dagen van spanning als we nu beleven, blijkt welk een bedenkelijk te kort er op dit gebied is. Daarnaast komen we telkens met de practische politiek in aanraking, die mede, dank zij de nog steeds voortduren de crisis een bijzonder karakter draagt. Er wordt van alle kanten om maatrege len gevraagd en er worden telkens maat regelen genomen, die enkele jaren geleden in onzen kring besliste afkeuring zouden hebben gevonden. Een noodtoestand als waarin we thans leven maakt echter al lerlei noodmaatregelen noodzakelijk. Voor de criticasters die rustig langs den weg zijln gaan zitten om te critiseeren wat anderen doen zonder zelf een vinger uit te steken is het nu een prachtige tijd. Er valt nu zonder al te veel moeite poli tieke winst te behalen door de werkelijke of vermeende fouten van hen die hunne schouders onder het werk zetten, breed uit te meten. En wie zich niet behoorlijk rekenschap geeft van de bijzondere omstandigheden, waarin wij leven en de schier onoverko melijke moeilijkheden waarmee de Re geering heeft te kampen, loopt gevaar door deze critiek besmet te raken. Aan de andere zijde dit moet even goed worden erkend is er het gevaar, dat al te veel gerekend wordt met de zor gen van den crisistijd en dat minder dan noodig is gelet wordt 'op den eisch van de beginselen die gelden voor alle tijden en omstandigheden. Zoo is het dus noodzakelijk dat met grooten ernst wordt nagegaan de beteeke- nis van de Antirevolutionaire beginselen ook voor dezen tijd. En dan zal reeds bij den aanvang van het winterseizoen rekening gehouden moeten worden met de verkiezingen voor Staten en Raden in het voorjaar van 1935. Deze verkiezingen dragen een bijzonder karakter, omdat ze zoo ongeveer be schouwd kunnen worden als een graad meter van wat er leeft onder het volk. Ze zullen worden gezien als een politiek weerbericht voor 1937. De Communisten b.v. hopen dat de ver warring en verdwazing van dezen tijd aan hunne actie ten goede zal komen. Zij ho pen straks uit het eerst naar behooren vertroebelde water een rijken buit op te halen. En daarin staan zij niet alleen. Bij de in Enschedé gehouden raadsver kiezingen is wel heel duidelijk gebleken hoe de nood der tijden misbruikt werd voor politieke doeleinden. En de N. S. B. die tot voor kort voorspelde dat zij in 1937 niet minder dan 12 leden in de Tweede Kamer zou brengen, heeft in de afgeloopen week door den heer Geelker ken laten verkondigen, dat voor 1937 op een vijfde van het aantal Kamerzetels wordt gerekend. Nu is er geen enkele reden om deze politieke grootspraak voor de volle 100 pet. ernstig te nemen. Maar uit dergelijke uitspraken blijkt dan toch wel, dat deze beweging, wie het aan de noodige gelden niet ontbreekt, voornemens is een gewel dige actie te voeren, ook al zal zij in 1935 naar het heet niet met eigen candidaten uitkomen. -^n daarbij komt dan nog, dat we soms uit eigen Christelijken kring stemmen ^unen beluisteren, zóó revolutionair en zóó gespeend aan werkelijkheidsbesef, dat ze het ergste doen vreezen. Wie over deze dingen nadenkt, zal toe stemmen dat het noodzakelijk is dat straks geen oogenblik ongebruikt wordt gelaten, maar dat met volle kracht de winterarbeid wordt aangepakt. Alle aarzeling is thans uit den booze. Heel het Antirevolutionaire leger moet worden georganiseerd en gemobiliseerd. Dit zal niet zonder inspanning en moei te gaan. Gevolg van het feit, dat velen geen oog hebben voor de hooge beteekenis van den staatkundigen strijd. De nood van dezen tijd grijpt hen niet aan. Zij verstaan het niet, dat zij hier een roeping hebben te vervullen, dat het hier gaat niet alleen om het welzijn van land en volk, maar dat het hier be treft de zaak van Koning Jezus, dat hier de eere van onzen God en Koning in het geding is. En daarom steken ze als anderen aan het werk gaan een extra sigaar op. En bij de actie van hen die pogen de Christelijke beginselen ingang te doen vinden, weten zij1 niets beters te doen dan rustig hun neutrale of liberale krant te lezen en zoo te steunen en te sterken de kracht van hen die de revo lutionaire beginselen ingang zoeken te doen vinden. Het is noodig dat met al die halfheid en slapheid wordt gebroken en dat positie wordt gekozen tegen de van alle kanten dreigende gevaren. De zomertijd is voorbijt Aan het werk daarom voor de doorvoe ring en de toepassing van de beginselen die land en volk ten zegen kunnen zijn. en door de toepassing waarvan de naam des Heeren wordt verheerlijkt. De economische nood in Duitschland. In verband met de steeds stijgende eco nomische moeilijkheden heeft de natio- naal-soc. regeering zich genoodzaakt ge zien, om maatregelen te nemen, die niet zullen nalaten, in breede kringen een bitteren wrok te vestigen. Er zijn weer een heele reeks nieuwe loons- en salarisverlagingen in werking getreden, zonder dat de pers er ook maar een woord over gezegd heeft. De loons verlaging, die thans is ingevoerd is des te zwaarder, omdat de prijzen van de levensmiddelen weer belangrijk zijn ge stegen. 'Zoo goed wordt er, ondanks mooie woorden, voor de arbeiders in Duitsch- land gezorgd I In verband met 'het steeds nijpender gebrek aan grondstoffen is de werktijd in de textielfabrieken reeds ingekrompen tot 36 uur. Juist voor deze takken van industrie doet zich de nood heel bitter gevoelen. In de autombiel-industrie wordt nog druk gewerkt in verband met het feit, dat heel Duitschland gemotoriseerd wordt. Nu beweert men wel, dat de synthetische rubber van dezelfde kwaliteit is als de rubber uit de koloniën, maar het kunst product is veel te duur. Terug van machine naar mensch. De gevolmachtigde van den bond van industrie-arbeiders, Tullio Gianetti, heeft een groot plan ontvouwd om de werkloos heid in Italië te verminderen, door ver mindering der arbeidsuren en de ver vanging van machines door menschen. Het plan is gebaseerd op de volgende zes beginselen. Invoering van 'het ploegenstelsel in alle industrieën, teneinde zooveel mogelijk ar beidskrachten werk te verschaffen. Algemeene vermindering der werktij den, vooral in perioden van hoogseizoen, die berucht zijn voor haar lange werk dagen. Afschaffing van overuren en werken op rustdagen, behalve in uitzonderings gevallen. Bij stukwerk hangt het aantal werk uren af van het resultaat. Hoe harder een man werkt, des te korter zal zijn arbeidsdag zijn. Hij mag zijn gezondheid niet schaden, door te trachten zijn in komen op onjuiste wijze te verhoogen! In bedrijven waar dit mogelijk is, b.v. textiel-industrie moet handarbeid een grootere plaats gaan innemen. Alle thans geldige rationalisatie-stel sels moeten worden ingekort, zoodat zij zekere grenzen niet te buiten gaan, de ar beidsmarkt er niet door verzwakt wordt en de gezondheid niet geschaad. De staking in Amerika. De stakingsleider Gorman, heeft de mobilisatie van de bondstroepen geëischt, om verdere botsingen te voorkomen. De in het Zuiiden der Vereenigde Sta ten opgeroepen nationale garde is z.i. par tijdig. Vele botsingen tusschen arbeiders en leden van de nationale garde zijn door de nationale garde geprovoceerd. Het aantal stakers is gisteren nog meer gestegen en bedraagt thans meer dan vierhonderdduizend man. In Noord- en Zuid-Carolina moet de toestand als zeer critiek worden be schouwd. De door president Roosevelt ingestelde arbitrage-commissie heeft besloten, alles te doen, om de vooraanstaande leiders der ondernemers en der vaJkvereenigingen tot een gemeenschappelijke conferentie bijeen te brengen. Spanning in Evang. kerk in Duiischland. In kringen der Belijdeniskerk heeft de wet der Rijksregeering, op grond waarvan de Zuid-D'uitsche landskerken Beieren en Wurtemberg in de Rijkskerk worden opgenomen, gxoote opschudding veroorzaakt. Men is grootendeels de over tuiging toegedaan, dat thans de defini tieve breuk in het Düitsche protestantis me zich zal voltrekken, wanneer niet de Duitsche minister van Binnenlandsche Zaken tusschenbeide komt. Het schijnt evenwel niet mogelijk, dat er een compro mis tusschen de Rijkskerkregeering en de kerkelijke oppositie tot stand kan wor den gebracht. Wat de Broederraad der Belijdeniskerk zal ondernemen staat nog niet vast, doch dat de landskerken van Beieren en Wur temberg zullen weigeren de bij de wet voorziene opname in de Rijkskerk te er kennen, geldt voor een volkomen vast staand feit. Thans gaat het om de laat ste beslissing in het kerkconflict en men houdt het voor waarschijnlijk, dat de sy- mode bijeengeroepen zal worden. (United Press.) Korte Berichten. Het ziekteverlof van den Duitschen gezant te Weenen, von Papen, is verlengd. De kans op een ministeriëele crisis in Spanje teekent zich thans duidelijk af. De kabinetsraad is niet tot eenstem migheid kunnen geraken over de quaestie of de regeering voor de Cortes zal treden of reeds vóór dien tijd haar ontslag zal indienen. Terugkeer van de Koningin. Donderdagavond is het motorschip „Ta- binta" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" in zee gestoken - met bestemming naar Oslo, teneinde de Koningin en de Prinses af te halen en naar ons land over te brengen. Niets aan het uiterlijk van het zoowel voor passagiers- als vrachtvervoer inge richte mooie schip verried meldt het „Handelsblad" dat het geen gewone vrachtreis, doch een speciaal doel betrof. Alleen aan de vlag in den top van den fokkemast, welke volgens zeemansgebruik die van het land van bestemming behoort te zijn en in dit geval dus de Noorsche was, konden degenen die er mede op de hoogte zijn bemerken, dat deze uitreis het schip niet langs de gebruikelijke route zou varen. Maandag wordt het schip in den voor middag te Amsterdam terug verwacht. Naar wij vernemen, zijn H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana he den uit Aasgaardstrand naar Oslo ver trokken om aldaar een dag te verblijven, alvorens zich naar Nederland terug te begeven. Zonderlinge plannen van communisten. Dezer dagen werd bericht, dat in ver schillende afdeelingen van de Communis tische Partij Holland besprekingen wer den gevoerd over een groote demonstratie in Den Haag op 18 September, den dag van de opening der Staten-Generaal. Zijn onze inlichtingen juist, zegt de T e 1 e g r., en wij hebben geen reden om daaraan te twijfelen, dan hebben deze plannen een vasten vorm aangenomen en denkt men er bij de communistische hoofdleiding over om het Amerikaansche systeem toe te passen en wel door uit ver schillende punten van het land de com munisten naar Den Haag te doen optrek ken, niet per trein, doch indagmar- schen! Men rekent er op, dat deze dagmar- schen verscheidene dagen zullen duren en dat uit de gemeenten, welke de betoo- gers zullen doortrekken, partijgenooten zich zullen aansluiten. Vooral werkloozen zouden worden aangemoedigd om mede te marcheeren en op deze wij'ze wil men p'O- gen eenige dagen vóór 18 September het land in onrust te houden. Des nachts zou niet doorgemarcheerd worden, doch men zou groote kampemen ten inrichten. Het plan lijkt nogal fantastisch, doch het staat vast, dat de hoofdleiding der Communistische Partij1 Holland het pa rool heeft uitgegeven en evenzoo, dat de beginpunten van de marschen uit ver schillende richtingen, welke alle naar Den Haag voeren, reeds zijn vastgesteld. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de communistische troepen de residentie zul len hereiken. De plannen hebben de volle aandacht van het departement van Ju stitie en hoewel men zich uiteraard niet kon uitlaten over de maatregelen, die voor 18 September genomen zullen worden, staat wel vast, dat niet gedoogd zal wor den, dat het optreden der communisten aanleiding geeft tot ongeregeldheden. Het is te verwachten, dat de protestmarsch der communisten tegenactie van andere politieke groepen zal uitlokken, met al de gevolgen daarvan. Wij meenen, dat ook de regeering dat gevaar voorziet en de noodige maatregelen zal nemen om onrust te voorkomen. Schooltoelating en leerplicht. Bij K. B. is bepaald, dat kinderen, om tot een school voor gewoon l.o. te worden toegelaten hetzij vóór 1 April, hetzij vóór 1 September van het kalenderjaar, waar in de toelating geschiedt, den leeftijd van zes jaar moeten bereiken of bereikt heb ben, al naar gelang de klasse, waarin zij worden geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalenderjaar aan vangt,. Be kinderen, die een school voor ge woon lager onderwijs bezoeken, moeten die school verlaten, wanneer zij de klasse doorloopen hebben, waarin zij bij het be reiken van den vijftienjarigen leeftijd wa ren geplaatst, indien die klasse binnen de eerste zes leerjaren valt. De spelling-Marchant. B. en W. van 'sGiavenhage hebben den hoofden van alle inrichtingen van openbaar onderwijs medegedeeld, dat de examenspelling dient te worden onderwe zen. Aan de bijzondere scholen is kennis gegeven van dit besluit van B. en W, In de stukken, uitgaande van het stad huis, zal de oude spelling gehandhaafd blijven. Jhr. Van Karnebeek. De regeeringen van Frankrijk en Zwit serland hebben in gemeenschappelijk overleg besloten den Nederlandschen oud- minister van buitenlandsche zaken, jhr Van Karnebeek, uit te noodigen, het voor zitterschap van de permanente Fransch- Zwitsersche verzoeningscommissie te aanvaarden. Dr J. A. Nederbragt. Naar wij vernemen is Dr J. A. Neder- bragt, administrateur, chef van de Eco nomische en Consulaire Directie aan het departement van Buitenlandsche Zaken, met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot voorzitter van den Havenraad te Danzig. Dr Nederhragt heeft deze benoeming aangenomen en hij zal zich in verband daarmede metterwoon te Danzig moeten vestigen. De voorzitter van den Havenraad be slist als arbiter in alle gevallen, waarin door staking van stemmen tusschen de Poolsche en D'anziger commissarissen an ders geen beslissing zou vallen. Werkgevers achter gouden standaard. Het Verbond van Ned. Werkgevers 'heeft te Apeldoorn onder voorzitterschap van den. algemeenen voorzitter, den heer H. P. Gelderman G. Wzn, een druk bezochte algemeene vergadering gehouden. De bespreking van het jaarverslag gaf aanleiding tot een tamelijk uitvoerige dis cussie. waarbij stemmen opgingen voor devaluatie. In zijn antwoord heeft de alg. voor zitter doen uitkomen, dat, toen Engeland den gouden standaard losliet, onze regee ring uiteraard zonder eenig overleg met ■het verbond of andere organisaties het standpunt heeft ingenomen dat de gou den standaard gehandhaaf zal blijven. Het bestuur steunt deze politiek, maar wijst er tegelijkertijd zonder ophouden op, dat het aanpassingsproces met groote kracht moet worden doorgezet. De crisismaatregelen voor aardappelen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het gebied Utrecht heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin op uitvoerig toegelichte gronden verzocht wordt: af schaffing van de crisisheffing op het ver voer van consumptie-aardappelen, ophef fing van de belemmeringen voor den vrij en uitvoer en intrekking van gansch het ingewikkelde stelsel van ingrijpende re gelingen, die den handel in aardappelen onnoodig en schadelijk belemmeren. Nederlandsch-Japansche onder handelingen. De zegsman van het Japansche mini sterie van 'buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat de voornaamste moeilijkheid bij de handelsondernemingen tusschen Nederlandsch-Indië en Japan te Batavia is gelegen in de scheepvaartkwestie. Het Indische gouvernement wensc'ht na-, melijk, dat deze kwestie wordt geregeld door onderling overleg der beide regee ringen, terwijl de Japanners op het stand punt staan dat de zaak moet worden over gelaten aan de belanghebbenden zelf. Gemeente-architect geschorst. Door den gemeenteraad van Huizen is gisteren het besluit van Februari 1933, waarbij de gemeente-architct werd ge schorst, doch dat niet wettig werd ver klaard, doordat de schorsingsbevoegd heid niet bij den Raad doch bij B. en, W. J lag, ingetrokken. Binnenland. De terugkeer van H. M. de Koningin. Extra hulp aan werkloozen. Groote communistische demonstratie. Het 60-millioenplan en de loonen. Buitenland. De economische nood in Duitschland. De staking in Amerika. Ingezonden Mededeeling voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES Dit raadsbesluit is vervangen door oen schorsingsbesluit van B. en W. waarbij thans tevens bepaald wordt, dat den ge schorste geen salaris meer zal worden uitgekeerd. De schorsing zal van kracht zijn, tot dat de hoogste rechtspraak is verkregen omtrent de frauduleuze handelingen, die den architect ten laste gelegd zijn. Dë raad ging vervolgens in geheime vergadering en besloot na heropening sollicitanten op te roepen voor de functie van tijdelijken gemeente-architect met het uitzicht op vaste aanstelling. EXTRA HUIP AAN WERKKLOOZEN. Rijksbijdrage voor 1935 met f 100.003 verhoogd. Naar men weet, kent het Nationaal Grisiscomitó behalve den algemeenen steun, waarvoor het Nederlandsche volk op allerlei wijzen de gelden bijeenbrengt, nog een speciale steunactie voor werk loozen om in zeer noodzakelijke gezins behoeften te voorzien. De gelden daarvoor worden gevonden uit een post van f 750.000 op de begrooting van het de partement van Sociale Zaken ten behoeve van het Nationaal Crisis-Comité uitge trokken, terwijl de deelnemende gemeen ten elk voor haar deel een gelijk bedrag beschikbaar stellen als van het Comité wordt ontvangen. Het N.G.G. heeft zich onlangs tot den minister gewend met de vraag, of de uit getrokken som voor 1935 niet zou kun nen worden verhoogd. Door den langen duur der crisis immers wordt de behoefte aan voorziening in dezen extra nood steeds grooter. Het comité achtte het daarom gewenscht, dat voor de bereke ning van de bijdragen per gemeente mede van den maatstaf van f2.50 per werk- looze zou worden uitgegaan en niet van f2.10, zooals in 1934. Bovendien is het aantal werkloozen stijgende. Door het één en ander zou, naar het N.G.G. vaststelt, met de aangegeven som voor 1935 moei lijk kunnen worden volstaan. Wij vernemen thans, dat de minister van Sociale Zaken aan het Nat. Grisis- Gomité heeft bericht, dat overeenkomstig den uitgedrukten wensch de Rijksbijdrage voor 1935 met f 100.000 zal worden ver hoogd. HET 60-MILLIOENENPLAN EN DE LOONEN. De Ned. Werkgever, orgaan van 'het Verbond van Ned. Werkgevers, schrijft Men heeft in de couranten kunnen lezen, dat binnenkort de eerste werken van het 60-millioenplan zullen kunnen worden aanbesteed, omdat het werkfonds en de besturen der vakhonden eerst te Amsterdam en later ook ten opzichte van Rotterdam de goedkeuring van onze re geering heeft verkregen. Het is nu natuur lijk uitermate belangwekkend, na te gaan, tot welke resultaten op loongebied dit overleg heeft geleid. In De Volkskrant van 25 Augustus verscheen een overzicht daarvan, waaruit blijkt, dat de uurloonen voor de werken onder Landsmeer, Diemen en Amsterdam als volgt zijn vastgesteld: grondwerker 55 ct., betonwerker opper man 55 ct., opperman 55 ct., metselaar 60 ct., voeger 60 ct. timmerman 60 ct., be tonwerker 60 ct., vlechter 60 ct., steen houwer 62 ct., straatmaker 60 ct. Indien in tarief wordt gewerkt, zal het uur-inkomen 10 pet. 'boven dit uurloon mogen liggen. De Volkskrant deelt nu mede, dat dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1