Kerknieuws. Onderwijs. Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Gemengd Nieuws den voorbereidingstijd van «leohte enkele dagen de initiatiefnemer» atioh niet tot een bloemenhulde konden beperken, doch in staat werden gesteld haar te doen ver- gesellen door blijvende herinneringen aan dezen dag. Gistermiddag te 8 uur vervoegde adch het comité, waarbij zich ook de 2e wet houder dhr H. G. Deurloo aansloot, ten huize van den jubilaris. De voorzitter van het comité, weth. G. v. d. Berge, wenschte den burgemeester geluk met dezen dag. Hoewel het niet zoozeer de gewoonte is, om 'n tienjarig burgemeesterschap te her denken, hebben toch eenige ingezetenen onzer gemeente getracht om in bescheiden mate een blijk van waardeering en erken telijkheid aan te bieden. Besloten werd de medewerking te verzoeken van de vereeni- gingen, besturen en vooraanstaande per sonen uit alle richtingen, om te zamen als zoodanig de geheele gemeente te verte genwoordigen. Namens het comité, den gemeenteraad, vereenigingen, besturen, vooraanstaande personen, ja als tolk van de geheele bevolking, feliciteer ik U, aldus Spr., met Uw tienjarig burgemeester schap. Wij betuigen U onzen hartelijken dank voor al hetgeen U voor de gemeente hebt betracht in deze tien jaren. Wij hopen en wenschen dat U zoo blijve voortgaan; dat U moge ondervinden de hulpe Gods, bijzonder in de drukkende jaren die wij thans moeten doorleven. Hij geve U verder wijsheid en voorzich tigheid om onze gemeente te leiden tot Zijn eer en tot heil onzer gemeente. Hij schenke U en Uw gezin Zijn onmisbaren zegen. Hierna bood Spr. bloemen aan, zoomede een lamp voor de werktafel van den burgemeester en een rooktafel, als herinnering van de ingezetenen van Tho- len, uit waardeering en erkentelijkheid. De burgemeester, verrast door deze on verwachte hulde, dankte in een hartelijk speechje. Hij wees er op, hoe prettig het is, wan neer men zijn taak naar zijn beginselen en naar zijn beste kunnen vervult, op een ze ker ^ogenblik te ervaren, dat hiervoor ook waardeering blijkt te bestaan. En dubbel wordt dit gevoeld, wanneer hiervoor een oogenblik wordt gekozen, dat men ook ongemerkt had kunnen laten passeeren. Spr. bracht hartelijk dank aan den voorzitter van het comité voor zijn woorden, aan het comité en de gevers en hoopte, dat hem de kracht en wijsheid zal worden geschonken om zijn arbeid tot een zegen te doen worden voor de ge meente Tholen. Naast verschillende schitterende bloem stukken van corporaties uit de gemeente en van particulieren, bereikte den bur gemeester een stroom van schriftelijke fe licitaties. De bevolking heeft getoond, het te willen waardeeren, dat ze een burge meester heeft, die, vasthoudende aan de antirevolutionaire beginselen, toch weet boven de partijen te staan. Om zijn strikte rechtvaardigheid wordt hij door alle ge zindten in hooge eere gehouden. Bruinisse. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: I. S. van den Houten van Dordrecht; G. Waarden burg van Zwijndrecht; Vertrekken: T. de Korte naar Hillegers- berg; L. IJzelenberg naar Oosterland; H. Stouten naar Capelle a. d. IJssel; G. P. de Jonge naar Rotterdam; J. de Waal naar Bórssele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benschop, A. F. P. Pop te Monster. Te Krimpen a. d. Lek, J. E. Klomp te Ede. Te Reitsum, E. Emmen te Noordhorn. Aangenomen naar Zoelen, J. H. Gh. Is raël te Gendt. Bedankt voior Dinteloord, E. V. J. Jap- chen te Waarder. Geref. Kerken. Tweetal te Monnikendam, K. Dekker cand. te Zaandam en P. Kuyper Jr., cand. te Hilversum. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Bussum-Naarden, W. Kre- mer te Leeuwarden en J. Tamminga te Harderwijk. Beroepen te Noordeloos, S. van der Mo len te Rotterdam. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer W. E, Heijboer te Middelburg, o&ndidaat te Leiden. De olaesi» Rotterdam der Geref. Ker ken heeft Dinsdag praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard cand, J, A, van Arkel, Boukeledijk 80, te Rotterdam. Gen. Synode Chr. Geref. Kerk. In de gisteren voortgezette vergadering van de Synode der Ghr. Geref. Kerk, werd de brief van deputaten van de Gen. Synode der Geref. Kerken in Nederland met bijlage „publiek getuigenis aan alle belijders der Geref. religie in Nederland, niet behoorende tot de Geref. Kerken", houdende het verzoek tot een samenspre- king over hetgeen verdeelt en scheidt om zoo moge1;ijk te komen tot vereeniging, ter voorbereiding gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Ds L. H. v. d. Meiden, Ds J. Jongeleen, Ds W. Kremer, Ds R. E. Sluiter, G. J. O. Ver meer, G. Rijksen en S. Nederlof, met als prae-adviseur Prof. J. J. v. d. Schuit. Ds L. de Bruyne heeft als secr. van het curatorium der Theol. School te Apel doorn verslag uitgebracht over het tijdvak 19311934. In het verslag werd in het bijzonder nadruk gelegd op de noodzake lijkheid van een zoo volledig mogelijk lite raire opleiding. Tot penningmeester werd gekozen in de plaats van Ds T. Bakker Ds R. E. Sluiter te 's-Gravendeel. Hierna kwam aan de orde het verslag van de Zendingsdeputaten, waarbij groo- te aandacht geschonken werd aan de ge voelde noodzakelijkheid van het instellen van een medischen dienst op het zendings terrein. Blijkens een rapport van zende ling Bikker, behoeft het ideaal van een medische zending niet meer als volstrekt onbereikbaar te worden beschouwd. Bij de 'behandeling van het Evangeli satie-rapport werd besloten terug te ko men op het besluit van 1932, betreffende het beroepen van een predikant door de gemeente Eindhoven met steun en advies van Deputaten, die tevens belast zou zijn met den evangelisatie-arbeid in het zui den des lands. Zeeuwsch Technisch In stituut Goes. Geslaagd voor examen voor Waterbouwkundig Opzichter 1934 J. A. van Bers, Kloetinge; C. J. Ie Clercq, Kruiningen; J. Gysouw, Wemeldinge; J. G. Dominicus, Goes; M. C. van Dijk, Vlis- singen; M. J. Fraanje, Goes; M. Geluk, Tholen; W. la Gasse, Koudekerke; P. G. J de Graaf, Middelburg; B. J. M. Huis man, Walsoorden; G. Huisman, 's-Gra vendeel; S. de Kam, Oostkapelle; H. S. Koeman, Wolfaartsdijk; P. Korteweg, Vlissingen; W. J. Kouwe, Vlissingen; J. Luikenaar, Kloetinge A. A. Markusse, Kortgene; J. Meeuwse, Oudelande; J. J. de Regt, Heinkenszand; A. Slabbckoorn, Biezelinge; J. W. Verjaal, Scharendijke; G. G. Vreugdenhil, Ierseke; P. Vrolijk, Vlissingen; J. Waverijn, Kruiningen. De Unie-collecte te Aardenburg bracht f 32.03 op. DE MACHINE OF DE DORSCH- VLEGEL? Te Hulst wij vermelden het met ge noegen werd een gecombineerde vergadering gehouden van den kring Hulst van de N.C.B. en den R.K. Land- arbeidersbond, ter bespreking van het werkloosheidsvraagstuk. Door den voorzitter, den heer Langen- horst, die namen het bestuur van den kring van den N.C.B. de vergadering opende, werd in 't bijzonder gewezen op de lijdelijke vervanging van de machine kracht door handenarbeid. Do natuurlijke weg bij werkloosheids bestrijding, aldus Spr., is zooveel mogelijk werkloozen in het productieproces pro- beeren in te schakelen. En dus in die be drijven, waarin de machine-arbeid geen bestaansvoorwaarde voor een onderne ming is, deze niet aan te wenden of laten we voorzichtigheidshalve liever zeggen tijdelijk die machinekracht uit te schakelen en te vervangen door han denarbeid. Onlangs wezen we op het in dezen cri sistijd zonderlinge verschijnsel, dat op verschillende boerenbedrijven het graan met behulp van machines wordt ge- dorscht. Werk voor machines maar niet voor le prijs A, Hrmbeke 49 punten, 2e pr, J. v. d, Linde 49 p.; 8e pr. A. van Keulen 48 p.i 4e pr. G. van Strien 48 p.; 5e pr, H. v, d Linde 47 p, loriikö. De raad heeft Dinsdagavond naar aanleiding van een adres der in woners van de Emmastraat nog besloten de huur der gemeentewoningen te verla gen en te brengen op f 15.per maand. Bij de opening der zaadbanken is gebleken, dat er onder Zierikzee en op de Westerschelde onder Terneuzen reus achtig veel mosselzaad is gevallen van zeer beste qualiteit. Vele motorvaartui gen gaan dagelijks daar nu weder zand halen óf voor eigen percejlen óf om te \crkoopen. De prijs is gedaald tot 30 cent per ton. Het is verbazend hoe veel zaad dit jaar wordt uitgezaaid. Ieder die cenigszins geschikte grond heeft neemt de ge'egenheid te baat om alles vol te zet ten. De vaartuigen moeten ongeveer 120 M. draad voor hun korren zetten om te kunnen visschen, dus wel een bewijs dat het mosselzaad zeer diep zit. Niet onmo gelijk dat weer prae-historische vondsten worden gedaan. Kapalle. Toen de landbouwer G. de BI, een zijner runderen aan een paal wilde vastbinden met een touw, geraakte zijn duim tusschen het touw, hetwelk door het dier werd aangetrokken, met het noodlot tig gevolg, dat de duim geheel afgekneld werd en naast de paal rolde. Direct werd geneeskundige behandeling ingeroepen. De man leed veel pijn. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Schuit van Arnemuiden naar Biezelinge D 23. Vertrokken: Ja. E. Sinke van Kapelle naar Schore, Zandweg; A. Verbeke en ge zin van Kapelle naar Yerseke, Polen no. 4; Ca. Remijnse van Kapelle naar Goes, Ziekenhuis Oostwal; A. G. Bruinshoofd van Kapelle naar Goes, Zonnebloemstraat 18; G. de Dood en gezin van Biezelinge naar Goes, Rozemarijnstraat 10; J. Mol van Biezelinge naar Middelharnis; Ja. G. Kram van Kapelle naar Dordrecht, Le vensverzekeringstraat 34. 0. en W. Souburg. Woensdag 'herdacht het echtpaar WilleboordseBoogaard on der veel 'belangstelling hun 50-jarige echt- v creeniging. Door buren was een eerepoort voor hun woning opgericht en bij velen in de Bu- tcuxstraat 'hing de vlag uit. Zoufeland8. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken: Fam. D. H. Quist naar Koudekerke. N.- en Sf.-Joosland. Het was de po litie alhier bekend dat onder de gemeente Arnemuiden herhaaldelijk aardappels van het land werden gestolen van een landbouwer hier ter plaatse. Gisternacht mocht het de marechaussee gelukken twee personen aan te horden uit Vlissingen, die een hoeveelheid aardappelen vervoer den, zender in het bezit te zijn van een vervoerbewijs. Bij onderzoek bleek dat zij de aardappelen gestolen hadden bij een landbouwer alhier. Terneuzen. De feestwee k. De fees ten ter herdenking van het verkrijgen der stadsrechten, nu 350 jaar geleden, hebben duizenden uit een wijden omtrek naar Terneuzen gebracht. En het moet aan stonds gezegd wordenhet uitvoerend comité heeft, dank zij de medewerking van velen en geldelijken steun in 'breeden kring, iets goeds tot stand gebracht. Vooral op den Terneuzenschen markt dag Woensdag heerschte er een bijzonder groote drukte. Het bij uitstek fraaie weer werkte hiertoe al bijzonder mede. De groote stoet welke des namiddags door de stad trok, was het hoofdpunt der feestelijkheden. Hieraan was veel zorg 'be steed, al had de afwerking van détails, met name in 'het historisch gedeelte, beter kunnen zijn. Verschillende praalwagens verdienen bijzondere vermelding. Alles te zamen genomen mag gezegd worden, dat deze stoet een goeden indruk gemaakt hoeft, en iets uit de historie van Terneu zen als meer tastbaar den nazaat voor oogen heeft gesteld. De feestverlichting des avond dient af zonderlijk vermeld. Op het Marktplein zijn licbtzuilen opgericht, terwijl de gevels van onderscheidene gebouwen door schijn werpers verlicht worden. Voor de con certen welke thans drie avonden achter een op de Markt ten gehoore gebracht feuilleton! Vrij naar het Engelsch. 24) o— Juffrouw Hargraves was onderwijzeres op een volksschool en juffrouw Durnford liet geen gelegenheid voorbijgaan, om haar te prijzen en moed in te spreken. Elke week ging er een volle kist naar de Mendip Street, om haar de zorgen wat te helpen verlichten. Ruth verlangde er naar, haar avontu ren te vertellen, maar het was niet ge makkelijk, aan de beurt te komen, want juffrouw Jem in haar onbewuste eigen liefde, ratelde maar door over alle moge lijke kleine huishoudelijke voorvalletjes, en toen ze eindelijk uitgepraat was, werd het tijd om zich te gaan klaar maken voor de rijtoer. Eerst toen ze in het rijtuig zaten, vond Ruth een gelegenheid. ,.Ik heb u nog niets verteld van mijn wandeling", begon ze. „Ik liep mijlen ver door de velden en door zulke mooie laan- werden, bestond een goede belangstelling, die sloh het duidelijkst uitsprak in de soo no >dsakelijke stilte. Kail. Dinsdagavond werd alhier door Floralia do plaatselijke bloemententoon stelling gohouden. De a'Ss stuk verstrekte fuchsia's aan de schoolkinderen waren over het algemeen goed gekweekt. Enkele zeer goede exemplaren waren te zien. Ter opluistering werden cactussen, potplanten en snijbloemen ingezonden. Zeer goed was te merken, dat de lust voor bloemen kweeken vooruitgaande is. Er waren zeer goede en mooie dahlia's te zien even als merkwaardig goed gekweekte potplan ten. De heer Eversdijk van Kortgene gaf alle gewenschte inlichtingen. Prijswinnaars waren voor de stekplant- jes le pr. J. Rooze, 2e pr. Maatje Mar kusse en 3e pr. Tannetje Versprille. Voor particuliere inzendingen werd de le prijs gegeven aan H. J. Maas, 2e pr. T. de Boo Tazelaar, 3e pr. J. de Boo, 4e pr. J. S. Versprille en 5e pr. T. Maas. Met genoegen kan worden teruggezien op deze geslaagde tentoonstelling. Dinsdagavond werd door de mu- ziekvereeniging van Kortgene alhier en het kinderkoor van Kats een uitvoering gegeven in de Voorstraat, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin, wat een heele drukte te weeg bracht. Ook werd nog een fakkel-optocht gehou den. Poortvliet. Slot Raadsverslag. Gritiek op Burg. Armbe stuur. Een verzoek van de herbergiers uit deze gemeente om vrijstelling van bil- jarthelasting wordt met 4 tegen 3 st. aan genomen. 'legen stemmen B. en W. Een verzoek van de herbergiers om terugbe taling der biljartbelasting '33 wordt met alg. st. afgewezen. Verslag van de commissie voor het na zien der rekening van het algemeen arm bestuur, wat door J. v. Nieuwenhuize uit gebracht wordt. Spr. zegt, dat het verslag hierover kcxrt kan zijn. Evenals vorig jaar ontbreken de noodige bescheiden en kon de comm. zich niet oriënteeren. Er is een zeer groot bedrag aan achterstallige pacht; in de lijst der bedeeling is ook niet de gewenschte duidelijkheid. De comm. verzoekt om art. 24 der Armenwet toe te passen en den secr.-penningmeester uit te noodigen in zage te geven van zijn boeken, beschei den en stukken. Ook hierover ontstond een scherpe dis cussie. De voorz. zegt, dat alle benoodigde stukken er zijn. Dhr Boogaard betwist dit, want het is gebleken dat er effecten verkocht zijn, maar het bewijs van toestemming van Gedep. Staten was er niet. Verder heeft het bestuur, zijn wij1 juist ingelicht, per- ceelen van bestemming veranderd. Ook hiervoor eischt art. 24 der Armenwet ver gunning van Ged. Staten. Deze percee- len zijn met toestemming van Ged. Staten eenige jaren geleden ter beschikking ge steld van ion- en minvermogenden om die uit te geven voor matigen prijs. Daarna stelt de heer Boogaard voor volgens art. 24 der Armenwet den secr.-penningm. uit te noodigen boeken, bescheiden en stuk ken ter inzage te geven. D'e voorz. bestrijdt dit voorstel. D'hr Krijger meent dat hiervoor geen recht be staat. Het voorstel van dhr Boogaart wordt met meerderheid van stemmen aangeno men. Rondvraag. Dhr Boogaart stelt voor de gemeente wat betreft de personeele belas ting terug te brengen naar de eerste klas se. Dit wordt met 5 tegen 2 st. verworpen. Verder wijst dhr Boogaart er nog op, dat de nachtwacht ook wel eens dienst doet als jachtwacht, wat in strijd is met de oorspronkelijke bedoeling. Ook wijst hiji nog op de be graafplaats en 'op onbeschermde draden van het electrisch net over gemeente grond. Verbetering wordt toegezegd. Daarna sluiting. Tholen. Gisteren is het 10 jaar geleden dat Mr A. J. van der Hoeven geïnstalleerd werd als burgemeester dezer gemeente. De heeren J. H. Bal, C. v. d. Berge, J. P. van Mechelen, W. Moelker, P. W. Or- nee en Ir G. Wagtho hadden zich tot een comité vereenigd met het doel door een bloemenhulde dezen dag niet geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. De ge zindheid tot medewerking bleek echter bij de burgerij van dien aard, dat ondanks tjes en ik ontmoette haast niemand, be halve een enkelen wegwerker en een arme, oude vrouw met een hengselmand, maar de lucht was zoo heerlijk en de roode en bruine bladeren zoo mooi, dat ik dacht wel altijd door te kunnen wan delen. Ik heb nooit geweten, dat October zoo'n mooie maand was", vervolgde het meisje geestdriftig, „maar die prachtige gouden en koperroode kleuren tegen den blauwen hemel waren overweldigend ge woon I" „Kom, kindl" riep juffrouw Durnford, die aan de vochtige nevels en den kou- den najaarswind dacht, maar toch in haar hart vond ze, dat juffrouw Cleveland ge lijk had. „Ik was bang, dat ik me wat verlaat had en keerde terug. In mijn haast moet ik een verkeerden weg ingeslagen zijn, hoewel ik het in het begin niet merkte. Als ik nu maar iemand ontmoet had, had ik den weg kunnen vragen, maar het was overal zoo stil en eenzaam, dat ik er ze nuwachtig van werd, zelfs het zien van een koe zou opgevroolijkt hebben." „Maar waar kun je dan toch heenge- loopen zijn?" vroeg juffrouw Durnford verbaasd. „Ik heb er geen idee van", antwoordde Ruth. „Na lang dwalen kwam ik op een mooi grasveld, omgeven door hoornen. En het gaf toegang tot een laan, aan beide zijden strekten zich velden uit, slechts van den weg gescheiden door een klein beek je. De bedding ervan was steenig, en met waterplanten bedekt." „Maar dan moet je in de Bindhurst- laan geweest zijn vlak bij Brocklebank en de Dene", riep juffrouw Durnford uit. Ik ken dat plekje heel goed." „Ja, maar u moet niet vergeten, dat ik hier nog vreemd ben, en er geen idee van had, dat ik zoo dicht bij huis was. Ik was zoowat ten einde raad, toen ik plotseling een huisje zag. omgeven door een aardi- gen tuin. Ik besloot aan te kloppen en den weg te vragen." Juffrouw Durnford knipperde heftig met haar oogen van opwinding. „Daar woont de oude Betty Brior," merkte ze op, „een goede oude tobberd, maar zoo doof als een pot." „Dat merkte ik. Ik heb gewoon tegen 'haar gebruld, maar ze verstond me niet; ze schoof alleen haar zonnehoed wat ach teruit en staarde me aan." „Ik ben wat hardhoorig, juffie", zei ze maar aldoor, „je moet harder spreken. Wat een grappig, gerimpeld gezicht heeft ze, haar mond en kin lijken wel een no tenkraker en haar huid perkament, ze moet minstens negentig jaar oud zijn." „Neen. Betty is even in de zeventig, maar ze heeft een hard leven achter den rug en heel wat moeilijkheden gehad, maar ze is nog zoo flink als iemand. En hoe heb je het klaargespeeld, om je be grijpelijk te maken, schreeuwen helpt je niets." „Ik weet niet. wat ik gedaan zou heb ben", antwoordde Ruth. „Er kwam een kleine jongen in een matrozenpak naar buiten rennen, die haar aan den rok trok. Het was zoo'n aardig, teer ventje, met groote bruine oogen ik denk, dat het haar kleinzoon was." „Neen, dat kan niet", antwoordde juf frouw DUrnford, „Betty's kinderen stier ven, lang voor ze volwassen waren. Ze heeft nooit een kleinkind gehad. Maar wie kan het dan wel geweest zijn?" ver volgde ze nieuwsgierig. „Betty heeft zeker weer nieuwe huurders." „Dat kan wel", antwoordde Ruth. „Het kind zag er uit of het tot den gegoeden stand behoorde, ofschoon ik moet zeggen, dat zijn pak er verre van nieuw uitzag. Hoe het zich begrijpelijk maakte, weet ik nog niet, maar na een poosje vertelde ze menschsn die om arbeid zitten te sprin gen, Economisch niet in den haak en so ciaal allerpijnlijkst. De ondernemers van dat machinaal dorschbedrijf sullen vermoedelijk opmer ken: dat ls alles gemakkelijk gezegd, maar we zijn niet in staat al die handarbeiders een behoorlijk loon te betalen. Daarmee komen we weer tot de oude kwestie: waarom niet een bijslag op het loon gegeven, dat het bedrijf nog kan be talen? Dan komen er weer zooveel arbei ders van de straat, die het Rijk bespaart op den steun. In de verste verte was spr. er niet voor dat in den zomer weer de pik in plaats van den zelfbinder zou ter hand genomen worden. Dat kan thans niet meer. Maar wel is het mogelijk althans een deel van de jaarlijksche 28 millioen kilo graan in O. Z.-Vl. weer te laten dorschen met den vlegel. Talrijke practische boeren hadden spr. gezegd: „Ik hoop dat dit gebeuren gaat. In het algemeen is dat ook mogelijk. Op welke manier is slechts de kwestie. Wanneer wij gaan praten over het dor- sohen met den vlegel, dan zijn er die met een hautain gebaar zeggen, dat wij de wij zers van de klok gaan terugzetten. Maar is de huidige landbouwsteun ook geen steun, die op dezelfde wijze geschiedt als vele eeuwen geleden en waaraan we thans het moderne woord Planwirtschaft geven. Wij moeten ons er niet op de eerste plaats rekenschap van geven of wij wijzers van klokken terugzetten, maar wel of wij de werkloosheidsbestrijding dienen in een streek zooals Z.-Vl. die zelfs niet meer in staat is zijn bevolking een bestaan te ver schaffen. Handkracht inplaats van machine kracht bij het dorschen zou te bereiken 1 zijn door een premie die 't verschil vormt tusschen de kosten van handkracht en machinekracht. En wanneer deze premie niet te klein is genomen zullen velen be sluiten om te dorschen met den vlegel. Het plan om te dorschen met den vlegel leeft veel meer onder de boeren dan men weet. Zelfs uit Zaamslag kwam een de putatie in Hulst bij den N.C.B. aanklop pen voor verwezenlijking van dit plan. Dwang tot handkracht is daarbij niet noodig. Kwam de handkracht er, dan had een groot deel der werkloozen behoorlij ken arbeid, die behoorlijk betaald wordt. Voor degenen die in Z.-Vl. dan nog geen werk zouden vinden, zou dan nog naar andere werkverschaffingsplannen kun nen worden uitgezien voor den a.s. win ter. Op de vraag of de machinekracht door handkracht kan vervangen worden bij het dorschen, antwoordde spr. met een volmondig: ja." Straf voor een ander uit gezeten. Naar de Tel. verneemt, stelt de Ainsterdamsche, in samenwerking met de Haagsche politie een diepgaand onderzoek in naar een opzettelijke per soonsverwisseling van een gedetineerde in de Haagsche gevangenis. Gebleken is namelijk, dat een in Am sterdam aangehouden rijwieldief. die in dertijd tot gevangenisstraf was veroor deeld, een kennis van hem tegen betaling van een geldelijke vergoeding zijn straf heeft laten uitzitten. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden heeft tot de ontdekking van dit feit geleid. Maandagochtend werd op aanwijzing van een gedupeerd rijwielhandelaar een man aangehouden, die in de laatste helft van Augustus bij een drietal rijwielhan delaren fietsen had gehuurd, die hij evenwel nimmer terugbracht. Daar men verduistering vermoedde, volgde aan gifte bij de politie. Bij zijn verhoor bekende de man, de rijwielen te hebben gehuurd en verkocht, doch beweerde, dat dit niet in de maand Augustus, doch in Juli was geschied, daar hij volgens zijn verklaring van be gin Augustus tot begin September in de gevangenis in Den Haag had vertoefd om een vonnis te ondergaan. De rijwielhandelaren bleven evenwel bij hun verklaring, dat de verhuring der fietsen wel degelijk in de maand Augus tus had plaats gehad. Zij herkenden in den gearresteerde pertinent den man, die de rijwielen had gehuurd. Naar aanleiding van deze afwijkende verklaringen werd door de politie geïn formeerd, waarbij bleek, dat de man het, dat het me naar het eind van de laan moest brengen en het ventje stak heel vertrouwelijk zijn hand in de mijne. Hij vertelde me, dat hij Billy heette en dat hij en zijn pappie al een heelen tijd bij Betty woonden en dat hij het daar erg prettig vond en er nooit meer vandaan wilde. „Papa is zoo knap", vertelde hij, „hij maakt prachtige schilderijen en hij schrijft verhalen en er is niets, dat hij niet kan, maar hij heeft nooit, nooit eens tijd, om met Billy te spelen." Het arme ventje keek daarbij zoo ver drietig, dat ik er medelijden mee kreeg." „Je kunt er van op aan, dat die vader de nieuwe huurder is. Betty neemt 's zo mers dikwijls menschen bij zich in huis. Ze verhuurt de zitkamer en een slaak- kamer boven. Weet je, wat we doen zul len, juffrouw Cleveland, één dezer dagen zullen we Betty eens opzoeken 1 het is geen vijf minuten loopen naar de Bijen korf, zooals ze het huisje noemen Betty is bekend om haar lekkere honing en dan zullen we alles omtrent Billy uit vinden", want, zooals Ruth al gauw ont dekte, juffrouw Jem was niet nieuws gierig, maar ze wist toch graag alles om trent haar buren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2