Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 235 Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiün 30 cent por regel. Ingezonden mcdedcolingon 00 cent por regel. Kleine Advortcntiün Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. De les der historie. Van officieele zijde woorden de laatste maanden in Duitschland woorden gespro ken, die sterke overeenkomst vertoonen met wat in Psalm 49 gezegd wordt: Hun ne binnenste gedachte is, dat hunne hui zen zullen zijn in eeuwigheid, hunne wo ningen van geslacht tot geslacht; zij noe men de landen naar hunne namen. Van Nat. Socialistische zijde kan men hooren verkondigen, dat nu een duizend jarig rijik is ingeluid. In de eerste duizend jaar, zoo verklaarde nog gisteren de Füh- rer te Neurenberg, zal er in Duitschland geen revolutie meer zijn. Niets en niemand zoo zegt men, zal in staat zijn de heer schappij van het Hitler-regiem te doen eindigen. Hitler is groot en groot is de partij1, waarop hij steunt. Wij hebben hier zoio heet het niet te doen met een voorbijgaand verschijnsel, maar onover winnelijk sterk is de thans bovendrijven de richting, in staat alle aanvallen en stormen te trotseeren. En toegegeven moet worden, dat er voor wie naar den schijn oordeelt, alle reden is om de duurzaamheid van de Nat. So cialistische heerschappij te erkennen. Hit- Ier weet zoio ongeveer het geheele volk naar zijn hand te zetten, wat weer op nieuw gebleken is bij de onlangs gehouden volksstemming. In verband hiermede hebben echter verschillende Engelsche bladen gewezen op de les der historie. Wat thans in Duitschland gebeurde is niet nieuw. Ook hiervan geldt dat het ai reede geweest is. Ruim 80 jaar geleden is in Frankrijk een volksstemming gehouden die vee] overeenkomst vertoont met de stemming in Duitschland. Den 2den December 1851 had de prins- president, Louis Napoleon, de kamer ont bonden, het algemeen stemrecht weder in gesteld, alle partijleiders doen arrestee ren en een nieuwe vergadering bijeenge roepen, om zijn presidiale ambtsperiode met tien jaren te doen verlengen. Nadat hij zoowel te Parijs als in de provincie het verzet der republieken met geweld onderdrukt had, liet hij den 20sten De cember zijn staatsgreep door een plebes- ciet, dat hem een overweldigende meer derheid van 7 Yt millioen stemmen bracht, bevestigen, en op 2 December 1852 liet hij zich door een nieuwe volksstemming de feitelijke alleenheerschappij' met den kei zerstitel opdragen. De overeenkomst tusschen de methodes van Louis Napoleon in 1851 en van Hitier in 1934 is treffend. Beiden stelden het volk voor een voldongen feit en lieten dit feit vervolgens bekrachtigen onder om standigheden, welke den kiezers geen keus lieten. En beide verkiezingen leverden de gewenschte overweldigende meerderheid. Maar nu doen we goed ook op het ver dere verloop der historie te letten. Napo1- leon had al spoedig groote moeite zijn ge zag te handhaven en 18 jaar nadat zijn macht voor altijd bevestigd scheen, was hij genoodzaakt het land te verlaten en in Engeland een schuilplaats te zoeken. Zijn rijk was uit. Nu zeggen wij niet, dat het met Hitier en het Nat. Socialistisch bewind ook zoo zal gaan; ook niet dat het Hitier geluk ken zal zich 18 jaar staande te houden. Wij' wijzen er slechts op, dat als het Nat. Socialisme in trotsche verwatenheid uitroept: „mijn huis zal eeuwig staan, van kind tot kind gedurig overgaan", dit toch nog bitter weinig beteekent. Want het is ten slotte niet het Nat. So cialisme dat regeert evenmin als het Com munisme dat zich in Rusland oppermach tig waant. Alle menschelijke roem is ijdelheid. De Heilige Schrift is- daar om het ons te leeren. En de historie om het te be vestigen. Het schijnt soms alsof het lot van de wereld in menschenhanden berust. Maar de werkelijkheid is anders. God alleen is groot. Zijn heerschappij is een eeuwige heerschappij en zijn Konink rijk is van geslacht tot geslacht en Hij is machtig te vernederen degenen die in hoogmoed wandelen. DE STAKING IN AMERIKA. Roosevelt grijpt in. President Roosevelt 'heeft gisteren on verwacht ingegrepen in de textielstaking, het grootste arbeidsconflict, 'dat de Ver- eenigde Staten tot nog toe gekend heb ben. De president heeft de instelling van een ui't drie vertegenwoordigers der re geering bestaande arbitrage-commissie aangekondigd. Beide partijen in dit arbeidsconflict, de textiel-industrieelen zoowel a'ls de vakver- eenigingen, hebben zich terstond bereid verklaard tot arbitrage. Aan 'het einde van den tweeden sta kingsdag waren volgens een onderzoek van de „United Press", in totaal 247.900 arbeiders in staking. Hiertegenover beweren de vakvereeni- gingen, dat op het oogenblik 300.000 ar beiders staken, terwijl de werkgevers ver klaren, dat het aantal arbeiders, hetwelk aan de staking deelneemt, slechts rond honderdduizend man bedraagt. De textielstaking breidt zich ui't in de staten New Jersey, Carolina (Zuid en Noord) en Georgië. De toestand is zeer gespannen in de vijftien staten, welke door de textielsta king zijn getroffen. Ofschoon het nog niet tot bloedige botsingen is gekomen, heb ben toch hier en daar wanordelijkheden plaats gevonden en daden van sabotage. Ook werd van traangasbommen gebruik gemaakt. Een aantal patroons 'heeft vrijwillig de fabrieken gesloten, om de arbeiders en de fabrieken niet aan de woede der stakers en eventueels plunderingen bloot te stel len. De „vrije" stemming in Duitschland. In verband met het eenigen tijd gele den gepubliceerde bericht over een aan schrijving, welke door dr Seiler, eerste voorzitter van de „Verein der Aerzte Dtüisseldorfs" aan collega's was gezon den, en dat de aanwijzing inhield, het Mariënhospital te Düsseldorf te boycot ten, daar het met meer dan 50 pet. bij de volksstemming op 19 Augustus j.l. tegen Hitler had gestemd, is 't niet van belang ontbloot, eveneens kennis te nemen van het hierna volgende afschrift. Het is de copie van een schrijven, dat door dr Seiler aan zijn Diisseldorfsche collega's zou zijn gezonden: Verein der Aerzte D'üsseldorfs E. V. Düsseldorf, 25 Augustus 1934. Zeer geachte collega! D'e door de directie van het Mariën hospital getroffen maatregelen recht vaardigen de bij dezen afgekondigde op heffing van mijn beschikking van 22 Aug. 1934. Het bestuur van het Mariënhospital heeft bovendien met de grootste voorbe houdloosheid tot uiting gebracht, dat het den stemmingsuitslag in zijn hospitaal ten diepste betreurt en bereid is, iedereen van het hospitaal verre te houden, en er van uit te sluiten, die de eenheid der Duitsche volksgemeenschap poogt te ver nietigen. Heil Hitlerl Verein der Aerzte Düsseldorfs E. V. (w.g.) dr SEILER, 1ste voorzitter Veel commentaar behoeven wij aan 'bovenstaand schrijven niet toe te voegen. Overigens blijkt uit de heele Düssel- dorfsche affaire, dat het laten stemmen op schepen, in ziekenhuizen, enz. abso luut geen waarborg biedt voor beveili ging van het verkiezingsgeheim. Bij de verkiezingsbureaux van groo- tere stemdistricten is deze waarborg ook wel niet ten volle aanwezig, maar bestaat in mindere mate bet gevaar dat men de „ineen"-stemmers bijna met zekerheid kan aanwijzen, zooals dit bij stemmingen in hospitalen enz. wel bet geval is. De vier miljoen neen-stemmers. Hitler beef in zijn proclamatie te Neu renberg ook aandacht geschonken aan de vier miljoen neen-stemmers. Als onze vijanden, in het bijzonder bui ten het rijk, er genoegen in vinden, in de 4 millioen „neen"-stemmers een oppositie, waarvan gevaar dreigt te zien, dan kan ons dat slechts inwendig doen glimlachen, aldus Hitier. Na een zegetocht, onbekend in de geschiedenis, zullen we nog een tijdje van dergelijke lieden zien, die zich afzijdig houden, afvalligen of menschen, waarvan wij' in het geheel niet gediend zijn. Hun aanduiding als oppositie is het eenig be wijs van hun treurig bestaan. Ook wij waren eens in de oppositie, maar wij wa ren de nationaal-socialistisohe partij en ons geloof was ons program. Dezen zijn echter maar alleen oppositie en zij 'hebben geen geloof en geen pro gram. Maar ook dit restantje zullen wij bij onzen volgenden aanval uiteen doen spatten. Iedere poging om 'tegen de leiding van de nationaal-socialistisohe beweging en van bet rijk met geweld te organiseeren, zullen wij neerslaan en in de kiem smo ren, waar vandaan en van wie zij' ook kome. Kerk en staat in Duitschland. Het laatste gedeelte van Hitler's pro clamatie aan het nationaal-socialistische partij-Congres begon met een bespreking van de verhouding tusschen kerk en staat. „Wij zijn vast besloten, zoo heet het, aan de organisatorische versplintering van de evangelische kerk een einde te ma ken door de vorming van een groote evan gelische rijkskerk, want wij meenen, dat het niet aangaat, van den nood, die Luther dwong rekening te houden met de afzon derlijke staten, een deugd te maken in een tijd, waarin die staten zelf niet meer bestaan. Wanneer de groote Duitsche her vormer thans in ons midden zou zijn, Zou hij niet aan de kerken der landen denken, maar aan Duitschland en zijn evangeli sche kerk. Evenzeer hebben wij er naar gestreefd tot oprechte en eerlijke betrekkingen te komen met de tweede groote Christelijke confessie, ©oor de heugenis aan een vroe gere periode van strijd zal men wellicht aan 'beide kanten wel eens terugvallen in de oude sfeer, maar wij twijfelen er niet aan, dat ten slotte ook hier het succes den arbeid van 'het afgeloopen jaar zal bekronen. Hulp aan Duitsche vluchtelingen. Ongeveer een jaar nadat minister De Graeff in Genève het initiatief heeft ge nomen tot een betere organisatie voor de hulpverleening aan Duitsche vluchtelin gen, Joden en anderen, heeft de hooge commissaris voor dit werk, J. G. Mac- D'onald, aan de pers verslag uitgebracht over hetgeen tot dusverre is bereikt. Dit is niet zooveel, als de hooge commissaris aanvankelijk gehoopt had. Hij schat het aantal vluchtelingen uit Duitschland op ongeveer zestigduizend personen. Van deze zestigduizend hebben vijf en twintigduizend een definitieve woon plaats en werkkring in het 'buitenland kunnen vinden, tienduizend daarvan in Palestina. D'e economische crisis en 't feit. dat de organisatie van de hulpverleening geheel uit particuliere middelen bekostigd moet worden, 'hebben het niet mogelijk ge maakt, een beter resultaat te bereiken. Zwitsersche nazi's gearresteerd. De politie te Bazel heeft vijf jongelie den, die hoewel Zwitsers, tot de natio naal-socialistisohe partij behoorden en een terreur-organisatie gevormd hadden, gearresteerd. Bij hun verhoor hebben zij verklaard, dat zij dreigbrieven aan Duitsche vluch telingen hadden geschreven en dat zij hakenkruisen op het station hadden ge schilderd. Ook hebben zij zich schuldig gemaakt aan wandaden op het Joodsche kerkhof. Korte Berichten. Het trampersoneel te Chicago, in het geheel 15.000 man, heeft besloten tot een sympathiestaking voor de stakende taxichauffeurs, wier aantal 12.000 be draagt. i In verband met het feit, dat Zon dag a.s. in Hyde Park te Londen een groote fascisten-demonstratie zal worden gehouden, heeft de politie reeds thans uitgebreide orde-maatregelen uitgewerkt. Het congres van vakvereenigingen te Londen heeft een resolutie aangenomen, waarin geëischt wordt, dat onmiddellijk de veertigurige arbeidsweek zal worden ingevoerd, zonder dat de salarissen wor den verminderd. De Weichsel in het district Pinczow is weer buiten zijn oevers getreden, waar door zeven dorpen onder water zijn gezet. Bij Sandomiens is de toestand ernstig. In de Karpathen houdt de regenval aan. De persberichten en geruchten over een op banden zijnde verloving van aarts hertog von Habsburg met prinses Maria van Italië worden van officieele Italiaan- scbe zijde geheel ongegrond genoemd. Gisteren heeft de politie in een dichtbevolkte wijk in Los Angelos in een warenhuis 9 ton gestolen dynamiet ge vonden. H. M. de Koningin In Noorwegen. D'e laatste dagen van haar vacantie- verblijf in Noorwegen, zoo meldt de „Msb.", besteedden de Koningin en de Prinses met nog verschillende uitstapjes te maken. Maandag maakten de Koninklijke be zoeksters een auto-tocht naar het stadje Tjoemoe, aan de Oslofjord en gebruikten de lunch in het restaurant „Verdens Ende". Gisteren hebben H. M. en haar Dochter een auto-tochtje gemaakt in de omgeving van Aasgaardstrand. D'e hooge bezoek sters gingen winkelen in Toensberg. D'e Koningin heeft aan de leidster der padvindsters een brief gezonden, waarin Zij baar erkentelijkheid uitspreekt voor de bloemen, waarmede de padvindsters baar Dinsdag hebben vereerd. Vermindering van toeslag op rogge? De heer Weitkamp heeft aan den Mi nister van Economische Zaken gevraagd of het juist is, dat de toeslag op de rogge en gerst van f 3.50 op f 3 gebracht zal worden. Zoo ja, is het dan den Minister bekend, dat van dezen maatregel de kleine zand- bedrijven, die niet gewoon zijn rogge te verkoopen, en die tot overmaat van ramp ook zulke groote schadeposten hebben wegens de stagnatie der varkens aflevering, het eerste slachtoffer wor den? Verder vraagt de heer Weitkamp of de Minister, wanneer de toeslagverlaging een feit is, bij zijn maatregelen met de vermelde omstandigheden rekening wil houden. Werklooze Nederlanders in Duitschland. Nog steeds wonen in West-Duitschland zeer veel Nederlanders, die daar reeds geruimen tijd werkloos zijn. De kans, dat zij in Duitschland een betrekking zullen krijgen, is uiterst gering en de Neder- landsche Bond in Duitschland doet daar om een beroep op de Nederlandscbe werk gevers om in vacatures te voorzien met deze landgenooten in den vreemde. Communistische betooging te Den Haag Naar de Telegraaf vernam bereidt de Communistische Partij Holland 'n groote betooging voor op den dag van de opening der Tweede en Eerste Kamer in Den Haag, n.l. Dinsdag 18 'September. In alle plaat selijke afdeelingen worden vergaderingen gehouden waar over den vorm dezer be- toogingen wordt gediscussieerd. Vermoe delijk zal men trachten in de residentie een landelijke meeting van communisten op touw 'te zetten. Een andere vraag is natuurlijk of het houden van een betooging zal worden toe gestaan. Radio-telefoon verkeer met lndië. Gedurende Augustus 1934 zijn in het radio-telefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 205 gesprekken gevoerd. Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 76 betrekking op zakelijke-, en 16 op familie-aangelegen heden. Voor lndië bedroegen deze getallen 70 en 43. In totaal werden 144 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 66 en in lndië 78 werden aangevraagd. In het r'adio-telefoonverkeer van Ned.- Indië met de overige landen van Europa via Nederland, werden in totaal 7 ge sprekken gevoerd, n.l. met België 1, De nemarken 1, Engeland 2, Oostenrijk 1 en Zwitserland 2. Zaandams begrooting weer afgekeurd. Het gemeentebestuur van Zaandam ontving bericht, dat Gedep. Staten van N .-Holland na rijp beraad en ondanks de gevoerde besprekingen, de begrooting in den aangeboden vorm niet kunnen goed keuren. Het schrijven ging vergezeld van een nota, waarin verschillende te hoog geachte ramingen van inkomsten- posten worden gesignaleerd. In de begroo ting, aldus Gedep. Staten, zit een onge dekt tekort, dat ontoelaatbaar is. Naar wij vernemen zullen B. en W. in hun vergadering van Zaterdag a.s. trach ten zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de goedkeuring van Gedep. Staten verkregen zal worden. Vast staat dus, dat de gemeenteraad weder eenige bezuini gingen zal moeten goedkeuren. Uitbreiding van de lager onderwijswet. Ingediend ia een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 4 Aug. 1933 tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering van de lager onderwijswet 1920. Overeenkomstig art. 1 van eerstgenoem de wet gelden de afwijkingen en wijzigin gen van de lager onderwijswet 1920, die in de volgende artikelen zijn vervat, gere kend van 1 Juli 1933 tot, behoudens na dere wettelijke regeling, 1 Jan. 1935. De opzet biji dezen tijdelijken maatregel was om inmiddels te kunnen nagaan, of op andere wijze zonder benadeeling van het onderwijs een grootere bezuiniging kon worden bereikt. Aangezien het vast staat, dat de „nadere wettelijke regeling", wel ke is bedoeld als onderdeel van de uitwer king van het voorgenomen plan tot reor ganisatie van het onderwijs, niet vóór 1 Jan. zal tot stand komen, acht de minis ter van onderwijs het noodzakelijk, tot be houd van de met de wet van 4 Aug. 1933 bereikte bezuiniging en tot het verkrijgen van de gewenschte aansluiting, den wer kingsduur dier wet voorloopig te besten digen. Hiertoe strekt het wetsontwerp. Het voorstel, om den werkingsduur te ver lengen tot 1 Jan. 1937, berust tevens op de verwachting, dat de tegenwoordige moeilijke omstandigheden voor dien da tum niet zullen zijn geëindigd. De titel van architect. Gemeld wordt, dat een wetsontwerp, strekkende tot wettelijke bescherming van den titel van architect, in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Na afsluiting van het interne overleg, dat nog niet geheel geëindigd is, kan indie ning worden tegemoet gezien. Men zal zich herinneren, dat minister Marchant in een in het voorjaar van dit jaar gehouden rede, een wettelijke rege- Binnenland. H. M. de Koningin in Noorwegen. Wijziging van de L.O.-wet. Tuinbouw-tentoonstelling te Kapelle. Buitenland. De plaatsvervanger van Hitier. De staking in Amerika. Kerk en staat in Duitschland. ling van het architectenheroep in uit zicht heeft gesteld. De strekking van het thans voorbereide ontwerp is iets min der wijd. dan men in sommige kringen uit de woorden van den minister had meenen te mogen afleiden. Het wetsontwerp zal niet bepalen, dat architectenarbeid slechts door architecten mag worden verricht; het zal in hoofd zaak slechts aangeven, welke bevoegd heden men moet bezitten, om den titel van architect te mogen voeren. Het pu bliek weet dan bij het verstrekken van opdrachten of het een architect dan wel een niet-axohitect daarmede belast. Ouderen maken plaats voor de jeugd. Zooals men zich herinneren zal, heeft het Amsterdamsche gemeentebestuur eenige weken geleden een rondschrijven gericht tot het personeel der gemeente bo ven den 55-jarigen leeftijd, waarin werd gevraagd, wie den gemeentedienst zou willen verlaten, indien hij in het genot gesteld werd van een pensioen, dat een zeker percentage van het loon zou bedra gen. Naar gemeld wordt zijn dezer dagen de antwoorden binnen gekomen. Het aan tal gegadigden bedraagt aanzienlijk méér dan men verwacht bad, n.l. ruim drie honderd. Het gemeentebestuur heeft te dien aanzien nog geen beslissing geno men. De bedoeling van den maatregel is om het aantal openvallende plaatsen te doen bezetten door reservisten waardoor de Gemeentelijke arbeidsreserve aanzien lijk zou kunnen worden ontlast. Middelburg. Woensdagavond is een postbesteller, die van den Noordsingel de Noordbrug wilde oprijden, aangereden door een auto van dhr G. uit Oostkapelle. De postambtenaar kwam onder de auto te liggen en is bloedend verwond naar het Gasthuis overgebracht. Politie was spoe dig ter plaatse en stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Gistermiddag had op den Veerschen Singel een aanrijding plaats tusschen een wielrij'dster, die uit de Jacob Gatsstraat kwam en een die op den Singel reed. Laatstgenoemde, die zenuwachtig was ge worden en daardoor onzeker van zijn stuur, kwam te vallen en bezeerde zich vrij hevig. De 80-jarige heer H. Pol vliet, wo nende aan de Bree alhier, heeft er zich door het plaatsen van bussen en ook op andere wijze ten zeerste voorgespannen om artikelen te verzamelen, waarvan de verkoop ten goede zou kunnen komen aan de kas van de vereeniging tot bestrijding der T.B.C. De heer Polvliet kon dit jaar weer met groote voldoening terug zien op zijin werk voor lijdende medemenschen. Hij' kreeg 3175 oude rijwielplaatjes in de verschillende bussen en kon totaal 70 k.g. aan oud koper en andere afval, die nog waarde bezit, bijeen brengen. Vlissingen. Alhier is Woensdagmiddag de heer G. de B., baas in de afdeeling scheepbouw van de N.V. Kon. Mij „de Schelde" van een bordes gevallen, dat in aanbouw is op het motorschip „Bloem fontein". Hij kwam met zijn hoofd terecht in de motorkamer van genoemd schip en is naar het St. Joseph Ziekenhuis over gebracht. Goes. D'e collecte voor het Crisis- Comité bedraagt deze week f 76.34. Wolfaarlsdijk. Dinsdagavond gaf de Muziekvereen. Advendo een goed ge slaagd concert op het schoolplein te Oost- kerke. Als eerste nummer werd gegeven het Wilhelmus, later gevolgd door meer dere vaderlandsche liederen. Voor de pauze was er veel publiek, na de pauze bleek dit veel minder te zijn gewo'rden. (Belangeloos bericht.) Zaterdagavond werd door de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier een schietwedstrijd gehouden, waarbij gescho ten werd om de vijf prijzen welke beschik baar waren gesteld door het Verband Zee land. Deelgenomen werd door 28 leden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1