WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 264 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bi] vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE TEXTIELSTAKING IN DE VER. STATEN. De helft der arbeiders legde het werk neer. De Amerikaansche pers wijdt vele ko lommen aan de staking der textielarbei ders. De toestand is nog steeds zeer on overzichtelijk, daar men nog geen kijk heeft op het aantal arbeiders, dat aan de staking deelneemt of nog zal deel nemen. Het stakingsbevel is n.l. in Nieuw-Enge- land op vele plaatsen niet opgevolgd. Daarentegen hebben ongeveer 25 tex tielfabrieken in Newbedford (Massachu setts) hun bedrijven volkomen gesloten. Vele duizenden arbeiders in de wolfa- brieken te Pawsaie (New Jersey) hebben den stakingsoproep naast zich neergelegd. Volgens nadere berichten heeft de Dins dag overal een sterke toename van het aantal stakers gebracht. Momenteel heeft ongeveer de helft van de Amerikaansche textielarbei ders het werk neergelegd. Over het algemeen verloopt alles tot dusverre rustig, slechts op enkele plaat sen is het tot botsingen gekomen tus- schen stakers en politiebeambten alsmede tusschen stakers en particuliere bescher mingsmanschappen voor fabrieken. De autoriteiten van talrijke plaatsen hebben uit vrees voor bloedvergieten, omvangrijke maatregelen getroffen. De vakbonden beschikken over geen be langrijke bedragen, zoodat de beslissing der regeering om de stakers niet te onder steunen, waarschijnlijk een grooten in vloed op den duur der staking zal hebben. De president van den internationalen vakbond in de dames-mode-industrie heeft de staking bevolen van 10.000 ar beiders in de katoen- en stoffenindustrie in San Louis en 5000 arbeiders in Kansas- City. Deze maatregel geldt als voorlooper van de tegen 1 October voorgestelde alge- meene staking. In financiëele kringen is men van mee ning, dat de regeering zich steeds meer "door de vakvereenigingen laat beïnvloe den en de leden van de regeering zeer dicht bij de arbeiders staan met hun sympathieën. Men verneemt, dat de regeering van plan is binnenkort haar pogingen voort te zetten, om een arbeidsregeling in te voeren, die tot een korteren arbeidsduur in de heele industrie zal leiden, zonder een loonsverlaging. Dit weer opduiken van de geruchten daarover vindt zijn oorzaak in een uitlating van Dald Richberg, de adviseur van de Nira, dat in den komen den winter waarschijnlijk niet minder dan 5 millioen Amerikaansche families ondersteund zullen moeten worden. Wall- street ziet geen oplossing voor de moeilijk heden, indien niet een uitweg gevonden wordt voor deze brandende quaesties. j De brand in het keizerlijk paleis te Mandsjoekwo. De brand in het Mandsjoerijsche kei zerpaleis is nog niet geheel gebluscht. Volgens Chineesche mededeelingen zou de brand groote schade hebben aange richt. Omtrent de oorzaak van" den brand zijn nog geen officieele mededeelingen ver strekt. Men vermoedt echter nog steeds, dat brandstichting in het spel is, daar vastgesteld kon worden, dat het vuur op vier plaatsen tegelijk is uitgebroken. Ruslands toetreden tot den Volkenbond. De Zwitsersche bondsraad heeft één stemmig besloten, dat de Zwitsersche volkenbondsdelegatie bij de stemming ter volkenbondszitting over de opneming van de sovjet-unie in den Volkenbond, „n e e n" zal zeggen. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, kan ni e t verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van sovjet- Rusland tot den volkenbond zal stemmen. De vraag of Nederland zal tegenstem men dan wel zich onthouden, moet voors hands nog open blijven. België zal eerst te Genève beslissen Jaspar zal te Genève een beslissing ne men, na eerst het advies te hebben inge wonnen van zijn collega's uit andere lan den, met name uit Nederland. Het is echter waarschijnlijk, dat België zich van stemming zal onthouden. De Grieksche ministerpresident Tsalda- ris heeft in een interview met de „Jour nal de Genève" verklaard, dat Grieken land beslist tegen de opneming van Rus land in den Volkenbond zal stemmen, daar die opneming het internationale communisme zou legaliseeren en sancti oneer en. Japan ontdekt Sovjet-spionnage. Volgens een bericht uit Gharbin heb ben Japansche gendarmen een geheimen in Rusland geconstrueerden radiozender in een Chineesche apotheek in Kiamusze, aan den Sungari, in beslag genomen. Vier omroepers, die naar 'het schijnt, op last van den staf van het Sovjet-Rus sische Oostleger, berichten omtrent Ja pansche troepenverplaatsingen ingewon nen en doorgegeven hebben naar Michai- lo-Semanowsk aan den Amoer, zijn gear resteerd. In Japansche officieele kringen wordt verklaard, dat hiermede een groote Sov jet-Russische spionnage-organisatie in Mandsjoerije is ontdekt. Prijsverlaging Belgische huisbrandkolen. De Belgische steenkolenproducenten hebben tot een verlaging van den prijs der kolen voor huisbrand bestemd, besloten. Deze verlaging zal van 20 tot 30 franks per ton bedragen. De vooruitzichten van den oesterhandel in Engeland. Omtrent de vooruizichten van den oes terhandel gedurende het nieuwe seizoen in Groot-Britannië. een der voornaamste afzetgebieden van onze oesters, bevat het jongste nummer van The Fishing News eenige belangwekkende mededeelingen. Volgens die mededeelingen zullen En- gelsche natives weliswaar schaarsch en duur zijn, doch kan een veel grooter aan bod van op Engelsche banken opgekweek te Bretanger plantoesters verwacht wor den dan in het vorige seizoen. Dit schrijft men toe aan den prikkel, welke het ver hoogde invoerrecht voor oesters op het uitzaaien van plantoesters uit Bretagne heeft uitgeoefend. Het aantal oesters van die herkomst, dat het volgende seizoen beschikbaar zal zijn, wordt geschat op 15 millioen stuks. Amerikaansche bluepoints zullen vrij schaarsch zijn. Daarentegen wordt op de Engelsche banken een over vloed van Portugeesche oesters verwacht. Vooral in verband met het te verwach ten ruime aanbod van in Engeland verder opgekweekte Bretanger oesters zijn de vooruitzichten voor den afzet van onze oesters niet erg gunstig, hoewel sommige handelaars verwachten, dat de kwaliteit dit jaar beter zal zijn. Over het algemeen wordt in Engeland een prijsdaling van de oesters verwacht. Ontzaglijke hitte in Roemenië. De ontzaglijke hitte, welke gedurende de laatste dagen in Roemenië heerscht, was oorzaak, dat brand ontstond in de kolen) opslagplaats van den Roemeenschen maritiemen dienst in het fort te Gonstant- za. Ongeveer 800 wagonladingen staan in brand. Korte Berichten. In welingelichte kringen wordt ont kend, dat onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen de Italiaansche re geering en socialistische kringen, inzake het toelaten van den vroegeren socialisten leider in de organisatie van de standen corporaties. Volgens een te Reval ontvangen be richt uit Moskou, heeft een provinciaal gerechtshof 5 ambtenaren wegens ver duistering van levensmiddelen, diefstal en sabotage ter dood veroordeeld. Té Neurenberg heeft gisteren het partijcongres der N.S.D.A.P. een aanvang genomen. Hitiler is in gezelschap van Goebbels per vliegtuig te Neurenberg aangekomen, waar hij met geweldigen jubel werd ont vangen. In verband met de den laatsten tijd steeds veelvuldiger voorkomende spoor wegaanslagen op het zuidelijk gedeelte van den Oost-Ghineeschen spoorweg, is besloten, voorloopiig op dit traject des nachts geen verkeer meer te doen plaats hebben. De leger-commandant van Littauen heeft aan radio-luisteraars in Littausc'h gebied op Izware straffen verboden, te luisteren naar de uitzendingen van den Duitschen zender. De vereenvoudigde spelling. Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in verband met de invoering van de ver eenvoudigde spelling een aanschrijving gezonden aan de besturen van de gesub sidieerde scholen en cursussen voor nij verheidsonderwijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursussen met rijkssteun in stand houden. In deze aanschrijving wordt mededee- ling gedaan van de bekende wijzigingen welke voor een aantal examens op 1 Sep tember j.l. zijn ingevoerd. „Ik zal het zeer op prijs stellen, indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg op onder uw beheer staande nij verheidsscholen zal worden toegepast" aldus schrijft de minister. „Evenwel ben ik van meening, dat, ter vermijding van onnoodige kasten, invoe ring van deze schrijfwijze geen aanleiding behoort te zijn om thans gebruikt wor dende en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. Ik verzoek u in uw met mij! te voeren briefwisseling gebruik te maken, hetzij van de hierboven aangegeven vereenvou digde schrijfwijze, hetzij1 van de schrijf wijze volgens de Vries en Te Winkel met de afwijkingen, die in regeeringsstukken gebruikelijk is." Deze afwijkingen waren aangegeven in punt 4 van dezen omzendbrief en hebben betrekking op het weglaten van „e" en „en" van het lidwoord „een", van „geen" en van de bijvoegelijk gebruikte bezitte lijke voornaamwoorden: mijn, uw, zijn en haar, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te hunnen huize, waar deze uitgangen in de beschaafde spreektaal woirden gehoord. De staking te Krommenie. Gisteren had op 'het departement van sociale zaken een bespreking plaats on der leiding van den rijksbemiddelaar mr de Vries tusschen de directie der N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie en de werknemersorganisaties in de me taalindustrie. Nu gebleken is dat de stakingsleiding de voorstellen der directie niet aangenomen heeft weten te krijgen en er dus blijkbaar geen orgaan is, dat bindend voor de sta kers kan optreden, ligt 'het niet in het voornemen van den rijksbemiddelaar, noch van de directie, om verder contact met de stakers te zoeken anders dan door middel van de organisaties. Aan deze en aan de directie heeft de rijksbemiddelaar thans voorstellen gedaan, waarmede in principe de aanwezigen zich hebben kun nen vereenigen. Er bleek misverstand tus schen partijen te bestaan, dat 'thans door de bespreking uit den weg geruimd is. De toekomst van de borstelindustrie bedreigd. Meer dan 1200 mensc'hen vinden nog werk in de verschillende takken, die de borstelindus'trie omvat (borslelfabricatie, bereiden van haar en grondstoffen, bor- stelhoutfabricatie), terwijl de jaarlijksche omzet millioenen bedraagt. Deze industrie bestaat reeds van oudsher in Nederland en kan ook in de toekomst aan talloozen werk verschaffen, want zij maakt een ar tikel, dat in elk huishouden gebruikt wordt en waaraan ook in komende jaren volle behoefte zal blijven bestaan. In een adres aan de Eerste en Tweede Kamer wijst de vereeniging van 'borstel fabrikanten er nu op, dat deze industrie thans vernietigd wordt; ondanks het feit, dat door de verminderde koopkracht de afzet teruggekropen is, vertoont de invoer niet de minste daling en is dikwijls maan delijks belangrijk hooger da nvorige j tu ren. De invoer uit landen, waar nog zeer veel in huisindustrie gemaakt wordt, en waar mannen, vrouwen, en kinderen zeer lange werkdagen maken, verdringt het binnenlandsch product. Adressanten verzoeken daarom aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer invloed te willen aanwenden, om een con- tingenteering van borstelwerk en borstel- 'hout te verkrijgen. Burgemeesters. Bij" Kon. Besluit is aan G. de Vries, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuidhorn; en aan W. A. P. Kerssemakers, op zijn verzoek, met in gang van 1 dezer, eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Raalte. Nederlandsche uitvoer naar Spanje. Het op 16 Juni 1934 te Madrid geslo ten Handels- en Scheepvaartverdrag tus schen Nederland en Spanje, is 'thans met ingang van 1 September voorloopig in werking getreden. Zooals reeds gemeld, regelt dit verdrag de handelsbetrekkingen tusschen beide landen op voet van meestbegunstiging, hetgeen in het bijzonder van belang is voor den Nederlandschen uitvoer van kunstzijde garens, en pharmaceutische artikelen, welke artikelen tot nu toe een ongunstige behandeling ondervonden. Bovendien zijn door Nederland o. a. voordeelen verkregen voor den invoer in Spanje van kaas, radio-artikelen, tapio- ka- en aardappelmeel. Uit de S. D. A. P. Blijkens het verslag van de vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. in de Arbeiderspers is de heer F. M. Wibaut, die van zijn ziekte is hersteld, weder in de vergadering tegenwoordig geweest. D'e heer Wibaut, die echter slechts korten tijd de vergadering bijwoonde, kwam van het Partijbestuur afscheid nemen, daar zijn dokter hem vermindering van werk had voorgeschreven. Dalende werkloosheid te Eindhoven. De werkloosheid te Eindhoven blijft ge stadig afnemen en is reeds beneden de 3000 gedaald. Het steeds weer te werk stellen van nieuw personeel bij de N.V. Philips en de opleving in de bouwvakken is hieraan natuurlijk niet vreemd. Ook op de thans verschenen gemeente- begTOoting voor 1935 heeft dit zijn in vloed gehad. Aan steun en armenzorg keerde de gemeente in 1933 ruim ander half millioen gulden uit, welk bedrag in 1934 was gestegen tot f 1.720.000. Op de begrooting 1935 is thans f 1.060.000 of f 660.000 minder uitgetrokken dan in het loopende jaar. De opbrengst der weldadigheidspostzegels voor het kind verdeeld. De Nederlandsche bond tot kinderbe scherming heeft dezer dagen aan 364 ver- eenigingen en instellingen het haar toe komende aandeel in de opbrensgt der wel dadigheidspostzegels welke zijn uitgege ven van 11 December 1933 tot en met 10 Januari 1934 verzonden. Uitgekeerd werd f 132.826.44; hiervan kwam a. aan instellingen voor achterlijke kinderen f 11.678.34; b. aan instellingen voor zieke en zwakke kinderen f 28.338.15; c. aan instellingen voor verwaarloosde jeugd f85.945.79, d. aan instellingen voor blinde, doove en doofstomme kinderen f 6.864.16. Opbrengst Indische Landsmiddelen. Uit Batavia wordt gemeldDe op brengst der landsmiddelen over de maand Juni bedroeg f 32.700.000 tegen f 33.800.000 in de maand Juni 1933. Hierdoor bedragen de totaal-ontvang sten over 'het eerste halfjaar van 1934 f 186.200.000 tegenover 'f 182.100.000 in de overeenkomstige periode van 1933, dus ruim 4 millioen meer. Het voordeelige verschil van f4.100.000 vloeide in hoofdzaak voort uit de meer dere opbrengst aan belasting en producten, terwijl de inkomsten uit monopolies en bedrijven verder teruglie pen. In deze cijfers omtrent de opbrengst van 'landsmiddelen is niet opgenomen de opbrengst van het bijzonder uitvoerrecht op de bevollkingsrubber, welke over de maand Juli 1934 'f 988.-000 'bedroeg. DE TERUGKEER VAN H. M. KONINGIN. DE Gelijk gemeld, zullen H. M. de Konin gin en Prinses Juliana Maandag a.s. van hun vacantieverblijf in Noorwegen naar Nederland terugkeeren. Het gerucht, als zou de terugreis geschieden met een Ne- derlandsch oorlogsschip, is onjuist gebleken. Ook ditmaal, evenals op de heenreis, zal de Stoomvaart Maatschappij: „Nederland" de Koningin en de Prinses vervoeren. Naar de Maasbode verneemt, zul len de Koningin en Prinses, alvo>- rens de terugreis naar het vaderland te aanvaarden, zich naar Oslo begeven, waar zij- kamers hebben besteld in het Grand Hotel. De hooge gasten zullen zich Zaterdag omstreeks 12 uur te Oslo met haar gevolg inschepen. Gistermiddag hebben de padvindsters van Aasgaardstrand in den tuin van het hotel een parade gehouden ter eere van de Koningin en de Prinses. De padvind sters marcheerden den tuin in achter de No-orsche vlag en de Nederlandsche drie kleur, welke laatste zij speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd hadden. Zij be gonnen in een kring geschaard, het Noorsche volkslied te zingen en daarna voerden zij' de geschiedenis van de Noor sche vlag op. Het is een lange en lichtelijk verwarde geschiedenis, waaraan een ontelbaar aan tal vlaggen te pas komt. De meisjes gaven de geschiedenis weer, doordat ze zich achtereenvolgens met de vlaggen in de hand en de jaartallen om het hoofd gebonden, voor het forum ver toonden, waarbij- zij een rijmpje opzegden. Na afloop hiervan stelden zij zich weer in een rij op en hield de leidster een toe spraak. Zij sprak van de groote vreugde, welke de padvindsters gevoelden, omdat zulke hooge gasten in Noorwegen, en nog wel in Aasgaardstrand, haar vacantie wilden doorbrengen, en zij sprak van de vlaggen van Noorwegen en Nederland, waaronder de padvindsters nu stonden. Voor deze vlaggen gevoelden zij' eerbied en liefde, omdat het vlaggen zijn van landen, die door de zee zoo nauw met el kaar verbonden zijn. De padvindsters hoopten, dat de banden tusschen de beide landen nauwer aangehaald mogen worden en als bewijs van den eerbied en de ge negenheid voor het Nederlandsche Ko ninklijke Huis wilden zij een bloemstuk aanbieden. Een van de kleinste meisjes trad naar voren met een prachtigen ruiker van herfstbloemen, versierd met een oranje lint, welke door een hofdame in ontvangst werd genomen. De padvindsters gaven tenslotte nog een Binnenland. De terugkeer van H. M. de Koningin. Het veilingconflict te Middelburg opge lost. Buitenland. De textielstaking in Amerika. Ruslands toetreden tot den Volkenbond. demonstratie van haar padvinderswerk, riepen in het Noorsch „Lang leve de Ko ningin" en marcheerden daarna af. WINKELSLUITING OP ZONDAG. In de „Maasbode" schrijft Mr A. van "Wijnbergen een artikel waarin hij zegt te betreuren, dat de actie tot verruiming van den verkoop op Zondag tot resultaat heeft geleid en dat de katholieken aan die actie hebben meegedaan. „Zoowel uit een religieus als uit een sociaal oogpunt, zegt hij, acht ik het te betreuren, dat de actie werd inge zet, - toe te juichen is echter, dat het resultaat is geweest, dat het dragen der verantwoordelijkheid is verlegd naar de Gemeenteraden. Het is heel wat gemak kelijker met klem aan te dringen, dat de wetgever iets doe, dan het zelf te moe ten tot stand brengen. En zoo zal thans de gemeenteraad de vraag hebben te be antwoorden, of het niet voldoende is, dat men in die bepaalde gemeente des Zon dags 4 uur gelegenheid heeft, koekjes en chocolade te koopen (merkwaardig in de zen tijd, nu zoovelen de noodzakelijke le vensmiddelen ontberen) alsmede of in die bepaalde gemeente niet zooveel voor uitziendheid mag verwacht worden, dat men van te voren zich zooveel sigaren aanschaft, als men des Zondags denkt noodig te hebben. Alvorens te beslissen, zullen de ge meentebesturen hebben te hooren de be langhebbenden, waaronder dan wel zullen worden verstaan de winkeliers en de win kelbedienden. Ook dat is wederom toe te juichen. Ieder voor zich zal zich dus heb ben af te vragen bij de beantwoording der vraag, die hem wordt voorgelegd, of hij persoonlijk de verantwoordelijkheid meent te kunnen mededragen, dat in zijn gemeente een stuk van de Zondagsrust wordt afgenomen met de gevolgen, die daaraan voor de Zondagsheiliging kun nen verbonden zijn. Men meene niet, dat men er af is met de opmerking, dat ten slotte een ieder vrij blijft zijn winkel te sluiten. Immers, de gedwongen winkelsluiting werd immers juist verdedigd op grond van de overweging, dat in tal van geval len de winkelier in feite niet vrij is zijn winkel te sluiten, wanneer die van den buurman geopend is. D'e zaak, thans door de gemeenteraden te beslissen, is zeer ernstig en belang rijk." Verslag van het Bestuur der Godshuizen te Middelburg over het jaar 1933. Hieraan ontleenen wij het volgende; Het bestuur leed in 1933 een gevoelig verlies door het overlijden van den heer E. H. P. Peek, die sinds Januari 1904 bestuurslid was en zich gedurende de lange periode van zijn lidmaatschap met groote toewijding aan de belangen der Godshuizen gaf. De heer M. H. Boasson, gekozen tot wet houder der gemeente Middelburg, trad daarom af als lid van ons bestuur. Wij verloren in den heer Boasson een lil, dat met groote bekwaamheid zijn taak ver vulde. In deze vacatures werden door den Raad der Gemeente gekozen de heeren H. J. Vroom en Mr F. B. Evers, beiden te Middelburg. In Juli 1933 werd het nieuwe gebouw van het Consultatiebureau door de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose in gebruik ge nomen. De kwestie van den bouw eener barak voor besmettelijke ziekten was in 1933 nog niet opgelost. Zoowel in het Gasthuis, als in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis werd slechts datgene, wat uiterst noodzakelijk was, her steld en werden werkzaamheden, die voor een geregeld onderhoud hadden moeten gebeuren, waar mogelijk nog uitgesteld, teneinde de bouwrekening zooveel moge lijk te verlichten. Het bestuur verheelt zich daarbij niet, dat deze werkwijze op den duur bezwaren met zich brengt. Ook dit jaar werd verlaging toegestaan van pachtprijzen. Dientengevolge werd (in plaats van het vorige jaar ontvangen be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1