Dobbelmann lefcker...mcm? MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 282 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiiin 30 cent per regel. Ingezonden medcdcclingon GO cent per regel. Kloine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. VERLAGING VAN TOESLAG OP ROGGE EN GERST. Monopolie-winst blijft 1.50. De regeering heeft de laatste weken met aandacht de stijgende beweging van de prijzen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde Landbouwcrisis-politiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst ia destijds aan de landbouwers een uit- keering van f 3.50 per 100 K.G. in uit zicht gesteld, omdat moet worden aange nomen, dat bij de toen geldende markt prijzen met dien toeslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigszins hooger peil blijven bewegen heeft de mi nister van Economische Zaken den toe slag verlaagd en wel den toeslag bij' dena- turatie van rogge van f 3.50 op f 3 en den toeslag voor de verbouwde gerst van f 3.50 op f 2.50. In verband met de verlaging van de denaturatie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatu- reerde rogge verminderd worden van f 5 op f 4.50. Door de akkerbouwcentrale zullen maatregelen worden genomen, opdat de voor bepaalde groepen van belanghebben den 'hieruit ontstane financieele nadeelen zullen worden vergoed. Daaromtrent zul len nadere mededeelingen worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is. dat er een verlaging der monopoliewinst van f 1.50, welke bij den invoer van alle gra nen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering per centage van dit bedrag kunnen zijn. Intuschen is de Minister niet voorne mens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun op andere producten uit te keeren, maar wel zullen de geldmid delen van het fonds het nu beter moge lijk maken, maatregelen te treffen om den steun op andere producten op de be reikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op de begroo ting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. Spoorwegongeluk te Parijs. Zondagmiddag is te Parijs een spoor wegongeluk gebeurd. Een rangeerende locomotief, waarop geen stoker of machinist was, is met groote kracht tegen een in het station staanden personentrein aangereden. Van de dertig uit hout gebouwde wag gons werd een groot gedeelte in elkaar gedrukt en vernield, Gelukkig waren er nog slechts weinig passagiers in den trein. Er werden ongeveer 34 personen naar het ziekenhuis overgebracht, van wie 6 ernstig zouden zijn gewond. Wervelstorm in Frankrijk. Het geheele Zuid-Westen van Frank rijk is door een feilen wervelstorm ge teisterd. De storm heeft de steden Bayonne, Tar- bes, Toulouse en Perpignan schade be rokkend. Spoorwegverbindingen werden verbro ken, wijngaarden en maisvelden leden groote schade, schepen uit Noord-Afrika kwamen met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is een sterke temperatuursdaling ingetreden. Uit het Centraalgebergte komen berichten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. Ook in het Noorden van Frankrijk is het slecht weer geweest. Opheffing concentratiekamp Oranienburg De Pruisische minister-president Go- ring heeft thans het door den leider en rijkskanselier gelaste nadere onderzoek van alle gevallen van „Schutzhaft" ten einde doen brengen. In verband hiermede wordt het concen tratiekamp Oranienburg opgeheven daar het niet meer noodig is voor het over brengen van arrestanten. Het in „Schutzhaft" stellen wordt sterk beperkt en geschiedt alleen nog in geval len van dringend gevaar voor de veilig heid van den staat. Alle personen, die met de wet in conflict komen, worden onver wijld naar de rechtbanken verwezen. Inkrimping van de S. A. De S. A. zal volgens de „Daily Herald" worden ingekrompen tot een klein, com pact, sterk gedisciplineerd corps. Afgescheiden van een kern van getrou wen, een oude garde, die sedert de eerste jaren tot de partij heeft behoord en in welke Hitier volledig vertrouwen heeft, zal de S. A. in de toekomst bestaan uit °agehuwde jongemannen, die in kazernes wonen onder strenge militaire tucht. De cijfers zijn, volgens den medewerker van het Engelsche blad, nog niet defini tief vastgesteld, maar het is waarschijn lijk, dat er door de reorganisatie van de bruinhemden van de twee millioen slechts ongeveer 300.000 zullen overblijven. Alle burgerlijke ambtenaren hebben aanzegging gekregen voor de S. A. te be danken, zoodat de bruine uniform zal verdwijnen uit de regeeringsbureaux, waar zij zoo veelvuldig voorkwam. Er zal veelvuldiger en straffer geoefend worden, de discipline wordt verscherpt. Reeds is het aantal S.A.-mannen te Berlijn van 200.000 tot 70.000 of 80.000 man verminderd. En de „zuivering" is nog maar pas aan haar begin. Dorp door hagelstorm verwoest. Vrijdagavond heeft zich boven de in het wijngebied van Tokaye (Hongarije) gelegen gemeente Tarcal binnen enkele minuten een ontzaglijke hagelbui, gepaard met een feilen storm, ontlast. De geheele streek was plotseling in het diepste duis ter gehuld. Er vielen hagelsteenen van 50 tot 60 gram. In enkele seconden had het geheele landschap een volkomen win- tersch uiterlijk. De wijnoogst is vernield, zeer veel vee is om het leven gekomen, een boer werd, met zijn paarden, door de hagelsteenen gedood. Talrijke dorps bewoners hebben voor een deel zeer ern stige wonden opgeloopen. De door het plaatsje woelende watermassa's zijn o.m. een tegelfabriek binnengedrongen, waar de ketel ontplofte. Door den luchtdruk werden 18 huizen volkomen vernield. Hon derd andere woningen werden door het noodweer verwoest. Het steeds hooger stij gende water dwong de bewoners hun toe vlucht te zoeken op boomen, daken e.d., waar zij den geheelen nacht hebben door gebracht. De laatste berichten melden, dat men het plaatsje als vrijwel geheel verwoest kan beschouwen. Campana aan vlammen prijsgegeven. De geheele stad Campana is thans, nu voor de tweede maal binnen een week een groote brand is uitgebroken, aan de vlam men overgelaten. Er zijn nog slechts enkele postbeamb ten, politie-agenten en matrozen achter gebleven. Toen Zaterdag nog meer petroleum- reservoirs in brand vlogen, werd de hitte zoo ondraaglijk, dat zelfs de brandweer den moed opgaf en alle pogingen tot het blusschen van den brand staakte. Alle beschikbare voertuigen zijn te voor schijn gehaald om de 15.000 personen tel lende bevolking der stad in veiligheid te brengen. De schade van den reusachtigen brand wordt thans op ver over de 12 millioen gulden geschat. Het aantal dooden staat nog niet vast, maar bedraagt ten minste 20, dat der gewonden ruim 100. Prof. Barth in stadsarrest. Het Zwitsersch Christelijk Persbureau te Zürich meldt, dat prof. dr Karl Barth, hoogleeraar te Bonn, stadsarrest gekregen heeft, d.i. Bonn niet zonder toestemming der politie verlaten mag. Mussolini zoekt samenwerking met socialisten. De „Daily Telegraph" publiceert een bericht van zijn correspondent te Milaan, volgens hetwelk Mussolini een zeer be langrijke beslissing inzake de binnen- landsche politiek van Italië zou nemen. Volgens dezen correspondent zou Mus solini zich tot verschillende vooraan staande leden van de onderdrukte socia listische partij hebben gewend, teneinde hen uit te noodigen zich bij hem aan te sluiten en een nieuwe „socialistische vleugel" van de Fascistische Partij te vor men. Zij zouden dan op vooraanstaande posten in de partij, in hoofdzaak op die, welke met arbeiders-quaesties te doen hebben, worden benoemd. De staking in Amerika. Morgen 850.000 stakers? Kort vóór het uitbreken van de textiel staking heeft de Amerikaansche regee ring zich achter den Amerikaanschen vakvereenigingsbond geplaatst en den 700.000 arbeiders in de Amerikaansche textielindustrie haar steun verleend. De „National Labour Board" heeft ar tikel 7a van de Nirawet geïnterpreteerd, volgens welke interpretatie de vakvereeni- ging, die het grootste aantal leden in de bedrijven bezit, wordt verklaard tot de eenige bevoegde instantie voor onderhan delingen inzake loonconflicten met de werkgevers. Deze uitspraak beteekent een ernstigen slag tegen de zoogenaamde bedrijfsver- eenigingen en derhalve ook tegen de on dernemers zelf. De omvang van de textielstaking kan nog niet overzien worden. Zaterdag, gisteren en heden zijn de be drijven gesloten. Een overzicht over de staking kan men eerst Dinsdag krijgen. Tot de staking zijn 500.000 arbeiders opgeroepen der katoenindustrie, 200.000 der wolindustrie. In de zijde-industrie wachten 450.000 arbeiders op de beslis sing van hun vakvereeniging. Ongeveer een kwart millioen arbeiders in de kle dingindustrie zijn gereed voor de staking en wachten op een beslissing. Op het laatste oogenblik worden wan hopige pogingen in het werk gesteld om de groote staking der textielarbeiders nog te voorkomen. Het verluidt, dat de mogelijkheid tot verhindering van de staking in ieder ge val aanwezig is. De werkgevers hebben verklaard, dat de deuren der fabrieken geopend zullen blijven voor de werkwilligen. Van stakers- zijde is er reeds op gewezen, dat dit aan leiding kan geven tot ernstige ongeregeld heden. Intusschen ziet de stakingsleiding zich voor bizonder groote moeilijkheden geplaatst aangezien wanneer hun ver wachting wordt bewaarheid en meer dan een millioen arbeiders in staking zullen gaan voor al deze stakers een voldoende ondersteuning aanwezig moet zijn ter be strijding van de allernoodzakelijkste be hoeften. De fabrikanten verwachten, dat slechts 15 pet. der arbeiders het stakings parool zullen opvolgen. De stakingslei ding is er van overtuigd, dat niet één vak- vereenigingslid het werk zal hervatten. Men verwacht, dat Roosevelt geen ver klaring zal afleggen voor Dinsdag a.s. D'e eischen der arbeiders luiden als volgt: le. 6-urige werkdag en een week van 5 dagen met gelijke betaling van alle dis tricten; 2e. geen vermindering van de thans be staande werkloon en; 3e. stopzetting van het achterstellen van georganiseerde arbeiders; 4e. afschaffing van de gewoonte het aantal der door één arbeider bediende weefstoelen te vermeerderen zonder tege lijkertijd het loon te verhoogen; 5e. erkenning van de vakvereenigingen als vertegenwoordigster der arbeiders bij onderhandelingen 6e. instelling van een scheidsgerecht; 7e. krachtiger vertegenwoordiging van het federale bureau tot opheffing van de •economische crisis bij de arbeidsbureaux in de verschillende districten. Korte Berichten. De Duitsche Minister-president Göring heeft een besluit gepubliceerd, volgens hetwelk 742 personen, die zich thans in concentratiekampen bevinden, in vrijheid worden gesteld. Het zijn voor het grootste gedeelte gewezen leden van de sociaal democratische en van de communistische partij. De Belgische Minister van Buiten- landsche Zaken, Jaspar, is te Parijs aan gekomen, waar hij besprekingen voert, over de economische betrekkingen tus- schen Frankrijk en België. Te Vasteras, een stad in West-Zweden is door een lek in de gasleiding de ge heele gasvoorraad der stad weggestroomd, met het gevolg, dat de straten en huizen in het duister gehuld zijn. In Tokio en Yokohama werden Za terdag, op den verjaardag van de ver schrikkelijke aardbevingscatastrofe van het jaar 1923, hevige aardschokken waar genomen. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Geheel onverwacht, zoo meldt deMaas- b o d e, zijn de Koningin en de Prinses Vrijdag in het begin van den avond van Aasgaardstrand naar Oslo vertrokken, waar zij de lunch gebruikten ten paleize van Koning Haakon. De Koningin en de Prinses, die slechts vergezeld waren van den adjudant van H. M., kapitein Plaff en de secretaris van H. K. H. baron Baud, zijn afgestapt aan het „Grand Hotel de Oslo". Er wachtte den hoogen gasten aldaar een aardige ontmoeting. In de hall van het hotel waren n.l. vele Nederlanders aanwezig, daar de Nederlandsche zaak gelastigde te Oslo op denzelfden avond een diner gaf aan de leden van de Neder landsche kolonie ter eere van den ver jaardag der Koningin. De Koningin en de Prinses werden in de hall van het hotel luide toegejuicht en verwelkomd met het Wilhelmus. De Nederlandsche zaakgelastigde heeft de hooge gasten begroet. Ook op straat voor den ingang van het hotel liepen de voorbijgangers geest driftig te hoop. Vriendelijk knikkend en wuivend heb ben de Koningin en de Prinses zich, na een kort oponthoud in de hall naar haar appartementen begeven. Nadat de Koningin en de Prinses in de zomerresidentie des Konings nabij Oslo de lunch gebruikt hadden, zijn zij in den loop van den middag per auto naar Aas gaardstrand teruggekeerd. Op den terugweg zijn H. M. en Prinses Juliana afgestapt in Skaugum, het buiten verblijf van Kroonprins Olav, dat aan den weg van Oslo naar Aasgaardstrand ligt. De Koninklijke gasten brachten hier een kort bezoek aan den Kroonprins en zijn gemalin, prinses Martha. Wij vernemen, dat H. M. en de Prinses Zondag of Maandag naar Oslo zullen terugkeeren, daar zij een nieuwe invitatie voor een lunch hebben aanvaard. Het is echter nog niet bekend, wiens gasten zij dan zullen zijn. Men neemt daaromtrent diepe stilzwijgendheid in acht. H. M. ontving op haar verjaardag een ruiker in de Noorsche kleuren van den Koning en de Koningin van Noorwegen. Een 84-jarige inwoonster van Aasgaard strand zond eveneens een bloemstuk. De padvinders van Aasgaardstrand be reiden een défilé voor, dat zij Dinsdag middag voor Prinses Juliana willen houden. Minister de Wilde. De Minister van Binnenlandsche Za ken, Mr J. A. de Wilde, 13 van verlof te ruggekeerd en heeft Zaterdag zijn ambts bezigheden ten departemente hervat. Concentratie Vleeschkeurlngsdienstem In principe is besloten tot concentratie van de vleesc'hkeuringsdiensten te Noord- wijk. Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg. Ged. Staten hebben die gemeenten in overweging gegeven in de betreffende ver ordeningen de bepaling op te nemen, dat er voor den geheelen dienst slechts één slachthuis zal zijn en wel te Katwijk. De gemeenteraad van Noord wijk heeft die bepaling nu opnieuw met algemoene st. verworpen. Burgemeesters. Naar wij vernemen heeft Mr M. A. M. Waszink tegen 1 Januari wegens gezond heidsredenen eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Roermond. i De beer N. Dekker heeft per 1 Oct. om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Obdam. Niet bestaande iuchtpastzegels. Naar het Gorr.-Bureau van het hoofd bestuur der P., T. en T. verneemt, worden hier te lande fantasie-luohtpostzegels en briefomslagen, waarop deze zegels zijn ge drukt te koop aangeboden. De zegels zijn, zoowel in rechthoekig als in driehoekig model, uitgevoerd in licht groene, -blauwe en -bruine en mogelijk nog in andere kleur, in verschillende waarden, ook zelfs met opdrukken. Zij dragen een afbeelding van de raketten- post en voorts het inschrift „Nederland sche LuChtvaartonderneming-Raketten- pofit" en de waardeaanduiding. Ofschoon het voor kenners overbodig is te zeggen, dat deze zegels niet tot een Rijksuitgofte behooren, is een waarschu wing tegen deze zegels toch op haar plaats. J. H. A. Schaper, t Te Voorburg is plotseling overleden de heer J. H. A. Schaper, lid van de Tweede Kamer en oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De heer Schaper, een man van eenvou dige afkomst, die zich door zelfstudie op gewerkt had, was een der meest vooraan staande leden van de S. D. A. P. en vroe ger ook een der meest populaire leden. De laatste jaren veranderde dit wel een weinig toen de heer Schaper meer dan anderen zijn eigen weg ging, zich van re volutionaire actie afkeerig toonde en bo vendien den moed had de opening van de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin bij te wonen. In de Kamer, waarin hij sinds Maart 1899 zitting had. was hij een der gezag hebbende leden. Meermalen werd hij als nummer twee geplaatst op de voordracht voor de benoeming van een voorzitter, wat meebracht dat hij tal van malen als plaats vervanger van den president, de voorzit- tersstoel bezette. Voor de S. D. A. P. is het heengaan van den heer Schaper een groot verlies. Hij wordt als Kamerlid opgevolgd door Mevr. de Vries-Bruins, oud-lid, die in 1933 niet herkozen werd. Centralisatie van crisisdiensten. Met ingang van 1 Sept. heeft zich de centralisatie van de Crisisdiensten voor pluimvee, eieren en gedroogde garnalen voltrokken. Op dien datum zijn de Stichting Eieren- Import Centrale, de Stichting voor Ex port van Eieren en Pluimvee, zoomede de Stichting Nederlandsche Garnalen-Cen trale, alle gevestigd te Apeldoorn, in de Stichting Nederlandsche Pluimvee-Cen trale te Apeldoorn opgenomen. In verband hiermede zijn de statuten en reglementen van laatstgenoemde Cen trale gewijzigd en aangevuld, waarbij te vens de naam gewijzigd is in: Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee. Bij de eieren-monopolie-beschikking 1934 welke op 1 Sept. 1934 in werking is Binnenland. De Koningin in Noorwegen. Drie kinderen te Ernst verbrand. Vergadering van Chr. Hist. Overheids personen in Zeeland. Het Tweede Kamerlid Schaper overleden. Verlaging toeslag op rogge en gerst. Buitenland. De kerkelijke strijd in Duitschland. Mussolini en de socialisten. De staking in Amerika. Ingezonden Mededeeling. getreden, is thans in plaats van de Eie- ren-Import-Centrale, de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee aange wezen als monopoliehoudster voor den in voer van eenden- en kippeneieren in schaal en van niet meer in schaal aan wezige bestanddeelen van vogeleieren. —aii De taak van de gemeentelijke Overheid ten opzichte van de openbare ver makelijkheden en zedelijkheid. Over dit onderwerp sprak Zaterdagmid dag in het Schuttershof te Goes de heer H. van B o e y e n, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland en voorzitter van den Radio-raad, voor de vereen, van Chr. Hist. Overheidspersonen in Zeeland. De voorzitter, de heer H. C. J. G u n- n i n g, burgemeester van I e r s e k e, opende de niet druk bezochte vergadering en sprak een kort openingswoord. In ver band met het te behandelen onderwerp wees Spr. er op, dat wij getnouw heb ben te zijn, maar ons ook hebben los te maken van schijn en vooroordeel. De heer Van Boeyen, het woord verkrijg gend, meent, dat men in sommige ge meentebesturen met dit onderwerp geen raad weet en alleen optreedt als zich erge excessen voordoen. Vanwaar die passivi teit? De moeilijkheden bij het aanpakken van de zaak zijn groot. Men vraagt zich af wanneer men moet optreden. Ook de rechterlijke macht maakt het soms de ge meenteraden niet gemakkelijk. Menige ambtenaar van het O. M. heeft de gemeen tebesturen belachelijk gemaakt. Toch moeten wij, Chr. Hist, overheids personen, onze taak zien aan de hand van ons program van beginselen, een taak, die tbans nog belangrijker is geworden. In dien er een stuk van het gemeentebeheer is, waar rekening moet worden gehouden met het Chr. Hist, beginsel, dan is het hier. Spr. erkent, dat het onderwerp niet ge makkelijk is, vooral voor eenvoudige Raadsleden. Wanneer men op dit gebied optreedt, zal altijd bet gevolg zijn, dat de vrijheid van het individu aan banden wordt gelegd. We zijn hier op een terrein waar gezin en kerk ook een taak hebben. Het is niet altijd gemakkelijk om te zeg gen, waar de taak van de overheid begint, al moet Spr. hier ook waarschuwen tegen het afschuifsysteem. Ten slotte spreekt hier ook de persoonlijke opvatting der Overheidspersonen een woordje mee. Ondanks al deze bezwaren is toch groote waakzaamheid van de Overheid noodig, omdat we leven in een tijd van excessen, zoowel in de stad als op het platteland. Voorschriften voor de stad worden ook noodig voor de dorpen. Bij het eerste symptoom trede men op, anders komt men te laat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1