EERSTE BLAD VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 280 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Pontohéquo en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Teief. 200. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent AdvortontllSn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent por regel. Kleine Advertentlön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wijziging van de Kieswet. Aan het voorstel van Minister de Wilde tot wijziging van de Kieswet, wat betreft de opvoering van het aantal stemmen, be- nciodigd om vertegenwoordiging in de Tweede Kamer te krijgen, hebben wij reeds de noodige aandacht geschonken. Maar het desbetreffende ontwerp be vat nog andere obstakels op den weg naar het parlement. Teneinde al te groote versnippering met als gevolg verzwakking van het parlement tegen te gaan zijn nog verschillende mid delen aanbevolen. Het vorige Kabinet kwam met een voorstel om de ondertee kenaars van een candidatenlijst te ver plichten, zich voor de onderteekening te begeven naar de secretarie der plaats waar het hoofdstembureau gevestigd is. L'aartegen werden toen door de Tweede Kamer zooveel bezwaren gemaakt, dat het voorstel werd teruggenomen en Mi nister de Wilde deed verstandig dit plan te laten rusten. Ook is in overweging gegeven 't mini mum aantal handteekeningen op 'n candi datenlijst te verhoogen. Groote bezwaren zouden daaraan niet zijn verbonden, maar juist omdat vaak zoo gemakkelijk hand teekeningen voor dit doel zijn te verkrij gen, zou dit middel allicht niet bijdragen tot verbetering van de kwaal. Van meer belang acht de Minister de heffing van een waarborgsom, te storten bij de indiening van de candidatenlijst, welke zou verbeurd worden, wanneer het stemcijifer der candidatenlijst beneden den kiesdeeler blijft. De Minister verwacht van deze rege ling, die eenvoudig is uit te voeren, „dat zij velen tijdig tot bezinning zal kunnen brengen, terwijl zij voor ernstige stroo mingen geen belemmering vormt en er toe kan bijdragen, dat minder stemmen ver loren gaan, betgeen den reëelen verkie zingsstrijd niet dan ten goede kan ko men." Gelijk bekend, is bet bedrag der waarborgsom gesteld op f 250, zoodat een partij tcf 'groep die in alle districten can- didaten wensebt te stellen 18 maal f250 of f 4500 zal hebben te storten. Wanneer men ziet, dat bij1 de jongste verkiezingen niet minder dan 35 partijen ver beneden de 10.000 stemmen bleven, dan is het wel duidelijk dat de voorge stelde maatregel ongetwijfeld effect zal sorteeren en dat belangrijke vermindering van bet aantal candidatenlijsten daarvan ongetwijfeld het gevolg zal zijn. Behalve door enkelen, die een veel hoo- gere waarborgsom zouden willen eischen, wordt tegen dit onderdeel van het wijzi gingsvoorstel dan ook weinig bezwaar ge maakt. (Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen deelen wij ten overvloede nog mede dat het voorstel betreffende het eischen van een aantal stemmen minstens gelijk aan driemaal den. kiesdeeler, alleen be trekking heeft op verkiezingen voor de Tweede Kamer en dat bet niet geldt voor Staten en Raden.) Parijs „vernietigd". De Fransche hoofdstad is gisteren door Fransche vliegtuigen „vernietigd". Tusschen tien uur en half elf voormid dag slaagden 44 bommenwerpers van de aanvallende partij er in Bourget en de voorsteden van Parijs te „bombardeeren" en ongedeerd te ontkomen. De generale staf zou zeer verrast zijn geweest, toen plotseling 17 Breguet-ma- chines boven Bourget verschenen, zich uit groote hoogte naar beneden stortend om bet opstijgen der machines der verde digers te verhinderen. De vijandelijke vliegtuigen konden hun aanval op Parijs uitvoeren, zonder dat het afweergeschut hun de geringste scha de kon toebrengen. Gebleken is, dat Parijs zich niet tegen een luchtaanval verdedigen kan. Centrum van Nazi-propaganda In Joegoslavië. Naar de „Tel." meldt, is de nationaal- socialistische propaganda-afdeeling voor Oostenrijk, die tot dusver _te München ge vestigd was, overgebracht naar Maribor in Joegoslavië. Voor het bureau is een étage gehuurd in het tweede buis naast de evangelische pastorie. Tot leider van de afdeeling is benoemd de nationaal-socialist Proksch. Hij bevindt zich reeds op weg naar Joego slavië. De drukkerij der tijdschriften en pamfletten die zich tot dusver te Mün chen bevond, is eveneens naar Maribor overgebracht, vanwaar de verboden ge schriften Oostenrijk zullen worden bin- n®gesmokkeld. Schacht wil een nieuw moratorium voor Duitschland. Dr Schacht, president van de Duitsche Rijksbank en locó-Rijksminister van Eco nomische Zaken, heeft gisteravond op de internationale conferentie voor agrari sche wetenschappen te Bad Eilsen een uitvoerige rede gehouden over „het inter nationale schulden- en credietprobleem". Het gebrek aan deviezen, aldus dr Schacht, dwingt Duitschland tot een ri goureuze beperking van den invoer. De devaluaties kunnen niet ongedaan wor den gemaakt. Bitter heeft het zich gewro ken, dat men niet op tijd en stond een regeling heeft getroffen. Duitschland is zoo uitgezogen, dat het zelfs geen ver laagden rentedienst meer kan aanvaarden en de wereldmarkten zijn zoo verschrom peld, dat de stijging van de prijzen der grondstoffen sterker prikkel noodig heeft. In deze bijna hopelooze positie kaï. slechts een edelmoedige interventie hulp brengen. Duitschland kan zijn schulden slechts betalen bij een vergroot volume van den wereldhandel. Er blijft niet anders emir dan een vol- lodio moratorium van meerdere jaren te vorloenen, om het in staat te stellen roe- der op krachten te komen. Tevens zal men de lasten der buiten- landsche schulden moeten terugbrengen tot een niveau, hetwelk ook na de oplos sing van het moratorium kan worden aanvaard. Wordt een en ander geregeld door een internationale overeenkomst, dan is de voornaamste hinderpaal voor een verbetering van den internationalen handel uit den weg geruimd. Amerika bouwt aan zijn oorlogsvloot. D'e Amerikaansche minister van ma rine Swanson en de chef van de marine operaties, admiraal Stanley, hebben de aanbeveling van den generalen staf goed gekeurd. waarbij in het 1 Juli 1935 be ginnende boekjaar 24 nieuwe oorlogs schepen op stapel zullen worden gezet. Hierdoor zal de Amerikaansche vloot tot de hoogste, bij verdrag toegestane sterkte zijn gebracht wat betreft kruisers, vliegtuigmoederschepen en flotieljelei- ders. Echter zullen dan nog 36 torpedojagers en 18 onderzeeërs gebouwd mogen wor den, welke achterstand men voornemens is, in de volgende drie jaren aan te vul len. Verder wordt erop gewezen, dat de kort geleden voorgestelde bouw van 24 oorlogsschepen zoo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd, terwijl de bovenge noemde 24 schepen in 1935 zullen worden op stapel gezet. Staking in de Amerikaansche textiel industrie. De staking der Amerikaansche textiel arbeiders, welke, naar men gisteren hoop te, kon worden voorkomen, is thans on vermijdelijk geworden. D'e stakingsleiding heeft instructies gegeven voor het begin der staking. Het werk zal worden neergelegd Za terdagavond laat bij de aflossing der ploegen, Er zullen voorloopig 150O onder nemingen met 600.000 arbeiders door de staking worden getroffen. Bovendien zijn plannen in voorbereiding om te bewerken dat de arbeiders uit andere bedrijven in sympathiestaking zullen gaan. De werknemersorganisaties in de kunst zijde- en wolindustrie hebben mededee- ling ontvangen, dat zij zich gereed moeten houden deel te nemen aan de staking in de katoenindustrie. De stakingsleiding verwacht, dat de ar beiders zegevierend uit den strijd zullen komen, daar er verdeeldheid onder de on dernemers bestaat. Zware regenval in Engeland. Woensdag is in vele deelen van Enge land meer regen gevallen, dan tot dus verre in den geheelen zomer was voorge komen. Vooral in het Oosten van Enge land en Schotland is enorm veel water neergekomen. In het Noorden van Lon den is in korten tijd een duim water ge vallen. In vele streken is door het inslaan van den bliksem schade veroorzaakt. De telefoonverbinding tusschen Londen en Glasgow en vele steden in het Noorden werd verbroken. Korte Berichten. Te Gent dreigt een conflict in de katoenindustrie. De patroons verklaren, dat hun fabrieken slechts in bedrijf kun nen worden gehouden als een loonsver laging van 10 pet. wordt aanvaard door de arbeiders, die zich evenwel hiertegen reeds krachtig hebben verzet. Tengevolge van de geschillen in het bestuur van het Leger des Heils over al lerlei kwesties van procedure en bijkom stige zaken, zooals de hervorming van het uniform der vrouwen, kon gisteren de nieuwe generaal nog niet gekozen wor den. Men verwachtte echter, dat wel nog gisteravond de namen van de candidaten voor de hoogste functie bekend zouden worden. Volgens de „Daily Herald" zou zich een ernstige oppositie ontwikkelen tegen Ruslands toetreding tot den Volkenbond. Londen, Parijs en Rome zouden de an dere landen polsen over hun houding. Grierson is gisteren in Quebec te Ottawa aangekomen, waarmee hij den tocht van Engeland naar Canada door de lucht via de Poolroute volbracht heeft. De persoonlijke vertegenwoordiger van Hitler, von Ribbentrop, die zich spe ciaal met buitenlandsche kwesties bezig houdt, is in Londen aangekomen, tenein de te onderhandelen over den aankoop van grondstoffen en het verkrijgen van nieuwe credieten. Een Deensche uitvinder heeft een nieuwe manier uitgevonden om vliegtui gen in beweging te brengen. Het zal mo gelijk zijn, zoo beweert hij, vliegtuigen te bouwen van 100.000 P.K., die 1000 pas sagiers zullen vervoeren. In den nacht van Woensdag op Don derdag is in het oostelijk gedeelte der Al pen de eerste sneeuw gevallen. NIEUW WERKTIJDENBESLUIT VOOR FABRIEKEN. Voor-ontwerp van wet. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhan gig gemaakt een voorontwerp van een nieuw werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden op gedragen omtrent dit voorontwerp prae- advies uit te brengen. In zijn toelichting zegt de minister, dat de in de industrie steeds veranderende bedrijfsomstandigheden het noodig heb benben gemaakt in het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1923, waarin de verschillende afwijkingen van de Arbeidswet 1919 voorkomen, eenige wijizigingen aan te brengen. Het invoeren van een nieuwe werkwijze in een bestaan de fabriek, het vestigen van een nieuwe industrie en de moeilijkheden ondervon den met bepaalde werktijdregelingen ge ven dikwijls aanleiding bij vergunning af wijking van de Arbeidswet toe te staan. Worden deze vergunningen menigvuldig en van blijvenden aard, dan is het ge- wenscht de afwijkingen in het Werktijd denbesluit op te nemen. Dat is met de meeste der thans voorgestelde wijzigingen het geval. Ook het rusttijden en arbeidslijstenbe- sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 eischt herziening n.m. omdat bij de toe passing er van de behoefte bleek aan een eenvoudiger regeling dan die in 1923 werd getroffen. De overeenkomstige be palingen voor winkels en verplegingsin- richtingen zijn inmiddels beter geredi geerd dan in dit oudere besluit en het is wenschelijk de gelijksoortige voorschriften zooveel mogelijk gelijkluidend te maken. Voorts bleek het gewenscht deze beide besluiten met het zoogenaamde „Bazen- besluit" tot één werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen te vereenigen, wederom naar analogie van het Werktij denbesluit voor winkels en voor verple- gingsinrichtingen, zaodat het niet meer noodig is drie besluiten te raadplegen voor de gezamenlijke arbeids- en rusttijd- bepalingen voor fabrieken en werkplaat sen. Geruchten rond Prinses Juliana. Van officieele zijde wordt te Stockholm medegedeeld, dat de geruchten omtrent een verloving van Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden van iederen grond ontbloot zijn. Deze tegenspraak uit officieele Zweed- sche bron is een antwoord op de vele ge ruchten, die over een verloving van de Prinses opnieuw de ronde doen. Alle groote buitenlandsche agentschappen maakten zich gisteren tolk van deze ge ruchten, waarbij behalve Prins Bertil ook nog Prins Karei John, een neef van den Koning van Zweden, wordt genoemd. „Tabinta" zal de Koningin afhalen. Naar men verneemt wordt het motor schip „Tabinta" van de „Nederland" in gereedheid gebracht om Dinsdagnacht a.s. te 12 uur naar Noorwegen te ver trekken en daar H. M. de Koningin af te halen voor haar terugreis naar Neder land. Op 8 September a.s. hoopt H. M. weer in ons land te zijn. De spelling-Marchanf. Thans zijn in het Staatsblad opgeno men Koninklijke besluiten van 28 Aug. j.l. tot invoering van de nieuwe spelling voor het eindexamen gymnasium, de eindexamens H.B.S. en de examens voor de onderwijzersakte en de hoofdakte. Tevens heeft de minister van Onder wijs, K. en W. aan de hoofden van de openbare gymnasia, hoogere burgerscho len en kweekscholen een aanschrijving doen toekomen, waarin het gebruik van de nieuwe spelling met ingang van Sep tember wordt voorgeschreven. Geen Japansche rijst meer aan do markt Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, zijn de Ne- derlandsche rijstpellers overeengekomen, geen Japanrijst meer te verkoopen of daarin offerte te maken, zoolang zij met Italiaansche rijst aan de markt zijn. Dit besluit beteekent, dat de eerste zes maan den geen Japansche rijst aan de markt komt. De staking te Krommenie. In een ook door georganiseerden zeer druk bezochte gehouden vergadering, keurde het personeel van de Blikfabrie- ken met overgroote meerderheid een schrijven aan de directie goed, waarin mededeeling wordt gedaan dat eventueele overeenkomsten tusschen de directie en de organisaties niet door de stakers zul len worden erkend. De meisjesvergade- ring te Amsterdam sprak zich in dien- zelfden geest uit. Verbod detailverkoop van losse suiker? Naar het Nederlandsch Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, maakt liet bij de regeering, op aandrang van rle be lastinginspecties in de Zuidelijke provin ciën een ernstig punt van overweging uit, om in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg allen detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels alleen den verkoop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een afdoende bestrijding van den smokkelhandel te bereiken, daar na de uitvaardiging van de verbodsbepaling alle onverpakte suiker in winkels als smokkel waar zal worden beschouwd. De invoe ring van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 November a.s. verwacht. De stand der werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 6 t.m. 11 Augustus 1934 bet aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 576.900, waarvan 82.700 landar beiders. In de maanden Mei t.m. Novem ber worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 494.200 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26.3 pet., tegen 26.4 pet. in de week 23 t.m. 28 Juli 1934. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg de werkloos heid 23.7 pet. Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Aug. 1934 in totaal 317.673 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 300.691 mannen. Hiervan waren werkloos 295.184 personen, waar onder 263.353 mannen. Op 28 Juli 1934 bedroeg het totaal aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 318.084. Hiervan waren werkloos 295.091 personen, waaronder 283.984 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 28 Juli 1934 ge daald met 411, het aantal werkloozen daarentegen gestegen met 93. NIEUWE PHIL1PS-PRODUCTEN. Evenals vorige jaren 'heeft Philips te Eindhoven ook nu weer de pers in de ge legenheid gesteld met de nieuwste snufjes van dit bedrijf kennis ite maken. Bij de gehouden persconferentie werd o.a. medegedeeld, dat Philips er in ge slaagd is het bedrijf zoodanig op te voe ren, dat het thans het grootste radio-be drijf ter wereld is en dat onlangs reeds de 100 millioenste radio-lamp kon wor den verzonden. Het streven van Philips is er op ge richt om, hoewel door de verminderde koopkracht prijsverlaging noodzakelijk is, toch de kwaliteit en de uitvoering niet te schaden, wat bereikt kon worden door ■vereenvoudiging van de constructie van vele onderdeelen. Onder de nieuwe apparaten in de goed koopste klassen trekt in 't 'bijzonder de aandacht een tweekrings-superinductie- ontvanger, de 826 A. In djt 'toestel is geen luidspreker ingebouwd; het biedt echter de mogelijkheid er twee luidsprekers op aan te sluitep, alsook een gramofoon. Een toonregelaar maakt het mogelijk om ïuchtstoringen zoo veel mogelijk te weren, en verder de geluidsweergave te regelen. In dit toesteil is een negen-watt-eind-pen- thode aangebracht, waarvan echter het energie-gebruik niet grooter is dan van een gewoon schemerlampje. Een nauw keurige ijking van den stationskiezer heeft tot resultaat gehad, dat de afwijkin gen niet grooter dan één procent zijn. Binnenland. De Koningin in Noorwegen. Steun voor slachtgevogelte en eieren. De nieuwe spelling op de openbare, H.B.S., gymnasia en kweekscholen in gevoerd. Verbod verkoop losse suiker. Buitenland. Centralisatie van in- en uitvoer in Duitschland. Vlootbouw in Amerika. Staking in de Amerikaansche textiel industrie. Een nieuw moratorium voor Duitsch land? Een hierin aangebrachte voedingstrans formator maakt het mogelijk, het voor twaalf verschillende spanningen van het wisselstroomnet te gebruiken. Buitengewoon goedkoop is de 836 A, welk toestel met ingebouwden luidspreker minder dan honderd gulden kost. Dit apparaat bevat hetzelfde chassis en dezelfde lampen (de z.g. gouden miniwatt- serie) als het vorige toestel Het is echter voorzien van een permanent-dynamischen luidspreker. Het toestel is uitgevoerd in bruin notenhout, is zeer gevoelig, en is voorzien van talrijke technische verbete ringen; ook is er een aansluiting voor gramofoonopname op aangebracht. Omtrent het driekringstype 736 A valt te melden, dat dit tegenover vroeger be langrijk verbeterd is, en wel door de sluieringscompensatie, den beteren luid spreker en den toonregelaar. Aan den wensch van velen is tegemoet gekomen, door er voor te zorgen, dat de installatie voor gramofoon-aansluiting aan de voor zijde kan worden bediend. Tot de duurdere toestellen behoort de 638 A, een zeer selectief toestel met een groot eindvermogen. Het eerste, wat bij dit toestel opvalt, is de groote index- sclbaal, voorzien van alle mogelijke sta tionsnamen. De mogelijkheid om met een enkele handbeweging de eene schaal voor een andere .te verwisselen ondervangt alle bezwaren, die vroeger hij' verandering van golflengte aan het gebruik van een sta- tionssc'haal verbonden waren. Wanneer door de verandering der golflengten de schaal verouderd is, kan deze door een nieuwe vervangen worden, terwijl bij ieder toestel twee stationsplaten behooren: een nationale stationsplaat, waarop al leen de bekendste posten voorkomen, en een internationale waarmee naar harte lust de aether kan worden „afgezocht". Bij dit toestel is tevens een aanvang ge maakt met de oplossing van het antenne euvel. Er is n.l. een antenne met anti- storingsfilter ingebouwd. Zonder gebruik van antenne en aardverbinding wordt het daardoor al mogelijk gemaakt, zelfs on derscheidene buitenlandsche stations goed door 'te krijgen. Men beschouwt dit als het begin van het geheel overbodig worden van buiten-antennes. Voor plaatsen met een gelijkstroomnet is een overeenkomstig toestel, de 638 U, gebouwd. De 640 A is een kostbaar luxe-toestel, waarbiji een optische afstemmingsindica tor het mogelijk maakt, door middel van een schaduwband op den verlichten ach tergrond buitengewoon precies af te stem men. Alle mogelijk snufjes der moderne radio-itechniek zijn op dit apparaat toe gepast. Hetzelfde geldt ook voor de „Octode Super" 522 A en U. Het is voor de eerste maal, dat Philips hiermee een super- heterodyne toestel uitbrengt. Niet in de eerste plaats voor ons land, maar vooral in het 'buitenland is nogal wat vraag naar deze zeer selectieve apparaten ontstaan, met het oog op de sterke zenders. Een nieuwe zesroosterlamp oefent hier de functie uit, waarvoor tot nu toe drie af zonderlijke lampen noodig waren1 Van steeds meer belang wordt de auto radio en het verwondert niet, dat daar voor een speciaal toestel is vervaardigd, n.l. de „Octode Super" die ergens onzicht baar in den wagen wordt „weggebouwd" en een afzonderlijken, speciaal geconstru- eerden luidspreker, die eveneens vrijwel geen plaats inneemt. De afstemming en ■de inschakeling geschieden met behulp van een schakelkastje, dat aan den stuur stang kan worden bevestigd. Het toe stel wordt door de accu van de auto ge voed. In verband met de korte en weinig ef fectieve antenne is een eerste vereischte voor een goede auto-radio een uiterst groote gevoeligheid, die ongeveer twintig maal grooter moet zijn dan van een ge woon toestelBij deze auto-radio is dit bereikt door toepassing van een bijzon dere lamp en een extra voorversterkings- trap, zoodat een zuivere en krachtige ont vangst van veile zenders van beteekenis het resultaat kan zijn. De automatische vdlumeregeling zorgt daarbij voor een constante ontvangst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1