DE ZEEUW TWEEDE BLAD Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. FEÜILLETO IM Gemeenteraad van Middelburg, VAN DONDERDAG 30 AUG. 1934, Nr 279. NATIONAAL-SOCIALISME ALS GODSDIENST. De nog bestaande godsdiensten moeten zoo spoedig mogelijk verdwijnen. In het tijdschrift „Hocliwacht" heeft een deelnemer aan een vormingscursus tot leider voor het z.g. land jaar enkele merkwaardige bijzonderheden gepubli ceerd over het wezen en doel van het Nationaal-Socialisme, zooals dat door den directeur van het instituut voor de toe komstige leiders werd uiteengezet. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het nationaal-socialisme is een g o d s- dienst en niet enkel een poli tieke wereldbeschouwing. De nieuwe, alleen ware godsdienst is geboren uit bloed en land, uit een Nordischen geest en een Arische ziel. De nog bestaan de godsdiensten (Katholicisme en Prote stantisme) moeten zoo spoedig mogelijk verdwijnen: wanneer zij zich niet vrijwil lig ontbinden moeten ze van staatswege worden opgeheven. Paragraaf 24 van het partijprogramma der N.S.D.A.P. is daarin slechts opgeno men als een lokmiddel om de zwartrok ken van allerlei schakeeringen voor de partij te winnen. Voor iedereen, die een juist inzicht in de zaak heeft, is het dui delijk, dat nationaal-socialisme en Chris tendom doodsvijanden zijn. In den natio- naal-socialistischen staat is het begrip kerk ondenkbaar. De kerken zijn politieke instellingen, en daarom moeten ze als zijnde staatsgevaarlijk, totaal uitgeroeid worden. Er bestaat geen gewetensvrijheid meer, ncch vrijheid om bepaalde leerstellingen te verkondigen, evenmin dat men kan denken wat men wil. De totale staat neemt uitsluitend en alleen de volle verantwoor ding over voor leer en leven. Iedere andere denkrichting is staatsgevaarlijk. Het nationaal-socialisme is de nieuwe godsdienst, die in de toekomst alleen recht van bestaan heeft. Heel de opvoeding is zuiver een aan gelegenheid van den staat. Noch de kerk, noch welke andere instantie ook, kan daarop aanspraak maken. De staat alleen heeft recht op den totalen mensch. De rechten van den staat beginnen bij de geboorte: dan wordt de mensch natio- naal-socialist. De ouders zijn slechts plaatsvervangers van den staat en zij worden slechts geduld, zoolang zij vol doenden waarborg bieden, dat zij den kinderen een nationaal-socialistische op voeding geven. In het andere geval heeft de staat het recht om de kinderen af te nemen. De jeugd is de draagster van de natio naal-socialistische omwenteling in den geest der menschen. Bij het opgroeiend geslacht moet het verband met vroegere gewoonten en gebruiken totaal worden vernietigd. Nieuwe, totaal ongehoorde, on gewone en tot nog toe onbekende vormen moeten worden aangenomen. Er bestaan geen individueele rechten meer, maar alleen het recht der gemeen schap. De arbeid alleen is van beslissen de beteekenis, niet de geest. Daaraan wordt heelemaal geen waarde gehecht. Daarom kan de Führer alleen iemand zijn, die zich totaal aan het nationaal- socialisme geeft en als nationaal-socialist werkt. Iemand, die critisch te werk gaat, heeft voor ons reeds afgedaan. Wie niet bereid is om alles wat voorgehouden wordt absoluut aan te nemen en in toe passing te brengen, kan gerust heengaan en sluit zich daardoor uit van alle rech ten, waar men als staatsburger aanspraak op kan maken voor altijd. Alleen het nationaal-socialisme heeft recht op den totalen mensch. Het bezoe ken van godsdienstoefeningen van een vreemdsoortige religie, die vijandig staat tegenover ons ras en die haar ontstaan te danken heeft aan een Oostersche cul tuur, is verboden: dus ook het bijwonen Vrij naar het Engelsch. 19.) c^- „Met al haar geld is ze heelemaal niet grootsch", zeide ze dikwijls tot haar vrien din, juffrouw Compton. „Nooit schaamt ze zich over den winkel of haar eenvoudige afkomst. Toen juffrouw Geen nog thuis was, hadden ze alleen maar een meisje voor het ruwe werk. Wijlen juffrouw Durnford stond zelf achter de toonbank, als het druk was, hoewel ze voor haar huishouding moest zorgen en kooken. Hoe goed herinner ik me nog de varkenscar- bonaadjes, die we altijd op den vijfden November aten en als toe-tje warme appel koeken ter eere van den verjaardag van mijnheer Durnford." Ruth had een volkomen overwinning behaald. Haar ongekunstelde lofspraak op juffrouw Durnford en wat ze gezegd had over de blauwe kamer, had Susans hart gewonnen, ofschoon deze dat woord nooit zou hebben willen toegegeven. „Kom, ik zal u nu niet langer ophou den, juffrouw", zeide ze vriendelijk; „blijf nu niet te lang meer bij het vuur zitten van Katholieke of Pfsïest&aiache gods dienstoefeningen. Wie er heen wil gaan, mag er gerust heengaan. Maar voor hem is de toegang tot de nationaal-socialisti sche volksgemeenschap voor altijd geslo ten, evenals voor iedereen, die zich ver zet tegen den wil van den directeur van het kampwerk. De Oostersch-Joodsche leer van dat vreemdsoortig Christendom is de schuld a. van den ondergang van het Nordische ras, b. van DuitschlandB vernietiging, c. van den opgang van het bolschewisme. Het nationaal-socialisme heeft niet al leen Duitschland, maar op het laatste nippertje nog heel de wereld behoed voor het bolschewisme. Ieder volk heeft zijn eigen socialisme. Nationaal-socialisme is geen exportarti kel. Iedereen, die door woord of geschrift den totalen staat tegenwerkt, heeft zijn recht, om in Duitschland te verblijven, verbeurd. Geen concordaat kan hem be schermen, want het concordaat veronder stelt reeds de almacht van den staat. Alleen om niet alle zwartrokken en Rome tegen zich te krijgen, blijft para graaf 24 van het partijprogramma voor- loopig van kracht, en ook om alle be weringen, dat Christendom en nationaal- socialisme twee wereldbeschouwingen zijn, die vijandig tegenover elkaar staan, voorloopig alsnog te kunnen ontzenuwen. Maar in werkelijkheid sluiten nationaal- socialisme en Christendom elkander a priori uit. De leider van het kamp heeft zijn toe spraak bij de vlaggen- en fakkelparade nog eens woordelijk herhaald en daaraan toegevoegd: „Ik hoop, dat nu ieder van U het begrepen heeft, dat nationaal-socialisme en Christendom doodsvijanden zijn, waar- tusschen geen overeenkomst of vrede ge sloten kan worden en ook nooit gesloten zal worden. Wie het daar niet mee eens is, moet maar onmiddellijk het kamp verlaten." Enkelen stonden op an zijn heengegaan. Eén hunner heeft dit rapport medege deeld aan een redacteur van het „Vater- land", die daaraan toevoegt: Achter deze schermen toont zich het ware gezicht van het nationaal-socialisme in het Derde Rijk. Als de leider van het nieuwe Duitschland beweert, ten aan- hoore van de geheele wereld, dat het Derde Rijk gebaseerd is op het positieve Chris tendom, waarom wordt dan een dergelijk goddeloos optreden van vooraanstaande leiders van 't nieuwe Duitschland toege laten? Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg onder voorzitter schap van weth. Onderdijk. Afwezig met kennisgeving de heeren Gornelisse en v. d. Feltz. De voorzitter is met verlof. Ged. Staten hebben o.a. goedgekeurd de nieuwe bouwverordening. De beslis sing over de wederkeerigheidsovereen- komst inzake brandweer met Vlissingen is door dit college verdaagd, omdat Vlis singen hierover nog niet heeft vergaderd. Verschillende reeds vermelde ingeko men stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het schrijven inzake op wachtgeldstel ling vakleeraren zal nader worden be sproken aan het eind der vergadering. De voorzitter biedt de gemeentereke ning 1933 aan. De gewone dienst heeft een werkelijk batig slot van f 39.650.74, de kapitaaldienst een batig slot van f 16.357.46. Ged. Staten hebben enkele begrotings posten voor 1933 van waterleiding-, gas- en electriciteitsbedrijf en gemeentewerken niet goedgekeurd, omdat enkele bedragen gebracht zijn op den kapitaalsdienst (op slag en loonen), terwijl zij volgens Ged. Staten behooren tot den gewonen dienst, wat in strijd is met een gezond financieel beleid, krachtens een uitspraak van de Kroon in een dergelijk geval in 1924. B. en W. stellen voor om practische re denen niet in beroep te gaan. De v o o r z. merkt op, dat de eindwij- ziging der begrooting 1933 door Ged. Sta ten reeds is goedgekeurd (gelach) en dat de gemeenterekening over dat jaar even eens reeds is goedgekeurd. Het gevolg zal dus zijn, dat een bedrag van f 9000 ten laste van den dienst 1934 komt. Gaat en verlies daardoor uw schoonheidsslaap want jonge menschen hebben veel rust noodig." Daarmee verliet ze de kamer en Ruth legde zich ter ruste in het bed, waarin eens een gravin geslapen had. Ze was nog gerust in slaap, toen Dorcas haar den volgenden morgen wakker maakte, door een theeblaadje naast haar neer te zetten en de blinden open te doen. De zachte Octoberzon stroomde de kamer binnen. Het geheel zag er in het morgen licht nog mooier en aantrekkelijker uit dan den vorigen dag. Hoe vreemd was het, zich aan te kun nen kleeden zonder telkens onderbroken te worden door noodkreten uit de kinder kamer, waar Judy in haar rood-flanellen nachtjaponnetje om tante riep om een klit uit 'thaar te kammen of Lot op blöote voeten en zoo goed als niets aan, lang zaam en plechtstatig kwam aanwandelen om te verzoeken zijn flanelletje dicht te knoopen, omdat zijn vingertjes zoo koud waren. Zoo gauw mogelijk ging ze naar het raam en keek naar buiten en nauwe lijks kon ze een kreet van verrukking inhouden. Inplaats van het binnenplaatsje met de waterton en de oude leege pakkisten zag Ruth de tennisbaan, die tegen een groenen heuvel aanlag en overal strekte zich verder de groene weide uit, nog vochtig van den morgendauw; een oude men in beroep, dan kan gedurende vele maanden de rekening niet worden afge sloten, terwijl de kans pp suoces twijfel achtig is. Dhr M o n d e e 1 heeft er bezwaar tegen dat zander meer aan den wensch van Ged. Staten wordt voldaan. Men kan het advies van de vereen, van Ned. gemeenten vra gen en vóór 17 Sept. Raadsvergadering houden. Het is een heel groot verschil, of de f9000 drukt op één dienstjaar, dan wel over vele jaren kan worden verdeeld. Ook mevr. W e ij 1 wil graag vergade ring vóór 17 Sept. De v o o r z. acht het niet noodzakelijk hiervoor apart te vergaderen. Op 26 Sept. móet voor de winkelsluiting worden ver gaderd. Dhr Jeronimus geeft in overweging nu te besluiten in beroep tu gaan. Des noods kan dan op 26 Sept. het beroep worden ingetrokken. Dhr Heemskerk maakt daartegen bezwaar. Dit is niet de normale weg. B. en W. moeten toch de meening van den Raad formuleeren. Spr. steunt het voor stel van B. en W. Weth. Boasson is voorstander van het destijds genomen Raadsbesluit, maar Spr. merkt op, dat voor het eerst aldus werd gehandeld. Of de Raad gelijk zou krijgen bij beroep is niet met zekerheid te zeggen. Dhr Jeronimus handhaaft zijn voorstel. Het is een formeele handhaving van 'sRaads rechten en vermijdt een ex tra-Raadsvergadering. Mevr. W e ij 1 wil de zaak principieel zien uitgemaakt. Dhr Paul maakt er aanmerking op, dat de Raad niet eerder kennis kreeg van dit schrijden van Ged. Staten. Met 10 tegen 5 stemmen wordt besloten n i e t in beroep te gaan. Ged. Staten hebben bezwaren inge bracht tegen de schoolgeldregeling voor het gymnasium (in gebruikgeving van boeken en leermiddelen). Ged, Staten zijn van meaning, dat nieuwe uitgaven slechts bij uiterste noodzaak magen worden ge creëerd, in verband met den financieelen toestand der gemeente. B. en W. stellen voor te antwoorden, dat bedoelde schoolgeldregeling nagenoeg gelijk is aan die van de H. B. S. en per jaar f 1503 meer zal opbrengen dan de oude. Het bepaalde in art. 7 zal slechts een zeer gering financieel risioo met zich brengen. Verzocht word. de verordening ongewijzigd door te zenden Aldus wordt besloten. De fa. Polak vraagt een ijzeren loods op gehuurd gemeente-terrein te mogen bouwen. B. en W. stellen voor onder be paalde voorwaarden daaraan te voldoen. Dhr den Hollander vraagt of de loods reeds wordt gebouwd. De v o o r z. antwoordt, dat hem daarvan niets bekend is. Het verzoek wordt toegestaan. De Middelburgsche Bestuurdersbond komt er tegen op, ,dat de verlenging van het draineerkanaal der Duinwaterleiding in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Hier is voilgens dezen Bond sprake van productief werk. Dit adres komt later aan de orde. Ingekomen is een schriftelijk voorstel van den heer Mes om de adresseerende bewoners van het Vlissingsch Wagenplein eenige vergoeding toe te kennen of anders den bedoelden muur gedeeltelijk af te breken. Dit zal worden behandeld bij het desbetreffend punt der agenda. Te ruim drie uur zijn de ingekomen stukken afgehandeld. Aangaan definitieve geld la e n i n g. Dit voorstel wordt na eenige bespreking aangenomen. Ook de verkoop van grond in de Griffioen. Hierna geheime zitting, die een uur duurt. Te 4 uur heropening. Benoeming lid Burg. Arm bestuur. Benoemd wordt de heer dr H. Reilingh met 11 st. tegen 4 st. op den heer W. Feikema. Tot lid van de commissie van toezicht van den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling wordt benoemd de heer A. A. Bre vet met 8 st. tegen 7 st. op den heer Wal raven. Benoeming boekhouder Gemeentewerken. In antwoord op een vraag van den heer Paul zegt de voorzitter, dat de kantoorbediende L. G, Vader B. en W. heeft verzocht in aan merking te mogen komen vour de vervul- grijze pony liep er te grazen. In den tuin harkte Andries de dorre bladeren bij elkaar. Op korten afstand zaten een merel en zijn wijfje toe te kijken en groote bruine lijsters hipten onbe vreesd over het gras. Een roodborstje zat op een tak en een meesje vloog rakelings langs hem heen. Hoe frisch en groen en mooi zag dat alles er uit, wat een ver schil met Langton Park, zelfs de mus- schen leken aardiger, dikke, kleine ke reltjes, met glanzende veeren zoo tam als 'tmaar zijn kon, want er waren geen katten op de Dene. Juffrouw Durnford had een antipathie voor het poesenge slacht en zelfs geen jong katje wilde ze dulden. Ruth vroeg zich af, of ze haar hoed op zou durven zetten en naar bui ten gaan. Toen herinnerde ze zich, dat juffrouw Durnford haar had gezegd de Dene als haar thuis te beschouwen en dat dit bewegelijke dametje na een uit stapje naar Londen altijd extra lang sliep. Er was dus geen enkele reden waarom ze binnen zou blijven. Ver uit de buurt wilde ze zich toch nog niet wagen. Een gevoel van opwinding doortrilde haar. toen ze de glazen deur opende, die naar den tuin voerde. Het gras was nog te vochtig, om nu reeds de wildernis te onderzoeken, daarom ging ze naar den bloementuin en bewonderde de prachtige chrysanten en dahlia's en herfstrozen, dis ling der vacature Van Kamer. Spr. heeft hem geantwoord, dat daarvoor een ander met een reeds zelfstandigen werkkring in aanmerking kwam. Ingevolge advies van het verificatiebureau zagen B. en W. ook geen reden voor een salarisverhooging voor Vader. Wel stellen zij voor een ver vroegde periodieke verhooging van f 100 toe te kennen. B. en W. zijn bereid in overleg met het verificatiebureau na te gaan of nog iets meer dient te geschie den. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, waardoor met ingang van 15 Aug. de heer J. M. Geljon is benoemd tot boek houder van gemeentewerken en reini- gings- en ontsmettingsdienst. Nader crediet voor wacht geldregeling personeel meelfabriek. Dhr Paul heeft ge hoord, dat te Vlissingen voor een deel der werkloozen eenige steunverhooging is be reikt. Spr. vraagt of dat ook hier moge lijk is. Dhr Jeronimus heeft vroeger tegen een voorstel inzake het personeel van de meelfabriek gestemd, maar zal nu vóór stemmen. Spr. ziet nu n.l. geen kans tot afvoer van werkloozen, wat Spr. vroeger wel mogelijk aohtte. De v o o r z. antwoordt, dat het Depar tement weer termen heeft gevonden tot medewerking. Het toezichthoudend perso neel valt niet onder de regeling. Ook niet de vrijwillig-werkloozen. Aan dhr Paul antwoordt Spr. dat Vlissingen gedaan heeft gekregen, dat de loonen boven de f24 zijn teruggebracht tot de 3e klas, wat een vermeerdering beteekent van f 0.50 per week, plus f 0.10 per gezinslid. B. en W, zullen trachten ook voor Middelburg dit gedaan te krijgen. Zij wachten op voorstellen der werkloosheidscommissie. Het voorstel wordt aangenomen. Nieuwe stemming over amendement Paul-deBruin tot wijziging van art. 8 der verordening politi e-p 9 r s o - n e 1. Mevr. W e ij 1 had schriftelijk een voorstelingediend om art. 8, 4e lid te lezen: Aan de agenten, die op den dag van vaststelling dezer verordening in haar dienst zijn, vergoedt de gemeente, indien voor hen opname in een ziekenhuis of sa natorium noodzakelijk is, ook de kosten der verpleging in die inrichtingen, voor zoover die vergoeding niet plaats heeft ingevolge het 2e lid van dit artikel. Door dit amendement wordt er naar ge streefd den agenten een deel van hun ver kregen rechten te doen behouden, terwijl anderzijds op den duur dit recht dan van zelf zal ophouden te bestaan. Het amendement Paul-de Bruin wordt verworpen met 9 tegen 6 st. (Vóór dhrn Paul, de Bruin, Wondergem, Mon- deel, Kögeler en Heemskerk.) In behandeling komt nu het voorstel van Mevr. Weijl. De voorstelster verdedigt dit. Er is van de agenten meer gekort dan van andere groepen personeel. Spr. kan er mee mee gaan dat een deel van de uit zonderingspositie der agenten t.o.v. de ziekenhuisverpleging wordt prijsgegeven, maar een deel wil Spr. toch voor de nu in dienst zijnden handhaven. Dhr Jeronimus steunt dit voorstel. Dhr Paul zal, nu zijrn voorstel is ver worpen, stemmen vóór het voorstel van mevr. Weijl. Dhr de Bruin verklaart hetzelfde. Spr. merkt nog op, naar aanleiding van een verklaring van den voorzitter in een vorige vergadering, dat de salarissen in genoemde andere gemeenten f 4 a f 6 per week booger waren dan hier. Daar is dus minder behoefte aan vergoeding voor zie kenhuisopname. De v o o r z. merkt op, dat men met vergelijkingen voorzichtig moet zijn. Ove rigens noem* Spr. het voorstel van Mevr. Weijl in wezen precies hetzelfde als het verworpene. Het beteekent voor de gemeente prac- tisch ook voorloopig geheel hetzelfde. Het principieel bezwaar blijft, ook tegen dit voorstel. Het politie-personeel wordt een zijdig bevoordeeld boven andere groepen gemeente-personeel. Dit mag niet besten digd blijven met een beroep op verkregen rechten. Don zou een onrechtvaardige toe stand ten eeuwigen dage bestendigd moe ten blijven en mag een ongelijkheid nooit opgeheven worden. B. en W. handhaven hun oorspronkelijk voorstel. Dhr den Hallander wil ook zoo weinig mogelijk ongelijkheid tusschen de verschillende groepen van het gemeente- personeel. Het amendement van mevr. Weijl dient voor alle groepen personeel te gelden. Het brengt door de achterdeur binnen, wat we door de voordeur uitdra gen. De bezuiniging wordt er door weg- ^öwsrkti Mevr. W e ij 1 wil de billijkheid zooveel mogelijk betrachten. Er is toch reeds een belangrijke bezuiniging bereikt. Het be zwaar tegenover andere groepen van per soneel gevoelt Spr., maar van twee kwa den moet het minst kwade worden geko zen. Het voorstel van mevr. Weijl wordt aangenomen met 8 tegen 7 st. (Te gen dhrn Harthoorn, v. Roo, den Hollan der, Fortheine, Mes, Onderdijk, en Boas son.) Definitieve vaststelling verordening po litie-personeel heeft hierna plaats. Beslissing op adres no pens beweerd geleden scha de bij uitvoering verbete ringsverken Blauwendijk. Dhr Mes verdedigt hierbij zijn voorstel, dat hierboven reed" is vermeld. Spr. is vol lot' over de verbetering aan den Blauwendijk. Toch vermindert zij de waarde der betrokken woningen. Het uit zicht vanuit de benedenhuizen is sterk achteruit gegaan. De voorzitter: bent U op, visite ge weest? Dhr Mes: Ja. Op billijkheidsgronden wil Spr. eenige vergoeding toekennen. De perceelen zijn in waarde achteruit ge gaan. Interruptie: Wat zag je er vroe ger? De voorz.: Toen is hij niet op visite geweest. Dhr Mes wijst er op, dat de menschen beneden wonen en dus den last wel dege lijk ondervinden. Dhr Jeronimus zal het voorstel- Mes niet steunen, al betreurt hij het, dat niet over de geheele lengte een hek is aan gebracht. Dhr Hartboorn acht een vergoe ding voor twee perceelen wel op haar plaats. Dhr den Hollander gelooft ook, dat van eenigen achteruitgang der panden gesproken kan worden. Maar wordt ook aan de gemeente iets betaald, als 'n pand in waarde stijgt door werken der gemeen te? Werd vergoeding gegeven, dan gelooft Spr. niet, dat de buur zou worden ver laagd. Dhr Paul gelooft niet, dat de Over heid er aan kan beginnen in gevallen als deze schadevergoeding toe te kennen. Er worden wel eens wegen verlegd, stations opgeheven enz., waardoor soms menschen Ingezonden Mededeeling. daar nog in volle pracht bloeiden. De muur was dicht begroeid met Japansche wingerd, die rood en goud glansde in de morgenzon. Toen keek ze eens in de kas sen, waar een grijze, gespierde man aan het werk was. Ze vermoedde, dat het Ben ton moest zijn. Hij kwam naar haar toe, en leidde baar rond. Hij noemde baar de namen van de verschillende planten en sprak zoo beleefd en onderhoudend met haar, dat ze een en al belangstelling was. „Als ik een man was", zei ze plotseling, terwijl Benton een takje Venushaar af sneed en bij de heliitropen voegde, die bij voor haar geplukt had, „zou ik het liefst van alles tuinman zijn. Wat heer lijk, om altijd tusschen die prachtige bloe men te leven." „Het vak is niet zoo kwaad", gaf Ben ton toe, maar er klonk geen sprankje geestdrift in zijn stem, hoewel hij zijn betrekking voor geen geld tsr wereld met iemand had willen ruilen, „doch het heeft ook zijn nadeelen. Daar heb je bijvoor beeld de nachten, dat ik bang ben, dat er wat mét de kassen gebeuren zal, dat An dries vergeten heeft de ramen te sluiten en dan die wormen en slakken en al dat akelige ongedierte, dat mijn beste plan ten opeet, en mij het leven zuur maakt om nog maar niet eens te spreken van de rheumatiek, die het altijd op tuinlieden voorzien heeft." Benton zuchtte diep. Toen merkte hij op, dat Andries hem wel noodig zou hebben en bij dezen wenk be dankte Ruth hem en ging weg. Een groene deur gaf toegang tot den straatweg, maar ze was op slot. Ruth wandelde dus de paden maar wat op en neer. Het gekir van de duiven op de plaats voor de stallen trok haar aandacht, juist wilde ze binnengaan, toen een fiets, die tegen den muur stond, haar aandacht trok. Het volgend oogenblik hoorde ze 'tgeklapwiek van wegvluchtende vogels en iemand in een bruin tweed jacht- costuum stond voor haar, dezelfde man, met wien juffrouw Durnford den vorigen dag gesproken had. Ruth had geen tijd om om te keeren, want mijnheer Hilton had haar reeds gezien, nam zijn hoed af en kwam tot haar verbazing naar haar toe. „Wat een heerlijken morgen", open de hij het gesprek, „heeft u genoten van uw vroege wandeling. Ik ben van Med- field komen fietsen en heb Dick's poot onderzocht, maar er mankeert niets aan; hij is niet zoo jong meer, die arme oude jongen, ik denk, dat hij wat rheumatiek heeft; zijn poot is wat stijf. „Ik zou wel eens willen weten", ging hij voort, op kijkend naar de ramen van het huis, „of juffrouw Durnford al op is. Ik ben van plan me zelf voor het ontbijt uit te noo- digen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5