Uit de Provincie. Steunr«g«llng In kleine gemeenten. Naar men verneemt, heeft de minieter van Sociale Zaken aan de gemeenten, die niet vanwege een steunregeling of werk verschaffing met sijn Departement in re latie staan, verzocht hem te willen me- dedeelen of ter zake eenige regeling al daar bestaat. Zoo ja, dan wordt mede- deeling van de regeling verzocht, zoo neen, dan zal de minister gaarne verne men, waarom zoodanige regeling onnou- dig is voorgekomen. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Een particuliere correspondent van de Maasbode schrijft aan dit blad uit Aasgaardstrand De Koningin is gisteren wederom een dag thuis gebleven, zoodat wij mogen aannemen, dat H. M. zich slechts lang zaam van de ondergane depressie her stelt Wij vernemen nu, dat H. M., die tijdens haar indispositie ook herhaaldelijk tele fonisch haar lijfarts in Den Haag liet con sulteeren, Zondag een vrouwelijke dokter van het ziekenhuis in het nabije Toens- berg bij zich ontboden heeft. Deze zou H. M. hebben geadviseerd, niet thuis te blijven, doch zooveel mogelijk de lucht in te gaan en de Koningin heeft Maan dag onmiddellijk aan dit advies gevolg gegeven. Ook vandaag is Zij weer uitgegaan. Nu het weer zich niet leent voor een boot tocht is H. M. met de prinses per auto uitgereden. Wij ontmoetten Moeder en Dochter in de buurt van Borrekirke, de eenige kerk, een Protestantsche, in dit verlaten land. Er zijn in die buurt uitgestrekte den- nenbosschen, waartusschen hier en daar op ontgonnen plaatsen een eenzame boer derij staat. Geen gerucht verbreekt er de zware stilte. De Prinses blijft thans voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van haar Moe der. De vorige week bracht H.K.H. een bezoek aan Prins Olav en diens echt- genoote Prinses Martha, die een dochter is van den Zweedschen Koning, op hun buitenverblijf Skaugum in Asker in de nabijheid van Oslo. De bevolking van Aasgaardstrand, een vj icndelijk slag menschen, is zeer inge nomen met het feit, dat haar dorp thans reeds bijna twee weken de eer van dit koninklijk bezoek geniet, zij het dan ook dat het incognito is. Maar incognito is een woord, dat men met een korreltje zout moet opvatten al zouden de dragers van het incognito niets liever willen, dan dat men het letterlijk kon nemen. Er is thans niemand meer, die de Ko ningin en de Prinses niet herkent, als zij in het dorp komen en iedereen wil de bescheiden, hooge gasten zien. Vorstelijke waardigheid is niet een gar neering zooals een koningsmantel. Het in cognito is de beminnelijke fictie, waarmee de koningen hun menschelijkheid toonen. De koningen echter blijven de geteeken- den onder de kinderen der aarde en allen revoluties ten spijt blijft het volk het merkteeken herkennen. In Aasgaardstrand bewijst deze eenvou dige waarheid zichzelve even duidelijk als in Amsterdam of in Oslo en de bevolking die haar eigen koning nooit zoolang (mis schien ook wel nog geen oogenblik) in haar midden zag als de Nederlandsche Koningin, juicht daar des te harder om. De Koningin en de Prinses aanvaarden dit zooals het uitkomt. Zij wuiven vrien delijk terug, zij buigen en zij moeten voor een oogenblik bij wijze van spreken in hun eigen land terug zijn. Straks echter suist de auto weg naar een ander dorp, waar men de vorstelijke personen niet kent en zij dus ook niet behoeven te wuiven. Daar kunnen zij rustig toezien naar de verbazing der dor pelingen over het deftige gerij, de blin kende open Cadillac, de twee voorname dames en den heer in het zwart voorin naast den gelivreiden chauffeur. In Aasgaardstrand, in dit kleine ge hucht, voelt de Koningin zich thuis onder deze weinige vriendelijke menschen en laat zij zich gaarne toejuichen. Anders is het in de stad Toensberg. Hier ging H.M. op een dag winkelen en zooveel stad kan Toensberg niet zijn of de be volking liep te hoop om de wachtende fraaie auto, waarvan de menigte al spoe dig leerde, dat het de auto van de Ko ningin was, zoodat er slechts geduld noo- dig was om het tot het aanschouwen van de Koningin van Nederland te brengen. Helaas, de Koningin zag uit de verte de menigte en de menscli stond op in de Koningin. De chauffeur ontving, zon der dat dit aan eenig lichaamsdeel van den man merkbaar werd, een wenk en terwijl het volk van Toensberg zich stond te vergapen aan een auto, stapte de Ko ningin van Nederland achter den rug van de menschen voorbij- In het oog van de menigte gehoorzaamde de chauffeur plot seling aan een onzichtbare drijfveer, hij zette den motor aan en de wagen ver dween uit het oog van het verbaasde publiek, dat niet zag hoe in een andere straat een dame in den wagen stapte en wegreed, zooals iedere andere dame zou kunnen wegrijden. Voor een keer had het incognito gezege vierd. Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdiensl van Waren in het keuringsgebied Goes o er 'het dienstjaar 1833, ontleenen wij het volgende Met ingang van 1 September vroeg de heer L. H, van Berk, wegens pensioenge rechtigden 'leeftijd, eervol ontslag als Directeur van den dienst. Den heer Van Berk werd in 1021 de inrichting van den Keuringsdienst van Waren voor Zeeland opgedragen, die in korten tijd op uit stekende wijze georganiseerd werd. Het 'bleek al spoedig, dat evenals in andere plaatsen van ons land, ook in Zoeland de hygiënische toestanden, voor al op het platteland, zeer veel te wenschen overlieten en vervalsching der levensmid- dolen tot een gewoonte geworden was. Door tactvol optreden van den 'heer Van Berk is het gelukt in betrekkelijk korten tijd hierin grondige verbeteringen aan te brengen. De sterkte van het personeel werd met 4 ambtenaren verminderd. Het personeel bestaat thans behalve de Directeur uit één scheikundige, 2 analys- ten, één 'hoofdkeurmeester, 3 keurmees ters, één boekhouder, één amanuensis en één bediende. Door dezen maatregel en een uiterste bezuiniging, kon op de begroeting voor 1934 een bedrag van ruim f 9000 bezui nigd worden. De aankoop van glaswerk vond evenals vorige jaren weer gezamenlijk met andere keuringsdiensten plaats. Op deze manier werd op de goedkoopste wijze ingekocht. 'De toestand in de bakkerijen gaf geen aanleiding tot aanmerkingen van betee- kenis. Tegen een winkelier werd proces-ver baal opgemaakt wegens het in voorraad hebben van een partij waren, welke on deugdelijk waren. Tegen 'twee eierhandelaren, die eieren in 'kalkwater 'hadden ingelegd, zonder dat deze eieren waren voorzien van de ver- eischte stempels, werd proces-verbaal op gemaakt. De garnalenpellerij is belangrijk uitge breid. In Arnemuiden en in Breskens is een nieuw bedrijf ingericht, ieder met ongeveer 60 huisgezinnen, waar voor Te kening van deze bedrijven wordt gepeld. Voor het pellen van garnalen wordt een vergunning vereischt, af te geven door den Burgemeester, na ingewonnen advies van den Keuringsdienst. Deze vergunning wordt niet verleend alvorens voldaan is aan de gestelde eischen. De garnalen moe ten op een aparte hiervoor bestemde en zindelijk gehouden plank gepeld worden. Er moet steeds ren gereede waschgelegen- heid aanwezig zijn met zeep en handdoek en bovendien moeten vertrek en gezin aan de noodige eischen van zindelijkheid vol doen. Het aantal consumptie-ijsbereiders be droeg 180 en 'breidt zich nog steeds uit. Alvorens vergunning gegeven wordt tot het 'bereiden van consumptie-ijs, wordit eerst ter plaatse een grondig onderzoek ingesteld naar den toestand van de be- reidplaatsen en het benoodigde materiaal. In totaal hebben in Zeeland 12346 in specties plaats gehad en werden ter plaatse 550276 partijen gekeurd. Deze controle wordt thans verricht door één hoofdkeurmeester met drie keurmees ters, die tevens ook voor de monstername zorgdragen. De groote rijkdom aan water maakt, dat Zeeland een buitengewoon moeilijk te be reizen provincie is en is oorzaak van veel oponthoud. Door de aanschaffing van de auto is thans echter veel te verwezenlijken wat vroeger alleen ten koste van groote uitga-ven aan logieskosten mogelijk was. De overnachtingen kwamen grootendeels te vervallen, terwijl ook het maken van zoogenaamde lange dagen, waarvoor ex tra vergoedingen werden verstrekt, over bodig waren. De post reis- en verblijf kosten op de begrooting voor 1934 kon dan ook met een bedrag van f 1650 wor den verminderd. Doordat thans in korten tijd veel werk kan worden verricht, zal getracht worden, niettegenstaande de in krimping van het personeel, toc'h een zelfde arbeidsprestatie te leveren als vóór de aanschaffing der auto. In het laboratorium werden 11401 monsters onderzocht, waarvan 1052 niet aan de gestelde eischen voldeden. 531 par tijen werden aan de consumptie onttrok ken. De Zeeuwsche luchtlijn. Op de lijn AmsterdamBotterdam HaamstedeVlissingen v.v. wordt op t September e.k. de herfstdienst ingevoerd. Uit de nieuwe dienstregeling blijkt, dat de dubbeldaagsche dienst in beide rich tingen gehandhaafd blijft. Hetlijk indekist. Het bericht als zou onder de gemeente Hontenisse een lijk zijn opgegraven, dat op onmen- schelijke wijze in een kist was gestopt, berust naar het „Dagbl. v. N.-Br." ver neemt geheel op fantasie. Wel heeft een landbouwer welke bezig was met het z.g. „zandschieten" eenige beenderen opgegraven doch deze moeten reeds zeker 100 jaar ter plaatse begraven zijn, en het is bovendien niet met zeker heid te zeggen, of zij aan een menschelijk lichaam toebehooren. De marechaussee heeft last gegeven de beenderen weer te begraven. Middelburg. De stadhuisbelich ting. Het aantal vreemdelingen was wellicht niet zoo groot als de vorige we ken, maar toch hebben nog velen gister avond met groote bewondering kennis ge maakt met ons stadhuis bij het licht der schijnwerpers. Jammer was het, dat de tram ditmaal weer naar de Markt kwam. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft morgen, Vrijdag, een uitvoering op het Molenwater, en maakt daarna in verband met den jaardag van H. M. de Koningin de traditioneele wandeling door de stad voor „Uit h«t Volk—Voor h«t Volk". 1 Koninginnedag. Naar wij vernemen heeft morgen te elf uur een pa rade plaats op het Molenwater. Des avonds zal de fakkeloptocht, uit gaande van „Uit het Volk—Voor het Volk" de volgende route nemen: Zuidsingel, K. Noordstraat, L. Noordstraat, Markt (Oost zijde), Lange Delft, St.-Janstraat, Turf- kade, Houtkade, Koningsbrug, Stations straat, Loskade (rustpunt), Goesche Koren markt, Kousteensche dijk, Koningsbrug, Houtkade, Londensche kade, Bierkade, Rouaansche Kade, Bateu-port, Rotterdam- sche Kade, Dam N.-Z., Dam, Korte Delft, St.-Pieterstraat, Balans, Abdij (rustpunt), Korte Burg, Lange Burg, Markt, (Zuid-, West- en Noordzijde). De Ringrijderij. Ruim 30 man nen en jongens in nationaal costuum wa ren hedenmorgen reeds vroeg in de Abdij om deel te nemen aan de jaarlijksche ringrijderij en verdeeld over de beide banen. Spoedig begonnen zij met hun vreedzamen kamp. Maar voor den eigenlijken wedstrijd kon reeds worden vastgesteld wie de ge lukkige winnaars van de prijzen voor de mooist versierde paarden waren: le A. P. Dingemanse te St.-Laurens (Tida Kira), 2e I. J. Cevaal Jz., Grijpskerke (Land zicht) en 3e. L. Jobse, Koudekerks. Begonnen met mooi weer is de wedstrijd gestoord door een onweersbui, die geluk kig slechts van korten duur was. Alvorens de pauze eindigde, maakten de ringlijders een tocht te paard langs Balans, Burg, Markt, Noordstraat, Hof plein, Wagenaartstraat en Balans terug naar de Abdij, met zich voerende al de bekers, die reeds eigendom zijn of waar voor hedenmiddag verder moet worden gekampt. Morgen komen wij op deze 22ste ring rijderij terug. Vlissingen. Woensdagavond omstreeks half negen kwam alhier op de haven het stoomschip „Watussi" van de Woermann- lijn, van Hamburg naar Zuid-Oost-Afrika. Vier personen verlieten hier het schip, terwijl 43, die met den trein de reis naar hier hadden gemaakt, aan boord gingen. Goes. Het bekende Haagsche Zangkoor van het Leger des Heils bezoekt onze stad en geeft Zaterdagavond a.s. van 8 tot 10 uur een concert vanaf de muziektent op de Markt. Deze uitvoering zal worden voorafge gaan door een muzikale wandeling vanal het station, alwaar het koor om 6.05 uit Den Haag arriveert. Bevolking. Ingekomen: A. J. de Jonge en gezin, timmerman, van Ensche dé, Scheldestraat 85; J. van Gessel en ge zin, zonder beroep, van Nijmegen, Gera- niumstraat 10; P. J. van Opdorp en echt- gen., zonder beroep, van Woensdrecht, Gr. Kade 6a; J. Oppeneer en gezin, venter, van Kloetinge, Korte Nieuwstraat 14; P. Dek, dienstbode, van Kruiningen, Oost singel 142; A. J. Quakkelaar, zonder be roep, van Dordrecht, Klokstraat 1; J. Wisse, huishoudster, van Arendskerke, v. d. Goeskade 75; D. P. M. G. van Leupen en gezin, koopman, van Rotterdam, L. Vorststraat 81; M. van der Zee, onderw.es van Kamerik, Kamperfoeliestraatt 10; L. van Gilst, dienstbode, van Kortgene, Gr. Markt 40; J. A. Remijnse, tuinman, van Diepenveen, M. Sm. buurt 20; C. Remijnse, dienstbode, van Kapelle, Oude Vischmarkt 12; D. P. van der Tholen, kapper, van Bodegraven, Ganzepoortstraat 3; A. Proost dienstbode, van Arendskerke, Westwal 11; L. H. Weekers en gezin, rijksklerk, van Hulst, Rimmelandstraat 10; M. J. de Pree, zonder beroep, van Amsterdam, Kamper foeliestraat 2; A. van Oosten, zonder be roep, van Driewegen, Kloet.weg 5a; A Ovinge, landb. ing., van Den Haag, Groote Markt 1; M. F. Verburgh, dienstbode, van Vlissingen, Oostsingel 68; J. Minnaard, dienstbode, van Yerseke, Opril Westwal 2; A. C. Bruinshoofd en echtg., leeraar, van Kapelle, Zonnebloemstraat 18; A. Oosterhof, kapper, van Apeldoorn, Cou- wervestraat 40. Vertrokken: C. G. P. Stevens en gezin, rijkslandb. consulent, naar Den Haag, van Hoornbeekstraat 19; P. M. Knieriem en gezin, bureelambt. waterstaat, naar Mid delburg B 19; F. C. Rottier, arbeider, naar Eindhoven, Houtstraat 16; J. D. C. de Moor, dienstbode, naar Woensdrecht, C 89; K. B. Blank, meubelmaker en echtg., naar Kloetinge B 94; M. A. Francoijs en gezin, waterb. opz., naar Arendskerke, F 97; N. Nieuwenhuizen, zonder beroep, naar Zijpe, F 113; P. de Koeijer, dienst bode, naar Arendskerke, Nieuwdorp; M. G. J. Wijffels, kantoorbediende, naar IJzendijke D 354; M. C. J. Meesters, dienst bode, naar Kloetinge, Abbekinderen 78; M. J. Aertssen, dienstbode, naar Eind hoven, Emmasingel 2; P. van Sabben, dienstbode, naar Amsterdam, Johan Ver- hulststraat 75; J. P. van Doorn, geb. Kop- mels, zonder beroep, naar Koudekerke C 4; M. Verkooijen, religieuse, naar Hon tenisse, St. Theresiagesticht; D. Pellis, idem, naar Oosterhout, R.-K. Meisjes school; J. W. M. C. Germ, idem, naar Terheiden, St.-Aloysiusgesticht; S. A. van Dissel geb. van den Briel, zonder beroep, naar den Haag, Hart Hubbrigkade 112. Morgen geeft de Harmonie „Euphonia", dir. P. de Rooij, een concert op de Groote Markt. Aanvang 8.15 uur. Programma: 1. „Wilhelmus". 2. „Under the double Eagle", marsch, Wagner. 3. „Feestouverture", J. C. Anderson. 4. „Sur la Vague Azurée", wals, H. Delchevalerie. 5. „Nederlandsche School- en Volks liederen-potpourri", Frits Jakma. Pauze. 8. „F, X. Mannhardt-marsch", P. de Rooij. 7. „Zeeuwsch Volkslied", Jan Morks. 8. „Passing of the Regiments", marsch-potpourri, A, Winter. 9a. „Die Dorfmusik", Fryberg. b. „Ich lieg' so gem im grünen Gras", Rotter—Jurmann. 10. Finale. Kloetinge. Woensdagmiddag had op de splitsing Kapelsche wegOostweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrijder. De vrachtauto kwam in de sloot terecht en bekwam eenige schade. De wielrijder liep een verwonding op aan één der handen. Het voorwiel van het rij wiel werd beschadigd. De politie onderzoekt de zaak. Schore. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig met ken nisgeving dhr van Nieuwenhuijzen. In gekomen is een dankbetuiging voor de be toonde deelneming bij het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden. Een schrijven van dhr M. Augustijn te Schore betreffende den melkprijs wordt op voor stel van B. en W. met algem. st. voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-rekening over 1933 wordt voorloopig vastgesteld met voor den ge wonen dienst een ontvang van f 31.045.09, een uitgaaf van f 29.517.29 en een batig slot van f 1527,80, en voor den kapitaal- dienst een ontvang en uitgaaf van f4897,31. Goedgekeurd worden een wijziging van de begrooting 1933, de rekening 1933 (ontvang f 3586.45H, uitgaaf f3750.52X, nadeelig slot f 164.07) en een wijziging der begrooting 1934 van het Burg Arm bestuur. Ten aanzien van de begroottog 1935 van dat bestuur wordt mei ax0e- meene stemmen besloten met de al dan niet goedkeuring te wachten tot een vol gende vergadering en het armbestuur in overweging te geven de post „Subsidie van de gemeente" ad f 1650 te verlagen met f 1000 en het hierdoor ontstaande te kort te dekken door verkoop van een klein deel van het bezit N.W.S. De voor zitter zegt, dat de commissie, belast met het onderzoek van deze begrooting, tot haar advies overeenkomende met de genomen beslissing is gekomen mede door de overweging, dat bij een subsidie van f 1650 de belastingdruk dit jaar in eens te veel moet worden verzwaard, ter wijl het billijk is, dat het armbestuur in dezen medehelpt den stoot op te vangen De begrooting 1935 voor den keurings dienst van vee en vleesch wordt goedge keurd. Aagtekerke. Dinsdagavond hield de af- deeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm voor de tweede maal een schietoefening in het prijsschieten. De door de Land stormcommissie beschikbaar gestelde prij zen werden door de volgende schutters gewonnen. Maximum aantal punten 50. le prijs L. Bosselaar 50 punten; 2e pr. A. Provoost 47 p.; 3e pr. D. Hugense 46 p.; 4e pr. A. Verhage 45 p.; 5e pr. A. Jobse 45 p.; 6e pr. W. Bakker 43 p. Poortvliet. Gisterenmorgen te half zes had een ernstig motor-ongeluk plaats op den Rijksstraatweg, recht voor de Hoeve „Welgelegen". Daar geraakte de 21-jarige C. Steendijk Cz. van Stavenisse, die van de Goesche kermis kwam, de macht over zijn stuur kwijt. Hij botste tegen een boom aan, zooaat hij van zijn motor werd geslingerd, waarna het vehikel in een vijver terecht kwam. In zorgwekkenden toestand is S. opgenomen en bij den landbouwer J. J. v. d. S. binnengedragen. Op advies van Dr Bernhardi werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar na onderzoek bleek, dat hij vijf inwendige fracturen had en boven dien nog een beenbreuk. De motor is ernstig beschadigd. Zierikzee. Naar de „Z. Nsb." meldt, zal burgemeester Bannink op Zaterdag 15 September in een buitengewone raads zitting afscheid van deze gemeente ne men. Toen Dinsdagmiddag mevr. F., wel ke tijdelijk te Haamstede vertoefde, weer in hare woning, gelegen aan den Blok- weg, terugkeerde, bemerkte zij, tot haar groote schrik, dat tijdens hare afwezig heid was ingebroken. De woning bleek van onder tot boven doorzocht te zijn; alle kasten en laden waren opengebroken en speciaal gouden en zilveren sieraden ont vreemd. Voor meer dan 1000 gulden was gestolen. Van de(n) dader (s) ontbreekt elk spoor. St.-Maartensdijk. In een Dinsdagavond alhier gehouden vergadering van land bouwers werd besloten over te gaan tot het oprichten eener Veilingsvereeniging 76 telers hebben zich reeds als lid opge geven. Op de statuten is bereids de Ko ninklijke goedkeuring aangevraagd. In principe is bepaald, dat de leden verplicht zijn al nun producten over do veiling te verkoopen. Aan het voorloopig bestuur werden eenige machtigingen ver leend, o.a, het aanschaffen van een sor- teermachine voor uien, het opnemen van een crediet van f 5000 en het huren van een veilingsgebouw. Sollicitanten zullen gorden opgeroepen voor de betrekking van veilingmeester en administrateur. Kortgene. Woensdagavond heeft de Zwemclub „De Zandkreek" een algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer A. Soeters. De zwemwedstrijd van Zaterdag 25 Aug. heeft een batig saldo van pl.m. ƒ3 opgebracht. De uitgaven waren f31. Op voorstal van dan haar La Maaa wordt het voorloopig bestuur bij acclamatie tot vast bestuur benoemd. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Soeters, voorz., A. P. Maas, secretaris, M, Verburg, penning meester, De heeren L. D, van Damme, J. de Die, lm. Heijstek en mej, Jo Wolse worden tot bestuursleden benoemd en ge kozen. De contributie zal van nu tot 31 Dec. a.s. f 0.25 per lid bedragen. Er gaven zich 30 leden op, welke tot taak kregen, ieder nog één of meerdere leden of dona teurs te winnen. Met de wedstrijden van Zaterdag j.l. heeft men de onsmakelijke ondervinding gehad, dat er in den nacht of avond daarvoor een faecaliënbak in het spui uitgestort is. De gemeente-veldwachter heeft den dader dezer viezigheid te pak ken gekregen. Voorloopig zal men nu aan het schorre zwemmen bij den ingang van de haven. Het bestuur zal een plan in studie nemen om kleedhokjes daar ter plaatse te plaatsen. Ook zal het bestuur overwegen hoe en waar men de kinderen het beste en veiligste kan laten zwemmen. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Voorloopigo regeling tot stand gekomen. Op het oogenblik worden te Berlijn tusschen een Nederlandsche en een Duit- sche delegatie besprekingen gevoerd over een nieuwe regeling van het betalings verkeer tusschen Nederland en Duitsch- land. Aangezien deze nieuwe regeling in elk geval niet op 1 September a.s. in werking zal kunnen treden, is voor de betaling van den uitvoer naar Duitschland een nadere overgangsregeling ontworpen, waarover op 29 Augustus 1934 overeenstemming is verkregen en welke onmiddellijk in wer king zal treden. Deze nadere overgangs regeling, die zal gelden tot de inwerking treding der definitieve regeling, komt op het volgende neer: 1. Het Sonderkonto van De Nederland sche Bank 'bij de Reichsbank, dat krach tens de inmiddels opgezegde deviezen- regeling van 31 December 1932 was in het leven geroepen, blijft voorloopig be staan, met dien verstande, dat het saldo van dat Sonderkonto niet zal mogen stij gen boven het bedrag, hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. 2. In verband hiermede zullen stortin gen op genoemd Sonderkonto, waarvoor overigens de tot dusverre geldende bepa lingen, vervat in de protocollen van 31 December 1932 en 5 Juni 1934 van kracht blijven, voortaan niet meer recht streeks op 't 'Sonderkonto van De Neder landsche Bank 'bij de Reichsbank kunnen geschieden. De stortingen in kwestie moe ten in het vervolg in eerste instantie plaats hebben bij de z.g. „Deviezenban ken" in Duitschland, door welke zij voor loopig zullen worden geboekt op een tus- schenrekening. Een grens is voor het totale bedrag der stortingen niet gesteld. 3. De „Deviezen'banken" zullen van deze stortingen zoo spoedig mogelijk ken nis geven aan de Reichsbank, welke de adviezen der stortingen doorloopend zal rangschikken in de volgorde, waarin zij bij haar binnenkomen. 4. Naarmate de op het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Reichs bank geboekte markenbedragen door De Nederlandsche Bank in guldens kunnen worden omgezet zal de Reichsbank de 'bij de „Deviezenbanken" overeenkomstig punt 2 gestorte bedragen in evenbedoelde volg orde toelaten tot overschrijving op meer genoemd Sonderkonto, zulks echter met dien verstande, dat, zooals in punt 1 reeds is gezegd, het saldo van De Nederlandsche Bank op meergenoemd 'Sonderkonto niet mag stijgen boven 'het bedrag, hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. Uit een en ander volgt, dat met stor tingen bij de „Deviezenbanken" niet 'be hoeft te worden gewacht tot 1 September a.s., doch dat daarmede onmiddellijk kan worden aangevangen. Nederlandsche ex porteurs, wier Duitsc'he afnemers de laat ste dagen geen stortingen op het Sonder konto van de Nederlandsche Bank bij1 de Reichsbank hebben kunnen doen, omdat het in het protocol van 14 Augustus j.l. bedoelde maximum van 15 millioen R.M. was bereikt, zullen dus goed doen hun Duitschen afnemers te verzoeken thans zoo spoedig mogelijk tot storting van de door hen verschuldigde gelden bij de „De viezenbanken" over te gaan. De adviseering, door De Nederlandsche Bank van stortingen op het Sonderkonto aan de begunstigden; de omzetting van de op 'het Sonderkonto geboekte marken in guldens; en de uitkeering der schulden aan de rechthebbenden, blijven op dezelfde wijze geregeld als tot dusver. Uit (Berlijn wordt nog aan de Maasb. gemeld Naar wij vernemen bedraagt het saldo van de Nederlandsche Bank op het Sonderkonto bij de Reichsbank iets meer dan R.M. 30 millioen. Morgen beginnen de onderhandelingen over een definitieve regeling van het Duitsc'h-Hollandsche 'betalingsverkeer en men is van meening, dat deze onderhan delingen zeer langen tijd zullen vorderen. Ook 'handelsverdragkwesties zullen daar bij besproken worden. Naar wij verder vernemen heeft do Duitsche regeering toegezegd eind dezo week de Nederlandsch-Duitsche transfer- overeenkomst betreffende den dienst der buitenlandsche leeningen te onderteeke nen. Men neemt aan, dat de interest vol ledig betaald zal worden op basis van het verlaagde renteniveau van 4Vs pet. Zoo als bekend ontvangt ook Zwitserland 4Vz procent. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2