\N Verjaardag Koningin Wilhelmina herschen le, dat de de nieuw ng, welke ven tegen nde leden ie leening. N. eiN EERSTE BLAD o donderdag 30 augustus 1934 dagblad voor de provincie zeeland 48e JAARGANG - No. 279 TREIN :n haag dam dit Blad. at hunne ninginne- ilien zijn. ükantoor. nkantoor. elef. 18. 3 kvorm evoerd ILMEN Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Roosendaal \GEN tot tember ooibiljetten. ;=v Justus en B. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontltin 30 cent por regel. Ingozondon mcdedeellngnn 00 cont per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags cn Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onze Vorstin Hare Majesteit Koningin Wilhelmina hoopt morgen haar 54sten verjaardag te vieren. De omstandigheden leiden er toe, dat ditmaal het vreugdbetoon getemperd wordt. Het heeft God behaagd in den loop van dit jaar tweemaal een lid van het Ko ninklijk gezin door den dood weg te ne men. Eerst is op hoogen leeftijd H. M. de Koningin-Moeder overleden en kort daar op moest de Koninklijke grafkelder wor den ontsloten voor Z. K. H. Prins Hen drik, die stierf in de kracht zijiner jaren. Daardoor hangt er over den dag van morgen een donkere schaduw die luid ruchtige feestelijkheden uitsluit. Maar al is er op dezen verjaardag minder dan anders plaats voor feestelijk heden, de vreugde en de dankbaarheid dat onze geliefde en geëerbiedigde Vorstin weer een jaar tot hare levensjaren zag toegedaan, zijn er niet minder om. Integendeel. Het feit, dat de Konink lijke Familie zoo zwaar werd getroffen, zal juist vermeerderen en verinnigen de vreugde en de dankbaarheid, dat Konin gin Wilhelmina gespaard bleef voor haar kind en haar volk. En meer en inniger nog dan anders zal het gebed opgaan, dat het den Allerhoog ste moge behagen, H. M. de Koningin nog vele jaren te sparen, hare ingezon ken krachten te vernieuwen en haar bij den voortduur te sterken voor hare ge wichtige en verantwoordelijke taak. DE RAMP TE CAMPANA. Honderden kampeeren in de open lucht. Door de ontploffing van wederom veer tien oliereservoirs, is de bevolking van Campana in een weergalooze paniek ge raakt. Zij, die nog niet gevlucht waren, hebben thans de stad in allerijl verlaten. Honderden menschen hebben, slechts ten deele gekleed, den nacht onder den bloo- 'ten 'hemel in het veld doorgebracht en zijn van voedsel en drinkwater verstoken gebleven. Tot nu toe heeft men den dak- loozen burgers geen daadwerkelijken steun kunnen verleenen, daar, zooals gemeld, de spoorwegrails door de verzengende hitte totaal verbogen zijn. De brokstukken van de ontplofte reser voirs werden 100 meter hoog in de lucht geslingerd. Opnieuw zijn talrijke huizen vernield. Het vuur vindt, door den wind aangewakkerd, nog steeds gretig voedsel en dreigt de gehêele stad in de asch te leggen. De arrestatie te Berlijn. Het bericht, dat een groep buitenlan ders, vier Engelsc'hen, drie Spanjaarden en twee Franschen, zijn gearresteerd, is door een officieele mededeeling bevestigd. Het betreft hier een aantal communis ten, die getracht 'hebben met den vroege- ren Duitschen communistenleider, ThaeJ- mann, in contact te treden. Volgens een mededeeling van den Berlijnschen cor respondent van de „Times" zijn de bui tenlanders in de onmiddellijke nabijheid van Berlijn bij bet baden in hechtenis genomen. In de Duitsche officieele verklaring 'heet het, dat de betreffende personen gearres teerd zijn, wijl zij communistische propa- gandabiljetten hadden aangeplakt, waar bij de steun der bevolking gevraagd werd voor de invrijheidsstelling van Thael- mann. Naar de United Press in verband hier mede van betrouwbare zijde verneemt, zijn in totaal niet negen maar zes-en-twintig buitenlanders in deze aangelegenheid ge arresteerd en wel vier Engelsc'hen, twee Franschen, drie Spanjaarden, zes Rus sen, vier Tsjechen en zeven personen van andere nationaliteit. Bovendien zijn in verband hiermede 120 Duitsche staatsonderdanen in 'hech tenis genomen, die er van 'beschuldigd worden de buitenlanders gesteund te hebben bij hun pogingen, om met Thael- mann in contact te treden, zijn invrijheids stelling te verkrijgen en communistisch propagandamateriaal te verkoopen. Loopgravenoorlog verouderd. Generaal Mac Arthur, de chef van den Amerikaanschen staf, heeft verklaard, dat volgens tal van hooggeplaatste Ame- rikaansche officieren de loopgravenoor log uit den tijd is. Sinds jaren bestudeert de Amerikaan- sche staf de middelen, die in oorlog de mobiliteit der krijgsmiddelen kunnen ver zekeren, zoowel te land als in de lucht. Ersatz in Duitschland. Een artikel in de „Deutsche Allgemeine Zeitung" van gisteren geeft bijzonderhe den over drie Ersatzmiddelen voor katopn en wol, genaamd Vistra, Wollstra en Si- lekstra. Het blad meldt, dat de experimenten in de laboratoria van de Deutsche Farben- industrie en andere industrieele onderne mingen, reeds hebben geleid tot de ont dekking van tal van waardevolle Ersatz middelen voor producten, die bedreigd worden door de schaarschte aan grond stoffen. Vistra wordt geproduceerd uit hout, en moet dienen ter vervanging van katoen. Het biedt minder weerstand tegen voch tigheid dan katoen en de productie ervan is tot dusverre nog duurder. Wollstra is een mengsel van Vistra en wol en Sillekstra een mengsel van Vistra en zijde. Een vierde Ersatz-middel wordt „kunst zijde" genoemd, hetgeen echter nogal misleidend is, aangezien het gefabriceerd wordt uit zoogenaamde verjongde wollen vodden en afvalproducten. De verkiezing bij het Leger des Heils. D'e hooge raad van het Leger des Heils heeft gisteren zijn beraadslagingen over de verkiezing van den nieuwen generaal voortgezet; men verwachtte gisteren nog niet dat reeds een beslissing zou vallen. Er schijnt nog al verschil van meening te bestaan. D'e eene groep in den hoogen raad wil den nieuwen generaal volkomen j vrijheid van handelen laten; een andere groep wenscht dat de eventueele candi- daat van te voren zijn opvatting zal uit eenzetten ten aanzien van een bepaald aantal punten. Wolkbreuk te Nackenheim. Gistermiddag is voor de derde maal in dit jaar een wolkbreuk losgebarsten bo ven Nackenheim. Spoedig steeg het water tot een woeste stroom, die zich een weg baande door de straten van het plaatsje. D'e gebouwen en fabrieksinstallaties van de Vereinigte Nackenheimer kapselfa- brieken werden weggespoeld. Ook verder in het plaatsje werden tuinen, binnen plaatsen, kelders en schuren in een oog wenk door de hier en daar 1 meter hoog staande watermassa's overstroomd. Slechts langzaam vloeide na de wolk breuk het water weg', daar modder, veld vruchten, enz,, de afvoerkanalen verstopt hadden. In de wijnbergen en op het land is een schade aangericht, die voorloopig nog niet te overzien valt. De geboortebeperking in Frankrijk. Onder het opschrift „Het blanke ra3 sterft uit" schrijft Mussolini in de „Sun day Express" een uitvoerig artikel, waar in hij vooral het probleem der geboortebe perking in Frankrijk behandelt. De duce schrijft letterlijk: „Indien de vruchtbaarheid van de Fransche echtpa ren in hetzelfde gemiddelde tempo blijft verminderen als in de laatste 18 jaren dan is het wiskundig zeker, dat Frankrijk binnen 10 jaar nog hoogstens 550.000 le vend-geborenen zal registreeren. Bij gebrek aan belastingbetalers zal Frankrijk niet meer in staat zijn om zijn begrooting in evenwicht te houden: bij g brek aan menschenmateriaal zal het land niet in staat zijn zijn grenzen te ver dedigen. Het betreft hier geen ver verwijderd gevaar, maar een ramp, die thalis reeds dreigt. Frankrijk heeft geen oogenblik te ver liezen om daartegen een middel te vinden en maatregelen te nemen. Indien de huidige situatie niet gewij zigd wordt, dan is het te voorzien, dat tegen het einde dezer eeuw Frankrijk minder inwoners zal hebben dan het te genwoordige Spanje. Korte Berichten. Een hevige storm heeft in Galve ston en omgeving ontzaglijke schade aan gericht. Duizenden boomen zijn ontwor teld en de 'katoenaanplantingen werden voor een groot gedeelte vernield. Te Sofia zijn twee communisten ge arresteerd, die opruiende lectuur ver spreidden. Verder heeft men een clande stiene communistische drukkerij ontdekt. In de 'kolenmijnen van de Borinage is een mededeeling hek end gemaakt, lui dende, dat met ingang van 15 Septem ber een loonsverlaging zal worden toe gepast van 5 pet. Te Duinkerken is een verdacht in dividu aangehouden, dat afkomstig is uit Wilna, en uit Frankrijk is gezet na een vijfjarig verblijf in Duitschland. De man werd verrast in een fort, dat een sterke radiopost herbergt en kon geen redelijke verklaring geven van zjjn aan wezigheid aldaar. Volgens een bericht uit particuliere bron is de civiele perfect van Kreta, die met iemand aan het wandelen was, door een revolverschot ernstig gewond. De dader is onbekend. De Vereen. Staten bereiden een nieuw wederkeeri'gheidsverdrag met Haiti voor, teneinde een politieken toestand op Haiti te verzekeren en de 'kalmte al daar te waarborgen ook na de terugtrek king der Amerikaansche troepen. KNOEIERIJEN MET REGEERINGS- TARWE. Combinatie tusschen Nederlandsche en Belgische boeren. Controleurs der Tarwe-Centrale zijn bij hun onderzoekingen naar de gedragingen van landbouwers in Zuid-West Noord- Brabant ten aanzien van leveringen van regeeringstarwe belangrijke fraudes op het spoor gekomen, meldt het „Dagblad van N.-Brabant". Gebleken is o.m., dat de landbouwer W. J. te Ossendrecht een groote partij tarwe uit België afkomstig, ons land heeft bin nengesmokkeld en aan de regeering als eigen verbouwde tarwe heeft geleverd. Nader is bij een tweetal andere boeren tarwe gevonden, die eveneens uit België afkomstig was; hierop is beslag gelegd, terwijl den overtreders proces-verbaal werd aangezegd. Tijdens het onderzoek, dat nog niet ge ëindigd is, is men tot een merkwaardige ontdekking gekomen. Nederlandsche en Belgische boeren blij ken tezamen een combinatie op touw te hebben gezet ten aanzien van de levering van tarwe. Het komt nogal eens voor, dat Hollandsche boeren land pachten op Bel gisch grondgebied en daarop tarwe zaaien. Evenals hier te lande wordt ook in België steun op dit gewas verleend. Nu is het blijkens een door den controleur ingesteld onderzoek in België gebleken, dat de Belgische boeren de op hun gebied staande, aan Nederlandsche landbouwers toebehoorende tarwe, aan de Belgische regeering voor steun opgaven. D'it is ver boden, daar alleen steun gegeven wordt op tarwe, die door Belgische boeren ge zaaid wordt, Behalve deze ontoelaatbare handelin gen, die bij onze Zuiderburen zeer streng worden gestraft, is het voorgekomen, dat bedoelde tarwe, als de kans daartoe gun stig was, naar ons land werd gesmok keld, om vervolgens hier als regeerings tarwe te worden geleverd. Het blad ver nam. dat deswege verschillende landbou wers, zoowel in België als hier te lande, zullen worden vervolgd. De nieuwe spelling. In de Staatscourant van gisteravond is de volgende mededeeling vanwege 'het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen opgenomen In de programma's voor het eind examen der gymnasia en het daarmede gelijk gesteld examen, vermeld in artikel 12 der hooger-onderwijswet, voor de eind examens der 'hoogere 'burgerscholen, voor het onderwijzersexamen en het eindexa men der kweekscholen, en voor het hoofd onderwijzersexamen is door een aanvul ling van de desbetreffende algemeene maatregelen van 'bestuur het volgende op genomen „Bij 'het schriftelijk werk volgt de can- didaat de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen: 1. Be e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan 'het einde van een woord, als mede in afleidingen en samenstellingen van woorden op -ee 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter vóór ch in de woorden gooche len, goochem, loochenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen 8. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. Echter be houdt bet achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling 4. De verbuigingsuitgangen e en e n van 'bet lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, 'behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zij nen 'huize, waar deze uitgangen in de be schaafde gesproken taal worden gehoord; 5. De naamvalsuitgang -n bij: lidwoor den, voornaamwoorden, bijvoeglijke naam woorden of daarmee gelijkstaande ver buigbare woorden, wordt behalve in staande uitdrukkingen, als onder 4 be doeld, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitsluitend een mannelijk individu aanduiden 6. Bij de voornaamwoordelijke aandui ding van zelfstandigheden en bij' het ge bruik van genitiefvormen als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik." Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 Op 1 Augustus 1934 werden 27.506 we- duwrenten en 13.855 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 107.386 personen in het genot waren van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 45.425 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 17 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomwet 1919 waren op vorengenoemden datum 129.345 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Toenemende werkloosheid in het Westland. Nu de drukte in de tuinen vrijwel voor bij is, stijgt het aantal werkloozen in het Westland met den dag. De ongunstige uitkomsten van de be drijven verhaasten n.l. in sterke mate de ontslagen aan het personeel, hoewel er eigenlijk nog wel voldoende arbeid in de tuinen te vinden is. Zoo scherp mogelijke bezuinigingen bewerkstelligen dan ook veelal de ont slagen en doet het werkloozencijfer stijgen. Zoo telt de gemeente Monster thans reeds pl.m. 300 werkloozen, waarvan een 175 tuinarbeiders, terwijl te Naaldwijk deze cijfers vrijwel gelijk zijn. Reeds meermalen is getracht een oplos sing te vinden voor de werkloosheidsbe strijding door tewerk stellen van werkloo zen in de tuinbouwbedrijven, waarmede dus ook de tuinders geholpen zouden zijn. Echter zijn deze pogingen niet gelukt. Japansche handelsbesprekingen. Gisteren hebben te Batavia wederom be sprekingen plaats gehad tusschen de voor zitters van de Nederlandsche en Japan sche delegatie, waarbij ook de heer Hart thans in zijn functie van directeur van het Departement van Economische Zaken, vice-voorzitter der Nederlandsche delega tie en de heer Koshida van de Japansche delegatie aanwezig waren. Wederom werd geen beslissing bereikt. Vermoedelijk is de oorzaak hiervan gelegen in het feit, dat de Japansche delegatie nadere advie zen uit Tokio dient af te wachten. Binnen enkele dagen zal deze bespre king derhalve opnieuw ter hand worden genomen. Het toestel van dr van der Leeuw gevonden. Reuter meldt uit Nairobi, dat de in boorlingen. die uitgegaan waren om liet wrak van het toestel van den verongeluk ten Nederlandschen sportvlieger vau der Leeuw te zoeken, dit in de rimboe hij de Mporoto-bergen (Zuid-Tanganyka) ge vonden hebben. Het lichaam van den heer van der Leeuw bleek verbrand te zijn. Opleving in de diamant-industrie. In een persconferentie heeft de heer A. Asscher, directeur 'der diamantslijperij der firma I. J. Asscher, aan een aantal journalisten mededeeling verstrekt om trent den tegenwoordigen gang van zaken in de Amsterdamsche diamantnijverheid. De uiterlijke kenteekenen, zoo verklaar de hij, stemmen zeer bemoedigendEr draaien weer fabrieken, er wordt stroom verbruikt, de leveranciers van de benoo- digdheden der industrie beginnen even eens weder leven in hun bedrijf te zien en de hoofdzaak is, dat er weder groote getallen arbeiders aan het werk zijn. Ge- Binnenland. De nieuwe spelling bij de examens. De moeilijkheden met de Dieselmotoren. De moord te Amsterdam. De dader be kent. Het betalingsverkeer met Duitschland. Weer knoeierijen met regeeringstarwe. Buitenland. Buitenlanders te Berlijn gearresteerd. De ramp te Campana. middeld bedraagt hun aantal 16 a 1700. Dit alles heeft buitengewone krachts inspanning gekost, want zeer vele en zware moeilijkheden moesten wórden overwonnen. Dit geldt zoowel voor de werkgevers en leiders in den diamanthan del als voor de arbeiders. De aanvanke lijke successen, waarop thans reeds kan worden gewezen, zijn dan ook te danken aan de bereidheid van allen, om zich deze inspanning te getroosten. In positieven zin is door werkgevers en handelaren enorm veel arbeid verricht, welke ten doel had verscheidene afzetge bieden in allerlei gedeelten van de wereld, te ver- of heroveren. En het stemt tot groote vreugde, dat men hier inderdaad voor een goed deel in is geslaagd. Het is reeds merkbaar, dat de vraag naar diamant terugkeert en de Amster damsche diamantnijverheid 'heeft dan ook niet nagelaten de geboden gelegenheid aan te pakken. In dit verband moet worden betreurd, dat in België in de „buitengemeenten" voor zeer lage loonen wordt gewerkt, loo- nen, niet hooger dan ongeveer f 10 per week, ja, in vele gevallen nog beduidend lager. Hierbij voegen zich de loontoestan- den in Duitschland, waar de arbeiders on geveer 20 mark per week betaald krijgen, die echter met behulp van een wonder lijke financieele manoeuvre mogen wor den betaald met effecten-sperrmarken, zoo'dat zij in de industrieele wereldmarkt neerkomen op ongeveer f 4 per week. Het is uitermate verheugend, dat, dank zij de uitstekende samenwerking en de geconcentreerde inkoop en verkooporga nisatie, alsmede de medewerking van de overheid en de Amsterdamsche Bank het begint te gelukken hier tegen te kunnen concurreeren. Als 'gevolg van deze hernieuwde activi teit 'begint zich de toestand in de Am sterdamsche industrie niet ongunstig te ontwikkelen en 'gaat hij zich zoodanig af- teekenen, dat de groote vrees, waarmede men het jaar 1933 verliet, n.l. dat de dagen dezer beroemde nijverheid daar ter stede geteld waren, niet meer op Am sterdam drukt. Moeilijkheden in de margarinemeng- bedrijven. De moeilijkheden, die voor de meng- bedrijven ontstonden als gevolg van de verhoogde heffing op margarine, hebben den Minister van Economische Zaken aan leiding gegeven, den Regeeringscommis- saris voor de melkveehouderij uit te noo- digen overleg te plegen met vertegenwoor digers van de margarine-fabrieken en van de beide groote mengersbonden, ten einde te bespreken, op welke wijze deze moeilijkheden zouden zijn te ondervangen. Bij de besprekingen bleek geen ver schil van meening te bestaan over de vraag, of de fabrikanten het tusschen hen en de mengers-bestaande contract be hoorlijk hadden nageleefd; ook van men- gerszijdo werd toegegeven, dat zelfs reeds voor de invoering van de verhoogde hef fing de fabrikanten bevoegd waren ge weest, de prijzen voor levering aan men gers te verhoogen. Juist het feit, dat dit niet geschied is, was met de daling van de koopkracht en de verruiming van verstrekking van margarine aan werk loozen een der oorzaken van den moeilijken toestand, waarin de mengers waren geraakt. Een door den Regeeringscommissaris benoemde commissie, bestaande uit twee fabrikanten en twee mengers, heeft daar op een voorstel tot tegemoetkoming aan de mengers uitgewerkt, waarmede de ge- heele commissie zich heeft kunnen ver eenigen. Dit voorstel heeft sedert een punt van bespreking uitgemaakt in een algemeene vergadering van den Ned. Bond van Mar- garine-mengbedrijven, die het met 64 stemmen voor, 3 blanco en 5 tegen aan vaard heeft, terwijl in een motie de er kentelijkheid der vergadering werd uit gesproken voor de „keurige wijze, waarop vertrouwensmenschen en bestuur tot nu toe de belangen hunner leden gediend hebben". De vergadering besloot, deze motie ter kennis te brengen o.a. van den Minister van Economische Zaken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1