n DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 277 HUIS Blad. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchoquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Waakzaam blijven. In een onder dezen titel verschenen propagandawoord ten dienste van het Christelijk onderwijs, komt de schrijver, Ds C. Vreugdenhil, tot de conclusie, dat onze strijd voor het Christelijk onderwijs geen oogenblik rusten en onze waarzaam- heid geen moment verslappen mag. „Waakzaam hebben we te zijn ten op zichte van onze tegenstanders met hun felle agitatie en valsche volksvoorlich ting. Waakzaam ook ten opzichte van den Staat, want met instemming halen wij hier aan het woord van Prof, Grosheide: „er ligt in de enge banden, waarmee de Chr. scholen aan de Overheid gebonden zijn, een groot gevaar. De betalende Over heid kan ons door allerlei maatregelen een weg opdringen, dien wij eigenlijk niet willen gaan. In zekeren zin hangt het bestaan van onze Chr. scholen wette lijk en financiëel af van de Overheid". Ontbreke dan die zoo hoog noodige waakzaamheid niet! De schoolstrijd is immers een onderdeel van den grooten strijd tusschen het Koninkrijk Gods en het rijk van Satan! Onze tegenstanders zijn paraat en ac tief genoeg - laten dan paraatheid en activiteit ook in ruime mate bij ons ge vonden worden! In Zijn groote genade heeft de Heere ons in de ruimte gebracht laat bij de ruimte dan de warmte nooit ontbre ken, de warmte der bezieling, die met vreugde in den Naam des Heeren doet voortzetten den strijd voor het goed recht van ons Christelijk onderwijs! Do bekende openbare onderwijzer G. van Veen klaagde er over, dat de open bare school niet de kunst heeft verstaan om het contact met het volksbewustzijn te bewaren, zoodat zij al dieper en die per wegzinkt in de waardeering van het volk. De Heere geve ons de genade, dat in tegenstelling met de openbare, onze Chris telijke school in Zijn gunst al hooger en hooger rijze in de waardeering van het volk en steeds meer er in slage om het contact met het volksbewustzijn te be waren en te versterken." Met ware instemming geven wij deze waarschuwing door. Waakzaam blijven! Een tegenbetooging in het Saargebied. Te Sulzbach, bij Saarbrücken, is een groote beta'oging gehouden tegen die van Ehrenbreitstein, d.w.z. tegen onverwijlden terugkeer van het Saargebied bij Duitsch- land en voor handhaving van den thans bestaanden toestand. Deze betooging is, naar de Times meldt, bezocht door 66.000 menschen, leden van het anti-Nazi-fro-nt, voor het meerendeel werklieden, die be- hooren tot het gemeenschappelijke front van socialisten en communisten, maar er waren ook kleine boeren en kooplieden onder, leden van de autonomie-partij, en verder vele duizenden Roomschen, die thans meer dan ooit behoefte gevoelen aan vrije organisatie. Sprekers waren een communist, de socialist Max Braun en een Roomsch-katho-liek. Toen Braun het spreekgestoelte beklom, wierp een jonge Nazi een stinkbom. De jongen werd dadelijk gearresteerd. De Fransche pers over Hitler's rede. De Fransche hladen zouden gaarne acte nemen van de beloften, welke Hitier iu zijn redevoering van Zondag heeft ge daan, maar vragen zich af of zij bindende kracht hebben voor de toekomst. Opnieuw schoone betuigingen van vrede en over eenstemming, aldus zeggen zij, maar zij twijfelen er aan of deze veel waarde heb ben. „Le Jour" merkt op: „Welke waarde hebben woorden, als zelfs geteekende ver dragen niets zijn dan vodjes papier?" „Le Matin" wijst er op, dat Hitler be loofd heeft voor de welvaart van 't Saar gebied te waken en meent, dat hij daar mede heeft getoond een goed begrip te hebben voor het drievoudige gevaar, dat hem bedreigt: het wantrouwen der ka tholieken, de bezordheid der politieke partijen en de herinnering aan den tijd, toen het Saargebied werd opgeofferd aan de belangen van de Roer-streek. Voor de „Echo de Paris" ligt het voor naamste belang van Hitler's rede in het feit, dat hij: zijn heerschzuchtigen toon heeft laten varen. „Klaarblijkelijk," aldus het blad, „heeft de les van 19 Augustus haar uitwerking niet gemist. De rede geeft blijk van pogingen van den totalitai- ren staat om zich te verzoenen met de minderheid, die zich er tegen verzet." Op de tot Frankrijk gerichte zinsneden antwoordt de „Excelsior": „Frankrijk is geen tegenstander van Duitschland en de liefste wensch van het Fransche volk is, dat de samenwerking tot stand komt, waarvan de Führer spreekt, maar Frank rijk kan niet over het Saargebied geschik- ken. Slechts de Saarbewoners kunnen dat." De juiste beteekenis van de Saar-de- monstratie kan men niet beoordeelen, zonder rekening te houden met de tegen- demonstratie te Sulzbach bij Saarburg. „Deze, aldus schrijft de „Figaro", werd niet aangemoedigd, noch geldelijk ge steund. Toch kwamen hier 70.000 perso nen bijeen om vrijheid te verlangen, 70.000 om „neen" te zeggen. De kansen van Aartshertog Otto. Uit Parijs wordt gemeld: De „Excelsior" publiceert enkele bijzonderheden over den familieraad van de Habsburgers, welke te Mariazell, onder voorzitterschap van aartshertog Eugenius, is gehouden. Op deze vergadering is gesproken over een eventueel huwelijk van aartshertog Otto, bij voorkeur met een Italiaansche prinses, alsmede het terugkrijgen van het familie bezit in Oostenrijk en de mogelijkheid van het wederom bestijgen van den troon. Aartshertog Otto's kansen stijgen van dag tot dag. Bondspresident Miklas zou gaarne bereid zijn, zijn plaats af te staan aan aartshertog Eugenius als rijksbeheer der. Dit moet dan een soort overgangs stadium zijn voor de troonsbestijging door een Habsburger. Bovendien krijgen de Habsburgers veel steun van den vroegeren koning Alfonso van Spanje, die in alle Weensche kringen aanhangers werft voor het herstel van de Habsburgers. Nieuwe overstroomingen in Polen. De provincie Lublin in Midden-Polen werd heden geteisterd door wolkbreuk achtige regens. Verschillende kleine rivieren zijn in zeer korten tijd buiten hare oevers getre den, en hebben zeven kleine steden en meer dan tachtig dorpen onder water ge zet. Negen personen zijn om het leven ge komen. Zij werden door den plotseling opkomenden stortvloed verrast. Bijna honderd huizen zijn vernield. Een vlucht om de wereld. Volgens een door de autoriteiten van Groenland ontvangen telegram is de Ame- rikaansche vlieger Light te Gartwright in Labrador opgestegen met bestemming naar Julianahaab op Groenland. Dit is de eerste etappe van een vlucht om de wereld, die genoemde aviateur wil onder nemen. Van Groenland zal Light naar IJsland vliegen en vervolgens naar Kirkwall op de Orkney-eilanden. Aan boord van zijn toestel bevindt zich een radio-installatie. Naar voorts uit Gotthaab (West-Groen land) wordt gemeld, is de vlieger Grierson deze plaats gepasseerd. Naar men gelooft, bevindt hij zich op weg naar het eiland Resolution in de Hudsonstraat. De Japansche vloot. Admiraal No-bo-emasa Soetsoegoe, de be velhebber van de gecombineerde vloot, die thans te T'okia vertoeft, heeft tijdens een diner verklaard, dat de marine vastbeslo ten is, voor het vervolg het principe der thans geldende vlootverhoudingen van de hand te wijzen en dat ziji voor het prin cipe van de pariteit is. Gemeld wordt dat minister president Okada en de ministers van marine en buitenlandsche zaken Osoemi en Hirot overeengekomen zijn, dat Japan bereid is 230.000 ton van de vloot „op te offeren", indien de mogendheden er in toestemmen, dat iedere natie in principe 500.000 ton als maximum voor zijn vlootsterkte zal aanvaarden. In de totale bewapening der mogendhe den zal dan 1.100.000 ton vermindering worden gebracht. Verwacht kan worden, dat het voorstel te Londen ter sprake zal worden gebracht. Dreigende textielstaking in Amerika. Het stakingscomité van de United textile workers is nu definitief begonnen met de voorbereiding tot een verzet in de zijde-, kunstzijde- en wolindustrie. Volgens uit latingen van den voorzitter van het co mité, Gorman, bestaat de mogelijkheid, dat het begin van de staking in deze tak ken van industrie samen zal vallen. Over den nauwkeurigen stakingstermijn be staat nog eenige onzekerheid: volgens de officieele mededeeling van het comité zal de staking 30 Augustus beginnen. Het heet echter, dat volgens geheime instructies van de stakingsleiding 31 Augustus en wel middernacht als oogen blik van beginnen werd vastgesteld. „Het einde van het kapitalisme." Vrijdag heeft, naar de „Times" meldt, de leider van de afdeeling economische politiek van het nationaal-socialistische hoofdkwartier te München, Bernard Kohier, te Berlijn voor ongeveer 1500 na tionaal-socialistische functionarissen in een rdevoering „het einde van het kapi talisme" voorspeld. Hij zette uiteen, dat de politieke revo lutie ten einde was, maar dat de natio naal-socialistische beweging bleef opruk ken. Met het marxisme had men afgere kend, nu moest men afrekenen met het kapitalisme. Het socialisme was niet ver werkelijkt zoodra arbeiders en werkge vers bereid bleken den klassestrijd te la ten varen, maar alleen wanneer iedere klassenstrijd overbodig en daardoor on mogelijk gemaakt was. Zoolang het Duitsche volk niet volko men meester was over het gebruik van zijn arbeidskracht, zoolang werkloozen tevergeefs op werk wachtel, zoolang zal het Duitsche volk niet vrij zijn in zijn eco nomische en sociale beslissingen. Eens moet de staat het recht op werk waarbor gen en zijn letterlijke verwerkelijking voor iederen Duitscher verzekeren. Slechts op dat oogenblik zou het laatste uur van het kapitalisme slaan. Korte Berichten. Zaterdag is door ouderdomszwakte in den leeftijd van 106 jaren te Lenzkirch overleden de oudste vrouw van Duitsch land, Maria Schoepperle. Zij was op 6 Juli 1828 geboren. Nog drie kinderen van haar zijn in leven. Deze zijn resp. 77, 74 en 72 jaar oud. Het Amerikaansche departement van marine wil op het vlootbouwprogramma voor 1935 24 nieuwe oorlogsschepen bren gen, in plaats van 20 zooals oorspronkelijk voorgenomen was. Te New-York is een op de vier in woners ingeschreven in de registers voor hulpverleening. Dagelijks wordt er hiertoe 550.000 dollar uitgegeven. Men vreest, dat het aantal ondersteunde gezinnen voor het eind van het jaar het half miljoen zal bereiken. De Warschausche politie is een com munistische jeugdgroep op het spoor ge komen en heeft in totaal 29 personen ge arresteerd. Bij Gensan, in het Noord-Oosten van Korea, is een trein gederailleerd, waarbij drie menschen gedood en 42 gewond zijn. De wagons sloegen om en vielen in de rivier de Kyoetokoesen. Men meent met het werk van terroristen te doen te hebben. Te Huntingdon in Pennsylvanië heb ben twee gewapende bandieten een over val op een bank gepleegd en daar 3000 dollar gestolen. De burgemeesters van drie steden in Piemont zijn ontslagen, omdat zij nog steeds ongehuwd zijn. Het blad „L'Ami du Peuple" is voor den tijd van een maand in Duitschland verboden. H. M. de Koningin en de Prinses. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, wordt er in hofkringen op gerekend, dat, nu de toestand van H. M. de Koningin blijkens ingekomen berichten aanmerke lijk is verbeterd, H.M. en de Prinses geen verandering zullen brengen in haar oor spronkelijk voornemen om op 4 Septem ber a.s. naar ons land terug te keeren. In aansluiting hierop bericht men uit Aargaardstrand, dat de Koningin thans geheel hersteld is. Gistermorgen om tien uur vertrok zij in gezelschap van Prinses Juliana en zes leden van Haar gevolg met een motorboot voor het maken van een uitstapje door het Oslo-fjord. OPLEIDING VAN ONDERWIJZERS. Geen opheffing van Kweekscholen in September. Zooals bekend, heeft Minister Mar- chant in April j.l. bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarbij voorgesteld wordt een wijziging te brengen in de onderwijzersopleiding. De bedoeling zat daarbij voor, deze wij ziging te doen in gaan met het begin van het schooljaar 193435. Op dat tijdstip zou dan een aantal kweekscholen worden opgeheven, terwijl tevens de vierjarige kweekscholen driejarige zouden worden. Aangezien evenwel de gedachtenwisse- ling tusschen Kamer en Regeering over dit wetsontwerp nog niet is aangevangen, zal, naar men verneemt, in September a.s. geen enkele in verband met dit wetsont werp dóór de Regeering voorgenomen maatregel inzake de onderwijzers-oplei ding worden doorgevoerd, zoodat van op heffing van kweekscholen met dien datum ook nog geen sprake zal zijn. DE F 36 THANS LUCHTVAARDIG. Een prachtige aanwinst voor de luchtvloot. Naar gemeld wordt heeft de Lucht vaartdienst in Den Haag gisteren officieel het certificaat van Lichtvaardigheid toe gekend aan Nederlands grootste vliegma chine, de nieuwe Fokker 36, welk toe stel plaats biedt aan 32 passagiers. Zaterdag j.l. werden op Schiphol de laatste proeven met dit groote toestel ge nomen door den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Er werd toen o.a. een tocht naar Soesterberg en terug ondernomen. In het vliegtuig bevonden zich ir. dr. v. d. Maas en de heer Go-ossen, beiden van den Rijksstudiedienst, de heer Nyenhof, ver tegenwoordiger van Fokker, Chatsky, chef bouwer van de Fokkerfabrieken, de piloot Sillevis en nog twee andere heeren. Het toestel werd bestuurd door den „in- vlieger" van do Fokkerfabrieken, den pi loot Meinecke. Allen waren toen opgetogen over de prestaties van deze nieuwe aanwinst van Nederlands luchtvloot. De uitloop van de machine was slechts 85 M. bij het starten, hetgeen prachtig is voor zoo'n groot toe stel. Op 3300 M. hoogte had het nog denzelfden stijghoek als bij den grond. De machine lag zeer vast in de lucht en had bijna geen remous. Het overtrekken ge schiedde prachtig. Dat is het in stijgende richting afzetten van de motoren en dan het toestel laten overkomen in normalen stand. Reeds Zaterdagmorgen, toen de offi cieele Belgische commissie een tocht met de Fokker 36 had gemaakt, was vooral minister Diereckx in verrukking over het nieuwe toestel. Waarschijnlijk zal de K. L. M. thans de nieuwe machine spoedig overnemen. Dan nog eenigen tijd invliegen op de Europeesche routes en daarna op de lange route AmsterdamBatavia, waarbij1 men hoopt deze route nog weer sneller dan tot nog toe te kunnen afleg gen. Zoekt geen werk in Frankrijk. De Minister van Economische Zaken brengt het navolgende ter kennis van be langhebbenden: Het is gebleken,dat zich bij de Neder- landsche consulaire ambtenaren in Frankrijk bijna dagelijks werkzoekende Nederlanders melden, met verzoek op Rijkskosten naar Nederland te worden gezonden. Gezien voorts ook de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan de wettelijke voorschriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrachten daar te lande zeer streng worden toegepast, wordt ern stig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loon dienst te verkrijgen, zonder vooraf dien aangaande overleg te hebben gepleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt er op gewezen, dat werkzoekenden, die zich op goed geluk af, naar Frankrijk begeven, er niet op kun nen rekenen door de Nederlandsche con sulaire ambtenaren te worden onder steund of op Rijkskosten naar Nederland gezonden. Het tarief van invoerrechten. Het gerucht gaat, dat de regeering het voornemen zou koesteren zeer binnenkort het tarief van invoerrechten van 12 op 15 te brengen. Over een komende verhooging van het tarief is evenwel, naar het „Hdbl." ver nam, te bevoegder plaatse niets bekend. Waarde zendingen voor Duitschland. De directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie maakt bekend, dat de diensten der quitantiezendingen, als mede der met verrekening belaste aange- teekende stukken, brieven en doosjes met. aangegeven waarde en paketten, bestemd voor Duitschland, zijn heropend voor die zendingen en paketten, waarvan de inge vorderde bedragen op een postrekening in Duitschland moeten worden gestort. De houders dier postrekeningen moeten in het bezit zijn van een crediet-machtiging van een Duitsch deviezenkantoor. De Nederl.-Japansche onderhandelingen. De Nederlandsch-Japansche onderhan delingen gedurende deze week zullen naar uit Batavia wordt gemeld, vermoe delijk het meest beslissende karakter dra gen. De voorzitters van de Japansche en Nederlandsche delegaties zullen, in on derlinge bespreking, trachten een defini tieve basis te leggen voor zakelijke onder handelingen waarbij de moeilijkheden, welke tijdens de voorbereidingen zijn ge rezen en aan den dag zijn getreden, zoo mogelijk uit den weg zullen worden ge ruimd. Overtreding der Landbouwcrisiswet 1933. Dezer dagen bevatte het „Weekblad van het Recht" een mededeeling waarin prof. mr. van Bemmelen, aan de hand van een Arrest van den Hoogen Raad op het ge vaar wees, dat chauffeurs van auto's en anderen, krachtens de Landbouw-Crisis- wet 1933 niet verplicht zouden zijn tot stoppen, indien zij een teeken hiertoe van eenig opsporingsambtenaar ontvangen. Van bevoegde zijde wordt er echter op gewezen, dat in deze leemte reeds is voor zien en wel door artikel 29 d. van de ge wijzigde Landbouw-Grisiswet 1933, welk Binnenland. Nog geen wijziging in de onderwijzers opleiding. Beperking invoer in Duitschland. Schip op de Schelde in brand. De F 36 luchtvaardig. Ned.-Indische Gonversieleening. Buitenland. Overstroomingen in Polen. Dreigende textielstaking in Amerika. De Fransche pers over Hitler's rde. artikel zeer binnenkort in werking zal treden. Het autcbusongeluk te Emmen. De heer Smeenge heeft aan den minis ter van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de bladen omtrent het ernstig ongeval met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dordschen- straalweg te Emmen? Meent do minister niet, dat, zooal be waking van deze en andore gevaar -oplo- voren-do overwegen niet mogelijk is, hot toch is geboden maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek vervoer bestemde autobussen plaats nemen soms moeten plaats ne men, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders geplaatst bij- de werkverschaf fing, die zoover van huis te werk zijn ge steld, dat zij per auto-bus naar en van het werk moeten worden vervoerd beter tegen ongevallen als dit is beschermd? Zou de minister niet willen overwegen of aan het verleenen van de toestemming om autobussen vo-or publiek vervoer te do-en rijden niet kan worden verbonden de voorwaarde, dat de chauffeurs gehou den zijn voor iederen overweg te stoppen en uit tei stappen o-m zich er van te overtuigen dat de spoorweg vrij is? Omzetbelasting op het electriciteits- verbruik. Dat er nieuwe belastingen komen, zegt het Vaderland, weet men reeds. Zoo zal er ten bate van het nieuw ingestelde werkloosheidssubsidiefonds in de meeste gemeenten wel een verhooging komen van het aantal opcenten op de Personeele Be lasting. Er zullen ten bate van dit fonds 75 opcenten geheven worden. Daar de financiëele verplichtingen van de gemeen ten door de instelling van het fonds ech ter geringer worden, zal er hier en daar tegenover die stijging ook wel een ver mindering staan van de thans ten be hoeve der gemeenten zelf geheven op centen. Wat er afgaat zal echter lang niet zoo veel zijn als wat er bijkomt; in de meeste gemeenten zal men belang rijke verhooging krijgen van de Per soneele Belasting. Daartegen zal dan wellicht een geringe verlaging komen te staan van de opcen ten op de Gemeentefondsbelasting. De heele financiëele regeling tot vor ming van het Werkloosheids-subsidie fonds is trouwens nog zeer weinig over zichtelijk. De hervorming wordt eerst op 1 Mei 1935 van kracht en de noodige wets ontwerpen, welke in een circulaire aan de gemeentebesturen zijn aangekondigd, moeten nog worden ingediend. Ook over de uitbreiding van de Omzet belasting tot het electriciteitsverbruik is reeds bericht. Zooals men weet is die nieuwe belasting leelijk tegengevallen. De opbrengst is meer dan 40 pet. onder de raming gebleven. Er was op het einde van de zevende maand al een achterstand van bijna 21 millioen. Men wil nu nieuwe bronnen aanboren. Allereerst de electrici- teitsrekeningen. De omzetbelasting zal hierbij echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, maar volgens een door de Regeering zelf vastgesteld uniformtarief van 25 cent per kilowatt. Deze zoogenaamde uitbreiding van de Omzetbelasting wordt dus feitelijk een electriciteitsbelasting van 1 cent per kilo watt. Dit geldt natuurlijk voor de electri- citeit, welke in de huishouding verbruikt wordt. Voor industriëele drijfkracht enz. komen er andere maatregelen. BEPERKING INVOER IN DUITSCHLAND. Onze regeering stelt zich op de hoogte. De president der Duitsche Rijksbank heeft ter gelegenheid van de opening der Leipziger Messe een redevoering gehou den, waarin hij wederom op het welbeken de thema doorborduurde. Hij gaf opnieuw als zijn meening te kennen, dat Duitsch land door het buitenland in een moeilijke positie was gedrongen en dat Duitschland steeds trouw zijn verplichtingen was na gekomen. Sprekende over de beperking van den invoer, zeide Schacht, dat de tot nu toe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1