Buitenland. Binnenland Uit de Provincie MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No, ?7fi Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. AdvcrtcntiOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. NIEUWE GEVAREN IN HET OOSTEN. Bron van voortdurende gevaren. Het verre Oosten zegt de Maasbode vormt een bron van voortdurende ge varen. Viel tot voor een tijd terug vooral 'het gewicht op de gespannen verhouding tus- schen Japan en Ghina, in den laatsten tijd zijn 'het vooral Japan en Rusland, wier onderling geharrewar de wereld met bezorgdheid vervult. De laatste weken stiet men telkens weer op een of ander bericht, dat op den wei nig rooskleurigen toestand der Russisc'h- Japansche relaties duidde. Zoo moest Japan te Moskou protestea ren tegen Russische publicaties inzake de onderhandelingen over den verkoop van den Oost-Ghineeschen spoorweg. Japan en Rusland waren, volgens be richten uit Tokio, overeengekomen, niet in de dagbladen den prijs en andere voor waarden voor den verkoop openbaar te maken, teneinde de desbetreffende onder handelingen zoo vlot mogelijk te doen ver- loopen, maar Rusland had zic'h in het ge heel niet aan deze overeenkomst gehou den, zoo luidde 'het Japansche verwijt. •Daarop verscheen 't bericht van een krachtig protest van den Sovjet-Russi- sc'hen consul-generaal te Gharbin bij den vertegenwoordiger van 'het Mandsjoerij- sche ministerie van buitenlandsc'he zaken, wegens de arrestatile van nog zestien Russische beambten van den Ghineeschen Oosterspoorweg, nadat reeds vroeger een aantal beambten van Russische nationali teit waren gearresteerd. Bovendien diende dezelfde Russische consul een klacht in wegens de beweerde brutale behandeling van Russische ge vangenen, die zich in Mandsjoerijsc'he gevangenissen bevinden. De opgewondenheid, te Moskou door deze gebeurtenissen ontstaan, groeide tot een hevige nervositeit aan. Tenslotte kwam een bericht uit Shang hai de gemoederen eenigszins benauwen, volgens hetwelk Japan voornemens zou zijn, 30 oorlogsschepen naar Dairen en 70 bombardementsvliegtuigen naar Ghar bin te zenden, in verband met den ge spannen toestand aan de Mandsjoerijsch- Russische grens. Anderzijds verluidde het, dat 'het Ame- rikaansche slagschip „Augusta" met twee destroyers op een plotseling bevel van Tsingtau naar Dairen in zee was gesto ken. Van beide berichten viel geen bevesti ging te verkrijgen, maar alleen het feit, dat dergelijke tijdingen gelanceerd wor den, teekent de nerveuze stemming, die er 'heerscht. De climax van Russische protesten werd intusschen bereikt, door een in 'bij zonder scherpen toon gehouden protest nota, door den Russischen gezant te Tokio op het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken overhandigd. In deze nota wordt verklaard, dat een toeneming der agressieve plannen van ze kere officieele Japansche kringen is vast te stellen. Dit wordt aldus de nota duide lijk bewezen door de arrestaties der Rus sische beambten van den Ghineeschen Oosterspoorweg, doch blijkt ook, zoo luidt het verder, uit de „'belachelijke" beschul digingen van het Japansche ministerie van oorlog, volgens welke de bandieten- overvallen op den 'Oosterspoorweg vanuit 'het Russische leger in het verre Oosten werden georganiseerd. De Sovjet-Unie beschouwt al deze maat regelen als een grove schending van de uit de verdragen voortvloeiende rechten op den spoorweg. Reeds is van Engelsche zijde eenig offi cieus commentaar op deze Russische nota geleverd, dat echter zeer voorzichtig ge houden is. Voor de Engelsche politiek aldus dit commentaar is deze Russische stap niet van ernstige beteekenis, want Enge land is niet onmiddellijk bij de aange legenheid betrokken. In niet-officieele politieke kringen ech ter toont men zeer veel belangstelling voor de Russische démarche, die van groote ■beteekenis voor de ontwikkeling in het verre Oosten wordt geacht. Ook te Washington heeft men aan het Russische optreden het noodige interesse geschonken. Men wijst er daar op, dat de Ver. Staten met opmerkzaamheid de ge varen gadeslaan, welke de ontwikkeling van den toestand in het verre Oosten mee brengt. De strijd om het Saargebied. Zondag is op de vesting Ehrenbreit- stein een enorme Saardemonstratie ge houden. Onafgebroken waren gedurende den nacht extra-treinen uit het Saarge bied en de overige deelen van Duitschland aangekomen. Op het station te Koblenz heerschte een ongekende drukte. Schouder aan schouder bewoog de me nigte zich door de straten en in de café's was weldra geen plaats meer onbezet. De toegangswegen tot de vesting Eh- renbreitstein en het feestterrein waren reeds Zaterdagnacht door de menigte ver sperd. Troepen Saarlanders, zonder ein de, marcheerden door de straten naar omhoog. Zondagmorgen 'Olm half elf werd dooi den Damheer Homscheid uit Koblenz in de open lucht een Mis opgedragen. Voor de leden der Evangelische kerk hield pfarrer Wolf rum uit Koblenz een kerkdienst. Rijkskanselier Adolf Hitler, die Zater dagavond per vliegtuig te Keulen was aangekomen, werd op het vliegveld door een juichende menigte ontvangen. Het be zoek van Hitier gold de tentoonstelling de „Deutsche Saar", welke op feestelijke wij ze zou worden geopend. Nadat de Mannen-zangvereen. uit Keu len in de groote tentoonstellingshal het Deutschlandlied had gezongen, besteeg de propaganda-minister dr Goebbels de re denaarstribune. Sprekende over het Saar gebied, verklaarde de minister, dat het Duitsche volk met smart en verontwaar diging de actie had vernomen van volks vreemde emigranten tegen de nationaal- socialistische beweging. Het schaamrood stij'gt den Duitscher in het gelaat als zij' bedenken, dat dit onge hinderd mogelijk is in een land, dat ons toebehoort en slechts door een vredesver drag van ons gescheiden is. De geheele wereld zal in Januari weten, dat het Saargebied tot Duitschland be hoort. Er bestaat hieromtrent niet de minste twijfel. Duitschland wil slechts zijn recht. Het wil niets meer dan dit, doch het laat zich er ook niet van af brengen. Omstreeks twaalf uur begaf Hitier zich van de Saartentoonstelling naar den Rijn om per boot den tocht naar de vesting Ehrenbreitstein te maken. To'en Hitler in Ehrenbreitstein was aangekomen kon men de verzamelde me nigte veilig op 400.000 man schatten, waaronder 200.000 uit het Saargebied. In zij'n rede heeft Hitier een uitvoerig overzicht gegeven van de Saarkwestie en daarbij' nadrukkelijk betoogd, dat het volk van het Saargebied tot een geheel was gegroeid. Nog altijd, zoo betoogde Hitier verder in zijin rede, is het Saarprobleem het grootste probleem voor Duitschland. Wij zij'n bereid met de wereld tot een oprechten vrede te komen. Deze Saar kwestie is de eenige territoriale kwestie, die ons Duitschers van Frankrijk scheidt. Na de oplossing van dit probleem zou er geen enkele reden bestaan, waarom deze twee groote naties in de toekomst zich niet met elkaar zullen verzoenen. Hitler had vertrouwen in het gezond verstand, dat moet zegevieren. Hij hoopte, dat 13 Januari de oplossing zou brengen voor het Saargebied welke tot volledige verzoening zou leiden. Luchtdienst over den Stillen Oceaan. Te San Francisco worden voorbereidin gen getroffen voor een nieuwe vlucht van San Francisco naar Australië, zooals die reeds eenmaal door sir Charles Kings- ford Smith is volbracht. De vlucht ge schiedt onder de auspiciën van twee be langrijke luchtvaartmaatschappijen, die de mogelijkheid van een geregelden lucht dienst over den Stillen Oceaan overwegen. Alleen in Honoloeloe zal een tussc'hen- landing worden gedaan. Men verwacht, dat gevlogen zal worden met een Douglas amphibie vliegtuig. Arrestatie van geestelijken Volgens authentieke berichten uit Ber lijn zijn „rebelsche" geestelijken der evan gelische kerk door de geheime politie 'ge arresteerd. Den geestelijken, van wie 'bekend is, dat zij opponeeren tegen de leiding van Rijksbisschop Müller, zijn drie vragen ge steld Hoe is uw houding tegenover Rijksbis schop Müller Hoe is uw houding tegen over de nationaal-socialistische regee ring Hoe beoordeelt u het Arische prin cipe De antwoorden zijn alle uitdagend ge weest. Müller wordt het vertrouwen niet waardig geachtzijn dictatoriale positie wordt niet-consti'tutioneel genoemd en zijn nationale synode wordt illegaal be schouwd. Oostenrijk vraagt een internationale leening. Volgens den Weenschen correspondent van de „Agence Economiue", zal de 'Oos- tenrijksche minister van Financiën, Buresi, op de aanstaande bijeenkomst van ■de financieels commissie van den Volken bond verzoeken aan Oostenrijk een inter nationale leening van 200 millioen schil lingen te verleenen. Minister Buresj zal, volgens dezen cor respondent, voor de commissie verklaren, dat de Februari-revolutie en de Putc'h op 25 Juli aan Oostenrijk meer dan 100 mil lioen schillingen hebben gekost. De uitbreiding van het leger en de gen darmerie maken uitgaven noodzakelijk, welke niet op de begrooting voorkomen. Hiermede zou een bedrag van 200 mil lioen schillingen gemoeid zijn. Vrees8lljke storm aan de kust van Kent. Een ontzettende storm richtte Zaterdag aan de kust van Kent reusachtige ver nielingen aan. De hoofdstraat van de stad Deal aan de kust werd geheel overstroomd, het water stond er meer dan een voet hoog. Het ver keer werd volkomen stilgelegd. Op den storm en de wolkbreuken volg den zware hagelbuien, waardoor vele vo gels gedood werden en verschillende men- schen gewotnd. De bevolking is op het oogenblik druk bezig om het water uit de overstroomde huizen te pompen en de straten weer voor het verkeer begaanbaar te maken. Het zicht was tijdens den storm zoo slecht, dat men in de stad tijdens de bui en slechts een paar meter voor zich uit kon zien, terwijl het in de omgeving vrij wel volkomen donker was, zoodat de men- schen nauwelijks vooruit durfden te gaan. Tijdens den storm was het in het nabij gelegen Dover zeer mooi weer. Rusland in den Volkenbond? Op de jaarlijksche vergadering van den bond van Zwitsersche legerofficieren, die te Aurau is gehouden, werd een resolutie aangenomen, waarin aan de Zwitsersche regeering dringend wordt verzocht tegen de toelating van Rusland tot den volken bond te stemmen. De officierenbond is van meening, dat het toelaten van een Russische delegatie te Geneve, het verspreiden van bolsjewis tische propaganda zal vergemakkelijken en dat de grondslagen van de Zwitsersche nationale verdediging hierdoor zullen worden ondermijnd. Kindersterfte in Britsch-lndië. In Britsch-lndië sterven jaarlijks on geveer 1.400.000 zuigelingen, en ruim 400.000 kinderen komen levenloos ter we reld. Het aantal moeders, dat in het kraambed sterft, bedraagt jaarlijks ruim 200.000. Deze ontstellende cijfers zijn vervat in een te Simla gepubliceerde mededeeling, waarin wordt opgewekt om in deze vree- selij'ke toestanden verbetering te brengen. Vroegtijdige huwelijken en andere maat schappelijke gewoonten zij'n voor een deel de oorzaak, maar de hoofdzaak is gelegen in de onwetendheid, de armoe de, de ondervoeding en de onhygiënische toestanden. De cijfers zijn des te treffender, wan neer zij vergeleken worden met de sterf gevallen, veroorzaakt door cholera, pok ken en pest, die resp. bedragen: 225.187, 74,064 en 129.057. Vliegtuigen op de oorlogsvloot. Volgens de Daily Telegraph is de En gelsche admiraliteit voornemens alle li nieschepen en moderne kruisers van de Engelsche vloot elk met twee vliegtuigen uit te rusten. Op het oogenblik zijn slechts 19 der Engelsche oorlogsschepen van vliegtuigen voorzien. Voor dezen maatregel der admiraliteit zullen, buiten de reeds vastgestelde ver sterking van de militaire luchtvloot om, nog zestig nieuwe vliegtuigen noodig zijn. De nieuwste Amerikaansche en Japan sche kruisers hebben elk vier, de Fran- sche en Italiaansche oorlogsbodems elk 2 of 3 vliegtuigen aan boord. Mussolini en Hitier. Terwijl ten tijde van Hitler's bezoek aan Mussolini in welingelichte kringen te Venetië verluidde, dat de Duce in het na jaar een tegenbezoek zou brengen op Hit ler's landgoed te München, wordt thans in regeeringskringen verklaard, dat Mus solini dit plan heeft opgegeven als een uiting van ontevredenheid in verband met den moord op bondskanselier Dollfuss. De kerk In Duitschland. De Synode van de Evang. Luth. Kerk in Beieren, die buiten de Evang. Rijkskerk staat, heeft na langdurige beraadslagin gen een resolutie aangenomen, waarin zij zich voorstandster verklaart van een sterke vereenigde Duitsche Rijkskerk. Dioch zij verklaart dat de houding van het tegenwoordige Rijkskerkbestuur een beletsel voor haar is om zich bij' deze Kerk te voegen. Korte Berichten. Volgens het nationaal bureau voor de industrie hebben sinds Maart 1933 4.600.000 lieden werk gekregen. Het aan tal werkloozen is dientengevolge van 13.203.000 tot 8.609.000 verminderd, het geen 34.8 pet. is. Ondanks den eisch van de Russische regeering, dat 88 Sovjet-onderdanen, die gevangen worden gehouden, in vrijheid gesteld zullen worden, zijn opnieuw negen beambten van den Chineeschen Ooster- spoorweg gearresteerd. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn te Ljasma 4 boeren wegen brandstichting op een collectieve boerderij ter dood ver oordeeld. De militaire rechtbank te Graz heeft twee nationaal-socialisten van 22 en 19 jaar, veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijftien en twee jaar. Zij' waren gear resteerd door de gendarmerie, nadat deze hen tot overgave der wapenen had ge sommeerd, welk bevel zijl niet waren na gekomen. DE TOESTAND VAN H. M. DE KONINGIN. Hoewel geen officieele mededeelingen omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin worden verstrekt, wat ze ker het geval zou zijn indien reden tot on gerustheid bestond, wordt van particu liere zijde gemeld, dat de vermoeidheid waaraan H. M. de Koningin lijdende ia, aanhoudt. De algemeene toestand wordt be schouwd als zonder eenig gevaar te zijn en evenmin is een bijzonder dieet voorge schreven. Dr G. L. de Jongh uit 'sGravenhage werd Zaterdag in een langdurig telefo nisch onderhoud van het hotel uit gecon sulteerd. Steunregeling voor werkloozen. De „Tel." verneemt, dat de regeering een zeer belangrijke wijziging overweegt inzake de steunregeling voor werkloozen. Tot dusver was gewoonte, dat, wanneer een werklooze financiëel geholpen werd door zijn ouders of kinderen, het steun bedrag verminderd werd. Het ligt nu in de bedoeling van de Regeering om de regeling, welke geldt voor de gewone armen, n.l. dat krachtens art. 376 van het Burgerlijk Wetboek de onderhoudsplichtige familieleden van den arme kunnen worden aangesproken, wat meestal geschiedt door de instelling waar aan hulp verzocht is, ook te doen gelden voor de gesteunde werkloozen. Deze regeling kan echter niet zonder meer worden toegepast. Men overweegt een procedure, welke hierop neerkomt, dat de gesteunde zal moeten aantoonen, dat hij zijn onderhoudsplichtige familie leden tot bijstand en hulp heeft aange sproken, en dat deze daaraan niet kunnen of willen voldoen. De regeering meent, dat door dezen gedachten maatregel de overheidslasten eenigermate zullen worden verlicht, al ontveinst zij zich niet, dat tegen dezen maatregel bezwaren zullen worden ge maakt van de zijde der werkloozen en organisaties. Kleine boertjes bij de werkverschaffing. De Rijksinspecteur voor de provincie Groningen inzake werkverschaffing en steunverleening heeft in opdracht van den minister van sociale zaken aan de ge meentebesturen in zijln ressort bericht, dat in afwijking van hetgeen daaromtrent tot nu heeft gegolden, voortaan aan ieder gemeentebestuur wordt overgelaten te be palen, wie voor de werkverschaffing dan wel voor opneming in de steunregeling in aanmerking komt, waarbij de betrok kene overigens moet voldoen aan de be palingen, welke te dien aanzien gelden. De rijksinspecteur voegt eraan toe, dat z.g. kleine boertjes wel voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking kun nen komen, doch niet voor hulp ingevol ge de steunregeling. Loonsverlaging in de schoenindustrie. De Federatie van Ned. Schoenfabrikan ten heeft besloten de loonen te verlagen, in sommige gevallen met 27 pet. Te ver vallen komt daarbij de z.g. wachtgeld regeling bij gedeeltelijke werkloosheid (70 pet. resp. 50 pet. -garantie van het mini mumloon). De bond van arbeiders, werkzaam bij de schoenindustrie, heeft naar aanleiding van deze voorstellen een motie aangeno men, waarin hij constateert, dat reeds thans in vele gevallen voor de arbeiders in de schoenindustrie niet gesproken kan worden van een eenigszins menschwaar- dig bestaan en het hoofdbestuur opdraagt alle middelen aan te wenden tot hand having van de bestaande arbeidsvoor waarden en de practische toepassing daarvan. Dieseltreinen uit den dienst. Vandaag zullen de helft van het aan tal thans rijdende Dieseltreinen er zijn van de 40 bestelde Dieselmotoren thans 34 afgeleverd uit den dienst worden genomen, dit in verband met beschadiging van de motoren. De Dieseltreinen zullen vervangen wor den door gewone stoomtreinen, die met dezelfde snelheid zullen rijden. Binnenland. De toestand van H. M. de Koningin. Aandrang opheffing aar'dappelsteun. Het betalingsverkeer met Duitschland. Buitenland. Nieuwe gevaren in het Oosten. Hevige storm op de kust van Kent. De strijd om het Saargebied. Ir W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Materiaal en Werkplaat sen bij de Ned. Spoorwegen, verklaarde in verband hiermede: „Wij zijn voorzichtig begonnen, wat reeds blijkt uit het feit, dat de Spoorwegen geregeld minder Diesel treinen hebben doen rijden dan zij had den, om zoodoende bij 3toringen of ge breken onmiddellijk een ander treinstel te kunnen laten loopen. Sinds een tien k veertien dagen heb ben zich echter verschijnselen bij de die selmotoren voorgedaan; die ons vreemd, waren en bovendien bij meerdere motoren tegelijk optraden. Dit heeft, ons aanlei ding gegeven de motoren grondig t.e doen onderzoeken." De heer Hupkes vestigde er nog de aandacht op, dat de Dieselmotoren eenige maanden gereden hebben onder omstan digheden, die niet gunstig waren voor de motoren. Dit staat in verband met de elec- trische krachtoverbrenging, met de sme ring enz., waardoor de motoren bescha digd zijn en nu een herziening behoeven. Belgische belangstelling voor Schiphol. Zaterdagmorgen zijn met een K. L. M.- toestel uit Le Coute op Schiphol gearri veerd de Belgische minister van het Ver keer de heer Dierckx, de heer Cornelius, directeur der Belgische luchtvaartmaat schappij! en kolonel Daumerie. De buitenlandsche gasten, die verwel komd werden door den heer Plesman, wa ren naar Nederland gekomen om een stu die te maken van het mistbaken. De heer Van 't Hof, inspecteur van de afdeeling Luchtvaart van het Ministerie van Waterstaat, die het mistbaken uit vond, deelde verschillende bijzonderhe den over de werking van zijn vinding mede. Binnenkort zal zeer waarschijnlijk een zelfde baken op het vliegveld te Brussel worden opgericht. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt het volgende mede: Blijkens van de Rijksbank ontvangen bericht, hebben de stortingen, die sedert 15 Augustus 1934 geschied zijn op het krachtens de Nederlandsch-Duitsche de- viezenregeling van 31 December 1932 bij de Rijksbank geopende Sonderkonto van de Nederlandsche Bank. thans gezamen lijk een bedrag bereikt van 15 millioen mark. Aangezien dit het bedrag is, waar toe ingevolge de op 14 Augustus 1.1. tus- schen de Nederlandsche en de Duitsche Regeeringen gesloten overeenkomst het totaal der stortingen op genoemd Son derkonto voor het tijdvak van 1531 Augustus 1934 is beperkt, zullen Neder landsche exporteurs van goederen naar Duitschland goed doen, er mede rekening te houden, dat voorloopig door de Rijks bank geen stortingen op meergenoemd Sonderkonto meer worden aangenomen. De Nederlandsche Bank beeft van de onder de bedoelde 15 millioen mark val lende stortingen nog slechts ten deele ad vies ontvangen. Naarmate de nog te ver wachten adviezen van de Rijksbank bij de Nederlandsche Bank binnen komen, zal de Nederlandsche Bank onverwijld op de gebruikelijke wij'ze schriftelijk aan de rechthebbenden kennis geven van de stor tingen, die te hunnen gunste hebben plaats gehad. Telefonische vragen van belanghebbenden of een bepaald bedrag te bunnen gunste is binnengekomen, heb ben dus geen doel en zullen in den regel niet kunnen worden beantwoord. Ter informatie van Nederlandsche im porteurs wordt hieraan toegevoegd, dat het saldo van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank op het Sonderkonto voor noemd, vooralsnog ruimschoots voldoende moet worden geacht voor het doen van betaling aan Duitsche exporteurs, te wier gunste door de Nederlandsche importeurs guldens bij de Nederlandsche Bank zijn gestort ingevolge Kon. besluit van 6 Aug. 1934, nr 19. Middelburg. Wedstrijdin brand- blusschen. Zaterdag heeft op de weide naast het kantoor der Radiodistri'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1