Uit de Provincie Wijziging leslokaal school G. Burg. en Weth. vragen een crediet van f 300 voor het vereenigen van twee leslokalen van school G tot één lo kaal, zulks in verband met de groote aan- De toevloed van Tuxedo's in Nederland I Zoeklichtjes. Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. ElecfrlcltaH «n omzetbelasting. Van-wege de Vereeniging van Directeu ren van Electriciteitsbedrijven in Neder land zijn langdurige onderhandelingen gevoerd met het departement van finan ciën omtrent de toepassing van de wet op de omzetbelasting op de levering van electrische energie. Blijkens een beschikking van het minis terie van financiën worden de distributie bedrijven als fabrikant beschouwd en ver antwoordelijk gesteld voor de betaling van de op den door hen verkochten stroom gche.en omzetbelasting ad 4 pet., welke wordt berekend van de opbrengst bij den verbruiker. Met het oog op de aanvankelijk be staande onzekerheid omtrent het systeem van 'heffing keurt de minister goed, dat voor 1934 in plaats van 4 pet. wordt vol staan met 2 3/3 pet. UITVOERING ZESTIG-MILLIOENPLAN. Zooals reeds gemeld, zullen de eerste bestekken voor de uitvoering van werken, welke uit het bekende 60-milliioien-plan zullen worden gefinancierd, binnenkort door het ministerie van Waterstaat aan besteed worden. In het orgaan van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond wordt medegedeeld, dat de bouwvakorganisaties over de loonen met de Looncommissie van het „Werkfonds 1934" overleg gepleegd hebben. In een gehouden conferentie stelde de voorzitter den vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties de pertinente vraag, of zij in beginsel bereid waren de bespre kingen te voeren op den grondslag van loonen, welke afweken van de contrac tueels loonen. Was men in principe daar toe niet bereid, dan waren de besprekin gen overbodig, daar de regeering zoo als bekend zich uitdrukkelijk op het standpunt heeft gesteld, dat op de werken welke met medewerking van het Werk fonds 1934 werden uitgevoerd, lagere loo nen moeten gelden dan die, welke in de Landelijke Overeenkomst zijn vastgesteld. Alle arbeidersvertegenwoordigers, óók do vertegenwoordigers van de Land. Fe deratie, verklaarden zich ten slotte be reid op de basis van looncijfers, welke afweken van de contractueels loonen te onderhandelen. Het Federatiebestuur heeft blijkbaar, zegt het orgaan van den Bouwarbeiders- bond, haar vertegenwoordigers gedesa voueerd. Het bestuur heeft een brief aan de Looncommissie geschreven, houdende de mededeeling, dat men wel bereid is medewerking te verleenen aan de hier boven genoemde werken, maar dan tegen niet lagere loonen dan die van de Lan delijke Overeenkomst. De Looncommissie berichtte het Federatiebestuur daarop, dat het thans geen zin meer had, dat deze organisatie nog verder aan de onderhan delingen deelnam. Het bestuur van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond deelt verder mede, dat het omtrent de loonen nog geen mededeelin- gen kan doen, omdat het stadium, waarin de onderhandelingen verkeeien, dit niet wenschelijk maakt. Er zouden verwach tingen worden opgewekt en misschien stemmingen worden aangekweekt, welke later onnoodige teleurstelling en moeilijk heden zouden kunnen veroorzaken. Daar bij droegen de onderhandelingen tot nu toe een voorloopig en vertrouwelijk ka rakter. Middelburg. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal a.s. Woensdag des namiddags te 2 uur vergaderen. De agenda bevat de volgende punten: Benoeming lid Burg. Armbestuur. Be noeming lid Commissie van toezicht ge meentelijke dienst Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling. Benoeming boekhouder Gemeente-werken en regeling werkzaamheden Gemeentepersoneel. Wij ziging verordening Burg. Armbestuur. Aangaan definitieve geldleening. Crediet voor wijziging leslokaal School G. Nader crediet voor wachtfv'dregeling personeel Meelfabriek. Nieuwe stemming over amendement-Paul-de Bruin tot wijziging art. 8 Verordening Folitie-personeel. Vaststelling verordening Politie-perso- neel. Beslissing op adres nopens beweerd geleden schade bij uitvoering verbete- ringswerken Blauwedijk. Crediet voor verlenging draineerkanaal Duinwaterlei ding. Verkoop gemeentegrond Park „de Griffioen". Wijziging Raadsbesluit jaar- wedde-korting Politiepersoneel. Bezwaar schrift aanslag 1934 Straatbelasting. Jaarwedde korting po litiepersoneel. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft bezwaar ge maakt tegen het geven van terugwerken de kracht voor de 5 pet. korting op de jaarwedden van 't politiepersoneel. Geen bezwaar had de Minister echter tegen een hoogere korting over een korter tijd vak en daarom stellen B. en W. voor over de maanden September tot en met Decem ber 12/4 pet. af te trekken, wat in haar practische toepassing noch voor het per soneel noch voor de gemeente eenig fi nancieel verschil zal maken en zuiver van formeele beteekenis is. Lid Burgerlijk Armbe stuur. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Dr J. C. Kindermann, worden door het Burgerlijk Armbestuur voor benoeming als lid aan bevolen 1. Dr H. Rei'lingh en 2. W. Feikema, beiden alhier. Boekhouder Gemeente werken Nadat de Raad den boekhou der der gemeentewerken, J. C. F. van Kamer had benoemd tot secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, hebben B. en W. in overleg met dat bestuur goedgevon den, dat hij per 15 Augustus dat secre tariaat zou aanvaarden. Zij stellen voor den heer Van Kamer eervol ontslag toe te kennen als boekhouder en hem als se cretaris van het Armbestuur een salaris toe te kennen van f 2100 tot f 2000, wat voor hem zal beteekenen f 2500 op 1 Jan. 1935, zoodat hij dan in dezelfde positie zal komen als in zijn vroegere functie. De ontstane vacature van boekhouder van gemeentewerken maakt het tevens mogelijk uitvoering te geven aan het denk beeld, waarvan B. en W. reeds vroeger overweging toezegden, om ter bezuiniging op administratieve uitgaven, de boek houding van den Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst onder te brengen bij den boek houder van gemeentewerken. Zij stellen daarom voor den eersten kantoorbedien de bij laatstgenoemden dienst J. M. Gel- jon, eveneens met ingang van 15 Augus tus, te benoemen tot boekhouder bij ge meentewerken, tevens 'belast met het voe ren der boekhouding van den Reinigings dienst, zulks op de voor die betrekking geldende minimum-wedde van f 2100, en de te stellen zekerheid te bepalen, op de zelfde som als gold voor den boekhouder Van Kamer n.l. f 3000. Door een en ander zal ook 'het werk van den kantoorbediende L. C. Vader eenige vermeerdering onder gaan en hebben B. en W. dezen een ver vroegde periodieke verhooging van f 100 toegekend, waardoor hij vanaf 15 Augus tus f 1700 verdient. Woningen bij den Blau we n d ij k. Inzake het adres van L. Te- vel en 4 anderen, houdende verzoek om vergoeding van beweerd geleden schade door de verbeteringswerken aan den Blauwendijk, zeggen B. en W., dat het uitbrengen van hun advies wat lang op zich heeft laten wachten, 'omdat zij van oordeel waren, een en ander beter te kun nen beoordeelen wanneer het geheele werk zou zijn gereed gekomen. Nu dit het geval is, blijken de geopperde bezwaren van heel wat minder omvang te zijn, dan het zich in den aanvang der werkzaam heden liet aanzien. B. en W. moeten in derdaad toegeven, dat het uitzicht vanuit de benedenverdiepingen van een viertal woningen door den betonmuur vrij veel wordt belemmerd en het niet onmogelijk zou kunnen zijn, dat daardoor de waarde van die woningen zou zijn gedaald, maar daar staat tegenover dat het Wagenplein met omgeving tengevolge van den aanleg van de nieuwe werken zoodanig is ver beterd en opgeknapt, dat het niveau van de woongelegenheid daar ter plaatse aan zienlijk is gestegen en de stand beter is geworden. Een onmiddellijk gevolg daar van is, dat de waarde der huizen is toe genomen, wat weder kan opwegen tegen een eventueele waarde-vermindering zoo als bovenbedoeld. Voorts heeft de woon gelegenheid voor de bewoners zelve ook gewonnen door een nieuwe klinkerbestra ting, die voor de woningen is aangelegd, en mede door plantsoenaanleg op het pleintje zelf. Ten aanzien van de geuite klacht over het ontstaan van scheuren in de gevels, heeft het onderzoek uitgemaakt, dat in de perceelen Q 122 en 126 geen scheuren aanwezig waren, in perceelen 123 en 124 alleen scheuren, die er ook reeds vroeger in waren, in perceel 125 onder een raam een klein scheurtje, waarvan niet met zekerheid is te zeggen of het oud of nieuw is. Waar er h.i. geen sprake is van waar devermindering noch van het toebrengen van schade aan de woningen, stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te be schikken. Verlenging draineer- k a!n aal duinwaterleiding. Verleden jaar vereenigde de raad zich met het voorstel om in werkverschaffing in de gemeente Vrouwenpolder egalisee- ringswerken te doen uitvoeren ten behoe ve van een eventueel in de toekomst nood zakelijke doortrekking van het open drai- neeringskanaal der Duinwaterleiding, zulks over een lengte van 940 meter. B. en W. achten de mogelijkheid, dat over een kanaalverlenging zal moeten be schikt warden thans meer nabij dan ver leden jaar en hebben na briefwisseling met den minister van sociale zaken diens bewilliging voor een Rijksbijdrage ver kregen. De kosten, aannemende dat voor grondvervoer kipkarren, smalspoor en paardentractie zal worden gebezigd en de arbeiders per rijwiel naar het werk ko men, zullen f23.500 beloopen, waarvan f 16000 voor rijksbijdrage in aanmerking komt. Het aantal man-weken zal ongeveer 1000 bedragen. Conform de gedane toe zegging om bij uitvoering van werkver schaffingsobjecten ook particuliere aan nemers in te schakelen, zouden B. en W. met betrekking tot het onderhavige werk ook een besteding voor Middelburgsche aannemers willen houden, met de bedoe ling, het aan een hunner te gunnen, tenzij de aannemingssommen, naar hun oordeel, al te zeer van de begrooting zouden af wijken. Rekenende met een rijksbijdrage van rond f 6800, zou blijven te voorzien in f 16.700, wat h.i. kan uit een geldleening ten laste van het waterleidingbedrijf. Geldleening. Burg. en Weth. stellen voor met het bestuur van de Nuts- spaarbank alhier een leening aan te gaan van f 50.000 a pari op onderhandsche schuldbekentenis, tegen een rente van 4 pet. en aflosbaar in 25 jaar. Ingezonden Mededeeling. Binnen enkele dagen zullen zij hier zijn en zal de groote indringing in Europa beginnen. Binnenkort zullen er evenveel Tuxedo's zijn als sterren aan den hemel I gifte van leerlingen, waardoor het be staande lokaal niet voldoende ruimte biedt. Een lid der commissie van fabricage komt er tegen op, dat men met een werk reeds begint voor een advies is uitge bracht. Wachtgeldregeling per soneel meelfabriek. Burg. en Weth. deelen mede, dat overeenstemming is verkregen met werkgeefster en rijk, die resp. de helft en een vierde zullen beta len en stellen voor dat voor het vierde deel dat voor rekening van de gemeente komt, een crediet voor dit jaar zal wor den verleend van f2800. Het betreft 51 gehuwde arbeiders of ongehuwden, die kostwinner zijn. Wijziging verordening Burgerlijk Armbestuur. In ver band met de wijziging in de bezetting van bode en concierge van het Burgerlijk Armbestuur en de samenvoeging tot een betrekking van schrijver-concierge, stel len B. en W. voor diens salaris te bepa len op f 1450 met genot van vrije ambts woning met dien verstande dat f 150 wordt beschouwd als salaris als concier ge en dat hij verplicht is de kantoorloka len te onderhouden en zelf voor schoon- maak-matarialen te zorgen. D e M. V. S. De Middelburgsche va- cantiesc'hool heeft het ook op den acht sten uittocht gisteren uitstekend getrof fen met het weer en opgewekt en met versierde vlaggen kwamen de honderden kleinen te half zeven aan de Loskade terug. Vooraf gegaan door het muziek gezelschap „Crescendo" onder leiding van dhr De Graaf, ging het door een deel der stad naar de Markt. Hier nam de voorzitter van het comi té, dhr P. Paul. het woord en bracht dank in de eerste plaats aan het muziek gezelschap, maar niet minder aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medege werkt aan het welslagen van den arbeid van het comité, de geleidsters en hel pers, de leden van het Roode Kruis, die in totaal 200 maal hulp verleenden, die van de Reddingsbrigade, die niet actief behoefden op te treden, allen die mate rieel of financieel steunden. Spr. wekte de kinderen op weder hun best te doen op school en eindigde met een krachtig ondersteund djiewerf hoera op de leid sters en leinders. Nadat het muziekgezelschap nog een bekend stuk gespeeld had werd dit sei zoen besloten. Vrouwepolder. Vrijdagmiddag kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting, onder voorzitterschap van burgemeester Louwer- se bijeen. De voorzitter deelde mede, dat hem van H. M. de Koningin een dankbe tuiging was geworden voor het door hem namens het Gemeentebestuur en de inge zetenen verzonden telegram van rouwbe klag in verband met het verscheiden van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlan den; dat het bedrag der uitkeering per inwoner voor het jaar 1934'35, na ver mindering ingevolge de wet van 22 Dec. 1933, is vastgesteld op f 5.974,51; dat over het jaar 1932 een bedrag van ruim f 31 te veel is betaald aan bijdrage in de kos ten van de R. H. B. S. te Middelburg; dat de door de gemeente verschuldigde annu- iteit voor den woningbouw te Gapinge met ingang van 1 Januari 1935 van f 1166,22 is teruggebracht op f 1016,46; dat het aandeel in de kosten van verpleging van een armlastige krankzinnige voor het der de kwartaal 1934 is vastgesteld op f 157; dat de werkelijk zuivere opbrengst aan hoofdsom en opcenten op de Grond- en Personeele belasting voor het jaar 1933 '34 resp. f 3371, f 1506, f 1421 en f 1421 bedraagt; dat de nader geraamde zuivere opbrengst van het aandeel der gemeente in de gemeentefondsbelasting voor 1933 '34 is vastgesteld op f 1000; dat aan de gemeente Utrecht wegens bijdrage in de kosten van lager nijverheidsonderwijs over 1932 een 'bedrag van ruim f 9 verschul digd is; dat aan de gemeente Serooskerke (W.) ingevolge de artt. 86 en 205 der L. O.-wet 1920 resp. f 8 en f 5 verschuldigd is. Naar aanleiding van de mededeelingen van den voorzitter werden door den heer Arendse nadere inlichtingen gevraagd omtrent de bewaring van het nogal hooge bedrag aan kasgeld, op welke vraag hem breedvoerig van antwoord werd gediend. Naar aanleiding van de verlaging van de annuiteit voor den woningbouw te Ga pinge, werd door dhr Kesteloo gevraagd of deze vermindering op de huur der be trokken woningen in mindering wordt gebracht, waarop de voorzitter mededeel de, dat deze reeds in het vorig jaar plaats gëhad (hebbende verlaging der huur, welke verlaging tot heden geheel voor rekening der gemeente kwam. is verdisconteerd. Na bespreking werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. met alg. st. be sloten, 'het verzoek van de Afdeeling "Wal cheren van den Prov. Zeeuwschen Brand weerband om een bijdrage ten behoeve van de te houden brandweerwedstrijd, voor kennisgeving aan te nemen. Na bespreking en toelichting van den voorzitter werd met alg. st. besloten af wijzend te beschikken op het adres van de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen- inrichting op Walcheren, N.W. deel. te Serooskerke, om subsidie ten behoeve van die instelling, op grond dat in de aan de afd. Vrouwepolder van de Vereen. „Het Groene Kruis" verleend wordende jaar- lijksche subsidie van f 75; een gedeelte is begrepen voor de Diaconesseninricbting. Na bespreking en toelichting door den voorzitter werd met alg. st. besloten tot vaststelling van de door B. en W. opge maakte gemeenschappelijke regeling met het Gemeentebestuur van Middelburg in zake de hulpverleening door dat Gemeen tebestuur met haar brandweermateriaal in geval van brand in de gemeente. De voorzitter deelde mede, dat het den Minister van Binnenlandsche Zaken, in verband met de verhooging van het per centage van pensioensverhaal. wensche lijk voorkomt met ingang van 1 Juli j.l. de cp de jaarwedde van den gemeente-veld wachter toegepast wordende tijdelijke kor ting te doen vervallen en dat B. en W. mitsdien voorstellen over te gaan tot in trekking van het raadsbesluit van 7 Mei jl., goedgekeurd bij Kon. Besluit van 23 Juni d.a.v., houdende toepassing eener lijdelijke korting op de jaarwedde van den veldwachter. Z. h. st. werd aldus beslo ten. Na toelichting van den voorzitter werd op voorstel van B. en W. met alg. st. besloten de thans geldende verordening regelende de bezoldiging enz. van den veldwachter van kracht te doen blijven tot het jaar 1937. Na bespreking werd m. alg. st. besloten tot vaststelling van een besluit tot wijziging in de begrooting 1934 tot een bedrag van f 295 voor den gewo nen dienst en een bedrag van f 13000 voor den kapitaaldienst. Vervolgens werd door dhr Kesteloo, namens de Commissie van onderzoek der gemeenterekening 1933, medegedeeld, dal die rekening der Commissie geen aanlei ding heeft gegeven tot het maken van op- of aanmerkingen, waarom zij den Raad voorstelt tot voorloopige vaststelling van die rekening te besluiten, waarna met alg. st. werd besloten de rekening voor den gewonen dienst vast te stellen in ont vang 29887.407s, in uitgaaf f 26442.3911 en een goed slot van f 3445.01, en voor den kapitaaldienst op f 3000 in ontvang en uitgaaf. Hierna 'bracht de voorzitter de circu laire van den Minister van Binnenland- söhe Zaken van 28 Juli j.l. inzake de in stelling van een werkloosheids-subsidie fonds ter sprake en deelde mede, dat zoo bedoeld fonds op de door den Minister in die circulaire omschreven wijze tot stand komt, de gemeente over het jaar 1935 aan dan vervallende belastingopbrengsten een bedrag van plm. f 2400 zal moeten mis sen, welk bedrag gedeeltelijk zal kunnen worden gedekt door doorvoering van een straffe bezuiniging op de uitgaven der gemeente, waardoor een bedrag van plm. f 1200 zal kunnen worden verkregen, ter wijl door invoering van een verhooging op de reeds geheven wordende belastin gen en door invoering van nieuw te hef fen belastingen het nog ontbrekende be drag van plm. f 1200 zal kunnen worden gevonden, waarom B. en W. voorstellen over te gaan tot vaststelling van een ver ordening tot heffing van 125 opcenten (v. j. 100) op de hoofdsom der Personeele belasting, de andere nieuw in te voeren belastingen zullen den Raad bij de be handeling der begrooting voor 1935 ter vaststelling worden voorgelegd. Dhr Kesteloo zeide het onbillijk te vin den bet aantal opcenten op de personeele belasting te verhoogen; men zou z.i. be ter doen opcenten te heffen op de vermo gens- en gemeentefondsbelasting, daar op deze beide belastingen nog geen opcenten van gemeentewege worden geheven, ter wijl zulks ten aanzien van de personeele belasting wel het geval is. Na breedvoe rige bespreking en nadere toelichting van den voorzitter werd met 6 tegen 1 st. be sloten ingaande 1 Jan. 1935 op de hoofd som der personeele belasting 125 opcen ten te doen heffen. Daarna werd den Raad de begrooting voor 1935 aangeboden, aanwijzende voor den gewonen dienst een bedrag van f22708 in ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorzien van f 1000. Na bespreking werd met alg. st. beslo ten bet loon voor het schoonmaken der afbraak van het gebouw der voormalige O. L. school te Vrouwepolder vast te stellen op f 1.75 per dag. Bij de rondvraag werd andermaal door dhr Kesteloo gewezen op den toestand om 'bij den aschbak in de afd. Gapnige; te vens werd door hem de aandacht van B. en W. gevestigd op de z.i. zeer gevaar lijke afdekking van een zinkput in de afd. Gapinge en werd door hem aangedrongen op het omslaan van de meerdere ontvan gen baatbelasting van den Schellachsohen- weg. De voorzitter diende dhr Kesteloo van antwoord op bet door hem naar voren gebrachte en zegde waar mogelijk een on derzoek toe. terwijl hij toezegging deed, dat de door hem bedoelde aschbak zoo dra dat eenigszins mogelijk is, geheel en al in orde zal worden gemaakt. Dhr Dingemanse zeide, dat hij gaarne zou zien, dat het bij verordening verbo den werd, dat op den Zondag in de ge meente werd gevent, hij bedoelde het ver- koopen van ijsco's in de gemeente, waarop de voorzitter hem antwoordde dat ijsco's als kleine eetwaren zijn vrij gegeven en er bovendien niet mee wordt gevent, zoodat het toepassen van bet ventverbod niet mo gelijk is. waarna de vergadering met dankzegging wordt gesloten. 't Heeft meer dan eens mijn aandacht getrokken, dat er bij de Communisten, die hier voortdurend op omwenteling be dacht zijn, zoo weinig neiging is om in het Russische paradijs hun tenten op te slaan. Een enkele maal is er eens iemand die een studie-reis naar 'tland van belofte onderneemt, maar lang duren die reizen meestal niet. Goed beschouwd vonden ze 'thier zoo kwaad nog niet in het vrije Nederland. Vermoedelijk denkt het meerendeel van de Nat.-Socialisten er niet anders over. Och ja, ze geven hoog op van de heer lijkheden in Duitschland, maar in hun hartprijzen ze zich, vermoed ik, ge lukkig dat ze aan dezen kant van de grens wonen. En dat is te begrijpen. Ze mogen hier alles: Foeteren tegen de Regeering, Minis ters en andere hooggeplaatste personen tot in het oneindige critiseeren, kranten uitgeven, een verkiezingsfonds vormen, in één woord alles wat kan dienen om hun beweging te sterken en het gezag van het huidige Kabinet te ondermijnen. Maar dan Duitschlandl Minister-presi dent Goering heeft nog dezer dagen ver klaard dat hij op een gevoelige wijze met een deel van de neen-stemmers zal afre kenen en voorts: dat alleen tot critiek ge rechtigd is die het bewijs heeft geleverd dat hij wat beters kan prestoeren. Als dat ook hier eens gold, wat zou 't dan angstig stil worden in 't roode kamp en in de Mussert-kringen! OPMERKER. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Suawoude-Tietjerk, A. J. Westra Hoeksema 'te Mijnsheerenland. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Aal ten J. van Dijke, cand. te Woltersum. Bedankt voor Drachten, J. van Dijke, cand. te Woltersum. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. 9.30 u. ds Boersma van Harich, 6 u. ds van Selms van Hansweert. Wilhelminadorp, vm. 10 u. ds de Vries, nm. 2.30 u. geen dienst. NIEMAND IN EUROPA WIL OORLOG. Maar de gedachte zit in de lucht. Aan het einde der Italiaansche ma noeuvres heeft Mussolini heden eenige toespraken gehouden tot 5000 Italiaan sche officieren en de officieren der bui- tenlandsche missies en vervolgens tot alle verzamelde troepen, waarin hij o.a. ver klaarde: „Niemand in Europa wil den oorlog, maar de gedachte eraan zweeft in de lucht en hij kan ieder oogenblik uitbreken." Terstond na het einde van de manoeu vres heeft de Duce de rapp'arten van de commandanten en het algemeen rapport in ontvangst genomen. Na er op gewezen te hebben, dat alle mannen getoond hadden, uitstekend ge oefend te zijn, verklaarde de Duce: „Te gen het einde van Juli heeft zich een on verwachte toestand voorgedaan, die vol komen geleek op dien van 1914. Indien wij toen niet onze divisies naar de grens hadden gezonden zouden er zich verwik kelingen hebben voorgedaan, welke slechts met behulp van de kanonnen op te lossen waren geweest. Men moet niet morgen voor den oorlog gereed zijn, maar vandaag. Wij moeten een militaire natie worden en zelfs een militaristische en wij' zouden er nog aan toe willen voegen een krijgshaftige natie. Het politieke, economische en geestelijke leven van onze natie moet gebaseerd zijn op deze militaire noodzakelijkheid. De oorlog zal steeds het hof van cassatie voor het lot van de volken blijven." Door auto g e g r e p e n. Vrij dagmiddag is de 53-jarige J. v. d. Dumen uit Rossum (Gld.) op het kruispunt Rijks straatwegStationsweg te Zaltbommel door een auto aangereden en op slag ge dood. Het slachtoffer laat een vrouw en 12 kinderen achter. Een noodlanding te Nij- k e r k. De F.K. 41 (P.H.A.C.Q.) bestuurd door S. de Mul, kreeg op weg van Twente naar Eindhoven, te Nijkerk een motor defect en heeft >op de heide aldaar een noodlanding moeten uitvoeren; hierbij is een der vleugels beschadigd. De vlieger bleef gelukkig ongedeerd en heeft de reis naar Eindhoven per trein voortgezet. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd. Kind v e r m i s t. Te Drunen, bij Waalwijk is gisteren een jongen van 7 jaar, die in de bosschen en heide aan het spelen was, verdwenen. Een aantal mannen heeft de bosschen afgezocht, doch zonder resultaat. Uit hetzelfde gezin is vorige week een ander kind tusschen een dorschmachine geraakt en ernstig gewond. Barbaarseh. Een bewoner van 't plaatsje Moutier bij Nancy wilde zijn 7- jarig zoontje bestraffen door het kind in een koffer op te sluiten, waarin het den geheelen nacht moest blijven. Toen de vader den volgenden morgen den koffer openmaakte, vond hij zijn kind gestikt. De man ia gearresteerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2