EERSTE BLAD De bezwaren onderzocht. Binnenland. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 275 Buitenland Belangrijkste Nieuws. Rechthouder, Geneesmiddelen-Bandagezaak A. a VAN PER REST Door het poetsen Uwer tanden met merkbaar minder tandbederf Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Pofltcliöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tegen het voorstel van Minister De Wilde tot wijziging van de Kieswet, spe ciaal wat betreft de wering van de klei ne partijen of groepen zijn verschillende bedenkingen ingebracht. Een van de voornaamste bezwaren is wel, dat op deze wijze de evenredigheid niet altijd op de beste wijze zal worden gediend en dat het ontwerp in strijd komt met de Grondwet, welke bepaalt dat de Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, gekozen op den grondslag van evenre dige vertegenwoordiging. Van overwegende beteekenis schijnt ons dit bezwaar niet. Evenredige vertegen woordiging indien zin dat alle partijen en groepen op voet van gelijkheid worden behandeld en dat volkomen evenredigheid wordt verkregen is niet mogelijk. De evenredigheid, schreef terecht de „Nederlander", moet worden benaderd. Nu kan dit op verschillende manieren. Aanvankelijk was de uitwerking van het evenredigheidsbeginsel zóó, dat een partij voor een luttel aantal stemmen een zetel kon behalen. De kleine partijen en de wilde groepen werden bevoordeeld ten koste van de groote partijen, en ten koste ook van het parlementaire stelsel. De versplintering van ons politieke le ven en van onze politieke organen werd er door in de hand gewerkt en het zoeken van het groepsbelang bevorderd. Daartegen zijn toen voortdurend be zwaren ingebracht. Maar nooit hebben wij als bezwaar boeren noemen, dat de toen bestaande bepalingen, hoezeer ze ook de onevenredigheid bevorderden, in strijd zouden zijn met de Grondwet. Minister de Wilde zoekt het thans in andere richting. Hij1 wil de versplintering tegengaan en de mogelijkheid bevorderen tot vorming van een Parlement dat uit levensvatbare deelen is samengesteld en waarin voor momenteele belangenpolitiek niet dadelijk een plaats is. Erkend moet worden dat ook op deze wijze niet een volkomen evenredigheid wordt bereikt, maar daaruit volgt niet, dat dit voorstel zou zijn in strijd met de Grondwet. Een andere bedenking tegen het wets ontwerp ingebracht is, dat op deze wijze de ontwikkeling van de kleine partijen wordt tegengegaan. Het is niet moeilijk de onhoudbaarheid van dit bezwaar aan te toonen. Het ont staan en de groei van een politieke rich ting is niet afhankelijk van een of meer Kamerzetels. Als dat het geval was, dan zou er b.v. van de Antirevolutionaire partij nooit iets zijn terecht gekomen. Wanneer we nu nog hadden het distric ten-stelsel, zooals we dat tot voor kort gekend hebben, dan zou er van de groe pen, wier vertegenwoordiging dioor het thans aanhangige voorstel in het ge drang komt, waarschijnlijk niet één een zetel in de Kamer hebben verkregen. Maar er is toch niemand die gelooft dat daardoor het bestaan van de S.G.P. of van de Chr. Dem. Unie in gevaar zou komen? Als een partij of groep waarlijk leeft uit een beginsel, dan zal het al of niet bezetten van een Kamerzetel voor haar ontwikkeling niet beslissend zijn. Betoogd is ook, dat met dit voorstel het gewenschte doel toch niet zal worden bereikt omdat de kleine partijen, zooals de „Banier" 't uitdrukte, een eenvoudig prac- tisch middel van verweer hebben in de verbinding der lijsten. En het rekent dan voor dat wanneer de Stk. Geref. hun lijk ten erbinden met die van de Revol. So cialisten en de Chr. Democraten, enz., deze kleine partijen niet de minste scha de zullen lijden. Nu is dit natuurlijk een redeneering in het ongerijmde. Althans voor ons be sef. En wij hopen, ook voor het besef van de ,,Banier"-redactie. Maar bovendien wordt hier over het hoofd gezien, de be paling van de Kieswet, dat lijsten inge diend in eenzelfden kieskring, niet ver bonden kunnen worden. Nu is door den heer Vliegen nog aan gevoerd het bezwaar, dat het, volgens het ingediende voorstel, van enkele stemmen kan afhangen of een partij drie, of geen zetel krijgt. Om dit te voorkomen, doet hij het denkbeeld aan de hand het land, evenals voor de Eerste Kamer reeds het geval is, ook voor de Tweede Kamer in vier kiesdistricten te verdeelen, elk met 25 vertegenwoordigers. Er is in deze gedachte veel wat aan trekt. Het bijeenharken van stemmen over het geheele land zou worden vermeden en er zou meer band zijn tusschen de kiezers en degenen die ze afvaardigen. Evenwel, ook op deze wijze wordt de evenredigheid niet bereikt. Ingezonden Mededeeling. OPENBARE VERGADERING van de Vereen, voor Chr. Hist Overheids personen in Zeeland op ZATERDAG 1 SEPTEMBER a.s. des nam. 2 uur (Z.T.) in het Schutters hof te GOES. Spr. de heer H. v. Boeyen, Lid van Ged. St. van Z.-Holland en voorz. van den Radioraad. Onderw.„De taak v. d. Gem. Overheid ten opzichte v. d. Openb. vermakelijkheid en zedelijkheid." Toegang vrljl Bij een berekening, waarbij de uitslag van 1933 als uitgangspunt werd genomen, bleek ons, dat de kiesdeeler in het district omvattende de kieskringen Amsterdam, Helder, Haarlem, Leeuwarden, ongeveer 2000 st. hooger zou zijn dan in de andere districten. De totaal-uitslag zou bij1 toepassing van dit stelsel als volgt zijn geweest: R. K. Staatspartij 34 zetels S. D. A. P. 25 Antirevol. partij 16 Chr. Hist. Unie 9 Lib. Staatsparty 8 Vrijz. Dem. Party 5 Communisten 2 Staatk. Geref. Party 1 Deze oplossing verdient naar het ons voorkomt de voorkeur boven de door Mi nister de Wilde gekozene. Het verschil tusschen de sterkte van den kiesdeeler zou ongeveer weggenomen kunnen worden door b.v. Groningen van het tweede naar het derde district over te brengen en Leeuwarden van het derde naar het tweede district. Ook aan dit stelsel kleven bezwaren, evenals aan elk stelsel. En het is goed die bezwaren te toetsen. Evenwel moet by de beoordeeling van de verschillende stelsels en dus ook bij het voorstel van Minister de Wilde, één ding niet uit het oog worden verloren, n.l. dat het hier niet gaat om het belang van de kleine partyen, maar om het behoud en de gezonde werking van het parlemen taire stelsel. A. R. J. A. Het orgaan van de A. R. J. A. maakt met waardeering melding van wat wij in ons nummer van 2 Juli j.l. over deze or ganisatie schreven, maar het voegt daar aan toe deze opmerking: „We meenden steeds te moeten erva ren, dat de redactie van dit a.-r. dag blad in de Arja geen welkome ontwaking van activiteit der a.-r. jeugd zag en daar om dus jegens de Arja geen houding van toegestoken broederhand aannam." Met eenige verwondering hebben wy van deze uit onkunde voortkomende op merking kennis genomen. Het is de redactie van de „A. R. J. A." natuurlijk niet bekend dat reeds eenige jaren geleden een viertal artikelen ter aanbeveling van de A. R. J. A. werden opgenomen, dat in meerdere artikelen ook op deze organisatie de aandacht werd ge vestigd, dat tientallen berichten omtrent A. R. J. A.-vergaderingen werden ge plaatst. Wy nemen haar dat niet kwalijk. Een A.R.J.A.-redacteur kan niet alles le zen en kan niet alles weten. Eigenlyk wel jammer. Want had zij1 den inhoud van ons blad geregeld kunnen vol gen, dan zou zy geweten hebben, dat ook de actie van de A. R. J. A. door ons steeds met blijdschap is begroet. Over de vraag, of naast de bestaande organisaties een nieuwe organisatie be slist noodig was, kan verschil van mee ning bestaan. Maar niet over de vraag of Antirevolutionaire Jongeren Actie al dan niet toejuiching en waardeering verdient SPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. Groote opwinding in Japan. De Sow jet-regeering heeft gisteren door haar gezant Joerenef aan Hirota, den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, een in zeer scherpe bewoordingen gestelde officieele protest-nota doen overhandigen tegen de onlangs plaats ge had hebbende .arrestaties van Russische beambten van den Ghineesc'hen Ooster spoorweg. De Japansche pers is over den toon dezer nota zeer opgewonden en verklaart, dat de inhoud een 'bewijs levert voor de pogingen de verantwoordelijkheid voor de recente gebeurtenissen op den Chinee- schen 'Oosterspoorweg af te schuiven op de Mantsjoerysche en Japansche offi cieele instanties. De bladen zijn het er over eens, dat de Japansche nota van antwoord niet min der scherp mag worden geredigeerd dan de Sowjet-Russisc'he nota. Volgens te Sjanghai ontvangen, doch nog onbevestigde berichten zou Japan voornemens zyn 30 oorlogsschepen naar Dairen en 70 bombardementsvliegtuigen naar Harbin te zenden. Deze maatregel wordt in verband gebracht met de thans wederom gespannen situatie aan de Mantsjoerysch-Russische grens. Door de Japansche ambassade wordt het derwaarts zenden van oorlogsschepen en bombardementsvliegtuigen niet ont kend, doch er wordt op gewezen, dat het hier mogelijk gaat om maatregelen bin nen het kader van de aanstaande land-, lucht- en zeemanoeuvres, die in het ge bied Dairen-'Sjanhaikwan zullen plaats vmden. Noch Rusland, noch Japan zyn bereid oorlog te voeren. 'Een ander eveneens nog onbevestigd bericht, meldt, dat het Amerikaansc'he slagschip Augusta met 'twee torpedoboot- jagers op een plotseling bevel van Tsjing- tou naar Dairen in zee gestoken is Ruslands schuld aan Amerika. Verklaringen van vertegenwoordigers van het Amerikaansche staatsdeparte- ment, afgelegd nadat de sovjet-ambassa deur de laatste voorstellen van Moskou had overhandigd, wijzen op een misluk king van de schuldenonderhande lingen tusschen sovjet Rusland en de Vereenigde Staten. De Russische voorstellen bevatten, naar verluidt, zeer belangrijke concessies. Niettemin werd van de zijde van het Amerikaansch staatsdepartement ver klaard, dat het, met het oog op deze voorstellen, niet mogelyk is, nog lan ger optimistisch te zyn betreffende het tot stand komen van welke overeenkomst ook. Arrestaties In België. Een soldaat en een 'korporaal zyn ge arresteerd, die verdacht worden, militaire documenten aan een agent van den 'Duit- schen spionnagedienst geleverd te hebben. 'In verband met deze zaak zyn ook een burger en een vrouw gearresteerd. Verdwijnt de Niagara Volgens Canadeesche geologen zal de Niagara-wakerval geleidelijk verdwijnen. Onlangs is, zooals men weet, 13.000 ton rotssteen van de Horseshoe-Falls der Niagara omlaag gevallen en hieruit leidt men af, dat de waterval „over ombepaal den tijd" niet meer zal bestaan. Fietspaden in Duitschland. De Duitsche regeering heeft een plan opgesteld tot het aanleggen van een net van rijwielpaden over het geheele land. Er zyn in Duitschland 15 millioen wiel rijders, die een lastig probleem vormen voor de vlerk eersautoriteiten, daar jaar lijks 100.000 wielrijders by verkeersonge lukken betrokken zyn. Men hoopt door het aanleggen van rywielpaden, die de fiet sers van de groote wegen zullen afhou den, 'het aantal ongelukken te kunnen ver minderen. In 'het Roer-gebied begeven 80 procent van de werknemers zich per ry- wiel naar hun werk, terwijl in het dis trict Maagdenburg 20 procent van het kantoorpersoneel en 60 procent van de arbeiders de fiets als vervoermiddel ge bruiken. De bekeering der „neen"-stemmers. Er heerscht in Duitschland eenige ver bazing, dat er nog niets bekend is over de methode, welke de Rijksleider denkt te volgen, om de neen-stemmers van Zon dag te bekeeren. Tot dusverre is er nog geen enkele aanwijzing, in welke rich ting de campagne gaan zal, ofschoon Hit- Ier verklaard heeft, dat de maatregelen reeds waren vastgesteld. In eenige nat.-soc. organen wordt een vijandige toon aangeslagen tegen de „neen"-stemmers, die reeds bij voorbaat als „schoften" waren aangeduid. Zoo con stateert o.a. de „Angriff", dat deze lieden zich buiten de gemeenschap hebben ge steld. Korte Berichten. Uit Klein-Amerika is bericht ont vangen, dat de gezondheidstoestand van admiraal Byrd veel beter wordt. De admi raal kan reeds kleine wandelingen maken. De Hongaarsc'he minister van bin- nenlandsche zaken heeft het weekblad De Nationaal-Socialist, in beslag genomen en verboden, omdat het een buitengewoon 'heftige anti-Semitische campagne had geopend. Gisteren zyn drie ZwitseTSche alpi nisten op 3767 m. hoogte van de Jung- frau gestort en gedood. Uit 'Sjanghai wordt gemeld, dat de commandant der regeeringstroepen in het centrale gedeelte van de provincie Foekin de „roode" troepen 'heeft verslagen. Dezen hebben 2000 man verloren. Uit Marseille komt het bericht, dat gister aldaar een aardschok is gevoeld. De schok ging gepaard met eenig onder- grondseh gerommel. Tengevolge van overstroomingen van de Ganges en zyn bijrivieren zyn een vijftigtal dorpen in de streek van Bhita, zestig mijlen van Patna, overstroomd. Er zyn tot dusver gelukkig geen mensehen verdronken. Te Merxem (België) is een vrouw op haar kamer vermoord gevonden. Zy was met een stuk yzerdraad gewurgd. Diefstal is het motief voor dit misdrijf geweest. De Temps deelt mede, dat er van 26 tot 31 Augustus luchtmanoeuvres worden gehouden boven het gebied van Parijs, waaraan 9 eskaders zullen deelnemen. Er zal belangrijk nieuw materiaal gebruikt worden. DE VERMOEIDHEID VAN H. M. DE KONINGIN. Geen reden tot ongerustheid. Zooals wy reeds gemeld hebben heeft H. M. de Koningin zich de laatste da gen zeer vermoeid gevoeld. Gedurende vier dagen heeft H. M. daarom het bed gehouden. Men schrijft de vermoeidheid toe aan de ijle droge Noorsche lucht ty- dens de reis door de bergen. De gezond heidstoestand van H.M. geeft evenwel geen enkele reden tot ongerustheid. De Konin gin houdt geen speciaal dieet en heeft evenmin een arts geraadpleegd. Wel be staat er telefonisch contact tusschen het gezelschap in Noorwegen en de genees- heeren van H. M. te 's Gravenhage. Prinses Juliana maakt het uitstekend en speelt iederen dag tennis. Gisteren heeft zy haar Moeder gezelschap gehou den, terwyl de leden van het gevolg een picknick hielden. DE RONDVLUCHT OVER NEDERLAND De deelnemers aan de rondvlucht zyfl gistermiddag half twee op het vliegveld Twente aangekomen. De landingen had den een buitengewoon vlot verloop, doch namen geruimen tyd in beslag. De belang stelling by het vliegveld Twente was zeer groot. Naar schatting hadden eenige dui zenden zich op en om het vliegveld ge schaard. Velen hebben van de rondvlucht ook al namen zij daaraan geen deel, een dag van vacantie gemaakt. Van de deelnemers aan de rondvlucht vernamen wij, dat de veel te late aan komst op het vliegveld Twente het gevolg was van het feit, dat in verband met den dichten mist boven Holland twee uur te laat gestart moest worden. Dit nevelig weer heeft ook aan het genot der passa giers wel eenigen afbreuk gedaan. Tot Soesterberg was het uitzicht zeer slecht, daarna werd het goed, maar voor Twen te bereikt werd, bedierven opnieuw drei gende wolken en nevelmassa's een groot deel van het genoegen. De inzittenden der 67 vliegtuigen vereenigden zich na de lan ding in don hangar van 't vliegveld aan een gemeenschappelijken maaltijd. Op het vliegveld wapperden de nationale drie kleur en ter eere van 't internationaal ge zelschap de vlaggen van Engeland, Duitschland, Frankrijk en België. Te half zeven waren de deelnemers bin nen gekomen, met uitzondering van den heer De Mul, die onderweg naar Eindho ven een noodlanding maakte en de in zittenden van het Waco-toestel, dat op Soesterberg „in de poeier" is gegaan. Bijzonder werd het door de Noord-Bra- hantsdhe Aeroclub, benevens door het ge meentebestuur. waarvan de burgemeester, de wethouder van publieke werken en de gem. secretaris aanw zig waren, en niet minder door het publiek op prijs gesteld, generaal Snijders als deelnemer van de rondvlucht te mogen ontvangen. Hedenmorgen om half negen zou men weer op "Welschap voor den start van den tweeden dag present zijn. SUBSIDIES VOOR WERKVER SCHAFFING. Reeds meer dan 2200 aanvragen. In een vraag aan den Minister van So ciale Zaken heeft het Tweede Kamerlid H. Hermans verzocht om in den vervolge de afwikkeling van aanvragen om subsi die voor werkverschaffing te bespoedigen. Deze vraag is voor den Minister aanlei ding geweest tot de mededeeling dat over eenkomstig zijn uitdrukkelijken wensch de aanvragen om subsidie voor werkver schaffingsobjecten zoo vlug als mogelyk is, worden afgehandeld. Het is, zoo zegt de Minister verder, niet zonder belang hierbij aan te teekenen, dat van 1 Januari tot 15 Augustus van dit jaar 2203 aanvra gen om subsidie voor werkverschaffing bij zijn departement inkwamen; daarvan wa ren er op 15 Aug. 2132 afgewikkeld. Het ligt intusschen voor de hand, dat met het oog op het karakter van sommige aanvragen het noodzakelijk kan zijn, dat met verschillende instanties overleg wordt gepleegd; in een dergelijk geval is eenige vertraging in de afdoening niet te ont gaan, al wordt dezerzijds het mogelijke gedaan om deze vertraging zoo klein mo gelijk te doen zijn. Binnenland. De toestand van H. M. de Koningin. De rondvlucht over Nederland. Steun aan oestercultuur en garnalenvis- scherij. Buitenland. Opzienbarende uitspraak van Mussolini. Spanning tusschen Japan en Rusland. Ingezonden Mededeeling. Voor 'n goede Breukband, Buikband, Spataderkous, of ander Bandage naar Maat, naar de van Aparte Maat- en Paskamer! GOES, Lange Korkstraat 42-Telef. 168 Mocht bij het overstelpend aantal aan vragen ook zonder evenbedoelde reden zich in een bepaald geval vertraging voor doen, dan is de Minister uiteraard bereid bij concrete opgave van het geval snelle afdoening te bevorderen. Koninklijk Militaire Academie. Naar men verneemt zal tot gouverneur dear Koninklijke Militaire Academie wor den benoemd luitenant-kolonel H. G. J. baron van Lawick, commandant van het regiment wielryders. Luitenant-kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst zal worden benoemd tot opvolger van baron van Lawick. Burgemeesters. Bij Koninklijk besluit van 11 Augustus is aan C. G. H. H. Meijer, op zijn verzoek, met ingang van 15 Augustus, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Sprang-Capelle. Salarisverlaging hoogere gemeente ambtenaren? Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de Regeering ter kennis van de groote gemeenten heeft gebracht, dat bij de be grooting van 1935 rekening moet worden gehouden met een verlaging van salaris sen en loonen, zoodanig, dat deze in over eenstemming zouden komen met die bij het Rijk. Nader verneemt de Tel. nu uit Den Haag, dat het verlangen der Regeering niet in de eerste plaats verband houdt met de noodzaak van verdere bezuiniging, doch veeleer voortspruit uit de overwe- gin, dat het niet gewenscht geacht wordt, dat een groote afstand gehandhaafd blijft tusschen Rijkssalarissen en Gemeente salarissen. Met name heeft de Regeering het oog, niet zoozeer op de salarissen van de la gere groepen ambtenaren en werklieden, als wel op die van de hoogere groepen. Zoo worden b.v. de directeuren van be drijven en groote instellingen van het Rijk beduidend veel lager gesalariëerd dan de overeenkomstige functionarissen bij de groote gemeenten. Hoewel financiëele gelijkstelling voor de gemeentebegrootingen niet veel voordeel oplevert, meent de Regeering toch, dat ter wille van een meer zuivere verhou ding tusschen de hoogere overheidssala- rissen, de gemeenten tot verlaging moe ten overgaan. Inkrimping van den werktijd. Als gevolg van de slechte tijden heeft de papierfabriek van de N.V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken van Van Gelder Zonen te Wormerveer wegens gebrek aan orders den werktijd reeds moeten inkrim pen. Bestond dit aanvankelijk in een verkor ting van de arbeidsweek met één dag, thans wordt reeds twee dagen niet ge werkt. Aan de fabrieken werken 450 man. Wormer is voor een groot deel van deze fabriek afhankelijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1