ar VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 274 :rbercht. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie igaretten lerikaan- denzelf- uwelijks vint O.K. ekje. De et meest duurdere garetten. vatikhier nddoekt duurdere igaretten ien tegen e fijnste ter bewijs van O.K. gegeven osten ze pakje. RANDDUIJR R T S D IJ K. Advertentiën ien door ÏRSCHUURE, van der Harst en erf aan de uden; huis en de Aagje D'e- uden; huis en de Noordstraat en erf aan de oper dhr J. H. 00. ot ten Gate is te OostSouburg SO c.A. of 2 G. aan den Zaai- Putte, Vlissin- 50 c.A. of 2 G. ildaar, aan deïl dezelfde, voor d van 24 Aug.: W. wind, half rokken, enkele Idag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcliöquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advortontiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdüdcolingcn 00 cent por regel. Kloine Advertentiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 760. Onvoorzichtig. Eenigen tijd geleden hebben wij een cri- tische beschouwing gewijd aan een bij J. M. Bredee's Uitg. Mij. verschenen eerste nummer „Maatschappij, Staat en Kerk". Dit eerste nummer, getiteld „Naar een nieuwe maatschappij", bevatte bijdragen van Dr S. Rozemond, Mr G. E. van Wal- sum en Dr G. Beekenkamp. Wij hebben toen vooral bezwaar ge maakt tegen de in dit boekje voorkomende „opdracht", waarin over de kerken, de politieke partijen en de maatschappelijke organisaties wonderlijke opmerkingen worden gemaakt. De „kerkschen", waar mede blijkens het verband de kerken wer den bedoeld, werden in staat van besch ul- diging gesteld en voor het partijwezen waarbij klaarblijkelijk gedoeld werd op de Ghr. politieke partijen, heette een ra dicaal andere geestesgesteldheid noodig te zijn. Vooral omdat hier aan het woord waren leiders van de jongeren, achtten wij het noodig nadere precieseering te vragen. Aan dit verzoek is niet voldaan. Wel echter heeft Dr G. Beekenkamp, wiens optreden ons in dit verband uit den aard der zaak het meest interesseerde, laten weten, dat de heeren waarvan bij dragen werden opgenomen, aan bedoelde „opdracht" niet debet zijn maar dat de in houd daarvan geheel voor rekening komt van de uitgeefster, die hier op eigen ver antwoordelijkheid handelde. Dit verheugt ons. Natuurlijk zijn onze bezwaren tegen be doeld boekje, dat nu eenmaal van deze verwarde en verwarrende „opdracht" voorzien is, niet weggenomen, maar wij constateeren met genoegen, dat de heeren Beekenkamp c.s. daarvoor in geen enkel opzicht verantwoordelijk zijn. Intusschen moet ons hierbij1 de opmer king van het hart, dat de heeren die hun bijdragen voor dit werkje afstonden, wel zeer onvoorzichtig hebben gehandeld. Daar is een uitgever, die wil meewerken tot reformatie van kerk, staat en maat schappij, waarvoor hij1 de medewerking inroept van een aantal schrijvers. Nu spreekt het voor ons besef vanzelf, dat men, voor zulk een gewichtig werk wordt aangevangenl, toch eerst een bestek maakt, dat men zich onderling verstaat op welke wijze het doel kan worden be reikt. Een uitgever die een nieuw perio diek begint, zal zich eerst met de re dactie en de medewerkers omtrent het doel van de uitgave verstaan en omge keerd zullen de medewerkers alvorens hun bijdragen beschikbaar te stellen, zich eerst omtrent de bedoelingen van den uit gever op de hoogte stellen. Wij konden dan ook niet anders den ken, dan dat in de „opdracht" de idee van de schrijvers die het hervormings werk moeten uitvoeren, tot uiting kwam. Dit blijkt nu niet het geval te zijn. De heeren medewerkers zijn aan het werk getogen, zonder dat zij wisten onder wel ke vlag hun werk zou verschijnen. Dat is wel zeer onvoorzichtig. Hoofdzaak is hier echter dat de schrij vers van de bijdragen voor den inhoud van de „opdracht" in geen enkel opzicht verantwoordelijk zijn en dat onze critiek dan ook hen niet treft. Wraakoefening op „neen"-stemmers. Uit Dusseldorp gewerd de N. R. Crt. de volgende circulaire, die daar den ge neeskundigen is toegezonden. Het is een treffend commentaar op den politieken toestand in Duitschland, dat geen verdere verduidelijking behoeft. Hier volgt een letterlijke vertaling. Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Zeer geachte Heer Collega, Het Dusseldorpsche Marienhospita! heeft Zondag 19 Aug. 1934 met meer dan 50 pet. den leider en het nationaal-socia- lisme van de hand gewezen. Deze uit slag der verkiezing vormt een uitdaging, aan den stand, de stad, en nog verder gaande, aan den staat. De geneeskundigen te Dusseldorp zullen trachten deze onva- derlandsche gezindheid door een scherpe boycot tegen het hospital tot zijn onder gang toe, goed te maken. Ik verorden daarom, dat het aller strengst verbaden is, patiënten naar dat hospitaal te verwijzen. De Duitsche ge neeskundigen, die ondanks het verbod toch nog patiënten daarheen verwijzen, maak ik door een rondschrijven bekend. Heil Hitier. Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Dr Seiler, Eerste voorzitter. Van een vrije stemming gesproken. De kerkstrijd In Duitschland. Het presbyterium van de Gereformeer de kerkgemeente te Barmen is door den betrokken bisschop en rijkskerkminister Dr Forsthoff afgezet. Nadat de afzetting van het presbyte rium aan de betrokkenen bekend ge maakt was, werd het geheele administra tiegebouw door de politie bezet. Het presbyterium heeft evenwel den maatregel van Dr Forsthoff niet erkend en een einder gebouw betrokken. Betreffende de uitsluiting van veertig candidaten en vicarissen van den oplei- dingsdienst voor predikant, welke kort geleden heeft plaats gehad, verneemt de „United Press" nog. dat de overige, niet uitgesloten zestig candidaten en vicaris sen zich met hun collega's solidair heb ben verklaard. Sabotage bij het Duitsche arbeidsfront. De leider van het arbeidsfront, dr Ley, heeft een verordening gepubliceerd, waar in hij zegt: Ik heb vastgesteld, dat bij den voortgang van den opbouw van het Duitsche arbeidsfront van bepaalde zijde geprobeerd is, deze arbeid te saboteeren. Het zijn krachten van de oude werkne mers- en werkgevers-organisaties, die een laatste poging doen den opbouw te ver hinderen. Eenige functionarissen van het Arbeids front hebben zich tot ondersteuning van deze pogingen geleend. Ik ben daarom genoodzaakt, de partijgenooten Brucker, Krueger en Hauenstein uit hun functie bij de N.S.B.O., het Duitsche arbeidsfront, te ontheffen, daar zij mijne bevelen niet hebben opgevolgd, Een onderzoek heeft hun schuld aange toond, en ik beveel tegen ieder in de par tij op te treden, die pogingen doet de mij door den Leider gegeven opdracht te sa boteeren. Wie poogt tegen onze macht op te komen, heeft daarvan de gevolgen te dragen. Deze verordening moet aan alle instanties van het Duitsche arbeidsfront bekend gemaakt worden. Autobus in zee gestort. Bij een ernstig auto-ongeluk, dat in de nabijheid van Guyonville op den weg langs de zee heeft plaats gehad, zijn 17 personen om het leven gekomen. Een autobus deed een poging om een vooruitrijdenden vrachtwagen te passee- ren. De autobus raakte daarbij aan het slingeren, reed door de afzetting van den weg heen en stortte van een hoogte van 18 M. in zee. Alle 17 in de autobus zittende passa giers1 kwamen bij deze catastrofe om het leven. Pas na 6 uur konden de lijken van 9 personen geborgen worden. De dreiging in het verre Oosten. De waarnemende minister van marine deelde mede. dat hij aan 48 verkennings- schepen, gestationneerd aan de Atlanti sche kust, order heeft gegeven zich naar de kust van den Stillen Oceaan te bege ven, totdat in den toestand verandering zal zijn gekomen. De minister deelde echter niet nader den aard van den toestand mede, die aan leiding tot deze order heeft gegeven. Het heet evenwel, dat dit besluit reeds eenigen tijd overwogen werd. Naar in Amerikaansche kringen te To kio verluidt, zouden inderdaad tusschen Japan en Engeland te Londen besprekin gen hebben plaats gehad. Het doel ervan was niet de vroegere alliantie te herstellen, maar het aangaan van een „entente" ten aanzien van de vraagstukken in het Verre Oosten. Van welingelichte zijde wordt ter zake medegedeeld, dat Hirota van oordeel is, dat in dit opzicht niets buiten de Veree- nigde Staten moet worden gedaan. Japansche legertrein ontspoord. Op een afstand van ongeveer 50 K.M. ten Zuid-Oosten van Charbin, is een spoortrein, welke een aantal Japansche troepen transporteerde, tot ontsporing ge bracht. De locomotief en verscheidene wagons stortten in een afgrond. Het aantal per sonen, dat bij dezen aanslag om het le ven is gekomen zou zeer groot zijn. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden 21 bedraagt. De Chineesche Oosterspoorweg. Niet minder dan 62 ambtenaren en be ambten van den Chineeschen Ooster spoorweg zijn gearresteerd door de Mant- sjoerijsche politie in verband met de re cente treinongelukken op het Oostelijk ge deelte van de lijn welke volgens een ver klaring van de Mantsjoerijsche autoritei ten veroorzaakt zijn door Sowjet-Russi- sche ambtenaren en bedienden, die aan gesteld waren bij den Oost-Chineeschen spoorweg, welke daarbij hebben samenge werkt met bandieten. Van 20 tot 22 Aug. is de politie bijzonder actief geweest. Ze heeft in dien tijd veertien arrestaties ver richt. De opstand in Oostenrijk. Het orgaan der Heimwehren, „Der Hei- matschützer", maakt de balans op van de tot dusver naar aanleiding van den op stand van 25 Juli gevelde vonnissen. Er werden 10 oproerlingen tot den dood door den strop veroordeeld en terechtgesteld. Verder werden 21 personen tot levens lange en 39 tot vele jaren zware kerker straf veroordeeld. Wegens het verboden bezit van ontplofbare stoffen zijn twee doodvonnissen geveld en voltrokken. Korte Berichten. Naar de Daily Express uit Port Darwin in Noord-Australië meldt, zijn op den kleinen kruiser Moresby verschei dene gevallen van dienstweigering voor gekomen. De schuldigen zullen zich voor een krijgsraad te verantwoorden hebben. Door het snelle ingrijpen van presi dent Batista is een omwentelingspoging van het Gubaansche leger verijdeld. Twaalf opstandelingen zijn doodgescho ten, onder wie een luitenant-kolonel. Sedert 17 Augustus zijn in Beieren 1610 strafgevangenen en 250 personen die in voorloopig arrest zaten, in vrijheid ge steld. Een orkaan, die slechts twee minu ten duurde, heeft gistermiddag in eenige dorpen van de Berner Jura groote scha de aangericht. Er werden 25 huizen be schadigd, 9 daken werden afgerukt en vele hoornen ontworteld. Drie en dertig van een groep van zes en dertig Koreaansche kolonisten ta Fang Sjoei Hotse, in de provincie Kirin, zijn in den nacht van 19 Aug. door 300 bandieten omgebracht. Een jeugdig Zwitsersch hotelbedien de die op een rotsachtige helling in het Rcseg-dal nabij Fontresina Edelweiss wil de plukken, is uitgegleden en 125 M. diep gevallen. Hij was op slag duod. Een in Denemarken wonend Duit- scher, die opruiende lectuur en brieven van sociaal-democratische emigranten naar Duitschland overbracht, is tot 3Va jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij een auto-ongeluk op den weg van Etampes naar Parijs, zijn vier personen om het leven gekomen en vier andere per sonen levensgevaarlijk gewond. De eierenuitvoer naar Duitschland. Naar het „Ned. Weekblad voor Krui denierswaren" meldt, heeft de trage wij ze van betalen door Duitschland ertoe geleid, dat vele eierenexporteurs er hui verig voor zijn 'het hun over Augustus toegewezen export-kwantum uit te voe ren. In verhand hiermee heeft de directeur van 'het N. E. B. toegestaan, dat 15 pet. van het Augustuscontingent op Septem ber wordt overgeschreven. Bovendien is er in verband met deze financieele moei lijkheden. zoowel door den handel als door de coöperaties, bij de Regeering op aangedrongen de bedragen, die de expor teurs in den vorm eener uitvoerheffing hebben opgebracht thans weer vrij te ge ven. Sollicitanten voor rijksveldwachter. Vanwege het departement van Justitie wordt bekend gemaakt, dat in den ver volge tot het onderzoek naar de geschikt heid voor Rijksveldwachter behoudens in een zeer 'bijzonder door den Minister van Justitie te beoordeelen geval slechts wor den toegelaten: a. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie ten minste een jaar werkelij- ken politiedienst als ambtenaar van ge meentepolitie of als gemeenteveldwachter hebben verricht b. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie behooren tot het Wapen der Koninklijke Marechaussee of tot de mi litaire politietroepen; c. personen, niet vallend onder a of b die in 'het bezit zijn van een der politie- diploma's, afgegeven door den Algemee- nen Nederlandschen Politiehond, den Roomsch-Katholieken Politiebond „Sint Michael", den Algemeenen Bond van Po litiepersoneel in Nederland en den Bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland, dan wel een diploma M. U. L. 0. of van eenig diploma van Middelbaar onderwijs. In verband daarmede zal, behalve de stukkien, die door alle sollicitanten moe ten worden overgelegd, zijnde geboorte bewijs, voorloopige geneeskundige ver klaring en een bewijs van goed gedrag, door de onder a genoemde personen bo vendien nog worden overgelegd een ver klaring van de(n) betrokken burgemees ter^) omtrent den duur van den dienst tijd als politieambtenaar en door de on der c genoemde personen afschrift van een der daarbij genoemde diploma's. Indien de vereischte stukken niet zijn overgelegd, zal de sollicitatie buiten be schouwing blijven. De Raad van Almelo geeft toe. De gemeenteraad van Almelo heeft gis teravond na breedvoerige discussies, waarbij het soms heet toeging en felle de batten geleverd werden tusschen het oom- munistische raadslid en de s.d.-fractie, besloten zich te schikken naar het verlan gen van regeering en Gedep. Staten en plaatsing in de derde klasse der gemeen- tefondsbelasting te aanvaarden. De s. d. a. p. stemde thans voor. Hun woordvoerder, de heer Van Drankelaar, zeide, dat, na de uitdrukkelijke verkla ring van de regeering, dat Almelo abso luut in de derde klasse moet, elk verzet vruchteloos zou zijn en dat tegenstemmen thans grootere risico's voor de gemeente dreigde te brengen. Vooraf had de wethouder van Finan ciën verklaard, dat, als de raad zich ook hedenavond weer verzette, morgen de ter mijn aan de IJselcentrale niet voldaan mocht worden en de gemeente derhalve in het donker gezet zou worden. Eenige malen kwam het tot heftige in cidenten tusschen den voorzitter en het communistisch lid, dat woorden gebruik te, welke door verschillende leden als opruiend gekenschetst werden. Tenslotte besloot de raad met 174 stemmen (de laatste van den communist, twee neutralen en een lid van de Chris telijk Democratische Unie) tot plaatsing der gemeente in de derde klasse en intrek king van het beroep daartegen. Hiermede is dan een einde gekomen aan het lang durige verzet van de raadsmeerderheid tegen deze belastingverhooging. De stand der Chr. Vakbeweging. In „De Gids" is opgenomen een staat betreffende het ledental van het C. N. V. over het tweede kwartaal 1934. De dalende richting heeft zich ook in dit kwartaal doorgezet. Tegenover 116.688 leden op 1 April j.l. had men op 1 Juli j.l. 115.290 leden of een verlies van 1398 leden 1,2 pet.) De teruggang is dus grooter dan de voorgaande kwartalen. Van de 22 aangesloten organisaties gin gen er 6 in ledental vooruit, 2 bleven ge lijk en 14 liepen terug. De totale vooruitgang van de 6 organi saties, die nog ledenwinst konden boe ken, was 97; de totale achteruitgang van de 14 andere, die verlies hadden te no- teeren, bedroeg 1495, alzoo een netto ver lies van 1398 leden. Beziet men voorts de ontwikkeling van het ledental van iedere organisatie afzon derlijk, dan krijgen wij het volgende beeld: In ledental gingen vooruit de Be lastingambtenaren met 44, de Bouwarbei ders met 10, de Grafische arbeiders met 15, de Kantoor- en Handelsbedienden met 20, de Mijnwerkers met 5, en de Werk- meesters met 3 leden. Daar stonden tegenover de Ambtenaren die met 14, de Fabrieks- en Transportar beiders, die met 298, de Houtbewerkers, die met 20, de Kleermakers, die met 30, de Landarbeiders, die met 609, de Metaalbe werkers die met 184, het Personeel in Pu- blieken Dienst, dat met 71, het Postper- soneel, dat met 8, de Sigarenmakers, die met 17, het Spoor- en Tramwegpersoneel, dat met 36, de Technici, die met 3, de Textielarbeiders, die met 183, de Verzeke ringsagenten, die met 2 en de Voedings- en Genotmiddelen-arbeiders, die met 20 leden teruggingen. Een tweetal organisaties, n.l. de Dia mantbewerkers en de Politie-ambtenaren, hadden noch voor-, noch achteruitgang te boeken. Beteugeling cadeaustelsel en regeling uitverkoop. Onlangs heeft een delegatie uit het be stuur van den Kon. Ned. Middenstands bond een bespreking gehad bij den minis ter van Sociale Zaken. Daarbij werd on der het oog gezien de vertegenwoordiging van den middenstand in de Commissie van Advies ex. art. 8 eerste lid der Be drijf sradenwet. Gewezen werd op het feit, dat de sigarenindustrie en het typo grafisch bedrijf, waarin een onderzoek wordt ingesteld, ten deele resp. grooten- deels tot het kleinbedrijf behooren, zoo dat de middenstand aanspraak kan ma ken op medezeggenschap bij het vaststel len van het advies. Dit argument werd door den minister van zoodanige beteeke- nis geacht, dat hij' ernstige overweging toezegde. Intusschen heeft de minister hieraan gevolg gegeven door de centrale werkgeversorganisaties van den midden stand, w.o. de Kon. Ned. Middenstands bond, uit te noodigen een vertegenwoordi ger ter benoeming in de kerncommissie voor den middenstand voor te dragen. Voorts heeft een delegatie uit het be stuur een audiëntie gehad bij den minis ter van Economische Zaken, teneinde met den nieuwen bewindsman kennis te ma ken. Bij' deze gelegenheid werd vernomen, dat de minister de wettelijke regeling van het uitverkoopwezen ter hand heeft geno men, terwijl hij de beteugeling van het ca deaustelsel nader zal overwegen. Voorts werd aangedrongen op ingrijpen der re geering ten a.v. het uitvoeren van werken in eigen beheer door de gemeenten. Niet alleen komt dit bijna steeds onvoordeelig uit, doch bovendien worden de zelfstan dige patroons daardoor uitgeschakeld, waardoor een mogelijkheid tot doelmatige werkverschaffing aan klein-ondernemers Binnenland. H. M. de Koningin licht ongesteld. De stand der Ghr. Vakbeweging, D'e Nederlandsche rondvlucht. Beteugeling van het cadeaustelsel. Buitenland. De kerkstrijd in Duitschland. Die dreiging in het Verre Oosten. Wraakoefening op Duitsche neen-stem mers. en arbeiders zonder noodzaak wordt af gesneden. De minister toonde zich zeer ontvankelijk voor dene grief en zal deze zaak doen onderzoeken. De Nederlandsche rondvlucht. Aan de luchtvaartdemonstratie die van daag en morgen boven ons land wordt ge houden, wordt in totaal door 65 vliegtui gen deelgenomen, w.o. 15 uit het buiten land en 6 van de K, L. M. Vanmorgen is de vliegtocht van uit Schiphol en Waalhaven begonnen. Na een oponthoud te Soesterberg vlo gen alle deelnemers tezamen over Amers foort, Harderwijk, Elburg, Kampen, Zwol le en Raalte naar het vliegveld Twenthe, waar een Twenthsche koffietafel gebruikt werd, om zich vandaar over Zutphen, Arnhem, Nijmegen, Groesbeek, Venlo naar het eindpunt van den eersten dag, het vliegveld Welschap bij Eindhoven te be geven. Wanneer men Zaterdagmorgen om 9 uur in Eindhoven zal zijn opgestegen, is voor dien dag de volgende route uitge stippeld: 's Hertogenbosch, Tilburg, Ber gen op Zoom, Hulst, Oostburg, vliegveld Vlissingen, Goes, Steenbergen, Bre da, vliegveld Gilze-Rijen. In Vlissingen en op het militaire vlieg veld Gilze-Rijen wordt geland. Men zal in deze laatste stopplaats met het oog op de buitenlanders een folkloristisch feest or- ganiseeren, waar o.a. vendelzwaaidemon- straties gegeven zullen worden opgeluis terd door een muziekkorps van Brabant- sche boeren. Men vertrekt tenslotte weer in twee groepen naar Schiphol en Waal haven. Op de vliegvelden Twenthe, Eindhoven, Vlissingen en Gilze-Rijen, zullen in afwachting van de aankomst van de deel nemers, instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool demonstratie- en kunst- vluchten uitvoeren. Bij het starten zullen de vliegtuigen met tusschenpoozen van niet minder dan 30 sec. vertrekken op aanwijzing van start officieren. De vloot zal verdeeld zijn in 3 groepen, kenbaar aan resp. oranje, witte en blauwe wimpels. Op de vliegvelden, waar een landing ge daan moet worden, is een gedeelte afge bakend voor het landen en een gedeelte uitsluitend bestemd voor het z.g. taxiën. Evenals het vorig jaar zal ook ditmaal aan de rondvlucht een wedstrijd in het zuiver waarnemen verbonden worden. D'aartoe zullen op het parcours van beide dagen een aantal witte kruisen uitgelegd worden. D'e deelnemende vliegers moeten de plaats dezer kruisen zoo nauwkeurig mogelijk bepalen en deze op hun kaart in- schetsen. Voor morgen zijn de volgende vertrek tijden vastgesteld: start van Eindhoven 9.30 u.; aankomst te Vlissingen 11 u.; vertrek Vlissingen 14.30 u.; aankomst Gilze-Rijen 15.30 n.; vertrek Gilze-Rijen 16.30 u.; aankomst Waalhaven 17 u.; ver trek Waalhaven 18 u.; aankomst Schip hol 18.30 u. Zeeland en Indië. Zooals men zich zal herinneren heeft op 17 Juni een uitzending plaats gehad over den Phohi-zender en dit speciaal over Zeeland. Het woord is gevoerd door de heeren mr P. Dieleman en G. Houtekamer en mej. P. Siegers, terwijl ook een kwartet zich liet hooren. Thans hebben wijl inzage gehad van verschillende brieven over het overkomen van een en ander. Daaruit blijkt, dat de ontvangst over het algemeen op zeer hoo- gen prijs is gesteld, omdat men zich weer geheel een voelde met het moederland en zij die afkomstig zijn uit Zeeland, spe ciaal met hun provincie, waarover zoo veel werd gezegd. Natuurlijk waren er oogenhlikken, dat de ontvangst minder duidelijk was, maar over het algemeen is de uitzending goed geslaagd en verschillende personen hoop ten op spoedige herhaling. En niet alleen in Indië heeft men ge noten, wat ook blijkt uit een schrijven van een stuurman, afkomstig uit Zeeland, die voer van Venezuela naar Amerika en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1