WEEK-ABONNEMENTEN Rechtszaken Ingezonden Stukken. Telegrammen. Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw. i de hand g van den >estuurder 1, die aan rweg ver en, deelde p den weg den trein De bus en werd weeën ge- toesnelde, rooten af- wustelooze motorkap, weer en iggen. feur bleek egesleurd, jkbaar op er een af moet zijn iteloos en spoorberm ij z u i - d de heer ve Stoom- door de :ht en in n trad een Stoorn is spoedig iatigheden Hij stelde srmede in tak stil te ,it te oefe- ng op den n van het t de zaak arrestatie door de 1500 heeft oek duurt j t a a n- ie recher- bureau in gearres- let N.A.S., rdacht de oordat hij1, sente trok, liet opgaf, it worden e naam. srs te von- rorden op- ïdere von- ipanje ge- o, hetgeen me Expo- gezonden ^stemming an te ne- alver, id de 16- 16-jarigen n. Daarbij I. B. werd doorboor dt lichaam dr Boot ler zieken- Idaar ver- tig. De re- l n g b ij urwerk te erecht op er liggend de om- explodeer- werk. rboord en rorden. De lemanning et van leed dezer erbrouwer het geld van f 100 ij zond het van fal- bij onder- aen inder- lagemaakt erde zich beurt het klom- c h e ta in Neder- m Science is Jr. uit ten. Amerika, oos maak- jn liefheb- ,tten. Mis- voor zou- ;omen, die naakte hij il boog hij ■ekap, zoo- Bn kan en doen als Inglewood 5 merkt? mdaal zijn onderzoek der crisis- i gemerkte dieren be en zekeren i Overreden en gedood. Op den provincialen weg naar Volkel is gisteravond de 56-jarige mej. V. d. B„ echtgemoote van een landbouwer, die op haar rijwiel uit een zijweg kwam, onder een zware passeerende vrachtauto ge raakt. De ongelukkige kreeg een der wie len over het hoofd en werd vrijwel op slag gedood. Het lijk werd naar het zie kenhuis te Mill vervoerd. Het slachtoffer laat vijf kinderen na. Omgeslagen kano in het IJ s e 1 m e e r. Gisteren kwam te Bun schoten binnen een schipper, die in de Enkhuizer Vaart circa drie a vier K.M. van Enkhuizen in de volle zee een omge slagen kano heeft gevonden. In de kano was aanwezig een kampeertent met toe- behooren, riemen enz. Bij de kano dreven verschillende voorwerpen, waaronder een zwemvest enz. Men vreest dat de inzitten den van de kano zijn verdronken. Door den schipper is van een en ander aangifte gedaan aan de plaatselijke politie. De kano heeft geen naam noch een nummer en geen bijzondere kenteekenen. Ernstigöngeval in druk ke r ijEen ernstig ongeluk is in de ma chineruimte van het gebouw van de N. V. Arbeiderspers te Amsterdam gebeurd. Gistermiddag waren de rotatiedrukkers bezig rollen papier op de pers te zetten. Bij het opdraaien van één der rollen is een 24-jarige hulpdrukker bekneld ge raakt tusschen een rol papier en den drijfriem. De ongelukkige draaide een ge- heelen slag mee rond en werd daarna door de drijfriemen weggeslingerd. Met een zwaren slag viel hij op den grond. Onmiddellijk zetten de andere drukkers de machine stil en snelden zij te hulp. De jonge man had hevige pijnen en bloedde op verschillende plaatsen. Dadelijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die den ongelukkige naar één der zieken huizen vervoerde. Hier bleek dat hij zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. Slachtoffers derGepoe. Een Parijsche uitgeversfirma publiceert het onlangs aangekondigde boek over de geschiedenis der Gepoe, dat handelt over den oorsprong der bolsjewistische revo lutie en de actie der geheime staatspo litie. De „Matin" geeft uit dit werk de vol gende statistiek weer, welke, naar het blad opmerkt, eiken commentaar overbo dig maakt. Van 1917 tot 1923 werden ter dood gebracht 25 bisschoppen, 1215 geestelij ken, 6575 onderwijlzers en leeraren, 800 artsen, 54.850 officieren, 260.000 soldaten, 10.500 politiebeambten, 48.000 gendarmen 19.850 ambtenaren, 344.250 intellectu- eelen, 815.000 boeren en 192.000 arbei ders. i Drie Koninginnen bij de wieg. Met het oog op de te verwachten blijde gebeurtenis in het Italiaansch-,- kroonprinselijk paleis te Napels zal de koningin-moeder Elisabeth van België den 24en Augustus te Napels aankomen, terwijl de koningin van Italië in de eerste dagen van September wordt verwacht. Ook Koningin Astrid van België zal zich dezer dagen naar Napels begeven. Een fascist gearres teerd. De nieuwe fascistische formatie het volksfascisme, die ontstaan is uit een samensmelting van den vroegeren A.N. F.B. en de ontevreden elementen uit de N.S.B., heeft te Arnhem haar eerste ver gadering gehouden, waartoe tal van uit- noodigingen waren verzonden. Hoewel de vergadering geen openbaar karakter droeg, was het ook geen besloten verga dering en er bevonden zich in de zaal dan ook enkele rechercheurs in burger en een inspecteur van politie. De propagandist van het N.V.F. de heer Meyer uit Oisterwijk, hield een da verende redevoering, waarin hij tegen de regeering en in het bijzonder tegen den minister-president Colijn te velde trok. Toen de vergadering ongeveer een uur geduurd had, achtte de aanwezige inspec teur het noodzakelijk, in te grijpen. De spreker werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Vanacht meter hoogte ge- va 11 e n. Gistermiddag was de zestien jarige mej. T. de Vries op het dak van een pand aan de Delftsche Vaart te Rot terdam bezig een glazen lantaarn schoon te maken. Zij verloor het evenwicht en viel door den lantaarn, waardoor zij op de acht meter lager gelegen verdieping neerkwam. Zij liep een ernstige wervel kneuzing op en brak beide beenen. In ernstigen toestand is het meisje in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Tranen in een raads zaal. In een kleine gemeente onder den rook van Amsterdam, aldus vertelt de Tel., heeft dezer dagen een gebeurtenis plaats gehad, welke op hen, die haar bij woonden, een diepen indruk heeft ge maakt. Gedachtig aan de spreuk: „Zoo gij den vrede wenscht, bereidt u ten oorlog", had het gemeentebestuur eens een paar traangasbommen besteld, om daarmee een proef te nemen. In de raadszaal zou deze proefneming geschieden. Oi het vastgestelde tijdstip bevonden zich de burgemeester, de dok ter, rijks- en gemeentepolitie ter plaatse, om getuigen te zijn van hetgeen stond te geschieden. De patroon, welke in nood gevallen dienst moest doen, om volksver zamelingen uiteen te drijven, of zalen te doen ontruimen, werd voorzichtig in de daarvoor bestemde revolver gedaan. De gemeenteveldwachter zette zich in pos tuur om het beslissende schot al te vu ren. Er heerschte eenige spanning onder de aanwezigen, want wat zou de volgen- r de minuut brengen? Dat zou spoedig genoeg blijken. Het schot werd gelost «n in stille aandacht bleven de aanwezigen wachten op de uit werking. Weinige seconden later voelden de heeren een lichte prikkeling in keel en neus. Men kuchte eens, en in volgende oogenblikken gaf de raadszaal een droe vig beeld te aanschouwen. Alle aanwezi gen keken elkaar aan, terwijl hun de tra nen langs de wangen rolden. Men vond het ten slotte het verstandigst zoo spoe dig mogelijk de raadszaal maar te ver laten. Toen gebeurde het. Een vertegenwoor diger van een verzekeringsmaatschappij bezocht het raadhuis, in verband met een auto-ongeval, dat zich in de naaste om geving had afgespeeld. Deze bezoeker wenschte den veldwachter te spreken, die bij dat ongeval aanwezig was geweest en men verwees hem naarde raads zaal, waar echter niemand meer aanwe zig was. Heel kort daarna kwam de ver zekeringsagent het verblijf der vroede va deren weer uit. Ook hij was blijkbaar diep onder den indruk van de oogenblik ken, in die ruimte doorgebracht, want de .tranen stroomden hem langs de wangen. De deur sloot hij zorgvuldig achter zich dicht. Terwijl hij de trappen afdaalde, zag hij verscheidene personen, die .evenals hij, hun gevoel duidelijk lieten spreken, want 'nog waren de tranen niet geheel ge droogd. De verzekerings-mijnheer keek eens in het rond, klaarblijkelijk in het onzekere over de vreemde sfeer, welke er in dit raadhuis hing. Hij dacht er niet meer over, om inlichtingen te vragenHij ging stil het raadhuis weer uit, waar op klaarlichten dag zich zulke voor hem on verklaarbare dingen konden afspelen. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Aug. 1934. (Vervolg.) A. N., 19 j., arbeider te Hontenisse had op 25 Mei 1.1. zekere J. Pauwels met een ijzer eenige slagen op het hoofd toege bracht. Eisch: een maand gevangenisstraf. Terwijl een tweetal kommiezen zich op 16 Juni 1.1. in dienst bevonden in den grooten St. Albertpolder onder de ge meente Sas van Gent, zagen zij een auto vanuit België, Nederland binnen komen. Bij aanhouding en visitatie bleek in den wagen aanwezig te zijn vier manden ruw ongesmolten rundvet. Aangezien het vervoer van vet langs voormelde plaats en zonder documenten verboden is, werd de auto, benevens den inhoud, 192 K.G. vet, in beslag genomen. Als verdacht van voormeld feit te heb ben gepleegd, had zich te verantwoorden I. S„ 47 j., koopman te Terneuzen. Eisch: f 1000 boete of 3 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van de auto en het vet. Wegens poging tot diefstal te St. Jan steen, stond terecht A. A. de G., 39 jaar, z. b. wonende te Hulst. Genoemde persoon werd eenige dagen later wegens een soort gelijk feit in hechtenis gesteld. Eisch: een maand gevangenisstraf. 'Op 20 Maart 1.1. vervoegde zich bij het hoofd van de R.K. bijzondere school te Zuiddorpe een persoon, die zeide namens en in opdracht van zekere van Wilderen, schoolbordschilder te Arnhem, te komen en die den hoofdonderwijzer verzocht de schoolborden te mogen schilderen. Hij voegde er aan toe dat van W. wegens zijn hooge leeftijd niet meer rond reisde en niet verder dan de onmiddellijke nabij heid bezocht. Men ging op het verzoek in en de borden werden geschilderd voor een bedrag van f 28.Eenigen tijd later kwam evenwel de schilder W. opdagen, die aangifte bij de politie deed wegens on eerlijke mededinging. Als zoodanig had zich thans te verantwoorden zekere W. J. W„ taxichauffeur te Nijmegen. Eisch: een maand gevangenisstraf. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Koninginnedag ie Goes. Het Bestuur der Oranje-vereeniging te Goes heeft gemeend, dat er dit jaar alle reden is, om den Koninginnedag (31 Au gustus a.s.) op de meest sobere wijze te vieren. Niet in de eerste plaats (al zou ook. dit een gegronde reden genoemd kunnen worden) vanwege de moeilijke en zorg volle tijdsomstandigheden, doch wel van wege de zware verliezen, die ons geliefd Vorstenhuis in den loop van dit jaar heeft moeten lijden. Daarom alleen reeds is o.i. groote so berheid geboden. Toch mag deze dag niet onopgemerkt voorbij gaan. En daarom werd deze keer door onze vereen, een zeer gevierd spreker de zeereerwaarde pater Borromaeus de Greeve uitgenoodigd om aan den voor avond van den verjaardag onzer Konin gin, een rede te houden over de beteeke- nis v&n one Oranjehuis; Z. Eerw. sal spreken over: „H. M. de Koningin en Nederland". Deze avond (80 Augustus dus) moet een avond worden van eerbiedig en stem mingsvol herdenken van datgene, wat ons in onze geliefde Koningin is geschonken. Deze bijeenkomst zal bij mooi weer ge houden worden in den tuin van „Schut tershof"; bij minder gunstig weer in de verschillende zalen. 'Door het doen aan brengen van geluidversterkers zal gezorgd worden, dat iedereen den zeer bekenden re&enaar zal kynren volgen. Dhr 't Hooft zal met medewerking van het Muziekgezelschap „Hosanna" zorgen, dat een zangers-ensemble de noo- dige luister zal bijzetten, waarbij tevens de volle medewerking van het publiek zeer op prijs zal worden gesteld. Omtrent toegang, programma enz. geeft dezer dagen een advertentie in dit blad nadere inlichtingen. Laat nu de bevolking van Goes en omgeving toonen, dat zij deze stemmings volle inwijding van den verjaardag onzer Koningin weet te waardeeren en daaraan gaarne deelneemt. Het bestuur der Oranje-vereen: J. I. v. Ballegoyen de Jong, voorz. F. G. G. Rothuizen, secretaris. Verdronken. ARNHEM. Een schipper, wiens schip „De Twee Gebroeders" afkomstig uit Gro ningen in den afeloopen nacht in den IJssel tegenover Dieren had gelegen heeft hedenmorgen bij de politie aangifte ge daan, dat hij sinds hedenmorgen vroeg van zijn schip vermist de 67-jarige J. P., wonende te Groningen, die met het schip meevoer en die gisteravond nog aan boord was. Hedenmorgen ontdekte men, dat de man niet meer aan boord was. Vermoed wordt, dat hij te water is ge raakt en verdronken. Margarine-distributie. DEN HAAG. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft kan de gemeentebe sturen een circulaire gericht betreffende de distributie van onvermengde marga rine. Hierin deelt hij mede, dat enkele ge meentebesturen hebben gevraagd, of per sonen die van het B. Armbestuur onder steuning ontvangen ingevolge de bepa lingen der armenwet, of van de diaconie van een Kerkgenootschap, in aanmerking komen voor de distributie van margarine. „Te dien aanzien", aldus de circulaire, „gelieve uw college er rekening mede te houden, dat, daar bedoelde personen kun nen worden gerangschikt onder de arm lastigen, ook aan hen onvermengde mar garine kan worden verstrekt, uiteraard onder de daartoe geldende restrictie, dat de betrokkene moet zijn gezinshoofd met 4 of meer kinderen, dat hij gedurende 3 maanden of langer gesteund wordt en van dien steun geheel of bijna geheel moet leven." Dr Colijn weer op het Departement. DEN HAAG. De Minister-president Dr H. Colijn is van zijn verlof uit het bui tenland teruggekeerd en heeft hedenoch tend zijn ambtsbezigheden op het depar tement van Koloniën hervat Verbouwverbod Bravo-aardappel. DEN HAAG. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft in een circulaire aan de burgemeesters verzocht in hun gemeente de volgende bekendmaking te doen. In verband met de gevaren voor den uitvoer van door den Ned. algemeenen keuringsdienst goedgekeurde pootaard- appelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare ras sen ligt het in de bedoeling een algemeen bouwverbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. Postvlucht. AMSTERDAM. Hedenmorgen om 5.04 is het K.L.M.-vliegtuig de „Kwartel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 2 passagiers. Te 7.24 is het toestel te Leipzig geland en te 8.30 is het vandaar weer vertrokken. Vervaardigen van valsche rijwielplaatjes. AMSTERDAM. De Hoofdstedelijke po litie heeft een goeden slag geslagen. Dinsdag werd n.l. een man aangehou den, die op de Rozengracht in een auto maat stukjes metaal wierp in plaats van geld. Hij werd meegenomen naar het bu reau en toen hij werd gefouilleerd, werd een echt rijwielplaatje op hem bevonden benevens stukjes bladlood waarin afdruk ken van een rijwielplaatje waren ge maakt en andere ingrediënten, voor het namaken van rijwielplaatjes. Bij een huiszoeking werden verschillende gereed schappen in beslag genomen, dienende voor vervaardiging van valsche rijwiel plaatjes. De man bekende, dat hij enkele plaatjes had nagemaakt, bij wijze van experiment. De politie heeft hiermee een goede vangst gedaan. Het vreeselijk autobus-ongeval te Emmen. EMMEN. Nader vernemen wij, dat ook de chauffeur, de 56-jarige autobusonder nemer J. K. uit N. Amsterdam, gister avond aan zijn verwondingen is overle den. Ten huize van de wijkzuster te Emmen worden 3 ernstig gewonden verpleegd, voor het leven van een van hen, de 44- jarige J. H., vader van 5 kinderen, be staat weinig hoop. Naar het ziekenhuis te Hoogeveen ia een zwaar gewonde arbeider overge bracht, evenals het 10-jarig dochtertje van den 'Overleden chauffeur, dat een ern stig dijbeenfractuur beeft opgeloopen. Eén arbeider is naar bet ziekenhuis te Groningen vervoerd, terwijl ook in het Groenekruis-gebouw te Klazinaveen een ernstig gewonde wordt verpleegd. De an dere gewonden worden thuis verzorgd; hun toestand is over het algemeen gun stig. De geneeskundige dienst is den gehee- len nacht bezig geweest met het verzorgen van de gekwetsten. De burgemeester van Emmen heeft he denmorgen reeds vroeg in gezelschap van een wethouder en den directeur van de werkloosheidsdienst alle gewonden een bezoek gebracht. Men verklaart de oorzaak van het on geluk uit het feit, dat twee bussen, even eens met werklooze arbeiders voor die van den heer K. den overweg passeerden, waardoor de bestuurder moet hebben ge dacht, dat de spoorbaan vrij' was. Niettemin verminderde hij zijn snel heid tot beneden de voorgeschreven maxi mum-snelheid van 20 K.M., hetgeen juist in dit geval noodlottig is geweest. Bij een greotere snelheid zou de bus den over weg juist nog zonder ongelukken hebben kunnen passeeren. De bestuurder van de bus stond bekend als een uitermate betrouwbaar chauffeur. Ministerieele belangstelling. DEN HAAG. De Minister van Sociale Zaken heeft den burgemeester van Em men verzocht zijn deelneming over te brengen aan de nagelaten betrekkingen der werkloozen, die tengevolge van de autobotsing om het leven zijn gekomen, en hem in te lichten omtrent den toestand der gekwetsten. Brutale roofoverval. MOERGESTEL. In den afgeloopen nacht heeft alhier een brutale roofoverval plaats gehad. De alleenwonende C. v. d. Pol werd tus schen 1 en 2 uur, terwijl hij lag te sla- ipen, overvallen) door twee gemaskerde personen. De onverlaten bonden den ouden man aan handen en voeten vast en deden hem een prop in den mond. Terwijl een van hen de wacht hield met een revolver in de hand, zocht de ander het huis af. Met hun buit verlieten zij de woning en lieten den man gekneveld liggen. Eerst tegen 6 uur in den morgen ge lukte het hem zich van de touwen te be vrijden. De buren stelden onmiddellijk de politie op de hoogte. Ruim f 200, een kistje sigaren en 2 fles- schen wijn zijn ontvreemd. Rusland en de Volkenbond. LONDEN. Gister verluidde dat Enge land met een aantal regeeringen contact heeft gezocht met het doel het toetreden van Rusland tot den Volkenbond de vol gende maand te vergemakkelijken. Tevens verluidde dat Engeland op het oogenblik te "Warschau bemiddelend optreedt ten einde een 'oplossing te vinden voor de moeilijkheid die is ontstaan door den eisch van Polen betreffende een perma nente zetel in den Volkenbondsraad wan neer Rusland lid wordt van den Volken bond. Vliegtuig verloren gegaan. PARIJS. Een blauw geschilderd vlieg tuig is gistermiddag om 2 uur in het Ka naal gevallen. Ooggetuigen verklaarden, dat het toe stel, dat van Engelsche nationaliteit is, vrijwel onmiddellijk in de golven is ver dwenen. Nasporingen zijn vruchteloos ge bleven. Bouw van oorlogsschepen. WASHINGTON. Het departement van Marine heeft gisteren contracten afgeslo ten voor den bouw van 11 oorlogs-sche- pen, waardoor duizenden arbeiders op de particuliere werven weer werk zullen kunnen vinden. De werking van de Stromboli. MESSINA. Hoewel de werking van de Stromboli nog steeds geen onmiddelijk gevaar met zich meebrengt, hebben de autoriteiten toch maatregelen genomen om in geval van noodzakelijkheid, onmid dellijk de bedreigde dorpen te kunnen ontruimen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsteidamsclie Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers lieden Ned. Handel Mij. 3934 39 Philips Gloeilampen G.B. 207Y» 209 Unilever 64 65 M Anaconda Copper 77/s 8 Bethlehem Steel 17Va 17 U.S. Steel Corp. 207/a 213/u Koninkl. Petroleum 15034 152 Shell Union 434 434 Amsterdam Rubber 9834 100 Ned. Scheepvaart Unie 33 34 Deli Maatschappij 135 13134 Handelsverg. Amsterdam 168 169 4 pet. Indië 1934 10034 lOOVia 434 pet. Ned.-Indië 1926 100s/a lOOVs 4 pet. Nederland 1934 102Va 102 A.K.U. 3434 36 De opgewekter stemming te New-York stimuleerde onze markt, en de tendenz was aan den vasten kant. Vooral Indische Banken maken een goede beurt; de koers werd enkele procenten hooger dan giste ren. Ook de Hollandsche Kunstzijde-aan- deelen konden iets betere koersen laten zien. 1 Wisselkoersen. Amsterdam 23 Aug., 2.30 u. Londen 7,38—7.41. Berlijn 57.6057.70. Parijs 9.71—9.75. Brussel 34.6234.67. New-York 1.42 Ve1.46. Gras in den boomgaard of zwart houden? Het wil mij voorkomen, aldus schrijft men in „De Fruitteelt" (Fruitplantage „Geres" te Aardenburg), dat de 'kwestie „zwart houden" of „gras" momenteel niet te veel 'kan belicht worden, daar de ren tabiliteit van onze bedrijven er afhankelijk van is. Zoo wil ik dan in ons maandblad ook mijn ervaringen op dit gebied eens mededeelen. Oorspronkelijk was i'k ijverig voorstan der van zwart 'houden, mijn gevoel zei mij, dat het voedsel door 'het gras ge bruikt, ongetwijfeld onttrokken moet wor den aan de 'boomen. Jaarlijks werd dan ook in mijn bedrijf van 71/» H.A. heel wat ten 'koste gelegd aan het schoonhouden van den grond. Mijn boomgaard was jong, aangelegd in 1918, de bessen vorm den den hoofdschotel, en deze profiteer den zichtbaar van een goede grondbewer king. Toen kwam er inzinking voor de klein fruitteelt. Kruisbessen en roode bessen, practisch de kosten van het plukken niet waard, zwarte bessen iets beter in prijs, doch waar deze tusschen de struiken appel en peer stonden toc'h ook al geen volle op brengst meer, zoodoende verliezen over de geheele lijn. Dat is het moment, dat de practische fruit'kweeker, die zit te wach ten op de financieele resultaten van zijn bedrijf, eens gaat rekenen. Ploegen tusschen strui'kvormen en bes sen werd onmogelijk, zonder groote na- deelen aan het plantsoen te berokkenen, wij stonden dus voor de keus, spitten of zwart houden. Het spitten kostte mij in die jaren, ik spreek van 19291930 een prijs van 15 tot 18 cent per roe, dat is per geme f 45 tot f 54 of per H.A. ruim f 100. Het kwam hierop neer, dat de winter- behandeling mij ongeveer f 900 kostte voor mijn bedrijf van 7V2 H.A. Dan kwam het schoonhouden in den zomer, althans in den voorzomer; ik gaf hiervoor geregeld een goede f 700 uit, zoodat de geheele zwarthouderij mij kwam op f 1600 of ruim f 200 per H.A. Zoo stond de zaak er dus voor, toen de bessenprijs duikelde. M.i. bleef er niets anders over dan den strijd op te geven enik liet groeien wat groeien wilde. In de eerste jaren liet ik den grond door een boer afmaaien voor het hooi. Oogenschijnlijk kostte mij op deze manier het maaien niets, doch al spoedig bleek, dat bet bezwaren heeft een ander te laten huishouden in zijn eigen bedrijf. Boven dien onttrok ik op deze manier te veel voedsel aan den bodem. Na een jaar ging ik er toe over zelf te laten maaien en wel de eerste maal in Juni, zoodra het gras in het zaad staa en een behoorlijke lengte heeft. Dit afgemaaide gras blijft liggen rotten en houdt de verdere grasvegetatie sterk tegen. Wanneer dan later nog een maal gemaaid wordt in Aug.-Sept. is bet absoluut voldoende. Vergelijken we dus deze werkwijze met het zwart houden, dan is er een enorme kostenbesparing, die m.i. moeilijk kan worden goedgemaakt in deze tijden door een meerdere opbrengst aan fruit. En nu de resultaten van den gras- bodem. Zwarte bessen en kruisbessen kunnen er beslist niet tegen. De roode bessen worden er op gesnoeid, dat de onderste takken meer afsluiten dan men anders gewoonlijk zou doen. Het gevolg hiervan is in den zomer wel eens bessen die niet of later rijp worden, doch daartegenover staat, dat onder mijn roode bessen vrij wel geen gras groeit en zij dus zelf den grond schoon houden. Wij volgen deze werkwijze nu voor het vierde jaar en rond iedere bessenstruik is een strook met een meter middellijn van prac'htigen 'lossen grond. Slechts op en kele plaatsen, meestal een gevolg van den vorm der struik, overwint 'het kweekgras. Appel- en perenstruiken op wild heb ben tot heden nog niet den minsten stil stand in groei vertoond. Iets anders is het met struiken op zwakke onderlaag. Hier heeft stagnatie in den groei plaats gehad, die wij dit jaar met een extra be mesting hopen weg te werken. De pruimen schijnen ook geen hinder van den grasbodem te hebben; zelfs de jonge Reine Victoria, nu twee jaar vol komen in het gras staande, groeien dat het een lust is. En nu de bodem zelf, na vier jaar als boven te zijn bewerkt. Het kweekgras neemt voortdurend af. Op vele plaatsen ligt op den grond een •laag rottend gras, waar bijna niets meer doorheen komt. De grond is prachtig doorlatend geworden en zoo los, dat men met de punt van de laars op de meeste plaatsen alles los kan maken onder het grasdek. M.i. zullen grasresten en geval len bladeren binnen enkele jaren een ideale humuslaag vormen. Ten slotte wil ik nog wijzen op de enorme besparing in arbeidsloon bij alle mogelijke werkzaamheden. Konden wij vroeger na eenigen regen onmogelijk het land in met de sproeimachine, thans heb ben wij hier nimmer meer last van. Fluk- 'kisten in den boomgaar geplaatst, komen er schoon weer uit. Verleden jaar verraste ons een hevige storm, die met grooten fruitval gepaard ging. Ongeveer 3000 kg. Bellefleurs en 1000 kg. Sterappels gingen tegen den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3