Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ten bruine en Walcherache witte boonen. hiervoor in aanmerking komen, te laten Krabbendljke. Met ingang van 1 Sept. a.e. wordt de dienstkring Krabbendijke van de Techn, dienst der telefoon en te legrafie opgeheven en bij den dienstkring Goes ingedeeld. figuur uit de oecumenische beweging te Wij vertrouwen dan ook, dat het Uwe Excellentie alsnog mogelijk zal zijn en 'het U behage, aan onzen wensch tegemoet te komen. Middelburg. Onverlichte auto's. Het blijkt dagelijks, dat nog zeer vele automobilisten geen rekening houden met de nieuwe bepaling, dat het verboden is om auto's des avonds en 's nachts onver licht bu.ton te laten staan en dit oo al staat de auto onder een lantaarn. Men denke er aan voor dat men er door een proces-verbaal aan herinnerd wordt. Koninginnedag. Het bestuur van Uit het Volk Voor het Volk besloot op 31 Augustus na afloop van het Molen waterconcert den gebruikelijken fakkel optocht te doen plaats hebben. De stadhuisbelichting. Bij zonder groot was het aantal vreemdelin gen, dat gisterenavond liep te wachten op het ontsteken van de stadhuisbelichting. Het was reeds duister en velen waren moe van het buiten zijn en verlangden naar bed, maar wilden eerst het geuouw in volle pracht aanschouwen. Het had zeker wel iets eerder gekund het ontsteken van het licht, maar het is ook goed, dat men wacht tot het goed duister is en men heeft ten slotte rond de Markt goede gelegenheid te over een zit plaats te nemen, waarvan dan ook nu ve len gebruik hadden gemaakt. Toen tegen kwart voor tien de 19 lich ten groepssgewijze aangingen, was er aan alle kanten maar weer één roep over het geen geboden wordt. „Wat komt het toch veel beter uit als overdag" was een der uitingen, die wij hoorden. Intusschen zal de volgende week de verlichting vroeger ontstoken worden. Daartoe heeft V.V.V. reeds order gegeven. Met de Provinciale boot Breskens Vlissingen zijn heden 3600 passagiers en 160 auto's overgezet, tegen 2625 en 118 op den druksten dag van Augustus vorig jaar. Goes. Opening zaak. Op ver zoek verwijzen we naar de advertentie, voorkomende in het nummer van heden, waarin de opening van de „D'e Klumper zaak" wordt aangekondigd. Deze klee- dingzaak wordt gevestigd in pand Turf- kade 7 en heeft een groote collectie con fectie in Heeren-, Kinderkleeding en Werkmansgoederen. Alle maten zijn voor radig. Voor prijzen zie advertentie. Biezelinge. Uitslag wedvlucht postdui- venvereeniging „De Snelle vlucht" alhier. Wedvlucht van Arlon, afstand 238 KM. vogelvlucht. Ie prijs A. Blok; 2e pr. C. Bayens en Kloosterman; 3e pr. P. van der Vliet Pz.; 4e en 5e pr M. Verhulst; 6e pr. C. Bay ens en Kloosterman. Ie overduif P. J. Kloosterman. Kapclle. In voltallige zitting kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Bierens bijeen. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland werd bezwaar gemaakt tegen co verhooging van de jaarwedde gemeen tepolitie. Een rustige afwachting werd door den voorzitter aanbevolen. Een adres van dhrn P. Dronkers en meerderen bereikte den Raad; gewezen werd op het leggen van bestrating door de gemeentewerklieden, hetwelk zou ver richt kunnen worden door de werklooze bouwvakarbeiders. De voorzitter wilde hierbij opmerken, dat pas besloten was om den gemeentewerkman van Biezelinge voor vast aan te stellen en dat men hem nu de bestrating zooveel mogelijk wiluc laten vcrr.ohten; vroeger werd hiervoor een post uitgetrokken op de begrooting van f 6CO800, dit wordt nu uitgespaard. Wanneer echter mocht blijken, dat bouw vakarbeiders werkloos zijn is hij gaarne bereid om deze mensehen te werk te stel len, zooveel dit maar mogelijk is. De Raad kan hiermee accoord gaan. Alsnu volgde vaststelling van de kos ten per leerling voor het openbaar onder wijs over het dienstjaar 1932 op een be drag van f 9.22. De vergoeding voor de Ghr. School te Kapelle werd vastgesteld op f 1235,48; ontvangen was f 1061,90, nog uit te kee- ren f 173,58. Voor die te Biezelinge f 1378,39, ontvangen f 1333,08, nog uit te keeren f 45.31, beiden ten laste van het jaar 1934. Bij monde van dhr De Jonge werd ge adviseerd tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het jaar 1933. De rekening gewone dienst op ontvang f 84.857,34, uitgaaf f 75.791,19, batig 'slot f 9066,15. Kapitaaldienst f 1513,49 ont vang, uitgaaf f 1313,49, saldo f 200. Aldus met alg. st. besloten. Vastgesteld werd het kohier 'honden belasting op een bedrag van f 436,75 in totaal, na aftrek van f 127.50 en verhoo ging van f 8,75. De voorzitter deelt mee, dat, wanneer de bouwondernemers, de heeren Staal en Mol hebben geteekend tot overname van den weg in het Nieuw Bouwplan, B. en \V. voorstellen, thans de Juliana-. Wil- helmina- en Vroonlandschestraat te be straten en bij openbare aanbesteding te trachten ook menschen uit de gemeente hieraan te werk te stellen. Het plan is klinkeibestrating en trottoirs met tegel belegging. Een geldbelegging moet 'hier voor aangegaan worden. Ook wordt voorgesteld alsdan een straatbelasting te heffen van de bewoners van 10 pet.; de laagste heffing geraamd op f 6.50, de hoogste f 910. De aan- grenzenden aan de B. straat de helft van deze belasting. Dhr Fraanje is voor deze dingen te vin den, mits getracht wordt het werk zoo veel mogelijk door de inwoners, welke uitvoeren. Weth, van der Have verzekert hierop streng te zullen letten, waarmee ook de voorzitter accoord gaat. Aan B. en W. wordt machtiging gege ven om naar bevind van zaken te hande len, indien goedkeuring volgt. Alvorens over te gaan tot de rondvraag verzoeken B. en en W. machtiging tot officieele ontvangst ten gemeentenuize van het bestuur en genoodigden van de tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen, te houden op 6, 7 en 8 Sept. a.s. alhier. Wordt verleend. Bij de rondvraag kwam de wegverbete- ring Wem. grintweg ter sprake. De voor zitter had geinformeerd naar de kosten van teering enz.; deze zijn geraamd tot een bedrag van f 900, tot aan de Beuken boom grens Wemeldinge. Dhr Wisse adviseert niet langer uit te stellen, omdat men anders van den oever in de gracht terecht komt. Dhr Fraanje is er niet tegen om de buitenkom te verbeteren, maar acht het meer noodzakelijk om in de kom eerst verbetering aan te brengen en dan de buitenwijken. Spr. wijst op de Abdijstraat. Wat een fruit komt er niet over voor de veiling Kapelle van Schore, Kruiningen en omgeving. Ook 'het Spoorpaadje waar reeds eerder op gewezen werd; meerdere plaatsen kunnen aangegeven worden. Dhr Wisse verzekert, dat, wanneer er thans niet aangepakt wordt, de weg on herroepelijk verloren is. Weth. van der Have stelt voor een teer- ketel aan te koopen en te beginnen ver schillende punten op te knappen en te verbeteren. De voorzitter verklaart hiervoor te zijn en ook om de Abdijstraat te beklinkeren. Aangenomen wordt om beide werken aan te pakken. De voorzitter heeft onderzocht naar de kosten om het Spoorpaadje te betegelen, alleen aan tegels beloopt dit wel f 450 en dan het zand en leggen nog. Het voordee- ligst zal wel teeren zijn, dit kan dan vol gen. Dhr Zuidweg wijst nog op enkele straatverbeteringen, waarop toezegging volgt. Dhr Van Liere vraagt of het niet mo gelijk is om de bewoners aan de Vroon- landscheweg van straatverlichting te voorzien. Spr. vraagt ook plaatsing op de bocht aan het voormalige ronde putje; mogelijk was dit ook ten dienste voor verder afwonenden. De voorzitter zegt toe een onderzoek te zullen instellen of dit mogelijk is. Dhr Wisse wijst op de slechte bestra ting in de Weststraat voor fietsers en vraagt, of 'het niet uitvoerbaar is om bv. langs de trottoirs een tegel te laten leg gen zooals men dit ook in Ierseke gedaan heeft. Men kan er over loopen en ook fietsen. De voorzitter zegt, dat de Rijkswater staat in September de straat zal verleg gen; de slechte keien, welke onbruikbaar zijn worden aangevuld door klinkers. Niets meer te behandelen gaat de Raad over in geheime zitting om te bespreken de bebouwingsvoorschriften, inzake uit breidingsplan der gemeente. Ierseke. Woensdagmiddag vergaderde de vereeniging tot bevordering van de oestercultuur (Vebo) onder leiding van burgemeester Gunning. Aanwezig waren 43 leden. De secretaris penningmeester bacht zijn jaarverslag uit. Einde boekjaar waren ruim 70 pet. van de oesterkwee kers in de Ve'bo vereenigd en nog treden nieuwe leden toe; de kas sloot met een batig saldo van f 4.44. De twee aftreden de bestuursleden B. V. Pols Pzn en C. Verhaart werden met groote meerderheid herkozen. Mededeelingen werden gedaan aan gaande de nieuw gestichte Ned. Vissche- rijcentrale, waarvan eerstdaags bijzon derheden per perscommuniqué zullen los komen. De vereeniging is uitgenoodigd een voordracht in te dienen voor een lid dier centrale en koos daartoe bij accla matie de heeren J. H. G. Gunning en G. Verhaart. De voorzitter deelde daarna mede. dat het bestuur de prijzen en gewichten voor consumptie-oesters voor 'het aanstaande seizoen heeft vastgesteld. Daarbij is met allerlei factoren rekening gehouden. Ver schillende heeren voerden over dit punt het woord. Een paar vonden de prijzen te hoog, maar anderen konden zich goed met de bestuursvoorstellen vereenigen te meer, daar over het algemeen werd aan genomen. dat dit jaar de groei minder en de sterfte grooter is dan normaal. Aangenomen zonder stemming. Soort. Gew. Engel. België. Holl. Duitschl. K.G. pd. st. francs gids gids 00000 100 135 140 0000 90 16.— 1750 120 125 000 78 13.— 1400 96 100 00 68 10.- 1100 75 80 0 58 7.10 800 56 60 le soort 50 5.— 550 37 40 2e soort 42 2.10 280 20 25 3e soort 35 160 Den leden werd er op gewezen, dat can currentie streng zal worden gestraft. Ieder die zich daaraan schuldig maakt, zal niet alleen de gelegenheid tot export of handel worden afgesneden, maar ook zal de oesterkweekerij onmogelijk wor den gemaakt; dit zelfde geldt voor ieder, die onderkruipt of saboteert. Ditzelfde geldt ook voor niet-leden. Verschillende leden maakten ook nog opmerkingen over het jongste rapport der Zeeuwsche oesterkweekerij; daar staan veel verkeerde dingen in. Het be stuur wordt opgedragen ter plaatse waar zulks behoort verschillende^ dingen recht te zetten. Inzonderheid de bewering, dat de oesters 3040 K.G. per 1000 waren gegroeid wordt absurd genoemd. De monteur leklasse L. Tigchelaar is met ingang van die datum overgeplaatst naar Naaldwijk als hoofd van dezen dienstkring. De vakwerkman Joh. v. d. Berge en de werkman M. Weststrate zullen met dien datum overgaan naar Goes. Domburg. De feestelijkheden alhier bij het 100-jarig bestaan van de badplaats worden Vrijdag a.s. om half 10 uur ge opend, door een kranslegging bij het mo nument van wijlen Dr Mezger, waarbij het woord zal worden gevoerd door den burgemeester waarna de heer K. Mezger zal bedanken. Verder zal 's avonds voor het vuurwerk gelegenheid bestaan om gelukwenschen aan te bieden op het badpaviljoen. Be halve het Domburgs fanfare, zal het ste delijk muziekkorps van Middelburg des avonds zich doen hooren. Bruinlsss. Gisteren ontstond begin van brand in de woning van den arbeider P. H. Zijn vrouw had met een brandende lucifer boven op de linnenkast naar een rekening gezocht. Vermoedelijk is de kop van de brandende lucifer door een spleet in de kast terecht gekomen, waardoor het linnegoed aan het smeulen was geraakt. Met een paar emmers water is de brand gebluscht. Eenig linnengoed was reeds vernield. P. H. was niet verzekerd. Thnlen. Wedvlucht van Gompiëgne van „De Luchtpost" Tholen, gevestigd hotel „Markt" Tholen. Afstand 265 K.M. Prijzen: 1, 7, B. W. Schot, 2, 8, P. J. Blaas, 5. G. Praat, 3, 4, 6, 9, en overduif, A. Rijnberg. Gelost 7 u. Aankomst le duif 10 u. 6 min. 14 sec., laatste 10 u. 44 min. 11 sec. Wedvlucht van Arlon. Afstand 234 K.M. van „De trouwe duif", Tholen. Ge lost 10.30 u. Prijzen: 1, 6, L. Laban, 2, 5, 9, 13, J. v. d. Zande, 3, 8, 18, D. Jan sen, 4, 15, 26, A. Wagemaker, 7, Ghr. de Jonge, 10, 25, J. Vermey, 11, G. Haver- mans, 12, Jac. Baay Pzn., 14, 21, 22, 23, G. Baay, 16, 17, 19, J. Berrevoets, 20, A. Baay, 24, Gebr. de Korte, le overduif A. Wagemaker. Aankomst le duif 2 u. 21 min. 52 sec., Laatste 3 u. 17 min. 37 sec. Wedvlucht Vlissingen, afstand 83 K.M. Gelost 1.30 u. Prijzen: 1, 5, D. Jan sen, 2, 7, Gebr. de Korte, 3, 9, J. Laban, 4, 6, A. Baay, 8, J. Berrevoets. le Over duif: Jac. Baay. Aankomst le duif 2 u. 9 min. 34 sec., laatste 2 u. 22 min. 26 sec. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezande-D'riewegen, J. van der Wiel te Oostkapelle. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Kampen, W. Rama ker te Harlingen. Emeritaat Ds J. H. van 't H o f f. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft op zijn verzoek aan L's J. H. van 't Hoff te St. Laurens, na vijftigjarigen diensttijd eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October 1934. De nieuwe spelling. Naar wij vernemen is bij het Departement van Onderwijs het advies ingekomen van den Raad van State inzake het ontworpen Ko ninklijk besluit betreffende de spelling. Het Departement zal de betreffende stuk ken deze week opzenden aan H. M. de Koningin om het ontwerp-Koninklijk be sluit aan haar beslissing te onderwerpen. ZONDERLINGE CUMULATIE VAN FUNCTIES EN.. VERWARRINGEN. Eenige dagen geleden, zegt het Hbld., hebben wij onder Kerknieuws een berich tje geplaatst dat de gereformeerden in de Duitsche Evangelische Kerk met het re gime van bisschop Müller verzoend wa ren. Wij hadden dit aangenomen op grond van een bericht van het Ned. Ghr. Pers bureau. Ditzelfde bureau neemt echter thans het bericht weer deels terug door o.m. te schrijven, dat van de Gerefor meerde gemeenten in het Wupperthal de „berichten tegenstrijdig luiden," dat tot de Westfaalsche oppositie ook de Gere formeerden in Westfalen behooren, enz. enz. Wij kunnen ons voorstellen, dat bij de ingewikkelde toestanden in de Duit sche kerk een bericht later niet juist, of niet geheel j rist blijkt, maar in deze heele zaak zit iets, dat rijkelijk zonderling is. Dit „Nederlandsch Christelijk Persbu reau" te Zwijndrecht meldt n.l., dat zijn directeur dr H. W. van der Vaart Smit, gereformeerd predikant te Zwijndrecht, de bemiddelaar is tusschen de oppositie en het regime van Müller. Gisteren zond men ons, en wel met de kennelijke bedoe ling om tevens het bericht van de verzoe ning van de gereformeerden weer terug te nemen, een stuk waarvan de aanloop luidt: „Wij vernemen uit Berlijn: De directeur van het Nederl. Chr. Persbureau te Zwijndrecht, dr H. W. van der Vaart Smit, die ten behoeve van komende pu blicaties over den kerkstrijd in Duitsch- land in dit land vertoeft, is in den loop dezer onderzoekingen door de rijkskerk- regeering tot bemiddelaar tusschen de re geering der kerk en de oppositie' (de belij denisbeweging) benoemd. Het is een bij zonder feit, dat een Nederlandsche theo loog deze functie vervult. De rechtvaar diging van dit feit ligt daarin, dat een midden der moeilijke situaties in de kerk zich vrij bewegen kan en gemakkelijk con tacten kan scheppen, die anders niet zoo gemakkelijk tot stand zouden komen. Reeds is dr Van der Vaart Smit een drie tal weken als bemiddelaar werkzaam en werden resultaten bereikt. De grootste moeilijkheid ligt, naar wij vernemen, daarin, dat de oppositie (de belijdenisbe weging) uit zeer heterogene groepen is samengesteld Het is zeer zeker een zonderlinge fi guur, dat de fungeerende Nederlandsche predikant, „ten behoeve van komende pu blicaties" naar Berlijn gegaan, zich als ■onderhandelaar in de zaken van een bui- tenlandsche Kerk mengt, doch wij zouden ons daarmede het hoofd niet breken, wan neer dr v. d. V. S., die toch pretendeert in het belang van de Nederlandsche pers te werken, dus van de juiste en onpartijdige voorlichting van het Ned. publiek, niet zulk vreemdsoortige be richten uit Müllers sfeer naar Nederland zond. Onlangs hebben wij eenige berichten van zijn bureau, die ook reeds uit Ber lijn kwamen, wegens hun gekleurd karak ter maar liever terzijde gelegd. Nu dr v. d. V. S. echter opnieuw de wereld kond doet dat hij door de Duitsche regeering tot een bemiddelaarstaak is geroepen, willen wij een bericht van zijn bureau, dat wij een dag of tien geleden niet hebben geplaatst, toch even citeeren. Na dan het ook door ons overgenomen bericht, waarin hoog opgegeven werd van de eenheid van het derde Rijk, te hebben weergegeven, vervolgt het blad: Nog meer van zulks fraais, o.a. dat de godsdienst thans in Duitschland een „eereplaats" heeft en zulke uitingen a la Göbbels, hebben wij' de laatste dagen on zen lezers maar liever meenen te moeten onthouden. Een Ned. predikant, die als zoodanig in functie blijft, en daarbij toch zij het als dilettant een persbureau onderhoudt, moet zelf weten of hij daar bij nog zich in dienst van een buiten- landsch kerkgenootschap wil begeven cm ook dit met zijn diensten gelukkig te ma ken; iets waar wij echter groot bezwaar tegen hebben, is het dooreenhaspelen van al deze functies, waardoor de beroeps- predikant, de dilettant-journalist en de eveneens dilettant „Reichskirche-ver- mittler" aan Nederlandsche lezers tracht op te dringen, wat hem in zijn Duitschen werkkring te pas kan ko men. Autobus door een trein gegrepen. Twee dooden en elf gewonden. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft de trein, welke om dien tijd van Emmen naar Zwartsluis vertrekt, op den ooibewaakten overweg van den Dordtschestraatweg op ongeveer 10 minuten afstand van Emmen een autobus met werklieden uit de werk verschaffing, komende van de ontgin ningswerken in het Sleenerzand, gegre pen en geheel vernield. In de bus zaten 18 werklieden uit Em men, Nieuw Dordrecht en Clazinaveen alsmede de bestuurder, de garagehouder J. Keen uit Nieuw Amsterdam en diens tienjarig dochtertje. De bus werd in de flank gegrepen, draaide een slag om en werd vervolgens over de geheele lengte in tweeën gereten. De inzittenden werden voor een groot deel zwaar gewond in de berm sloot ge worpen. Omwonenden, die onmiddellijk toeschoten, troffen de slachtoffers over een afstand van 50 M. verspreid langs de spoorbaan. Slechts twee van hen waren in staat te loopen. Politie en eenige doktoren waren spoe dig ter plaatse alsmede acht verpleegsters uit de omgeving. De gehuwde arbeider H. Funke overleed spoedig; de man was uit Barger Oostveen, hij was vader van 11 kinderen. Verder is overleden G. Nijen- huis uit Barger Oostveen, gehuwd, vader van eenige kinderen. Zwaar gewond wa ren de arbeiders J. Schoonewille, G. Hei- nen, A. Schoonewille, A. Arends, R. Hey- nen, J. Nijenhuis, K. Pol, J. Jeuring, K. Streken, de chauffeur Keen en zijn doch tertje. Eenigen van de gewonden konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd terwijl Sterken naar het ziekenhuis is overgebracht. Voor enkelen der gewonden bestaat di rect levensgevaar. Vermoedelijk zal de chauffeur Keen, die bovendien een schedelbreuk bekwam, één of beide beenen moeten missen. Het terrein van de ramp bood een ver schrikkelijk beeld. Tragisch was het toen eenigen tijd na het ongeluk de familiele den der arbeiders ter plaatse kwamen en daar hoorden, wie er waren overleden en voor wier dood moest worden gevreesd. Omtrent de oorzaak kan uiteraard wei nig worden medegedeeld, aangezien de busbestuurder nog niet kon worden ge hoord. Voor zoover bekend is, heeft geen der inzittenden de nadering van den trein bemerkt. De bus met arbeiders passeert gewoonlijk dezen overweg veel later, doch voor twee ploegen waren juist deze week de werkuren zoodanig gewijzigd, dat zij vroeger terugkwamen en waarschijnlijk heeft de bestuurder, die iederen dag deze arbeiders vervoert, niet aan de mogelijk heid van den naderenden trein gedacht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar wij verne men waren de arbeiders in de bus tegen ongevallen verzekerd, doordat het ge meentebestuur van Emmen dezen eisch gesteld heeft aan alle buseigenaren, dio werkverschaffingsarbeiders vervoeren. Gemeld wordt nog: De nabij den overweg wonende mej. J. Ossel die toevallig buiten stond, waar schuwde door het opsteken van de hand ongeveer 40 M. voor de nadering van den trein, doch blijkbaar heeft de bestuurder dit als een groet beschouwd. De echtgenoot van mej. Ossel, die aan den anderen kant van den overweg ver bleef en het ongeluk zag gebeuren, deelde ons mede, dat de bus nog niet op den weg stond toen de locomotief van den trein deze in de linkerzijde raakte. De bus maakte daardoor een slag om en werd door den trein in de lengte in tweeën ge reden. Ossel, die onmiddellijk toesnelde, vond de ruïne van de bus op grooten af stand van den overweg. Drie bewustelooze gewonden lagen tegen den motorkap, eenige meters verder vond hij weer en kele, als levenlooze personen, liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meer verder te zijn meegesleurd, terwijl de bestuurder zelf, blijkbaar op een treeplank van den trein, over een af stand van ongeveer 80 meter moet zijn meegenomen. Hij werd bewusteloos en met een schedelbreuk op den spoorberm gevonden. Verduistering bij zui velfabriek. Gisternacht werd de heer V. assistent van de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek „Gelria" te Epe door de Rijkspolitie van zijn bed gelicht en in voorloopige hechtenis gesteld. Ongeveer een half jaar geleden trad een nieuwe directeur van de Coöp. Stoom- Zuivelfabriek „Gelria" op. Reeds spoedig ontdekte hij', dat er onregelmatigheden in de boeken waren gepleegd. Hij stelde het bestuur van de fabriek hiermede in kennis. Er werd besloten de zaak stil te houden, doch strenge controle uit te oefe nen. Ten slotte viel de verdenking op den heer V., die het volle vertrouwen van het bestuur had genoten. Gisteren werd de justitie met de zaak op de hoogte gesteld, die tot arrestatie overging. Al spoedig viel hij: door de mand. Een verduistering van f 1500 heeft hij reeds bekend. Het onderzoek duurt voort. N.A.S.-p ropagandist aan gehouden. Gisteren is door de recher che te Heerlen aan het stempelbureau in de gemeentelijke arbeidsbeurs gearres teerd de propagandaleider van het N.A.S., zekere H. Hij wordt ervan verdacht de gemeente te hebben opgelicht, doordat hij, ofschoon hij steun van de gemeente trok, andere inkomsten had en deze niet opgaf. De man zal naar Maastricht worden overgebracht. Een öngewenschte naam. Alle kinderen die door hun ouders te von deling worden gelegd, en die worden op gevoed door gemeentelijke of andere von delingengestichten worden in Spanje ge doopt met den naam Expósito, hetgeen vondeling beteekent. Verscheidene Expo- sitos hebben thans een petitie gezonden aan de regeering waarin zij toestemming verzoeken een anderen naam aan te ne men. Ongeluk met revolver. Gistermiddag wilde te Dirksland de 16- jarige H. S. zijn vriend, den 16-jarigen M. B. een revolver overhandigen. Daarbij ging de revolver plotseling af. M. B. werd in de borst betroffen. De kogel doorboor de een der longen en verliet het lichaam juist onder de hartstreek. S. waarschuwde onmiddellijk dr Boot te Dirksland. De jongen werd per zieken auto naar het ziekenhuis aldaar ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De re volver is in beslag genomen. Benzin e-ontploffing bij vuurwerk. Tijdens een vuurwerk te La Rochelle kwamen vonken terecht op de benzinetank van 'n voor anker liggend pleziervaartuig. Het vuur tastte de om geving aan en de benzinetank explodeer de, evenals een kist met vuurwerk. Twee vrouwen sprongen overboord en slechts één hunner kon gered worden. De brand kon spoedig door de bemanning worden gebluscht. Valsch bankbiljet van f 100. Een caféhouder te Oss deed dezer dagen een betaling aan een bierbrouwer te Breda. Bij' het nazien van het geld kwam een der bankbiljetten van f 100 den brouwer als onecht voor. Hij zond het dientengevolge aan het bureau van fal sificatie te Amsterdam, waar bij onder zoek aan het licht kwam, dat men inder daad te doen had met een nagemaakt bankbiljet. De betaler herinnerde zich niet meer van wien hij op zijn beurt het valsche biljet had ontvangen. Nederlandsche klom pen op Amerikaansche ta fels. Toen hij' een jongen was in Neder land, aldus schrijft de „Christian Science Monitor", placht Alex Bouwens Jr. uit oude klompen scheepjes te maken. Later emigreerde hij naar Amerika. Toen de malaise ook hem werkloos maak te, kwam hij op de gedachte zijn liefheb berij als jongen weer op te vatten. Mis schien, dat de Amerikanen er voor zou den voelen. Hij liet klompen komen, die hij optuigde. Maar de zeilen maakte hij van perkament en het grootzeil boog hij rond in den vorm van een lainpekap, zoo dat er nu een lamp in branden kan en het klompenschip dienst kan doén als schemerlamp. De gedachte is ingeslagen in Inglewood (Calif or nië). Varkens valsch gemerkt? Bij den landbouwer S. uit Voerendaal zijn op last van de justitie en na onderzoek van den regeeringscontroleur der crisis centrale 50 vermoedelijk valsch gemerkte vakens in beslag genomen. De dieren be hoorden in eigendom toe aan een zekeren K. uit Eysden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2