WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 272 Wijziging van de Kieswet. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcollngcn 00 cent por regel. Kloine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Weer een wijziging van de Kieswet. Terwijl de in 1933 aangebrachte ver andering nog alleen bij een tusschentijd- scbe Gemeenteraadsverkiezing beeft ge werkt. is reeds weer een nieuw voorstel tot wijziging aanhangig gemaakt. En niet zonder reden. De indertijd ingevoerde „evenredige vertegenwoordiging" werd allerwegen met ingenomenheid begroet. Het districten-stelsel bevredigde niet. Als regel was onder dat stelsel de sa menstelling van de Tweede Kamer niet in overeenstemming met de uitspraak van de kiezers. In 1881 b.v. behaalden de liberalen 27500 stemmen tegen de niet-liberalen 37000. maar bet resultaat was toch, dat 25 liberalen gekozen werden verklaard, tegen 16 niet-liberalen. In 1886 behaalden de liberalen een meerderheid van 4 zetels, terwijl zij toch 6000 stemmen minder hadden gekregen dan de andere partijen. In 1905 deed zich betzelfde verschijnsel voor. De recbtscbe partijen hadden onder de kiezers een flinke meerderheid, maar de meerderheid van de zetels werd aan de linksche par tijen toegewezen. Dat bevredigde niet. En daarbij kwam nog, dat om prac- tisch iets te bereiken, vaak bij de stembus op zichzelf min gewenschte combinaties noodzakelijk waren. Zonder coalitie zou het aan de rechtsche partijen nooit ge lukt zijn in de Kamer een meerderheid te verkrijgen. Met blijdschap werd dan ook de invoe ring van het evenredig kiesrecht ontvan gen. Maar ook hierbij dedeen zich in de practijk weer moeilijkheden voor. Aanvankelijk was het mogelijk, dat een partij of groep die over het geheele land nauwelijks de helft van den kiesdeeler kon halen, zic'h toch reeds een zetel zag toegewezen, met het gevolg, dat zoowel in. als buiten de Kamer, de splitsings manie bedenkelijke afmetingen begon aan te nemen. Door later aangebrachte wijzigingen is dit euvel eenigermate beperkt, maar bij de het vorig jaar gehouden verkiezingen werden toch niet minder dan 54 candi- datenlijsten ingeleverd. Van deze groe pen waren er 40, die tezamen ruim 110000 stemmen wisten te behalen, die zich geen enkelen zetel zagen toegewezen. Maar van de resteerende veertien partijen waren er toch nog zes, die het niet verder dan tot één vertegenwoordiger wisten te brengen. Het gevolg van deze splitsing en ver splintering is, dat het vormen van een krachtige regeeringsnieerderheid steeds moeilijker wordt, terwijl het vlug en be hoorlijk afdoen van zaken er niet door wordt bevorderd. Want de eenlingen en de kleine fracties ze mogen dan aan het afdeelingswerk niet altijd even ijverig deelnemen hebben behoefte om in het openbaar te spreken. Zij moeten getuigen en critiseeren. Dat kan niet anders. Het is voor hen een kwestie van te zijn of niet te zijn. Algemeen is dan ook de overtuiging, dat het, in het belang van ons parlemen taire stelsel noodzakelijk is, dat aan de uitwassen van de evenredige vertegen woordiging een einde wordt gemaakt. Door de in 1933 aangebrachte wijziging van de Kieswet, waardoor voor wat de z.g. overschotzetels betreft het stelsel der grootste gemiddelden werd ingevoerd, werd reeds een stap in de goede richting gedaan. Was deze wijziging bij de verkiezingen van het vorig jaar reeds in werking ge treden, dan zou de uitslag als volgt zijn geweest: (de tussohen haakjes geplaatste cijfers geven de huidige samenstelling aan) Roomsch-Katholieken (28) 31 Sociaal-Democraten (22) 23 Anti-Revolutionairen (14) 14 Ghristelijk-Historischen (10) 10 Vrijheidsbond 7) 7 Vrijzinnig-Democraten (6) 5 Communisten (4) 3 Staatkundig-Gereformeerden (3) 2 Christen-Democraten (1) 1 Nationale Herstellers 1) Katholieke Volkspartij (1) 1 Revolutionair Socialisten (1) 1 Plattelanders (1) 1 Hervormd Gereformeerden (1) 1 Hieruit blijkt, dat het resultaat niet aan de verwachtingen zou 'hebben beant woord. Wel werd. wat betreft het aantal stem men, noodig voor het verkiezen van een candidaat de evenredigheid meer bena derd^ maar aan het euvel der eenmans partijen werd geen einde gemaakt. De_ verbrokkeling zou weinig of niets verminderd zijn. Vandaar, dat door Minister De Wilde opnieuw een wijzigingsvoorstel is aan hangig gemaakt. Hierover meer in een volgend nummer. Engelsche persstemmen, over de stemming in Duitschland. De Engelsche „Times" is van meening, dat het doel van het plebisciet, n.l. in druk te maken op het buitenland door een demonstratie van nationale eenheid onder leiding van Hitier niet bereikt is. Integendeel vormt voor de buitenwereld het treffendste feit van de verkiezingsuit slagen 'het groote aantal Duitschers. dat onder de gegeven omstandigheden den moed gehad heeft met „neen" te stem men. Een zeer veel kleinere meerderheid, verkregen bij een vrije stemming na een vrije discussie zou veel meer indruk ge wekt hebben. Thans wordt in het buiten land meer aandacht gewijd aan de vier millioen tegenstemmers, dan aan de 38 millioen ja-stemmers. Het is onmogelijk te ontkomen aan de conclusie, dat het enthousiasme voor het nazi-regime be gonnen is af te koelen. De „Daily Express" schrijft: Hitier, een genie in de kunst van het aanvoelen van stroomingen, taxeert zijn plebisciet en schat de waarde van de kracht der oppositie. Vervolgens neemt hij twee be langrijke besluiten: 1ste. De Rijksweer zal de eenige militaire kracht zijn; 2de. Een nieuwe actie zal op touw gezet wor den om „de laatste resten van ons volk over te halen tot het nationaal socialist me". Dit eerste besluit beteekent, dat Hitier naar rechts gaat, zoo snel hij kan. De tweede beslissing kondigt een nieuwe terreur aan. Wat in Duitschland geliqui deerd zal worden, is echter niet de oppo sitie, welke zal blijven toenemen, maar de laatste overblijfselen van dat vreemde hy bridische nationaal-socialisme, dat mil- lioenen hongerenden heeft gewonnen en Hitier aan de macht heeft gebracht. De „Daily Herald" schrijft: Een geo grafische analyse der stemmen toont, dat de situatie nog ongunstiger is voor de regeering dan de totale getallen aange ven. De landelijke districten, waar de in vloed van de Junkers sterk is, waar in timidatie gemakkelijk en traditioneel is, hebben Hitier zijn verpletterende over winning gegeven. Maar in de steden en de industrieele districten zijn de neen- stemmen en onthoudingen en nietige stemmen gestegen tot 20, 30 en in som mige gevallen zelfs 40 pet. Dat toont zeer duidelijk 'het essentieele feit van den hui- digen Duitschen toestand. Het Hitler-re gime fundeert zichzelf meer en meer op de macht van de oude regeerende klasse. Waar deze sterk was, is 't regime nog sterk. Waar zij' zwak was, wordt 't regiem reeds zwakker. Ondanks al hun organi satie verliezen de nazi's hun houvast. Zij hebben reeds hun emotioneel beroep ver loren. Alleen de een of andere vorm van agressie van buiten af zou hun de macht teruggeven. Zij worden gestadig en on vermijdelijk een reactionnaire partij van 'het oude type, beheerscht door de oude conservatieve krachten. Communisten-relletjes te Madrid. Gistermorgen zijn 70 leden van de com munistische jeugd, waaronder ook meis jes. samengetrokken voor het gebouw van de couranten „El Sol" en „La Voz" en hebben daar betoogingen gehouden. Ten slotte wierpen zij met steenen, braken talrijke ruiten en losten ongeveer 20 sc'hoten. Hierbij werd één der com munisten zelf door een schot gewond. Een andere groep van de communisti sche jeugd stormde een clubhuis binnen en richtte daar groote schade aan. In een nog nieuwe kerk ontplofte een bom, die echter geen schade aanrichtte. Op tal rijke plaatsen der stad werden sovjet- vlaggen uitgehangen. Goering over de „Neen"-zeggers. Goering heeft een interview toegestaan aan een redacteur van de D. A. Z. en bij die gelegenheid verklaard, dat de tien procent neen-stemmers, die zich om een of andere reden buiten de volksgemeen schap hebben geplaatst, nietig aandoet tegenover de 90 pet. ja-stemmers. „Zij mogen ervan verzekerd zijn, dat wij 1 aldus Goering de ontwikkeling der dingen geen oogenblik met bezorgd heid of onrust tegemoet zien. Natuurlijk zullen wij nauwkeurig de redenen nagaan welke tot dit neen-stemmen hebben ge leid. Deze neen-stemmers zijn in de eerste plaats te zoeken onder hen, die zich ge troffen achten door de harde, doch recht vaardige overgangsmaatregelen. Voorts onder hen, die, hoewel zij' het goede moe ten erkennen van het nationaal-socialis me, uit egoïstische motieven andere doel einden meenen te moeten nastreven dan wij. De derde groep is die der hardleer- schen en kwaadaardigen. Hun zij gezegd, dat wij in geen geval zullen dulden, dat zij met hun afwijzende houding jegens het nationaal-socialisme op een of an dere wijze propaganda maken. Wij zouden met ijzeren vuist toeslaan, wanneer zij zich daartoe zouden verlei den". Dultsche Nationaal-Socialisten aangehouden. Uit Rome wordt aan de .Svenska Dag- bladet" de arrestatie gemeld van drie Düitsöhe nationaal-socialisten, die in het bezit waren van een grooten voorraad bommen en met revolvers gewapend wa ren. De politie is volgens dit bericht tot dusver erg geheimzinnig over deze zaak, maar er is uitgelekt, dat de gearresteer den behooren tot een organisatie van ex tremistische nationaal-socialisten, die zich ten doel hebben gesteld Italië een les te geven, De nationaal-socialisten in Duitschland hebben de Italiaansche in menging in de Oostenrijksche politiek met leede oogen aangezien en er zijn tal van dreigbrieven gezonden aan journalisten en andere bekende Italianen. De hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia" heeft eenige dergelijke brieven ontvangen, waarin hij met den dood be dreigd wordt. In één der brieven wordt gezegd: „Dollfuss is uit den weg geruimd on anderen zullen volgen en gij, verrader, zult gedwongen worden te zwijgen". De stratosfeertocht van Ir Cosijns. Max Cosijns heeft den Belgischen jour nalisten bijzonderheden verteld over zijn tocht, die volkomen gelegenheid gegeven heeft de gewenschte wetenschappelijke waarnemingen te doen. De tocht is geheel vlot verloopen. Co sijns heeft wel radioberichten kunnen uit zenden, doch geen antwoord kunnen ont vangen. tengevolge van het feit, dat hij over de Duitsche zenders dreef. De ballon is zeer snel gestegen. Om 15 uur bevond hij zich op 15.500 M. hoogte, waar de temperatuur 0 gr. was. Hier hadden zij veel te lijden van koude en vocht. Daar men voldoende ballast wilde be waren voor de landing, werd besloten niet hooger dan 16000 M. te stijgen. Op deze hoogte werd een manoeuvre beproefd met de stabilisatiepijp, die algeheele voldoe ning schonk. Om 18.14 besloot Cosijns te dalen en om 19 uur bevond de ballon zich boven de drie grenzen van Honga rije, Oostenrijk en Zuid-Slavië. De landing verliep zonder storing. De gondel heeft den grond niet geraakt, daar hij werd gegrepen door toegesnelde boe ren. Toen Cosijns uit den gondel klom, was hij juist op tijd om een ware ramp te voorkomen. Er was n.l. een landbouwer met een brandende petroleumlantaren toegesneld. Hij wilde nazien wat er in den ballon zat. Daar deze nog plm. 6000 kub. M. gas bevatte, was het gevaar voor een ontploffing zeer groot. Cosijns kon op 2 M. afstand van den ballon den man de brandende lantaren ontrukken. Hier na liet 'hij het gas langzaam ontsnappen. De dorpsonderwijzer bood hem zijn gast vrijheid aanl Er is vermeld, dat Cosijns op 800 M. met de parachute uit den gondel was gesprongen, doch dit gerucht is door hem zelf gelogenstraft. De strijd in de Duitsche Kerk. Het consistorie, dat te Düsseldorf is ge houden, heeft niet minder dan veertig ad- spirant-predikanten en vicarissen, die tot de evangelische kerk behooren, op staan- den voet van de opleiding tot predikant uitgesloten. D'eze maatregel is des te ver wonderlijker, daar overal in de pro- testantsche kerk een hevig gebrek aan theologische studenten bestaat. Het bestaan dezer veertig jongemannen zou vernietigd zijn geweest, indien de vrije synode zich hun lot niet had aange trokken. Zij werden door haar van werk voorzien. Deze maatregel van het consistorie heeft overal in Duitschland opzien ge wekt. Het kleine Rheinische kerkbestuur heeft eenige dagen geleden twee predi kanten, die gekozen waren, geweigerd te bevestigen. Naar de „United Press" ver neemt, zullen beiden hun ambt des ondanks waarnemen. De zes Rheinische superintendenten, die kort geleden van hun ambt ontheven werden, zijn door de gemeente opnieuw benoemd. Uit dit alles blijkt, dat de kerkelijke op positie nog steeds niet ten onder is ge bracht. Thans eerst wordt bekend, dat onmid dellijk na de uitvaardiging van de ver ordening van het rijksministerie van bin- nenlandsche zaken, waarbij een zekere verlichting werd toegestaan in het verbod inzake polemieken op kerkelijk gebied, de geschriften van den hoogleeraar in de theologie, Karl Barth, in Beieren verbo den zijn. Ook een groot aantal andere theologi sche geschriften is verboden door de Beiersche regeering, waaronder ook een werk, dat door een lid van de nationaal- 1 socialistische partij geschreven is. Hongaarsch tien jaren-plan. De ministerraad heeft een tienjaren plan opgesteld, om geleidelijk bepaalde streken van de groote Hongaarsche laag vlakte te bebosschen. Voor de overheer- sching door de Turken was een groot deel van deze vlakte met bosch bedekt en men verwacht van de bebossching ook gun stige gevolgen voor het klimaat. „Made in Solingen." In Solingen, het centrum van de Duit sche staal-industrie heerscht groote ver ontwaardiging over 'het feit, dat een goed koop Japansch scheermesje op de markt is gebracht waarop staat„Made in Solingen." Men schijnt hiertegen niets te kunnen doen, daar de Japansche fabrikanten het dorp, waar dit product gemaakt wordt, den naam Solingen hebben gegeven. Duitsche dumping op textiel-gebied? Het Belgische ministerie van Buiten- landsche Zaken is door de Kamer van Koophandel te Oudenaerde, één der cen tra van de Belgische textielindustrie, op de hoogte gesteld van een vertrouwelijke circulaire, uitgaande van den voorzitter van het Finanz-ambt te Berlijn en ge richt aan de exporteurs van tot kleeding- stukken verwerkte weefsels. De Kamer van Koophandel merkt daar bij op, dat Duitschland blijkens dit docu ment in 'het geheim een dumping orga niseert, ten einde zijn textiel-industrie te bevoordeelen. In het Duitsche stuk wordt gezegd, dat als de Duitsche indu- strieelen slechts met verlies kunnen ex porteeren, de regeering hen zal schade loos stellen. De Duitsche regeering be looft export-premies en zal alle risico's voor haar rekening nemen; ook de de viezen-instanties moeten alle medewer king verleenen. De Kamer van Koophandel vestigt er de aandacht der Belgische Regeering op, dat deze dumping de Belgische industrie welke weefsels vervaardigt en verwerkt, te gronde moet richten, dat de Belgische export er door tot een minimum wordt gereduceerd en dat elke loyale concur rentie op die wijze onmogelijk wordt. Japan en Engeland. De Japansche woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in een verklaring gewezen op de geruchten, die door 'buitenlandsche cor respondenten verspreid zijn, volgens wel ke onderhandelingen worden gevoerd tus- schen Engeland en Japan betreffende een politieke overeenkomst, waarbij hij er den nadruk op legde, dat tusschen beide lan den volstrekt geen besprekingen gevoerd worden noch over een politieke overeen stemming, noch over een herstel der alliantie. De woordvoerder veronderstelde, dat het a.s. bezoek vem een delegatie van de federatie der Britsche industrieën aan leiding gegeven had tot verspreiding van de geruchten, doch wees er op, dat deze delegatie uitsluitend economische bedoe lingen heeft en niets heeft uit te staan met politieke zaken, erkenning van Mand- sjoerije e. d. Japan, aldus de woordvoer der. verwelkomt alle industrieelen uit alle landen. Putschplannen in Griekenland? In verband met de revolutionaire acti viteit van majoor Froles Pangalos, die j.l. Zaterdag is gearresteerd, zijn nog in 'hechtenis genomen oud-kolonel Zervas en drie officieren. Volgens de bladen heeft Floros Pan galos de officieren van het Atheensche garnizoen aangespoord, deel te nemen aan een staatsgreep, met het doel, de re geering omver te werpen en een dicta tuur in te stellen onder generaal Pias tiras. Er zijn, volgens een later telegram, nog twee generaals, drie kolonels en verschei dene officieren gearresteerd. Er moet door de rebellen een proto col zijn opgemaakt, dat door 60 Venezu- listisehe officieren zou zijn onderteekend. Het document is echter tot dusver niet gevonden. Rusland en de Volkenbond. Het officieuse blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", waarschuwt in een artikel tegen opneming van Sov jet Rusland in den Volkenbond, welke op neming, zooals men weet, door Frank rijk wordt voorgestaan. Het blad noemt een dergelijke opne ming moreel noch juridisch te rechtvaar digen. Als bewijs voor de ware bedoelingen van Rusland haalt het blad de volgende passage aan uit het Russische officieuse regeeringsblad „De Prawda": „Als de trompetten van het Roode Le ger zullen schetteren, als door onze ba jonetten en onze roode bommenwerpers de communistische wereldrevolutie en de vrijheid der volken zal zegevieren, dan daagt het morgenrood van het recht en van de boete voor de zonde der eeuwen. Binnenland. Zaandam contra de Regeering. Almelo kan niet meer betalen. Buitenland. De stratosfeertocht van Ir Cosijns. Duitsche dumping op textielgebied. Göring over de „neen"-zeggers. De strijd in de Duitsche kerk. Het zal de dag zijn van de vrijwording van China, Indië en alle andere onder drukte en gemartelde rassen. De wil om onze onderdrukte broeders te bevrijden is de voornaamste plicht en de hoogste wet voor ons communisten, die het vaandel van de emancipatie der volken zullen uitdragen tot de uiterste grenzen der aarde". Korte Berichten. Mevrouw Piccard, de echtgenoot® van den bekenden stratosfeervaarder, heeft aangekondigd, dat zij voornemens is, op 3 September a.s, zelf een tocht naar de stratosfeer te ondernemen. 1 In een ververij te Valencia is een ketel ontploft, waardoor het geheele fa brieksgebouw is ingestort. Drie aangren zende huisjes zijn eveneens ingestort. Eén arbeider is gedood; ten minste 19 men- schen zijn gekwetst. Men vreest, dat onder de puinhoopen nog meer dooden en ge kwetsten liggen. Naar Reuter uit Rabat meldt, is het bosch van Zaers het tooneel van een grooten brand, welke door toedoen van de overheid met kracht bestreden wordt. Reeds zouden 1600 H.A. bosch verwoest zijn. Voor het eerst in de Canadeesche geschiedenis is door Canadeesche verze keringsmaatschappijen een verzekering aangeboden tot een maximum bedrag van 100.000 dollar ter dekking van 90 pet. van losgelden, die bij mogelijke ontvoe ringen zullen worden geëischt. 1 In het staatshospitaal te Northamp ton (Massachusetts) zijn 7 zieken gestor ven aan dysenterie. Er liggen nog 90 zieken met dezelfde ziekte, waarvan sinds 14 dagen een epidemie in de stad heerscht. Louis Gillet van de Fransche krant „Le Journal" maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk Adolf Hitler voor nemens zou zijn te trouwen met Winni- fred Wagner, een kleindochter van den grooten opera-componist. Een jachtvliegtuig is neergestort, toen het over het Agiglianomeer vloog. De piloot werd gedood. Fabriek stopgezet. De Van Deventers-Kalkzandsteenfa- hriek te Schoorldam is wegens gebrek aan orders stop gezet. Hierdoor zijn vijf- en-veertig arbeiders werkloos gewordeu. Almelo mag; geen betalingen doen. Dte gemeente Almelo is door het be sluit van de raadsmeerderheid om in be roep te gaan tegen het niet-goedkeuren der begroeting door Ged. Staten en het daaraan verbonden besluit van deze Sta ten om niet langer machtiging te geven tot 'het doen van uitgaven, in een moei lijke situatie geraakt. In verband hiermede heeft de gemeente alle betalingen stop gezet. Sinds de vo rige week worden geen mandaten meer geteekend. De loco-burgemeester, de wet houder van financiën en de secretaris hebben gisteren te Zwolle een onderhoud gehad met de financieele commissie uit Ged. Staten en daarbij verzocht om een voorloopige verlenging der machtiging. D'eze verlenging kon niet gegeven wor den. Ged. Staten zouden in een volledige vergadering de zaak nog eens onder de oogen zien. Er is evenwel te verstaan gegeven, dat de gemeente beslist in de derde klasse van de fondsbelasting geplaatst moet worden en dat hiervan onder geen beding afgeweken zal worden. Zooals bekend blijft een raadsmeerderheid zich verzet ten tegen deze herplaatsing. Uitvoering Omzetbelasting. Naar de „Maasbode" van bevoegde zijde verneemt, is het aantal personen, in het bezit van de akte M.O. boekhouden of van het Staatspractijkdiploma voor handel en administratie en niet ouder dan 40 jaar die gesolliciteerd hebben naar vacante plaatsen aan de inspecties der in voerrechten en accijnzen ten behoeve van de uitvoering der Omzetbelasting nog niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1