n Verpachtingen DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 27! Violist, GOES )UW IDINGEN. WINST EN VERLIES. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie itrocm moet het ter niets te doen och moet er een jullie achterna n verzoek komt bene een enve- ver de post kan te vervelend om jullie dan hier in hoe lamlen- laar gelukkig is rftheid, die door d." ld tot f 10 of 10 ;waren, de Kok. d, Blaupot ten v. Dissel. Oele. ïspan, v. D'ijke. trven, Bouw- en rf, Bouwland, Lur, erf en tuin, en tuin, Kram. woonhuis, tuin Luis, schuur en jen, v. Dissel, en bouwland, ïedje en Lande- en winkelhuis, is en Huis en ERBERCHT. n 21 Aug. 1934: tijdelijk krach- lijke of Noord bewolkt tot be- waarschijnlijk het Noorden, peratuur, later igsdienst. iden morgen om „Weest op uw ddag 3 u. gen 10 u.: 770. IAAT 81, i eerstbeginnenden orderden. sen 3 Sept. e.k. schrijft: leeft in zijn solo- lleszins prachtige 'n meesterschap et moeilijke, maar n roerend schoone e viool. Duidelijk openbare les ge- de heer T. met sen geeft en dat worden gevolgd." ch Bestuur van ilcheren maakt ingang van den IWING :n op het schoon- en der water den Polder. igustus 1934. estuur voornoemd, 7, wnd. Voorzitter, 1DEN, Griffier. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advortontiön 30 cont per regel. Ingezonden mcdcdcolingcn 00 cent por regel. Kleine Advertcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In de pers is aan den uitslag van de volksstemming in Duitschland betrekke lijk weinig aandacht geschonken. Als een wereldschokkend feit wordt het gebeurde niet beschouwd. Voor een groot deel is dit een gevolg van het feit dat de uitslag gezien de (Omstandigheden waaronder gestemd werd reeds van te voren vast stond. Voorts ook daarvan, dat een stemming in Duitschland op d i t oogenblik nog weinig zegt omtrent den geest die er onder de be volking heerscht. In verband hiermee is er aan herinnerd, dat in November 1933, in het concentratiekamp Brandenburg een bewaarplaats van de meest onver zoenlijke communisten van de 1037 stemmen, 1006 voor de N.S.D.A.P. werden uitgebracht. Het spreekt vanzelf dat onder derge lijke omstandigheden de „neen"-stemmen bijzondere beteekenis hebben en dat hier dus niet alleen geteld, maar ook g e- wogen kan worden. De meeste bladen zijn van oordeel, dat de uitslag voor Hitier een greote overwin ning beteekent, maar die toch klein is, en voor de tegenstanders een kleine winst, die toch als groot moet worden gezien. Een overweldigend deel der bevolking heeft bewezen achter Hitier te staan. Maar de vreugde over dit feit wordt ver duisterd, door het niet weg te redeneeren feit, dat het aantal tegenstanders sinds November j.l. is verdubbeld, en dat eenige millioenen kiezers den moed hebben ge had neen te zeggen. Enkele stemmen laten wij hier volgen. De Fransche bladen zijn algemeen van meening dat Hitier een geducht ver lies geleden heeft bij de gehouden volks stemming. Men acht het zeer opmerkelijk, dat bij een volslaeen afwezigheid van eenige oppositie, het aantal tegenstem mers van 2 op ruim vier millioen is geko men. Weliswaar heeft Hitier nog een groote meerderheid achter zich, maar het is duidelijk dat de laatste gebeurtenissen Hitler in Duitschland geen goed hebben gedaan. Ook de „Quotidien" wijst er op, dat het aantal tegenstemmers is gegroeid, niette genstaande elke poging tot oppositie steeds is onderdrukt. Hitier kan nu alleen nog zeggen: „L'Etat c'est moi". De „Ere Nouvelle" wijst er op, dat de volksstemming daarom geen beteekenis heeft, omdat elke oppositie reeds sinds langen tijd onderdrukt is. De „Matin" meent te kunnen consta- teeren, dat de ster van den rijkskanselier aan het verbleeken is. De „Echo de Paris" zegt o.a.: „Het we reldgeweten zal met verlichting deze ver oordeeling van den „Reichsführer" opne men. Het vroeg zich al met angst af, of het Duitsche volk bijna in zijn geheel de afschuwelijke moordpartij van 30 Juni zou goedkeuren. De eenige millioenen „neen"- stemmers nemen een deel van dien angst weg en veroorloven tevens eenige achting te bewaren voor een groot volk, dat zoo vele denkers, kunstenaars en geleerden, die de wereld tot eere strekken, heeft op geleverd." De Engelsche bladen zijd niet een stemmig in hun oordeel. De „Daily Mail" zegt: Het was een vrije en geheime stemming. Hoewel cri tici en twijfelaars ongetwijfeld moreel be- invloed zijn, heeft toch geen druk een land kunnen dwingen om tegen zijn wil 'n zoo indrukwekkend bewijs van zijn ver trouwen te geven. De stemming van Zondag heeft Hitier de hoogste verantwoordelijkheid gegeven. Het lot van een beschaafd land van 65 millioen menschen ligt in zijn handen. Welk gebruik zal Hitier maken van dit votum van vertrouwen? Niet alleen Duitschland, maar de geheele wereld wacht het antwoord op deze vraag af. De „Daily Herald" zegt dat al moge 't regime van Hitier zijn gesterkt, het natio- naal-socialisme dood is. Hitier heeft de vernieuwing overleefd, maar heeft er een grooten prijs voor betaald en is nu een „Ersatz-Hindenburg" geworden. Men moet zich voorbereiden op een restauratie van de monarchie. Het blad betoogt dat de geschiedenis leert dat restauratie ech ter gewoonlijk door revolutie wordt ge volgd. De algemeene indruk in Amerika is deze, dat het nationaal-socialisme het Duitsche volk blijkbaar niet meer zoo be- heerscht als verleden jaar November. In dit verband wordt vooral gewezen op het zeer groote aantal blanco-stemmen in de katholieke streken. Hitier heeft wel is waar in zijn te Ham burg gehouden rede blijk gegeven van te gemoetkoming tegenover de kerken, maar dit is blijkbaar te laat gekomen om van invloed te zijn op het resultaat der stem ming. In katholieke kringen in Amerika is men van oordeel, dat Hitier, nu blijkt, dat de oppositie is toegenomen, daarin aanleiding zal zien, om zich met groote energie te wijden aan de economische problemen, welke in feite over het lot van Duitschland en het nationaal-socialisme beslissen. De Nat.-Socialistische overval te Weenen. Uit het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld naar den moord op Dollfuss, is gebleken, dat er op den dag van den inval in de kanselarij verscheiden moordaan slagen waren voorbereid. In den loop van den middag zijd tal van gewapende nationaal-socialisten aan beide zijden van de straat geposeerd ge weest tusschen de kanselarij, de opera en de woning van den kanselier. Verder zou den, op een afgesproken teeken van par- tijigenooten, die voor de kanselarij op post stonden, van twee kanten auto's met S.A.- mannen komen aanrijden, om Dollfuss bij het verlaten van het gebouw neer te schie ten. Mocht ook dit zijn mislukt, dan zou een andere auto, vlak bij Dollfuss' wo ning gereed staan, om hem bij het binnen treden van zijn huis, dat streng werd be waakt, te vermoorden. De politie kent de namen van de man nen, die aan deze voorbereidingen hebben deelgenomen. Velen hunner zijn reeds naar Duitschland gevlucht, een aantal an deren is gearresteerd. Metaalverbruik in Duitschland. Het Duitsche Rijksministerie van eco nomische zaken heeft een beperking van het verbruik van 'koper, nikkel en tin voorgeschreven. Indien inplaats van de genoemde andere metalen kunnen wor den gebruikt, dient dat ook te geschieden. Slechts voor vliegtuigen mogen koper, nikkel en tin nog worden gebruikt. Enorme boschbrand in Idaho. Naar uit New-York wordt gemeld, woedt in de omgeving van Idaho een reusachtige boschbrand; reeds zijn 10.000 H.A. bosch en talrijke houten woningen aan het vuur ten prooi gevallen. Men vreest, dat het vuur zich door den sterken wind en de enorme hitte nog ver der zal uitbreiden. Talrijke dorpen in de nabijheid zijn reeds door de bewoners verlaten; het vermoeden bestaat, dat eenige menschen bij den brand om het le ven zijn gekomen. Economisch en financieel herstel In Engeland. Tijdens het week-end heeft de Minister voor Economische Zaken Walther Runci- man een redevoering gehouden over den vooruitgang in het Britsche zakenleven en de daling der werkloosheid. Hij verklaarde dat de vermindering der inkomstenbelasting met sixpence per pond sterling te danken was aan het zorgvuldige beheer van 's lands financiën en sprak de hoop uit, dat men erin zou slagen mettertijd nog iets meer de inkom stenbelasting te verminderen en dat de oorlogsleeningen zouden kunnen worden geconverteerd in goedkoopere staatsle ningen. De verklaring voor het herstel van de Britsche industrie en handel ligt in het goedkooper worden van kapitaal, dat thans op een meer economische waarheid staat dan op eenig ander oogenblik sedert den wapenstilstand. Baldur von Schirach in ongenade? De Neue Zuericher Zeitung meldt: Se dert 30 Juni waren over den rijks jeugd leider, Baldus von Schirach, onbepaalde geruchten in omloop en in verschillende plaatsen zijn wegens het verspreiden van onjuiste beweringen talrijke lieden in hechtenis genomen. Intusschen blijkt nu geheel onafhankelijk van deze geruchten op grond van betrouwbare en bevestigde inlichting, dat de positie van Baldur von Schirach geschokt is en dat men op zijn terzijdestelling moet rekenen. D'e desbe treffende maatregelen zullen na de volks stemming wel niet lang meer op zich la ten wachten. Cosijns landing In Joego-SlaviS. Betreffende de stratosfeertocht van Ir Cosijns meldt de „Prawda" nog een aan tal bijzonderheden, volgens welke Ir Co sijns niet tot de landing in den gondel is gebleven, doch op een hoogte van 800 M. met behulp van een valscherm naar be neden is gesprongen. Tegenover journalisten verklaarde Co sijns, dat hij den sprong heeft gewaagd, om bij de landing van den ballon, die in het donker plaats vond, tegenwoordig te zijn. Over den tocht deelde hij mede. dat de temperatuur hem groote zorgen had ge baard. Bovendien zijn hij en Van der Eist door zulk een duizeligheid overval len, dat zij met inspanning van alle krachten een bezwijming moesten voor komen. Zij 'hadden toen tot de landing besloten. De ballon bevindt zich op het oogen blik met de instrumenten op weg naar België. Gebleken is, dat de beide stratosfeer- vaarders vergeten hadden geld mee te ne men. Zij moesten bij den Belgischen con sul van Agrar geld leenen om de reis te kunnen voorzetten naar huis. Dr Rintelen's vermogen in beslag genomen. Uit Weenen wordt gemeld: D'e direc teur van de openbare veiligheid in Stier marken heeft bevel gegeven tot de inbe slagneming van de villa van den Oosten- rijkschen oud-gezant dr Rintelen met de geheele inventaris, waarvan de waarde 70.000 schillings bedraagt, alsmede van Rintelens tegoed bij een bank in Stier marken. De opbrengst zal dienen voor vergoeding van de schade als gevolg van den opstand. Verder is bepaald, dat de groot-grond bezitter Victor Sessler-Herzinger in Krieglach 53.000 schilling en ing. Franz Pichler, eigenaar van een electrische cen trale in Weiz, voorloopig een bedrag van 103.000 schilling moeten betalen als scha deloosstelling voor de maatregelen, die tijdens den opstand moesten worden ge nomen. Ter garandeering van de betaling is beslag gelegd op de onroerende goede ren van beide bedoelde personen. Frankrijks bewapening. Ter gelegenheid van den twintigsten jaardag van de tijdens den oorlog in Lotharingen gevoerde gevechten, heeft de Fransche president Lebrun te Charmes het woord gevoerd. Maarschalk Pétain, de minister van oorlog, verklaarde, dat 'Frankrijks Oostgrens thans gereed is eiken indringer het hoofd te bieden. Korte Berichten. De Oceaanvliegers Pond en Sabelli, die gisteren uit Rome vertrokken zijn naar Dublin, zijn in het gebergte van Wales met hun toestel neergestort nabij New Port. De vliegers zijn licht gewond. Het vliegtuig is erg beschadigd. Roosevelt heeft officieel aan den di recteur van het Int. Arbeidsbureau mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten hebben besloten toe te treden tot de Internatio nale Arbeidsorganisatie. In Duinkerken is gisteren in te genwoordigheid van een groote menigte een gedenkteeken onthuld voor den in den oorlog gesneuvelden vlieger Guynemer. In de nabijheid van Athene heeft een aardbeving plaats gehad die groote materieele schade aanrichtte. Talrijke huizen stortten in. Berichten over ver liezen van menschenlevens zijn tot dus ver niet binnengekomen. Poincaré, de vroegere president van de Fransche republiek, heeft gisteren in intiemen kring zijn 74sten verjaardag ge vierd. TER BEVORDERING VAN DE WERKVERSCHAFFING. De Minister van Sociale Zaken heeft een schrijven gezonden aan het gemeente bestuur van Hardinxveld, waaruit de mogelijkheid blijkt, dat bij de uitvoering van Rijkswerken machinale arbeid ver vangen wordt door handenarbeid, met de bedoeling werk te verschaffen aan daar voor in aanmerking komende werkloozen Meermalen is deze kwestie reeds ter sprake gekomen. Algemeen was men van meening, dat Waterstaat niet was te vin den voor het opnemen van bepalingen dienaangaande in de bestekken- Blijkens den inhoud van een ministe rieel schrij'ven is de minister van Water staat nu bereid, bij het aanleggen van het gedeelte van weg no. 15 van 't Rijks- wegenplan-1932 tusschen de Buldersteeg te Hardinxveld en den Zandweg bij Schelluinen en van een rijwielpad, ma- chinalen arbeid uit te schakelen en van handenarbeid gebruik te maken. De uit voering van het werk is opgedragen aan de N. V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede. De extra-kosten, welke uit de te vol gen wijze van uitvoering voortvloeien be dragen f 29.600, waarvan t.z.t. een deel op de betrokken gemeenten zal worden verhaald. De som, waarvoor de uitvoe ring van bedoeld werk is aangenomen, bedraagt f 149.200. Anti-Revolutionaire Jongeren Actie. Uit het pas verschenen vijfde jaarver slag van de A.R.J.A. blijkt, dat het aan tal clubs op rond 200 kan worden gesteld. Het gemiddelde aantal leden per club be draagt 17. Er zijn enkele clubs met meer dan 40 leden. Hiertegenover staan andere met 8 en 9 leden. Blijkens een in het or gaan der A.R.J.A. voorkomend verslag van de gehouden bestuursvergadering, be draagt het aantal leden circa 3500. Het aantal gouwen bedraagt 31. Omtrent het orgaan wiordt medegedeeld dat het aantal betalende abonné's is ge stegen tot 2437. In het afgeloopen jaar verschenen een tiental studieschetsen. Mleuwe Indische 4 pet. conversieleenlng. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de uitgifte te verwachten van een 4 pet. Ned.-Indische Conversieleening, ten be drage van 400 millioen gulden, gegaran deerd door Nederland. De koers van uit gifte zal waarschijnlijk 100 pet. bedragen. Over de voorbereiding der uitgifte zijn dezer dagen te Amsterdam vanwege het departement van Koloniën met bankiers besprekingen gevoerd. Een beslissing om trent den datum en den koers van uit gifte is nog niet genomen. Deze wacht op den terugkeer van minister Colijn van diens vacantie buitenslands. Intusschen ligt het in de bedoeling van het departement van Koloniën, dat de uitgifte zoo spoedig mogelijk in de eerste helft van September zal kunnen geschie den. Noodtoestand in de garnalen-visscherij. Op de vragen van den heer Van Dis betreffende den noodtoestand in de gar- nalenvisscherij heeft minister Steen- berghe het volgende geantwoord De uitvoer van garnalen naar België en Frankrijk is zeer verminderd, door dat de invoer in beide landen gecontin- genteerd is, terwijl ook de uitvoer naar Engeland sterk is ac'h'teruitgeloopen door de waardedaling van het pond en de hef fing van een invoerrecht daar te lande. De sterk verminderde afzet naar het buitenland heeft in vele visschersplaatsen en in het hijzonder in die, waar men zich in hoofdzaak toelegt op de vangst van consumptiegarnalen voor export, geleid tot een zoodanige inkrimping van de vis- scherij, dat een grooter of kleiner aantal van de vischvaartuigen tot stilliggen is gedwongen, terwijl de overige 'het bedrijf nog slechts op beperkte schaal kunnen uitoefenen. Deze inkrimping van het bedrijf heeft tot gevolg, dat de inkomsten van de vis- sohers in die plaatsen onvoldoende zijn en hun toestand zeer moeilijk is gewor den. De verminderde afzet heeft voorts een scherpe concurrentie in het leven geroe pen tusschen de handelaren, die, om hun afzet nog eenigszins op peil te kunnen houden, 'het product aan hun eigen af nemers en aan die van hun concurrenten, zoowel in het binnen- als in het buiten land, aanbieden tegen steeds lagere prij zen, wat op zijn beurt tot gevolg heeft, dat ook de prijzen, welke de handel aan de visschers betaalt voor de door hen aangevoerde garnalen, steeds sterker wor den gedrukt. Het maakt een punt van ernstige over weging uit op grond van de Landbouw- Crisiswet maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de moor dende concurrentie een einde komt en de visschers in de gelegenheid gesteld wor den hun bedrijf voort te zetten, voor zoo veel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken. Afsluiting van wegen. De afdeeling wegen en verkeer van den B. B. N. bericht, dat blijkens bekendma king van Gedep. Staten van Utrecht het gedeelte van den provincialen.weg Hou tenB e us ich emsoh e v ee r, tusschen km. 9.590 en km. 10.090, in de gemeente Hou ten, tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen is afgeslo ten, met dien verstande, dat die afslui ting des Zaterdags van 13 uur af en op Zon- en feestdagen zal zijn opgeheven. Burgemeesters. De burgemeester van Naar den do heer M. P. van Wettum wiens loopende ambts periode in verband met zijn leeftijd op 7 November a.s. zou eindigen, heeft per 1 November a.s. eervol ontslag gevraagd. Werkloozen en radio. Wij lezen in de „Omroepgids", het or gaan van de N. G. R. V.: Voortdurend bereiken ons berichten, dat door sommige gemeentebesturen het beluisteren van de radio-uitzendingen door werkloozen als een zeker soort luxe wordt beschouwd en dat daarmede bij het vaststellen van steun of vergoeding, of bij het tewerkstellen bij de werkverschaffing rekening zou worden gehouden. Teneinde hieromtrent officieele gege vens te verkrijgen, wendde het bestuur van de Nederlandsche Christelijke Radio- Vereeniging zich tot den Minister van So ciale Zaken, daarbij betoogende, hoe wei nig radio in den tegenwoordigen tijd tot luxe mag worden gerekend en hoeveel le vensvreugde door de uitzendingen in het dikwijls zoo treurige lot van den werk- looze kan worden gebracht. Thans ontving onze Voorzitter van den Minister het volgende schrijven: „Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven deel ik u mede. dat door mij geen speciale regeling ten aanzien van werkloozen, die een radiotoestel bezitten Binnenland. Noodtoestand in de garnalenvisscherij. Bevordering werkverschaffing. Werkloozen en de radio. Nieuwe Indische conversieleening. De Tuinboiuw-export in Juli. Buitenland. Economisch herstel in Engeland. De moord op Dollfuss. Zware storm boven Engeland. of zijn aangesloten op een radiocentrale is getroffen. „Het treffen van maatregelen te dezer zake meen ik in eerste instantie aan het beleid van de gemeentebesturen te moeten overlaten. „Mocht het u bekend zijn, dat door eenig gemeentebestuur maatregelen zijn getroffen, welke voor de werkloozen te bezwaarlijk zouden zijn, dan zal ik het op prijs stellen, dit te mogen vernemen, op dat door mij in samenwerking met het betrokken gemeentebestuur een bevredi gende oplossing kan worden gevonden. DE NIEUWE SPELLING. Voorloopig geen eenheid. Naar de Telegraaf vernam zijn spoedig eenige Koninklijke Besluiten te verwach ten regelende de invoering bij het onder wijs van de nieuwe spelling der Neder landsche taal. Deze besluiten zijn thans bij den Raad van State om advies. Zoodra zij door dit college aan den minister van Onderwijs zijn 'teruggezonden, zuilen zij zoo spoedig mogelijk aan de Koningin ter teekening worden voorgelegd. Het is de bedoeling van minister Mar- c'hant, dat de nieuwe spelling (het z.g. compromis 'zooals dat door den minister raad na de interpellatie Tilanus eenigs zins gewijzigd is) met ingang van 1 Sep tember a.s. bij 'het openbaar lager onder wijs wordt ingevoerd, en aan de leerlin gen wordt onderwezen. Ook bij het kweek- schoolonderwijs zal de nieuwe spelling dan gebezigd worden. Ten aanzien van bet Middelbaar en Hooger onderwijs zal worden voorgeschreven, dat bij de exa mens de nieuwe spelling gebruikt dient te worden. Mochten de bedoelde Koninklijke be sluiten niet tijdig kunnen worden uitge vaardigd om deze op 1 September in wer king te doen treden, dan zal de invoering der nieuwe spelling op een iets later tijd stip, doch in elk geval zoo spoedig mo gelijk in den nieuwen cursus worden in gevoerd. De door minister Marchant gevolgde methode 'heeft dus klaarblijkelijk ten doel den leerlingen van het openbaar lager onderwijs van jongsaf de nieuwe spelling te leeren, terwijl de (oudere) leerlingen van het M. 'O. en de studenten zich ten behoeve van de examens met de nieuwe spelling vertrouwd moeten maken. Dit zal er wel toe leiden, dat ook bij het onderwijs zelf de nieuwe spelling gebezigd wordt. Afgewacht moet echter worden, welke houding bet bijzonder onderwijs, waarvoor de spellingswijziging niet kan worden voorgeschreven, zal aannemen. Twee landbouwschuren afgebrand. Gistermidadg werd de brandweer te Dreis chor gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken op het erf van den landbouwer G. J. Klompe, gelegen aan den Zonnemairschen dijk. De hand spuit werd met een auto naar het be dreigde perceel gesleept. Daar voldoende bluschwater ontbrak, bepaalde men zich tot het nathouden van de woning, die tegen de landbouwschuur welke, evenals de kapschuur, in lichte laaie stond, was aangebouwd. Beide schuren, welke ge vuld waren met den binnengehaalden graanoogst, zijn geheel afgebrand. Het vee bevond zich buiten. Ook de brandweer van Zonnemaire heeft assistentie ver leend. De brand is vermoedelijk onstaan door het warmloopen van een pot van den drijfas van de dorschmachine. D'e gTOote schade wordt door verzekering gedekt. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 September a.s. aan G. Verhage, op eigen verzoek, eervol ontslag uit zijne 'betrekking verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Koudekerke. Uitbreiding werkgele genheid in Z.-Vlaanderen. Naar het Dagbl. v. N.-Br. en Zeeland meldt, is in de vergadering van den Kring Hulst van den N.G.B. besloten, om te komen tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1