Gemengd Nieuws. Leestafel Het Vrouwenhoekje Dammen Voor de jeugd. Ieders Oordeel DUKOL brengt Voordeel. Spaart DUKOL Zegels. Tijger met bijl gedood. Een bouthakker werd in een bcsch nabij Ranchi in Bihar (Br.-Indië) plotseling door een tijger, die in de omgeving be kend stond als „menscheneter", verrast. De man had slechts zijn houthakkersbijl bij zich en wachtte den aanval van den tijger niet af, doch wierp zich op het dier en raakte het met de bijl boven op den kop. Dit was waarschijnlijk echter te veel voor den Indiër, want de man bezwijmde en kwam pas geruimen tijd later bij. Hij lag naast den tijger, die door den eenen slag met de bijl gedood was. Wespen plaag in de wijn- gaarden. Tengevolge van het vele war me en droge weer van dezen zomer beloof de de wijnoogst aan Rijn en Moezel bijV- zonder goed te worden. Thans echter wor den de wijngaarden bedreigd door een wespenplaag. De werpen halen het sap uit de vruchten, die dan op gaan dro gen en wat nog erger is, de wespen wor den gevolgd door vliegen en oorwurmen, die nog verdere schade aanrichten. Er is nu een ware veldtocht tegen de wespen ontketend. Boschbranden. In de provin cie Minho in het Noorden van Portugal woeden hevige boschbranden, waardoor verscheidene dorpen worden bedreigd. De bevolking, zoo meldt Reuter, vecht met man en macht tegen de vlammen ten einde leven en bezittingen te redden. Uit alle deelen van de provincie zijn brand- weerafdeelingen naar het bedreigde ge bied gedirigeerd en dag en nacht is men bezig met het blusschingswerk. Een uit gestrektheid van ruim 100 vierkante ki lometer boschgrond is reeds verwoest. ANTHONY FOKKER OVER DE MELBOURNE-RACE. Een vernietigend oordeel. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft een interview gehad met den heer Anthony Fokker over de Mel bourne-race. Op de hem eigen kernachtige wijze for muleerde de heer Fokker zijn meening over deze race aldus: „De vliegtuigindustrie, noch de handels- luchtvaart, zijn gebaat met wedstrijden, zooals die van Londen naar Melbourne. Er is maar één, die daarvan de vruch ten plukt en dat is de Australische cho colade-fabrikant, die de prijzen beschik baar stelde." De LondenMelbourne Race, aldus ver volgde de heer Fokker, interesseert mij niet bijzonder van het standpunt van den vliegtuigfabrikant, en ik ben er van over tuigd, dat de meeste andere fabrikanten deze meening deelen. Nog nooit heeft eenige luchtvaartonderneming een vlieg tuig gekocht, alleen omdat het naam ge maakt had in een of andere sensationeele recordvlucht of wedstrijd. De reputatie, die menige luchtlijn heeft, is alleen ge baseerd op de veiligheid en de economie der vliegtuigen en motoren, welke zij voor haar doel koos. Daarom hebben wij prin cipieel tot dusver ieder verzoek om finan- ciëelen steun of deelname aan de Mel bourne-race met een Fokker of een Dou- glas-vliegtuig van de hand gewezen. „Hoe denkt u over de deelname van de K.L.M.?" „De K.L.M., over wier geregelde route het grootste gedeelte van den wedstrijd zal worden gevlogen, verkeert natuurlijk in een bijzonder gunstige positie, dank zij de groote ervaring van haar personeel en haar uitmuntende grondorganisatie. Het kan zijn, dat de K.L.M. uit een com mercieel oogmerk of om de geregelde In- dië-lijn te propageeren, voor de race heeft ingeschreven. Misschien is het ook een prestige kwestie. Het is echter nog steeds twijfelachtig, of zij inderdaad aan den wedstrijd zal deelnemen. Iedere snelheidswedstrijd van deze soort zoo merkte hij verder op, is een groot risico; de meesten der deelnemers zijn waaghalzen, die het geld van anderen en hun eigen nek op het spel zetten. Het is bij een vlucht als de Melbourne- race onvermijdelijk, dat er risico's geno men worden of bij zeer slechte weersom standigheden gevlogen wordt, hetgeen in het normale luchtlijnbedrijf vermeden wordt. Zulks kan ongelukken veroorzaken die de reputatie van het vliegtuig en van de luchtvaart in de oogen van het publiek ernstige schade kunnen berokkenen. De eenige, die zijde spint bij het heele zaak je, aldus de heer Fokker, is sir MacPher- son Robertson te Melbourne, die de prij zen uitloofde als reclame voor zijn stad, zijn zaak of voor zijn naam. Generaal-Veldmaarschalk Von Hinden- denburg. Bij Bosch en Keuning te Baarn verschijnt sinds eenigen tijd een Libellen serie, kleine vlugschriften, waarin on derwerpen van den meest uiteenloopenden aard worden behandeld. In deze serie ko men boekjes voor, speciaal gewijd aan zaken van huishoudelijken aard, als kook- en bakapparaten, wenken voor keukenin richting, handweven voor beginners. Er zijn ook nummers bij1 waarin godsdien stige of letterkundige onderwerpen wor den behandeld, zooals: De weg tot het geloof, door Ds J. G. Koningsberger of Bloemlezing uit de gedichten van Herman Dullaert. Het laatst verschenen nummer van deze serie handelt over Von Hinden burg, den onlangs overleden Rijkspre sident van Duitschland. Het is geschreven door Mr G. J. van Sluys, redacteur bui tenland van het Alg, Handelsblad, en geeft in kort bestek een overzioht van bet leven en den arbeid van dezen grooten Duitscher, die met zoo groote trouw zijn vaderland heeft gediend. Evenals alle nummers van deze serie is ook dit num mer keurig verzorgd. Binnen de Paleispoorten, door Anna Pierpont Siviter. Uitgave „Edecea", Hoorn. De „Edecea"-drukkerij te Hoorn doet een poging om goede en tevens goedkoope lectuur beschikbaar te stellen. Wij ontvingen thans het hier boven genoemde uit het Engelsch vertaalde werkje. De schrijfster brengt hare lezers hier op gewijd en grond. Hoofdpersoon in dit verhaal is toch Nehemia, de schenker van den Koning Artasastha, wiens levens doel het werd, het goede voor zijn volk en voor Jeruzalem te zoeken. Wij zien hier Nehemia in zijn omgeving waarin hij leefde en leeren daardoor ook het naar zijn naam genoemde Bijbelboek te beter verstaan. Er is bij' dergelijke boeken het gevaar, dat figuren uit den Bijbel ont wijd warden, maar aan dit bezwaar heeft de schrijfster weten te ontkomen. Het ver haal laat zich prettig lezen; het houdt steeds de aandacht gespannen. Wij bevelen het èn om den inhoud èn om het doel: goedkoope Christelijke lec tuur te verstrekken, gaarne aan. „Do Jonge Vrouw". Het Augustus-nummer van „De Jonge Vrouw", uitgave Bosch en Keuning te Baarn biedt weer veel moois en interes- sants. Na de korte meditatie en het ver volgverhaal, wordt onze blik getroffen door een fijne, stil-makende reproductie een Piëta van een onbekenden meester voorstellend. Herman Hana is het Wt-er, die in een boeiende beschrijving de leze ressen dit schilderstuk op de juiste wijze leert zien. Over een boerenzoon, die dichter was, Hubert Korneliszoon Poot, de „slaapwan delaar" in het maanlandschap rondom Delft, schrijft Leentje M. Hagen, in haar rijkelijk met oude prenten verlucht letter- kunde-artikel. En dan volgt een opval lend aardig geillustreerd stuk van G. H. de JongHöweler over oude instrumen ten, de blokfluit in het bijzonder. De oude blokfluit, eeuwen geleden een zeer geliefd instrument, wordt nu weer in eere her steld. Hij is ook een ideale begeleiding voor den schoolzang, voor het lied van trekkers en jeugdbewegers, kortom voor ieder, die van zang en blijheid houdt. De sprookjesachtige plaatjes: de zwierige, lustig-pijpende speelman met de einde- looze sliert van huppelende kindertjes achter zich aan, en ook de kring van zoet-wiegelende 'hoepelrok-juffertjes, doen het heel goed bij dit artikel. In die sprookjessfeer houdt ons ook Kees Hana, wanneer hij ons brengt op een uitgezocht-mooi plekje in Zuid-Lim burg. Mevr. RenesBoldingh brengt „goede tijding uit een ver land", over het rijk- gezegende zendingswerk in de Bataklan- den. Er is een gezellig artikel van J. H. BrinkgreveEntrop, dat van allerlei ty pische oude gebruiken rondom de ge boorte vertelt, terwijl Louise L.G. een fijn doorvoeld schetsje „Trientje" bij draagt. Tenslotte wijzen wij nog op een artikel van mevrouw Westerbrink, waarin zij zich afvraagt wat wel de ondergrond mag zijn van de in dezen tijd weer zoo opkomende liefhebberij in weven en spin nen. Uitverkoop 1 In jde winkelstraten bijna huis aan huis, vooral in onze groote steden, is het nu uitverkoop. Restanten, noemt de een het, ruimte maken voor den herfst de tweede, reduc- tieprijzen, laatste zomer-aanbieding, op ruiming, balans-uitverkoop, de hangers schoon, gelegenheidskoopjes, moordprij- zen, sematieprijzen; al deze suggestieve woorden worden je toegeschreeuwd en sterker dan degeen die een stad inneemt is zij, die voorbijloopt en niet koopt. „Uitverkoop"dat wil zeggen alles gcedkooper dan in gewone tijden. Nu doen zich plotseling allerlei mogelijk heden voor, de poorten worden geopend om vele lang begeerde dingen te bereiken, die zich eerst op oneindigen afstand be vonden. Die prachtige tasch, waar je misschien wel tien keer langs bent geloopen, ligt er nu voor de helft en onmiddellijk ga je den winkel binnen en stapt de straat weer op met het kostbaar kleinood onder den arm gekneld. De handschoenen met de beeldige opengewerkte kappen, nu een „koopje", gauw inpikken. Maar je ziet ook wat anders. Het is erger dan verschrikkelijk te moe ten zien dat datgene waarvoor je verleden maand nog f 3.50 betaalde, nu voor f 2.25 te koop ligt, dat dezelfde bontmantel waarover man-lief nu nog telkens kwaad wordt als mevrouw hem aantrekt, omdat hij er maanden krom voor heeft gelegen nu 125 gulden naar beneden is. Uitverkoop is ook gevaarlijk. Het doet velen dingen koopen, die absoluut onnoo- dig zijn. Want thuis gekomen, met alle „koopjes" om je heen en je uitgaven- boekje ernaast, bemerk je, dat alles bij elkaar toch niet zóó'n „koopje" is als je wel dacht. Maar over een poosje krijgen we op ruiming wegens vergevorderd seizoen, dan is het gauw weer tijd voor de groote najaarsaanbieding die gevolgd zal worden door een uitverkoop tegen balansprijzen, zeldzame koopjes, ongehoord lage prijzen, October, November, December, Januari, Februari enz. aanbieding. Ingezonden Mededeellng. Enkele recepten. Pommes frites. Het geheim van Pommes frites is, dat ze tweemaal ge bakken moeten warden. Maak een frituur pan (of diepe pan) met Delftsche slaolie of Delfrite dampend heet. Laat in reepjes gesneden aardappelen, nadat ze met een doek zijn afgedroogd, erin vallen. Bak ze, totdat ze van binnen zacht zijn. Neem de aardappelen uit het vet en maak dit opnieuw dampend heet. De reepjes daar na wederom in de pan, totdat ze goud geel zijn. Schud, vóór het opdienen, er fijn tafelzout door. Citroenvla. Benoodigd: 4 eieren, 4 blaadjes witte gelatine, 2 citroenen, 1,5 ons witte basterd suiker. Bereiding: Klop de eierdooiers met de suiker tot een gladde massa. Pers de ci troenen uit, zeef het sap en voeg het langzaam, onder voortdurend roeren, bij het mengsel van ei en suiker. Verwarm deze massa, onder gestadig roeren, op een zeer zacht vuur, tot ze eenigszins ge bonden is, doch laat ze in geen geval koken! Roer er de in een weinig lauw wa ter opgeloste gelatine door en giet de massa in een steenen kom of vlaschaal. Laat ze op een koele plaats koud worden, roer er van tijd tot tijd in om te voor komen dat de gelatine naar den bodem zakt. Klop de eiwitten zeer stijf en roer ze door de vla, wanneer deze koud gewor den is. Tomaten in 't z o u t. De to maten zijn nu goedkoop, dus is het tijd om ze in te maken. Rijpe, gave vruchten worden met een schoonen, vochtigen doek afgeveegd, of gewasschen en gedroogd, en laag om laag met zout in een goed gereinigden Keulschen pot ge legd. De pot wordt afgedekt met een schoon doekje, waarop een bord omge legd wordt. Na ongeveer 2 weken wordt de kim die zich aan de oppervlakte ge vormd heeft, verwijderd, en dit wordt verder telkens gedaan, als er van de to maten gebruikt wordt (minstens ééns in de 14 dagen). Vóór het gebruik worden de tomaten eenige uren in schoon water ontzout. Daar gezouten tomaten nogal in smaak van versche verschillen, liefst alleen ge bruiken voor soepen, sausen en als toe voegsel aan vleesch. Enkele wenken. Om te plakken. Een goede kleefpasta, voor velerlei doeleinden ge schikt, kan men maken van 2 ons water, 1,5 ons witte dextrine, 1 lepel suiker, 1 lepel glycerine en 1 theelepel lysol. Döe de ingrediënten, uitgezonderd de lysol, in een pannetje en breng ze al roerende aan de kook. Laat 2 minuten doorkoken en voeg dan de lysol toe. Eerst na 24 uur is de dextrine bekoeld tot een pasta, die men zeer lang kan bewaren zonder dat ze hard wordt of bederft. Men bewaart ze in een jampot met deksel. Vele huisvrouwen hebben er last van dat haar aluminiumpannen van binnen donker aanslaan. Het beste is om ze uit te koken met water, waarin een weinig citroensap. Ook helpt het als men er ap pelen in stooft. Oude wollen kousen kunnen uitste kend dienst doen om kachels, schoenen e.d. te poetsen; men voorkomt hierdoor tevens het vuil worden der handen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 367. Auteur: G. Kerkhof, Amsterdam. 1 2 8 4 5 47 48 49 50 Zwart 10 sch. op: 4, 8, 10, 13/16, 18, 20 en 30. Wit 10 sch. op: 17, 24. 27, 29, 33, 35, 37/39 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen. Aug.-problemen vóór 4 Sept. in te zen den aan bovenstaand adres. Vervolg rubriek 11 Aug. Stand na S3. 2430 van zwart, Zwart: F. Raman. 1 2 8 4 6 6 16 26 86 46 15 25 35 45 47 48 49 50 Wit: A. K. W. Damme. 34. 4944 15—20 35. 44—40 30—35 36. 4237 35X44 37. 39X50 20—24 38. 43—39 8—12 39. 45—40 12—17 40. 40—35 9—14 41. 48—43 39 42. 50-44 14—20 43. 3430 25X34 44. 39X30 20—25 45. 44—39 25X34 46. 39X30 23—29 47. 43—39 18—22 48. 27X18 13X22 49. 30—25 9—13 50. 28—23 Op wit 3731 volgt zwart 2934; wit 39 X 30, 2429 33X24, 22X42. Wit 2420 en 2015 geeft nu wel remise. Het volgende zou echter verliezen: Wit 25—20, 42—48; 30—25, 19 X 30; 35X24, 48X26: 20—14 (a), 21—27 en 26 X 29. (a) Wit 2015 dan zwart 1319, 21—27 en 26X19. 50. 29X18 51. 3934. Op voorstel van Raman r&mise. zwart 1319 wit 2015, 1924; 15 dat op zwart 2430 wit met schijf 25 naar dam gaat. Op zwart 1923 zou vol gen wit 3530, 24 X 35 2520 en zwart moet in ieder geval een stuk geven om te kunnen doorloopen b.v. met 2329, wat een remisestand ten gevolge heeft. Op zwart 1319 wint 2015. 1924; 15 10, 2430 en 3540 wit 104 zou op zwart 4044 wit het eenvoudigst 3329, 3227 en 4X50 spelen. Uit de partij. 1 2 3 4 6 47 48 49 Wit: 32—27 40X9 27—21 31X2. Zwart: 23X 34 13X 4 16 X27. MIES' LAATSTE DAG. IV. (Slot.) Onrustig zag Mies de directrice aan. Wat zou ze te hooren krijgen? Alle leerlingen van de kostschool zagen hoog tegen juffrouw Van Eigen op, ja, sommigen waren zelfs bang voor haar. Als 't noodig was, kon de directrice dan ook heel streng wezen. Dus was het een wonder dat de meisjes ontzag voor haar hadden? Maar er viel van die strengheid niets te bespeuren, toen ze Mies de hand op den schouder legde en zei: „En ver tel me nu eens, meisje, wat jou den laat st en tijd scheelt. Ziek ben je niet, dat heb ik heel goed gemerkt, 'k Heb in de laatste dagen bijzonder acht op je gege ven, kind, en ik ben tot de overtuiging ge komen, dat er iets is wat je hindert. Voor de vacantie was je altijd even vroolijk en blij, en na de vacantie ben je zoo gedrukt en stil. Dus moet het iets zijn, wat in de vacantie gebeurd is, waardoor je zoo ver anderd bent. Heb je soms verdriet over thuis? of heb je thuis misschien iets gedaan waar je nu spijt over hebt? Denk niet, kind," en vriendelijk zag de direc trice het meisje aan, „denk niet, kind, dat ik nieuwsgierig ben. Als er thuis iets is, wat je mij niet vertellen kunt of moogt, dan trek ik mijn vraag in. Maar als dat niet het geval, vertel mij dan wat je drukt. En beschouw mij' dan als je oudere vrien din, die je o zoo graag wil helpen." Mies had onder de woorden van juf frouw Van Eigen haar hoofdje hoe langer hoe meer laten zinken. Nu sloeg ze de hand envoor de oogen en snikte het uit. Zacht streelde de directrice dat gebogen meisjeshoofd. „Mag je het mij' niet vertellen, Mies?" vroeg ze zachtjes. Een heftig knikken van ja was het ant woord. „Wil je dan liever niet?" Éven stilte. „Ja, juffrouw," kwam er toen zachtjes. Geduldig bleef de directrice wachten. Uitstappen; het einde ven dea rit Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,— boete kosten I Open autodeuren voorzichtig! „Je hebt thuis zeker iets gedaan wat je niet doen mocht, Mies, is 't niet? En moeder weet daar zeker niets van?" zei ze, om Mies te helpen. Plotseling hield Mies nu op met schrei en. Met gebogen hoofd vertelde ze aan juffrouw van Eigen alles, wat er op haar laatste vacantiedag thuis was gebeurd. „En nu denkt moeder, dat Anna die vaas heeft gebroken en 't is mijn schuld," snikte ze aan het eind van het verhaal. „Mies," vroeg de directrice, „waarom heb je dat niet vóór je vertrek aan moeder verteld? Je zou jezelf veel verdriet be spaard hebben, kind." „Omdat ik zoo boos op Anna was. 'k Vond het wel goed, dat moeder dacht dat zij. het gedaan had en er om jokte." „En nu Mies? Ben je nóg boos?" „0 nee, juffrouw, allang niet meer." „En heb je nu ook ingezien, Mies, dat je verkeerd gedaan hebt? Eerst al door ongehoorzaam aan moeder te zijn, maar vooral ook door je boosheid en drift, waardoor je Anna onschuldig liet ver denken?" Mies gaf geen antwoord. Maar een knikken met het hoofd bewees, dat ze het met de directrice eens was. „Als je dan inziet, Mies, dat je kwaad hebt gedaan, heb je dan ook al om ver geving gebeden?" „Nee, juffrouw," fluisterde Mies. „Willen we dan samen bidden, kind?" Mies antwoordde niet. Maar de oogen vol tranen, die ze tot juffrouw Van Eigen opsloeg, waren welsprekend genoeg. Toen knielden die twee neer. Nadat ze weer opgestaan waren, vroeg de directrice: „Weet je wat je nu zonder uitstel doen moet, Mies?" „Ja, juffrouw, naar huis schrijven." „Juist, m'n kind. Zoo spoedig mogelijk moet moeder weten dat Anna de vaas niet gebroken heeft." Nog dienzelfden middag schreef Mies een lange brief naar huis, waarin ze moe der alles, alles vertelde". Toen de brief klaar was, bracht ze hem naar de direc trice. Die zou voor 't verzenden zorgen. Maar vóór juffrouw Van Eigen de brief verzond, schreef ze er een klein briefje bij, waarin ze aan mevrouw La- gerweg vertelde, dat Mies veel spijt had over 't gebeurde en hartelijk naar de ver geving van haar moeder en Anna ver langde. 't Was drie dagen later. Telkens wan neer de post rondgedeeld werd onder de meisjes van de kostschool, hadden Mies' oogen onrustig de onderwijzeres gevolgd, die dat deed. Nogal geen brief van thuis! Zou moeder zóó boos zijn, dat ze haar niet wilde schrijven? En met een bezwaard hart volgde Mies de lessen, die er dien morgen gegeven werden. Juist toen het vrije kwartier was aan gebroken en Mies de gang inliep, kwam een van de dienstmeisjes haar zeggen, dat ze in de spreekkamer verwacht werd. In de spreekkamer? Wat moest ze daar doen? Er zou toch geen bezoek voor haar zijn? Zachtjes opende ze, na geklopt te heb ben, de deur der spreekkamer. Maar nau welijks had ze gezien wie er in die kamer waren, of ze vloog vooruit. Daar, bij' het raam, stonden.... Moe der. en Anna „Moeder, moeder," riep ze en wilde zich in haar moeders armen werpen. Maar vlak voor haar moeder bleef ze plotseling staan. Was moeder boos op haar? Maar moeder zei, terwijl ze de armen naar haar dochtertje uitstrekte, maar één woord: „Kom". En op 't zelfde oogenblik wist Mies dat moeder haar alles vergeven had. Ook Anna omhelsde haar, alsof ze haar eigen zusje was. „Ben je heusch niet boos meer op me, Anna? 't Spijt me zoo!" „Heelemaal niet," antwoordde Anna, terwijl ze Mies' tranen wegveegde. Wat werd dat een blijde dag voor Mies. Hoe luisterde ze, toen moeder haar vertel de dat ze direct na ontvangst van haar brief met Anna afgesproken had, haar samen te gaan bezoeken. „Ik heb Anna ook om vergeving ge vraagd, Mies, omdat ik haar niet heb wil len gelooven. En gelukkig is ze nu weer goed met ons allebei. Ze heeft beloofd, dat ze nog heel lang bij ons wil blijven, nietwaar Anna?" Anna knikte met een blij' gelaat van ja. Ze was immers veel te gelukkig dat nu alle narigheid was opgehelderd. En dat Mies nu alles bekend had. Als t' kon, zou ze voortaan nog meer van haar houden. Toen moeder en Anna 's avonds weer ver trokken, bleef er geen neerslachtig, maar een vroolijk meisje achter. Een meisje, dat zich ernstig voornam, voortaan tegen haar boosheid en drift te strijden. En mocht ze weer verkeerde dingen doen, dan wilde ze dat niet zoo lang geheim houden, maar terstond aan moeder be kennen. FRANCINA.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6