Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Een ministerieel® beschikking schept daartoe weer gelegenheid, door te bepa len dat in de geval.en, dat een onderoffi cier van het neroepspersoneel der Ko ninklijke landmacht uithoofde van het volgen van een cursus langer dan een maand aan zijn dagelijksche werkzaam heden is onttrokken, de korpscomman danten ter voorziening van den dienst een voorstel kunnen indienen tot het in wer- kelijken dienst doen blijven of komen van een ongehuwd dienstplichtig ser geant, wachtmeester of fourier. ONTWERP LOONBELASTING IN NEDERL.-INDIE. Bij den Volksraad is een ontwerp-or- donnantie op de loonbelasting ingediend, waarbij vier procent belasting wordt ge heven van loonen, door werkgevers aan binnen Ned.-Indië wonende werknemers verschuldigd of uitgekeerd. Werkgevers, wier totale loonstaat over een week minder bedraagt dan 2 M gld., zijn vrijgesteld. Voorts is vrijstelling ver leend voor loonen uitgekeerd bij den In- landschen landbouw, loonen uitgekeerd aan zelfbestuursonderhoorigen, benevens loonen uitgekeerd aan een viertal andere groepen, o.a. militairen bij Land- en Zee- maent onder den rang van sergeant. Onder loon wordt verstaan loon uit gekeerd in geld of in verhandelbare goe deren. Deze belasting zal moeten worden vol daan door middel van het plakken van zegels op loonlijsten. De belasting is verschuldigd door werk gevers die echter bevoegd zijn 4 pet. van het loon in te houden. Niet-naleving van deze bepalingen kan gestraft worden door bijvordering w.aarbij het te-min betaalde met het dubbele van het verschuldigde kan worden verhoogd. Indien echter de hoofdinspectie van Fi nanciën hiertoe geen aanleiding ziet, kan ontduiking gestraft worden met een geldboete van ten hoogste 25 maal het te- min 'betaalde recht. De ordonnantie treedt met ingang van 1 Januari 1935 in werking. In de memorie van toelichting op deze ontwerp-ordonnantie wordt nog verklaard dat de loonen, door deze loonbelasting ge troffen, niet zullen worden betrokken in de inkomstenbelasting, voorzoover het geheele zuivere inkomen minder bedraagt dan f 900. De aanslagen in de inkomstenbelasting (inclusief opcenten) over de netto-inko mens boven dit bedrag zullen worden verminderd met 4 pet. van dat deel der inkomsten dat reeds door de loonbelas ting is getroffen. Waar uitdrukkelijk bepaald is, dat de loonbelasting zal worden geheven over loonen, uitgekeerd in geld of verhandel bare goederen, zijn derhalve vrijgesteld: vrije kost en inwoning, vrije geneeskun dige behandeling, vrij vervoer, vrije dienstkleeding, vrije voedselverstrekking, etc., hoewel daaraan het karakter van Lvn eigenlijk niet kan worden ontzegd. Verloftractementen en wachtgelden val len onder deze nieuwe belasting; pensioe nen niet. evenmin als stortingen in pen sioenfondsen. Buiten de belasting vallen voorts die categorieën van werkgevers die wegens te geringe ontwikkeling niet in staat kun nen worden geacht, de loonadministratie bij te houden, aamezicn controle door den fiscus hier toch onmogelijk zou zijn. In verband met de reeds genoemde mo gelijkheid tot compensatie van loon- en inkomstenbelasting is tevens ingediend een ontwerp-ordannantie tot herziening van de ordonnantie 1932 voor de inkom stenbelasting. Tenslotte is een ontwerp-ordonnantie ingediend, waarbij bepaald wordt dat met ingang van 1 Januari 1935 op aanslagen van de inkomstenbelasting 50 opcenten zullen worden geheven. Motorrijder door auto overreden. Gistermiddag is bij Lewedorp aan dan weg Goes-Middelburg, de 33-jarige mo torrijder G., handelsreiziger te Middel burg, wonende te Koudekerke, door een luxe auto van dhr Hermans te Klooster- zande overreden. De motorrijder werd ongeveer 25 meter meegesleept en werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen Hij is door een ziekenauto afgehaald en naar het gasthuis te Middelburg ov6i- gebracht, waar hij aan de gevolgen is c«.erleden. De overledene laat een vrouw cn 4 kinderen achter. Omtrent dit droeve ongeval vernamen we van een ooggetuige, dat we hier weer te doen hebben met een der treurige ge volgen van de bepaling dat het van rechts komende verkeer voorgaat. Wanneer hier, als in andere landen de bepaling bestond, dat het verkeer op de hoofdwegen voor rang heeft, dan zou een ongeluk als dit waarschijnlijk niet zijn voorgekomen. Middelburg. De Molenwateruit voering. Gisteravond was de belang stelling voor de uitvoering van het Mid- delburgsch Muziekkorps vergeleken bij vorige concerten zeer groot. De verschil lende nummers, w.o. als slot een nieuw, n.l. Fantaisie naar motieven van de opera „I. Masnadièri" van G. Verdi, hadden welverdiende belangstelling en meermalen klonk dankbaar applaus. Het korten der avonden, waardoor lang buiten aan strand en duinen zijn, weer tot het verleden gaat behaoren, werkt ze ker mede aan de toenemende belang stelling. Goes. Vanwege de buurtvereeniging uaar ter plaatse wordt vanavond de Ned. Herv. Kerk aan de zijde van de Korte Kerkstraat verlicht. Ongetwijfeld zal het aan belangstelling van de zijde van het publiek niet ontbreken. Wolphaartsdijk. Woensdagavond ver gaderde in de leerkamer van de Hervorm de Kerk de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van één of meer Her vormde Bewaarscholen. Het ledental was flink uitgebreid en bedroeg 135 (vorige vergadering 55). Als bestuursleden wer den gekozen de heeren Ds van Dijk, I. A. N. van Oeveren, J. van de Velde, hoofd der O.L. school te Oostkerke, J. Goetheer en D. Huison, aan welk bestuur werd opgedragen stappen te doen, die tot het gewenschte doel zouden kunnen geraken. Kapelle. Men deelt ons mede, in ver band met de te houden fruit-, groenten- en bloemententoonstelling dat door H. K. H. Prinses Juliana een groote bronzen medaille is geschonken. Ook aanvaardde de Commissaris der Koningin in Zeeland het beschermheer schap. Verschillende aanvragen tot be zoek in verband met excursies ook uit het buitenland bereikten den secretaris. Jhr van Vredenburgh uit Capellen (België) zal zitting hebben in de jury, ook dhr Simons, vertegenwoordiger der ver eeniging voor vreemdelingenverkeer in Nederland hoopt tegenwoordig te zijn, evenals de heer Lijsten, voorzitter van de Ned. Pomologische vereen. Een eerecomité is gevormd, bestaande uit vooraanstaande personen uit de ge meente en de fruitteelt betreffende; ook de expediteurs van uit de vereen. Ons Be lang zullen hierin vertegenwoordigd zijn. Si. Laurens. Naar aanleiding van de verwijdering van de oude gescheurde kerk klok uit den toren der Herv. Kerk, welke klok door een nieuwe is vervangen, geven wij eenige historische bijzonderheden over de oude klok. Deze was, evenals de meeste kerkklok ken der Walchersche kerktorens, in 1646 gemaakt door Johannes Burgerhuis, die zijn klokkengieterij op de Groenmarkt te Middelburg had. Evenals op de nieuwe klok stond op de oude ook het opschrift: Soli Deo Gloria. Verder de naam van den maker met jaar tal en de namen van de toenmaals re- geerende burgemeesters en thesauriers van Middelburg, aan welke stad toen de ambachtsheerlijkheid Popkensburg of St.- Laurens behoorde. Was de kerkelijke gemeente reeds in 1610 gesticht, eerst in 1639 kreeg zij haar eersten predikant, n.l. Petrus van Essen. In 1644 werd de tegenwoordige kerk gebouwd op de plaats, waar vroeger de Roomsche kerk van het naburige kasteel Popkenburg stond. Daar in dien tijd tusschen kerk en staat een nauw verband was, heeft de stad Middelburg aan den bouw der kerk f3000 bijgedragen. De totale kosten waren f 8374.85. De kerkklok heeft de stad in 1646 ge heel voor haar rekening genomen, van daar de namen van de voornaamste ma gistraatspersonen op de klok. Wat deze juist kostte is niet te zeggen, want in dat jaar betaalde de stad aan Joh. Bur gerhuis f 166 3 6 of f 997.05 voor het gieten van een klok voor de St.-Pieters- kerk en een klok voor de nieuwe kerk te St.-Laurens. Ook heeft Middelburg in een der kerkramen een geschreven glas met het wapen der stad laten maken, hetgeen f54 kostte. De oude kerkklok heeft alzoo bijna 3 eeuwen de gemeente van St.-Laurens Zon dag aan Zondag opgeroepen tot het bede huis. Ook heeft zij geklept, als er brand was. Maar eens heeft zij de bewoners opge roepen tot verzet tegen de regeering, n.l. in den Franschen tijd. Op 11 Februari 1814 trok een afdeeling Fransche militairen naar St.-Laurens om de geweren bij de ingezetenen op te halen. De landbouwer J. Gideonse, meenende, dat het vee zou worden gehaald (er was te voren al veel graan, hooi en stroo ge vorderd), wist bij den toren te komen en luidde de klok, om de boeren uit de om geving tot verzet op te roepen. Deze zijn ook gekomen, maar moesten ten laatste het onderspit delven. R. B. J. d. M. Wissenkerke. Vrijdagmorgen had al hier zitting de arbitrage-oommissie inzake vaststellen van loonen in de landbouwbe drijven te Kamperland. De commissie, die bestond uit voorzitter Burgemeester Geu ze, leden werkgevers M. M. Schippers en A. M. van Nieuwenhuizen, leden werkne mers H. M. de Looff en M. Ruppert, is tot overeenstemming gekomen betreffende de loonen gedurende December-Februari. Het loon is vastgesteld voor vaste ar beiders gedurende dien termijn op 22 cent per uur en voor losse arbeiders op ten minste 23 cent per uur. Betreffende de tarieven voor aangeno men werk in die bedrijven, was reeds te voren overeenstemming bereikt. De werk gevers te Wissenkerke en de N.C.L.B. zijn nog niet tot overeenstemming gekomen. De heer P. van der Aa, deken van Middelburg en pastoor te Vlissingen zal Zondag 26 Aug. tusschen 5 en 6 uur in het St. Joseph-Ziekenhuis te Vlissingen gelegenheid geven afscheid van hem te nemen. Zondag 19 Aug. Ned. Herv. Kerk. Goes vm Ds Hansen van Kats, av. dhr Hekelaar van Breda, Evangelist in Brabant en Limburg. Wilhelminadorp vm. 10 u. Ds Homburg, nm. geen dienst. Geref. Kerken. Domburg 9.30 u. ds Visser, 2.30 ds Wier- singa. Westkapelle 9.30 u. leesdienst, 2 u. ds Visser. Kruiningen 10 en 2.30 u. ds Koolstra. Voor het examen Fransch L. 0. zijn te Utrecht geslaagd de 'heeren J. M. Ver burg en M. Verburg te Goes en J. J. de Vast te Koudekerke. Inbraak. Terwijl de landbouwer A. van Oosterhout te 's ürevelduin-Ga- pelle bezig was zijn koeien te melken, zijn ongenoode gasten zijn woning binnen ge drongen. Zijl hebben daaruit een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen be nevens een bedrag van f 1000 gestolen. Drie kinderen uit een raam gevallen. Drie kinderen te Amsterdam, twee broertjes, resp. vijf en drie jaar oud, en een driejarig buur meisje, dat in bun gezelschap was, is gis termiddag een zeer ernstig ongeluk over komen, dat een van ben het leven beeft gekost. De kinderen bevonden zich op de twee de étage voor bet raam van een huis aan de De Wittekade. Terwijl de moeder van de jongetjes even afwezig was, zijn de kinderen uit 't raam gaan hangen, waar bij zij zich steunden aan een drooglijn. Plotseling brak deze met het noodlottig gevolg dat de drie kinderen uit bet raam vielen en op een platje terecht kwamen. Onder groote verslagenheid van de buisgenooten zijn de kinderen, die ernstig gekwetst waxen, naar bet Wilhelmina- Gastbuis vervoerd. Het vijfjarig jongetje is daar aan de bekomen verwondingen overleden; van een der beide andere kin deren is de toestand ernstig. Een groote goudzending. De grootste goudzending, ooit mot een schip verscheept, is gisteravond met de Washington van Southampton naar New York verzonden. De lading bestond uit 12.000 staven 'goud t'ot een gewicht van 400 ton en een waarde van 1.25 millioen pond sterling. Er zijn 50 spoorwegwagons gebruikt om het goud van Londen naar Southampton over te brengen. Villa geplunderd. Aan de Spoorbaan te Bilthoven hebben inbrekers een goeden slag geslagen. Toen de be woners uit waren, zijn zij daar een wo ning binnengedrongen, welke zij van ou der tot boven hebben doorzocht. Een groote hoeveelheid sieraden alsmede een trommel met effecten zijn hun daarbij in handen gevallen en met dezen buit hebben zij onbemerkt de wijk genomen. Hoewel de politie terstond pogingen in het werk is gaan stellen om hen op te sporen, mocht zij daarin tot dusverre niet slagen. Onbeschrijfelijke schoon heid op den zeebodem. Uit Hamil ton (Bermuda-eilanden) wordt gemeld, dat de Amerikaansche geleerden William Beebe en Otis Barton met hun duikappa- raat „Bathysphere" 8 zeemijlen ten Oos ten van St. George tot een diepte van 765 M. onder de oppervlakte van zee zijn ge daald, waardoor zij een nieuw record ge vestigd hebben. Zij bleven 3 uur ónder water en maakten cinematographische op namen, waarbij zij van sterkstroom schijn werpers gebruik maakten. Gedurende den geheelen tijd stonden zij in telefonische gemeenschap met de buitenwereld en ga ven een beschrijving van hetgeen zij zagen. Het licht van de schijnwerpers drong tot een diepte van 75 M. buiten den gondel door. De rijkdom en de schoonheid van de dieren en planten wereld in de diepte der zee was onbe schrijfelijk. De „Bathysphere" heeft een diameter van 2 M., weegt twee ton en is geheel als een stratosfeergondel uitgerust. De Peel brandt weer. Deze week is brand uitgebroken in de Lim- burgsche Peel onder de gem. Sevenum. In korten tijd waren 150 ha. veengrond door de vlammen verwoest, zonder dat men kans gezien had, het vuur in zijn vaart te stuiten. Gelukkig is er toen regen over de brandende Peel gekomen, waar door het vuur schijnbaar zoo goed als ge heel gedoofd werd. Klaarblijkelijk is de veengrond echter onder de bodemoppervlakte door blijven smeulen, waardoor te verklaren is, dat het vuur thans met vernieuwde hevigheid op verschillende plaatsen is uitgebroken. Gemeentearbeiders werden gerequireerd om het blusschingswerk aan te vangen. Want hoewel men weet, dat men tegen de vuurzee practisch niets kan uitrich ten, wil men toch pogen, de aan den rand van de Peel gelegen bosschen voor het vuur te behoeden, en hierin is men ook geslaagd. Vrijdagmiddag stond de Peel nog op verschillende plaatsen in de vlam men. De bij dezen brand reeds verwoeste Peelgrond wordt in totaal op 500 ha ge schat. Aangezien verschillende turftassen eveneens door het vuur werden vernield, en de 'bijenstanden veel geleden hebben, is de schade vrij aanzienlijk. Smokkelauto aangehou den. Uit Vaals wordt gemeld: Gistermid dag passeerde aan het grenskantoor Wolf haag in groote vaart een auto. De douane beambten gaven enkele schoten af, maar de auto reed met onverminderde vaart door. Ook den beambten in Vaals gelukte het niet de auto aan te houden. Een amb tenaar en een adj .-commies van het kan toor volgden den wagen per motorrijwiel. Bij Witten werd de auto tot stilstand gebracht, nadat de banden stuk waren geschoten. De chauffeur wist nog te ontkomen. In de auto bevond zich 600 kg. Belgische margarine. HERINNERING AAN PRINS HENDRIK. In het tijdschrift „Horecaf" lezen wij de volgende aardige herinnering aan wij len Prins Hendrik. De schrijver was in 1913 in dienstbe trekking in het Kurhaus Axelmannstein te Reichenhall. De Groothertogin Marie van Mecklenburg kwam daai ook logeeren en toen zij vernomen had, dat er een Hol- landsche bediende in het hotel was, ont bood ze dien tot onmetelijke verbazing van het personeel in haar apparte menten. Het toen gevoerd gesprek volgt hieronder. De Groothertogin begon: „Ich habe gehort dass Sie Hollander sind," begon H. K. H. en na mijn be vestigend antwoord viel zij met de deur in huis en vroeg op den man af: „Sagen Sie einmal, wie denkt man in Holland über meinen Heinrich?" Ik stond paf ik was wel voorbereid op een onvormelijk ge sprek na al wat ik over de Grossherzogin gehoord had, maar zooiets! „Mein Hein rich" daar zat ik niet meer tegenover een lid van een regeerend vorstenhuis van het feudale Duitschland van die dagen met zijn strenge normen voor den adel. met zijn eerbetoon en uiterlijke praal, neen, daar zat ik doodgewoun tegenover een M'Cieder, die naar haar jongen daar ergens ver weg in Holland informeert. „Königliche Hoheit," begon ik aarzelend, maar zij wilde van geen weifelen weten: „Sagen Sie ganz einfach wie das Volk in Holland über meinen Heinrich denkt", was haar wensch. Aan dien wensch heb ik toen, ruim twintig jaren geleden voldaan. Eerlijk heb ik H. K. H. Groothertogin Marie von Mecklenburg-Schwerin toen verteld, dat de Prins in het begin heelemaal niet po pulair was „dass habe ich doch ge- wusst" riep zij hiertusschen dat hij zich langzamerhand begon in te leven in ons land en dat na de ramp met de „Berlin" de Prins het pleit gewonnen had en zijn plaats in onze harten had ver over. „Das freut mich, ach, das freut mich sehr" riep H. K. H. Er volgde een stilte die ik niet waagde te verbreken het gevoerde gesprek grifde zich in dien tijd in mijn geheugen en woord voor woord kan ik mij nu nog 't gesprokene herinneren. Nadat wij nog eenigen tijd doorgebabbeld hadden, meende ik te moe ten gaan. De Groothertogin stak mij vriendelijk de hand toe: „wenn Sie in Deutschland bleihen und Sie brauchen irgendwa meine Hilfe und Rekomenda- tion, schreiben Sie an das Hofmarschal- lant", waren hare afscheidv»oorden. Een jaar later begon de wereldoorlog en liep het voor ons allemaal anders dan wij ge dacht hadden. Den winter van 19131914 was ik voor de tweede maal naar Italië getrokken voor het winterseizoen. In Hotel Majes tic in Rome ontmoette ik toen een intie- men vriend van wijlen onzen Prins, Baron van L., wien ik het voorgevallene met de Groothertogin vertelde. „Eine entzücken- de, seelensgutte Frau", meende de Baron, die H. K. H. ook goed kende. „Und genau so wie sie ist Euer Prins, mein Freund Heinrich", liet hij er op volgen. En nu is onze Prins dood, zijn goede Moeder is reeds lang overleden en ons blijft alleen de herinnering aan twee sym pathieke, eenvoudige verschijningen, die niet verbluft waren door de praal en pracht, die hen omgaf „wie denkt men in Holland über meinen Heirich?" Grossherzogin Marie die woorden vergeet ik niet, zoolang ik leefl Noodtoestand in het varkensmesters- bedrijf. De Bond van varkensmesters heeft den minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin wordt gecon stateerd, dat de toestand in het varkens- mestersbedrijf onhoudbaar is en als gevolg van de zeer geringe afname een beroep op den minister wordt gedaan, die maat regelen te treffen, die een spoedige af name verzekeren. Invoerrechten in Engeland verhoogd. Op aanbeveling van de adviescommis sie voor invoerrechten heeft naar de Tel. verneemt, de schatkist een order uitge vaardigd, waarbij specifieke invoerrech ten worden ingevoerd op bepaalde fruit- soorten geconserveerd door chemische middelen of kunstmatige hitte, uitgezon derd fruit geconserveerd in suiker, in plaats van de bestaande invoerrechten van 25 pet. ad valorem. De nieuwe invoerrechten, welke Dins dag a.s. in werking treden zijn als volgt: aardbeien, frambozen, bessen-frambozen en zwarte bessen 9/- per cwt., roode bes sen 4/- per cwt., kruisbessen 3/- per cwt., gemengd fruit indien daarin voorkomen aardbeien, frambozen, bessen-frambozen en zwarte bessen 9/- per cwt., sommige andere soorten in den vorm van pulp 4/6 per cwt. Groentenexport naar Indil. Aan boord van het deze week naar In- dië vertrokken m.s. „Chr. Huygens" be vindt zich een hoeveelheid Beverwijksche groenten, in versóhen staat verscheept en ondergebracht in de koelkamers. De par tij groenten 'bestaat uit snij- en spercie- boonen en bloemkool. Het betreft hier een proefneming van een ondernemend tuinbouwer, die aan de hand van den staat waarin de partij bij aankomst in de tropen zal verkeeren, wil nagaan, of export naar ons overzeesch gewest op deze wijze mogelijk is. Over lintwormen, papegaaien-ziekte en eendenhouderij. Vorige keer sprak ik over de verdelging van luizen en mijten en daar Augustus een echte parasietenmaand is wil ik daaromtrent nog een en ander vertellen. Meestal noemt men luizen en mijten door een doch men moet wel weten dat luizen heel andere beestjes zijn dan mijten. De luizen leven steeds op de kippen en de luizeneitjes ziet men vaak aan de basis der veeren tot klompjes van een witte kor relige massa vereenigd. Men stuurt mij nog al eens zulke veertjes, die vooral aan den buik zitten en vraagt wat dat kan zijn. Dat zijn dan luizeneieren die vast gekleefd zijn aan de veeren. Deze zijn niet zoo gemakkelijk te dooden met nicotine- dampen, vandaar dat men bij sterke be smetting de behandeling na een dag of tien herhalen moet. Met de mijten is het heel wat anders. Dit zijn spinachtige dier tjes, die alleen 's nachts op de kippen le ven en overdag wegkruipen in reten en spleten van de zit3tokken in het hok. Ze zuigen zich 's nachts vol bloed en zijn dan vuurrood. De meeste kippenhouders spre ken ten onrechte van kippenluizen. Van deze roode bloedmijten heeft men nu iets eigenaardigs ontdekt. Ze blijken namelijk niet hun heele leven aan de kippen of zelfs de kippenhokken gebonden te zijn, maar we vinden hun broedplaatsen zelfs in hoornen waar de kippen wel eens op overnachten of ergens anders waar toe vallig wel eens kippen komen. Door los- vliegende vogels (en op dit gebied zijn vooral musschen ellendige lastige plagen voor den pluimveehouder) kunnen de mij ten overal heen gebracht worden. Zelfs leven de mijten wel eens op paarden en ander vee en kunnen zoo van de eene plaats naar de andere worden overge bracht. De eitjes kunnen dus op allerlei gekke plaatsen terecht komen en als de jonge mijten uitkomen hebben ze geen hoender- bloed noodig, dcch kunnen leven op hout of vuil. Ze kunnen dus in een leeg kippen hok een poos leven zonder van gebrek te sterven. Zorgt men nu dat het hout in de bokken flink in naden, spleten, gaten, enz. doordrenkt is met carbolineum, dan heb ben de mijten geen kans hout te eten en kunnen zich niet ontwikkelen. Ook is der gelijk hout geen geschikte schuilplaats voor de volwassen mijten. Bij de mijten is dus naast de behande ling van de kippen, die door de nicotine- dampen 's nachts gebeurt, de behandeling van het hok van groot belang. Elk kip penhok behoort ook met het oog op mijten losse zitstokken te hebben die geregeld uit het hok genomen kunnen worden, gerei nigd en weer aan den onderkant en op de steunplaatsen met carbolineum behan deld worden. Een heel andere groep van parasieten zijn de wormen, waarvan men onder scheidt de ronde- of spoelwormen en de lintwormen. Van beide zijn er massa's soorten die schade doen doordat ze den darmwand ziek maken, of doordat ze ver wondingen in den darm veroorzaken, waardoor smetstoffen in het lichaam kun nen dringen, dan wel doordat zij zelf ver giften vormen, die weer schadelijk op de kippen inwerken. Als de kippen wormen hebben groeien ze niet, kunnen bloedarmoede krijgen en zelfs allerlei nevenverschijnselen, waar onder verlamming. Sommige lintwormen van kippen kunnen wel 10 c.M. lang wor den, andere zijn weer zoo klein dat we ze met het bloote oog haast niet zien kun nen. In dat geval merkt men het pas bij het openknippen van den darm. Men ziet dan verscheidene bloederige puntjes, niet grooter dan een flinke speldeknop. Bekijkt men nu zoo'n rood stukje darm met een microscoop dan ziet men daar de lintwor men zitten. Soms doen de ontstekingen door de wormen veroorzaakt zelfs aan tuberculose denken. Het valt mij op dat ik in den laatsten tijd, vooral bij halfwas kuikens, meer lintwormen zie dan vroe ger. Eigenaardig is de levensloop der lint wormen. De eitjes komen met de mest naar buiten, doch kunnen op zich zelf geen andere kippen besmetten. Zij moeten daartoe zich eerst ontwikkelen in het lichaam van een geheel andere diersoort. En nu is het merkwaardig dat dus kip- penlintwiormeneitjes als tusschen-gast- heer, zooals men dat noemt, slakken of aardwormen of vliegen, kakkerlakken, enz. noodig hebben. Pas als de kip of eend zoo'n besmette worm of slak opeet, kun nen de jonge lintwormpjes zich met suc ces in den kippendarm verder ontwikke len. Uit deze ontwikkelingsgeschiedenis blijkt wel, dat als eenmaal een terrein met lintwormen besmet is, het uiterst moeilijk is er weer vanaf te komen. Slakken, vlie gen, wormen kan men eigenlijk niet ver delgen, vandaar dat men het veiligst doet aparte kuikenhuizen en rennen te nemen waar nooit een volwassen kip komt. Dat geldt voor allerlei besmettingen, vooral ook coccidiosis. Als middelen om kippen te behandelen tegen lintwormen wordt kamala (per dag 1 gram in een pil toe gediend) of terpentijn en olie van elk 5 gram met een spuitje in de krop gebracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2