VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 23G Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Op de realiteiten letten. Een van de argumenten van de voor standers der eenzijdige nationale ontwa pening is, dat het Nederlandsche leger, wanneer eenmaal een oorlog uitbreekt toch niets beteekent en dat een welbe- wapend en geoefend leger inplaats van den oorlog buiten de grenzen te houden, het oorlogsgevaar juist aantrekt. Nu is deze redeneering door de prac- tijk in 1914 en volgende jaren reeds weerlegd. De Nederlandsche weermacht werd door de oorlogvoerende landen van zoo groote beteekenis geacht, dat men het verstandiger oordeelde de grenzen van ons land te eerbiedigen. Bekend mag worden geacht dat de Duitsche legerleiding die aanvankelijk voornemens was het Nederlandsche grondgebied te betreden, daarvan heeft afgezien in verband met den te wachten weerstand. Op de vraag of dit ook bij een eventueel volgenden oorlog het geval zal zijn is niet met zekerheid te antwoorden. Dit zal mee afhangen van de vraag in hoeverre onze weermacht op peil wordt gehouden. Wellicht is hier een aanwijzing dat met de bezuiniging op de defensie ook te ver kan worden gegaan. Wat het tweede punt betreft, het ver meerderen van het oorlogsgevaar bij het onderhouden van een behoorlijke weer macht, daarop heeft niemand minder dan Prof. van Embden, de groote voor man der ontwapeningspropagandisten, reeds bij voorbaat van antwoord gediend. In 1923 schreef deze hoogleeraar in „De Telegiaaf" een artikel, waarin hij de doelmatigheid van een zwakke weermacht poogde aan te toonen. Daarbij schreef hij o.m. dit: „Ligt daarentegen ons erf geheel open, dan beschouwt in bepaalde omstandighe den menig staatsman, gegeven den tegen- woordigen stand van internationale mo raal en internationaal wantrouwen, dit als een uitnoodiging tot militair binnen wandelen. Of ten minste argwaant hij, dat de snoode „andere partij" dit voornemen koesteren zal en hij dus wijs doet haar vóór te zijn. Niet dat de internationale moraal reeds op een alleszins voortreffelijk peil zou staan, wordt hiermee betoogd; maar dat men goed zal doen op deze realiteiten te letten en zich van de werkelijkheid dier zeden en opvattin gen niet al te ver te verwijderen." Algeheele ontwapening wordt hier dus genoemd een uitnoodiging van oorlogvoe rende legers om ons land binnen te wan delen. M.a.w.: ontwapening bevordert het oorlogsgevaar; een ontwapend land trekt de oorlogvoerende landen aan. En verder wordt de goede raad gege ven op de realiteiten te letten en zich niet al te ver van de werkelijkheid te verwij deren. Een uitnemend advies. De fout van de z.g. ontwapenaars is juist, dat zij alle werkelijkheidsbesef schijnen te missen, dat zij in elk geval zich van de werkelijkheid al te ver ver wijderen. DE „JA"-CAMPAGNE IN DUITSCHLAND. Radiorede van Hitier te Hamburg. Heden, Vrijdag, zal Hitler van 8.30 tot 10 u. 's avonds van het stadhuis te Ham burg een rede uitspreken over alle Duit sche zenders. Om 13 uur arriveert Hitier op het vliegveld. De Kamer van Koophandel heeft een oproep tot haar leden gericht om de zaken op den dag van Hitiers ver blijf te Hamburg te sluiten zooals op een Zaterdag. Langs den weg van het vliegveld naar de stad zullen zich, behalve de partij organisaties, de turn- en sportverenigin gen van Hamburg, de scholen en de natio nale verenigingen opstellen. Nadat hij de revue heeft gepasseerd, zal de Leider zich naar het stadhuis begeven, waar de plechtige ontvangst door den Senaat der Vrije Stad zal plaats hebben. Om 17 uur zal Hitier een bezoek bren gen aan de haveninrichtingen. Van 18 tot 20 uur is een reeks van recepties in Hotel Atlantik belegd. Tot de bevolking van de stad is het verzoek gericht op dit tijdstip, gedurende hetwelk de Leider door regeeringszaken in beslag is genomen, vóór het Hotel en in de omgeving de rust te bewaren en niet samen te scholen, om dat de Rijkskanselier aan de wenschen, om zich te laten zien, geen gevolg kan geven. Om 20.30 uut spreekt de Leider dan vanuit de Raadhuiszaal over alle Duitsche en vele buitenlandsche zenders tot het Duitsche volk. Na afloop der radiorede zal hij, blijkens een afkondiging van de gouwleiding, nog van het balkon van het stadhuis het woord richten tot de verza melde menigte. Met het oog op de verkiezingsredevoe ring, welke Hitier hedenavond houden zal, heeft de Rijkspropagandadienst be paald, dat er niemand zijn mag, die niet naar de rede van Hitier luistert. Zij die niet aan de groote gemeenschappelijke be toogingen kunnen deelnemen, moeten zich voor het gemeenschappelijk aanhooren van de redevoering in de woningen ver zamelen. Zij, die geen radio hebben, moe ten worden uitgenoodigd door degenen, die er wel een hebben. De bijeenkomsten op openbare pleinen moeten geweldige be toogingen worden voor de eenheid en het vertrouwen van het Duitsche volk in Hitier. Hindenburg's testament. Het politieke testament van den over leden Rijkspresident Von Hindenburg wordt door de Duitsche bladen een oppositiepers bestaat daar niet ge bruikt om propaganda te maken voor Hitier. DeParijsche pers staat nogal scep tisch tegenover het belang, dat aan dit do cument meet worden toegekend. Zonder de authenticiteit van het docu ment formeel in twijfel te trekken, blijken de Fransche bladen toch levendig getrof fen door de „opportuniteit der publica tie" en vestigen verscheidene de aandacht op het feit, dat het eerst dertien dagen na den dood van Von Hindenburg is ge publiceerd. Over de beteekenis, welke aan het do cument moet worden toegekend, loopen de meeningen reeds uiteen. Volgens enkele bladen was de laatste gedachte van den veldmaarschalk, dat het herstel van het keizerrijk slechts een kwestie was van ge duld oefenen. „Door de rijksweer naar het keizerrijk", zou derhalve de beteekenis van het testament zijn. De „Echo de Paris" en de „Journal" zijln beide van oordeel, dat het eerste deel van het testament in ieder geval authen tiek is. Verder is het een krachtige propagan da voor Hitier. De Londensche pers ontvangt het testament van den overleden rijkspresi dent von Hindenburg niet bijziender gun stig. De „Daily Express" schrijft, dat het „lang vermiste document" eindelijk ge vonden is. „Aan de echtheid kan men niet twijfe len, aangezien Von Papen hiervoor borg staat", aldus voegt het blad er ironisch aan toe. De „Daily Telegraph" schrijft: Von Hindenburg laat Duitschland aan Hit- Ier na. Het blad noemt de publicatie van het testament een „meesterwerk van propa ganda". De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft aan zijn blad, dat het testament van Von Hindenburg aan Hit- Ier feitelijk het lot van Duitschland in handen geeft. Aangezien het testament drie dagen vóór de stemming is gepubliceerd, zal het, volgens het oordeel van den corres pondent, grooten invloed uitoefenen op den uitslag daarvan. Von Papen overhandigt zijn geloofs brieven. De nieuw benoemde Duitsche gezant te Weenen, Franz von Papen, is Donderdag om twaalf uur des middags in begelei ding van het diplomatiek personeel van het gezantschap bij bondspresident Mik- las verschenen om hem zijn geloofsbrie ven te overhandigen. De gezant werd door den kabinets-com missaris dr Galli plechtig ontvangen. Een eere-compagnie bewees bij de aan komst en het vertrek de eerbewijzen. Bij de overhandiging van de geloofs brieven waren bondsminister dr Berger- Waldenegg en kabinetsdirecteur Klas- tersky aanwezig. Ook nu weer nam de politie dezelfde voorzorgsmaatregelen als bij' de aankomst van von Papen. Alle straten en toegangswegen tot de hondskanselarij waren door sterke afdee- lingen politie afgezet. Het verkeer in de onmiddellijke omge ving der kanselarij was volkomen stil gelegd. Voor den ingang van de kanselarij had een compagnie van het bondsleger en den Stahlhelm zich met de blanke bajonet op gesteld. Toen de klokken van de torens in de omgeving twaalf uur sloegen reden drie auto's voor het portaal der bondskansela- rij voor. Het onderhoud tusschen von Papen en Miklas was zeer kort. De auto van Von Papen was om 12 uur voorgekomen en reeds om 12.07 uur verliet von Papen de bondskanselarij weder. Het was ten strengste verboden foto's van de aankomst van von Papen en van de overhandiging der geloofsbrieven te maken. Alle persfotografen werden door de politie tegengehouden. Wat er bij den Ravag-overval gebeurde. Te Weenen hebben thans terecht ge staan de oproerlingen die bij de jongste revolutiepoging de Ravag, het Oostenrijk- sche radiostation, bezetten. De beambten der Ravag schilderden hun wederwaardigheden gedurende de 2 uren, waarin zij in het gebouw opgesloten zaten, terwijl hun de kogels om de ooren floten en van alle kanten handgranaten dreigden, die de alarmafdeeling in het gebouw slingerden. Bijzonder veel indruk maakten de ver klaringen van den technischen beambte, Reinhold Kaiser, die het volgende mede deelde: De schietpartij werd steeds erger. De beambte Berstl, die later ook doodelijk gewond werd, smeekte den oproerlingen op de knieën, om vrijgelaten te worden. Hij werd later ook inderdaad naar buiten gebracht en juist op weg naar het zend- lokaal viel hij in een donkere kamer zon der ramen aan een van buiten komenden kogel ten offer. Wij probeerden om de aandacht van de politie op ons te vestigen, maar dit lukte niet. Opeens weerklonk een ontzettend gefluit. Het was de eerste handgranaat. Spoedig daarop werd het volkomen don ker. Wij hoorden steeds weer handgranaten rondom ons inslaan en bemerkten een warme rook. Roode vlammen lekten op, wij wisten, dat het gebouw brandde. Nu dachten wij: nu komt het er niets meer op aan, liever door een kogel te ster ven, dan in het vuur om te komen. Wij renden het vertrek uit. Op de gang zagen wij' reeds dooden liggen. Op dit oogenblik kwamen beambten op ons af en riepen: „handen omhoog" en arresteerden ons allemaal, om later het kaf van het koren te scheiden. Later hoor den wij:, dat het hevige gevecht voortduur de. Wij hoorden het ononderbroken knal len van pistolen. De volgende getuige is de omroeper der Ravag, Theodor Ehrenberger, de man, die door de opstandelingen gedwongen werd, het valsche bericht uit te spreken. Ook hij gaf een uitvoerige schildering der gebeur tenissen. Hij verklaarde, dat hij' nog getracht had den brand in het zendlokaal te blus- schen, maar dat hem dit niet mogelijk was, doordat het lokaal, waar zich de waterleiding bevond, reeds door machine geweren werd beschoten. Uit het verhoor der getuigen bleek ver der, dat zich bij de opstandelingen een zekere Cermack had bevonden, die op handige wijze is ontkomen en nog niet is teruggevonden. Verschillende getuigen verklaarden, dat reeds den vorigen dag een der deuren op geheimzinnige wijze verwijderd was. Daaruit zou blijken, dat onder het per soneel der Ravag personen geweest moe ten zijn, die de plannen der opstandelin gen kenden en bevorderden. Ook op an dere plaatsen, zooals bij den ingang, zijn den vorigen dag verdachte voorbereidse len getroffen, aldus de getuigen. De Oostenrijksche crisis geëindigd? Mussolini heeft bevel gegeven, dat de Italiaansche troepen aan de Oostenrijk sche grens onmiddellijk naar hun garni zoenen moeten worden teruggetrokken. Hiermee is reeds een aanvang gemaakt. Dit wijst er op, dat Mussolini de Oosten rijksche crisis als geëindigd beschouwt en Oostenrijk in staat acht voor zichzelf te zorgen. Waarschijnlijk is dit besluit ge nomen na overleg met prins Starhem berg. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Fransche regeering een gunstig antwoord gegeven op het Oostenrijksche verzoek, tot verlenging van de toestemming om de Oostenrijksche legersterkte op 30.000 man te brengen. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen verlenging dezer machtiging met een jaar; het acht dezen maatregel ge rechtvaardigd door den huidigen toestand in Oostenrijk, maar wenscht het tijdelijk karakter er van te handhaven. Drie dorpen verbrand. Drie dorpen in Noord-Portugal zijn door een hevigen boschbrand in de asch ge legd. De brand, die op het oogenblik nog voortwoedt, beslaat een oppervlakte van zevenhonderd vierkante kilometer en wordt door een feilen wind aangewak kerd. Toen de brandweer en hulptroepen op de plaats des onheils verschenen, wa ren de drie dorpen inmiddels reedb geheel door het vuur vernield. Onder de dorpsbewoners ontstond een paniek. Zij pakten haastig bij elkaar wat binnen hun bereik lag en vluchtten in den donkeren nacht. Of ook menschen- levens te betreuren zijn, kon tot dusverre niet worden vastgesteld. Honderden brandweerlieden en boeren zijn bezig een vierde dorp, dat door de vlammen be dreigd wordt, voor het vuur te vrijwaren. De Inwoners hebben reeds alle voorzorgs maatregelen getroffen om het dorp te ver laten, indien het niet gelukt het vernie lende element te bedwingen. Dultsch werkloozencijfer. Volgens nationaal-socialistische statis tieken bedraagt het aantal werkloozen thans minder dan 2% millioen tegen 6 millioen in 1932. Daarentegen bedroeg in 1932 het totale inkomen aan loonen en salarissen gemiddeld c.a. 8 milliard per kwartaal, terwijl het in het tweede kwar taal van 1934 onder de 7.5 milliard bleef en de kosten van levensonderhoud sedert 1932 met ongeveer twintig procent zijn gestegen. Opzienbarende Russische waarschuwing. Uit Charbin wordt gemeld: In politieke kringen is groot opzien ge baard door een rede, die de Russische on der-directeur van den Noord-Mantsjoe- rijschen spoorweg voor de employé's heeft gehouden. Hij verklaarde dat de Sowjet- Unie niet bereid is den spoorweg goed koop te verkoopen. Indien Japan of Mantsjoekwo zouden trachten den spoor weg te onteigenen, zou de volkomen be wapende Sowjet-Unie den spoorweg mi litair beschermen, waarbij; de hulp van een derde land zeker was. Nader wordt gemeld: Te Moskou maakt men zich ongerust omtrent de plannen die Japan koestert. Men vreest dat Japan de staat van be leg in het gebied van den spoorweg zal af kondigen als eerste stap voor het in be slag nemen van den spoorweg. Noodweer in Roemenië. Ten gevolge van ontzettende stortre gens is enorme schade aangericht aan de havenwerken van Braila, terwijl in de stad zelf meer dan 50 huizen zijn ver woest. Geheele fabriekscomplexen zijn on der water gezet. Eenige schepen op den Donau zijn losgeslagen en hebben groote averij opgeloopen. Ook andere plaatsen in dit district zijn door de regens en stormen, welke een zondvloed geleken, geteisterd. Eveneens hebben zich boven Boekarest wolkbreuken ontlast. Tal van stadsdeelen zijn 'onder water gezet. De bewoners der huizen, welke door het hooge water be dreigd werden, hebben moeten vluchten. De schade is niet te schatten, doch moet vele honderden millioenen Lei beloopen. Het luchtverkeer over Frankrijk. De Britsche en Fransche regeering hebben in het afgeloopen jaar onderhan delingen gevoerd inzake het luchtverkeer LondenParijsMarseille in verband met de verbinding van de Imperial Air ways op Azië en Afrika. De Franschen eischen, dat de inkom sten van het traject LondenParijs Marseille van beide landen bij elkaar zul len worden gevoegd en dan in een bepaal de verhouding verdeeld. Van Britsche zijde wordt hiertegen ge protesteerd, omdat 80 pet. van de passa giers op dit traject Engelschen zijn. Oogst in Zuld-Australië gered. Dank zij den tijdigen regenval in Zuid- Australië is de dreigende schade aan den tarwe-oogst tengevolge van de lang durige droogte voorkomen. Men verwacht een tarwe-oogst van minstens 30 millioen bushels. Dezer da gen heeft een storm langs de kust nog eenige schade aangericht Port Pieri werd overstroomd en twee kinderen verdron- ken. De kruisers worden duurder. Zooals reeds 'werd gemeld, heeft de Amerikaansche regeering de inschrijving opengesteld voor den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen. De bouwkosten waren geraamd op ongeveer 50 millioen dollars. Bij de aanbesteding is echter gebleken, dat de laagste inschrijving 72 millioen dollars bedraagt. Deze overschrijding van de raming zou voornamelijk zijn veroorzaakt door de stijging der grondstoffen-prijzen en loonen. Gevolgen van de droogte. In een overzicht van de gevolgen van de droogte in de Vereenigde Staten heeft het ministerie van landbouw verklaard, dat de aangerichte schade veel grooter was dan ooit in het verleden het geval was geweest. Het ministerie verwacht, dat de graanprijzen tot vroeg in het vol gende voorjaar of tot het begin van den zomer 1935 zeer hoog zullen blijven. Engelsche handelsvorderingen op Duitschland. De vorige week is tusschen de Engel sche en Duitsche regeering een regeling getroffen over de financiering van den wederzijdschen handel. Het was toen niet mogelijk tot overeenstemming te komen over de loopende Duitsche handelsschul den. De Engelsche regeering is bezig deze zaak eveneens in het reine te brengen. Binnenland. De opbrengst der Rijksmiddelen. Steun aan ontginningswerken. Betalingsverkeer met Duitschland. Buitenland. De Oostenrijksche crisis geëindigd? De „ja"-campagne in Duitschland. De moeilijkheden in de Duitsche kerk. Von Papen te Weenen. Noodweer in Roemenië. De ellende van Oostenrijk. Oostenrijk is op 't oogenblik een van de landen waar de meeste ellende heerscht. In den oorlog had het zwaar te lijden; sedert dien is het vol onlusten ge weest. Zooveel sombere jaren hebben een grooten invloed gehad op de bevolking. Deze telt maar 6.750.000 zielen en toch zijn er 60.000 gebrekkigen. Korte Berichten. Bij het gouden jubileum van den maharadjah van Gondal heeft deze zich met gouden gewichten laien wegen en daarop zijn gewicht in goud onder de ar men laten verdeelen. Gistermorgen is in de buurt, van Vechta een sportvliegtuig verongelukt. De bestuurder is zwaar gewond. Zijn passa giers, de bekende parachutists Lucie Byczkowski, is omgekomen. Het Duitsche smokkelschip Optimist, dat te Las Palmas vastgehouden werd, onder verdenking van het smokkelen van wapens, is onder geleide naar Lissabon vertrokken. Volgens een statistiek van het Brit sche verkeersministerie zijn in de afge loopen week ten gevolge van verkeerson gelukken 160 personen gedood en 5595 ge wond. In de voorafgaande week waren deze cijfers 148 dooden en 5628 gewonden Volgens een bericht uit Shanghai zijn in de provincie Shekiang op verschil lende plaatsen reeds onlusten uitgebroi- ken in verband met de rijstschaarste. De Amerikaansche bond van textiel arbeiders heeft zijn bestuur opgedragen, tegen of vóór 1 Sept. a.s. een algemeene staking in de Amerikaansche katoenindu strie ai te kondigen. De Russische vliegers, die een be zoek aan Italië hebben gebracht, zijn gis terochtend uit Rome vertrokken. Op 1 Juli j.l. telde Italië 42.424.873 inwoners, of ruim 400.000 meer dan een jaar geleden. - Gister is in Schotland een lichte aardbeving gevoeld, welke zich uitstrekte over een gebied van Dornoch tot Pitlo chry, een afstand van ongeveer honderd mijl. Schade van beteekenis is niet aange richt. Steun aan de ontginningswerken. Op de vragen van den heer Krijger in verband met de uiting van vertegenwoor digers der Regeering in het Bestuur van de N.V. Ontginningsmaatschappij „Land van Vollenhove", betreffende de mogelijk heid van een voorstel aan den Minister raad tot onthouding van rijkssteun aan alle ontginningswerken heeft Minister Slotemaker de Bruine het volgende mede gedeeld: Van de zijde van de vertegenwoordigers van zijn departement is in de vergade ring van den raad van bestuur der N.V. Ontginningsmaatschappij „Land van Vol lenhove" medegedeeld, dat de mogelijk heid niet was buitengesloten, dat de mi nister van ministerraad is niet gespro ken genoodzaakt zou kunnen worden, voor nieuwe ontginningswerkzaamheden geen subsidie meer te verleenen. Deze mededeel ing is gedaan, omdat uit eenige rapporten gebleken was, dat de financiëele toestand van de verschillende ontginningsmaatschappijen, o.m. ten ge volge van de malaise in den landbouw, zoodanig is, dat onverwijld de vraag moet worden onder de oogen gezien, of en hoe op den ingeslagen weg kan worden voort gegaan. De minister deelt mede, dat op den laatsten Zaterdag van de maand Juni bij de ontginningswerkzaamheden rond 4700 arbeiders geplaatst waren. Het streven van den Minister is er voortdurend op gericht, zooveel mogelijk de subsidiëering van werkverschaffings objecten, waarvan de plannen hem wor den voorgelegd, te bevorderen. Tot nog toe is het mogelijk gebleken om, behalve bij de hierbedoelde ontgin ningsmaatschappijen, nog steeds ongeveer 40.000 k 45.000 werkloozen bij verschillen de andere werkverschaffingen geplaatst te houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1