75 75 ct. 75 75 I Onze kleine advertentiën die Dinsdags en Vrijdags worden geplaatst, kosten slechts bij vooruitbetalingonder motto of nummer 85 ct. per plaatsing. Deze advertentiën zijn goedkoop en doeltreffend. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw ZONDER PRIJSVERH00GING Telegrammen. Laatste Berichten. Finantiëele Berichten Toch sal het leven rich moeten aan- t passen. Wij moeten naar eenvoudiger le ven terug. Geschiedt het goedschiks, dan kan het met overleg. Willen de menschen niet wijs worden, dan komt de val met groote ellende. Maar vast en zeker is, dat wij van veel van onze weelde afstand zullen moeten doen. Ook bij ons onderwijs. Uit de onlangs verschenen statistiek voor de uitgaven voor het openbaar en bij zonder lager onderwijs blijkt, dat rijk en gemeenten in 1930 143 millioen voor het onderwijls besteedden. Het openbaar on derwijs kreeg er van 62.7 millioen, het bij zonder 80.4 millioen. Per leerling was dat voor de openbare school 132 gulden en voor de bijzondere school 104 gulden. Hieruit blijkt dus dat de bijzondere school, hoezeer zij door het voorbeeld der openbare naar de weelde werd opgetrok ken, toch altijd nog goedkooper is. Maar dit mag voor ons geen reden zijn om te zeggen: nu behoeft de bijzondere school dus niet zuiniger te leven. Over heel de linie moeten de uitgaven voor het onderwijs naar beneden. Heel wat weelde moet worden afgesne den. Daar is één groote troost bij: het on derwijs zelf wordt er allicht niet min der om. Bij het baden verdronken. Gistermiddag is in de Maas bij Macharen de 17-jarige de Haas bij het baden ver dronken. Het lijk, dat na eenige uren is opgehaald, is naar het ziekenhuis teOss vervoerd. Jongen in zee verdronken. Gistermiddag omstreeks drie uur is te Kijkduin de dertienjarige P. K. uit Pijn- acker bij het zwemmen in zee door den stroom meegesleurd en verdronken. De jongen was met een troepje kame raden uit Pijnacker gekomen om onder geleide den dag op het Kijkduinsche strand door te brengen. Bij het baden in zee schijnt hij zich van het gezelschap afgezonderd te hebben en zich op eenigen afstand te ver in het water gewaagd te hebben. Meisje aangereden. Een ern stig verkeersongeval gebeurde te Hedel. Mej. De Grauw en haar vader reden op de fiets aan den rechterkant van den weg. Een achterop rijdende autobus kwam in de bocht van den weg te ver naar rechts met het gevolg, dat mej. De Grauw ge grepen en tegen den grond geslingerd werd. In hopeloozen toestand bleef zij liggen. Kranige redding door 15- jarig meisje. Een 15-jarig meisje, Greetje den Ouden, uit Naarden, is er in geslaagd, een 42-jarige dame uit Breda, die zich op de Loosdrechtsche plassen in gevaar bevond, op kranige wijze te redden, meldt het „Hbl.". De vorenbe doelde dame was gewoon, in binnenwater te zwemmen, en tegen den stroom van de Loosdrechtsche plassen bleek zij niet opgewassen. Het jonge meisje bevond zich op den springtoren van een der zwem inrichtingen, toen zij bemerkte, dat de dame uit Breda niet meer bij machte was verder te zwemmen. De 15-jarige sprong onverwijld te water en riep de dame toe, dat zij op den rug moest gaan zwemmen, doch de zwemster was reeds te uitgeput, om dezen raad te kunnen opvolgen. Het jonge meisje heeft haar toen geholpen, en zoo gelukte het, de dame in de gewenschte houding te krij gen. Terwijl het jonge meisje met één hand de zwemster vasthield, wist zij met de andere hand op te zwemmen en den springtoren te bereiken. „De ooievaars zijn ge vloden". Dinsdagavond brachten twee beruchte Ossenaren, zekere H. en de B. een bezoek aan de kermis te Megen. Zij gingen zich zoodanig aan sterken drank te buiten, dat de gemeenteveldwachter het raadzaam achtte beiden op te sluiten in het gemeentelijk arrestantenlokaal, dat zich bevindt in een ouden bouwvalligen toren, de z.g. gevangenpoort. Zij schijnen spoedig, nadat zij hun roes uitgeslapen hadden, te hebben bemerkt, dat hun cel alles behalve van hechte constructie was. Zij zagen kans een deel van den vloer op te breken en door de ontstane ope ning te vluchten. Toen de veldwachter den volgenden morgen ter plaatse kwam vond hij tot zijn niet geringe verbazing de vo gels gevlogen. De deur droeg tot opschrift: „De ooievaars zijn gevlogenl" Zij hebben waarschijnlijk gedoeld op het feit, dat op den ouden toren een ooievaarspaar nes telt. Van schrik doodgeble ven. Gistermiddag brak te Helmond brand uit in een groote schuur van den heer J. Sleegers. De schuur stond na korten tijd in volle vlam, zoodat aan blussching niet te denken viel. De geheele inhoud, welke niet verzekerd was, werd een prooi der vlammen. De 70-jarige vrouw Th. Vogels, die in een der naastgelegen huizen woont, lag in bed toen de brand uitbrak. Ten gevolge van het geknetter van het vuur werd zij wakker. Verschrikt snelde zij naar buiten; zij werd onwel en overleed eenige ©ogen blikken later. Steur van 2.50 M. in de Waddenzee gevangen. Door den visscherman G. Dirks te Wieringen werd in de „Wieringen 58" een zeldzame vangst aan den vischafslag gebracht, nl. een steur van 2.50 meter lengte, welke het respectabele gewicht van 274 pond bleek te bezitten. Het dier werd aangetroffen in de ha ringkamer, staande aan den leidam bij den ingang der haven in de Waddenzee, en kon, nadat een strop om den staart was bevestigd, zonder veel moeite aan boord worden geheschen. Zooals bekend is de steur een riviervisch, welke zelden of nooit in zeewater wordt aangetroffen, zoodat de visch vermoedelijk via het IJselmeer door de sluizen in den afsluit dijk in de Waddenzee is „geschut". Het gevaarlijke portier. Gistermorgen is te Apeldoorn op de Brinklaan een wielrijder W. in aanraking gekomen met een plotseling opengewor pen portier van een vrachtauto en tevens met een andere auto, bestuurd door W. te Apeldoorn. Met een ernstige hoofdwon de is de man per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Sprengenweg overge bracht. Een kostbare dokters hand. Onlangs is een Engelsche ge neesheer, die tengevolge van een auto-on geluk dat door de schuld van een ander werd veroorzaakt, die tegen hem opreed, waardoor de rechterhand van den arts voor goed onbruikbaar werd gemaakt, een schadevergoeding toegewezen. Op grond van het feit dat het missen van de rechterhand voor den dokter i.h.a. een ontzaggelijk verlies beteekent, werd hem een bedrag van 12.500 pond sterling toe gekend. Werkloozenzorg en landbouw. Het „Volksblad" geeft eenige mededee- Iingen omtrent de z.g. loontoeslag-rege- ling of plaatsing van werkloozen bij de landbouwers. Deze regeling wordt, wat Friesland betreft, toegepast in de ge meenten Het Bildt en Menaldumadeel. In Het Bildt geldt de regeling van half Juni tot eind Ju'li en van 1 October tot 1 De cember. Voor toeslag van Rijk en Ge meente komt in aanmerking het loonbe drag, dat gedurende de hiervoren genoem de perioden in elk bedrijf wordt uitbe taald boven een bepaald gemiddeld be drag per H.A. bouwland. Dit gemiddelde is vastgesteld als volgt Bedrijven tot 6 H.A. naar f 40 per H.A.; bedrijven van 6 tot 8 H.A. naar f35.50 per H.A.; bedrijven van 8 tot 10 H.A. naar f31 per H.A.; boven 10 H.A. naar f26 per H.A. Bij de berekening worden twee H. A. weiland gelijk? gesteld met één H.A. bouwland. Voor de bedrijven tot tien H.A. (tuin bouw) wordt voor eigen arbeid een be paald loonbedrag aangenomen (f 15 voor een volle werkweek), tot een bepaald ma ximum. Elk geval wordt overigens op zichzelf beoordeeld. In een bedrijf van 40 H.A., waarvan 30 H.A. bouwland en 10 H.A. weiland, zal dus het loonbedrag dat in deze 16 weken wordt uitbetaald bóven f 910.(30 plus de helft van 10 is gelijk aan 35 maal f26.voor toeslag in aanmerking ko men. De toeslag bedraagt 50 pet. van het ex tra loon, dat in het bedrijf is uitgekeerd. Is dus om een voorbeeld te geven, in to taal f 1200.aan loon uitbetaald, dan be draagt de toeslag: 50 pet. van f 290. (1200 —910) is f 145. Bij de berekening van het uitbetaalde loon blijft buiten beschouwing het loon uitbetaald aan vrouwen en meisjes. Er mag alleen toeslag worden berekend over loonen betaald aan arbeiders, die anders in de werkverschaffing zouden zijn geplaatst of in de steunregeling zou den zijn opgenomen. Elke aanwijzing moet door den inspec teur voor de werkverschaffing geschie den. Er zijn verder nog verscheidene ad ministratieve voorzieningen getroffen. Goede fruitprijzen. De groote fruitverkooping op het hout, die te Eist (Betuwe) voor die omgeving heeft plaats gehad, heeft zeer groote be langstelling uit alle deelen der provincie en elders getrokken. Voor het appelengewas werden voor deze tijden prijzen besteed, die ver boven de verwachtingen uitgingen; vooral goud- reinetten, waarvan een tamelijk goed ge was wordt aangetroffen, waren zeer ge zocht en werden verrassend duur betaald. Men schatte, dat goudreinetten door el kaar ongeveer f 10f 12 per H.L. aan den boom hebben gedaan, een exorbitant hoo- ge prijs. De duurste boomgaard ging voor f 3770, maar hongerden, die ongeveer f 1000 en zelfs ver daarboven bereikten, waren schering en inslag. Fruitverkooping op het hout. Men meldt uit de Betuwe aau het Hbl d.: De groote fruitverkooping op het hout, welke Dinsdagavond te Eist (Betuwe) voor die omgeving heeft plaats gehad, trok ongekende belangstelling uit alle deelen der provincie en elders. Voor het appelengewas werden voor deze tijden prijzen besteed, die ver boven ieders ver wachtingen uitgaan; vooral goudreinetten waarvan een tamelijk goed gewas wordt aangetroffen, waren zeer gezocht en wer den verrassend duur betaald. Men schatte, dat goudreinetten door elkaar ongeveer f 10f 12 per H.L. aan den boom hebben gedaan, een exorbitant hooge prijs. De duurste boomgaard ging voor f 3770, maar bongerds, die om en nabij de f 1000 en zelfs ver daarboven besomden, waren schering en inslag. Indien dit optimisme van de koopers nu maar rechtvaardiging vindt. Uitvoer van aardappelen, vruchten en groenten. De uitvoer van kleiaardappelen heeft in Juni bedragen 19.267 tem ter waarde van f 941.000, tegen 16.138 ton ter waarde van f 269.000 in Juli 1933. Verder werden nog uitgevoerd 593 ton pootaardappelen ter waarde van f 38.000, tegen 5 ton in Juli van het vorige jaar. Voorts nog 308 ton zanddaardappelen ter waarde van f 12.000 tegen 1466 ton ter waarde van f 20.000. Kersen: 221 ton ter waarde van f27.000, tegen 231 ton ter waarde van f 42.000 in Juli van het vorige jaar; Druiven: 280 ton ter waarde van f 133.000, tegen 319 ton ter waarde van f 156.000; Aardbeien: 322 ton ter waarde van f 54.000, tegen 513 ton ter waarde van f 74.000; Kruisbessen: 324 ton ter waarde van f 15.000, tegen 437 ton ter waarde van f 27.000; Zwarte bessen: 88 ton ter waarde van f 11.000, tegen 89 ton ter waarde van f 27.000; Frambozenpulp: 2259 ton ter waarde van f 273.000, tegen 250 ton ter waarde van f48.000; Aardbeienpulp: 4123 ton ter waarde van f 717.000, tegen 4196 ton ter waarde van f 571.000; Zwarte-bessenpulp: 1770 ton ter waar de van f 254.000, tegen 658 ton Ier waar de van f 192.000; Sla: 297 ton ter waarde van f 8000, te gen 522 ton ter waarde van f 27.000; Tomaten: 20.043 ton ter waarde van f 1.698.000, tegen 16.796 ton ter waarde van f 2.091.000; Uien en sjalotten: 392 ton ter waarde van f 23.000, tegen 1324 ton ter waarde van f 4-9.000; Peen: 1278 ton ter waarde van f 50.000, tegen 1752 ton ter waarde van f 92.000; Doperwten: 2777 ton ter waarde van f 156.000, tegen 1647 ton ter waarde van f 75.000; Snij- en princesseboonen: 1350 ton ter waarde van f 135.000, tegen 851 ton ter waarde van f 104.000 in Juli van het vo- rige jaar. Uitvoer van eieren. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het centraal bureau voor de Statistiek, heeft ons land in Juli uitgevoerd 6137 ton versche eieren ter waarde van f2.103.000, tegen 5924 ton ter waarde van f 1.664.000 in Juli van het vorige jaar. De voornaamste afnemers waren: Duitschland met 4638 ton, Groot-Britan- nië met 873 en Spanje met 471 ton. plaatsing van advertentiën ln alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Bescherming van de openbare orde. DEN HAAG. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs generaal bij' de gerechtshoven in verband met het feit dat de wet houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde met ingang van heden in werking treedt, een circulaire gestuurd waarin hij een en ander aangaande de strekking en eerste toepassing ervan onder hun aandacht brengt. O.m. merkt de Minister met betrekking tót de wijzigingen betreffende de ver- spreidingsmisdrijven op, dat het woord dat deze menschen verspreiden in deze delicten materieele beteekenis heeft en houdt. Het woord duidt aan het in om loop brengen van meerdere exemplaren van een geschrift of afbeelding, niet, een veel ruimer begrip, het ruchtbaarheid ge ven aan den indirecten inhoud van het geschrift of de afbeelding. De journalist die een opruiende of beleedigende uitla ting van derden typeert, zal dus indien hij niet tevens zich met de materieele ver spreiding belast, door die verspreidings artikelen niet worden getroffen. Wel be staat onder bepaalde omstandigheden de mogelijkheid, dat het artikel zelf, b.v. door een instemmend bijschrift, weder een nieuwe opruiing of beleediging vormt en hij rechtstreeks wegens deze delicten wordt vervolgd. De Minister wijst er nog op, dat de ver- spreidings-misdrijven van het Wetboek van Strafrecht in zekeren zin een subsi diair karakter bezitten. Indien bij eenig drukpers-delict recht- streeksche vervolging van schrijver, re dacteur of uitgever mogelijk is, verdient het, aldus de circulaire, aanbeveling in de eerste plants aandacht te wijden aan vervolging van dezen. Tentoonstelling L.U.T.0. DEN HAAG. De tentoonstelling Luto, waaraan de geheele Nederlandsche Luchtvaart zal deelnemen, zal op 21 Sept. a.s. geopend worden. Medio October zal de Luto worden 'Overgebracht naar het IJsclub-terrein te Amsterdam. De organi satoren hopen in 1935 zoo vroeg mogelijk in staat te zijn met deze verplaatsbare tentoonstelling de provincies te bereizen. Doodelijk ongeval. HELMOND. Hedenmorgen reed een vrachtauto in de Heistraat alhier. Eenige jongens sprongen op den wagen en reden verder mee. Op den Bakelschen weg viel een der jongens, de 15-jarige T. M., van den wagen. Korten tijd later is hij over leden. Postvlucht. I AMSTERDAM. Hedenmorgen is het K.L.M.-vliegtuig „De Snip" van Schip hol naar Indië vertrokken. Twee passa giers maken de reis gedeeltelijk mede. Kind doodgereden. HAZERSWOUDE. Hedenmorgen om half acht is het 5-jarig zoontje van den heer v. d. Horst uit Koudekerk op den Rijksstraatweg onder Hazerswoude door een auto aangereden en op slag gedood. Wervelstorm. OTTAWA. Gister heeft boven een ge bied met een lengte van 50 mijl in Zuid- Alberta een wervelstorm gewoed, die groote schade aan den oogst heeft ver oorzaakt. De schade wordt geraamd op ongeveer 500.000 dollar. De toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. GENEVE. Naar van wei-ingelichte zij de verluidt, zouden ondanks de officieele ontkenningen te Genève nog steeds ge heime onderhandelingen in Volkenbonds- kringen worden gevoerd over de toetre ding van Sovjet-Rusland tot den Volken bond. Het is juist dat de Sovjet-Unie nog geen enkele officieele stap heeft gedaan, aangezien zij geen afwijzing wil risceeren en de zekerheid wil hebben, dat wanneer zij een officieel verzoek doet haar toe lating ook zeker is. Het zou vooral een kleine groep mogendheden zijn die bezwa ren maakt tegen toelating van Sovjet- Rusland. Oproep van den Rijksbisschop. BERLIJN. De Rijksbisschop en de Rijkswalter van de Duitsch Evangelische kerk hebben een oproep uitgevaardigd in zake de stemming van a.s. Zondag. Ons volk, zoo zegt de oproep, staat aan het begin van een nieuwen levensloop. Onze Fiihrer heeft voor het reusachtige werk van het vreedzame herstel het vertrouwen noodig van het geheele volk. De Evange lische kerk blijft in gebed haar Fiihrer bijstaan, maar zij roept ook op tot han- deleji, n.l. op a.s. Zondag. Dan zullen het volk en de Evangelische kerk den Fiihrer hun „ja" geven. Amerikaansche professor gemolesteerd. BERLIJN. Prof. Lapowski van de uni versiteit te Chicago, die te Berlijn ver toeft, heeft gisteren een klacht ingediend bij den Consul-generaal der Vereen. Sta ten naar aanleiding van het feit dat een S.A.-man hem had gemolesteerd. Terwijl een S.A.-stormtroep hem op straat passeerde, was een man uit het ge lid gestapt en had hem een klap in het ge zicht gegeven omdat hij de meegevoerde vlag niet had gegroet. De consul-generaal heeft zich in ver binding gesteld met de Berlijnsche poli- tie-autoriteiten. Vier toeristen omgekomen. BERN. Bij een bestijging van den Mat- terhorn zijn vier Itaïiaansche toeristen omgekomen. Twee hunner stortten naar beneden en werden gedood, de andere twee durfden niet verder en brachten den nacht door op een gletscher-plateau, waar zij doodvroren. Staking krantenverkoopers. PARIJS. Ongeveer 300 Parijsche kran tenverkoopers zijn in staking gegaan aan gezien enkele dagbladen het commissie loon dat de verkoopers voor de verkochto kranten ontvangen, met 25 pet. wilden verminderen. De verkoopers doen thans een beroep op het publiek om de betrok ken bladen te boycotten. Doodelijk ongeval. DEN BOSCH. Hedenmiddag is de on geveer 60-jarige koopman Huiskens, die op een hittekar was gezeten, van de kar gevallen. Juist passeerde een tractor met een drietal kermiswagens, welke den man overreden. Hij was op slag dood. DROEVIG ONGEVAL TE KAMPER LAND. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. KAMPERLAND. Hedenmiddag was het hoofd van de openbare school alhier, de heer G. F1 i p s e, met zijn 13-jarig dochtertje op het strand van den Anna Frisopolder aan het zwemmen. .Op een gegeven oogenblik geraakte het meisje daarbij in diep water. Door haar hulpgeroep opmerkzaam gemaakt, tracht te de heer F. zijn dochtertje te redden. Beiden zijn echter jammerlijk verdron ken. Bij het afzenden van dit bericht was het nog niet gelukt de lijken te bergen. Door den Burgemeester en Da Tansbeek werd mevr. F. van het droevig verlies op de hoogte gesteld. De bevolking is diep onder den indruk van deze tragische ge beurtenis. DON QUICH0TERIE. Toen wij de vorige week enkele opmer kingen maakten over de beschouwingen door Ir Mussert aan de gebeurtenissen in Oostenrijk gewijd, wezen wij er op, zegt de Nederl., dat hij als oplossing van de moeilijkheden het houden van een volksstemming in overweging gaf. Uit een artikel in het nummer van „Volk en Vaderland" van Zaterdag j.l. blijkt, dat het denkbeeld van een volks stemming den heer Mussert gepakt heeft. Geïnspireerd door de stemming, die straks in Duitschland zal plaats hebben over de overdracht van de bevoegdheden van den Rijkspresident aan den Rijkskanse lier, beveelt de heer Mussert Minister Colijn aan, de kiezers zich over de huidige regeering te doen uitspreken. Wij vermogen deze nieuwste wending in het beleid van den leider van de N.S.B. niet volkomen te doorgronden. In de toelichting bij het programma van die beweging kan men lezen van een groeienden afkeer van het eens per vier jaar opcommandeeren van het goedige menschdom, dat daarna weer kan ophoe pelen. Waarom wil de heer Mussert dat nu tusschentijds ook nog eens laten gebeu ren? Men mag niet aannemen, dat de kijk van den heer Mussert op de werkelijke politieke verhoudingen in ons land lang zamerhand zoo verduisterd is, dat hij zelf ook maar verwachten kan, dat de meer derheid van het volk de partijen, waarop de huidige regeering steunt zal afvallen. Wat voor reden zou er dan zijn de na- tionaal-socialisten nogeens met een bui tengewone verkiezing lastig te vallen? Het is, dunkt ons, voor hén, al erg ge noeg, dat zij in 1937 weer opgecomman deerd moeten worden. En, wanneer zij behoefte hebben aan een krachtmeting, laten zij dan terug komen op hun voornemen om volgend jaar niet deel te nemen aan de verkie zingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 40 40 Philips Gloeilampen G.B. 209 Yk 208 Unilever 65 66 Anaconda Copper 7'A 77/s Bethlehem Steel 16 16*/B U.S. Steel Corp. 205/s 20»/s Koninkl. Petroleum 153 153 Shell Union 4X 4K Amsterdam Rubber 99 98 *S Nëd. Scheepvaart Unie 35 H 34 Dteli Maatschappij 135 K 136 H Handelsverg. Amsterdam 170 108 X 4 pet. Indië 1934 lOOVs 100 Yk pet. Ned.-Indië 1926 lOOVs 100»/s 4 pet. Nederland 1934 102*/ia 1021/a A.K.Ü. 34 34 De markt viel hier niet mee, en de koersen kwamen vrijwel algemeen wat lager af, terwijl de handel buitengewoon gering was. Een uitzondering moet ge maakt worden voor de Scheepvaart-af- deeling, waar vooral voor Holland-Ame- rikalijn wat belangstelling viel op te mer ken. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Aug., 2.30 u. Londen 7.407.44. Berlijn 57.62u-57.70. Parijs 9.709.75. Brussel 34.6034.68. New-York 1.45 K—1.46 K.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3