Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2Ü7 Buitenland Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. i In het nummer van j.l. Dinsdag plaat sten wij een oproep van het Chr. Comité tot voorlichting omtrent anti-christelijke stroomingen, om te komen tot de vorming van een eenheidsfront tegen het Natio- naal-Socialisme. Hoewel wij de goede bedoelingen van dit comité waardeeren en het met zijn bezwaren tegen het Nationaal-Socialisme volmaakt eens zijn, kunnen wij toch niet zijn pogen inzake de vorming van een eenheidsfront steunen, omdat daaraan naar het ons voorkomt, geen behoefte be staat. In onze pers is aan de gevaren van het N.-S. behoorlijk aandacht geschonken. In vele van onze Kiesvereenigingen zijn de fascistische beginselen en practijken be handeld. En wat de jeugdorganisaties be treft, zoowel het orgaan van het Verband van A.-R. Propagandaclubs als dat van de A.R.J.A. heeft kostelijk materiaal ver strekt voor een principiëele beoordeeling van de nieuwe stroomingen. Verder kan gewezen worden op de vele brochures, die den laatsten tijd zijn verschenen om de beginselen van het Nat.-Socialisme te toetsen. Aan voorlichting heeft het dus niet ont broken en zal het naar verwacht kan wor den, ook in den komenden tijd niet ont breken. Een speciale „beweging" ter bestrijding van het nationaal-socialistische gevaar schijnt ons daarom niet noodzakelijk. En niet zonder bezwaar bovendien. Het is toch niet zóó, dat het gevaar van slechts één kant dreigt. Dr Kuyper heeft er vroeger herhaalde lijk op gewezen, dat het geschut in de politieke stellingen verplaatst moet wor den al naar de omstandigheden dat noo- dig maken. En zoo is het nu ongetwijfeld noodig de N.S.B. en de beginselen, die zij voorstaat, niet uit het oog te ver liezen. Maar wij moeten niet meenen, dat er geen andere, zeker niet minder gevaar lijke tegenstanders zijn. Daarom moeten wij onze actie niet spe ciaal naar één kant richten en niet een speciaal eenheidsfront naar ééne zijde vormen. Er is tusschen het Communisme en het Nat. Socialisme en alles wat daartusschen ligt, een ontzaglijk verschil. Maar er is eenheid in den wortel, eenheid in het belijden van het revolutionaire beginsel, dat de mensch autonoom is, dat de souve- reiniteit Gods wordt verworpen en dat het Woord van God als regel en richt snoer ook voor het staatkundig leven niet wordt erkend. En nu verdient bij de bestrijding nu eens de eene en dan weer de andere groep bijzondere aandacht. Maar voor alles moet onze strijd gaan tegen het gemeenschappelijke revolutio naire beginsel. En dat kan alleen met vrucht geschie den wanneer het eigen Anti-revolutionaire beginsel gekend wordt en verstaan. Voor alles is daarom noodig bestudee ring van de Anti-revolutionaire beginse len. Vanzelf vloeit daaruit voort verdedi ging van die beginselen en bestrijding van alles wat den invloéd en de doorwerking van die beginselen weerstaat. HET POLITIEKE TESTAMENT VAN VON HINDENBURG. In 1919 was herstel van het Keizerschap nog zijn ideaal. Vast geloof aan de Duitsche toekomst. In opdracht van kolonel Von Hinden burg heeft vice-kanselier b.d. Von Papen aan Rijkskanselier Hitier een document overhandigd, dat het politieke testament van wijlen Rijkspresident generaal-veld- maarschalk Von Hindenburg bevat. In opdracht van den Rijkskanselier heeft Von Papen het document thans gepubli ceerd. Het testament bestaat uit twee gedeel ten. Het eerste gedeelte is geschreven in 1919 toen Hindenburg meende dat zijn publieke loopbaan afgesloten was. Dit gedeelte eindigt aldus: „Op het oogenblik heeft een stormvloed van wilde politieke hartstochten en luid schallende leuzen onze geheele vroegere staatsopvatting onder zich begraven en naar het schijnt alle heilige overleverin gen vernietigd. Maar deze vloed zal weer verloopen. Dan zal uit de eeuwig be wogen zee van ons volksleven weer de rots opduiken, waaraan zich eens de hoop onzer vaderen heeft vastgeklemd en waar op bijna een halve eeuw geleden door onze kracht de toekomst van het vaderland met vertrouwen werd gegrondvest. Indien zoo weer de nationale gedachte, het nationale bewustzijn ontstaat, dan zullen voor ons uit den grooten oorlog, waarop geen volk met gerechtvaardigder trots en zuiverder geweten kan terugblik ken dan het onze, zoolang het trouw was, alsook uit den bitteren ernst van deze dagen waardevolle vruchten rijpen. Het bloed van al degenen, die gevallen zijn in het geloof aan Duitschlands grootheid, is daarom niet vergeefs gevloeid. In dit vertrouwen leg ik de pen uit de hand en bouw vast op U, Duitsche jeugd!" In het tweede gedeelte, geschreven in Mei 1934, zegt Von Hindenburg o.m.: „Het laatste deel van mijn leven is tege lijk het zwaarste voor mij geweest. Velen hebben mij in deze verwarde tijden niet begrepen, en niet ingezien, dat het mijn eenige zorg was het verscheurde en ont moedigde Duitsche volk terug te brengen tot de zelfbewuste eenheid. Ik oefende mijn ambt uit in het bewustzijn, dat in de binnenlandsche en buitenlandsche po litiek een voorbereidingstijd noodzakelijk was, gedurende welken wij ons veel zou den moeten ontzeggen. Vanaf de Paasch- boodschap van het jaar 1925, waarin ik de natie opriep tot godsvrucht en sociale gerechtigheid, tot onderlingen vrede en po litieke zuiverheid, ben ik het niet moede geworden de innerlijke eenheid van het volk en de zelfbezinning op zijn beste eigenschappen te bevorderen. Daarbij was ik mij ervan bewust, dat de grondwet en de regeeringsvorm, welke de natie zich in het uur van hoogsten nood en van in wendige zwakheid had gegeven, niet vol doen aan de ware behoeften en eigen schappen van ons volk. Het uur moest rijpen, waarin dit inzicht algemeen goed zou worden. Daarom scheen het mij mijn plicht, het land door het dal van onder drukking en vernedering van buiten, in- nerlijken nood en zelfverscheuring van binnen, zonder gevaar voor zijn bestaan te voeren, tot dit uur zou komen." Nadat er dan verder op gewezen is, dat de geschiedenis zal bewijzen, „hoe bitter maar ook hoe noodzakelijk in het belang van de handhaving van het Duitsche leven menige staatshandeling geweest is, die door mij geteekend is", vervolgt het testament: „In overeenstemming met de groeiende innerlijke saneering en de versterking van het Duitsche volk kon op de basis van eigen nationale eer en waardigheid een voortschrijdende en zoo God wil zegenrijke medewerking in de geheel Europa betreffende quaesties verworven en verkregen worden. Ik dank de Voor zienigheid, dat zij mij op mijn levens avond het uur van beginnend herstel heeft laten beleven. Ik dank al diegenen, die in onbaatzuchtige vaderlandsliefde hebben meegewerkt aan den wederopbouw van Duitschland. Rijkskanselier Adolf Hitler en zijn be weging hebben een beslissenden stap van historische draagwijdte gedaan naar het groote doel om het Duitsche volk tezamen te brengen tot onderlinge eenheid, met overbrugging van alle stand- en klasse- verschillen. Ik weet, dat er nog veel te doen blijft en ik wensch van harte, dat achter de daad der nationale verheffing en van de aaneensluiting van het volk de daad der verzoening staat, die het ge heele Duitsche vaderland omvat. Ik scheid van mijn Duitsche volk in de vaste hoop, dat datgene, waarvan ik in 1919 sprak en wat in een langzaam rijp worden tot den 30sten Januari 1933 heeft gevoerd, zal rijpen tot algeheele ver vulling en voleindiging van de historische zending van ons volk. In dit vaste geloof aan de toekomst van het vaderland kan ik gerust mijn oogen sluiten." Noodlottige vloedgolf. Een hoogere vloedgolf dan ooit was waar genomen, gepaard aan een storm, heeft, naar uit Adelaide gemeld wordt, gemaakt dat de dijk, die de stad Port Pirie tegen de zee moest beschermen, bezweken is. Twee menschen zijn verdronken, maar een duizend zijn dakloos geworden. Het Oostenrijksche leger. De Britsche regeering zal binnenkort een nota overhandigen aan den Oosten- rijkschen ambassadeur te Londen. De nota zal het (naar Reuter verneemt, ongetwij feld gunstige) antwoord bevatten op het verzoek van de Oostenrijksche regeering om in de uitbreiding van het leger tot 30.000 man, welke in Augustus 1933 door de gealliëerde mogendheden werd toege staan ook voor dit jaar toe te stemmen. Het verdrag van St.-Germain staat aan Oostenrijk een staand leger toe van 30.000 man. De ongunstige financiëele positie van het land is echter oorzaak geweest, dat tot vorig jaar slechts 22.000 man onder de wapenen waren. In verband met de daden van terreur in het binnenland heeft de regeering in 1933 besloten het leger uit te breiden tot het genoemde maximum, waartoe de mogendheden hun toestemming hebben verleend. Dezelfde overwegingen blijven ook thans gelden. Fransche vliegtuigmotoren naar Rusland. Een overeenkomst, welke Rusland het recht geeft binnen het gebied der Sovjet- Unie vliegtuigmotoren der Fransche His- pano-maatschappij te bouwen, is tijdens het verblijf van de Russische vliegers in Frankrijk tusschen de Hispano-maat- schappij en de Russen gesloten. De bouwlicentie heeft betrekking op het 160 P.K. compressortype der Fransche mo- torenfabriek. Opdat men zich in Rusland met de motoren spoedig vertrouwd kan maken, zullen vijf-en-twintig motoren van het genoemde type op korten termijn aan Rusland geleverd worden. Tijdens hun verblijf in Frankrijk heb ben de Sovjet-Russische vliegers een reeks Fransche vliegtuigfabrieken voor studie doeleinden bezocht, o.a. ook de fabrieken der Hispano-maatschappij. De overeen komst met de maatschappij is Dinsdag onderteekend. Duitschland koopt vliegtuigen. In het eerste kwartaal van 1934 kocht Duitschland in de Vereenigde Staten voor 1.566.000 dollar aan vliegtuigmateriaal (acht vliegmachines en 177 motoren met bijbehoorende onderdeelen) tegen 348.000 dollar in 1933. Na Duitschland volgt China met 1.239.000 dollar, Rusland met 637.000 dollar, Columbia, Mexico en dan Frankrijk met twee vliegmachines voor 45.000 dollar. Communistische actie tegen Hitier. Voor het eerst sedert Hitier aan het bewind is, is er een openlijke communis tische campagne tegen het Hitler-bewind. In de telefoonboeken in de openbare te lefooncellen in Berlijn hebben de commu nisten, lezen wij in de „Evening Stan dard", de volgende woorden gestempeld: „Geen enkele stem voor dien verrader van het volk en de arbeiders, Hitier. Stemt voor Thalmann." Door S.A.-troepen zijn al deze tele foonboeken in beslag genomen. Ziekte of ouderdom kan niet als ver ontschuldiging dienen om Zondag a.s. niet te stemmen. Het Roode Kruis is ge mobiliseerd om zieken en ouden van da gen naar de stembus te brengen. Von Papen te Weenen. De nieuwe Duitsche gezant in Weenen, Franz von Papen, is gisteravond op het Weensche vliegveld Aspern aangekomen. Door de politie waren buitengewone af zettingsmaatregelen genomen. De staten van Asperen naar Weenen en ook de weg naar het Duitsche gezantschap binnen de stad, waren met politieposten bezet. Op het vliegveld bevond zich eveneens een groote politiemacht alsmede een groot aantal rechercheurs in burger. Na de begroeting begaf zich de nieuwe Duitsche gezant per auto naar het Duit sche gezantschap. Voorop reed een auto met rechercheurs, vervolgens de auto, waarin von Papen en eenige heeren van het Duitsche gezant schap plaats genomen hadden, daarachter twee andere auto's met de overige leden van het gezantschap, terwijl de stoet geslo ten werd door een politieauto met veertig politiemannen die met geweren gewapend waren. In verband met de aankomst van von Papen wijzen de Oostenrijksche bladen er op, dat terwijl von Papen de opdracht heeft een verzoening tusschen Duitsch land en Oostenrijk tot stand te brengen, de Duitsche regeering voortgaat met het voeren van een campagne tegen Oosten rijk. In het bijzonder wordt hierbij1 gewezen op de jongste redevoering van den Duit- schen minister van binnenlandsche zaken dr Frick, die daarin verklaarde, dat Oos tenrijk tot Duitschland behoort. Fokker over een toekomstigen oorlog. In een interview, Dinsdag aan een ver tegenwoordiger van een Engelsch pers bureau toegestaan, zeide de bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker over een toekomstigen oorlog in de lucht, dat on verwachte aanvallen uit de lucht de ko mende „oorlogsverklaring" zullen uitma ken. Geen enkele stad kan, aldus de heer Fokker in het interview, volkomen tegen luchtaanvallen beschermd worden en er zal een groot aantal dooden en gewonden onder de burgerlijke bevolking zijn. Bij een luchtaanval zal Londen voor een groot deel worden platgeschoten. Geen enkel land zal werkelijk in staat zijn zich voldoende tegen moderne lucht aanvallen te verdedigen. De meeste mili taire vliegtuigen zijn verouderd, is de heer Fokker, volgens bovengenoemd pers bureau, van meening. Hij gelooft, dat er spoedig na het uitbreken van een oorlog een tekort aan piloten en mecaniciens zal zijn. Het communisme In Engelsch-lndië. Er valt niet aan te twijfelen, dat het geheele programma van de communisti sche partij in Britsch-Indië van het begin tot het einde, streeft naar omverwerpirg van het huidige gezag desnoods met go- weid van wapenen. Aldus sprak Sir Henry Graik, in an- woord op een desbetreffende vraag in de Indische wetgevende vergadering en hij voegde er aan toe, dat het Hooggerechts hof van Allahabad tijdens het proces te gen de samenzweerders van Meerut tol deze conclusie was gekomen. Het programma van actie der commu nistische partij, zoo vervolgde Graik, be helst de ontwikkeling van de algemeen r. werkstaking tot een politieke staking, liet aanzetten van de boeren om hun schul den en pachten niet te betalen, het propageeren van een beweging voor onaf hankelijkheid, alsmede het verspreiden van revolutionaire propaganda onder de soldaten en de politie. De communisten streven naar de cor- fiscatie en nationalisatie van alle Brit sche kapitalistische ondernemingen en landeigendommen, de afschaffing van de Indische staten, de instellingen van een Sowjet-regeering onder de controle van de Derde Internationale, het dictator' schap van het proletariaat en de uitein delijke vereeniging van alle socialistische Sowjet-republieken in de geheele wereld met Moskou als wereldhoofdstad. Dientengevolge zoo besloot sir Henry Graik, handelde de Indische regeering lo gisch en rechtvaardig, door de communis^ tische actie en organisaties voor onwet tig te verklaren. Overstrooming in Noorwegen. In de omgeving van Flekkefjord in West-Noorwegen, is door een overstroo ming enorme schade aangericht. Als het water niet spoedig daalt, vreest men, dat de groote stuwdam bij Flekkefjord onder den druk van het water zal bezwijken. Het doorbreken van dezen dam zou een catastrophe beteekenen. Op verscheidene plaatsen hangen de rails in de lucht. Een groot aantal per sonen is dakloos. Korte Berichten. Bij Tongeren is een militair vlieg tuig verongelukt. Twee personen zijn ge dood. In Roemenië, bij Targoviste, is een autobus geslipt en omgeslagen in een ra vijn. Er zijin twee dooien en 15 gewonden, van wie verscheidene er ernstig aan toe zijn. Te Tientsien zijn vijf Chineesche bandieten, die er van verdacht werden, op 15! Juni j.l. den Amerikaanschen mis sionaris dr Ingram te hebben vermoord, terechtgesteld. Uit St. John (New Foundland) wordt gemeld, dat Mac Donald scheep gegaan is om een bezoek te brengen aan de kust van Labrador. Naar Reuter uit Athene meldt, zijn daar 17 ambtenaren en werklieden aan gehouden, die neiging tot het communis me hadden. De communistische partij is op grond van de wet ter verdediging van het maatschappelijk stelsel verboden. In het dorp Mokre in Polen zijn 118 huizen door brand vernield. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Tweehonderd menschen zijn dakloos. Bij den wedstrijd om den Acerbo- beker is de Algerijnsche autorenner Guy Moll, toen hiji twee andere auto's op twin tig meter afstand trachtte te passeeren, tegen een boom gevlogen. Hij werd op slag gedood. Krachtens de amnestiewet, die af gekondigd is ter gelegenheid van de ver eeniging van het ambt van rijkspresident met dat van rijkskanselier, zijn uit het concentratiekamp Bad Suiza (Thuringen) ongeveer een kwart van de opgeslotenen in vrijheid gesteld. De stand der werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbiedsbe- middeling deelt mee, dat in de week van 23 tot en met 28 Juli het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidiëerde vereenigingen bedroeg ongeveer 579.600, waarvan ongeveer 84.400 landarbeiders. In Mei tot en met Novem ber worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 495.200 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26.4 pet. tegen 25.9 pet. in de week van 9 tot en met 14 Juli. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg zij 24.3 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 Juli 1934 in totaal 318.084 werkzoekenden ingeschreven waarvan 301.760 mannen. Hiervan waren werkloos 295.091 personen, waarvan 283.984 mannen. Op 14 Juli 1934 bedroeg het Binnenland. Het betalingsverkeer met Duitschland. Uitvoer van aardappelen enz. De stand der werkloosheid. Een Kerstvlucht naar Guragao. Buitenland. Politiek testament van Hindenburg. Von Papen te Weenen. Het communisme in Engelsch-lndië. totaal aantal ingeschrevenen bij een on geveer gelijk aantal organen 316.972. Hier van waren werkloos 294.458 personen, waarvan 283.895 mannen. Het aantal in geschreven werkzoekenden is derhalve sedert 14 Juli 1934 toegenomen met 1112, het aantal werkloozen met 633. Consumptie-aardappelen. Het bestuur van de Amsterdamsche Fe deratie van Vereenigingen van Kleinhan delaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, heeft zich met een adres gewend tot den minister van economische Zaken, waarin het te kennen geeft, dat het ken nis heeft genomen van de maatregelen, welke zijn genomen, beginnend 1 Aug. 1.1., door de Ned. Akkerbouw-Gentrale betref fende den handel in consumptie-aardap pelen; dat door genoemde maatregelen is be reikt, dat een zeer groot gedeelte van den oogst, welke en door droogte en door teeltbeperking kleiner is dan de oogst van 1933, uit den handel is genomen, waar door de prijzen zich op een zoodanig ni veau bevinden, dat zij liggen boven de koopkracht van 60 pet. van het Amster damsche publiek; dat hierdoor wordt bereikt, dat de con sumptie, welke door de regeering toch reeds is verminderd, nog meer naar bene den gaat; dat anderzijds door den klein handel, mede door de verminderde koop kracht van het publiek, niet die prijs kan worden bedongen, welke hem een eenigs- zins redelijk bestaan verzekert; dat ook door de maatregelen de produ cent niet is gebaat, daar een te groot ge deelte van den oogst buiten de consumptie valt. Om welke redenen het bestuur den mi nister dringend verzoekt de aardappelen, welke vallen boven de maat van 28 m.m., voor de consumptie beschikbaar te willen stellen en wanneer er maatregelen wor den genomen, deze zoodanig zijn, dat zij landbouw en handel bevredigen en de consumptie niet schaden. Schoenfabriek te Bunschoten. Vandaag zal te Bunschoten de eerste steen worden gelegd van de. door N.V. IJselmeer, Maatschappij voor de Schoen industrie te Bunschoten te stichten schoenfabriek. De vestiging van deze industrie daar ter plaatse is een gevolg van de droog legging van de Zuiderzee en geschiedt met steun van het Rijk en de Gemeente. Voor het overgroote deel zullen op deze fabriek gevestigd worden visschers of andere, bij de afsluiting der Zuiderzee gedupeerden. KERSTVLUCHT NAAR CURACAO. In vier vliegdagen naar Paramaribo. De vliegtocht van de K.L.M. naar Cu- ragao, die ter gelegenheid van het 300- jarig herdenkingsfeest in Juli door ver schillende omstandigheden niet kon door gaan, wordt nu waarschijnlijk een Kerst- vlucht. Aan den IC.L.M.-vlieger J. J. van Balkom met enkele anderen is de vlieg technische voorbereiding opgedragen. En daarmee is hij thans voor een groot deel gereed gekomen. „Of de vlucht doorgaat", zoo deelde de heer Van Balkom aan de T e 1 e g r. mede, „is nog niet voor honderd procent zeker. Maar de vliegtechnische voorbereiding is practisch gereed, zoodat bij een slagen met de financiering niets onzen tocht meer in den weg staat. Wij hebben in Juli afgezien van dit vliegvertoon, vooreerst omdat de tijd van voorbereiding te kort was en ook wijl in die maand de weersomstandigheden te slecht zijn. December, Januari en Febru ari zijn de beste maanden voor een vlucht naar de West, omdat men op het traject. Dakar-Natal in den zomer een groot regen en onweersgebied ontmoet. Dit traject, dat 's nachts gevlogen moet worden, heeft in December gunstiger weersomstandig heden. Bovendien treft men daar dan mee wind, terwijl in de zomermaanden tegen wind is te verwachten. Om al deze rede nen werd dus beter geoordeeld de reis in December te ondernemen. En om er nu toch nog een speciaal cachet aan te geven, werd besloten bij eventueel doorgaan half December te vertrekken, waardoor men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1