Kerknieuws Onderwijs Crisis-Publicatiën Gemengd Nieuws Telegrammen. hofstede „Ter Linde" der N.V. Cultuur- Maatschappij Loverendale te Serooskerke wordt ons verzocht te melden, dat de Cult.-Mij. Loverendale geen Duitsche Cultuur-Maatschappij is. Zij is door Ne derlanders met Nederlandsch kapitaal opgericht. Zij werkt volgens de biolo- gisch-dynamische landbouwmethode, wel ke hier te lande en in andere landen met succes wordt toegepast. Arnemuiden. Voor de lichting 1935 zijn in deze gemeente als gewoon dienst plichtige aangewezen de volgende perso nen: G. van Dalen, J. Jobse, J. de Nooyer, A. Siereveld en J. J. Wijkhuis; tot buitengewoon dienstplichtige: W. v. Belzen, J. Dijke, G. v. d. Gruiter, A. Mar- tijn, J. Marijs, C. de Nooyer, W. G. Oreël, en J. P. de Ridder. Tholen. Ter inleiding van het festival gaf „Concordia" Dinsdagavond een con cert op de keurig met bloemen versierde kiosk op het marktplein. De stad, althans de hoofdstraten, zijn reeds keurig ver sierd met eere-poorten en honderden vlaggen en vlaggetjes. Indien het weer medewerkt, wordt veel publiek verwacht, temeer, daar verschillende vereenigingen van goeden naam aan het festival deel zullen nemen. Uitslag wedvlucht van Noyen van de „Luchtpost", alhier. Afstand 240 K.M. Prijzen: C. Praat 1, 6, 8, 13, 14; B. W. Schot 2, 4; P. W. Blaas 5, 7, 12; H. Ver- kerke 3, 10; A. Rijnberg; 9, 11, 16; M. Nijs 15. Overduif A. Rijnberg. Gelost 7.15 uur. Aankomst le duif 10.12.51. Laatste 10.50.45. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord E. V. J. Japchen te Waarder. Ds J. Kooiman, t Te Hoogeveen is in den ouderdom van 69 jaar overleden Ds J. Kooiman, emeritus predikant der Doopsgezinde gemeenten. Voor het examen Handenarbeid is geslaagd Mej. E. Michielsen te Rilland- Bath. Voor het examen Engelsch L.O. is geslaagd de heer J. M. van Mossevelde te Terneuzen. Prof. Dr M. van R h ij n. Bij Kon. besluit van 27 Juli is benoemd tot ge woon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, in de faculteit der godgeleerd heid, om onderwijs te geven in de ge schiedenis van het Christendom, de Chris telijke archaeologie en de geschiedenis der leerstellingen van den Christelijken gods dienst, Dr M. van Rhijn, kerkelijk hoog leeraar aan deze universiteit. EEN LEEMTE IN DE GEMEENTE WET. Het nieuwste snufje op het gebied van politieke sabotage doet zich thans te Haarlem voor. Daar toch heeft volgens de „N. R. Crt.", de heer De Kadt, eens so ciaal-democraat, daarna O.S.P.-er, en nu ook alweer doleerend ten opzichte van deze partij, reeds een maand geleden zijn benoeming tot raadslid aanvaard, met de bedoeling intusschen als zoodanig te blij ven spijbelen. Zijn plaats op de s.d.-lijst dateert uit den tijd, waarin hij nog deel uitmaakte van de S.D.A.P. Tengevolge eener s.-d. vacature aan de beurt gekomen om als sociaal-democraat in Haarlems vroedschap te gaan zetelen, scheen de heer De Kadt dit toch niet over zich te kunnen verkrijgen. Maar aan den anderen kant wilde hij blijkbaar zijn vroegeren geestverwanten, thans zijn tegenstanders, een hak zetten, door wèl de benoeming te aanvaarden, maar in de practijk de plaats niet te bezetten en aldus de s.d. fractie één man minder te doen tellen. Tegen een dergelijke „truc", zegt het Hbld., valt met behulp eener zeer een voudige aanvulling van de Gemeentewet wel degelijk wat te doen. Gelijk thans reeds een wethouder door den Raad ver vallen kan worden verklaard, wanneer hij zes achtereenvolgende vergaderingen van B. en W. zonder geldige redenen niet heeft bijgewoond, zou men een analoge bepaling voor aldus spijbelende raadsle den in het leven moeten roepen. Tevens ware nog als vereischte te stellen, dat bin- Mededeeling van de Landbouw-Crisis- organisatie voor Zeeland. In aansluiting op de circulaires, be treffende de voorschriften inzake den gerststeun deelen wij mede, dat van heden af het voornemen tot dorschen ten minste drie werk dagen tevoren aan de Landbouw-crisisorganisatie -voor Zeeland moet worden kenbaar gemaakt en dat als begin van dezen termijn de datum en het uur van het poststempel, worden aangenomen. Mocht door weersomstan digheden of anderszins de dorsching eer bar kunnen aanvangen dan is aangege- ven, dan kan men zich met de districts secretarissen van de Landbouw-Crisis- yrganisatie voor Zeeland in verbinding stellen, ten einde eene vergunning voor vervroegde dorsching te bekomen. Indien zonder vergunning met deze vervroegde dorsching wordt begonnen, Jp dit als regel inhouding van n steun tengevolge hebben. nen een bepaalden termijn na aanneming zijner benoeming een raadslid behalve natuurlijk in geval van geldige redenen van verhindering zijn functie (op straf fe van vervallenverklaring, zoo hij in ver zuim blijft) moet aanvaarden, waaraan onverbrekelijk verbonden is bet afleggen van den eed (belofte) van trouw aan de Grondwet en de wetten des Rijks, onder de toezegging de belangen der gemeente met al zijn vermogen te zullen voorstaan en bevorderen. Dit laatste liet de heer De Kadt even eens achterwege, zoodat hij nu sabotee- rend raadslid op non-actief is. Bewonde ring kunnen wij hiervoor allerminst koes teren, wars als wij' zijn van al dergelijk destructief gedoe. Het eenige nut van dit optreden kan echter zijn, dat de wetgever aangrijpe de eerste de beste gelegenheid, om te voor zien in de thans in de Gemeentewet met betrekking tot aanvaarding en uitoefe ning van het raadslidmaatschap gebleken leemte, waarvan de heer De Kadt op de boven omschreven wijze misbruik gelieft te maken. Deze aanvulling zou b.v, kunnen wor den tot stand gebracht tegelijk met de voorgenomen wijziging, die een bepaalde groep van vrijgestelden van het raadslid maatschap beoogt uit te sluiten. Na het ongeluk met de Velserpont. Naar wij: vernemen is de tweede-pcmtschipper S. van de Velser pont, waarmede j.l. Vrijdag de auto van den heer Heijnemann verongelukte, op non-actief gesteld. Hoewel uit het politie-onderzoek is ko men vast te staan, zoioals wij reeds meld den, dat deze pontschipper waarschijnlijk niet bemerkt heeft dat de klap van de pont nog niet opgehaald was toen het vaartuig reeds in beweging werd gesteld, betreft dit beengaan van S. geen straf maatregel. De schipper staat bij1 zijn su perieuren bekend als een zeer voorzichtig man, die reeds tal van jaren op dezen ver antwoordelijken post werkzaam was en zich terdege bewust was van de verant woordelijkheid. Er is nooit een klacht over mindere oplettendheid gehoord. Toen hij dien noodlottigen middag bemerkte, dat de auto met de vijf inzittenden in het kanaal stortte heeft hij onmiddellijk ge stopt en de machine tot stilstand ge bracht, opdat de menschen eventueel niet door de schroef zouden warden gegre pen. S. heeft zich de vreeselijke gevolgen van dit ongeluk evenwel zoodanig aange trokken, dat hij niet in staat is te wer ken; hij is thans onder behandeling van een dokter. De controle op de pont is verscherpt, de instructies zijn de bemanning nogmaals terdege ingeprent; de rijkswaterstaat overweegt thans of er reden is de veilig heid van de pont op een of andere wijze nog te vergrooten. In ieder geval zullen de opritten binnen afzienbaren tijd wor den verbreed. Auto door een trein ge grepen. Vader en zoon zeer ernstig gewand. Gistermiddag te ongeveer kwart over vijf is op den onbe- waakten overweg onder de gemeente Bei- len, nabij het Oranje-kanaal aan de Ha- lerbrug, een auto, waarin twee personen gezeten waren, tegen den trein, die uit Meppel kwam, opgereden. De wagen werd totaal vernield. De inzittenden, beiden manufacturiers uit Makkinga, werden ernstig gewond en zijn in zorgwekkenden toestand Daar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Het ongeluk moet aan onoplettendheid van den bestuurder van de auto worden toegeschreven. Deze heeft den sneltrein uit de richting Groningen laten passeeren en heeft toen blijkbaar verzuimd, zich er- Van te vergewissen of ook aan den an deren kant gevaar dreigde. Het noodlot tig gevolg van deze onachtzaamheid was, dat de wagen pardoes tegen den voorbij- rijdenden trein botste. Nader vernemen wij, dat de slachtof fers zijn de 46-jarige R. Nienhuis en diens 18-jarige zoon. De toestand van den laatsten was hoogst ernstig. Enkele uren na bet ongeluk was hij nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. De toe stand van den vader, hoewel eveneens hoogst ernstig, liet zich iets gunstiger aanzien. De auto is door den trein een eind mee gesleurd en daarna tusschen dezen en een haltegebouwtje gekraakt. De trein werd daarna tot stilstand gebracht. Motor rijdt op autobus. Gisteravond tegen tien uur heeft te Mier- lo, ter hoogte van „Molenheide", een ern stig ongeluk plaats gehad. Een motorrijder, de heer P. Leene, reed met groote vaart tegen de autobus uit Geldrop. Met een zware hersenschudding is het slachtoffer, dat tevens beide beenen {gebroken had, naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. De persoon, die op de duo was gezeten, bekwam, geen letsel. Verdronken. Op het strandge- bied van Velsen, nabij Wijk aan Zee, is gisteravond te ongeveer half 9 het lijk aangespoeld van een manspersoon, ge kleed in een blauw badpak. Het lijk is naar het politiebureau te IJmuiden over gebracht. Baldadige soldaten. De poli tie te Amersfoort heeft Maandagavond in een danszaal in de Krommestraat twee militairen aangehouden, K. en N. uit Be verwijk, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. Zij hadden ruiten vernield bij enkele onwonenden, hadden de dienstbode mishandeld en op allerlei wijze de orde verstoord. Zij zijn op het politiebureau opgesloten. Hetgevaarlijkeportier. Gis termiddag om half twee reed de Brabant- sche wielrenner Gageldonk, op den Ant- werpschen Straatweg nabij Bergen op Zoom, toen een auto hem achterop reed. Even nadat de auto den wielrenner was gepasseerd, stopte de bestuurder en deed een der inzittenden een portier open. Dit had tot gevolg, dat de renner G. in volle vaart tegen het portier aanreed. Hij werd bewusteloos opgenomen en per auto naar het Burgergasthuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Bliksem ingeslagen. Te Slo ten (N.-H.) is gistermorgen de bliksem ingeslagen in het huis van den heer M. de Jong aan den Nieuwen Meerdijk in de Haarlemmermeer. De bliksem kwam langs den antenne-draad naar binnen, verbrij zelde eenige ruiten en schroeide een paar gordijnen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het radiotoestel was niet ingeschakeld. Felle brand te Rotter dam. Gisteravond heeft te Rotterdam een felle en hardnekkige brand gewoed die de brandweer met groot materiaal bijna drie uur aan een stuk heeft bezig gehouden. Een pand van drie verdiepingen in de Delftschestraat dat bij de firma Harmsen en Geerlink, een handel in étalage-arti kelen, galanterieën en tuinslangen, als pakhuis in gebruik is en dat van onder tot boven vol zat met in stroo en carton ver pakte artikelen, brandde totaal uit. Met drie motorspuiten en acht slangenwagens die gezamenlijk 15 stralen op het vuur richtten wist de brandweer het vuur ten slotte meester te worden. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. Steuntrekker is eige naar van boerderij en ren paarden. Dezer dagen, zoo meldt Vaz Dias, beeft de politie te New York een man gearresteerd, die reeds geruimen tijd van den dienst voor maatschappelijken steun een steun-uitkeering voor hem en zijn negen kinderen ontving en in totaal reeds bijna 1000 dollar aan steun had ont vangen. De gedragingen van den man wekten echter argwaan op en de politie onder zocht of de man misschien nog andere bronnen van inkomsten had. Daarbij kwam men tot de verrassende ontdekking, dat hij eigenaar was van een boerderij in New Jersey met 50 acre bouwland, dat hij bezitter was van verscheidene tractors, twee auto's en zeven race-paarden. Op de boerderij vond men een tomatenkweekerij waar 25.000 bloeiende tomatenplanten een rijken oogst beloofden. De man met een van zijn zoons konden door de autoritei ten van New York gearresteerd worden. Twee en een halve eeuw zonder eigenaar. Bij' het innen van achterstallige grondbelasting kwamen de autoriteiten van den staat New York tot de ontdekking, dat van een stuk land nabij Mount Vernon, welks waarde geschat werd op ongeveer 10 duizend dollar, nie mand den eigenaar kende. Het gemeente bestuur stelde een onderzoek in met de bedoeling, beslag op het land te leggen; indien de achterstallige belasting niet be taald werd. Het bleek toen echter, dat de oorspronkelijke eigenaars 't land in 1666 van Koning Karei II hadden gekregen, dat zij echter nooit erfgenamen hadden gehad en dat in het hartje van den staat New York dit bezit gedurende 2,5 eeuw geëerbiedigd is gebleven. Het land vervalt thans aan de stad Mount Vernon. Levend verbrand. Drie mannen van het corps voor boschbescher- ming, die meewerkten aan de bestrijding van een boschbrand in den omtrek van Spokane, in den staat "Washington, zijn door het vuur ingesloten en levend ver brand. In pindanootje gestikt. Het anderhalfjarige kindje van den heer Lieshout aan de Reguliersstraat te Wijk aan Zee en Duin is gistermiddag in een pindanootje gestikt. Door een drijfriem ge grepen. In de chemische fabriek der firma Ockinga aan den Cromhoffsbleek- weg te Enschede werd gistermiddag de ongeveer 50-jarige arbeider J. Siemerink bij zijn werkzaamheden door een drijf riem gegrepen en gedood. Hoofd en romp werden van elkaar gescheiden. Het stof felijk overschot is naar het ziekenhuis Ziekenzorg vervoerd. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. De politie stelt een onderzoek in. Dreigend confliot in den landbouw. Op Maandag 20 Aug. a.s. zal, tenzij nog vóór Zaterdag 18 Augustus a.s. overeenstemming wordt be reikt over de loonen van de landarbeiders aldaar, de staking worden afgekondigd voor Lage Zwaluwe en de gemeente Standaarbuiten. De werkgevers te Lage Zwaluwe heb ben 'Opnieuw de loonen, zonder overleg met de landarbeidersorganisaties, ver laagd. Herhaalde pogingen van de zijde der landbouworganisaties om tot overeen stemming te komen, bleven zonder succes. Ook in Standaarbuiten heeft men pogin gen gedaan om tot 'overeenstemming te komen, hetgeen eveneens is mislukt. Drie personen vermist. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag om 1 uur heeft een auto waarin drie Amster dammers zaten, de stad verlaten. Sinds dien heeft de familie niets meer van deze menschen vernomen, van wie alleen be kend is dat zij' zouden gaan visschen. Geen van hen bad meegedeeld waarbeen zij zonden gaan. De Nederlandsche Jaarbeurs. AMSTERDAM. Naar wij vernemen zul len voor de Nederlandsche Jaarbeurzen die te Utrecht worden gehouden de toe gangsbewijzen ook verkrijgbaar zijn aan alle stations van de Nederlandsche Spoor wegen. Dit heeft het groote voordeel, dat de zakenman tegelijk met zijn spoorkaar tje een jaarbeurskaart kan koopen, waar op 5 pet. reductie wordt verleend op de terugreis. Het terugreisbiljet met de hier boven genoemde korting wordt door de Ned. Spoorwegen afgegeven aan het loket in de hal van de Jaarbeurs-gebouwen. Voor de Jaarbeurskaart betaalt men den zelfden prijs als aan de Jaarbeursloketten Genua-expresse. AMSTERDAM. De N.V. Stoomvaart- Mij. Nederland meldt dat de speciale boottrein met passagiers en post in aan sluiting op het Stoomschip Marnix van St. Aldegonde Donderdagmorgen 16 Aug. om 7.18 u. te Zevenaar zal arriveeren., Den Haag S.S. 9.56 u., Rotterdam Maas 10.31 u. DEN HAAG. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Akkerbopwcentrale be paald, dat aardappelen, welke vervoerd of verhandeld worden tot veevoeder, voor 't vervoeren of verhandelen door stuksteken of stukprikken of door eenigerlei andere door de centrale aan te geven bewerking op afdoende wijze ongeschikt moeten zijn gemaakt voor menschelijke consump tie. Doodelijk ongeval. OLDEBROEK. Vanmorgen heeft op den Zuiderzee-straatweg, nabij de Wissel een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Uit de richting Zwolle kwam een luxe auto, terwijl uit dezelfde richting een wielrijder kwam aanrijden. De wielrijder, de 39-jarige K., venter van beroep en wonende aan den Posthoorn al hier, schijnt eenigszins aan het slingeren te zijn geraakt. Hij' werd door de auto aangereden en tegen de straat gesmakt. Met zeer ernstige verwondingen werd hij opgenomen. Toen een dokter verscheen was het slachtoffer reeds overleden. Betaling van Duitsche goederen. AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank N. V. te Amsterdam deelt het volgende mede: Naar aanleiding van de door de Neder landsche Regeering afgekondigde maat regelen dat de van 15 Aug. 1934 af uit Duitschland in Nederland in te voeren goederen betaald moeten worden door storting van de verschuldigde bedragen in Nederlandsche guldens bij de Neder landsche Bank. wordt van 16 Augustus 1934 af bij de hoofdbank, de bijbanken, en alle agentschappen van de Nederland sche Bank van alle in Nederland geves tigde importeurs van Duitsche goederen de gelegenheid open gesteld om gedurende de gebruikelijke kantooruren betalingen als bovenbedoeld te verrichten. Deze betalingen kunnen geschieden op de gewone wijzen door middel van over schrijving van bank- of postrekening, of door storting in contanten. Bij de beta lingen in kwestie behoort duidelijk en nauwkeurig opgave te worden gedaan van: den naam en het adres van den Ne- derlandschen importeur, den naam en 't adres van den Duitschen exporteur, voor wien bet bedrag is bestemd en eventueel ook van den naam en het adres van de bankinstelling of firma in Duitschland, door welker bemiddeling men wenscht dat het bedrag wordt uitgekeerd. Voor het geval de factuur van den Duitschen ex porteur in rijksmarken of in andere niet- Nederlandsche valuta luidt, dient het fac tuurbedrag in guldens te worden omge rekend naar den officiëelen koers van de betrokken valuta te Amsterdam op den laatsten werkdag voorafgaande aan dien der storting. Het bedrag der vreemde valuta en de voor de omrekening gebezigde koers be- hooren in dit geval bij de betaling der guldens mede aan de Nederlandsche Bank te worden opgegeven. Bepaald is, dat de guldens, die inge volge bovenbedoelde regeling bij de Ne derlandsche Bank zullen worden gestort tot nader bericht zullen worden aange wend voor de liquideering van het sonder- konto van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank, doch ingevolge de inmiddels opgezegde deviezenregeling van 31 Decem ber 1932, was geopend. In verband hier mede zal de betaling van de Duitsche ex porteurs ten wier gunste de Nederland sche importeur guldens bij de Nederland sche Bank zal gestort hebben, tot nader bericht aldus plaats hebben, dat de Ne- derlandscheBank de tegenwaarde van den gestorten gulden aan de Duitsche begun stigden in marken doet uitbetalen ten laste van haarsonder-konto voornoemd. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er ten allen overvloede nog eens uitdiukkelijk op gewezen, dat de verplich ting van betaling door storting in guldens bij de Nederlandsche Bank alleen geldt voor de goederen die uit Duitschland in Nederland worden ingevoerd van 15 Aug. 1934 af. Goederen die vóór 15 Aug. 1934 uit Duitschland in Nederland zijn ingevoerd, kunnen dus door de Nederlandsche im porteurs op dezelfde wijze worden be taald als tot dusver geschiedde. In het 'belang van een zoo goed moge lijke realiseering van de krachtens de Ne- derlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932 op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Rijks bank gestorte bedragen wordt echter aan de Nederlandsche importeurs dringend verzocht, voor alle betalingen die zij aan Duitsche leveranciers hebben te doen ter voldoening van goederen, welke voor 15 Augustus zijn ingevoerd, uitsluitend mar ken te bezigen, die ingevolge genoemde deviezenregeling door de Nederlandsche Bank worden verkocht. Deze marken (de z.g.n. bankmarken) zijn door bemiddeling van de particuliere banken dagelijks bij de Nederlandsche Bank te verkrijgen tegen een prijs die iets beneden de koers van den dag voor z.g. vrije Rijksmarken ligt. Duitsche meening over de claering. BERLIJN. De „Frankforter Zeitung" schrijft naar aanleiding van den gister bekend gemaakten maatregel der Neder landsche Regeering inzake de gedwongen claering met Duitschland: Op het punt van het handelsverkeer bestonden voortdurend moeilijkheden. Eenigen tijd geleden had de Rijksbank de betalingen op de speciale marken kon to's der buitenlandsche circulatiebanken tijdelijk doen stopzetten en met de bui tenlandsche circulatiebanken in de eerste plaats met de Nederlandsche Bank af zonderlijke overeenkomsten getroffen. Ook deze nieuwe overeenkomst schijnt niet be vredigend gefunctionneerd te hebben. Op de bij de Rijksbank ten gunste der Hollandsche importeurs gehouden reke ning hoopten zich de bedragen op, terwijl anderzijds de klachten uit Nederland over achterstallige of gebrekkige betalin gen steeds toenamen. Klaarblijkelijk gaven de Hollandsche importeurs er de voorkeur aan hun in- koopen in Duitschland in guldens te be talen, zoodat de Nederlandsche Bank ruim in staat was de bij de Rijksbank door de Duitsche importeurs gestorte bedragen in marken te verzilveren, waardoor de Ne derlandsche leveranciers, schippers enz. moeite hebben hun vorderingen te innen. Door de ophooping van te verzilveren marken deposito's op de speciale rekening werd ook zekere druk uitgeoefend op de buitenlandsche koers van de marken, al bestaat er op het oogenblik geen noemens waardig disagio. Het blad neemt derhalve aan, dat de Nederlandsche maatregel in de eerste plaats ten doel heeft het speciale konto bij de Rijksbank in te lossen, en acht het te betreuren, dat Nederland tot een der gelijke stap heeft besloten, hoewel de mogelijkheden met de onderhandelingen tot een oplossing te komen, nog geenszins waren uitgeput. Duitschland blijft ook thans nog tot onderhandelen bereid. De Hollandsche stap heeft te Berlijn groote verrassing gewekt. Economische dwangmaatregelen bleken tot nog toe al tijd nadeelig voor beide partijen, zoodat het ten zeerste gewenscht was,, dat van Duitsche bereidheid tot onderhandelen gebruik zou worden gemaakt. Japan zegt vlootovereenkomst op. TOKIO. Naar verluidt zouden de be^ sprekingen tusschen den Japanschen mi nister-president Okada, den minister van Oorlog en den minister van Marine er toe hebben geleid, dat de Japansche minis ter-president zijln goedkeuring heeft ge hecht aan de opzegging door Japan van de Vlootovereenkomsten van Washington en Londen. Het officieele besluit zal binnenkort worden bevestigd door den geheelen staatsraad, waarna de Japansche regee ring een verklaring zal publiceeren waar in zij haar motieven voor de 'opzegging zal uiteenzetten. De buitenlandsche handel In Duitschland. BERLIJN. Volgens de juist gepubli ceerde statistiek van den buitenlandschen handel over de maand Juli 1934 is zoowel de in- als de uitvoer gedaald. De waarde van den invoer was 363 millioen mark minder dan de vorige maand en de hoe veelheid 3 pCt. De waarde van den uit voer was bijna 17 pCt. minder dan de waarde van den uitvoer in de maand Juli van het vorige jaar. Bouw van nieuwe oorlogsschepen. WASHINGTON. Met ingang van 15 Augustus is bij het departement van Ma rine te Washington de inschrijving open gesteld voor den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen, n.l. 4 kruisers, elk van 10.000 ton, 14 torpedojagers en 6 duik- booten. Mijnongeval. GLASGOW. Gisterochtend vroeg vond in een mijn te Bellshil nabij Glasgow een ontploffing plaats, tengevolge waarvan 6 mijnwerkers ernstige brandwonden op liepen. De kerkstrijd In Duitschland. WUPPERTHAL. Te Bannen is een groote protestvergadering gehouden, waar aan 1800 vertegenwoordigers uit 400 ker kelijke gemeenten in Westfalen en het Rijnland hebben deelgenomen en waar in scherpe critiek is geoefend op de be sluiten van de Donderdag j.l. te Berlijn gehouden Nationale Synode, onder lei ding van Rijksbisschop Müller. In deze vergadering werd verklaard, dat 21 wet tig gekozen vertegenwoordigers niet ter Synode aanwezig waren en waren ver vangen door 21 anderen, die door den Rijksbisschop waren aangewezen, tenein de hem de twee derde meerderheid te verzekeren, die hij noodig had. Het aannemen van een wet, waardoor achteraf alle door den Rijksbisschop ge nomen maatregelen werden gelegaliseerd had geen waarde, aangezien het in strijd was met de kerkelijke constitutie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3