Hé daar, is dat vacantia WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2U Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE GEDWONGEN CLEARING MET DUITSCHLAND. Samenwerking met de regeering>. Eindelijk, zegt De Maasbode, is dan de kogel door de kerk, en heeft ook de Nederlandsche regeering een besluit genomen, een daad gesteld tegenover Duitschland, dat gaarne Nederlandsche deviezen in ruil voor zijn goederenexport naar Nederland in ontvangst nam, doch daarentegen niet van zins bleek te zijn aan zijn verplichtingen tegenover Neder land te voldoen, Niet dan na lang dralen heeft de Nederlandsche regeering haar besluit genomen. Na lang dralen, doch ook na langdu rige besprekingen met Berlijn I Daar ter stede zal men zeker niet kunnen beweren, dat de Nederlandsche regeering overhaast is te werk gegaan in het treffen van de maatregelen, welke tegenover een land als Duitschland onmogelijk te vermijden schijnen te zijn. De Nederlandsche regeering heeft trou wens bij herhaling te kennen gegeven, dat zij zich zeer goed bewust was. van de groote nadeelen, welke aan een vereffe ning der betalingen tusschen Nederland en Duitschland door middel van Clearing zijn verbonden. Zij heeft er dan ook het hare toe bijgedragen, om het ontstaan van een dergelijke situatie te vermijden. Doch, langer talmen dreigde ernstige ge varen voor belangrijke verliezen voor Ne derland met zich te brengen. Het saldo van de nog niet door Duitsch land verrekende Markenschulden op 'het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de D'uitsche Rijksbank groeide onrust barend, en moet vooral gedurende de laat ste weken en dagen een dergelijken om vang hebben aangenomen, dat er maat regelen moesten worden getroffen. Te dien einde vertrok dan ook een Neder landsche delegatie naar Berlijn. Zij1 heeft er gedurende vele dagen met de Duitsche autoriteiten van gedachten gewisseld over de mogelijkheid om in dezen toestand ver andering te brengen, doch is daarin niet geslaagd. Voor een ook voor onze regeering aan vaardbare regeling was Berlijn blijkbaar niet te vinden. Het blijkt uit de mede- deeling der Nederlandsche regeering, dat er tusschen Den Haag en Berlijn zelfs reeds nota's werden gewisseld, waarin de Nederlandsche regeering haar voornemen heeft te kennen gegeven, om indien noodig over te gaan tot een desnoods eenzijdig te treffen maatregel, en het clearingsverkeer met Duitschland verplichtend te maken. In de moeilijkheden, welke de Neder landsche regeering ten aanzien van de betalingen in het goederenverkeer met Duitschland heeft ontmoet, is de directe aanleiding tot dezen, naar men alsnog hoopt, tijdelijken maatregel gelegen. Ook thans nog 'hoopt de Nederlandsche regee ring geen eenzijdige regelingen te moeten treffen, doch integendeel in staat te wor den gesteld, tot het treffen van een over eenkomst met de Duitsche regeering, als product van nader te voeren onderhande lingen over een wederkeerig clearingver- keer. De mogelijkheid daartoe moet zeker niet bij voorbaat worden ontkend. Im mers, ook de Zwitsersche en de Fransche regeeringen slaagden daar reeds in. Beide regeeringen zorgden er tevens voor, dat tegelijkertijd voorzieningen werden ge troffen ten behoeve van de houders van Duitsche fondsen. We nemen aan. dat ook de Nederland sche regeering, die dezen maatregel blij kens de officiëele mededeeling Slechts heeft ingesteld ten behoeve van het goe derenverkeer, niet zal verzuimen om eveneens haar aandacht te wijden aan de houders van Duitsche aandeelen en obli gaties, en wij verwachten dan ook stel lig, dat eveneens te dien aanzien nadere mededeelingen binnen afzienbaren tijd zullen worden gedaan. Het is intusschen goed er de aandacht op te vestigen, dat de verplichte storting in guldens voor bedragen, welke zijn ver schuldigd aan Duitsche goederenexpor teurs slechts geldt voor goederen, welke vanaf 15 Augustus hier te lande worden ingevoerd, doch, dat voor betalingen op goederen, welke voor dien werden geim- porteerd, slechts een verzoek tot storting van de betaling bij de Nederlandsche Bank aan de importeurs werd gedaan. Wij willen niet nalaten, om bij deze iederen Nederlandschen importeur van Duitsche goederen op te roepen tot sa menwerking met de regeering, die immers ook hun belangen verdedigt, indien het er om gaat, maatregelen van verweer te stellen tegenover een willekeurige bena deeling vein het economische leven van ons land door de regeering van een ander land. Men mag daarom verlangen, dat iedere importeur van goederen, welke reeds voor 15 Augustus hier te lande ujt Duitsch land werden ingevoerd, de daarvoor ver schuldigde betalingen slechts zal verrich ten door storting van 'het verschuldigde bedrag in guldens bij de Nederl. Bank. Met groeiende belangstelling zien wij in de eerste plaats de nadere mededeelin gen ter zake tegemoet. En, met niet minder belangstelling zullen wij ook het verloop volgen van de te verwachten be sprekingen over het sluiten van een bila terale overeenkomst voor het betalings verkeer tusschen beide landen. DE TE HOUDEN STEMMING IN DUITSCHLAND. De uitslag van de a.s. Zondag in Duitschland te houden stemming staat reeds van te voren vast. Met overweldi gende meerderheid zal het Duitsche volk zich voor de besluiten van de Rijksregee- ring uitspreken. Hoe kan het anders. Tegencandidaten mogen niet gesteld worden. Propaganda tegen het besluit van de Regeering in welken vorm ook, mag niet worden gemaakt. En zeker, de stemming is ,vrij en ge heim", althans in theorie, maar de prac- tijk is anders. Het Duitsche volk leeft onder dictatuur. De „stem" van den staatsburger is theo retisch wel „vrij en geheim", maar er zijn duizend-en-een middeltjes om met meer of minder nauwkeurigheid op die stem controle te oefenen. Men kent elkaar, de meeningen zijn bekend, de controle strekt zich zelfs uit tot de gezinnen. De Hitlerbeweging beschikt over alle middelen der propaganda en de tegenstan ders over slechts één: de propaganda van mond tot mond, die duizend gevaren met zich brengt. Onder zulke omstandigheden is het begrip „vrij en geheim" nog maar betrekkelijk en slechts daar werkelijk door te voeren waar in dichtbevolkte cen tra de aanhangers van een ander systeem meenen voor spionnage en stemnareke- ning veilig te zijn. Dat de vrees er goed in zit is wel ge bleken in November 1933, toen volgens de officiéél vastgestelde gegevens, het hoog ste percentage ja-stemmers bereikt werd in een der concentratiekampen. Er valt dus voor de Regeering niets te vreezen. En toch... geheel gerust zijn de macht hebbers naar het sphijnt nog niet. Van daar dat een geweldige propaganda ge voerd wordt en door woord en geschrift de bevolking wordt bezworen om „ja" te zeggen. Dr Göbbels, die Maandag een radiorede hield, heeft nu weer via het Duitsche nieuwsbureau een opwekking laten ver spreiden. Hij zegt daarin o.a., dat de vereeniging van het rijkskanselierschap met het pre sidentschap in handen van Hitier beant woordt aan de diepste gevoelens van het heele Duitsche volk, daar Hitier inder daad de vertegenwoordiger der natie is, die spreekt en handelt uit naam van 66 millioen Duitschers, Daarmee is hij tevens de waarborg voor de Duitsche eenheid, welke weer de eenige borgtocht is voor de bestaanszekerheid van het Duitsche volk. Hoe meer het Duitschland aan wa pens en kanonnen ontbreekt, des te vaster moet het zich aaneensluiten om zich te handhaven. Duitschland, zoo heet het verder, heeft door zijn nationale revolutie een innerlijke stevigheid verworven, die het den nijd en afgunst op den hals heeft gehaald van een wereld, die door ernstige sociale oeconomische en politieke crisis ver scheurd wordt. Afgezien daarvan eischt de binnenland- sche taak dringend de vereeniging van de macht en verantwoordelijkheid in één hand. Daarom eischen de nationaal-socia- listen: „Alle macht in Hitiers handen!" Weer vijftien rebellen voor den krijgs raad te Weenen. Gistermorgen is voor den krijgsraad te Weenen het proces begonnen tegen vijf tien opstandelingen, die op 25 Juli het gebouw van de Ravag, waarin de Oosten rijksche radiot-omroep is gevestigd, zijn binnengedrongen. Zij worden beschuldigd van hoogverraad, terwijl den verdachte Paul ook moord ten laste wordt gelegd. In de acte van beschuldiging wordt een beschrijving gegeven van den overval. Toen de verdachten per auto voor het gebouw aankwamen, stond de politie agent Kauf in de poort. Hij werd over rompeld en tegen den grond geworpen. Dit zag de bewaker Fluch, die op korten afstand bij het ministerie van Financiën stond. Hij liep naar het Ravag-gebouw, teneinde den agent te helpen. Op dat oogenblik viel er een schot, dat hem dood de; dit werd blijkbaar afgevuurd door den opstandeling Schreck, die later om het le ven is gekomen. Toen greep verdachte Paul zijn pistool en loste twee schoten; het eerste trof den chauffeur Czermak in de borst, zoo dat hij onmiddellijk dood was. Toen de overrompeling was gelukt, drongen de opstandelingen het Ravag-ge bouw binnen. Zij kwamen in de uitzend- kamer, waar verdachte Domes den om roeper Eheoder Ehrenberger met het pi stool op de borst dwong via den zender bekend te maken, dat de regeering Doll- fuss zou zijn afgetreden en dat dr Rinte- len zich zou hebben belast met de vorming van een nieuwe regeering. Onderwijl wa ren de employé's in een vertrek bijeen ge dreven, waar zij met pistolen in bedwang werden gehouden. Inmiddels arriveerde politieversterking, die met machinegeweren het vuur op de uitzendkamer opende. Dit gaf den op standelingen aanleiding de personen, die zich daar bevonden, naar een ander ver trek te brengen. Onderweg werd daarbij een onschuldig tooneelspeler, Rudolph Forstl, door een kogel der politie ge dood. Een tweede tooneelspeler, zekere Wodak, werd gewond. Daarop drong de politie met handgra naten in de uitzendkamer binnen, waar bij door de uitwerking der handgranaten brand ontstond. De opstandelingen wer den gedwongen naar de bovenste verdie ping te vluchten. Domes gaf het bevel met schieten op te houden en toen de eerste politie-afdeelingen binnendrongen, gaven de opstandelingen zich over. Afgezien van den aanvoerder Schreck, zijn bijl de geheele actie vier personen gedood. Twee van hen waren bewakers en de twee an deren lieden, die met den geheelen strijd niets te maken hadden. Oostenrijk wil een sterker leger. Naar United Press uit betrouwbare bron verneemt heeft de Oostenrijksche bondsregeering uit vrees voor een nieu wen nationaal-socialistischen Putsch aan de drie groote mogendheden, welke Oos tenrijks onafhankelijkheid garandeeren, toestemming gevraagd het vaste leger met achtduizend man te mogen uitbreiden. In de nota wordt gezegd, dat voor het bewaren van de orde en rust in het bin nenland en bovenal ter voorkoming van nieuwe terreurdaden van de zijde der na- tionaal-socialisten, een uitbreiding van het 22.000 man sterke vaste leger met achtduizend man gewenscht is. In goed ingelichte politieke kringen verwacht men een gunstig antwoord van de drie mogendheden, Engeland, Frank rijk en Italië. In diplomatieke kringen ziet men in het verzoek van de Oostenrijksche bonds regeering niets ongewoons. Een verhoo ging zal niet in strijd zijn met de be staande verdragen. Rintelen komt voor den Krijgsraad. Volgens een bericht van de „Reichs- post" zal de Oostenrijksche oud-gezant Rintelen, zoodra hij voldoende hersteld is, terecht moeten staan voor een mili tair gerechtshof, wegens zijn deelneming aan den opstand. Dé gezondheidstoestand van Rintelen maakt goede vorderingen. De zuiveringsactie duurt voort. Volgens een bericht in de „Neue Zü- richer Zeitung" is Karl Kaufmann. de rijksstadhouder voor Hamburg, een van de meest vooraanstaande nationaal-so- cialisten, gearresteerd. Woensdagavond j.l. zou hij volgens de aanplakbiljetten een groote rede houden in de zaal van de Hamburgsche diergaar de. In den namiddag werd hij evenwel ge arresteerd, waarna zijn woning door S.A.-mannen bezet werd. „Zijn arrestatie", aldus schrijft de Duitsche „Freiheit", was voor ons geen verrassing. Twee vooraanstaande nazi's zouden openlijk hebben verklaard, dat Kaufmann intieme betrekkingen onderhouden heeft met Röhm, Heines, e.a. Dreigend conflict in mijnen van Zuid- Wales? In de mijnen van Zuid-Wales dreigt een conflict waarbij eventueel 130.000 man zouden zijn betrokken. D'e mijnwerkers hadden eischen inge diend ten aanzien van loon en arbeidstijd. Bij een beslissing van den National In dustrial Board werden eenige loonsver- hoogingen toegekend waarmee de werk gevers weigerden accoo-rd te gaan. D'e ar beiders waren bereid er genoegen mede te nemen hoewel slechts gedeeltelijk aan hun eischen was tegemoet gekomen. Op een dezer dagen gehouden vergade ring van den bestuursraad van de mijn werkersfederatie van Zuid-Wales is thans besloten aan te bevelen, dat als er met 1 September geen nieuwe overeen komst zou zijn tot standgekomen, in alle mijnen van Zuid-Wales het werk op 30 September zou worden gestaakt. Aan de werkgevers was gevraagd om een spoedige bijeenkomst van den verzoe- ningsraad, doch zij hadden geantwoord dat zij met het oog op de vacanties niet voor 18 September konden bijeenkomen. De voorzitter der mijnwerkersfederatie wees er nog op, dat hoewel het officieels indexcijfer van de kosten van het levens onderhoud 43 pet. hooger was dan in 1914, de loonen slechts met 1214 pet. ge stegen waren. Op 25 Augustus zal over het voorstel van den bestuursraad worden gestemd. Italië en Albanië. Het Albaneesche persbureau te Tirana spreekt de geruchten uit Grieksche bron tegen, dat Italië voornemens zou zijn Al banië te bezetten, omdat dit land geen ge volg heeft gegeven aan een ultimatum no pens de betaling van de Albaneesche schuld aan Italië. Rusland en de Volkenbond. Ondanks de talrijke verklaringen welke men van buitenlandsche zijde hoort, als zou de regeering der Sovjet-Unie voorne mens zijn in de komende maand het ver zoek te -doen om als lid in den Volken bond te worden opgenomen, wordt te Moskou te kennen gegeven, dat de Sovjets nog geen bepaald plan hebben uitgewerkt. Hitier spreekt voor de radio. De Duitsche rijkskanselier Adolf Hitler brengt Vrijdag 17 Augustus a.s. een of ficieel bezoek aan Hamburg. Hij zal daar tot het geheele Duitsche volk spreken. De rede begint om half negen 's avonds (Ned. tijd tien minuten voor negen) en zal du ren tot ongeveer tien uur. Alle Duitsche radio-stations zenden haar uit. De droogte in China. De droogte, welke de vier provincies in het Beneden-Yangtse-gebied reeds gerui- men tijd teistert, breidt zich thans ook uit naar de provincie Hoepei en Hoenan, waar men verwacht, dat slechts de helft van den normalen rijstoogst gered zal kunnen worden. De prijzen van de rijst stijgen voort durend en men vreest, dat aankoop van rijst-voorraden in het buitenland onver mijdelijk zal zijn. Te Koeling in de provincie Kiangski is een bespreking van hooge regeerings- autoriteiten gehouden, teneinde hulp maatregelen te overwegen. Gandhi zeven pond afgevallen. Het einde van Gandhi's zevendaagsche vasten is aanleiding geworden tot het houden van godsdienstige manifestaties. Gandhi, die zeven pond is afgevallen, gevoelde zich zeer onpasselijk en was dientengevolge niet in staat het woord te voeren, om de geloovigen te bedanken. Belgrado door een tornado geteisterd. In den namiddag is Belgrado door een tornado getroffen, die groote schade aan richtte aan de huizen, telegraaf- en tele foonlijnen en aan de landbouwgewassen, in de omgeving. Men schat de verwoes tingen op eenige millioenen dinars. Bij het instorten van een huis werd een vrouw gedood en een andere gewond. Menschen, die aan het baden waren in den Donau en in de Save, vluchtten in badcostuum naar de stad. De badinrich tingen geven tien personen op als ver mist. Korte Berichten. - Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft de regeering een verordening ge- teekend, waarbij alle kartels verboden worden. Het Weensche avondblad Echo meldt, dat de Nazi's hun „terreurcentrale" uit Duitschland naar Oostenrijk zelf heb ben verplaatst. i Naar Reuter uit Bahia (Brazilië) meldt, is op de Rio Sao Francisco een passagiersschip vergaan, bij welke schip breuk 30 menschen moeten zijn omgeko men. H. J. Knottenbelt. Den 16en Juli is de heer H. J. Knotten belt, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, op Curacao gearriveerd. De bescherming van het Zuidenu In de jaarlijksche vergadering der R.-K. Werkgeversvereeniging in 't diocees Den Bosch, is op voorstel van den heer H. van der Putt, lid van de Tweede Kamerfrac tie der R.-K. Staatspartij, besloten, ad- haesie te betuigen aan de actie van de Zuidelijke burgemeesters, om tot een be tere militaire bescherming van het Zui den en daardoor van het geheele land te geraken. Naar wij vernemen heeft thans ook de heer Charles Stulemeyer, als voorzitter van de R.-K. Werkgeversvereeniging in het diocees Breda, namens het bestuur dezer vereeniging adhaesie betuigd aan bovengenoemde actie. Opleiding verkeersvlieger. Met niet minder dan vijftien candida- ten zal vandaag op Schiphol de nieuwe opleidingscursus voor verkeersvlieger aanvangen. Binnenland. De gedwongen clearing met Duitschland. De gewijzigde winkelsluitingswet. Buitenland. De a.s. stemming in Duitschland. De droogte in China. Dreigend conflict in Zuid-Wales. Als zoo'ri ellendige migraine Uw kos- telijken vacaniiedag bederft, dan zal zoo'n "Akkertje" U daarvan afhelpen en maken dat U zich prettig voelt I Ideale pijnstillers ensmaakloos. "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 CL (omzetbelasting inbegrepen). Het vorig jaar werd de opleiding met twaalf candidaten begonnen, waarvan na selectie acht zijn overgebleven. Van de vijftien, die thans den nieuwen cursus gaan volgen, zullen er uiteindelijk tien kunnen worden geplaatst, zoodat er vijf zullen moeten afvallen. De K.L.M. beschikt op bet oogenblik over vier vliegers, die volgens de nieuwe opleiding hun brevet hebben behaald en thans dienst doen in het binnenlandsch luchtverkeer. Werkloozen en radio. De minister heeft zijn goedkeuring ont houden aan een besluit van den gemeen teraad van Arnhem, om aan werkloozen, die aangesloten zijn aan het gemeente lijke radio-distributienet, vermindering van abonnementsgeld toe te staan. Waarschuwing aan houders van pape gaaien of parkieten. Nu in den laatsten tijd weer ernstige gevallen van besmetting door zieke of ge storven parkieten of aanverwante pape- gaai-achtige vogels zijn voorgekomen, ver zoekt de voorzitter van den gezondheids dienst het volgende mee te deelen: Zij die 'behoefte gevoelen papegaaien of parkieten thuis te verzorgen, niettegen staande daar gevaar aan verbonden kan zijn, worden er op attent gemaakt, dat zij daarbij de uiterste voorzichtigheid dienen in acht te nemen. Men rake bijvoorbeeld de vogels zoo min mogelijk aan, vermjjde elk onnoodig contact en houde ze nooit in een slaapvertrek. In geval van twijfel over het ziek zijn van een vogel, of als deze gestorven is over de oorzaak van den dood, in één woord, bij ieder verdacht verschijnsel, raadplege men een dierenarts. In afwach ting bedenke men, dat ook de afvalpro ducten van ieder iek of gestorven dier, zelfs uitgevallen veeren, de besmetting kunnen overbrengen. Men rege-le zich ver der omtrent hetgeen te doen valt geheel naar de voorschriften van den dierenarts, die -de noodige voorlichting zal geven. Verruiming verkoop op Zondag. Staatsblad 450 bevat de wet tot wijzi ging der Winkesluitingswet. De wijziging is uitgegeven 14 Augustus en treedt twee maanden na den dag, volgende op dien harer afkondiging in werking zoodat de wijziging van kracht wordt 15 Oct. 1934. Zooals we reeds hebben gemeld, is in gevolge het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van genoemde wijzigingswet, de moge lijkheid geopend, om van het tijdstip af, waarop deze wet in werking treedt, na melijk (behoudens voor wat betreft het bepaalde in het 2de en 3de lid van art. 5) twee maanden na den dag, volgende op dien van haar afkondiging, ten aan zien van vijf categorieën winkels, een regeling toepassing te doen vinden, waar bij de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag eenigermate wordt verruimd, resp. een dergelijke verkoopgelegenheid in het leven wordt geroepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1