EERSTE BLAD DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m Onbehoorlijke critiek. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcolingon 00 cent por regel. Kleine AdvortcntiOn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een Duitscher die dezer dagen in ons land vertoefde, gaf op de vraag hoe nu eigenlijk de toestand in Duitsehland is, ook op maatschappelijk gebied, dit ant woord: „Wees u maar dankbaar, dat u in Holland woont. Holland is een geluk kig land." Wie kennis neemt van de toestanden in andere landen is geneigd dit toe te stem men. Bij alle moeilijkheden waarmee we ook hier hebben te kampen, blijft toch het feit, dat ons volk nog altijd in een bevoorrechte positie verkeert en ook dat wij dit in den middellijken weg voor een niet gering deel te danken hebben aan het verstandig optreden van onze Regeering. Toch ontbreekt het der Regeering niet aan critiek. Zelfs niet aan scherpe critiek. Op zichzelf is dat niet erg. Het is een van de voorrechten die wij in ons land hebben, dat de regeeringsdaden in en buiten het parlement vrijelijk kunnen worden gecritiseerd en dat ieder daarover zijh meening mag zeggen. En nu zijn de meeningen die geuit worden wel niet al tijd even zakelijk en geven ze niet altijd blijk van deskundigheid van de critici, maar toch zal de Regeering meermalen met de critiek die geoefend werd haar voordeel kunnen doen. In vele gevallen blijft het echter niet bij scherpe critiek. Meermalen moet ook zelfs hiji hen die het gezag heeten te wil len steunen, van onbehoorlijke cri tiek worden gesproken. Men weet wat onlangs te Amsterdam gebeurde, toen een groepje oproerige ele menten in de verlaging van de steunnor- men aanleiding vond de massa op te hit sen en tot verzet te prikkelen. Eenige Amsterdamsche predikanten die den aard van deze beweging blijkbaar niet hebben doorzien en die zich geen reken schap gaven van de ontzaglijke finan- cieele moeilijkheden, waarmee de Regee ring heeft te worstelen, hebben toen de onhandigheid begaan aan de Regeering een telegram te zenden waarin gevraagd werd de steunverlaging zoo mogelijk on gedaan te maken. Deze vragen werden gedaan nadat de Kamer over deze kwestie dagenlang had beraadslaagd en door de Regeering met de stukken was aangetoond, dat zij. onmo gelijk meer kon doen; een opvatting die door het overgro-ote deel der Kamer blij kens een gehouden stemming gedeeld werd. Maar wat deed nu het St. Geref. orgaan „De Banier", welks redactie beter dan de Amsterdamsche predikanten op de hoogte is? Steunt het nu de Regeering tegen het goedbedoelde maar onhandige en niet on gevaarlijke optreden van genoemde pre dikanten? Helaas neen. „De Banier" grijpt ook deze gelegen heid weer aan om een scherpe aanval te richten op het kabinet-Colijn en dit or gaan ontziet zich niet o.m. d i t te schrij ven: „Deze predikanten staan eiken dag te midden der ellende, zij. zien den nood van nabij (gelijk zij' in hun brief breedvoerig uiteenzetten) en dan komt ei een moment dat zij de verantwoordelijkheid voor wat er dreigt te gebeuren niet langer kunnen dragen en spreken plicht is, omdat er ge varen dreigen. Vliegt het alles onzen Christelijken lei ders niet in het aangezicht? Komt de Regeering er af met de rente der ge meen tehypotheken op woningen te verla gen; slaat het in dat een gemeentewoning van f 7.75 op f 7.25 per week gebracht wordt? Blijft het dan geheel verborgen, dat er i zooveel gezinnen zijn die twee dagen per week vrijwel zonder eten zijn, dagen waarop een snede brood met wat zout ge bruikt wordt om den honger te stillen? Weet men niet dat op sommige dagen vader en moeder „geen trek hebben", op dat toch de kinderen niet met leege maagjes zouden rondloopen? Zegt dat soms niets? En dat alles om het „economisch mogelijke"; zuiver oud- liberale wijsheid van Dr Golijn met geheel zijn aanhang!" Hier wordt dus de voorstelling gesug gereerd dat de Regeering onverschillig staat tegenover de ellende der werkloo- zen en dat dit alles een gevolg is van de oud-liberale opvattingen van Dr Colijn en anderen. Zóó wordt de massa ontevreden ge maakt en het revolutionair sentiment ge prikkeld. Dat is op zichzelf reeds diep treurig. Maar de zaak wordt erger als men ziet hoe de houding van de Staatk. Geref. fractie in de Tweede Kamer was. Toen het vorig najaar de heer Drees een motie voorstelde waarin de noodza kelijkheid van verlaging van woninghuur voor arbeiderswoningen werd uitgespro ken, stemden de heeren v. Dis en Zandt tegen. En toen op 2 Mei j.l. aan de orde was de motie-Kupers om van wijziging der steunnormen af te zien, toen schaarden de heeren van Dis en Zandt de heer Kersten was bij beide stemmingen afwe zig zich achter de Regeering en stem den zij opnieuw tegen. Spreken wiji te sterk, als wij de critiek van het Staatk. Geref. orgaan als onbe hoorlijk kenschetsen? Slachtoffers van de bergen. Onlangs werd in een 'bergspleet van den Doms-Gipfel in het Mont Blanogebied het lijk van een 'bergbeklimmer 'gevonden, van wien vermoed werd, dat het een zekere Frans Kainzbauer uit Weenen was, die seder een jaar vermist werd. Thans heeft de moeder van den ver miste onomstootelijk vastgesteld, dat het 'het lijk van haar zoon is. Mevrouw Kainzbauer had zeven kinde ren, die allen in de bergen zijn omgeko men. Franz Kainzbauer was haar jong ste zoon. Vrijdagavond werden noodsignalen waargenomen van de Pic des Flambeaux in de 'Dauphiné. Een hulpexpeditie ging dadelijk onderweg en wisselde den ge- heelen nacht fakkelsignalen met een toe rist, 'die zich op het rotsplateau bevond. Pas in den loop van Zaterdag slaagde men erin den man, die twee dagen en nachten op de barre rots 'had doorge bracht, te redden. In uitgeputten toestand werd 'hij naar La Bérarde overgebracht. Hij was Woensdag voor een bergtocht vertrokken met professor Letelier ui't Ver sailles. Reeds toen hadden 'zij een nacht op de Pic des Flambeaux doorgebracht, doch toen zij. den volgenden ochtend hun tocht wilden voortzetten, braken na el kaar 2 touwen en stortte Prof. Lettellier omlaag. Zonder 'hulpmiddelen bleef zijn metgezel op het smalle plateau achter. De koude was zóó hevig, dat des nachts de rum in de rumflesch bevroor en de flesch sprong. Het lijk van Prof. Letellier kon nog niet geborgen worden. Uit 'Garmisc'h wordt gemeld: Twee toeristen uit Munchen zijn bij hef beklimmen van den voorsten top van de Dreitospitze in een afgrond van 300 M. diepte gestort. Tengevolge van het slechte weer konden de lijken nog niet ge borgen worden. Door de oplettendheid van een Al pinist werden vijf met den dood worste lende bergbeklimmers in de Dolomieten gered. De Alpinist, die Zaterdag laat in den middag aan den wand van den Campa- nise Alto (Brenta-groep) op eenigen af stand een groep bergbeklimmers ontdek te, die zich 'klaarblijkelijk in levensgevaar bevonden en vertwijfeld om hulp riepen, deed onmiddellijk mededeeling van zijn bevindingen aan de Petrotti-Schutzhuette Onmiddellijk begaf zich een reddingsbri gade op' weg, welke bij het invallen van den nacht op een rotspunt twee mannen en drie vrouwen ontwaarde. Ondanks de invallende duisternis 'klauterden de leden ■der reddingsbrigade naar boven, terwijl de regen in stroomen neerviel. Na drie uur slaagden zij erin de zich in nood bevindende bergbeklimmers te bereiken. Terwijl een man van de red dingsbrigade vier bergbeklimmers met be hulp van touwen in veiligheid bracht en den ge'heelen nacht bij hen bleef, brachten de overige reddingsmansehap^en een vijf den persoon, die gewond was. in het holst "-an den nacht naar beneden, waar den gewonde geneeskundige hulp werd ver leend. De overige vier werden Zondagmorgen geborgen. De pers in Duitsehland. Te Duisburg is een proces gevoerd tus- schen de katholieke „Neuen Tag" en de „National Zeitung", het blad van Goe- ring. Voor het gerecht bleek, dat de na tionaal socialistische agenten bij de wer ving van abonnementen met terreurmaat regelen dreigden tegen de lezers van het katholieke blad. „De National Zeitung" beklaagde zich over het buitengewoon sterke verval van haar lezerstal ten bate van het andere blad en meende, dat hier slechts sprake kon zijn van pressie van de zijde der katholieke geestelijkheid. Hiervoor .(zoo zegt het bericht) kon echter geen enkel bewijs worden bijge bracht. De rechtbank besliste ten gunste van de National Zeitung onder de motivee ring: „Een katholieke pers bestaat van daag niet meer in Duitsehland". Het tijdschrift „Die Wahrheit" geeft bijzonderheden over den toestand van de Duitsche pers. De volgende cijfers zijn ontleend aan een ambtelijke statistiek. In 1932: aantal dagbladen in Duitsehland 2703, in 1934: 1128. Van de 1575 kran ten die dus verdwenen zijn werden er 1248 door verboden opgeruimd. Week bladen verschenen er in 1932: 348; in 1934 nog 102. De gemiddelde totale op lage -der Duitsche pers per maand was in 1932 nog 1 milliard en was in Juli 1933 300.000. RedactiepeTSoneel in 1932 19200 man; thans ongeveer 5000. Bovengenoemd blad maakt melding van den ontzaglijken vooruitgang der buiten- landsche bladen in Duitsehland, voorna melijk de Zwistersche kranten, ook Tsje chische, Oostenrijksche en Hongaarsche. Het „Junge Front" verboden. Het bekende katholieke Duitsche week blad „Junge Front", het officieele orgaao der katholieke Duitsche jeugdorganisa ties, dat ondanks de verdrukking zijn aantal abonnó's zag stijgen tot 300.000, is thans voor den duur van 4 weken ver boden. Het blad bevatte n.l. een plaat voorstellende de reus Goliath, die het volk Gods, de joden, uitdaagt en bespot, terwijl op het pantser van den reus een Hakenkruis stond afgebeeld. Amerikaansche actie tegen de communisten. In verband met de stakingsbeweging aan de Westkust van de Vereenigde Sta ten is het Amerikaansche legioen een te genactie tegen het communisme begonnen. Het eischt verscherping van de be staande wettelijk© maatregelen tegen re volutionaire actie. Het Amerikaansche legioen eischt o. a. uitwijzing der communistische agitators, die niet in het bezit zijn der Amerikaan sche burgerrechten. De actie wordt ge steund door de groote Amerikaansche organisaties. Paniek In Calcutta. „De steenen hebben de p o k k e n I" Onder de bevolking van Calcutta ont stond dezer dagen een ontzettende pa niek, toen zich op de straatsteenen ge heimzinnige zwarte vlekken vertoonden. De Hindoes trokken in groote scharen de straat op en beweerden met beslistheid dat de straatsteenen de pokkenziekte hadden en dat een hevige pokkenepide mie op komst was. De opwinding werd nog grooter toen de zwarte vlekken ook te voorschijn tra den op de steenen pannen, welke voor de toebereidselen van spijzen gebruikt wor den. Door een ontzettenden angst aange grepen wierpen de huismoeders alle stee nen keukengerei op straat. Door de Europeesche autoriteiten wordt medegedeeld, dat de vlekkenvorming het gevolg is van de buitengewone klimaats omstandigheden, welke door vochtigheid veroorzaakt zijn. De Indische bevolking, vooral de vrouwen, willen dit echter niet gelooven. D'e vernietiging van steenen keukengerei neemt thans een ongekenden omvang aan. Weer vier doodvonnissen. Gisteravond om 7.35 werd door den Krijgsraad te Weenen vonnis gewezen in het proces tegen de van medeplichtigheid aan den aanval op de bondskanselarij be schuldigde politiebeambten. Vier der beambten werden ter dood veroordeeld, twee tot levenslange gevan genisstraf, twee tot twintig jaar en een tot vijftien jaar gevangenisstraf. Bij de bekendmaking van het vonnis kwam het opvallenderwijze niet tot na- tionaal-socialistische demonstraties der beklaagden, terwijl dit onlangs bij de be kendmaking van de vonnissen tegen an dere deelnemers aan den Putsch van 25 Juli wel het geval was. D'e vier ter dood veroordeelde politic beambten zijn gisteravond om kwart over elf op de binnenplaats van het Landes- gericht bij fakkelbelichting terechtgesteld Bezuiniging in Japan. De verschillende ministers hebben hun ontwerp-begrootingen voor het jaar 1935/'36 bij het ministerie van financiën ingediend. Alle ministeries verlangen meer geld ter bestrijding der uitgaven. In totaal wordt 1.200 millioen yen meer gevraagd. Uit betrouwbare bron wordt echter vernomen, dat het ministerie van finan ciën de gevraagde extra-bedragen zal balveeren, ten einde de rijksfinanciën niet in gevaar te brengen. Het grootste extra-bedrag, n.l. 1.350 millioen yen, wordt gevraagd door het ministerie van oorlog, terwijl het ministe rie van marine meer dan 294 millioen yen extra heeft gevraagd. Een bedrag van 80 millioen yen wordt extra uitgetrokken voor de betalingen aan het buitenland, als gevolg van de depreciatie van de yen. Indien het ministerie van financiën alle eischen zou inwilligen, zouden de totale uitgaven voor 1935/'36 2800 mil lioen yen bedragen. Byrd eindelijk bereikt. De Amerikaansche Poolonderzoeker, admiraal Byrd, die den winter op 200 ki lometer afstand van het hoofdkamp in een hut geheel alleen heeft doorgebracht is thans door de hulpexpeditie, die hem zou afhalen, bereikt. Byrd was volkomen uitgeput, maar in een goede stemming. De expeditie, die onder leiding van dr Thomas Poulter stond, had op 8 Augus tus „Little America" verlaten. Reeds eerder waren twee reddingspo gingen ondernomen, doch mislukt, daar men door de zware stormen tot terugkeer gedwongen werd. Zooals bekend, was de onderzoeker se dert 28 Maart alleen achtergebleven, om de meteorologische condities te bestudee- ren. De sterilisatie In Duitsehland. Op bet te Zürich gehouden medisch congres beeft Dr Astel, president van het bureau voor rassenbygiëne in Thüringen, verklaard, dat op een bevolkingsdeel van 16 millioen in het eerste halfjaar van '34 1134 personen voor sterilisatie zijn voor gedragen. Daarvan hadden er 209 zich vrijwillig aangemeld. Het percentage vrij willigers voor de bedoelde operatie is dus niet groot. Een ander officiëel Duitsch vertegen woordiger op bet congres, Prof. Rüdin, schatte het totaal aantal personen, dat zich dit jaar had laten steriliseeren op 18000. Bij vergelijking van het zooeven genoemde cijfer van 209 valt in het oog, dat men moeilijk kan aannemen, dat deze 18000 zich vrijwillig hebben laten on vruchtbaar maken. Dat er tamelijk hevig verzet is, valt ook wel op te maken uit het gemelde feit, dat er allerlei cursussen worden gehouden om de bevolking in eugenistischen zin te be werken. Dr Astel deelde o.a. mede, dat de onderwijzers op school verplicht zijn, elk kind aan te geven, dat volgens him in zicht erfelijk belast is. Van ieder kind worden de levensgeschiedenis, schoolpres taties enz. opgeteekend, en foto's ge maakt. Dat er verzet op dit ge'bied is, blijkt vooral uit de mededeeling van Prof. Rüdin op het genoemde congres, dat de geest der wet vrijwilligheid is, maar de dwang alleen daarom is opgenomen, om dat er richtingen zijn, speciaal de confes- sioneele, die de onvruchtbaarmaking niet willen. Nachtverlichting van de luchtlijn ParijsLanden. Het geheele traject van de luchtlijn LondenParijs is thans voorzien van nachtverlichting. Dezer dagen zijn juist door het Brit- sche ministerie van luchtvaart 3 nieuwe draailichten geplaatst op hooge punten in 't Zuid-oosten van Engeland, nabij Eden- bridge Tunbridge Wells en Ashbridge. In totaal is bet 225 mijl lange traject thans bebakend met 25 lichten, waarvan veertien draailichten en zeven néon-mist- licbten, die een rood licht uitstralen en ook bij nevel op vrij groeten afstand zicht baar zijn. De overige lichtbakens zijn vuurtorens voor de scheepvaart, die tevens voor de luchtvaart zijn ingericht. Zij bevatten een installatie die het licht automatisch ont steekt, wanneer de intensiteit van het daglicht afneemt tot onder een bepaalde grens. Reusachtig plan tot bebossching. Binnenkort zal in de Vereenigde Sta ten begonnen worden met de uitvoering van een reusachtig bebossohingsplan. Een gebied van 1600 km lengte en 160 km breedte, een oppervlakte, die tweemaal zoo groot is als Engeland, zal in tien jaar tijds beplant worden met 3500 millioen boomen. Het te bebosschen gebied ligt tusschen de staten Noord- en Zuid-Da- kota, Nebraska en Kansas, en strekt zich uit tot Texas. De totale kosten worden geraamd op 75 millioen dollar. Het plan heeft een viervoudig doel; ten eerste de bescherming van de aangren zende landbouwgebieden en de verbete ring van den bodem; ten tweede de voor ziening in bet noodige hout, dat schaarsch is in het Midden-Westen; ten derde, voor koming van aantasting van het land door den wind en ten vierde beinvloedig van de weersgesteldheid in bet graangebied, waar men door het uitgestrekte boschge- bied minder last van droogte hoopt te krijgen. Sovjet-vliegers in Lyon. Het gemeentebestuur van Lyon heeft gisteren in bet stadhuis een lunch aan geboden aan de leden van de Russische luchtvaartmissie, welke op het oogenblik een bezoek aan Frankrijk brengt. De maaltijd werd bijgewoond door talrijke sovjet-autoriteiten, o.w. de zaakgelastigde der sovjet-unie te Parijs, Rosenberg. De 'burgemeester, minister Herriot, sprak zijn bewondering uit voor de sov- Binnenland. Onverwachte ontmoeting met Koningin en Prinses. Regeling betalingsverkeer met Duitseh land. Korting op Indische pensioenen. De suikerbietensteun 1934. Buitenland. De droogte in Amerika. Doodvonnissen te Weenen. De sterilisatie in Duitsehland. jet-vliegtuigen, die naar Lyon waren ge komen, en herinnerde aan de hartelijke ontvangst, die hem in Moskou was ten deel gevallen. Herriot zeide verder, vol daan te zijn over de samenwerking tus schen de sovjet-regeering en Frankrijk ten bate van den vrede. Ten slotte legde bij er den nadruk op, dat voor beide lan den de vrede bet hoogste welzijn der vol ken is. In zijn antwoord zeide Rosenberg, dat de Fransch-Russische vriendschap een vaststaand feit is. De beide regeeringen, die voortgesproten zijn uit machtige volksbewegingen, kunnen slechts vasthou den aan den vrede. Ik weet. aldus spr., dat Frankrijk door en door vredelievend is. Twee landen als de onze vormen den stevigsten waarborg voor den vrede en evenals Frankrijk houdt de sovjet-unie vast aan de idee, dat de vrede verkregen moet worden door veiligheid. Mevrouw Dollfuss naar Weenen. De weduwe van bondskanselier Doll fuss zal binnenkort naar Weenen terug- keeren. Zij zal haar werk bij de armen verzorging in Weenen hervatten. Een van de voornaamste redenen, waarom zij de uitnoodiging van Mussolini om voor on- bepaalden tijd in Italië te blijven niet kan aannemen is. naar de „Daily Telegraph" verneemt, de overweging, dat haar kin deren weer naar school moeten. De droogte in Amerika. Uit Oklahama wordt gemeld, dat auto mobilisten daar het water om bun radia tor bij te vullen, met 30 cents per gallon moeten betalen, terwijl de benzine slechts 17 cents kost. Roosevelt heeft de technische leiders van de hulporganisaties bijeengeroepen om den toestand te bespreken, die gescha pen is door de ook in de Vereenigde Sta ten ongekende droogte. Vastgesteld werd, dat het crediet van 525 miljoen dollar voor de slachtoffers van de droogte on voldoende zal blijken en de regeering naar nieuwe middelen zal moeten omzien. Er zullen ook maatregelen genomen wor den, om de prijsstijging van landbouw producten tegen te gaan. Een reziening van het program tot inkrimping van het bebouwde oppervlak zal worden bestu deerd. In vier van de staten, die door de droogte lijden, heeft het geregend, wel haast te laat echter, om nog iets van den oogst te kunnen redden, behalve in een deel van Nebraska. In Noord-Okla- hama was het de eerste regen sinds twee maanden. Ook in Missouri en Kansas beeft het een beetje geregend. De regen, die thans in 17 staten valt, wekt den indruk, dat de droogte thaus definitief aan baar eind is. De tempera tuur is van 36 op 21 gr. G. gezakt. Een uitlating van von Mackensen. Een redacteur van de Deutsche Allge- meine Zeitung heeft een onderhoud ge had met maarschalk von Mackeusen. Deze weigerde over politieke aangelegen beden te spreken, omdat hij. zich daar nooit mee bemoeid had en het ook in de toekomst niet dacht te doen. Over de kwestie van het referendum van 19' Aug. maakte hij echter de opmerking: „Er is geen sprake van een verkiezingsstrijd. Er is geen tegenstander. Het resultaat vau de volksstemming met een overweldigen de meerderheid van ja-stemmen volgt uit den aard der zaak". Communisten in Duitsehland De Berliner Boerenzeitung meldt, dat Walter Duddins, een vooraanstaand com munist, door het volksgerechtshof te Ber lijn tot drie jaar tuchthuisstraf is ver oordeeld wegens voorbereiding van hoog verraad. Volgens den procureur-generaal was Düddins een der gevaarlijkste vertegen woordigers der K.P.D. in Duitsehland en leider van het district Groot Thuerin- gen geweest. Hij zou in Hamburg de com munistische partij illegaal hebben her steld en erin geslaagd zijn binnen korten tijd weer elf duizend leden in deze ille gale organisatie bijeen te brengen. Gierst inplaats van rijst. De Duitschers moeten meer Duitsche gierst eten in plaats van rijst, schrijft de „Völkische Beobachter". Gierst bevat de-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1