MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 264 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdcclingcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. GEMEENTELIJKE KOSTEN VAN WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. De minister van binnenlandsche zaken heeft d.d. 10 Augustus aan de gemeente besturen doen toekomen de in uitzicht ge stelde gemeenschappelijke beschikking van de ministers van sociale zaken, van bin nenlandsche zaken en van financiën be treffende voorziening ter zake van de ge meentelijke kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen voor 1934. In deze beschikking is o.m. het vol gende te lezen In de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van. arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen, kan aan ge meenten uit 's rijks kas een bijdrage wor den verleend. De bijdrage vormt een per centage van het bedrag van de bedoelde uitgaven. Dit percentage wordt voor elke daarvoor in aanmerking komende ge meente bepaald aan de hand van een sohaal, welke als bijlage aan deze beschik king is toegevoegd. Bij deze schaal worden de bedoelde uit gaven uitgedrukt in procenten van de som der volgens art. 3 berekende belas tingopbrengsten, vermeerderd met de uitkeering ingevolge de wet van 15 Juli 1929. Art. 3 luidt De som der belastingopbrengsten wordt verkregen door samentelling van de zui vere opbrengst, welke de gemeente over het boekingstijdvak 1931-32 verkregen zou hebben door heffing van a. 100 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting, bij rangschikking der gemeente in de eerste klasse; b. 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting; c. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens gebouwde eigen dommen; d. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, wegens de ongebouwde eigendommen. e. de hoofdsom der personeele belas ting volgens het tarief der wet op de Per soneele belasting 1896, vermeerderd met 150 opcenten in de klasse of klassen, waarin de gemeente gerangschikt is; die alles vermeerderd met f. 75 pet. van de hoofdsom der grond belasting. Voorts heet het in de gemeenschappe lijke beschikkingDe ministers behou den zich voor, op grond van gebleken bij zondere omstandigheden in de gemeente, het bedrag der berekende bijdrage voor die gemeente te vermeerderen of te ver minderen met ten hoogste 10 pet. Dteze vermeerdering heeft alleen plaats indien voldaan wordt aan de voorwaarden, wel ke de ministers in het belang der finan ciën der desbetreffende gemeente noodig oordeelen. Voor toekenning van de in den aanhef bedoelde bijdrage komen in aanmerking slechts die gemeenten, welke a. ten genoegen van den minister van Sociale Zaken aantoonen, dat de uitkee- ringen aan behoeftigen in den zin der Ar menwet voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in on juiste verhouding staan tot de uitkeerin- gen, welke door den minister voor werk loozen zijn vastgesteld. b. zich geheel gedragen naar de voor schriften, door den minister van Sociale Zaken gesteld, of alsnog te stellen ten aanzien van steunverleening en werkver schaffing. Aan gemeenten kunnen op haar aan vrage, in afwachting, dat de bijdrage kan worden vastgesteld, voorschotten op de bijdrage worden verleend. Ter toelichting van de bij deze beschik king gevoegde bijdragenschaal heeft de minister van binnenlandsche zaken O.m. nog aan de gemeentebesturen geschreven „De in die schaal opgenomen subsidie percentages vormen ongeveer het 4675e gedeelte van de gelijksoortige percentages welke in de schaal, behoorende bij de ge meenschappelijke beschikking van 23 Oc tober 1933 waren vervat. Deze verlaging werd reeds in mijn rondschrijven van 4 November 1933 aangekondigd. Ik vestig voorts uwe aandacht op de wijziging, welke is aangebracht in den factor, waarin volgens het stelsel der be schikking de werkloosheidslasten voor de bepaling van het percentage der Rijksbij drage worden uitgedrukt. Uit dezen factor zijn de bedrijfswinsten en verliezen ver wijderd. De bepaling, welke als 3e lid aan art. 5 is toegevoegd, strekt om te voorkomen, dat het op de Rijksbegrooting voor 1934 voor het verleenen van Rijksbijdragen be schikbare bedrag wordt overschreden. In genoemd rondschrijven van 4 No vember 1933 werd u tevens verzocht bui ten de gemeentebegrooting voor 1934 te stellen de uitgaven voor werkloosheids voorziening, voorzoover daarvoor op die begrooting geen ruimte aanwezig was. Ten aanzien van de definitieve vaststel ling dezer z.g. uitgestooten bedragen zul len nog nadere regels worden vastgesteld. Ik stel mij voor, u bij die gelegenheid mede namens mijn voornoemde ambtge- nooten nader in te lichten omtrent de wijze van financiering dezer bedragen. In middels vestig ik uwe aandacht op het terzake bepaalde in mijn rondschrijven van 28 Juli j.l." TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dooden, 160 gewonden. Zondagmorgen om 7.35 uur is op het station Halle een vertrekkende trein met een binnenkomende in aanrijding geko men. De machinist van een der treinen en een reiziger werden gedood en onge veer 160 reizigers werden gewond, van wie zeventien ernstig. De ernstig gewonden komen allen uit Saksen. Zij werden terstond in het zie kenhuis te Halle opgenomen. De licht gewonden kregen een noodverband en konden deels terugkeeren, deels hun reis voortzetten. Volgens het voorloopig onderzoek moet het ongeluk veroorzaakt zijn door een fout van een der treinbeambten. Nader wordt gemeld, dat de gedoode passagier een vrouw is; zij stierf aan hartverlamming tengevolge van den he- vigen schrik. Het ongeluk is op een afstand van 100 M. van het station gebeurd. De machinist van den specialen trein had reeds be merkt, dat hij op een verkeerde lijn reed, en had daarom de vaart verminderd. Daaraan is het te danken dat het onge luk nog niet ernstiger is geweest. Niette min zijn toch de beide voorste wagens in elkaar geschoven. Hevige treinbotsing in Frankrijk. Zes dooden en vele gewonden. Bij Avignon in Frankrijk is in den nacht van Zaterdag op Zondag een ern stig treinongeluk gebeurd. De sneltrein GenèveVintimiglia botste om 3.50 uur tegen een goederentrein. Verscheidene wagens zijn ontspoord. Er zijn een groot aantal gewonden. Volgens het laatste telegram zijn er reeds acht dooden en 55 gewonden. De machinist beweert, dat het ongeluk veroorzaakt is door het breken van de eis van den achter de locomotief aangehaak- ten bagagewagen. Volgens een ander bericht zou de trein te hard door de wissels zijn gereden. Een der reizigers van dezen druk be zetten trein heeft, aldus het Maandag ochtendblad, zijn ervaringen weergegeven. Het is een zekere Vernet, die met zijn vrouw en zijn 15-jarigen zoon te Romans ingestapt was. Bij het passeeren van de brug bij Ver- nassot, behield de trein zijn volle snel heid, hetgeen tegen de voorschriften is, daar er bij deze brug altijd snelheid ge minderd moet worden. Bij het binnenkomen van het station te Avignon verminderde de machinist we derom geen snelheid, alhoewel het maxi mum slechts 20 K.M. bedraagt. Onmid dellijk daarna hoorde ik een gekraak van wagens, ik voelde een hevigen schok, pro beerde op te staan, doch werd wel vier maal over den kop geworpen. Alles om mij heen was pikdonker, ook op het sta tion brandde geen enkel licht. Na eenige oogenblikken van angstwekkende stilte hoorde ik uitroepen van vrees en gekerm van menschen, die gewond of bekneld waren. Mijn vrouw was zwaar gewond, mijn zoon was op slag dood. De reddingswerk zaamheden werden zeer bemoeilijkt door de duisternis, die de plaats van de ramp omhulde. De machinist Achard houdt vol, dat hij nergens de voorgeschreven snelheids- grens overschreden heeft. Voorzoover bekend zijn er bij dit onge luk geen Nederlanders gedood of gewond. Voorloopig geen herstel der monarchie in Oostenrijk. Na de rede, die minister Starhemberg voor de buitenlandsche pers heeft gehou den, verklaarde hij nog het volgende in een gesprek met Engelsohe journalisten „Ik persoonlijk ben monarchist. Op het oogenblik is een herstel der Habsburgers echter onmogelijk, omdat het probleem niet zuiver Oostenrijksch is, doch alle landen en vooral de nabuurstaten by 'n restauratie betrokken zouden zijn. De mo gendheden zouden een terugkeer van de Habsburgers niet toestaan, en wij mogen ons niet in avonturen begeven. Bovendien wenschen wij de Kleine Entente nie1 te krenken. In de eerste plaats dienen thans orde en veiligheid geschapen te worden. Als het leven in Oostenrijk weer zijri nor malen gang gaat. heeft men tijd genoeg om te overwegen, of een eventueeie res tauratie gewenscht is „Vijf en negentig pGt. der bevolking", voegde Starhemberg er nog aan toe. „met inbegrip van de socialisten en communis ten, zouden Habsburg boven Hitier pre- fereeren, indien zij tusschen die twee moesten kiezen." Staking In de Amerlkaansche aluminium- Industrie. Naar de Amerikaansche arbeidsfede- ratie mededeelt, heeft het bestuur van den bond van arbeiders in de aluminium- industrie besloten, direct een staking af te kondigen voor alle fabrieken van de Aluminium Company of America. Alle bemiddelingspogingen zijn mislukt. De staking geldt voor zeven fabrieken met 15.000 arbeiders. Bcterfraude In België ontdekt. Aan de Fransch-Belgische grens is, naar de „Tel." meldt, een smokkelzaak aan het licht gekomen, die waarschijnlijk reeds een groote uitbreiding heeft geno men. Op de boter, die door België gekocht wordt, moet bij invoer een waarborgsom gestort worden, die bij uitvoer terugbe taald wordt. Men zou nu deze gelden te rugbetaald hebben voor boter, die niet is uitgevoerd, maar in België verkocht werd. Tot nu toe is geconstateerd, dat op 5000 K.G. boter, voornamelijk uit Denemar ken afkomstig, de invoerrechten ontdoken zijn. Te Brussel is in verband met deze zaak een boterhandelaar gearresteerd, en ook verscheidene douane-beambten zou den bij deze fraude betrokken zijn. Men vermoedt, dat het om groote hoeveelhe den, waaronder ook Nederlandsche boter gaat, Hongerdood dreigi in China. Uit Hankau wordt gemeld, dat in som mige streken van het binnenland de el lende zoo groot is, dat bijna 5 millioen boeren door den hongerdood bedreigd warden. De prijzen van rijst, graan en groente hebben een hoogte bereikt, als men de drie laatste jaren niet gekend heeft. Het gevolg is, dat de hopelooze bevol king zich aan plunderingen overgeeft. Zoo hebben ongeveer 1000 uitgehongerde boeren een dorp stormenderhand geno men en alle levensmiddelen meegenomen, zoodat de bewoners van het dorp van honger moeten omkomen. Vijf Duitsche predikanten geschorst. In verband met de Nationale Synode der Duitsch-Evangelische Kerk te Berlijn zijn vijf predikanten in het Rijnland ge schorst. Ter Synode werd verklaard, dat in. totaal ongeveer 800 geestelijken zijn gestraft sedert het begin van het kerk- conflict. Naar verluidt heeft een der woordvoer ders van de oppositie in een der zittin gen den juridischen adviseur van Rijks bisschop Müller, dr Jager verweten tij dens een rede te Erfurt openlijk de oppo- sitioneele geestelijken te hebben vergele ken met de samenzweerders, die zich om Rhöm geschaard hadden. Dr Jager zou op deze beschuldiging niet geantwoord hebben. De verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk. De berichten over een ontbinding van de Oostenrijksche landsleiding der N. S. D. A. P. in München zijn thans bevestigd. D'e leden van de landsleiding, vooral Frauenfeld, von Habicht en Koth, wer den naar Berlijn ontboden. Volgens berichten uit Berlijn is ook de ontbinding van alle andere nationaal- socialistische partij-organisaties voor Oostenrijk in Duitschland bevolen. Het Berlijnsche bureau is reeds gesloten. Een deel van de Oostenrijksche legio- nairen is naar Ulm gebracht, dat slechts twee uur sporens van de Oostenrijksche grens aan den Bodensee verwijderd ligt, een ander deel blijkbaar naar Oost-Prui sen. Van een algemeene amnestie voor de legionairen, die naar Oostenrijk terugkee ren willen, is in Oostenrijk geen sprake, daar zich onder de legionairen ook mis dadigers bevinden. Naar in welingelichte kringen te Wee- nen verluidt, schijnt men in Duitschland ook voornemens te zijn, de 1000 mark „Sperre" op te heffen. Naar de „United Press" uit betrouw bare bron verneemt, zijn te München von Habicht, Frauenfeld en een groot aantal andere Oostenrijksche nationaal- socilistische leiders gearresteerd. Dollfuss stervende beroofd. De minister van propaganda, Adam, heeft in een radiorede, waarin hij de be noeming van Von Papen besprak, ook verteld dat Dollfuss, terwijl hij stervende was, beroofd werd van zijn portefeuille. Die werd naderhand gevonden op de bin nenplaats van de kanselarij, waar de re bellen werden gearresteerd. Korte Berichten. In den toestand van dr Rintelen is een aanzienlijke verbetering ingetreden. Van acuut levensgevaar kan niet meer gesproken worden. De gouwleider der N.S.D.A.P. in de Paltz, Wilhelm Bürckel, die sedert eenige weken 't Saarcommissariaat heeft waar genomen, is thans definitief tot gevol machtigde in het Baargebied benoemd, als opvolger van Von Papen. Ex-keizerin Zita is uit België te Vi- areggio in Italië aangekomen op de bezit ting van het huis Bourbon-Parma. Daar zouden zich haar drie broeders en haar kinderen, behalve aartshertog Otto. be vinden. Gandhi, die in een vasten van zeven dagen boete wil doen voor een zijner discipelen, heeft Zaterdag het critieke punt door gemaakt. Gandhi is vroolijk en opgeruimd en de dokters vertrouwen stel lig, dat Gandhi de vasten goed zal door staan. De sneltrein MoekdenKirin in Mandsjoerije is tengevolge van een aan slag ontspoord. Bij de ontsporing kwamen 16 menschen om het leven, terwijl 20 rei zigers min of meer ernstig gewond werden. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de Beiersche autoriteiten de Beiersch-Oosten- rijksche grens opnieuw hebben gesloten. Volgens het „Weltblatt" te Weenen zal Von Papen vermoedelijk Dinsdag of Woensdag a.s. te Weenen aankomen. Na een verblijf van eenige dagen zal hij weer voor ongeveer 14 dagen vertrekken. Zijn eerste verblijf te Weenen zal waar schijnlijk niet langer duren dan 2 dagen. De besprekingen tusschen vertegen woordigers der Duitsche en der Belgische regeering over de kolenkwestie, welke te Brussel sedert eenige dagen werden ge voerd, zijn Zaterdag voorloopig onder broken. De „Trail of Caribou", het vliegtuig, waarmee de Canadeezen Reid en Ayling de afgeloopen week den oceaan hebben overgevlogen, isi bij een oefenvlucht ver ongelukt. Reid, die stuurde, werd licht gewond. De nieuwe verkeersbrug bij Moerdijk. Ten aanzien van de werkzaamheden aan den bouw van de nieuwe verkeers brug bij Moerdijk wordt ons gemeld, dat men daar thans bezig is van de Brabant- sche zijde af drie peilers te bouwen. In de eerste plaats worden hiervoor geweldige stellingen midden in de rivier gemaakt. De diepte is daar ruim 14 M. Duikers bevestigen op deze diepte dwars balken, draaien moeren, enz. Zeer lang zaam en secuur moet alles gebeuren, want de stelling dient uiterst stevig ge fundeerd te zijn. Niet alleen is de stroom daar sterk, maar elk dezer stellingen krijgt een geweldige hijsch- en hei-instal latie te torsen, waarvan het gewicht niet gering is. Is het werk zoover gevorderd, dan wor den er 25 M. lange ijzeren balken water dicht aaneengesloten in den grond ge heid. Zoo wordt er een kom verkregen, die men leeg gaat zuigen. Is al het water er uit, dan is de beurt aan de betonnen palen. Voor iederen pijler 170. Niet zoo weinig dus! Er komen 9 pijlers, zoodat dit werkje ook 9 maal herhaald dient te worden. Hoewel het maken van de pijlerfundatie een belangrijk werk is, komt er nog veel meer bij. Een ander gedeelte b.v. is het wegzuigen der zandbanken. Twee groote zuigers van de wereldberoemde aanne mersfirma Bos en Kalis doen hier hun merkwaardig werk van den vroegen mor gen tot den laten avond. Het opgezogen zand wordt gebruikt voor het opwerpen van den grooten dam, die 400 M. in de rivier zal worden uitgelegd. Om te zor gen, dat het zand niet wegspoelt, worden er dagelijksch groote zinkstukken neer gelaten, een werk, dat de firma Kraaye- veld uit Sliedrecht is toevertrouwd. Ook dit onderdeel is niet te onderschatten en gaat gepaard met groote moeilijkheden. Immers, als men bedenkt, dat zoo'n zink- stuk 600800 M. groot is en dat daarop 200 tot 250 keien worden gelegd alvorens het gevaarte zinken gaat, dan kan ieder zich een klein denkbeeld vormen van het werk en de moeite, waar men zich door heen moet worstelen. De Amsterdamsche Ballast-Maatschap- pij, de uitvoerster van den onderbouw der brug, heeft de kale zandvlakte in een waar industrieterrein omgetooverd. Dag in, dag uit, worden de 24 M. lange be tonnen heipalen vervaardigd. Tientallen arbeiders verdienen hier hun brood met ijzervlechten, betonmengen, ijzerdraaien, smeden, timmeren, enz. enz. Handelsbetrekkingen met Japan. Naar Aneta van het Departement van Economische Zaken heeft vernomen, heb ben gedurende de laatste dagen verdere besprekingen plaats gevonden tusschen Binnenland. De opbrengst der crisispostzegels. De handelsbetrekkingen met Japan. Ministerieels beschikking over bijdragen in gemeentelijke kosten van werkver schaffing. Buitenland. Treinbotsingen in Frankrijk en Duitsch land. Hongersnood in China. De verhouding DUitschland-Oostenrijk. Voorloopig geen herstel der monarchie in Oostenrijk. de voorzitters van de Japansche en Neder landsche delegatie, waarbij ook eenige leden dier delegaties tegenwoordig waren en waarbij veel misverstand uit den weg is geruimd. Naar aanleiding daarvan laat het zich thans aanzien, dat, indien nog eenige obstakels worden geëlimineerd waar alle kans op bestaat thans spoedig tot zakelijke onderhandelingen kan worden overgegaan. Bij beide delegaties schijnt de neiging aanwezig om tot dergelijke besprekingen te geraken. De twee maanden, waarin thans reeds besprekingen zijn gevoerd, mogen niet als verloren worden beschouwd, aangezien deze benut zijn voor voorbereidende werk zaamheden, waartoe behoorden het con- fereeren met diverse handelsfiguren en importeurs en de bestudeering van cijfer materiaal. Deze voorbereidende werk zaamheden kunnen thans als beëindigd worden beschouwd, doch zoo noodig zul len dergelijke oriënteerende werkzaam heden worden herhaald. Opbrengst crisis-postzegels. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de crisispostzegels, welke tot ultimo Juli op de postkantoren verkrijgbaar waren, de volgende aantallen verkochtfrankeer- waarde 5 cent, verkoopprijs 9 ct685.827; frankeerwaarde 6 cent, verkoopprijs 11 ct.: 829.387. De netto-opbrengst boven de frankeer waarde bedraagt ruim f 61.900. Crisis Akkerbouwbesluit. Bij Kon. Besluit is bepaald dat het tijdvak, waarvoor de artikelen 11 tot en met 15 van het Crisis Akkerbouwbesluit 1934 (het vervoeren van aardappelen, het in vooraad hebben van aardappelen en 't verhandelen van aardappelen), zal eindi gen op 1 Januari 1935. Voorts is bij Kon. besluit bepaald, dat het tijdvak waarvoor artikel 3 van het Crisis Akkerbouwbesluit 1934 voorzoover betreft tot veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten geldt, zal aanvangen 1 Augustus 1934. Dr H. P. Berlage overleden. Zondagmorgen is Dr H. P. Berlage, in den ouderdom van 78 jaar, te 's Gra- venhage overleden. De overledene is in breeden kring be kend geworden door den bouw van de nieuwe beurs te Amsterdam en de Ber- lagebrug over den Amstel aldaar. Wegverbetering op Noord-Beveland. Vorige week is de weg naar Geersdijk, zoover hij tot de gemeente Kortgene be hoort, voor het verkeer opengesteld. De dijk, die anders vol putten zat, heeft nu een klinkerwegdek gekregen. Langs beide kanten van den weg is een flinke ver breeding aangebracht. Achter Geersdijk is midden door het land een weg gemaakt naar den hoofdweg van Wissenkerke. Bedoelde weg wordt volgend jaar bestraat. Ook de hoofdweg naar Wissenkerke (Hoveijnsweg) wordt momenteel aan een klinkerbestrating geholpen. Volgend jaar zal het geheele traject KortgeneGeers dijk—Wissenkerke—Kamperland in een prachtigen straatweg veranderd zijn. Geen werkloosheid op Noord-Beveland. Als verheugend feit mag zeker wel gemeld worden, dat er heden nagenoeg geen werkloosheid op Noord-Beveland te vinden is. De arbeids beurs van Wissenkerke meldt maar één persoon als werkloos ingeschrevene. Over al komen handen tekort om den oogst die helaas overal met de maaimachine gesneden is, binnen te halen. Als dit ge beurd is, is het evenwel te verwachten, dat de werkloosheid weer zal toenemen. Auto in een greppel ge reden. Zaterdagmiddag heeft op den Zeeuwschen weg even voor het station Woensdrecht een vrij ernstig auto-onge luk plaats gehad. De heeren Keesink en Lamon uit Am sterdam kwamen per auto van Vlissin gen. De auto, welke werd bestuurd, door den heer Keesink, slipte vermoedelijk 'Op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1