Gemengd Nieuws Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes. BEDRIJFSLEVEN EN OVERHEID. Verzoek van Kamers van Koophandel. Door 33 Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland werd, onder dag- teekening van 9 Augustus 19o4 een adres gericht tot den minister van Economische Zaken, waaraan het volgende is ont leend: In de Memorie van Toelichting op art. 12 van de Wet, regelende de samenstelling inrichting en bevoegdheid der Kamers van Koophandel en 1' abrieken, staat het vol gende te lezen. „net behoort regel te worden, dat de overheid, zoowel die van het Rijk of de Provincie als die van de Gemeente, de ge reorganiseerde Kamers over ontwerpen van wet of verordening, die handel en nij verheid in ruimen zin betreffen, vóór de indiening ervan hoort". Hoewel gedurende de twaalf jaren, dat de gereorganiseerde Kamers van Koop handel en Fabrieken werkzaam zijn, deze met waardeering hebben mogen consta- teeren, dat het departement dat thans door uwe excellentie wordt beheerd, in vele ge vallen aldus gehandeld heeft, zoo kan er evenwel geenszins gezegd worden, dat de Kamers over voor-ontwerpen van wet of verordening, die handel en nijverheid in ruimen zin betreffen, vóór de indiening er van gehoord worden. Het is ons geble.ven, dat in de kringen van het bedrijfsleven hierover teleurstel ling wordt gevoeld, welke teleurstelling uiteraard in de Kamers zelve weerklank heeft gevonden. Wij zijn ervan overtuigd, ook in ver band met de vele crisismaatregelen, welke op het gebied van het bedrijfsleven tot stand komen, dat het thans uiterst wen- schelijk is, dat de kennis en ervaring, waarover het wettelijk georganiseerde be drijfsleven beschikt, dienstbaar gemaakt worden aan het algemeen belang. D'e inzichten van de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven t. a. v. velerlei on derwerpen kunnen evenwel niet behoorlijk tot hun recht komen, indien het bedrijfs leven niet in staat wordt gesteld bij het totstandkoming van regelingen, die dit be drijfsleven in de eerste plaats betreffen, tijdig een woord mede te spreken. Indien uwe excellentie bereid zou zijn om te bevestigen, dat de gelegenheid daar toe op ruime schaal verschaft zal worden, zouden de Kamers van Koophandel en Fa brieken zich kunnen vereenigen met de opvatting, uitgesproken door uwer excel- lentie's ambtsvoorganger, dat een wette- l'ike verplichting om de Kamers van Koophandel over alle voorontwerpen van v et of verordening, die handel en nijver heid betreffen, te hooren, vooralsnog ach terwege zou kunnen blijven. Wij wenschen er evenwel op te wijzen, dat in veel mindere mate dan van de zijde van uwer excellentie's departement, de Kamers van Koophandel in den loop der jaren verzoeken ontvingen om te advisee- ren over voorontwerpen van verordenin gen, afkomstig van een provincie of van een gemeente. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken zijn er mede bekend en zij geven er zich ook rekenschap van, dat het voor de regeering, vooral in urgente gevallen, practisch niet steeds mogelijk zal zijn om voor ieder voor-ontwerp, dat het gebied van handel, nijverheid of verkeer be strijkt, de adviezen van alle Kamers van Koophandel af te wachten, maar dit ar gument kan moeilijk klemmend zijn te genover een provincie, die met enkele Kamers rekening heeft te houden, of t.o.v. een gemeentebestuur, dat als regel slechts met één Kamer van Koophandel te maken heeft. Zelfs indien een Kamer er al in ge slaagd is om met een burgemeester of één of meer wethouders in haar gebied omtrent het bovengenoemde onderwerp een afspraak of regeling te treffen, dan nog doet zich wel het geval bij bestuurs wisseling voor, dat opvolgende burge meesters of wethouders een zoodanige af spraak verwaarloozen. Met het oog op het voorafgaande ver- oorlooven wij ons uwe excellentie te ver zoeken, om de opvatting te dezer zake van den toenmaligen minister van Land bouw, Nijverheid en Handel bij uwer excellen tie's ambtgenooten aan te be velen, welke opvatting, naar wij gaarne vertrouwen, door uwe excellentie zal kunnen worden gehandhaafd. Bij resolutie van den Minister van Financiën is G. J. Lunenberg te Zierik- zee benoemd tot adjunct-inspecteur in tijdelijken dienst ter inspectie der directe belastingen te Helmond. Aangehouden. Door de politie te Clinge is aangehouden en ter beschik king van de Justitie te Middelburg ge steld, zekere A. A. de G., leurder, woon achtig te Hulst, als verdacht van poging tot diefstal van geld uit een winkellade bij een winkelier ter plaatse. Den laat- sten tijd maakte G. zich herhaaldelijk schuldig aan dergelijke feiten. Meerderen zijn de dupe geworden van G.'s hande lingen. Middelburg. Het bestuur der betrekke lijk jeugdige kanovereeniging „Triton" had al geruimen tijd gezocht naar de oor zaken van de verminderde belangstelling der leden, en voelde als een der groote bezwaren het gemis van een goed club lokaal, tevens bergplaats voor de kano's. Dit bezwaar is nu opgelost. Enkele be stuursleden zijn er in geslaagd voor de vereeniging te huren een der pakhuizen, die gebouwd zijn op de plaats aan den Kinderdijk, waar een» het algemeen be kend pand P 100 heeft gestaan. In dit pakhuis is een flinke ruimte om te verblijven, om zich te kleeden, maar na het aanbrengen van stellingen om er ook in den winter de kano's goed en veilig op te bergen. Achter dit en het naastgelegen pak huis is een vrij groote open ruimte, die de vereeniging mede in huur kreeg en waar een goede gelegenheid is kano's te repareeren. Ook bevinden zich hier de steigertjes, waaraan de kano's meren kunnen en die nog zullen worden uit gebreid. De daarvoor noodige watervlakte is van de gemeente in huur ontvangen. Gisteravond is een en ander in gebruik genomen. Alle aanwezigen roemden terecht wat is tot stand gebracht en men bleef nog eenigen tijd bijeen om de in gebruikstel- ling te vieren. De veiligheidslaan. Vrijdag, den laatsten dag van de Veiligheidslaan der K.N.A.C. alhier, zijn nog 62 voor het eerst aangemelde wagens gekeurd, waar van er 20 direct konden worden goed gekeurd. Bovendien zijn er na revisie 55 wagens goedgekeurd, zoodat dien dag 75 wimpels zijn uitgereikt. Goes. Inlevering rente- kaarten. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van den Raad van Arbeid in dit nummer, waarin gewezen wordt op de verplichting om de rente- kaarten uit Goes, met de verschuldigde zegels beplakt, in te leveren vóór 24 Aug. aanstaande. De Goesche Middenstandsbeurs zal, niet meer in September gehouden kun nen worden. Voorloopig is deze vastge steld van 13 tot en met 20 October. Het doorgaan is echter afhankelijk van de voldoende deelname der Goesche midden standers. Naar wij vernamen is de animo onder hen nog niet zoo heel groot. Kruiningen. Vrijdagavond passeerde langs de nieuwe rijksbetonweg 'n vracht auto, welke geladen was met ledige ba- nanenkisten en een personenauto elkaar. Door den hevigen wind woeien de bo venste kisten van den vrachtauto, waar van éen kist met zulk een kracht tegen de ruiten van den luxe-wagen vloog, dat behalve de voor- en zijruit, ook een stijl van den wagen versplinterde. Van de zes inzittenden hadden de bestuurder en een juffrouw, alsmee een jongetje ontelbare kleine wondjes aan hoofd en armen van de glasscherven, welke evenwel niet ge vaarlijk bleken te zijn, hoewel alle drie hevig bloedden. Na afwassohing kon de tocht riohting Middelburg worden voort gezet. EMewoutsdijk. Den lOden Augustus, de verjaardag van wijlen den Ambachtsheer J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk, is dit jaar herdacht door het maken van een schoolreisje naar Knocke door de leer lingen der hoogste klassen der L.O. school onder leiding van het bestuur van het Van Hattum van Ellewoutsdijk—Prümers- fonds, terwijl de leerlingen van de le, 2e en 3e klasse op dien dag getracteerd werden. De kosten werden geheel door voornoemd fonds gedekt. Borsselen. Gisteren sloegen een span paarden van den landbouwer de R. met een wagen, geladen met haver, op hol. De lading gleed door de slecht bestrate Kei weg van den wagen af en deed de paar den schrikken. Ze kwamen met wagen en al in een sloot bij den Mosterdweg terecht. Een paard, dat onder den wagen was ge raakt bekwam slechts eenige onbeduiden de kwetsuren. De knecht had zich nog bijtijds in veiligheid kunnen stellen. O.- en W.-Souburg. Door de vereeni ging „Uit het Volk, voor het Volk" al hier, werd besloten den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. op gepaste wijze te vieren. Het bestuur had daarom gemeend des middags kinderspelen te organiseeren, waarvoor kinderen van 6 tot 14 jaar in aanmerking komen. Voor eiken leeftijd, zoowel jongens als meisjes, worden wedstrijden gehouden, waarvoor zeer fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Alle kinderen, die aan de spelen deel nemen, zullen worden getracteerd, terwijl de toegang, tot het terrein voor de leden, ouders en belangstellenden geheel gratis zal wezen. 's Avonds zal op het Oranjeplein een muziekuitvoering plaats hebben, gevolgd door een lampionoptocht, Wissenkerke. Het aakschip van schip per Cornet dat Donderdag op het eind van de vaargeul te Kamperland omhoog voer en bleef zitten, bleek gisteren zoodanig gebroken dat noodreparatie niet mocht baten. De bemanning van twee pompbooten en een stoomboot van de bergingsmaat schappij1 Hoogenboezem en v. d. Tak Co. hebben getracht het lek te dichten en alsdan het schip te verslepen, zoodat de vaargeul vrij kwam en het schip koon ge lost worden. Het resultaat was echter, dat het schip bij hoog water Vrijdagmiddag bijna ge heel qjider water stond. Het achterdek is opgebroken en hot middenschip is gescheurd tot sn d® s^- wanden, zoodat de macadam er uitloopt. Het laatste woord in deze is aan de assurantie-maatschappij. Poortvliet. Gistermorgen was de loon- dorscher G. Quaak met een dorschma- chine op een wei van G. Mosselman al hier aan het dorschen. De zelfbinder wei gerde. Q. wilde het gebrek verhelpen, doch vergat den zelfbinder nit te scha kelen en stak onvoorzichtig genoeg zijn hoofd in den selfbinder, werd ppapea en in den zelfbinder gedrukt. Gelukkig stond de zelfbinder of halfmaan. Q. had de tegenwoordigheid van geest om te roepen de machine stop te zotten, waar aan onmiddellijk werd voldaan. Quaak viel echter en kwam met zijn hoofd op een pin terecht en werd aan het hoofd bloedend verwond. Dr Polderman werd ontboden, die geneeskundige hulp ver leende en Q. naar huis liet vervoeren. De toestand van den patiënt is gelukkig bevredigend. (Th. Crt.) Axel. Ter bevordering van het vreem- delinr en verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen organiseert de V. V. V. alhier van 15 tot 18 Aug. een huisvlijt- en bloemententoon stelling. Aan deze tentoonstelling zijn ook verschillende winkelstanden verbon den. VERKOOP OP ZONDAG. Over de manipulaties, om niet te spre ken van gesol, met de Winkelsluitings wet, onderdeel de verkoop verruiming op den Zondag, zegt de „N. Pr. Gr. Crt", hebben we indertijd een en andermaal het onze gezegd. Van meet af heeft onze Kamerfractie zich schrap gezet tegen die verruiming; eerst tegen het ontwerp-Verschüur; ver volgens tegen de pogingen in de Tweede Kamer; tenslotte ook tegen de oplossing die Minister Steenberghe aan de hand deed. Een oplossing, die de moeilijkheid een voudig verplaatst. Immers, de winkelsluiting, die 1 a n d s- z a a k is, werd overgebracht naar de ge meenteraden. Deze krijgen nu de bevoegdheid, wan neer blijkt, dat de bij de wet betrokken winkeliers er prijs op stellen, verruiming van den verkoop op den Zondag te ge ven. I Reeds ging een ministerieel aanschrij ven naar de gemeenten. Binnen korten tijd moeten deze aan het departement mededeelen, hoe er in de gemeente ovei wordt gedacht. De gemeentebesturen moeten de orga nisaties van winkeliers hooren of zoo die er niet is, op een andere wijze het gevoe len der winkeliers, b.v. door het ter tee- kening leggen van een lijst, te weten ko men. De moeilijkheid is niet dan verplaatst. We krijgen den strijd in de gemeente raden. Want ongetwijfeld zullen onze gemeenteraadsleden op de bres staan. Verder vertrouwen we, dat onze Chr. Middenstandsorganisaties allerwege op duidelijke wijze hun gevoelen zullen ken baar maken. En tenslotte hopen we, dat die winke liers van Chr. richting, die in neutrale organisaties zitten, en die zijn er nog héél wat, zoo het mogelijk is hun invloed zullen uitoefenen. Men vergete hierbij niet, dat tal van winkeliers, die principieel niet aan onze zijde staan, niets gevoelen voor de ver ruiming van den verkoop op Zondag. Zoo is b.v. in Amsterdam gebleken, dat de meerderheid van de sigarenwinke liers er afwijzend tegenover staat. Maar hoe dit alles zij nu de verrui ming bij de wet is vastgesteld en de ge meenteraden het heft in handen hebben, zoodat daarheen de strijd is verplaatst, dienen allen, die invloed kunnen uitoefe nen, dien met kracht aan te wenden in het belang van de Zondagsrust. Bovenal in het belang van den Zon dag. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Frederiksoord, K. J. Quast, O.I. pred. met verlof. Bedankt voor Bruinisse, A. Kardolus te Maasland. Voor Workum, A. Steenbeek te Surhuizum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel, N. de Jong te Rijnsburg. Te Assen, D. Henstra te Dokkum. Beroepbaar. Door de classis Groningen der Geref. Kerken is de heer H. R. Groenevelt, Graaf Adolfstraat 60b, Groningen, beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Generale Kas. Uit de Generale Kas werden door de Synode o.m. de vol gende toelagen toegekend: Hansweert, Kerkelijke administratie f 250; 's Graven polder, voor schulddelging f 1500; voor den arbeid onder de Herv. Nederlanders in Duitschland f2000; Daros f200; voor den arbeid onder de binnenschippers f 2000. Aan verschillende personen f 150.520; Suppletietoelagen aan 't Fonds tot verbetering der schraalste predikants traktementen f 18647; Valkenheide f2000, ientrale voor werkloozenzoig f250. Zondag 12 Aug. 1934. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds de Vries, av. 6 u. da Kelder van Breskens. Wilhelminadorp vm ds Hansen, nm. ds de Vries. Hansweert 9.30 en 6.30 u. dr v. Selms. Geref. Kerken. Domburg vm. ds Deddens te Groningen, nm. ds Visser. Nieuwdorp vm. en nm. leesdienst. Heikenszand vm. ds Booij, nm. ds Leene. Wemeldinge vm. en nm. ds Scheele van K&pelle (H.Av.). Te Utrecht slaagde voor Engelsch L.O. mejuffrouw J. A. Wielandt te Hen gelo, vroeger te Middelburg. Geslaagd voor examen boekhouden M.O. de heeren J. Scheltens te Middel burg en D. P. Porrey te Oostburg. Geslaagd voor examen Fransch L.O. mej. N. M. 'Smit te Koudekerke en dhr. J. C. Kense te Middelburg. Uitvoering art. 15 der Lager Onderwijs wet 1920. Een school van de richting der Gereformeerde Gemeenten is niet van dezelfde richting als die, waar onderwijs op gereformeerden grondslag wordt gegeven. De gemeenteraad van Voorburg be schikte destijds afwijzend op een verzoek van een ingezetene uit die gemeente om vergoeding uit de gemeentekas als be doeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, van de kosten van vervoer van zijn kinderen naar de te openen school aan de Escamplaan 63 te 's-Gravenhage. De gemeenteraad overwoog, dat aan deze school onderwijs op gereformeerden grondslag wordt gegeven, en dat het on derwijs van deze richting ook aan eenige in de gemeente Voorburg gevestigde la gere scholen wordt verstrekt, zoodat in dit geval niet was voldaan aan de eischen van bedoeld art. 43. De vader teekende tegen dit besluit beroep aan bij Ged. Sta ten van Zuid-Holland, met het gevolg, dat het raadsbesluit is vernietigd en de ge vraagde vergoeding alsnog is toegekend ten bedrage van 75 pCt. van het voor- deeligst school-abonnement op tram- of buslijn. Ged. Staten waren van meening, dat het door verzoeker verlangde onder wijs gegeven aan de school van de richting van de Gereformeerde gemeen ten aan de Escamplaan te 's-Gravenhage, welke meer dan 5 K.M. van de woning is verwijderd niet wordt gegeven aan de te Voorburg gevestigde scholen op gereformeerden grondslag, daar immers op grond van de geschiedenis van het tot stand komen van art. 13 onder bij zonder onderwijs van een bepaalde rich ting moet worden verstaan bijzonder onderwijs, dat uitgaat van een van de richtingen, welke zich in het Nederland- sche volk op geestelijk terrein openbaren. Het beroepschrift van den gemeenteraad van Voorburg tegen deze beslissing van Ged. Staten is thans door de Kroon on gegrond verklaard. Blijkens de Kon. be slissing stelt de Kroon zich op hetzelfde standpunt als Ged. Staten. DE BOM OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Order voor een waarschuwingsbom. De bom bedoeld als treffer. Naar aanleiding van de vragen van het weede Kamerlid .nlbarda, in verband met de aan de officieren van het esqua- drille vliegtuigen, hetwelk tegen de Zeven rovinciën optrad, gegeven opdracht in zake het werpen van bommen op dat schip waarvan de beantwoording heeft ge wacht op de inlichtingen van den com mandant der zeemacht in Ned.-Indië, heeft de minister van defensie thans na dere mededeelingen kunnen doen. Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die de bom heeft geworpen, volgens eigen verklaring niet tegenwoor dig geweest bij de op 9 Febr. 1933, onder leiding van den commandant van het tij delijk vliegkamp te Oosthaven, gehouden bespreking naar aanleiding van de aan de vliegtuigen gegeven opdracht, welke opdracht het werpen van een waarschu wingsbom inhield. Hij verbleef echter met alle bij de onderneming betrokken officie ren, waaronder de groepscommandant en de groepswaarnemer, in hetzelfde hotel. Toen omstreeks 6 uur n.m. op 9 Febr. 1933 deze officieren in het hotel waren aangekomen, heeft de evenbedoelde offi cier van een collega, met wien hij de ka mer deelde, een en ander omtrent de ge houden besprekingen vernomen. Op last van den groepscommandant, zoo ver klaarde hij, heeft de groepswaarnemer met hem besproken wat er zou gebeuren indien het leidend vliegtuig zou uitvallen. In dit geval zou de groepswaarnemer de leiding overnemen. Hij herinnert zich uit dit gesprek dat eerst een sommatietele gram zou uitgaan en acht het waarschijn lijk, dat toen ook is medegedeeld, dat de eerste bom een waarschuwingsbom zou zijn vóór bet schip. Van zijn kamergenoot had hij reeds omtrent een waarschu wingsbom gehoord, want aldus getuigt hij', op zijn geheugen afgaande in den loop van het gesprek had deze officier ge zegd: „één bom voor den boeg, één op den bak en één in de pijp". Na hetgeen hem door den groepswaar nemer was medegedeeld, verklaart de of ficier voorts, was zijn taak voor den vol genden dag hem voldoende duidelijk. Den volgenden morgen is intusschen de geheele bemanning der vliegtuigen op den steiger aangetreden en heeft de com mandant van het tijdelijk vliegkamp te Oosthaven bekend gemaakt, dat na 7 uur de toestand intrad, waarbij het muitende schip als vijand beschouwd moest worden. De officier, die tenslotte de bom heeft geworpen, was in anciënniteit de jongste in de groep van 3 vliegtuigen, waartoe hij behoorde. Bovendien zou een ouder offi cier nog met een vierde vliegtuig vóór- vliegen. De kans dat eerstgenoemede de uitvoerder van de opdracht zou worden, was dus zeer gering. Het groepsvliegtuig van de drie even- bedoelde vliegtuigen viel uit, daar de mo toren voor den start afsloegen. Aan het Bij het graf van Von Hindenburg bot sten, zooals ieder heeft kunnen lezen, het Christendom en het Germanendom zooals dat door Hitier werd beleden. De vraag is echter of we bij het natio- naal-socialisme, zooals dat zich in Duitsch land openbaart, nog wel van Germanen- dom kunnen spreken. Volgens de „Deutscher Textilarbeiter", die het buitenechtelijk moederschap ver heerlijkt, „begroet het nationaal-socialisme iedere poging om door gezonde Arische kinderen het ras hoog te houden, zonder er verder naar te vragen of het kind aan een wettelijk huwelijk ontspringt of niet. Wij willen schrijft dit orgaan, gezonde Arische kinderen. Het speelt absoluut geen rol of de partners getrouwd zijn of niet. Buitenechtelijke kinderen zijn „ras- sisch" meestal van hooger waarde dan de wettige". Dat is geen Christendom. En zelfs, ge loof ik, geen Germanendom. Het herinnert meer aan de theorieën, waarmede men in Rusland de menschheid gelukkig zoekt te maken. OPMERKER. tweede vliegtuig werd met de armen ge seind: „opdracht overnemen". Dit sein werd ook door het derde vliegtuig opge vangen. Toen voorts bleek, dat ook het tweede vliegtuig niet kon starten, heeft het derde de opdracht, om het vóórvlie gend vliegtuig rendez-vous te geven bij Makke Hoek, overgenomen. Vervolgens moest dit voorvliegend vliegtuig een nood landing maken en de officier van het eenige nog tot optreden in staat zijnde vliegtuig van de aangewezen groep heeft toen te recht de uitvoering der actie op zich genomen. Le met de leiding van dit vliegtuig be laste officier deelde bij het bovenbedoelde onderzoek mede, dat hij1 de door hem ge worpen bom, welke het muitende schip heeft getroffen, niet als waarschuwings bom heeft bedoeld, doch dat hij haar wierp met het doel om te treffen. Nadat hij toch de leiding op zich had genomen, aldus verklaarde hij, begon hij zich af te vragen, of er geen tegenspraak bestond tusschen de inlichtingen, die hij in het hotel had ontvangen, en de latere order, dat de Zeven Provinciën als vijand be schouwd moest worden. Immers, zoo re deneerde hij, bij' een aanval op een vij and werpt men geen waarschuwingsbom- men. Tijd tot rustig overwegen was er niet. Hij moest zijn hulprun maken, de radio-communicatie onderhouden met den commandant van het eskader, met het vliegtuig dat een noodlanding had ge maakt, en met de T-vliegtuigen; hij: moest uit zijn hoofd het sommatietelegram op stellen waarin hiji volkomen is ge slaagd en door 'Overgang in andere golflengte verbinding zoeken met het mui tende schip. Hij kwam ten slotte tot de conclusie, dat hij aan de laatst verkregen opdracht tot het beschouwen van Be Ze ven Provinciën als vijandelijk schip den voorrang moest geven en dus het werpen van een waarschuwingsbom achterwege moest laten. 'toen door het muitende schip aan de sommatie geen gevolg werd gegeven, heeft hij, jagersgewijs richtend, een bom gewor pen. Hij' koos zijn richtpunt 10 M. voor den boeg, met de bedoeling om het schip ter hoogte van de brug te treffen. Gelijk reeds 16 Mei 1934 in antwoord op de vragen van den heer Albarda werd gezegd, behelsde 't rapport van den com mandant van het hommen werpend vlieg tuig de volgende mededeeling: „Ten 0918 wordt een bom van 50 kg. geworpen, richtpunt ongeveer 10 M. vóór den boeg Zpn." Daaruit is door den commandant der zeemacht in Nederlandsch-Indië afgeleid, dat de geworpen hom als waarschuwings bom was bedoeld. Op grond van de van deze autoriteit ontvangen inlichtingen Auto van een pont gereden. Twee dames om het leven gekomen. Gistermiddag omstreeks half vier heeft aan den middelsten steiger van de stoom- pont te Velsen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat twee slachtoffers heeft ge- eischt. Uit de richting Beverwijk kwam een luxe auto de pont oprijden. De inzittenden waren de heer Eijman, wonende Over toom, Amsterdam, met vrouw, zoon en dochter, een vriendje, Karei Bruijns ge- heeten, en voorts 'n Duitsche huisgenoote, mej. Lena Süssler, uit Bochum. Volgens ooggetuigen bevond de auto zich halver wege de klep en kon deze niet verder rij den, omdat zij de laatste was op de pont. Ofschoon de klep dus niet 'opgehaald kon worden begon de pont toch op te varen. Doordat vermoedelijk de handrem niet aanstond is de auto door haar zware ge wicht achteruit de klep afgereden, terwijl de "ont wegvoer. De auto raakte daardoor in horizonta len toestand te water. De heer Eijman wist het portier te ope nen en nog juist op den stootkant van den steiger te springen. De anderen verdwe nen met de auto in de diepte. De heer Eijman wilde daarop in het diepe kanaal duiken, om de inzittenden te redden, doch de omstanders beletten hem dit evenwel. De jongeheer Bruijns vertelde, dat hij de auto op den bodem van het Noordzee kanaal voelde stooten (plm. 4 of 5 Meter onder water). Hij wist zich, doordat het portier open stond, uit de auto te werken tv en al zwel Vermoedell Eijman op| men. Mevrouil heeft doon ook zwemil Zij had ee| rechterbeel zijn is zij wijk vervo wel. De beid^ ter niet veer een ui de auto ui heeft men verwijderd! matige ad| verschillen mocht echl Omtrent! met zekerlf Omtrent! lottige onj gemeld: Het ongl toegeschref schen het van het val De best! Eyman, za ■de pont vo de volgend van boordI plaats zoul de verschil pont stond ruimte te gevolge de| blik dat dq vaartuig zich in bel tegenwoorq de pont tel gezelschap| de diepte Trelr Geen Om even den spoori| Laarderwe de persone hadden plaast. De I placement,! ting naar f gestremd Van Ae met beste gewonen verder dan den met tl naar Amen Het sprd gers hierdl Het onga se'wachterl 20 dienstja keerde haJ met een sif aan welk f| twee wage afstand va Er bevc den trein. C o n| met m e\ heeft men magere verval te in tegenste riën van d| tig consen van eenige| het results deelen. Del ververij be| kelijk kleir A u t| boom. den. Vrij| schenweg keersongev| dr Lobach de richtingl een wielrijif zijweg denl reed hij te| raakte de den boom vernield, hoofdwond! terwijl de Helvoirt, ei| en andere den beide s| te Tilburg Beider tq Eei plaats. Dresden, h| zes persone beschutting bliksem sic allen, die gewond. Een twir Plauen is loopen zwJ twee zusteJ zwaar gewl middelbare| sonen werd N o o i geveer 14 onweer is middag op| woed, dat I ging. De ml wijnbergen r sen heeft h veroorzaakt is zeer ken uit de| de schade overzien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2