EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 263 Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingozonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bi) vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". 1878 3 Augustus 1934 De Unie-collecte is meer dan ooit noo- dig. Is dat te kras gezegd? We gelooven van niet, ze is inderdaad meer dan ooit noodigl De Unie-collecte begon als protest-col lecte, was daarbij steun-coliecte, werd dank- en opbouw-collecte. Voor den voortdurenden opbouw van ons geheele Christelijk schoolwezen. Is dat alles nu voorbij? We zouden 't haast denken, als we geen kennis na men van 'tgeen er inderdaad gebeurt. Want als we dat wèl doen, dan komen we tot de overtuiging, dat nu, nu weer met steeds sterkeren drang, een protest- collecte, een steun-, dank- èn opbouw- collecte niet mag uitblijven. Laten we eerst even 5 jaar teruggaan en dan vergelijken met den toestand, zoo als die nu is. In het Unie-blaadje van 1929 staat: „Maar meen nu niet, dat wij er zijn en dat de plaats der zoete rust is be reikt. Meent nu niet, dat pacificatie en gelijkstelling de „volmaaktheid" vormen. Van voldaanheid met het heden, hoe veel goeds Gods ons ook gaf, mag bij ons geen sprake zijn. Het ideaal wenkt nog. De strijd is nog niet volstreden. Nog is het bijzonder onderwijs niet regel en het openbaar aanvulling. Nog zijn niet overal Christelijke scholen gebouwd, om aan de kinderen des volks onderwijs te ge ven naar het Evangelie van Christus". Dat is 5 jaar geleden. En nu, enkele weken geleden, verscheen er een rap port van een der groote neutrale onder wijsorganisaties. We lezen daar o.a.: „Weg met de pacificatie, hoe eerder hoe beterl Alleen de volstrekt neutrale Overheidsschool heeft recht van bestaan. Er moet geen cent meer beschikbaar wor den gesteld voor de Besturen der Bijzon dere scholen, 't Rijk moet de onderwij zers benoemen. Gewetensbezwaren tegen de Openbare school moeten voor de auto riteiten aannemelijk worden gemaakt." Of ge dat wel goed leest? Of dat niet een stukje is van 80 jaar geleden? Neen, werkelijk niet. Het is nu gepubliceerd, in Mei van 't jaar 1934, door een Com missie, opzettelijk voor deze kwestie in gesteld door het groote Nederlandsch On derwijzersgenootschap. Hebben wij geen recht om te zeggen met nadruk: de Unie-collecte wordt weer protest-collecte? Verbeeldt u: wij hebben gewetensbezwaren tegen het zenden van onze kinderen naar de Openbare school, maar dat helpt niet. We moeten dat „voor de autoriteiten aannemelijk ma ken". Laten we 't goed duidelijk zien. We willen een Christelijke school, en nu zal b.v. de Burgemeester met de Wethouders uitmaken, of ons geweten terecht be zwaard is. Dat beteekent: de Spaansche inquisitie weer ingevoerd. En onze eigen scholen op den brandstapel. D'aar komt ons heele Christenvolk te gen in opstand, en het zal dat toonen door zijn bijdrage aan de Unie-collecte. Ondanks de groote moeilijkheden moet die minstens weer een ton opbrengen. Wij roepen u op tot vernieuwden strijd. Het zal er op aankomen in de naaste toekomst. Dezer dagen hoorden wij van verschei dene onderwijzers, hoe hun houding zou zijn, als een hunner als wachtgelder ge dwongen zou worden aan een Openbare school werkzaam te zijn, hoewel er ern stige gewetensbezwaren bestonden. „Dan maar weigeren", was het parool, „en wij staan zij aan zij: wij zullen zorgen, dat er geen broodsgebrek behoeft te worden ge leden. Allen helpen we mee!" 't Is zoo ver nog niet gekomen. Maar die geest werkt bezielend. Neen, 't oude vuur is nog niet gedoofd. En wij wekken u allen op, om door uw gift te toonen, dat ook in u leeft de oude liefde, dat het Christelijk onderwijs u nog heel dierbaar is. Hetzelfde rapport zegt: wij moeten niet alleen verdedigend, maar aanvallend op treden. Welnu, mobilisatie tegenover mobilisa tie. De Unie is reeds begonnen. Haar propaganda-blaadjes gaan het gansche land door. Die arbeid dient te worden gesteund. Maar ook onze scholen hebben steun noodig. Men onderzoeke eens, in welke moeilijkheden zij verkeeren door de maat regelen, die de Regeering ter wille van de bezuiniging heeft getroffen. En hoe zij zoo graag zouden helpen de jonge werklooze onderwijzers en on derwijzeressen, die niet mogen worden benoemd, omdat eerst alle wachtgelders bij wie er telkens weer bijkomen, moe ten zijn geplaatst. Dat is van zoo groot belang voor de toekomst van onze Scho len met den Bijbel. Dat onze jonge men- schen, de kracht der toekomst, den moed niet verliezen. Inderdaad, steun en opbouw vragen hier beide: maakt de Unie-collecte tot een helpende kracht! Moeten we nog wijzen op onze Chris telijke Bewaarscholen, die op de meeste plaatsen werkelijk in nood verkeeren; op onze scholen voor buitengewoon la ger onderwijs en voor het onderwijs aan de schipperskinderen, die zonder par ticulieren steun niet kunnen bestaan? Maar de lezers van het Unie-blaadje zijn toch geen vreemdelingen in Jeruzalem! En zoo zou er meer zijn te noemen; doch dat is ook de vorige jaren telkens onder de aandacht gebracht. Thans gaat het om vernieuwden strijd, om nieuwe zorgen en nooden. 't Gaat ook om nieuwe veerkracht, nieuwe toewijding, om offers als in „de dagen van ouds." Of wij de Unie-collecte als dank-col- lecte vergeten? Allerminst. Er is alle reden tot groote dankbaarheid. Onze Scholen met den Bij bel zijn een zegen voor Land en Volk, voor Kerk en Maatschappij. Zeggen wij 't weer te kras? Volstrekt niet. Dezer dagen werd een vergelijking ge troffen tusschen den toestand in Neder land en in andere landen; in 't bijzonder met het oog op wat er zich afspeelt bij onze Oostelijke buren. En niemand minder dan de Voorzitter van de Unie „Een School met den Bij^ bel" verklaarde, dat wij onze voorrech ten mede voor een goed deel te danken hebben aan ons zegenrijk Christelijk on derwijs. Daarmede zijn wij het volkomen eens. Met al de gebreken, die ook dit aard- sche werk aankleven, heeft God het tot uitnemenden zegen willen stellen. En wij mogen ons wel een oogenblik indenken, eer wij onze bijdrage voor de Unie-col lecte afzonderen, hoeveel ons dat waard is. Een dankoffer voor weldaden, die door ons niet hoog genoeg kunnen worden ge waardeerd. Wat is de waarde van Uw bijdrage? Klein of groot, al naar uw vermogen? De Hartenkenner zal toetsen Als voor Zijn aangezicht zullen wij offeren, nietwaar? om mede te blij ven strijden, om mede te steunen, om te helnen voor blijvenden opbouw; niet het minst om Hem te danken, die ons zoo bijzonder heeft bevoorrecht. In Duiischland vóór alles Dultsche kranten. Men heeft er de directie van de Duit- sche rijksspoorwegen op gewezen, dat de stations kiosken den reizigers in de eer ste plaats buitenlandsche bladen aanbie den, ook wanneer daarom niet verzocht wordt. Het aldus verspreiden van buitenland sche bladen wordt, naar het in een schrij ven van de spoorwegdirectie aan de kioskhouders heet, niet toegestaan. „De eerste plicht van den stationsboekhande laar moet zijn het verspreiden van het Duitsche geestesgoed. De pachters van den stationsboekhan del dienen voortaan alles achterwege te laten, waardoor de verkoop van buiten landsche kranten en tijdschriften bevor derd kan worden, o.a. het op in het oog vallende plaatsen etaleeren van Duitsche kranten en het uitdrukkelijk aanbieden van dergelijke lectuur. Stationsboekhandelaren, die zich aan deze voorschriften niet houden, bewijzen daarmede, dat zij' den stationsboekhandel niet met het vereischte nationale plichts- bewustzijn beoefenen- hun pacht dient bij dergelijke vergTijpen zonder opzeggings termijn te worden beëindigd." Schuschnigg's bezoek aan Hongarije. Bondskanselier Dr Schuschnigg is gis teravond van Boedapest weder in Weenen teruggekeerd. Hij was in Boedapest verwelkomd door minister-president Goemboes en de leden der regeering. Tijdens den tocht door de straten van de Hongaarsche hoofdstad werd de bonds kanselier levendig door de bevolking toe gejuicht. Ook de pers had hulde-artikelen gebracht aan den nieuwen bondskanse lier. De chefs van de Oostenrijksche en Hon gaarsche regeeringen bespraken op de allereerste plaats de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Goemboes betuigde zijn volkomen instemming met de buitenland sche politiek van Oostenrijk, welke in ver standhouding met Italië wordt voortgezet. Ook de economische kwesties werden besproken, waardoor de onderhandelin gen, welke op het oogenblik tusschen beide landen worden gevoerd, een stoot in de goede richting hebben ontvangen. Uit de verklaringen, welke door de beide regeeringschefs werden afgelegd en uit de hartelijkheid van de atmosfeer, waarin de besprekingen plaats vonden, blijkt, dat de samenwerking tusschen Oostenrijk en Hongarije in den zin van de politiek van Dr Dollfuss verzekerd schijnt te zijn. China geteisterd. Uit Shanghai wordt gemeld, dat China ten gevolge van de buitengewone droogte aan de eene.en de door overvloedige regens veroorzaakte overstroomingen aan de an dere zijde een der moeilijkste jaren in de geschiedenis doormaakt. Een groot deel van den oogst is in som mige streken verloren gegaan, terwijl el ders door overstroomingen groote verwoes tingen zijn aangericht en heele dorpen onder water zijn geloopen. Vele menschen zijn door verdrinking of door den honger om het leven geko men. Het aantal zelfmoorden neemt op onrustbarende wijze toe. Verdubbeling van den belastingdruk op de Amerlkaansche bevolking. De Amerikanen hebben dit jaar twee maal zooveel belasting betaald als het vorige jaar. In het financiëele jaar, dat op 30 Juni is geëindigd, bedroeg de belas tingopbrengst ongeveer 2.672.240.000 dol lar tegen 1.119.840.000 dollar in het jaar daarvoor. Alle belastingen brachten het afgeloopen jaar meer op. De inkomsten belasting steeg met ruim zeven millioen dollar tot ruim 817 millioen dollar. Nieuwe bronnen van inkomsten, die niet bestonden in het financiëele jaar 1932/1933, hadden de belangrijke stijging der belastingopbrengst tengevolge. De be lasting op bier en likeur bracht niet min der dan ruim 260 millioen dollar op, hoe wel het drankverbod eerst in het midden van het jaar werd afgeschaft. Na droogte wolkbreuken. Wolkbreukachtige regens hebben giste ren eindelijk een groot deel van het door wekenlange droogte verdorde gebied in het Amerikaansche midden-Westen van de gloeiende hitte verlost. Er is een geweldige hoeveelheid water neergekomen. Op vele plaatsen waren overstroomingen er het gevolg van, daar talrijke rivieren en beken buiten haar oevers traden. Op de landwegen staat het water hier en daar een meter hoog. Bij Denver, in den staat Colorado, zijn in een bergkloof talrijke personen door het water overvallen. Vier personen zijn verdronken, verscheidene anderen wor den nog vermist. Crisis in de Duitsche Rijkskerk. In Duitsche kerkelijke evangelische kringen is men, naar Un. Press meldt, van meening, dat de kerkelijke oppositie, Velke reeds geruimen tijd dreigde, in het verloop van de zitting der nationale sy node duidelijker geworden is. Van een wil tot verzoening en tot overeenstem ming van de zijde van den rijksbisschop is tijdens de zitting niets te bemerken geweest. De eischen der oppositie tijdens de bijeenkomst der synode zijn door het bestuur van de rijkskerk zonder meer gepasseerd. De eed, welke thans den geestelijken is opgedrongen, is zoo onduidelijk, dat de dominee's onvermijdelijk in gewetens conflict moeten komen tusschen hun gods dienstige plichten en hun plichten tegen over Adolf Hitler. De kerk verkeert op het oogenblik in een ernstige crisis en de bijeenkomst van de nationale synode heeft deze crisis nog verscherpt. Bestrijding van de werkloosheid in Zweden. D'e commissie ter bestrijding van jde werkloosheid in Zweden heeft plannen uitgewerkt om werk aan 15.000 jeugdige werkloozen te verschaffen. Men wil o.a. langs de groote wegen bijzondere rijwiel paden aanleggen, daar het aantal wiel rijders voortdurend sterk toeneemt. Naar schatting zijn er thans in Zwe den 60 pet. meer rijwielen in gebruik dan twee jaar geleden. De aanleg van bijzon dere rijwielpaden is dus zeer gewenscht. Voorts wil men de werkloozen te werk stellen bij het graven van greppels in de hosschen, teneinde het gevaar van bosch- branden, die ieder jaar belangrijke scha de veroorzaken, tegen te gaan. Hindenburg's politieke testament. Er schijnt inderdaad een politiek testa ment van wijlen rijkspresident von Hin denburg te bestaan, dat in den vorm van een proclamatie tot het volk verleden jaar winter in verscheidene exemplaren is opgesteld. Von Hindenburg zou hierin aanbevelen een beroep te doen op de dynastie „die de grootheid van het vaderland heeft uit gemaakt". Nadere aanduidingen zou hij hierover niet geven en ook niet den naam van den toekomstigen keizer noemen. 15 Juni j.l. zou het testament zijn voor gelezen in een conferentie van hooge of ficieren der rijksweer onder voorzitter schap van generaal von Fritsch. Proces tegen Weensche politie-agenten. Gistermorgen werd te Weenen in het proces tegen de politie-agenten, die be trokken waren bij den Putsch op 25 Juli, onder groote belangstelling minister Fey als getuige gehoord. Het verhoor bleef bepaald tot de vraag, of hij iemand van de beklaagden kon herkennen. Fey verklaarde, dat hij geen afzonderlijke personen meer herkennen kon, omdat er in het geheele gebouw groote verwarring had geheerscht. Hij werd naar het bal con geleid; daarbij waren eenige politie-agenten aanwezig. Men vermoedt in Weenen, dat het pro ces nog eenigen tijd zal duren, daar men vele getuigen wenscht te hooren in de hoop de hoofdschuldigen alsnog op het spoor te komen. Overeenkomst over de spoorwegloonen In Engeland. Na langdurige onderhandelingen is gisteren de nieuwe overeenkomst nopens de loonregeling voor het spoorwegperso neel door vertegenwoordigers der vier groote maatschappijen en den nationalen bond van spoorwegpersoneel geteekend. Het voornaamste voordeel voor de werk nemers is, dat de extra-korting van 2.5 pet. op de loonen van 1931 nu terugge bracht wordt tot slecht lü pet. en na 1 Januari 1935 geheel zal verdwijnen. Voor salarissen van tenminste 2 pond per week zal daarvoor een algemeene reductie van 1 Vi pet. in de plaats treden, die in geen geval meer mag bedragen dan 15 pond per jaar. De nieuwe overeenkomst kost de maatschappijen ruim een millioen aan meer uit te keeren loon, maar zoowel de vertegenwoordigers van de directies als van de arbeiders waren zeer ingenomen met het feit, dat door onderhandelingen, bij welke steeds de wil om tot overeen stemming te komen, heeft voorgezeten, en geen enkele maal ook maar met een sta king gedreigd is, ten slotte de nieuwe overeenkomst is bereikt. Korte Berichten. De staking onder de boekdrukkers en zetters te Dublin is beëindigd. Beide partijen zijn overeengekomen hun geschil voor te leggen aan een door de regeering te benoemen nieuwen raad voor de indu strie, waarin de regeering, werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zullen zijn. Het conflict in de drukkerijen der bladen is echter nog niet bijgelegd. Varkenshandelaren. De Nederlandsche bond van varkens handelaren heeft in zijn Woensdag te Utrecht gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin hij zich uitspreekt voor herstel van den vrijen handel in le vende en geslachte varkens en bij even tueel voortbestaan van de regeerings- maatregelen op het gebied van de var kenshouderij voor: a. volledige medezeggenschap der geor ganiseerde varkenshandelaren in de cen trale, provinciale en plaatselijke crisis organen; b. hoogere uitkeeringen aan de in hun bedrijf door de crisismaatregelen gedu peerde varkenshandelaren, op basis van de mate hunner schade en onafhankelijk van hun overige financieele positie; c. aanstelling van bona fide varkens handelaren in de fucties bij de crisisin stellingen; d. eenvoudiger systeem bij de uitvoering van de crisis-maatregelen met herstel van de persoonlijke relaties op exportge- bied, vrije bmnenlandsche markten, la gere heffingen op varkensvleesch ter be vordering van de binnenlandsche con sumptie. Ontslagen bij de mijnen. Met ingang van 1 September is aan ruim 350 man op de Oranje-Nassaumijn IV te Heerlen ontslag aangezegd. Onder de ontslagenen zijn verschillende Neder landers. Met 1 September zullen niet meer dan plm. 350 man op de Oranje- Nassaumijn IV blijven werken, 't Schijnt in de bedoeling te liggen, mettertijd deze mijn als feedrijfsschacht stop te zetten en de exploitatie van de Oranje-Nassau mijn ÜI uit te doen geschieden. Voorschot aan den fijnen tuinbouw. Omtrent het bericht, dat er groote kans 'bestaat, dat reeds spoedig tot een ver vroegde steunuitkeering (in den vorm van een eerste voorschot op de nieuwe teelt) aan den z.g. intensieven tuinbouw Binnenland. Auto te Velsen te water gereden. Twee dooden. Treinontsporing te Hilversum. Minister Deckers over de bom op de Zeven Provinciën. Buitenland. De Oostenrijksche Bondskanselier naar Hongarije geweest. Wolkbreuken in Amerika. China door rampen geteisterd. De crisis in de Duitsche rijkskerk. zal worden overgegaan, wordt nog ge meld: De besprekingen tusschen de betrok ken autoriteiten zijn in een vergevorderd stadium. De intensieve tuinbouw kan nl. moeilijk tot Januari wachten, daar men reeds nu geld noodig heeft voor de voor bereiding van den nieuwen oogst. Volgens het bestaande systeem is het gewoonte, dat men eerst een jaarover zicht geeft van de resultaten van den tuinbouw, voor tot uitkeering van voor schotten wordt overgegaan. In dit ge val zou daarop een uitzondering worden gemaakt. Alkmaar 30.000 Inwoners. Gistermorgen is in de registers van den burgerlijken stand te Alkmaar de 30.000e inwoner van Alkmaar ingeschre ven. Het is Gerarda Teunissen, de eerst geborene van een werkloos metaalbewer ker. Het gemeentebestuur gaf een spaar bankboekje en een gedenkwandbord ca deau. Loonen bij de spoorwegen. Indertijd heeft de directie der Neder landsche Spoorwegen in overleg met den Personeelraad besloten tot instelling van een commissie, die tot taak zou hebben, de loonen in het particulier bedrijf, bij het rijk, de provincies en de gemeenten te vergelijken met die. welke bij de spoor wegen worden betaald. Deze commissie, onder voorzitterschap van Dr Ch. F. P. Bodemeyer, bestond uit tien leden, waar van er vijf waren aangewezen door de directie en vijf door den personeelraad. Zij heeft thans haar taak beëindigd en de resultaten van haar onderzoek bij de directie ingediend. Onjuist is volgens den voorzitter het bericht in sommige bladen, alsof de com missie tot taak zou hebben gehad, tevens na te gaan, of de loonen al dan niet ver laagd dienden te worden en hoeveel die verlaging dan zou moeten bedragen. De heer Bodemeyer verzekerde ons nadruk kelijk, dat hiervan geen sprake is ge weest. Het trekken van conclusies1 moet aan de directie worden overgelaten, daar de commissie uitsluitend gegevens heeft ver zameld omtrent de bezoldiging van per soneel buiten de spoorwegen, ter ver gelijking met de salarissen, die in het bedrijf worden betaald. Het rapport zou natuurlijk wel aanleiding kunnen geven tot loonsverlaging. De jaarvergadering van den A.N.W.B. Heden is te Zwolle de jaarlijksche al gemeene vergadering aangevangen van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, welke bijeenkomst geleid werd door den voorzitter, den heer Edo J. Bergsma te Arnhem. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd in behandeling genomen het 51ste jaarverslag van den A.N.W.B. uitgebracht Gememoreerd worden de jubileum- dagen en het feit, dat mede in verband met het 50-jarige jubileum, ook nog de honderdduizend leden kon worden gepas seerd. Het internationaal verkeer der A.N.W.B.- leden bleef zich ondanks beperkingen en belemmeringen in stijgende lijn ontwikke len. Ook over deze aangelegenheden wor den duidelijke statistieken in het jaar verslag gepubliceerd, waarbij ook gold de bizonder sterke stijging wat betreft de buitenlandsche reisinlichtingen, zoowel wat betreft het auto-toerisme, het motor-, het rijwiel-, het wandel-, en water toeris me. Natuurlijk worden deze verschillende onderdeelen in het jaarverslag niet ver geten en aan het wandeltoerisme, het watertoerisme, het ijstoerisme, het ruiter- toerisme, het luchttoerisme worden apar te hoofdstukjes gewijd. Uitvoerig wordt in het jaarverslag het vruchtbaar en opbouwend werk gememo reerd der wegencommissie A.N.W.B.— K.N.A.C. en zeker is het voor een belang rijk deel aan deze commissie te danken, dat betere weg- en verkeerstoestanden ook dit jaar konden worden verkregen. Aan het verkeer in het algemeen worden tal rijke pagina's gewijd, speciaal ook wat betreft de uitbreiding en verbetering van het wegwijzer-systeem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1