ASSEN verkerk" DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG No. 261 emeente- tochten 'REIN HAAG m 12 Sept. chrijving 'V V Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie >TEMBER ente-Ambte- IOP, Secre- blj vooruit end examen rgeteekende, van Tholen. LAEKEN 1EGEN EN BLGISCHE 3.50 p. p. uleren met rama over rEN 4 p. p. KNOCKE, begrepen). STRICHT, BRUSSEL, >tels. de Onder- at 21, Tel. Kapper, tosendaal biljetten. TE KOOP I-GLERUM EN en :t woonhuis >udreinetten e soort) en vóór of op antore van Kapelle. iANDEN, Arnemul- oot 74.83.99 7 jaren, oogst 1934, lerijen zijn eid en zijn Rijksstraat- ingewacht 1934, ten JONKERS nlichtingen ;ijn te be- chtigen op om 2 uur Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7) e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeolingon 00 cent per regel. Kleine Advortontien Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE BETREKKINGEN. Von Papen gewoon gezant. Het door de Oostenrijksche regeering genomen besluit tot het verleenen van het agreement aan de benoeming van Von Papen, beteekent dat Von Papen te Wee- nen de functie van gewoon Düitsch gezant in het buitenland zal vervullen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat Von Papen niet te Weenen komt als een speciaal gezant met bijzondere volmach ten, zooals werd voorgesteld in den brief, die Hitier aan Von Papen richtte na den moord op bondskanselier Dollfuss. Een dergelijke benoeming behoefde door de Oostenrijksche regeering niet te worden overwogen, daar de Duitsche re geering ten slotte besloten heeft voor Von Papen alleen het agreement te vragen als gewoon gezant van Duitschland. Von Papen heeft persvertegenwoordi gers ontvangen: De door mij door den Führer en rijks1- kanselier gestelde taak, aldus von Pa pen, is in een schrijven aan mij d.d. 26 Juli ondubbelzinnig en klaar uiteengezet. Ik heb mij voor deze zending ter be schikking gesteld om haar in den zin en den geest van dat schrijven te vervullen, wijl ik weet, hoe zeer die vervulling zal bijdragen tot ontspanning van den Euro- peeschen toestand en wijl ik aldus mijn land op dezen nieuwen post dienen kan. Het schrijven waarvan ik gewag maak te, draagt de laatste handteekening van den overleden rijkspresident. „Indien ik u thans", zoo heet het in den brief, „als diplomatiek gezant naar Weenen zend, dan doe ik zulks in de op rechte hoop, dat het u gelukken zal, nor male en hartelijke betrekkingen met het verwante Oostenrijksche volk te herstel len. Mijn beste wenschen vergezellen u bij de uitvoering van deze verantwoordelijke taak". Dit bevel is tegelijk een legaat, waar aan niets behoeft te worden toegevoegd. Vermoedelijk zal von Papen einde der volgende week te Weenen kunnen zijn. Staking in New-York. Ongeveer 27000 arbeiders zijn in de stad New-York en in verschillende om liggende steden in staking gegaan. De textielarbeiders eischen o.a. de invoering van de 35-urige werkweek. In totaal zijn door de staking meer dan 300 fabrieken stil gelegd. Opnieuw teistert hitte Amerika. D'e nieuwe hittegolf, die 24 staten van Noord-Amerika teistert, heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt. In vele ste den zijn de ziekenhuizen overvol van per sonen, die tengevolge van de ontzettende hitte bewusteloos zijn geraakt. In Gchicago zelf, in Kansas City, in Omaha en andere steden is de hitte ook gedurende den nacht ondragelijk. Hon derden brengen in verband hiermede den nacht in de openlucht door, in tuinen en parken. Vertegenwoordigers van de „United Press" hebben een rondvlucht gemaakt boven een groot deel van de gebieden, welke het meest onder de hitte te lijden hebben: de staten Kansas. Iowa, Nebras- ka en Missouri, die alle tot de vrucht baarste landbouwstaten van de Vereenig- de Staten behooren. Deze streken boden een vreeselijken aanblik. Waar anders groene weiden en golven de korenvelden het landschap beheer- schen, ziet men thans slechts gTauwe een tonigheid. Het gras is geheel verdord. De rivieren zijn tot armzalige beekjes en drabbige moerassen geworden. Men ziet nauwelijks een mensch op de velden. Het vee heeft zeer ernstig van de hitte te lijden. De geweldige hitte, welke nu al bijna twee maanden onafgebroken aanhoudt, heeft een groote stijging van de prijzen der levensmiddelen ten gevolge. In de groote steden beginnen de vrou wen levensmiddelen te hamsteren, daar zij vreezen, dat de levensmiddelen gedu rende den herfst en den winter nog meer in prijs zullen stijgen. In groote hoeveel heden worden ooft, groenten, vleesch en andere noodzakelijke levensmiddelen in gekocht. De hittegolf begint zich thans ook ver der naar het Zuiden uit te breiden, naar de staten aan de Golf van Mexico. Honderden personen zijn reeds tenge volge van de hitte bewusteloos geworden en het aantal dooden, dat reeds 1500 be draagt, neemt nog steeds toe. De werkloosheidsverzekering In Engeland. Met ingang van 3 Sept. a.e. is in Enge land de leeftijdsgrens voor opneming in de werkloosheidsverzekering verlaagd zoo dat alle personen, in vasten loondienst van 14 jaar af onder de werkloosheids verzekering vallen. Tot nog toe was deze leeftijdsgrens 16 jaar. Alleen zij, die werkzaam zijn in huis diensten of in den landbouw, vallen buiten de nieuwe regeling. Do strijd rond Foetsjau. De verbitterde gevechten, welke tus- schen Chineesche regeeringstroepen en de communistische opstandelingen in de na bijheid van Foetsjau worden geleverd, hebben in totaal reeds 10.000 dooden ge- eiscbt. De communistische troepen, die het ge- heele gebied ten Noordwesten van Foets jau bezet hebben, worden aangevoerd door den communistische agitator Tsjoede, die zijn militaire opleiding in Moskou ontvan gen beeft en bekend stond als een der ijverigste aanhangers van Trotzky. In verband met de dreiging van de zijde der communisten is in Foetsjau de staat van beleg afgekondigd. De 'Chineesche re geering beeft versterkingen gezonden om de stad te redden. Volkenbondscontrlbufies kamen slechi binnen. In verband met het uittreden van Duitschland en Japan uit den Volkenbond zal Engeland bet volgend jaar 166.000 goudfrancs meer aan contributie voor den Volkenbond moeten betalen dan dit jaar. In 1935 zal de betaling van Engeland aan den Volkenbond bijna 3.5 millioen goud francs bedragen. D'e totale begrooting van den Volken bond met inbegrip van de neven-organi saties, beloopt ruim 30 millioen goud francs, hetgeen juist het bedrag is, dat de Bond nog van achterstallige betalingen van de verschillende landen beeft te vor deren. Tot de landen, die hun contributie over het vorige jaar nog niet betaald hebben behooren Duitschland. Italië, Polen, Joe goslavië, Hongarije, Canada, China, Ja pan en Nieuw-Zeeland. Sedert het be staan van den Bond beeft Peru slechts eenmaal zijn contributie betaald. Bolivia, Honduras en Nicaragua hebben sedert 1922 niet meer betaald. Schuschnigg krijgt een lijfwacht. Op dringend aanraden van zijn vrien den heeft de nieuwe Oostenrijksche bondskanselier, dr Schuschnigg, erin toe gestemd, dat een speciale lijfwacht zal worden gevormd, welke voor zijn veilig heid te waken zal hebben. Zij bestaat uit 24 man, van wie er acht dienst doen. Het „continu-corps", dat den bondskanselier dag en nacht zal be waken, bestaat uit officieren van het vroegere keizerlijke leger en studenten, die met pistolen bewapend zijn en die zich steeds in de onmiddellijke nabijheid van den bondskanselier zullen ophouden. Ernstig treinongeluk in Bulgarije. Tengevolge van een verkeerden sig naalstand heeft gisternamiddag, op het spoorwegtraject SofiaKiistendil, een ernstig treinongeluk plaats gehad. Een wagen van een personentrein ont spoorde in de buurt van het station Ra- domir en viel om. Vijf reizigers werden gedood en elf ge wond. Onder deze laatsten zijn er acht, die ernstige kwetsuren hebben opgeloo- pen, zoodat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De drie anderen kon den, na verbonden te zijn, naar hun resp. woningen worden vervoerd. De hongersnood in Rusland. Dtr Ewald Ammenda, secretaris-gene raal van het interconfessioneel en inter nationaal comité voor de hongerlijdende streken in Sovjet-Rusland heeft een rap port uitgebracht over de werkzaamheden van het comité in het afgeloopen jaar. Ondanks het ontbreken van officieele Russische cijfers, schrijft dr Ammenda, kunnen wij met zekerheid vaststellen, dat in 1933 minstens vier millioen menschen van honger zijn omgekomen. Verder is het thans reeds zeker, dat het totale sterf tecijfer dit jaar nog grooter zal zijn. Vreemdelingen in België. Volgens de jongste statistieken zou het aantal in België wonende vreemdelingen zich als volgt laten aanzien: Franschen 70.000, Nederlanders 65.000, Italianen 35!000, Russen 8400, Duitschers 12.000, Noord-Afrikanen 2000, Tsjechen 11.000, Joegoslaven 8600, Polen 25.000, Zwitsers 7000, Engelschen 11.000, Lu xemburgers 9800. Hongaren 4500, Span jaarden 3200, Amerikanen 2700, Grieken 1500, Turken 900, Portugeezen 709, Pool- sche en Gallische Joden pl.m. 30.000. Gandhi vast 7 dagen. Ondanks de waarschuwing der dokto ren, dat zijn leven hierdoor in gevaar komt, is Gandhi Dinsdag te Wardha in Centraal Indië, zijn zevendaagsche vas tenperiode begonnen. Om 4 uur des ochtends nuttigde hij zijn laatste maaltijd, bestaande uit gei tenmelk, honing en vruchtensap. Overdag rustte bij. Het besluit van den Mahatma om op nieuw eenigen tijd te vasten is, zooals bekend, een gevolg van het feit, dat een zijner aanhangers een orthodoxen Hin doe heeft mishandeld, waarvoor Gandhi door zelfkastijding boete wil doen. Korte Berichten. D'e veiligheidsdirecteur voor Stier marken heeft met ingang van heden den staat van beleg voor de gebeele provincie opgeheven. Het Oostenrijksche staatsblad bevat een bondswet waarbij aan Dollfuss' we duwe bij wijze van pensioen het salaris wordt toegekend, dat Dollfuss als bonds kanselier genoot. Zooals men weet, is Dollfuss straatarm gestorven. Hij heeft zijn land gediend uit plichtsgevoel en niet uit eigenbaat. i Tengevolge van de hittegolf dreigt in Japan gebrek aan bier te ontstaan. De brouwerijen, die dag en nacht op volle kracht werken, zijn niet in staat, om aan de vraag te voldoen i In een kunstzijdefabriek te Won- dergem bij Gent brak brand uit. De brandweer uit Gent werd onmiddellijk ge- requireerd maar wegens gebrek aan wa ter ging de fabriek geheel in vlammen op. D'e materieele schade bedraagt ruim drie millioen Belgische francs. Aan de uitnoodiging van de Fran- sche regeering om op den dag der begra fenis van rijkspresident von Hindenburg de vlaggen halfstok te laten waaien, is slechts door twee gemeenten geen gevolg gegeven. Het zijn de gemeenten Vitry- les-Reims, die in het vroegere gevechts- gebied is gelegen en de gemeente Les Arcs bij Toulon, waar bet gemeentebestuur ra dicaal is. Volgens de Fransche bladen zal te Viareggio een familieraad van de Habs- burgers worden gehouden. Ex-keizerin Zita zal Vrijdag Steenockerzeel verlaten om zich naar Italië te begeven, ten einde dezen familieraad bij te wonen en ook een bezoek aan den Paus op Gastel Gandolfo te brengen. i Naar uit Toronto wordt gemeld, heb ben de Ganadeescbe Oceaanvliegers, die gisteren zijn vertrokken voor een tocht over den Oceaan, met de bedoeling het record voor den langsten afstand zonder tusschenlanding te verbeteren, geen radio aan boord. Zij hebben voedsel voor vier dagen bij zich. Transferovereenkomst met Duitschland. De nieuwe op 10 Juli j.l. met Duitsch land gesloten transferovereenkomst, op grond waarvan voor Nederlandsche hou ders althans tot 31 December een rente vergoeding van 4 tot 4.5 pet. gewaarborgd is, is nog niet door de regeeringen getee- kend. Deze onderteekening moest door al lerlei omstandigheden tot dusver worden uitgesteld, doch kan dezer dagen worden verwacht. Zoodra de overeenkomst namens de bei de regeeringen is geteekend, kan publi catie van den inhoud worden tegemoet gezien. Werkende vreemdelingen hier te lande. Op de vragen van den beer Hermans in verband met de voorbereiding van een wetsontwerp met betrekking tot vreemde lingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen, heeft Minister Steenberghe ge antwoord: Bij de voorbereiding van bet door zijn ambtsvoorganger in uitzicht ge stelde ontwerp eener wettelijke regeling met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen, doen zich verschillende moeilijkheden voor, ver band houdende met door Nederland aan gegane internationale verplichtingen op het gebied van vestiging. Minister Steen berghe is thans zoekende naar een oplos sing in deze moeilijkheden. Hij vertrouwt ter zake binnenkort tot een beslissing te kunnen komen. Nederlander te Berlijn gearresteerd. Naar de „Residentiebode" eerst thans verneemt, is de in opdracht van dit blad door bet Haagsche Persbureau naar Duitschland gezonden fotograaf, de heer Bosman, in „Schutzhaft" genomen. De heer Bosman is per K. L. M.-vliegtuig naar Berlijn vertrokken om opnamen te maken van de begrafenis van President von Hindenburg. Bij aankomst te Berlijn werd hij opgewacht doer eenige heeren, die hem mededeelden, dat hij in verzeker de bewaring was gesteld. Eenige reden voor dezen maatregel werd niet opgegeven Het Haagsche Persbureau heeft zich in verbinding gesteld met de Duitsche lega tie en het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Ben Haag, die in Berlijn stappen zullen ondernemen om vrijlating van den heer Basman te bewerkstelligen. Varkensvleesch naar Bremershaven. De Frigus G. m.b. H. te Bremershaven heeft in de laatste vier weken rond 1 mil lioen K.G. Nederlandsoh varkensvleesch bevroren en geconserveerd. Na een harden concurrentiestrijd met Belgische en Fran sche koelbedrijven is de Frigus er in ge slaagd het verdrag met de Nederlandsche regeering onderteekend te krijgen. Zulks is mede mogelijk geweest dank zij de te gemoetkomende houding van de rijks- spoorwegen, welke 't tarief voor de vracht van Nederland naar Bremershaven en te rug hebben verlaagd. Wering van vrouwen. De Arbeiderspers verneemt, dat B. en W. van Amsterdam een circulaire hebben gericht tot de directeuren van de gemeen telijke diensten en bedrijven, waarin wordt te kennen gegeven, dat bij vervulling van vacatures aan mannelijk personeel boven vrouwelijk de voorkeur behoort te worden gegeven. Uitzondering mag slechts worden ge maakt bij de vervulling van de vacatures die uitsluitend door vrouwen kunnen ver vuld worden. Autoverkeer naar België. Naar wij vernemen, hebben de onder handelingen tusschen de Nederlandsche gedelegeerden en de vertegenwoordigers van bet Belgische ministerie van Buiten landsche Zaken over de nieuwe heffing, welke van Nederlandsche automobilisten zou worden gevraagd, tot een voor beide partijen bevredigend accoord geleid, zoo dat de voorziene beffing zal worden ver laagd, terwijl aan automobilisten, die een tocht door België willen maken, tevens faciliteiten zullen worden verleend. ENGELSCHE PERSSTEM OVER DÉ K. L M. De uieuwe Fokker. De „News Chronicle", een En- gelscb dagblad, laat een eenigszins be zorgde stem booren over den snellen dienst der K. L. M. op de Indië lijn. Is zij beducht voor concurrentie met de Impe rial Airways? Een K. L. M.-vertegenwoordiger heeft den luchtvaartmedewerker van de „News Gbroniole" verzekerd, dat er geen sprake is van eenige concurrentie met de Impe rial Airways; „onze politiek kan uiteen- loopen, maar wij werken in nauwe sa menwerking". Toch is bet blad niet geheel gerust, wanneer zij den dienst der K. L. M. en dien der I. A. vergelijkt „De Royal Dutch Air Lines", die reeds den Engelschen dienst op Britsch-Indië met een dag klopt zal baar voorsprong vergrooten tot twee dagen, indien de plannen om de snelheid op de lijn naar Indië te verhoogen, zich zullen verwezenlijken. „Buitenlandsche maatschappijen vlie gen sneller naar Britsch-Indië en het Ver re Oosten dan de Engelsche luchtvaart, terwijl zij haar snelheid nog zullen ver hoogen om tegemoet te komen aan de eischen des tijds, van „time saves money" op deze lange trajecten. De K. L. M. vliegt jiu naar Karachi in vier dagen. De Imperial Airways doet er vijf dagen over. Passagiers van de Imperial Airways vliegen met een landtoestel van Croydon naar Parijs, vervolgen hun weg per trein des nachts naar Brindisi, verder per vliegboot naar Athene en Cairo, om voor het laatste traject over Bagdad naar In dië weer in een landvliegtuig over te stappen. De reizigers op den Nederland- scben dienst daarentegen vliegen regel recht door in dezelfde machine, via Boe dapest, Bagdad en Jask. De bekende firma Fokker, vervolgt de „News Chronicle", heeft voor de K. L. M. de nieuwe Fokker F 36 vervaardigd, een 4-motorige eendekker, die 16 passagiers in de tropen en 32 in Europa kan ver voeren, met een topsnelheid van 175 mijl (280 K.M. per uur) en een kruissnelheid van 165 mijl (265 K.M.). Met het toestel wordt op het oogenblik proef gevlogen. In dien de F 36 aan de verwachtingen vol doet, zal de oude route naar de Oost en eventueel naar Australië in de schaduw van den nieuwen dienst der K. L. M. wor den gesteld en zal de Nederlandsche Mij ons op haar luchtlijn naar Brisch-Indië met twee dagen, inplaats van één dag voor zijn. De K. L. M. heeft ook de Amerikaan- sche Douglas besteld. Indien ook dit toe stel in de Indië-lijn wordt gezet, zullen de Nederlanders onzen dienst met meer dan twee dagen kloppen. Het blad vervolgt met een beschouwing van den dienst Engeland-Australië. die in het eind van dit jaar wordt opengesteld en het mogelijk maakt regelrecht van Lon den naar de groote Australische steden te vliegen. Op de lijn Singapore-Darwin heeft de Quantas Empire Airways (de K. N. I. L. M. der Engelschen voor Australië) een Binnenland. De groei der K. L. M. De contingenteering van veekoeken. Toeristenverkeer Nederland-Beligië. Buitenland. Von Papen wordt gewoon gezant te Wee nen. Amerika opnieuw door hittegolf geteis terd. Ernstig treinongeluk in Bulgarije. Gandhi vast 7 dagen. Amnestie in Duitschland. snelle D. H. 86 machine in dienst gesteld met een maximum-snelheid van 175 mijl en 150 mijl kruissnelheid (dus 25 K.M. per uur minder dan de F 36). Dé „News Chronicle" besluit met de hier boven aangehaalde woorden van den K. L. M.-vertegenwoordiger, die nog het vol gende zei: „Op het continent maakt het publiek meer gebruik van het luchtver keer, dan in Engeland. In Nederland gaan de boeren zelfs per vliegmachine naar de markt, en snelheden van even 160 K.M. per uur vinden bij hen gosn voldoening." DE SOWJET-UNIE EN VOLKENBOND. DE In het gerucht, te Genève knopend, dat Nederland zich niet zal verzetten tegen een eventueele opneming der Sowjet-unie in den Volkenbond, heeft het Nationaal Verbond Godsdienst, Gezin, Gezag, aanlei ding gevonden, zich tot den Ministerraad te wenden met een adres, waarin het be toogt, dat deze opneming een ramp zou moeten worden genoemd. Adressant zet uiteen, dat het verleden van de Sowjet-unie, haar openlijke ver klaringen en het doel dat zij beoogt, in lijnrechten strijd zijn en blijven met de beginselen van den Volkenbond. In de inleiding van het Pact wordt toch gezegd, dat de volken bij den Volkenbond aangesloten zekere verplichtingen op zich nemen om geen oorlog te voeren. Maar de U.S.S.R. heeft precies het tegenoverge stelde erkend als haar roeping. Haar doel is en blijftde alles vernieuwende wereld revolutie, die den Godsdienst moet vernie tigen, het Gezin ten eenenmale ontwrich ten en het Gezag omzetten in de meest onduldbare tyrannie, zelfs op het gebied der consciëntie door de vestiging van een proletarische dictatuur. Nederland aldus adressant hecht nog steeds de grootste waarde aan deze grondzuilen onzer maatschappijGods dienst, Gezin, Gezag. Het rekent op zijn regeering om overal waar zij' geroepen is haar stem te verheffen namens het volk voor zijn heiligste goederen op te komen, en daarom verwacht het met groot ver trouwen een ondubbelzinnige houding te Genève, als straks de vraag van de erken ning der Sowjets ter sprake komt, en een kloek optreden tegen die revolutionaire partijen, die, op bevel van Moskou, den grond, waarop wijl leven, stelselmatig on dermijnen. Landarbeidersloonen Z.-Vlaanderen. Op uitnoodiging van de Landarbeiders bonden hebben zoowel voor Oost-Zeeuwsch Vlaanderen (kring Axel) als voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen loonbesprekingen plaats gevonden. In tegenstelling met dit voorjaar waren ditmaal in bijna alle betrokken plaatsen (Axel, Hoek, Zaam- slag, Terneuzen, Groede, IJzendijke, Oost burg, Retranchement, Zuidzande, Aarden burg enz.) verscheidene landbouwers op de bijeenkomsten verschenen. Voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen werd de mogelijk heid overwogen, om de uitspraak van Prof. Gerbrandy voor het district Hulst ook te doen gelden voor den kring Axel en omstreken, zoodat dan voor geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een uniform looncontract tot stand zou komen. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen ver langen de Landarbeidersbonden de afslui ting van het contract, dat voor het dorp Biervliet werd getroffen. De aanwezige landbouwers op de 8 loon- conferenties, deelden mede, voor een derge lijke afsluiting geen mandaat te hebben, maar zeiden meestal nader beraad met de niet-aanwezige landbouwers toe. Bin nenkort zullen daarom nieuwe loonbe sprekingen plaats vinden. Vliegveld Haamstede. Onder groote belangstelling van de zijde van autoriteiten en anderen is Woensdag middag op het vliegveld Haamstede het nieuwe stationsgebouw met restaurant in gebruik genomen. De heer Plesman, directeur der K.L.M., heeft met woorden van vreugde over het bereikte resultaat op de Zeeuwsche lucht lijn het gebouw voor geopend verklaard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1