EERSTE BLAD DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2§9 2 met J 4, groot 14.17. I aan de 7, groot 21.83. JfENWO- jgroot 77 heer J. 119.32. SNWO- 4.TSJE KLEIN |1, groot oor Mej. ridlasten en Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. te Goes, 1934, in de beke van ten heer 11934. bij den lekomen Is. |te Goes JS 1934, lan het jRuyter- Ivan de K. PIK (7 Ifvaars. Veer- Hand- Bieten- bkesbre- |s, Lad- jachine, ooi enz. jgustua Idag 15 Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bi] vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Teleurgestelde hoop. Wie op den mensch zijn vertrouwen stelt, komt altijd bedrogen uit. Dat is gebleken nu 20 jaar geleden bij het uitbreken van den grooten oorlog. De ontwikkeling en de beschaving had den naar velen meenden zulk een hoogte bereikt, dat een oorlog onbestaanbaar was. Zelfs in ons parlement werd deze meening verkondigd ter bestrijding van de defensie-uitgaven. Gods Woord mocht dan leeren, dat het hart des menschen boos is, hiertegen over werd gesteld de opvatting, dat ont wikkeling en beschaving zulke vorderin gen hadden gemaakt, dat die 'boosheid stel dat ze bestond niet meer in een oorlog tot uiting zou komen. Toen is de groote ontnuchtering geko- volgd. Een oorlog is uitgebroken, die alle vroegere oorlogen in omvang en gruwe lijkheid overtrof. Maar al spoedig heeft men zich her steld. Zeker, men had zich vergist. Maar daarnaast stond nu toch ook deze troost, dat dit onherroepelijk de laatste oorlog zou zijn. De menschheid had nu aanschou welijk onderwijs gehad. En het resultaat daarvan zou van dien aard zijn, dat een nieuwe oorlog ondenkbaar moest worden geacht. De menschheid stond te hoog, dan dat zij opnieuw zulk een bloedbad zou tolereeren. Wij zijn nu 20 jaren verder. En wat blijkt nu? Dat naar veler gevoelen het oorlogsge vaar volstrekt niet denkbeeldig is en dat 't uitblijven van 'n nieuwe 'bloedige botsing niet in de eerste plaats moet worden toe geschreven aan tegenzin tegen den oorlog, maar veelmeer aan bet gebrek aan mid delen, noodig om met succes een strijd te voeren. En dit zit nu niet alleen in leidingge vende kringen. Er is overal bij de volken haat, wantrouwen en zelfs verheerlijking van den oorlog. Merkwaardig is wat het „Vaderland" meedeelt omtrent een onderhoud dat het had met verschillende oud-strijders die den oorlogsgruwel van nabij hadden mee gemaakt. Een fijnzinnig intellectueel, die langen tijd met longontsteking ten gevolge van gasvergiftiging op de grens van leven en dood gelegen had verklaarde: de mensch heeft zijn fantasie, die de ervaring ver vormt en vervalscht. Ik voel het aan mij zelf; het kost mij dikwijls moeite om dui delijk te beseffen, dat de oorlogstijd geen mooie tijd is geweest; de felheid van het doorleefde prikkelt de fantasie tot grooter werkzaamheid en de meeste menschen fantaseeren toch het liefst in optimisti- schen zin. Een gestudeerd man, die echter meer over zijn wijnkelder sprak dan over zijn bibliotheek, voor 60 pet. invalide, besloot zijn enthousiaste verhalen: „Als 'k nog maar eens kon herbeginen!" En op onze vraag of hij dan nog vijandig gestemd was tegenover den ouden tegenstander, luidde het verbluffende antwoord: „Ja, ja, er is natuurlijk een tegenstander noodig, maar wie het is, kan mij zooveel niet schelenl" Een derden man leerden wij in den trein kennen; een praatziek heertje, half han delsreiziger en half ambachtsman. „U kijkt zoo naar mijn linkerhand, mijnheer, die is in den oorlog zoo verminkt geraakt" en toen ging hij verder vertellen wat er allemaal verongelukt was aan hem en hoe keurig men het gerepareerd had; een zilveren kaakbeen, iets aan de ribbenkast, en een verminkte pols en hand, die hij, dank zij de moderne chirurgie, toch nog gebruiken kan. Op het Westelijk front geweest? Op alle fronten, mijnheer, en de laat ste maanden altijd bij den vliegdienst. Wij meenden te begrijpen, de vlieg dienst was iets nieuws en iets romantisch vandaar de enthousiaste herinnering van dien man. Hij protesteerde echter; de vliegdienst was wel „heel aardig" geweest maar van de eerste maanden in de loop graven had hij net zoo goede herinnering: „er is nooit meer gelachen, mijnheer, dan in de loopgraven". Daar hadden wij niet van terug, zegt het blad. En het besluit, na er op gewe zen te hebben, dat kort na het einde van den grooten oorlog duizenden zich als vrijwilligers aanboden voor den strijd in Marokko: op het facifistisch instinct van de menigte zal men geen echte vredespoli tiek kunnen bouwen. Zoo is het. Wie inzake het oorlogsvraagstuk zijn hoop op mensohen bouwt, zal altijd teleur gesteld worden. Er is een weg om aan den vloek van den oorlog te ontkomen. Als de mensch leert ook in de interna tionale politiek te buigen voor Gods Woord. Als de van God gezalfde Koning wordt erkend als Opperheer, naar Wiens wetten allen en een ieder heeft te hooren. Dan zullen het recht en de vrede elkaar ontmoeten. VON HINDENBURGS UITVAART. De herdenking in den Rijksdag. De zitting van den rijksdag, waar Hit- Ier gisteren zijn herdenkingsrede uitsprak ging met buitengewone veiligheidsmaatre gelen gepaard. Waarschijnlijk is nog nimmer, waar ter wereld ook. een herdenkingsplechtigheid met zóó grooten toevloed van gewapende macht gepaard gegaan. Heel de omgeving was afgezet; de sol daten stonden schouder aan schouder langs den weg. De zwarte nazi-wachten droegen revol vers, de politie te paard getrokken sabels. Te Neudeck. De omgeving van Neudeck stond sedert den laten namiddag geheel in het teeken van de militaire voorbereidingen voor de rouwplechtigheid en overbrenging van het stoffelijk overschot van den veldmaar schalk. Reeds om omstreeks acht uur kon men ver over de landen talrijke fakkels zien oplichten. De ge'heele lengte van de haag van fak kels, welke den generaal-veldmaarschalk op zijn weg naar Tannenberg belichtte bedroeg 100 K.M. De plechtigheid in Neudeck droeg een particulier karakter. Eenige vertegenwoor digers der regeering namen slechts als vrienden der familie eraan deel. Om kwart over achten nam de familie van Von Hindenburg voor het laatst af scheid van hun grooten doode. In het slotpark had de infanterie met blanke bajonet stelling genomen. Het ge mengde koor van Freistadt zong het lied: „Jesus, meine Zuversicht". Daarop blie zen de houtvesters op trompetten op hun horens het signaal: „De jacht is voorbij". Dö kist werd hierop uit het slot naar buiten gedragen. Vier kolonels en vier kapiteins droegen haar op hun schouders en zetten haar aan den ingang van het slot neder. Daar werd 'het stoffelijk overschot op een gereedstaande affuit getild. De affuit was met een witten doek be dekt, waarop een groot kruis was afge beeld. Op de baar lag de helm van Von Hindenburg en zijn maarschalkstaf. Toen de stoet zich in beweging zette, werd de marschalkstaf weggenomen en te zamen met de ordeteekenen van Von Hin denburg voor de kist uitgedragen. Nadat de kist met het stoffelijk over schot op de door paarden getrokken affuit geplaatst was, werd zij in langzamen stap naar de grenzen van 't landgoed gevoerd. Een dichte haag van rijksweer en mari niers stond opgesteld. Aan de grenzen vein het landgoed werd de kist met het stoffelijk overschot op een motoraffuit overgeplaatst. Dit was het einde van de plechtigheden in Neudeck. Toen de kist werd overge plaatst speelde de muziekkapel het lied: „Ich hatt' einen Kameraden". Van hier uit ging de motoraffuit lang zaam naar 'het slagveld van Tannenburg. Freistadt, waar het hoofdkwartier van den dienst, welke voor de afzettingsmaat regelen te zorgen had, bood een beeld van drukke bedrijvigheid. Het rustige kleine plaatsje was vol men schen. Overal weerklonk het gehinnik en het getrappel van paarden welke in Freistadt ondergebracht waren. Bijna alle inwoners van Freistadt en de omliggende dorpen waren op de been om den stoet van den grijzen veldmaarschalk te volgen. Hohenstein, welk plaatsje de stoet ook passeerde, bood eenzelfden aanblik als Freistadt. Het leek eveneens op een leger kamp. De straten, waardoor de stoet trok, wa ren met lauwerkransen versierd, de straat lantaarns met zwart rouwfloers omhuld. Niet minder dan 18 extra-treinen heb ben gistermiddag en -avond Berlijn ver laten en duizenden menschen naar Hohen stein gebracht. Na de revolutlepoglng In Oostenrijk. De rechter, Dr Wachter, blijkt steeds meer een de voornaamste leiders geweest te zijn van den Putsch van 25 Juli. Eeni ge dagen voor de Putsch heeft deze rech ter nog een bezoek gebracht aan Mun- chen, waarschijnlijk om aldaar de laatste aanwijzingen, verband houdende met den Putsch, in ontvangst te nemen. Intusschen is het onderzoek tegen de deelnemers aan de gebeurtenissen van 25 Juli reeds in zooverre afgesloten, dat het resultaat daarvan bij het Landesge- richt kon worden ingeleverd. Te Graz werd heden een deelnemer aan de Putsch door het militaire gerechtshof veroordeeld tot 15 jaren zware kerkerstraf wegens overtreding van de wet op spring stoffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een 20-jarige jongeman, welke in Innsbruck was opgesloten wegens deel neming aan de Putschpogingen der na- tionaal-socialisten, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De strijd om den oogst in Rusland. Akoelof, de procureur van de Sowjet- unie, heeft aan de procureurs van de unie-republieken een nieuwe aanschrij ving gericht, waarin hij erop wijst, dat in da laatste dagen een aantal gevallen van rechtstreeks bedrog van den sowjetstaat van den kant van directeuren van staats- landbouwbedrijven, voorzitters van collec tieve landbouwbedrijven en leiders van machine-tractorstations aan het licht zijn gekomen, bestaande in het opzettelijk te laag opgeven van de oogstverwachting, het treuzelen met de afgifte van het voor den staat bestemde graan, de niet-nako- ming van verplichting tot betaling in na- tura enz. Daarnaast bereikt het verlies bij het binnenhalen van den oogst hier en daar zeer groote afmetingen: het voor beeld wordt genoemd van een rayon in Toerkmenië, waar na het binnenhalen nog 20 pet. van het graan op het land was achtegebleven. Op vele plaatsen worden ook niet de noodige maatregelen genomen tegen het stelen van graan en den ongeoorloofden handel daarin. Daarin moet onmiddellijk verandering komen. Trans-atlantisch postverkeer. Als de plannen, die nu door eenige Amerikaansche vliegers worden voorbe reid, goedgekeurd worden door het Ame rikaansche gouvernement, zal het eerste trans-atlantische postvliegtuig den 25 Augustus starten. De dienst wordt alleen onderhouden voor vracht en mail. Geen passagiers zullen vervoerd worden. Het doel is, om in minder dan achttien uur van Londen naar New-York te vliegen. De route loopt van New-York over New Foundland, Dublin en Liverpool naar Londen. Korte Berichten. De stormtroepen der Belgische na- tionaal-solidaristen zijn op bevel van den leider der beweging ontbonden. Deze maat regel houdt klaarblijkelijk verband met het besluit van het Belgische parlement waarbij voor alle politieke organisaties het dragen van uniformen en het gebruik van wapens wordt verboden. De Dinaso- organisatie zelf blijft bestaan. Gandhi begint heden een vasten, die een week zal duren, om te boeten voor fouten van een zijner discipelen. Gandhi zal aan het einde van den vasten zijn politiek program bekend maken. Arpinati, de vroegere Italiaansche onderminister van binnenlandsche zaken, die uit de fascistische partij werd gestoo- ten, is tot vijf jaar verbanning veroor deeld. Rijkslandbouwconsulent. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennis, dat Rijkslandbouwconsulent ir L. H. Pe ters van Washington naar Brussel is overgeplaatst en voor België werkzaam is gesteld aan Hr. Ms. gezantschap in laatstgenoemde plaats. In verband hiermede is jhr J. van Vre- denburch, te Capellen (België), niet lan ger werkzaam als hon. Rijkslandbouw consulent daar te lande. Wereldtentoonstelling Brussel 1935. Bij Kon. Besluit van 27 Juli is benoemd tot commissaris-generaal voor de Neder landsche deelneming aan de wereldten toonstelling Brussel 1935 Mr T. J. Ver schuur, oud-minister van economische zaken, te 's-Gravenhage. Noodlijdende gemeenten en Crisis-comité. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, mede namens zijn ambtgenoot van financien, aan de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provinciën medege deeld, dat het thans geen bezwaar meer ontmeet, dat noodlijdende gemeenten aan het Nationaal Crisis-comité een bijdrage geven, welke gelijk staat aan die. welke ge noemd comité geeft als extra hulp aan de werkloozen (steunverieening B). Het autoverkeer tusschen BelglB en Nederland. Te Brussel zijn, naar de „N. R. Crt" meldt, onderhandelingen gevoerd tusschen Nederlandsche gedelegeerden en vertegen woordigers van het Belgische ministerie van financiën over het regime, dat moet worden toegepast wederzijds op de over de grens komende automobilisten. België had in 1930 een overeenkomst gesloten met Nederland, waardoor 't vrije grensverkeer voor Belgische en Neder landsche automobilisten mogelijk werd. Doch. zoo verzekert men van Belgische zijde, sedert dien is Nederland toegetre den tot de conventie van Genève, waar door de automobilisten in de wederzijd- sche landen vrij verkeer hebben gedurende negentig dagen per jaar, op voorwaarde, dat zij voorzien zijn van een fiscaal boek je. Naar aanleiding hiervan had België de overeenkomst met Nederland opgezegd en men weet, dat sedertdien een maatregel was genomen, waardoor, met ingang van 1 Augustus voor de Nederlandsche auto's die tot goederenvervoer dienen of betaald personenvervoer, een fiscaal boekje werd geëischt aan de Belgische grens. Dit leid de tot een ware verkeersopstopping, we gens het onvoorziene karakter van den maatregel, daar niemand gelegenheid had gehad zich 'hierop in te stellen. De Nederlandsche gedelegeerden zijn gekomen om een conventie tot stand te brengen voor vrijen toegang in België, van de Nederlandsche toerauto's en ge makkelijk grensverkeer per auto. Naar het blad gisteren vernam, is een overeenkomst bereikt die voor beide lan den een bevredigend karakter heeft en die in een officieel communiqué zal worden bekend gemaakt. De kostgangerssteun. Het R. K. Werkliedenverbond heeft er, naar „De Volkskrant" verneemt, in een schrijven aan den Minister van Sociale Zaken op gewezen, dat een familielid, dat bij een steuntrekkende in huis is, in geval van werkloosheid, de helft kan ontvangen van 'het steunbedrag, dat hij als kostgan ger bij niet-familieleden zou ontvangen. Tegen deze laatste bepaling heeft het Verbond bezwaren. Het meent, dat alleen staande kostgangers, die bij familieleden thuis zijn, de volle kostgangers-uitkeering moeten ontvangen, die zij zouden krijgen, wanneer zij bij vreemden thuis waren. Zooals thans de regeling is geworden, bestaat nog altijd de drang om bij vreem den als kostganger te gaan inwonen, ter wijl het in de meeste gevallen beter ie, dat men bij familie thuis is. Zeer zou het Verbond het op prijs stel len, indien de „kostgangersregeling" in door hem genoemde richting verbeterd zou worden. Verdeeling lasten der werkloosheid toegejuicht. Te Utrecht vergaderde de adviesclub voor de gemeentefinanciën ter behande ling van de nieuwe regeling voor de finan cieel© verhouding tusschen rijk en gemeen ten en de verdeeling der werkloosheids lasten. Ondanks het feit, dat het vacantie- tijd is, bestond voor deze vergadering van de zijde van gemeentelijke financieele des kundigen groote belangstelling. Verwacht werd, dat het aantal noodlij dende gemeenten door de nieuwe regeling van de financieele verhouding zal stijgen. Daarentegen vond de regeling van de ver deeling van werkloosheidslasten in prin cipe instemming. Niettemin werd het on juist geacht, dat een deel van de grondbe lasting, die een constante gemeentelijke inkomst is, naar het tijdelijk instituut, het Werkloosheidssubsidiefonds, wordt over geheveld. Een zelfde bezwaar werd uit gesproken tegen de inperking van de ge meentelijke bevoegdheid om opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. De gevolgen hiervan zijn voor de gemeente lijke autonomie funest te noemen, omdat het belastinggebied der gemeenten al meer wordt beperkt. Nieuwe moeilijkheden in het transitoverkeer met Duitschland. Berlijn heeft voor eenige dagen ten aanzien van het transfer voor de kosten van doorvoer van goederen over de Ne derlandsche havens, in casu zeevracht, plaatskosten en Rijnvracht voorschriften gegeven, die een bedreiging zijn voor de Nederlandsche havens en de Nederland sche Rijnvaart. Tot Vrijdag 28 Juli hadden ontvangers en verschepers in Duitschland de moge lijkheid met D'evisengenehmigung in Mar- kenchèque hun verplichtingen aan zee vracht, plaatskosten en Rijnvracht te vol doen. Daarnaast stond de mogelijkheid bij de 'Reichsbarik te Berlijn guldenchèques te verzoeken ter voldoening aan deze ver plichtingen. Bij beschikking van Vrijdag 28 Juli is betaling van Markenchèquea. met D'evisen genehmigung in het buitenland stopgezet en blijft alleen de weg via Berlijn open. De regeling van Berlijn is feitelijk een regeling op afbetaling. De belanghebben den in Duitschland krijgen vandaag 2 pet. van 'hun sohuld, eenige dagen later weer 2-3 pet. enz. aangewezen, welke bedrag m door de Reiehsbank direct aan de echuld- Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de verbindende kracht van onder nemers-overeenkomsten. Buitenland. De uitvaart van Von Hindenburg. Trans-atlantisch postverkeer. eischers in Nederland wordt overgemaakt. Op zichzelf zou een afbetaling van te genwoordige schuld op deze wijze in en kele maanden afgeloopen zijn. ware het niet, dat dagelijks door nieuwe opdrach ten en transporten het schuldbedrag ster ker steeg dan het door afbe.talingen ver mindert. De Nederlandsche Rijnvloot, die thans, mede door de lage waterstanden emplooi heeft en 3.649.017 ton groot ia (de Duit- sche meet 1.061.346 ton) vaart maande lijks naar schatting alleen aan vracht een bedrag van rond f 2.5-—3 millioen, onge acht de plaatskosten etc., die op het dooiv voerverkeer bovendien nog drukken, De particuliere Nederlandsche schip pers krijgen op het ©ogenblik hun vrach ten niet meer uitbetaald, althans kunnen deze niet transfereeren naar Holland, zoo dat de Algemeene Rijnschippersbond zich reeds tot het ministerie van economische zaken gericht heeft met het verzoek om aan dezen onhoudbaren toestand een ein de te maken. De Nederlandsche Rijnreederijen zullen door deze langzame en spaarzame betaling hunner vrachten steeds meer geld moeten laten staan, wat, gezien den toestand in het Rijnvaartbedrijf, voor alle reederijen op den duur onmogelijk wordt. Een geregelde betaling der verschuldig de vrachten en doorvoerkosten, zelfs in den vorm van afbetaling op 'betrekkelijk korten termijn zou op zichzelf misschien nog niet zoo'n bezwaar zijn, doch zooals de toestand nu is, groeit het tegoed van dag tot dag sterk aan. Het centrale bureau voor de Rijn- en binnenscheepvaart en de Kamer van Koophandel voor Rotterdam hebben deze kwestie reeds ter hand genomen en zijn in verbinding getreden met het departement van economische zaken. Draadfabrlek stopgezet. Aan het personeel in vasten dienst van de N. V. Ldmburgsche draadwerk- en draadvlechtwerkfabriek te Blerick is tegen 1 September ontslag uit den dienst aange zegd. Een der voornaamste oorzaken is het uitblijven van binnenlandsche orders, waardoor de fabriek zich niet meer kan staande houden. De directie heeft zich tot de regeering- gewend om hulp. Openluchtmeeting te Serooskerke. De hofstede Korenbloem was weer het punt waarheen de Geref. jeugd zich Za terdag begaf om de meeting bij te wonen van de Ringen en Kringen van J. V. en M. V. op Walcheren. De voorzitter, dhr De Smit, wees bij de opening op 'het voorrecht, telkens weer samen te mogen komen. Mevr. v. Alkemade Kwakkel- et e i n sprak over „Nieuwe banen". Vele nieuwe banen worden, aldus spr., aangewezen, om .te betreden. Doch niet alle zijn goed te noemen. Geven we gehoor aan den roep-, om alle christenen in èèn organisatie, in eenzelfde vereeniging bij een te brengen, dan zal het Geref. begin sel daaronder lijden. Ook de verheer lijking der sport mag ons niet bekoren. Doch moet alles dan bij bet oude blijven? Neen, dat is niet noodig, is zelfs verkeerd. Ook in 'het vereeniigingsleven moet er 'ge vonden worden een aanpassen aan den tijd, waarin we leven. En dat wordt dan ook gevonden. Veel meer werk dan 15 jaar geleden wordt er verricht, gerekend met de vraagstukken van dezen moeilijken tijd. !De beginselen worden bestudeerd, om daaruit Gods wil te kennen. Alleen in de wetenschap., dat God 'het leven geeft, moet dit ook in het jeugdwerk aan Hem gewijd worden. Het smalle pad moeit betreden worden, met Hem, die dan zeker 'helpen zal. Na de pauze verkreeg dhr J. Hollan der van Den Haag bet woord om te spreken over„Trouw". De alom gehoorde klacht isEr is in onze daJgen trouw noch waarheid meer. En toch moet de trouw1 ons leven bezie len: Trouw aan God en Zijn Woord. Geen hondentrouw, of trouw aan den leider,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1