MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48o JAARGANG - No. 208 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. liet het ouw den, op, moe een een plotse- niet ten al jurk, doen, mer- ar de niet. ;hien, >r dit imers de een van eger bet of ik mee ch, hè terwijl ider te had was, op ge- schoot ge- plotse- ag. uit- weer mee niet, den in je bent Uitr nog Gretha boom meer met vind "zaam durft ït de niet willen, toch t ik iffen Ga maar 'k Zal zeggen moogt." Dchtertje de Gretha moeder zeggen, nee, Is in men. ngen zoo zich iurde tmer uit harden En tege- dreun len in Maar boos- tar bed .cantie- boven dereen. oos op zou er lers de ulp in- belofte dik- vergat ze het gehoor- leiding nikken paar eten, gezicht /ader en wel, stond, Moeder Maar al gesprek gebeurd kijken, je nu wel ook er is Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeclingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. t, REVOLUTIONAIRE ELEMENTEN IN VERTEGENWOORDIGENDE LICHAMEN. Het rapport van de commissie Kooien. Twee middelen komen in aanmerking. Op 26 Februari van dit jaar installeer de minister Van Schaik een Staatscom missie, de Commissie-Kooien, welke de opdracht kreeg de noodzakelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wette lijke en andere voorzieningen met betrek king tot het bekleeden van het lidmaat schap van de vertegenwoordigende licha men door personen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verande ring der Staatsinstellingen met toepas sing of bevordering van onwettige mid delen. In haar dezer dagen uitgebracht Ver slag deelt de Commissie volgens de „Re sidentiebode" mede, dat zij zich allereerst rekenschap heeft gegeven van den toe stand op het door de opdracht bestreken terrein. Zij is daarbij tot de overtuiging geko men, dat deze inderdaad nadere voorzie ning eischt. Bij het diensvolgens overwegen van de vraag, wat te dezen zou kunnen geschie den, heeft de Commissie in drieërlei op zicht een beperking aangelegd. In de eerste plaats heeft zij zich op het standpunt gesteld, dat uit de aan haar verstrekte opdracht moet worden afgeleid, dat van haar een of meer voorstellen werden verwacht, welke gericht zijn tegen personen, die lid zijn van een vertegen woordigend lichaam. Het uitbrengen van een advies omtrent maatregelen tegen groepen van personen of partijen als zoo danig viel naar deze opvatting buiten de competentie der Commissie, weshalve zij heeft gemeend zich daarvan te moeten onthouden. In de tweede plaats was de Commissie van oordeel, dat het niet op haar weg kon liggen in haar overwegingen te be trekken het terrein, dat is overgelaten aan de reglementen van orde der Kamers En in de derde plaats heeft de Com missie zich gesteld op de basis van de bestaande Grondwet en dus gemeend voorstellen, waartoe Grondwetsherziening noodzakelijk zou zijn, achterwege te moe ten laten. Binnen het kader van deze beperkin gen heeft in de vergaderingen der Com missie een aantal denkbeelden het onder werp der gedachtenwisseling uitgemaakt. Na deze besprekingen is de Commissie gekomen tot de slotsom, dat een tweetal gedachten voor nadere uitwerking in aan merking kwam, t.w.: a. invoering van de mogelijkheid van vervallenverklaring van het lidmaat schap van vertegenwoordigende lichamen voor de leden, die in hun werkzaamheid als zoodanig of met gebruikmaking van hun door hun lidmaatschap geschonken macht, gelegenheid of middel een streven tot uitdrukking brengen, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen; b. opneming in het Wetboek van Straf recht als imperatieve bepaling van de bijkomende straf van ontzetting van het recht om te kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezingen ten aanzien van leden van vertegenwoordigende lichamen, die zich schuldig maken aan zekere met name te noemen misdrijven tegen de vei ligheid van den Staat, tegen de Konink lijke waardigheid, betreffende de uitoefe ning van staatsplichten en staatsrechten, tegen de openbare orde, het openbaar gezag enz. De uitwerking van deze denkbeelden werd opgedragen aan een subcommissie, die een tweetal wetsontwerpen samen stelde, welke stukken aan het Verslag zijn gehecht. Andere voorzieningen dan de beide hier boven bedoelde werden door de Commis sie óf wel als niet vereenigbaar met de bestaande Grondwet ter zijde gesteld óf wel als minder wenschelijk of doelmatig verworpen. Op één punt wijst de Commissie even wel nog zonder daaraan een concreet voor stel te verbinden. De leden van vertegenwoordigende licha men, die van illegaal streven verdacht kunnen worden, zijn veelal vertegenwoor digers van zeer kleine partijen of kiezers- groepen. Een technische wijziging in de Kieswet, welke de mogelijkheid van toe gang tot de vertegenwoordigende licha men voor dergelijke kleine groepjes zou bemoeilijken, kan als bijkomstig voordeel medebrengen, dat, uit hoofde van hun staatkundig streven, verdachte elementen uit de vertegenwoordigende lichamen worden geweerd. Minister De Wilde is de Commissie, zooals bekend, reeds voor geweest met zijn wetsontwerp tot wijziging der Kies wet. De bij het Verslag gevoegde door de Staatscommissie geconcipieerde wetsont werpen willen, dat de vervallenverkla ring van opruiende afgevaardigden zal worden uitgesproken door de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State. Als het gaat om een Kamerlid, op aanwijzing van den Kamer voorzitter (schriftelijk, met nauwkeurige aanduiding der feiten); als het een lid van Provinciale Staten of van een Ge meenteraad betreft, op aanwijzing van den Commissaris der Koningin. De procesgang, waarbij de „beklaagde" gelegenheid wordt gewaarborgd tot be hoorlijke verdediging, wordt nauwkeurig omschreven. Het wetsontwerp, dat ten aanzien van een Kamerlid, Statenlid of Raadslid, die door den rechter wordt veroordeeld we gens bepaalde misdrijven, imperatief als bijkomende straf voorschrijft het ontne men van het actief en van het passief kiesrecht, noemt als misdrijven, welke voor het lid van een vertegenwoordigend lichaam het verlies van het recht om te kiezen en van verkiesbaarheid medebren gen, misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, tegen de Koninklijke waar digheid, betreffende de uitoefening van enkele andere misdrijven tegen de openbare orde, waaronder deelneming aan een bij de wet verboden vereeniging, en kele misdrijven tegen het openbaar gezag, laster gepleegd ten aanzien van een amb tenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening van diens bedie ning en opzettelijke schending van ge heimen; kortom alle ernstige misdrijven, welke om de daarin optredende misken ning van de gemeenschapswaarden den dader de waardigheid tot het bekleeden van een gemeenschapsfunctie doen ver beuren. Van Hindenburgs laatste rustplaats^ Onder goedkeuring van de familie van den Rijkspresident heeft Hitier bevolen, dat het stoffelijk overschot van Von Hin denburg bijgezet zal worden in de „Feld- herrnturm" van het Tannenbergmonu- ment, welke als grafkelder wordt ingericht Dé kist zal daar definitief blijven. De voorbereidingen voor de groote 'be grafenisplechtigheid bij het monument zijn in vollen gang. Dag en nacht wordt er gewerkt. De katafalk ia reeds opgericht. Offer schalen worden aangebracht, waarin vu ren zullen branden. Na de bijzetting zal het monument nog eenige dagen en nach ten toegankelijk blijven. Vandaag wordt in geen enkele school in Duitschland van twaalf uur af meer onderwijs gegeven. De schoolkinderen moeten bijeen geroepen worden om de rouwuitzending van de rouwplechtigheden in den rijksdag, welke om twaalf uur be gon, mede aan te hooren. Morgen wordt in de scholen van Duitsch land geen onderwijs gegeven. Op dezen dag moet in iedere school een waardige rouwplechtigheid worden ge houden. De leiders der rebellie in Oostenrijk. Het onderzoek naar de gebeurtenissen in Oostenrijk op 25 Juli heeft uitgewezen, dat waarschijnlijk de advocaat Dr Wach ter en een tweede persoon, die onder een bijnaam bekend is, de eigenlijke leiders van de rebellen zijn geweest. Beiden zijn gevlucht. Onder de opstan delingen bevinden zich eenige studenten van de hoogeschool en leerlingen van de middelbare scholen, welke met pistolen waren gewapend, zooals bij de politie en in het leger nog in gebruik zijn. De op standelingen waren geruimen tijd geoe fend. De plannen voor den Putsch zijn in een badgelegenheid aan den Donau beraamd. Het politieonderzoek tegen alle 144 op standelingen, die aan den overval op de kanselarij hebben deelgenomen, zal in de komende week afgesloten worden. Daarna zullen de hoogverraders groepsgewijze overgebracht worden naar het militair ge rechtshof. Aanslag op Roosevelt voorbereid? In de nabijheid van den spoorweg, waar over de trein van president Roosevelt zou passeeren, is een zak met lonten voor het tot ontploffing brengen van bommen ge vonden. De zak bevatte bovendien nog een hoeveelheid dynamiet. D'e trein van den president is echter de plaats, waar de explosieve stof is gevon den, zonder ongevallen gepasseerd. In tegenstelling tot de berichten, welke meldden dat de hoeveelheid dynamiet eerst kort voor het passeeren van Roosevelts trein gevonden was, deelen de autoriteiten, welke het onderzoek hebben geleid, mede, dat de vondst reeds twee dagen geleden heeft plaats gehad. In verband hiermede zijn zij van meening, dat men hier niet te doen heeft met een aanslag op den pre sident. Desondanks werden, zooals van zelf spreekt, alle noodige maatregelen ge troffen om de veiligheid van Roosevelt te verzekeren. Munitie-trein In de lucht gevlogen. Er heeft weer een ernstige gebeurtenis plaats gehad in het verre Oosten, die van grooten invloed kan zijn op de ontwikke ling in den toestand. Donderdag is name lijk door onbekende oorzaak op den Oost- Ghineeschen spoorweg een munitietrein in de lucht gevlogen, in de nabijheid van Oharbin. Een groot aantal personen werd hierbij gedood. Men vermoedt, dat de explosie is ge schied door het ontsteken van een land mijn tusschen twee met bommen geladen wagons. De Mandsjoerijsche autoriteiten hebben een Russische stationschef gearresteerd omdat zij hem verdenken van medeplich tigheid aan den aanslag. In Mandsjoerijsche kringen is men er van overtuigd, dat het hier een aanslag geldt. In goed ingelichte kringen vreest men, dat het gebeurde van grooten in vloed kan zijn op de wankelende politieke toestanden in het verre Oosten. 24 Dultsche bladen in Litauen verboden. Volgens besluit van het departement van staatsveiligheid zijn 24 Duitsche kranten tot en met 31 December in ge heel Lithauen verboden. Tot deze kranten behooren alle groote Duitsche bladen. Het verbod is geschied wegens syste matische propaganda van de souvereini- teit van Litauen in het gebied van Memel. De volksstemming van 19 Augustus in Duitschland. De verordening ter doorvoering van de volksstemming op 19 Augustus a.s. be staat uit vijf paragrafen. Na paragraaf 3 zijn op het stembiljet de bekende brief van den rijkskanselier aan den minister van binnenlandsche zaken van 2 Aug. jongstleden en het be sluit der rijksregeering om een volksstem ming te houden, eveneens d.d. 2 Augustus afgedrukt. Daaronder staan de woorden: „Gaat gij, Duitsche man, en gij, Duitsche vrouw, met de in deze wet getroffen regeling accoord?" Na paragraaf 4 wordt dan aldus ge stemd, dat de kiesgerechtigde, die de vraag, waarover gestemd moet worden, bevestigen wil, onder het woord „Ja" en de kiesgerechtigde, die de vraag ontken nend wil beantwoorden, onder het woord „Neen" een kruisje zetten moet. Minister Goebbels is al begonnen met de voorbereiding van de groote verkie zingscampagne, welke tusschen nu en 19 Augustus meer dan 40 millioen kiezers moet bewerken Alle propaganda-middelen zullen wor den uitgebuit. Duizenden S.A.-lieden, Hit- Ierjongens en meisjes zullen strooibiljet ten uitreiken, aanplakbiljetten opplakken en vergaderingen organiseeren. Eiken dag zullen de partij commissaris sen redevoeringen houden in alle plaat sen, in zalen, stadions, in de parken, van af auto's, spreekgestoelten enz. Meer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoodat overal de officiëele redevoeringen gehoord kunnen worden. In de komende weken zullen in alle bioscopen sprekende films worden ge draaid met een rede van Dr Goebbels, terwijl bovendien een film over het leven van Hindenburg zal worden vertoond. Toch herstel der Habsburgers in Oostenrijk? De Parijsche editie van de „Chicago Tribune" verklaart, dat een deputatie van Oostenrijksche monarchisten, die een week geleden uit Weenen vertrokken, is onderhandelt met ex-keizerin Zita en aartshertog Otto, over de troonbestijging van den aartshertog. De onderhandelingen werden vertraagd, daar men moeilijk in contact kon komen met de regeering-Schuschnigg. Thans zou men, volgens het blad, be richt hebben gekregen, dat de bonds kanselier onder zeer bijzondere voorwaar den, die nog niet zijn medegedeeld, niet vijandig tegenover deze plannen zou staan. Men tast nog volledig in het duister omtrent de juiste verblijfplaats van aarts hertog Otto van Oostenrijk. Men vraagt zich af, of de aartshertog wel werkelijk in Italië is, zooals werd bericht. De crisis in Amerika. De „Observer" meldt uit New-York: Bij zijn terugkeer vindt president Roosevelt den algemeenen toestand slechter dan toen hij vertrok. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de werkloosheid begint toe te nemen. De rapporten uit de industrie zijn verre van veelbelovend, terwijl de langdurige droogte verwoesting en eenzaamheid heeft gebracht in de welvarendste landbouw districten van Amerika. Korte Berichten. Vice-kanselier von Papen vertoefde Vrijdag geruimen tijd aan de baar van den overleden rijkspresident. Na Huize Neudeck te hebben verlaten, sprak de vice-kanselier eenigen tijd met hem be kende journalisten. Bondskanselier Schuschnigg zal dezer dagen een bezoek aan Boedapest bren gen. Verklaard wordt, dat dit bezoek een bevestiging van de tusschen beide lan den bestaande vriendschap beteekent, i Reuter meent te weten, dat opzien barende onthullingen te wachten zijn, wanneer de memoires van Roehm in den herfst in Oostenrijk gepubliceerd zullen worden. Een vertrouwensman van Roehm zou er momenteel aan werken. Uit Teheran wordt gemeld, dat ten gevolge van groote overstroomingen in de omgeving van den straatweg Teheran- Mesched meer dan 300 menschenlevens verloren zijn gegaan. In verschillende deelen van Dene marken heeft een hevige rgenval plaats gehad, waardoor groote schade is aange richt en zelfs overstroomingen zijn voor gekomen. In Weenen zijn de bepalingen van het standrecht opnieuw verzacht. De res taurants en café's mogen tot één uur ge opend blijven, het tram- en autobusver- keer mag normaal plaats vinden. i De Fransche regeering heeft beslo ten, dat morgen, den dag van de bijzet ting van Von Hindenburg, alle openbare gebouwen halfstok zullen vlaggen. DOODE HAND-BELASTING. Bezwaren van den Senaat. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Hieraan is ontleend: Een der leden achtte de voorgestelde belasting in strijd met het wezen en de daaruit voortvloeiende rechten der Kerk. D'e Kerk, zoo betoogde dat lid, heeft het recht vrij en onafhankelijk van de bur gerlijke macht tijdelijke goederen te ver krijgen, te behouden en te beheeren. Voorts maakte dit lid de opmerking, dat van datgene, wat geheel bestemd is voor verzorging van geestelijke belangen van het volk, de Staat geen deel voor zich mag opeischen voor andere doeleinden. Andere leden beschouwden eveneens het karakter van de Kerk als een societas perfecta, maar betwijfelden niettemin, of dit beginsel moet leiden tot de hiervóór getrokken conclusie en of een bepaalde belasting van bepaalde goederen, zooals in casu wordt voorgesteld, in beginsel zou moeten worden afgewezen. Hierbij sloten zich weder andere leden aan, die betoog den, dat de Kerk hare goederen, en ker kelijke personen hun rechtspositie, bezit ten naar het burgerlijk recht van den Staat en dat de Kerk eventueel de rechtsbe scherming van den Staat vraagt en ge niet. Enkele leden betreurden zeer, dat we derom een geheel nieuwe belasting haar intrede zal doen. Zij vroegen zich af, of niet verdere bezuiniging zulks zoude hebben kunnen voorkomen. Andere leden juichten in beginsel de indiening van dit wetsontwerp toe en be treurden alleen, dat de thans voorgestel de belasting niet eerder was ingevoerd. Verscheidene leden aanvaardden nood gedwongen den voorgestelden maatregel. Verscheidene leden gaven uiting aan hun leedwezen over de verwerping van het amendement-Rutgers van Rozenburg, eenigen zóó zelfs dat zij waarschijnlijk hun stem daarom niet aan het ontwerp zouden kunnen geven, te minder daar het dezen leden overigens juist voorkomend denkbeeld, nedergelegd in het amende ment-Schouten c.s., niet tot uitvoering is gekomen. Naar de meening van verscheidene le den zal de thans te heffen belasting der Nederlandsche Hervormde Kerk alléén reeds f200.000 'sjaars kosten, dus over vijf jaren f 1.000.000, en dit terwijl het van algemeene bekendheid is, dat de trac- tementen harer leeraren op vele plaatsen uiterst sober en het onderhoud harer kerkgebouwen zeer onvoldoende zijn. Kwaliteit blikvleesch Is goed. Het bestuur van het R.K. Werklieden verbond heeft bij de plaatselijke besturen een onderzoek ingesteld om te kunnen vernemen hoe door hen en de leden over de kwaliteit van het vleesch in blik en den gang van zaken bij de distributie geoor deeld wordt. Uit 423 plaatsen zijn ant woorden voor deze enquête ingekomen. Het resultaat van het onderzoek resu- Binnenland. Treinbotsing te Amsterdam. Twaalf ge wonden. De Soheldevlucht van Zaterdag. Wering van revolutionaire elementen uit vertegenwoordigende lichamen. Japan verbiedt den uitvoer van aardewerk naar Indië. Gemeenteloonen op rijkspeil. Buitenland. Een groote verkiezingscampagne in Duitschland aangekondigd. Naar herstel der Habsburgers in Oostenr rijk? moerende kan gezegd worden, dat de kwaliteit van het rundvleesch in blik over het algemeen goed werd geacht, behou dens in enkele gevallen waarin geklaagd werd over bet aantreffen van vellen en zeen in de bussen. D'e oorzaak van deze klachten is met goeden wil echter gemak kelijk weg te nemen. Toevoeging van vet aan het vleesch is zeer noodig te achten. De distributie van het blikvleesch ge schiedt bijna algemeen vlot en de mede werking van de slagers aan de vleesch- distributie mag bevredigend geacht worg den. D'e afname van bet blikvleesch liep inderdaad terug, waarvoor als voornaam ste oorzaak kan gelden, dat de belang hebbenden het voor het vleesch benoodig- de bedrag niet kunnen missen, dus dat zelfs ook het vleesch in blik voor ben te duur moet worden geacht, zoodat over wogen zal dienen te worden den prijs van het blikvleesch te doen aanpassen bij de verminderde koopkracht van de gesteun- den. D'e overige redenen, die tot verminder de afname hebben geleid, waren eener- zijds slechts van tijdelijken aard en zijn anderzijds zeker op te heffen. NederlandJapan. Het Japansche nieuwsbureau Rengo meldt, dat de Nederlandsch-Japansche handelsconferentie te Batavia nog altijd op bet doode punt staat en dat het Ja pansche verbond van exporteurs van aar dewerk op de contingenteering van den Japanschen invoer in Ned.-Indië geant woord beeft met een verbod van uitvoer naar Ned.-Indië, welk verbod door de scheepvaartmaatschappijen wordt ge steund. Baron Goh, de voorzitter van de Japan sche vereeniging van Kamers van Koop handel, heeft een telegram gezonden aan den Nederlandschen minister van Buiten- landsche Zaken, den gouverneur-gent raai en de Kamers van Koophandel te Bata via en Soerabaia, om aan te dringen op opheffing van de invoerbeperkingen voor aardewerk, om een vlot verloop der con ferentie te verzekeren. Gemeenteloonen op rijkspeil. Naar de „Tel." verneemt beeft de re geering thans aan de verschillende ge meentebesturen den wensch te kennen gegeven, dat de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel zuilen worden ge bracht op rijksbasis en dat hiermee reke ning zal worden gehouden bij het opma ken der begrooting voor 1935. Aan sommige gemeentebesturen is zelfs gevraagd te bevorderen, dat de verlaging nog dit jaar zal ingaan. Ir E. P. Wellensteln overleden. In bet ziekenhuis Bronovo te 's Gra- v nhage, waar hij sinds eenige weken ver pleegd werd, is in den ouderdom van 53 jaar overleden ir E. P. Wellenstein, di recteur van Economische Zaken in Ned.- Indië. Zooals men weet vertoefde ir Wellen stein sinds eenige maanden in ons land om besprekingen te voeren met de regee ring. Toen Minister Colijn zijn reisplan nen naar Indië moest opgeven, oordeelde hij toch persoonlijk contact met de Indi sche regeering noodzakelijk en in verband daarmee is de beer Wellenstein toen per vliegtuig naar Holland gekomen. „De Tribune" onder censuur. Naar ons thans blijkt, zegt het „Volks blad", wordt de verkleinde uitgave van „De Tribune" gedrukt bij een ongeorga niseerde firma met sterke fascistische sympathieën. Deze firma was eenigen tijd geleden nog belast met de verzorging van het Amsterdamsche orgaan van de N. S. B. „De Daad". Zij heeft thans de opdracht om „D'e Tribune" te drukken aanvaard, echter onder de voorwaardedat zij lectuur, welke zij opruiend zou achten, zou mogen weigeren. D'e redactie van „Dé Tribune" is met deze drakkers-censuur accoord gegaan. Er heeft zich reeds een geval voorgedaan, waarbij de drukker weigerde een passage uit een artikel aan de zetmachine door te geven. „De Tribune" heeft zich daarbij moeten neerleggen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1