EERSTE BLAD HORLOGE'S De Gemeenten en de werkloosheid. Bij een te kort aan gras ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 257 C. JOOSSE-GOES Buitenland C. J O O S S E Belangrijkste Nieuws. voedert U in de weide het voor- deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Rsrtels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hoogs voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij hebben reeds de aandacht geves tigd op de voornemens der Regeering in verband met de voor vele gemeenten schier niet meer te dragen uitgaven voor de werkloosheidsvoorziening. Tot nu toe werden deze lasten gedra gen door de getroffen gemeenten, die daarbij door het Rijk gesteund werden. Thans echter ligt het in de bedoeling, dat ook de gemeenten, die in de gelukkige omstandigheid verkeeren, dat ze niet of zeer weinig van de uitgaven voor de werkloozen te lijden hebben, hun aandeel in deze lasten zullen bijdragen. Dat de kosten voortvloeiende uit de werkloosheidsvoorziening voor vele ge meenten tot een ondraaglijke hoogte ge stegen zijn, is ook zonder nadere bewijs voering genoegzaam bekend. Wanneer men echter de cijfers hierop betrekking hebbende, voor zich ziet, komt men wel zeer sterk onder den indruk van den ernst van den toestand. Mr A. Jonkers heeft in de onlangs ge houden vergadering der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten een rede ge houden, waarin een droevig beeld van den toestand der gemeentefinanciën wordt gegeven. Sterk sprekend is al dadelijk de mede- deeling, dat er in het belastingjaar 1931/32 nog 609 gemeenten waren, waar niet meer dan 40 (van 0 tot 40) opcenten op de gemeentefondsbelasting werden geheven. Het jaar daarop was dat aantal reeds verminderd tot 396, dan 238, en in het belastingjaar 1934/35 nog maar 198. Geheel daaraan tegenovergesteld is het beeld, dat de Gemeenten met het grootste aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting vertoonen. Waren er in 1931/32 reeds 238 gemeenten met meer dan 80 (van 80 tot 100) opcenten, hun aantal groeit in hetzelfde tijdvak geleidelijk tot 712 (d.w.z. 70 pet. van het totaal van 1071) in het belastingjaar 1934/35. Van deze 712 zijn er niet minder dan 409 (in 1931/32 nog maar 30) met den maximalen druk van 100 opcenten. Daarentegen waren er in 1931/32 nog 317 gemeentelijke belastingparadijzen met in het geheel geen opcenten, in 1934/35 nog slechts 85. In vergelijking met 1931/32 zijn in 1934/35 de rollen dus geheel om gekeerd. Er zijn gemeenten, die in deze vier jaren zijn gekomen van 10 op 80, van 20 op 100; ja er zijn er ook, die hun op centen van 0 op 80 en van 0 op 100 zagen stijgen. Wat de wetgever van 1929 ver wacht had, dat een uitzondering zou blij ven, n.l. dat de opcenten op de gemeente fondsbelasting tot het maximum van 100 zouden worden opgevoerd, is thans in 409 van de 1071 gemeenten een feit geworden. Een feit, dat een harde werkelijkheid in zich houdt, omdat een heffing van 100 opcenten gebonden is aan de voorwaarde, dat ook de overige heffingen moeten zijn gebracht op de hoogte, welke van regee- ringswege ingevolge artikel 283 der Ge meentewet in dat geval als „redelijk" wordt gevorderd. In drie provincies bedroeg het aantal gemeenten, waar 100 opcenten werd ge heven, op 1 Mei 1934 zelfs meer dan de helft van het geheele aantal gemeenten, n.l. in Friesland 81, in Drente 74 en in Groningen 58 pet. In dezelfde provinciën is verhoudings gewijs ook het grootste aantal gemeenten met begrootingstekorten, maar nu spant niet Friesland met 55 pet., maar Drente met 62 pet. de kroon. Uit het feit, dat Zeeland hier een zeer gunstige uitzondering maakt slechts 5 pCt. van het aantal gemeenten vertoont een begrootingstekort zou men kunnen afleiden, dat de toestand in de kleine gemeenten gunstiger is dan in de grootere gemeenten. Maar zoo is het niet. Gebleken is, dat de tegenwoordige finan- ciëele moeilijkheden van gemeenten min der verband houden met de vraag, ol een gemeente klein of groot is, dan wel met de economische gesteldheid van be paalde deelen van het land in dezen crisistijd. Het hoogste percentage gemeenten met begrootingstekorten, n.l. 44, wordt bereikt in de groep van gemeenten met 10.000 tot 20.000 inwoners. Het grootste percentage gemeenten met 100 opcenten wordt aan getroffen bij de groep gemeenten met 5000 tot 10.000 inwoners. Alles naar den toestand op 1 Mei 1934. Van de gemeenten met tekorten zijn er 122 met minder dan 5000 inwoners, 64 met 5000 tot 10.000 inwoners, 39 met 10.000 tot 20.000 inwoners, en 15 met meer dan Ingezonden Mededeeling. WIJ koopen OUD GOUD, DIAMANT enz, enz. enz. aan de hoogste waarde. Sint Adrlaanstraat '1. 20.000 inwoners. Van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners bedraagt het percentage met tekorten ongeveer 33 pet. Het zijn dus waarlijk niet alleen de groot ste gemeenten, die met hun financiën in zak en asch zitten. Dat de crisislasten hier een voorname rol spelen, werd door den heer Jonker overtuigend aangetoond. De salarisuit gaven vormen als regel slechts een zeer klein percentage der uitgaven. Van meer importantie zijn de uitgaven door het hooger gezag aan de regeering opgelegd, en waaraan zij dus weinig kunnen ver anderen. Maar de grootste invloed wordt uitgeoefend door de crisisuitgaven. Gewezen werd op een gemeente met ruim 5000 inwoners en een eindcijfer van de begrooting van plm. f680.000. Hiervan zijn f540.000 crisislasten, zoodat deze ge meente een normaal budget heeft van plm f140.000, waarvan het grootste gedeelte nog voor zgn. zelfbestuur, d.w.z. voor uit gaven, welke door het Rijk zijn opgelegd. Van die f140.000 zijn f94.000 door wet of overeenkomst verplicht. Men houdt dan f 46.000 over aan werkelijk autonome uitgaven op een budget van f 640.000. Het begrootingstekort is f375.000! Waar vindt men onder deze omstandigheden de ob jecten van bezuiniging? Er zijn gemeenten waar de werkloos heidsuitgaven van 100 op 400 pet. der belastingopbrengst beliepen. Zelfs was er één gemeente Krimpen a. d. IJssel waar men tot 838 pet. van de belasting opbrengst kwam. Naast dergelijke gemeenten, waar de lasten niet meer te dragen zijn, staan anderen, waar de uitgaven voor de werk loosheid slechts een uiterst gering percen tage van de belastingopbrengst vormen en waar men met een voor dezen tijd betrekkelijk geringe heffing kan volstaan. Geen wonder, dat de roep van de zwaar getroffen gemeenten om ook de meer be voorrechte zusteren in de werkloosheids lasten bij te laten dragen, steeds sterker wordt. En geen wonder ook, dat de Regeering nu de Rijksschatkist niet met hooger bijdragen bij kan springen maatregelen in deze richting voorbereidt. Het bezwaar, dat doordat alle gemeen ten 25 opcenten op de hoofdsom der ge- meentefopdsbelasting ten behoeve van de uitgaven voor de werkloosheid zullen hebben bij te dragen, de gemeentelijke zelfstandigheid al meer in het gedrang komt, is niet geheel ongegrond. Temeer omdat uit dezen maatregel voortvloeit, dat nog meer dan vroeger zal moeten worden toegezien op de gemeentelijke uitgaven, opdat niet de zuinige gemeen ten de dupe worden van hare meer ver kwistende zusteren. Maar overwegend kan dit bezwaar hier niet zijn. De werkloosheid is te zien als een na tionale ramp. De ernst van den toestand wettigt maat regelen, die mede een nationaal karakter dragen. Geest uit den afgrond. Ir Mussert de leider van de N.S.B.. bespreekt in „Volk en Vaderland" de bloedige staatsgreep in Oostenrijk. Maar hoe? Met geen woord wordt afgekeurd het revolutionair en gewelddadig optreden van de Nationaal-Socialistische oproer lingen. Met geen woord ook wordt afkeuring uitgesproken over den gruwelijken moord ■op Dollfuss. Zeker, de heer Mussert heeft medelij den met de weduwe en de kinderen van den vermoorden Bondskanselier, maar niet meer dan met de familieleden van de gevallen oproermakers. Sterker nog, de moord op Dollfuss wordt op één lijn gesteld met het optreden van de politie bij de Amsterdamsche on lusten. Ir Mussert wil de Nederlandsche ge zagsdragers die voor het schieten te Am sterdam verantwoordelijk zijn, deswege niet schelden voor barbaren enz., maar zoo roept hij uit, dan moeten ook anderen niet spreken van een barbaarsch optreden van de Nat.-Socialisten, die den niets kwaads vermoedenden Bondskanselier op zijn bureau neerschoten en zelfs genees kundige en geestelijke bijstand weigerden. Een in koelen bloede uitgevoerde moord partij' op een der hoogste gezagsdragers, wordt hier dus op één lijn gesteld met het optreden van de politie tegen oproerige benden. En dat door niemand minder dan den leider der N. S. B. Als er iemand mocht zijn die nog twij fel koesterde 'omtrent het ware karakter van de N. S. B. dan is hij nu door Ir Mus sert beter ingelicht. Overtuigend blijkt uit wat bijl schrijft hoe hier werkt de geest uit den afgrond! Ingezonden Mededeeling. NA DEN DOOD VAN v. HINDENBURG. Een bezoek aan de sterfkamer. Vrijdagmiddag is aan de in Freystadt aanwezige vertegenwoordigers van de pers gelegenheid gegeven, Huize Neudeck en de sterfkamer van Hindenburg te be zichtigen. In alle vertrekken van het schoone en toch zoo eenvoudige landhuis hangt de geest van den grooten doode. Daar staat naast de schrijftafel van den veldmaarschalk onder een glazen stolp de helm van Koeniggratz met de sporen van schrapnells, die den jongen luitenant von Hindenburg gedurende den slag verwondden. Ook in de bibliotheek ziet men waarde volle herinneringen, zijn eeresabel, die de Japansche regeering kort na het einde van den wereldoorlog aan den veldmaar schalk als dank voor zijn ridderlijkheid liet overhandigen. In hetzelfde vertrek ligt een tapijt, dat op andere wijze getuigenis aflegt van Hin- denburg's dapperheid. In het jaar 1922 werd dit tapijt door de kogels van een inbreker getroffen. De toen reeds 74-jarige veldmaarschalk was den inbreker onver schrokken tegemoet getreden en had hem de pistool uit de hand geslagen. Daarnaast ziet men militaire souvenirs en talrijke kostbare bewijzen van eere burgerschap. Aan de wanden hangen afbeeldingen uit de groote geschiedenis van Duitsch- land. In de hal bevindt zich een afbeelding uit den grooten oorlog: „Voortstormende infanterie". Het persgezelschap wordt tenslotte bin nengeleid in de sterfkamer, een vrij klein vertrek, waar allen achtereenvolgens in de gelegenheid worden gesteld langs het stoffelijk overschot van den veldmaar schalk te defileeren. De rijkspresident ligt nog in dezelfde houding, waarin hij zacht en vredig is ontslapen. Het bovenlichaam rust op een hoog kussen. De trekken van den bijna zeven en tachtig-jarige zijn niet bijzonder ingevallen, maar zijn ook thans nog de teekenen van een fiere grootheid. Aan het hoofd- en aan het voeteind houden twee officieren van de rijksweer de wacht. Waar Hindenburg rusten zal. Het stadje Hohenstein staat reeds ge heel in het teeken van de overbrenging en bijzetting van het stoffelijk overschot van den overleden rijkspresident in het Tannenberg Denkmal. In Hohenstein zelf zijn reeds beambten aangekomen van de ministeries, die de toebereidselen voor de groote rouwpleehtigheid van a.s. Dins dag maken. De acht torens van het Denkmal ver heffen zich statig ten hemel. Vandaar overziet men bijna het geheele voormalige slagveld. Men ziet het groote kerkhof van Waplitz, waar tienduizenden soldaten in den wereldoorlog de laatste rust gevonden hebben. In den vaandeltoren hangen de banie ren van Oost-Pruisische regimenten, met gouddraad geborduurde rijksadelaars en ijzeren kruisen, Het stoffelijk overschot van den over leden veldmaarschalk zal worden bijgezet in den Ost-Preussenturm temidden van zijn soldaten, waarmede hij zich steeds zoo innig verbonden voelde. Op 7 Augustus wordt een groote natio nale rouwpleehtigheid gehouden bij het nationale gedenkteeken van Tannenberg. Den nacht tevoren wordt het stoffelijk overschot van Neudeck naar Tannenberg overgebracht. Er vindt een groote parade plaats, waarna de evangelische veldpre diker van de rijksweer een toespraak houdt. Vervolgens houdt Hitier een rede. Na het uitvoeren van treurmuziek en het afvuren van een eeresaluut door een bat terij veldartillerie wordt de kist onder het spelen van het volkslied in den veldheer toren van het Tannenberggedenkteeken gedragen. Tijdens de herdenking te Tannenberg zal op dezen dag in heel Duitschland het verkeer om 11.45 uur een minuut stil staan. Deze pauze zal door klokgelui wor den aangekondigd. De klokken blijven een kwartier luiden. Zoowel de plechtig heid in den Rijksdag als die van Tannen berg zullen per radio door het heele land worden uitgezonden. Ongekende sorteering. Uiterst lage prijzen, St. Adriaanstraat 11 - GOES. De gebeurtenissen In Oostenrijk. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Rome, zouden de regeeringen van Ita lië en Oostenrijk het dossier, dat zich in het bezit van het Oostenrijksche kabinet bevindt en waaruit de medeplichtigheid van Duitschland aan den opstand van 25 Juli blijkt, als basis beschouwen voor een eventueelen stap der mogendheden in de Wilhelmstrasse. De Britsche regeering is niet voorne mens, eenigerlei initiatief in deze richting te ondernemen. Naar de Reichspost meldt, wantrouwt het Vaticaan von Papen en is hetzelfde het geval met de Oostenrijksche Roomsch- Katholieken. Dientengevolge zouden von Papen's kansen om gezant te Weenen te worden, zijn verminderd. De volgende week zal het kabinet over deze kwestie vergaderen. Het gemeentebestuur van Weenen heeft besloten, een deel van de Ringstrasse, de groote centuurbaan, voortaan Dollfuss- ring te noemen en op het plein voor het stadhuis een monument ter herinne ring aan Dollfuss op te richt.en Voorts meldt de Neue Freie Presse, dat Zondag op den Hohen Wand de eerste steen zal gelegd worden voor een berg- kerkje, dat den naam van Dollfusskerk zal krijgen. De actie der nazi's wordt blijkbaar voort gezet. Te Linz is een Duitsche koerier aan gehouden op wien men bezwarende stuk ken heeft gevonden. De Oostenrijksche nazi's hebben een cir culatie gepubliceerd, waarin zij aandrin gen op een boycot van sinaasappelen, citroenen en andere Italiaansche produc ten. Het is een schandelijk stuk. Het vlug schrift begint met te zeggen: „De terro ristische kanselier Dollfuss heeft den dood gevonden, die ieder fatsoenlijk mensch over hem had uitgesproken. Menschen, wier positie op onderdrukking gegrond is, sterven niet van ouderdom. Dollfuss moet dat beseft hebben toen hij zichzelf buiten wet en recht plaatste". Het stuk viert Holzweber en Planetta, Dollfuss' moordenaars, als helden. Naar Reuter uit Weenen meldt, heeft de genadrmerie op het kasteel Hornstein bij Krumpendorf (in Karinthië aan de Wörther See) een clandestienen draadloo- zen zender ontdekt, benevens twee hand koffers met Duitsche revolvers. De eige naar van het kasteel en zijn tuinman zijn gevangen genomen. Eduard Honisch, een S.A.-aanvoerder, is ter dood veroordeeld wegens het ach terhouden van ontplofbare stoffen. Dit is de tweede ter dood veroordeeling volgens de z.g. wet-Dollfuss op ontplofbare stof fen. Honisch is een half uur voor het ver strijken van den termijn van 3 uur door president Miklas begenadigd. Zijn vonnis is veranderd in levenslange gevangenis straf. Dr Rintelen heeft een beroerte gekre gen. Zijn toestand is ernstig. Hitier zou aan den rijksweerminister bepaalde beloften hebben moeten doen In zekere kringen te Berlijn verluidt, dat Hitier, alvorens hij over kon gaan tot de samensmelting van de functies van rijkskanselier en rijkspresident aan den rijksweerminister, generaal von Blomberg zekere beloften heeft moeten doen betref fende de positie van de rijksweer in de toekomst. In deze kringen acht men het zelfs zeer waarschijnlijk, dat generaal von Blom berg door Hitier zal worden benoemd als zijn plaatsvervanger, gelijk dit werd be paald in de wet betreffende de staatslei ding. Een dergelijke benoeming zou dan tot gevolg hebben, dat niet meer de nationaal socialistische partij, doch de rijksweer de eerste steunpilaar zou zijn van het Hitier- regiem. Duitschlands nieuwe concentratiekamp. In Lichtenburg bij Torgau, waar vóór den wereldoorlog een groot militair exer citieterrein was, bevindt zich, naar de Un Press meldt, Duitschlands nieuwe con centratiekamp. Daar zijn alle politieke misdadigers, voor het meerendeel S. A.- leiders, ondergebracht, die ervan verdacht worden, met de bende van Roebm in ver binding te hebben gestaan. Het concentratiekamp wordt zeer streng Binnenland. m De troonrede wordt weer door de radio uitgezonden. De gestie der varkenscentrale. Buitenland. De a.s. begrafenis van Von Hindenburg. De gebeurtenissen in Oostenrijk. Stormen in Amerika. Ingezonden Mededeeling. bewaakt. Onder de „verdachten" bevindt zich een iheele reeks bekende persoonlijk beden. Het aantal gevangenen zou meer dan honderd bedragen. Stormen In Amerika. Stormen hebben gisternacht de Vereen. Staten geteisterd. Er zijn acht personen gedood en twin tig gewond tijdens een orkaan, welke een snelheid had van 160 K.M. per uur in Oost-Michigan. Acht huizen werden vernield en een 12-tal personen werden gewond door een cycloon te Hickerupoin (Maryland). Midden-Illinois, Townsend (Delaware) en een deel van Ohio zijn door stormen geteisterd. Naar nader uit Detroit gemeld wordt, is tijdens den zwaren storm een passa gierschip met 250 personen aan boord op den oever van het meer van St Glair geworpen. Gelukkig konden alle personen gered worden. In het Eri-meer zijn vijf personen ver dronken, terwijl een wervelstorm acht huizen deed instorten. In het Oosten van Amerika werd het grootste deel van de stad Brighton door hoog water geteisterd. Een huurkazerne is ingestort, terwijl de regen het spoor wegnet ouderspoelde. Een Koningin-Emma-kamer. Naar de Avpst. verneemt, is in op dracht van H. M. de Koningin een aan vang gemaakt met werkzaamheden, ten einde in het Huis ten Bosch een vertrek in te richten, dat geheel overeenkomstig de zitkamer van wijlen H. M. de Konin gin-Moeder in het Paleis aan het Voor hout zal zijn. Tot dit 'doel is een gedeelte van het meubilair uit het Paleis Voorhout waar aan de linkerzijde van de eerste étage de zitkamer van wijlen Koningin Emma was gelegen naar het Huis ten Bosch over gebracht. Verbindende kracht ondernemersover eenkomsten. De Ned. R.K. Vereen, van Werkgevers in de Textiel-Nijverbeid, beeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in zake het wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten, waarin zij te kennen geeft dit voorstel met groote instemming te begroeten, aange zien zij een regeeringsbevoegdheid op dit gebied in de huidige omstandigheden on misbaar acht. Daarnaast is zij van oor deel, dat, wil een eventueele verbindend verklaring het gewenschte effect sortee- ren, andere en sterkere sancties noodig zullen zijn dan de actie uit onrechtmatige daad, zooals deze in het wetsontwerp is voorzien. De Vereeniging verzoekt de Ka mer dan ook met aandrang van hare in stemming met de beginselen van het wets ontwerp te doen blijken, doch het daar heen te leiden, dat bij eventueele verbin dendverklaring van ondernemers-over eenkomsten, zoodanige sancties worden gegeven, dat deze verbindendverklaring

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1