'eren EERSTE BLAD President Ton Hlndenlinrg. f DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 255 koop: Buitenland Belangrijkste Nieuws. f... A I 4* Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe spanning. Wat verwacht werd de laatste dagen is geschied. De Duitsche rijkspresident Von Hinden burg is in 'hoogen ouderdom overleden. Voor Duitschland beteekent dit overlij den een zware slag. Von Hindenburg heeft niet alleen ge durende den oorlog, maar meer nog mis schien als rijkspresident aan zijn land onschatbare diensten bewezen. Alleen de overtuiging, dat het vader land in nood verkeerde en dat zijn heen gaan voor Duitschland tot groote moei lijkheden aanleiding zou kunnen geven, heeft hem doen besluiten, terwijl hij reeds den leeftijd der zeer sterken overschreden had, opnieuw een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Maar hieruit volgt dan ook, dat het overlijden van Von Hindenburg voor Duitschland en voor dat land niet al leen van zeer groote beteekenis moet worden geacht. De grijze president nam door zijn be zadigd optreden en door het groote ver trouwen dat hij bij het Duitsche volk ge noot een bijzondere plaats in. In critieke omstandigheden was zijn optreden van beslissende beteekenis. Het is een bekend feit, dat het aan het ingrijpen van Von Hindenburg te danken is, dat b.v. de kerkelijke strijd in Duitsch land geen grootere afmetingen heeft aan genomen. Thans is deze rem weggevallen en heeft Hitler of degenen die hem drijven de vrije hand. Dat is reeds gebleken op 't zelfde ©ogen blik dat het overlijdensbericht werd be kend gemaakt. De Nat. Socialistische regeering, die aanvankelijk nog van plan schijnt geweest te zijn het volk in de gelegenheid te stel len zich over de opvolging van Von Hin denburg door een „ja- of neen-stemming" uit te spreken, heeft thans besloten, dat het Rijikspresidentschap met het ambt van Rijkskanselier zal worden vereenigd. Blijkbaar heeft men een volksstemming niet aangedurfd. Waarschijnlijk zou zelfs een beperkte stemming een taal spreken, die de Nat.- Socialistische leiders niet wenschen te hooren en die men ook in het buitenland niet wenscht te laten hooren. Voor Duitschland beteekent het afster ven van Von Hindenburg, het begin van een tijdperk van nieuwe beproevingen. Voor de internationale politiek betee kent de presidentswisseling vermeerder de spanning. Vóór alles is er thans behoefte aan ver trouwen. Maar eerst door de recente gebeurte nissen in Oostenrijk en thans door het overlijden van Von Hindenburg, heeft het toch reeds verzwakte vertrouwen in Duitschland een gevoelige schok gekregen. De toekomst is, evenals twintig jaar ge leden, wel zéér donker. Op 2 October 1847 heeft Paul Ludwig Hans von Beneckendorf und von Hinden burg, als zoon van een Pruisisch officier het levenslicht in Posen aanschouwd. In 1858 werd hij toegelaten tot de cadetten school. Op 18-jarigen leeftijd trad hij als tweede luitenant in actieven dienst, en spoedig daarop ontving hij den vuurdoop. In den veldslag van Königsgratz bestorm de hij met zijn escadron een Oostenrijk- sche batterij. Als bataljons-adjudant nam hij deel aan den oorlog van 1870 tot '71. Na den Duitsch-Franschen oorlog zag hij zich spoedig bevorderd tot den rang van kapitein. In de daaropvolgende jaren be kleedde hij verschillende rangen. In 1883 werd hij instructeur bij de hoogere krijgs school in Berlijn. Van 1893 tot 1896 was hij commandant van het 91ste regiment infanterie (Olden burg), werd vervolgens bevorderd tot generaal-majoor en diende 4 jaren als chef van den generalen staf van het acht ste legercorps te Coblenz, waarna hij nog gedurende drie jaren het commando voerde over de 28ste divisie te Karlsruhe. In 1903 werd hij generaal met het com mando over het 4e legercorps te Maagden burg. In 1911 werd hij op 65-jarigen leef tijd gepensionneerd. Toen de wereldoorlog uitbrak leidde von Hindenburg een teruggetrokken leven in Hannover. In verband met de dreigen de ontwikkeling van de campagne in het Oosten tegen de Russen, werd hij op 22 Augustus 1914 weer voor den actieven dienst opgeroepen als commandant van het 8e legercorps. De groote roem van Hindenburg als krijgsman zal wel altijd de veldslag van Tannenburg, die van 26 tot 31 Augustus 1914 duurde, blijven. Hindenburg slaagde er hier in in een zeer moeilijke positie, die eerst slechts gelegenheid scheen te bieden tot een hardnekkige verdediging om te zetten in een overwinning waarbij het Russische leger onder commando van Samsonof vrijwel totaal vernietigd werd. Hierdoor werd de weg gebaand voor een reeks buitengewone successen. Hinden burg werd tot maarschalk benoemd en verwierf zich in Februari 1915 nieuwen roem bij de campagne in Mazurië tegen den noordelijken vleugel van het Russi sche leger, waarbij tenslotte het 10e Rus sische legercorps vernietigd werd. In Augustus 1915 werd Hindenburg benoemd tot Chef van den Generalen Staf inplaats van Falkenheim. In het voorjaar van 1918 wilde Hindenburg den beslissenden slag slaan. Met een groot offensief aan beide kanten van St. Quentin wilde hij door het vijandelijk front heen breken, het noordwaarts oprollen en naar de kust drijven. Het verwachte succes bleef echter uit. Hierdoor werd door de gealliëerden tijd gewonnen, hetgeen, toen Amerika Duitschland den oorlog verklaarde, tot de definitieve nederlaag leidde der centralen. Als verslagen veldheer moest veldmaar schalk Hindenburg huiswaarts trekken. Na den oorlog leefde Hindenburg weer teruggetrokken, zonder deel te nemen aan het politieke leven, totdat na den dood van President Ebert presidentsverkiezin gen moesten worden gehouden. De anti socialistische partijen in Duitschland vormden een coalitie en wisten Hinden burg over te halen zich candidaat te stel len voor het presidentschap. 26 April 1925 werd hij als zoodanig gekozen. Als pre sident heeft Hindenburg zich met vol strekte loyaliteit aan de grondwet ge houden. De eenvoud, waardigheid en trouw, waarmede hij zijn presidentiëele functie vervulde, had hem de achting van het geheele land doen verwerven. Toen dan ook in 1932 de Nat.-Socialist Hitier candidaat gesteld hadden voor het presi dentschap, en de eerste verkiezingsronde, dank zij de enorme nationaal-socialisti- sche propaganda een te geringe meerder heid voor Hindenburg bracht, behaalde hij toch bij de tweede verkiezing een voldoende meerderheid op Hitier om wederom tot President van Duitschland te worden benoemd. Het is bekend, dat Hindenburg van den aanvang af tegen stander geweest is van het nationaal- socialisme. Hoe hij desondanks in het be gin van het vorige jaar er toe gekomen is het kabinet-Von Schleicher ten val te brengen en Hitier tot Rijkskanselier te benoemen, zal door latere historici moe ten worden uitgemaakt. Zijn overlijden in deze voor Duitschland zeer donkere tijden is wel een buitengewoon ernstig feit, dat nog groote gevolgen met zich kan bren gen. In waarheid kan getuigd worden, dat Hindenburg een groot man is geweest HINDENBURGS OVERLIJDEN. Zooals elders in dit nummer wordt ge meld, is Von Hindenburg vanmorgen overleden. Het Rijkskabinet kwam gisteravond voor een zitting bijeen. Zooals reeds gemeld, bracht Hitier gis teren nog een bezoek aan Von Hinden burg, die Hitier nog herkende. De familie van Von Hindenburg is gis teren te Neudeck aangekomen. Ook de kleinkinderen van den rijkspresident heb ben hun grootvader nog een bezoek ge bracht. Het verkeer te Freistadt is niet aan ban den gelegd, doch op 300 M. afstand van het slot Neudeck wordt het verkeer tegen gehouden. Freistadt verkeert geheel onder den in druk van de thans plaats hebbende ge beurtenissen. Op het kerkhof te Freistadt zijn ook de ouders van Hindenburg begraven. Hin denburg heeft vroeger reeds den wensch te kennen gegeven bij zijn ouders te wor den begraven. De kwestie der opvolging. Reuter vernam in goed ingelichte krin gen, dat na den dood van Hindenburg de vacante post waarschijnlijk tijdelijk zal worden waargenomen door den voorzitter van het Rijksgerechtshof Erwin Bumke, in overeenstemming met het besluit van den Rijksdag in 1932. Kortdaarnazouwordenmede- gedeeld, dat Hitier uitgenoo- digd is geworden om het presi dentschap te aanvaarden, (men kan ook lezen: zichzelf heeft u i t g enoo d i g d), waarna vermoedelijk een referendum zal worden gehouden, waarbij de kiezers de keuze krijgen tus- schen een „ja" of „neen" voor H i 11 e r. Dezelfde vertooning dus als bij de z.g.n. Rijksdagverkiezingen! De uitslag zou dan voor de heele wereld worden verkondigd als het beslissende bewijs der eenheid van de Duitsche natie in het aangezicht der geschillen en moei lijkheden, die het land dezen zomer heeft doorgemaakt. De mogelijkheid van een poging om zich van Hitier te ontdoen, schijnt uit gesloten. Blijkens latere berichten mogen de kiezers zelfs deze daad nog niet eens verrichten. Hitier heeft met opzijzetting van de Grondwet zichzelf gepromoveerd tot rijkspresident Het kabinet is, gelijk men dat pleegt uit te drukken „in permanentie" verga derd. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Von Papen. De woordvoerder van het Dept. van Buitenl. Zaken heeft aan Reuter medege deeld, dat men nog niet tot een besluit gekomen is, betreffende de vraag, of Von Papen als gezant of bijzonder gemachtig de van Hitier te Weenen aanvaard of geweigerd zal worden. Het is duidelijk, dat de Oostenrijksche regeering zich slechts langzaam haast om deze zaak te behandelen. De Itallaansche troepen. Wegens de verbetering, welke in den toestand in Oostenrijk is ingetreden, laat men doorschemeren, dat de Italiaansche troepen, die bij de grens zijn samenge trokken, binnenkort zouden worden terug geroepen. Men weet anderzijds, dat de sedert eenige weken aangekondigde manoeuvres zich in Noord-Italië zullen afspelen. Geheel Karinthië is thans rustig, meldt Weenen. Nog een terechtstelling. Reuter meldde gisterenmiddag uit Inns bruck: De galg is hier reeds opgericht in af wachting van het vonnis van het krijgs gerechtshof tegen de twee Nazi's, die te rechtstaan wegens den moord op den leider der politie, Hickl. Spoedig daarop kwam een bericht, dat de beklaagde Wurnig schuldig bevonden was aan den moord op den politiechef en ter dood veroordeeld. Mayer, de andere nationaal-socialist, werd wegens mede plichtigheid veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Om 8 uur gisteravond werd Wurnig opgehangen. In het arrondissement Wels zijn 200 per sonen in hechtenis genomen wegens deel neming aan den opstand. Daaronder be vinden zich talrijke intellectueelen en staatsambtenaren. Te Graz zijn aanklachten ingediend tegen ongeveer 1400 personen. Volgens het Neuigkeitsweltblatt bestaat in de provin cie het grootste deel der opstandelingen uit boeren. De overigen zijn bijna uitslui tend intellectueelen, zooals postdirecteu ren, leeraren, onderwijzers, douane-ambte naren, artsen en advocaten. Naar het Christelijk-sociale Neuigkeits weltblatt mededeelt, zal de bondskanse lier waarschijnlijk reeds zeer binnenkort te Rome een bezoek aan Mussolini bren gen. Vice-kanselier Starhemberg zou Schuschnigg vergezellen. Otto van Habsburg In Italië. Naar Reuter uit Rome meldt, bevinden ex-keizerin Zita en aartshertog Otto von Habsburg zich sedert veertien dagen in Italië. Zij hebben eerst te Rode vertoefd en bevinden zich op het oogenblik op een der bezittingen van het geslacht Bourbon- Parma. De oudste dochter van de keize rin vergezelt haar moeder en broeder, de andere kinderen bevinden zich te Wen- duyne aan de Belgische kust. Moskou stookt in Amerika. De centrale executieve van den Komin tern heeft besloten meer kracht bij te zetten aan de communistische actie in de Vereenigde Staten, waarbij vooral pro paganda zal worden gevoerd onder de farmers en negers die thans door de bui tengewone droogte in een moeilijke po sitie zijn komen te verkeeren. Bij de propaganda in Amerika zullen vooral aanvallen worden gericht op de demagogie van Roosevelt, zijn plannen voor een werkloosheidsverzekering, zijn woningbouw-programma en de wijze van bijstand verleenen aan den landbouw. Verklaard wordt, dat terwijl de Ame- rikaansche afdeeling in 1933 19000 ac tieve leden had, dit aantal thans is ge stegen tot 24.000 met 338 cellen en dat vele leden zijn gewonnen sedert de Ver eenigde Staten de sovjet-regeering heb ben erkend. Hevige aardbeving op de Philippijnen. Volgens berichten uit Manilla zijn de Philippijnen door eën hevige aardbeving geteisterd. Vele huizen zijn verwoest. Het is nog niet bekend, of er menschenlevens te betreuren zijn. De S. A. weer op straat. De S. A. is na een maand vacantie, weer op straat verschenen. De reorgani satie van de S.A. is nog niet voleind en het aantal is nog niet veel verminderd. De verschillende politieke gebeurtenis sen zoowel in Duitschland als daarbuiten hebben de reorganisatie eenigszins ver traagd. Toch wordt als zeker aangeno men, dat de volgende maand of over twee Buitenland. Steun aardappeloogst 1933. D'e verhouding NederlandJapan. Geen goedkooper vervoer van rijwielen per spoor. De opheffing der openbare scholen te Am sterdam. Binnenland. Rijkspresident von Hindenburg overleden. Hitier wordt behalve rijkskanselier ook rijkspresident. De toestand in Oostenrijk rustiger. Onrust in Spanje. Moscou stookt in Amerika. maanden de reorganisatie een feit zal worden. Men verwacht, dat na de reorganisatie het aantal S.A.-mannen niet meer 6n,n 200.000 zal bedragen. Alles nog rustig In Spanje. Tot de eerste uren van den middag waa gisteren alles nog rustig in ge heel Spanje, ondanks de geruchten, die in omloop waren in verband met den rooden dag. Amerika en de a.s. vloofconferentie. Ik zou gaarne zien, dat de maritieme strijdkrachten met 20 percent werden ver minderd voor alle categoriën oorlogs schepen, heeft Swanson, de Amerikaan- sche minister van marine, gisteren in een interview verklaard. Hij voegde hieraan toe, overtuigd te zijn, dat de huidige ver- houdingscijfers tusschen de groote mari tieme mogendheden (553) gehand haafd moesten blijven. Uit eigen naam sprekende, zei Swanson, dat verwezenlij king van den Japanschen eisch tot wij ziging van de bestaande verhoudingen, zooals die laatstelijk zijn vastgesteld, on- wenschelijk was, daar dat tot onbereken bare gevolgen zou kunnen leiden. De Ver eenigde Staten zouden zich tegen gelijk stelling van Japan verzetten en waren niet voornemens de mindere te zijn van welke vloot ook. Zij zouden hun positie tot het uiterste verdedigen. Op Zaterdag geen school In Duitschland. De Duitsche minister voor wetenschap, opvoeding en onderwijs maakt o.m. het volgende bekend: 1. De Zondag der jeugd behoort prin- cipiëel aan het ouderlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rij ksj eugdleiding (Hitlerj eugdbeweging) wordt aan de daarbij aangesloten leerlin gen des Zaterdags geen school gehouden. (Staatsjeugddag.) Daarnaast staat de rijksjeugdleiding (Hitlerj eugdbeweging) de Woensdagavond als thuisavond ter beschikking en deze zal door de rijks jeugdleiding centraal worden georgani seerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Zaterdag als gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zon der beperking ter beschikking van het schoolwerk. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te maken dat leeraren en leerlingen ook bui ten de schoolmuren elkander leeren ken nen zou viermaal per jaar op den Zater dag een gemeenschappelijke schoolwande- ling gemaakt worden, waaraan alle leeraren, over de klassen verdeeld, moe ten deelnemen. Tenslotte wordt nogmaals uitdrukkelijk er op gewezen, dat de Zon dag het gezin toekomt, zoodat dus geen jeugdorganisatie het recht heeft op Zon dag haar leerplichtige leden op te roe pen voor welke demonstraties ook. Korte Berichten. Volgens een bericht in de „Wreme" van Belgrado zijn voorloopig 3000 Oosten rijksche opstandelingen op Joegoslavisch gebied gevlucht. In de eerste dagen ver keerden zij in nood. Thans beschikken de meesten over eenig geld, zoodat zdj voed sel kunnen koopen. Volgens de statistiek over het jaar 1933'34 is het bierverbruik in Duitsch land toegenomen, zoodat de achteruitgang die sinds 1930 in de bierconsumptie is ingetreden, opgehouden is. Dit jaar is het bierverbruik 33.91 millioen hectoliter ge weest, of 52 liter per hoofd van de be volking. D'e Berlijnsche correspondent van „Het Volk" heeft van de geheime staats politie bevel gekregen het Düitsche rijk binnen 14 dagen te verlaten wegens zdjn „moedwillig vervalschte, hatelijke of be- leedigende" critiek op Duitsche toestan den. Te middernacht beierden door heel Groot-Brittannië de kerkklokken ter her innering aan het feit, dat het een eeuw is geleden, dat de slavernij in het Brit- sche rijk werd afgeschaft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1